за 2012 рік
19 грудня, у день Святого Миколая, у Кізомиській сільській бібліотеці-філії відбулося урочисте нагородження учасників новорічного конкурсу «Зима-чарівниця».
Два тижні діти готували свої творчі роботи. За призові місця у трьох номінаціях змагалися учні всієї Кізомиської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. Але Св. Миколай (члени журі: Людмила Чорба - шкільний біблі-отекар та вчитель, Ірина Романова - вихователь дитячого садка, Лариса Кудря -землевпорядник сільради, вчитель за освітою) нагородив грамотами та подарунками лише найбільш відповідальних, слухняних, талановитих діточок.
У номінації «Найкращий малюнок» призові місця здобули Черкасов Роман (1 клас) - І місце, Пиріжкова Анастасія (1 клас) - II та Бандурист Ілона (З клас) - III місця, «Найкращі аплікації» виявилися у Зайцевої Ольги (6 кл.) -1 місце, Курас Валерії (4 клас) - II та Скрипки Катерини (5 клас) - III місця. Переможцями у номінації «Найкращий твір» стали: Логвиненко Яна (9 клас) - І місце, Сазонов Сергій - II та Корнєєва Віра (7 клас) - III місце. Переможці були відзначені грамотами та подарунками, всі інші учасники отримали подяки і подарунки.
На основі конкурсних робіт створено виставку. Колектив бібліотеки щиро дякує педагогічному колективу Кізомиської школи за творчу співпрацю та вітає всіх учасників з перемогами, та наступаючим Новим роком. Хай ваші здобутки будуть ще однією сходинкою на шляху до майбутніх досягнень та звершень.
Вікторія Гороховська, завідуюча бібліотекою // Придніпровська зірка. – 2012. – №52 (28 груд.). – С.3.
Рівні серед рівних
Інвалідність. На жаль, це слово не нове і нікого не дивує. На вулицях ми бачимо людей у візочку чи в темних окулярах. Сліпота, церебральний параліч, глухота... З цими хворобами народжуються і ніхто не застрахований від лиха протягом життя. Та, незважаючи на проблеми, такі діти живуть, навчаються у школі.
Напередодні Міжнародного дня інвалідів до Широкобалківської школи завітали гості з обласної громадської організації "За рівні можливості" - вчитель-дефектолог Людмила Геннадіївна Савицька та психолог Тетяна Вікторівна Неменко. Вони познайомилися з дітьми-інвалідами, запропонували співпрацю. А 2 грудня у Широкобалківській сільській раді познайомилися з сім'ями дітей-інвалідів, надали консультації батькам, чиї діти не навчаються в школі, запропонували реабілітаційні послуги, які надаються у Херсоні. На пам'ять про зустріч вручили кожній дитині подарунок і солодощі, побажали всім здоров'я і пообіцяли один раз на тиждень відвідувати дітей з обмеженими фізичними можливостями, допомагати їм, аби ніхто не почувався забутим зі своїми проблемами.
Наталія Яновська, завідуюча Широкобалківською сільською бібліотекою // Придніпровська зірка. – 2012. – №49 (07 груд.). – С.6.
Щедра осінь на подарунки
Сьогодні мало кого здивуєш спонсорською допомогою, бо дірок у бюджеті повно, коштів не вистачає, тож приходять на допомогу добрі люди. Дуже важливо, що приходять на поміч вчасно. Дякую Томинобалківському сільському голові А.І.Чередник за те, що знаходить спільну мову з нашими підприємцями і може переконати їх у необхідності вирішення того чи іншого питання.
Щедрою на подарунки виявилася осінь для соціальної сфери села Томина Балка. ПП «Космополія» в особі керівника Чернушевича А.В. надало 2000 грн., за які придбали музичні колонки для будинку культури. Думаю, що тепер свята у селі будуть більш яскравими та гучними. ПП Лихенко Т.В. замінила вікно в сільській бібліотеці. Керівник КП «Веселка» Шевейко О.С. подарував спортивному клубу м'ячі. СТОВ «Дніпро» (кер. Пастушенко А.І.) для дитячого садка придбало посуд на 2000 грн. ПП Марко М.І. виготовив та встановив декоративну огорожу на кладовищі у Новодмитрівці.
Ми віддячили нашим благодійникам концертом і дуже сподіваємося на подальшу співпрацю.
Ірина Вертюк, завідуюча бібліотекою, с. Томина Балка // Придніпровська зірка. – 2012. – №49 (07 груд.). – С.6.
"Пісня рідного краю"
Чергове зібрання членів літературної студії "Біле озеро", яке традиційно відбулося у читальному залі Центральної районної бібліотеки, видалося святковим, адже студійці презентували свою нову, вже 11-ту, колективну збірку. Це поетичне видання має назву "Пісня рідного дому" і присвячене 30-річчю літстудії.
До збірки увійшли твори 18 авторів. Відповідальна за випуск Є.К. Дубовалова (на знімку) щиро подякувала колективу районної бібліотеки і директору Л.Л.Шишкіній за допомогу у виданні збірки, а також усім добровільним спонсорам і щирим друзям - любителям поетичного слова. Саме завдяки їх небайдужості і став можливим вихід книжки у світ.
Творчого доробку кожного студійця вистачить не на одну збірку, і майже всі вони видають власні книжки. На урочистому зібранні поети розповідали про особистий творчий шлях. Найбільш досвідчена поетеса в студії- О. К. Дубовалова. її вірші почали друкуватися у районній газеті ще з 50-х років. Має 6 власних збірок, 2 з них -дитячі. Олександра Костянтинівна пише, як підказує душа, тому її вірші надзвичайно глибокі і проникливі. Віршує, як велить серце, і Тіна Лень, виливає на папері те, що не може втримати душа, Світлана Шеремета. Усе життя складає вірші Н.К.Дубовалова. До виходу на пенсію вона працювалавчителем початкових класів, і навіть на уроках математики в неї звучали вірші. Новачки студії- подружжя Осадчих. Анатолій Якович починав з віршованих вітань, які складав для своїх близьких, з часом поезій зібралося на цілу збірку. Не відстає від нього і дружина Валентина Сафронівна, яка почала писати вже тоді, як з'явилося більше вільного часу, на пенсії. Подружжю часом не вистачає знань у техніці віршування, але душевності і щирості їм не позичати.
Н.С.Врищ відзначила досить високий рівень поезій, які увійшли до збірки, і зауважила, що такі вірші варто писати і видавати. Від імені гостей щиро привітала студійців з виходом нової збірки Л.О.Романовська, побажала митцям творчої наснаги, здоров'я і нових звершень на поетичній ниві.
Багато творів наших поетів покладені на музику і стають популярними піснями. Справжніми шанувальниками поетичного слова є учасниці вокального ансамблю "Калина". У репертуарі колективу багато таких пісень, які вони із задоволенням виконали на святі.
Члени літстудії "Біле озеро" -часті гості у школах, де вони знайомлять юних зі своєю творчістю, вчать любові до рідного краю, щирості і патріотизму.
Незабаром збірка "Пісня рідного краю" з'явиться у всіх шкільних і сільських бібліотеках. Знайомтеся з новими поезіями, шукайте ті, які вам найближчі, звертайтеся до них у важкі хвилини, адже щире поетичне слово здатне розрадити, вселити надію і підняти настрій.
Наталія Дяченко // Придніпровська зірка. – 2012. – №49 (07 груд.). – С.7.
Співпраця заради громади
«Шановні, ми вибачаємось, - тут ще непорядок після ремонту», - цей вислів змогли почути читачі багатьох бібліотек нашого району та зіткнутися з незручностями, пов'язаними з ремонтом у сільських бібліотеках. Але ці слова звучали не з жалем, а з піднесенням. Для сільського бібліотекаря приводити до ладу свій заклад - це свято. Насолоду від процесу перевтілення «такої собі» книгозбірні в сучасну бібліотеку одержали читачі Білозерської районної, Киселівської, Музиківської, Токарівської та Софіївської бібліотек. А Чорнобаївці отримали зовсім нове приміщення. Посприяли їм у цьому відповідно районна та сільські ради на чолі зі своїми керівниками. Федорівський сільський голова віднайшов приміщення для бібліотеки після пожежі. Для Дніпровської бібліотеки відремонтували ще одну кімнату, придбали комп'ютер та підключили Інтернет. До речі, до Всесвітньої мережі підключено 11 бібліотек нашої системи, 14 бібліотек оснащено комп'ютерами. Це - виграна техніка та придбана за кошти з місцевого бюджету.
«Чи любите ви свою бібліотеку?». Думаєте, треба відповісти «Так»? Не обов'язково. Достатньо перейнятися її проблемами і допомогти їх вирішити. Як це роблять наші сільські голови. Вони разом з бібліотекарями докладають максимум зусиль, щоб читачі почували себе затишно та комфортно: модернізують системи опалення (Станіславська, Широкобалківська, Надеждівська, Токарівська), підключають бібліотеки до газового (Киселівська, Розливнянська, Радянська, Чорнобаївська, Станіславська), електричного (Музиківська, Загорянівська, Дар'ївська, Софіївська), центрального (Надеждівська, Токарівська) та водяного автономного (Олександрівська, Інгулецька) опалення, вчасно завозять вугілля (Федорівська, Ульянівська, Новотягинська, Іванівська. Микільська, Понятівська, Олександрівська, Східненська, Інгулецька), виділяють кошти на придбання книжок (Олександрівська) та передплату періодики (майже всі бібліотеки), на поточні ремонти (Правдинська. Посад-Покровська, Томино-балківська та ін.), масові заходи у книгозбірнях, допомагають їм у проектній діяльності (Музиківська, Киселівська, Токарівська, Інгулецька, Радянська сільські та районна ради).
Шановні працівники місцевого самоврядування! Наша співпраця корисна для громади села. Сподіваємось, що вона процвітатиме. Вітаємо вас з професійним святом! Бажаємо міцного здоров'я, щастя, родинного благополуччя та здійснення всіх життєвих планів і задумів!
Світлана Кудіна, завідуюча методичним відділом Центральної бібліотеки // Придніпровська зірка. – 2012. – №49 (07 груд.). – С.7.
Бібліотечна інновація
Книги - найцінніший скарб людства. Саме вони ведуть нас до світу пізнання та розуму. Сторінками книг ми мандруємо у незвідані світи та галактики, поринаємо у дивовижні пригоди літературних героїв, зустрічаємося з фантастичними рослинами чи тваринами, сміємося і плачемо, радіємо і сумуємо.
У час швидкостей та невпинного прогресу читання книги є жабеням, хитрою мишкою та суперелітним відпочинком, коли не треба нікуди поспішати, а взявши до рук книгу, зручно вмостившись на дивані чи кріслі, почати, як тепер модно казати, релаксувати. Ось і наша бібліотека вирішила долучити дітлахів дитячого садочка «Сонечко» до нового виду відпочинку: читання книг уголос та гуртом. Волонтери бібліотечної бригади Маргарита Гуляєва та Наталка Палій заздалегідь підібрали книжечки, які, на їх думку, сподобаються дітворі. Ними стали книги про тварин незвичної форми - не квадратні чи прямокутні, а круглі, як сонечко.
І ось свято зустрічі з книгою почалося. Старша група з вихователем С.В.Кулілеєвою і неслухняним їжачком, роботящим жабеням, хитрою мишкою та трудівницею білочкою слухали дівчаток, які виразно, в ролях, з різноманітними інтонаціями та мімікою допомагали дітворі зрозуміти прочитане. А потім було ще й творче завдання - маляткам запропонували віднайти серед купи іграшок тих тваринок, про яких їм сьогодні читали. Найшвидше із завданням впоралися Ігорьок Фаренюк та Владик Середній.
Сподіваємось, що такі читання привернуть увагу батьків, допоможуть нашим малятам швидше опанувати грамоту, а в бібліотеці стане ще більше допитливих та розумненьких читачів.
Світлана Мішина, завідуюча Велетенською бібліотекою // Придніпровська зірка. – 2012. – №49 (07 груд.). – С.7.
Бережіть життя
Нам, громадянам 21 сторіччя, у спадщину від попередників дісталось багато проблем, які ми мусимо вирішувати разом. Однією з них є СНІД. Саме під гаслом «Зупинимо СНІД разом» у Надеждівській ЗОШ пройшла година відвертої розмови, яку підготували бібліотекар сільської бібліотеки Андрійчук Л.І. та шкільної бібліотеки Підгатець Т.В. У цій зустрічі взяли участь учні 10 та 11 класів, а також фахівець із соціальної роботи БРЦСССДМ Вдовиченко О.І. та соціальний педагог школи Кухарська С.В.
Зустріч проходила у вигляді усного журналу, який відкрила рубрика під назвою «Поговоримо про...» Підготувала та озвучила цю рубрику шкільний бібліотекар, яка в цікавій формі повідомила про хворобу, навела деякі статистичні відомості. Більшість людей вважає, що ця хвороба їх не стосується, що вона не може їх уразити. Однак кожному потрібно знати шляхи проникнення вірусу в організм, щоб вжити надійних заходів. Тож наступну рубрику «Про це треба знати» підготувала фахівець із соціальної роботи.
Не менш цікавою стала рубрика «Перлини мудрості», де учні знайомилися з висловами видатних людей, філософів і висловлювали свою думку про те, як вони розуміють ці вислови і чи дійсно вони стосуються цієї проблеми.
Завершила зустріч практична сторінка і рубрика «Підсумкове анкетування», яку провела соціальний педагог школи. Підсумувавши зустріч, Світлана Володимирівна вкотре наголосила, що найцінніший дар, який дається кожному від народження - це життя, а найдорожче, що є в ньому - це здоров'я.
Лілія Андрійчук, сільський бібліотекар, с. Надеждівка // Придніпровська зірка. – 2012. – №49 (07 груд.). – С.8.
Продовжуючи традиції
Український народ дуже працьовитий. Але в його буденному житті, важлива роль відводиться святам і урочистостям з національними особливостями і традиціями. Вони урізноманітнюють і пожвавлюють будні, дають можливість відпочити, набратися духовної та творчої наснаги.
Підтримуючи кращі українські традиції, працівники Інгулецької сільської бібліотеки запросили на свято «Скарби бабусиної скрині» учнів 4-5 класів та їхніх бабусь. Заради своїх внучат були відкладені всі домашні справи, поїздки та серіали. А бібліотека перетворилася на справжню українську світлицю: різнобарвні рушники та вишиванки принесла Марчук Н.В., справжні витвори мистецтва - вишиті картини - представила Литвинюк М. І. Більше того, бабуся Марія провела майстер-клас з вишивання і діти побачили народження нового шедевру.
У дітей перехопило подих, коли відкрилася бабусина скриня. Вони дізналися багато цікавого про рушники і вишиванки, український віночок, вербу та калину, українську ляльку-мотанку. На святі лунали пісні «Чорнобривці», «Два кольори», «Про рушник». Н.В.Середа разом із внучкою Тетянкою заспівали свою улюблену пісню «Несе Галя воду». Для любих бабусь діти знайшли багато теплих, лагідних, чуйних слів і звернулися до Святої Богородиці з молитвою за здоров'я та довголіття дорогих їм людей.
Закінчилося свято чаюванням із запашними бабусиними пирогами.
Галина Овечка // Придніпровська зірка. – 2012. – №48 (30 листоп.). – С.6.
Почути голос того, хто потребує уваги
В усьому світі з давніх-давен сліпота вважалася найважчою формою каліцтва. Недарма ВООЗ визнала незрячих найуразливішою категорією серед інвалідів. Тому обслуговування читачів з особливими потребами - одне з головних завдань працівників центральної бібліотеки.
На сьогодні у відділі організації єдиного фонду діє перегляд літератури для сліпих, слабозорих та глухих людей "Знати, щоб мислити", замовлених з фонду обласної наукової бібліотеки ім. О.Гончара. Цей перегляд, організований для користувачів з вадами зору та слуху, викликав неабиякий інтерес у інших наших читачів, особливо дітей. Розкриваючи книжки, написані шрифтом Брайля, мало хто знав, що сам Луї Брайль осліп у 3-річному віці. А в 1829 році розробив, використовуваний до теперішнього часу в усьому світі, рельєфно-крапковий шрифт для сліпих. В основі цього шрифту лежить комбінація з шести крапок. Різні комбінації шестикрапки дають можливість визначити числа, розділові, математичні, хімічні та нотні знаки. До речі, сам Брайль був талановитим музикантом і викладав музику сліпим.
Деякі читачі намагалися читати такі книги самотужки і не могли приховати своїх емоцій та вражень... Тільки тоді, коли сам станеш на місце таких людей, зрозумієш, як сліпі пізнають світ через книгу і порівняєш, якими яскравими фарбами розмальоване наше життя. Тільки так можливо зрозуміти світ темряви та глухоти.
За довідками звертайтеся за адресою: смт Білозерка, пр. Торговий, 10, Центральна бібліотека, тел. 33-9-99.
Ольга Дудченко, заввідділом районної бібліотеки // Придніпровська зірка. – 2012. – №48 (30 листоп.). – С.8.
Вулицями мого села
Справжній патріотизм починається з любові до рідного краю, села, вулиці, з непідробної цікавості до їх минулого і сьогодення. Часом за унікальними фактами нашої історії не потрібно їхати десь далеко. Достатньо пройтися вулицями свого села...
Бібліотекарі і волонтерські бригади 26 бібліотек району взяли участь у І етапі історико-краєзнавчої експедиції «Вулицями мого села». До II етапу, який нещодавно відбувся у центральній районній бібліотеці, «дійшли» 14 найкращих. Вони представили свої проекти у вигляді плакатів і слайдових презентацій. Готуючи проекти, волонтери спілкувалися зі старожилами, вчителями, побували у сільрадах і архівах. Не зважаючи на різноманітність зібраного матеріалу, історичні відомості і сьогодення сіл нашого району мають багато спільного. Наприклад, чи не в кожному селі, навіть степовому, є вулиця Набережна. Але головне - у всіх населених пунктах є видатні люди, які прославилися своїми трудовими звершеннями чи талантами.
Оцінюючи презентації, журі звертало увагу на історичні відомості про вулиці, практичну цінність висвітленого матеріалу, творчий підхід до захисту проектів. Серед проектів у вигляді плакатів перше місце посіла волонтерська бригада Кізомиської бібліотеки, друге - Загорянівської, третє - Іванівської. Серед проектів у вигляді слайдових презентацій найкращою стала робота волонтерської бригади районної дитячої бібліотеки, на другому місці - Інгулецької, на третьому - Широкобалківської. У номінації «Волонтери в дії» місця розподілилися таким чином: І - Новотягинська бібліотека, II - Розливнянська, III - Надеждівська.
Начальник відділу у справах сім'ї, молоді і спорту РДА Т.Є.Тритенко разом із методистом ЦТДЮ О.М.Будко і завідуючим районним музеєм О.А.Волошиним вручили переможцям грамоти і подарунки.
Сподіваємось, що попереду у волонтерів бібліотек ще не одна краєзнавча експедиція, адже вулиці рідного села - це невичерпне джерело цікавих фактів.
Вікторія Ружина // Придніпровська зірка. – 2012. – №45 (09 листоп.). – С.8.
Творчості і натхнення!
Славиться народними умільцями наша Дар'ївка. На день села вони вже вкотре готують виставку народної творчості "Берегиня". Роботи вишивальниці Т.І.Ничипорук вже вп'яте експонуються на виставці, її картина "Соняшники" вражає вдалим підбором кольорів, вдаються майстрині і роботи духовного змісту - "Спаситель", "Храм". Запам'ятовуються роботи Г.М.Василенко "Павичі", "Натюрморт", "Квіти". Надзвичайне захоплення викликає творчість молодої художниці Наталії Суміної, особливо виконана маслом картина "Дорога до рідного дому". Роботи Наталії сміливо можна ставити в один ряд з картинами іменитих художників. Низький уклін нашим майстриням за золоті руки! Творчості їм і натхнення!
Ольга Чернозуб, завідуюча Дар'ївською бібліотекою-філією // Придніпровська зірка. – 2012. – №41 (12 жовт.). – С.7.
Розливнянській бібліотеці - 50!
Назва села Розлив в архівних документах фіксується з 1931 року. Але найчастіше це маленьке село називали просто -"сьоме відділення", - від радгоспу "Городній велетень". Тому й Розлив підпорядковувався Кізомиській сільській раді. Старі люди кажуть, що на місці, де розташувалося село, колись стояла вода. Цим пояснюється назва населеного пункту.
У 1959 році у Розлив приїхала вчителювати Рита Іллівна Дробитько. З 1962 року вони разом зі своєю колегою С.С.Ширіною-Токаленко організували "бібліотеку" - приносили з дому книги і видавали їх у користування односельцям. У Розливі Рита Іллівна працювала вчителькою молодших класів до 1969 року.
Пізніше у приміщенні сільського клубу відкрилася справжня бібліотека, якою опікувалася Кізомиська сільрада, а в 1976 році відбулася централізація бібліотек району.
Протягом усього часу існування книгозбірні у ній працювали Г.В.Кушнір, Н.Л.Ніцевич, Р.І.Гуменюк (суміщала посади завідувачки бібліотеки і клубу, організовувала дітей, розучувала з ними пісні-вірші (їх виступи на виробничих дільницях мали неабиякий успіх). У бібліотеці працювали також 3.В.Крива, Т.О.Бойко, В.Р.Довгополюк, С.В.Петрів, Г.Й.Горбан. Найдовше завідує книгозбірнею нинішній бібліотекар Світлана Сергіївна Кошолап. Після закінчення бібліотечного відділу Херсонського культосвітнього училища у липні 1989 року прийняла вона розливнянське книжкове господарство. До обов'язків Світлани Сергіївни входить і обслуговування читачів з Черешеньок. За час своєї роботи бібліотека чотири рази змінювала "місце проживання" - у жовтні 1989 року із сільського клубу "переїхала" у стару школу, у 1996 році "передислокувалася" у приміщення садка.
З 1995 року Розлив підпорядковується Білозерській селищній раді, відповідно і Розливнянською бібліотекою стала опікуватися селищна рада. У грудні 2008 року бібліотека перейшла у приміщення колишньої радгоспної їдальні. Завдяки турботі селищної ради (голова О.В.Царюченко) тут зроблено капітальний ремонт, обладнано опалення. У серпні минулого року у бібліотеці з'явився довгоочікуваний комп'ютер і копіювальна техніка. Це значно розширило коло читачів, полегшило роботу бібліотекаря.
Щоденна робота книгозбірні сповнена творчих починань. Світлана Сергіївна активно співпрацює з Розливнянським навчально-виховним комплексом, клубними закладами, неоціненну допомогу надають працівники центральної районної бібліотеки. У наш час сільська бібліотека не обмежується лише прийманням-видаванням книг, вона стає активним учасником громадського життя села. Світлана Сергіївна успішно виконує це завдання, адже відзначається неабиякою активністю і небайдужістю.
Восени Розливнянська бібліотека відзначає 50-річчя. Тож побажаємо їй цікавих, корисних книжкових надходжень, нових ідей і творчих задумів. Хай у її стінах підготується ще не один цікавий захід, а читачі з користю проведуть свій вільний час.
Не оминайте цей поріг. Беріть скарби нетлінні в руки. Нема прекрасніших доріг, ніж в цей вселюдський храм науки!
Наталія Дяченко. На знімку: С.С.Кошолап з маленькими читачами // Придніпровська зірка. – 2012. – №39 (28 верес.). – С.6.
Наталія - у мріях і реаліях
Про що мріє кожна жінка? Безсумнівно, про щастя, гармонію... Про що мріє пані Наталія (діти-користувачі дитячої бібліотеки називають її тьотя Наташа, а між дорослими вона - Наталія Павлівна Ушенко)? Вона вміє мріяти, як кожна жінка. І мрії її інколи линуть далеко в казковий світ, адже вона працює дитячим бібліотекарем і діти наповнюють її життя різноманітними кольорами веселки. Вона вміє любити життя, свою сім'ю, свою справу, вона докладає великих зусиль, аби створювати затишок вдома та на роботі. На її тендітні плечі випало немало випробовувань, але пані Наталія своїм прикладом доводить, наскільки жінка буває сильною та незламною проти непередбачуваних сюрпризів долі. Тепла її людської душі вистачає не тільки рідним, а й іншим людям, які потребують підтримки.
Сьогодні змінюється бібліотека, час вносить корективи у зміст діяльності культурних закладів, стрімко входить у структуру книгозбірні електронна гехніка, мультимедійні засоби. Але ці інновації ніяк не лякають нашу Наталію Павлівну, вона впевнено "лайкає" в соцмережах, просуваючи інформативні матеріали в Інтернеті, вона здобула ім'я справжнього відеооператора, створюючи відеоархів. Вона - приклад активної комунікації в бібліотечному середовищі. Вона ініціативна і впевнена в завтрашньому дні. А життя таких любить!
Людмила Шишкіна // Придніпровська зірка. – 2012. – №39 (28 верес.). – С.6.
Бібліотечні майстрині
Не так давно бібліотеки, як і вся культура загалом на державному рівні, були у складному становищі. Не вистачало коштів на розвиток матеріально-технічної бази, підтримку культури і духовності в цілому. На щастя, ситуація змінилася. Уряд держави з розумінням поставився до важливості збереження нашої духовності, відродження народної творчості, традицій, звичаїв та обрядів рідного краю. Звичайно, бібліотеки на селі відіграють важливу роль у духовному вихованні, особливо молоді.
Нинішня завідуюча Чорнобаївською бібліотекою-філією Олена Володимирівна Ісаєвська мала бути філологом - вчилася у Херсонському педагогічному інституті. З третього курсу, народивши сина, перевелася на заочне відділення. Інститут успішно закінчила, отримала диплом. Але тут почалися часи перебудови. Випускники вишів вже не отримували роботи за направленням, влаштовувалися, хто як міг. Олена Володимирівна теж не сиділа, склавши руки, бралася за будь-яке діло. Врешті-решт у 2006 році влаштувалася підмінним вихователем у дитячий садок і майже відразу їй запропонували очолити колектив бібліотеки, яка розташовувалася тут же - в одній із кімнат садка. Була єдина умова - спеціальна освіта. Тож довелося Олені Володимирівні у 36 років вступати до училища культури. Впоралася вона із цим чудово і через три роки отримала диплом бібліотекаря.
Досвіду роботи нова завідуюча, звичайно, не мала, тож дуже вдячна за допомогу Надії Антонівні Василевській і Галині Дмитрівні Кухті. Утрьох дружно взялися до справи, бо саме тоді бібліотеці надали інше приміщення й треба було переїздити. Незабаром ще й очікувалася перевірка із районного відділу культури...
Через рік ПОК "Зоря" надало бібліотеці частину приміщення старої котельні. Знову переїзд... Зрозуміло, що це не проста справа - перевезти у цілості і доброму стані тисячі книжок! Приміщення спочатку не дуже потішило: без опалення, з тимчасовим електроосвітленням... Олена Володимирівна розпочала "відвоювання" всієї будівлі. Кожен її ранок починався з відвідування сільської ради, регулярно була присутня на сесіях, прохала, пояснювала, вмовляла... Усе це не було марним! Нині все приміщення належить книгозбірні, тут тепло, гарно, затишно. Милують око нові меблі, дуже допомагає у роботі Інтернет і всіляка офісна техніка. Велику допомогу отримує бібліотека від сільської ради, яку очолює І.М.Дудар. Але й самі бібліотекарі шукають шляхи розвитку, беруть участь у різноманітних конкурсах. Ось, наприклад, у минулому році у конкурсі волонтерів вибороли 2 тис. грн., а це дасть змогу придбати близько 70 примірників дитячої літератури.
Сьогодні в Олени Володимирівни нові помічниці: донька Г.Д. Кухти Юлія і Віра Григорівна Антонова. Роботи вистачає всім, бо й дорослі, й діти із задоволенням відвідують книгозбірню. І не лише за тим, аби обміняти книжки, а й на численні цікаві заходи, які майстерно організовують бібліотекарки. І взагалі вони на всі руки майстрині - і квітник у них буяє, і з книгами повний лад.
Олена Цуркан // Придніпровська зірка. – 2012. – №39 (28 верес.). – С.6.
Бібліотекар - це талант і творчість
У нашому районі функціонує 34 бібліотеки, де працюють люди, для яких бібліотечна справа стала покликанням. Вони - носії безмежно доброго і невмирущого, володарі потаємного, того єдиного ключа, який відчиняє двері у незвіданість, володарі книг, за допомогою яких доносять знання, наповнюють людські серця зацікавленістю навколишнім світом, відкривають красу і силу волі, безкорисливо служать читачам, шанувальникам книжкового багатства.
Шановні колеги, дозвольте привітати вас зі святом і побажати лише світлого неба над головою і міцної землі під ногами. Нехай здоров'я наповнює ваші тіла, а в душі завжди буде чарівна весна. Хай кожен промінь сонця перетвориться в удачу та любов, а посмішки людей, які вас оточують, завжди зігрівають теплом. Побільше приємних і несподіваних зустрічей у вашому житті, миру, затишку, злагоди і благополуччя у вашому домі. Нехай життя буде довгим і щасливим!
Колектив районного будинку культури // Придніпровська зірка. – 2012. – №39 (28 верес.). – С.6.
А чи знаєте ви, що...
- Завідуюча Микільською бібліотекою до того, як почала працювати у сільській бібліотеці, довгий час працювала дільничним інспектором.
- Завідуюча Велетенською бібліотекою, коли організувала літературне арт-кафе при бібліотеці, вміючи грати на фортепіано, брала уроки в музичній школі по класу гри на бандурі.
- Завідуюча Чорнобаївською бібліотекою та бібліотекар Інгулецької бібліотеки, маючи вищу нефахову освіту, коли прийшли працювати до книгозбірні, без вагань вступили до Херсонського училища культури (!), закінчили його і тепер вони - бібліотекарі-фахівці.
- У Петрівській бібліотеці бібліотекарем працює чоловік, який до цього працював шкільним бібліотекарем. За короткий час роботи вже проявив себе як масовик-витівник, добрий господар та вмілий організатор заходів.
- Всі бібліотекарі нашої системи виконують громадську роботу. Вони є головами різних рад. товариств, членам комісій при сільських радах і просто незамінними помічниками сільських голів.
- В Олександрівській бібліотеці обидва працівники мають вищу фахову освіту - закінчили Харківський інститут культури.
- Працівники Киселівської бібліотеки організували акцію "1 гривня - для бібліотекаря". Громада села зібрала по 1 гривні з двору. Для сім'ї сума мізерна, але цього було достатньо, щоб покрити витрати, яких не вистачало для встановлення нових дверей у бібліотеці.
- Чорнобаївська бібліотека - це, фактично, піднята з руїн будівля місцевої котельні, повністю перебудована під бібліотечний заклад.
- За період 2010-2012 р.р. бібліотекарі нашої системи підготували 23 проекти, виграли - 10.
- Завідуюча Киселівською бібліотекою взяла участь у парламентських слуханнях у Верховній Раді з питань діяльності сільських бібліотек і мала змогу виступити.
- Бібліотекар Розливнянської бібліотеки пише вірші, і свій поетичний талант передала сину Євгену.
- Завдяки проектній діяльності при Музиківській бібліотеці створено Молодіжний Центр, який працює за трьома напрямами: соціальний кінозал, креативна майстерня, настільна гра.
- При Радянській бібліотеці організовано любительське обеднання, членами якого є турки-месхетинці, які проживають на території Радянської сільської ради.
- Як ви думаєте, що ще роблять бібліотекарі, коли займаються домашніми справами? Вони в цей час репетирують у ролях завтрашній святковий вечір, складають сценарій свята, яке пройде на наступному тижні, придумують питання для анкети запланованого моніторінгу.
Ось такі вони, наші бібліотекарі!
Світлана Кудіна, завідуюча методичним відділом Центральної бібліотеки // Придніпровська зірка. – 2012. – №39 (28 верес.). – С.6.
Гарант рівноправного доступу до інформації
Про сучасні можливості та досвід бібліотеки у наданні доступу до Інтернету слабкозорим і сліпим йшла мова на міжнародному семінарі, який проходив на базі Херсонської обласної наукової бібліотеки ім. О.Гончара з 4 по 7 вересня. У роботі семінару взяли участь і працівники Білозерської центральної бібліотеки.
Гості з Росії - представники московської компанії "Еліта груп" - презентували сучасні технічні засоби для незрячих і слабкозорих. Під час семінару обговорювались такі важливі питання, як роль бібліотеки в соціокультурній реабілітації інвалідів по зору, сучасні підходи до популяризації читання серед незрячих, забезпечення вільного доступу до культурного відпочинку, використання інструментів соціальних медіа, організація та методика проведення тренінгів для людей з особливими потребами.
Своїм досвідом бібліотечно-інформаційного обслуговування, виявлення та залучення до бібліотеки жителів громади з вадами зору ділилися наші колеги з Каланчака, Херсона, Генічеська та Чаплинки.
Проблем і питань було дуже багато, але є вже і набутий досвід. Публічні бібліотеки тільки розвивають цю діяльність і наше завдання - створити таку обстановку, щоб незрячий читач знайшов дорогу до бібліотеки сам. Працівники центральної бібліотеки запрошують до співпраці родини людей з вадами зору та їх друзів. Людині потрібна книга, і наш обов'язок - надати її у будь-якому форматі.
Для отримання детальної інформації дзвоніть за тел. 33-9-99, приходьте за адресою: смт Білозерка, пров. Торгівельний, 10, центральна бібліотека. Електронна адреса: bilozerka.biblioteka@gmail.com
Ольга Дудченко, завідуюча відділом // Придніпровська зірка. – 2012. – №37 (14 верес.). – С.6.
Пісня єднає серця
Напередодні державного свята Дня Незалежності України у нашій Томиній Балці відбувся грандіозний концерт такого рівня, якого село не бачило більше десяти років. На гостину до нас завітали учасники художньої самодіяльності Станіславського будинку культури.
На святково прикрашеній площі зібралося багато людей, які зустріли гостей з хлібом-сіллю. Глядачі з нетерпінням чекали на диво-концерт, у програмі якого були поєднані виступи станіславців та томинобалківців.
Свято почалося виступом самодіяльного народного хору (керівник заслужений працівник культури України В'ячеслав Гребенюк). Вразили своїм співом вокалісти Олена Борейко, Микола та Вікторія Лелеко, Олена Ткаченко, дует "Гармонь", дует Григорія Білого та Олега Голева, фолькльорний ансамбль "Берегиня" (керівник Павло Сонько). Сподобався і танцювальний колектив (керівник Катерина Лубковська). До святкового дійства долучилися самодіяльні виконавці з Томиної Балки - Ольга Шахманова, Альона Лутюк, Олександра Посунько, Людмила Липко, Олена Король, Любов Гліженко, ансамбль "Співаночки". Всі виконавці показали неабияку майстерність і талант.
Часточку у святкове оформлення додала сільська бібліотека ім. Грушевського, підготувавши тематичну книжкову виставку "Історія держави української".
Передсвятковий день наші односельці провели весело і з користю. Концертна програма, яка тривала дві з половиною години, не залишила байдужим жодного із присутніх - дивились, затамувавши подих.
Дякуємо директору Томино-балківського будинку культури Л.М.Гліженко, яка налагодила співпрацю з колегами і стала практикувати спільні концерти. Безмежні слова вдячності - керівнику Станіславського будинку культури Т.В.Балюк та їхньому художньому колективу за допомогу в організації та проведенні 21-ї річниці Дня Незалежності.
Слова подяки адресуємо і нашим спонсорам А.В. Чернушевичу - керівнику п/п "Космополія", який у переддень Дня Незалежності подарував 50 стільців для будинку культури, генеральному директору ТОВ "Дніпро" А.І.Пастушенку та працівнику цього ж товариства Д.М.Грушко за організацію грандіозного свята. Не залишилась байдужою до святкування і сільський голова А.І.Чередник. Від усього серця щире спасибі!
Ірина Вертюк, завідуюча бібліотекою ім. Грушевського, Томина Балка // Придніпровська зірка. – 2012. – №35 (31 серп.). – С.3.
Як перетворити хустку на плахту
Сільська бібліотека стала справжньою "меккою" для велетенців у передсвяткові дні. Виставка жіночих і чоловічих вишиванок; веселка з українських хустин; експозиція предметів побуту, якими користувалися наші прадіди; портретна галерея "Україна гетьманська"; щоденні ігрові години, під час яких дітвора знайомиться з іграми минулих часів; інформаційні повідомлення "Рушник у весільній обрядовості українців", "Ти пливи, вінок", "Українські клейноди"; відкритий перегляд за книгою "Звичаї та обряди України"... Дівчата з бібліотечної модельної агенції навчать кожного, як хустину вмить перетворити на святкову плахту, болеро, східну чалму чи сучасний сарафан. У ці дні у нашій бібліотечній музичній вітальні звучать кращі шедеври українських пісень, під їх мелодійні звуки приємно переглядати періодику. До послуг відвідувачів працює фітобар - у спекотні літні дні трав'яний чай з лікарських рослин робить відвідання бібліотеки значно приємнішим та по-домашньому затишним.
Виставки вишиваних виробів сільських майстринь - це наша гордість, краса і безцінний скарб. У майстерні гуртка "Друге життя" дітвора працює над створенням панно з пляшкових пробок "Веселкова моя Україна". До речі, один з дівочих віночків виготовлено з пакетів. Пошукова гра за книгою "Моя країна Україна" - улюблена у цьому сезоні.
Особливо святково й урочисто в нашій бібліотеці виглядає у ці дні Прапор України. Під стягом йдуть "запеклі" бої: нарди, шашки, куточки, млин, кеглі, фортеця, решітка - такий арсенал настільних ігор маємо завдяки нашим спонсорам. Цікаво і весело в бібліотеці!
Вітаю всіх велетенців з головним державним святом. Хай в душі панує гармонія, затишок і гарного настрою нам усім.
Світлана Мішина, завідуюча бібліотекою с. Велетенське // Придніпровська зірка. – 2012. – №34 (24 серп.). – С.6.
Не порушуючи традицій
Якщо бібліотека асоціюється у вас з тихим та спокійним місцем, то ви, вочевидь, не відвідували районну дитячу бібліотеку під час роботи волонтерів.
Цього літа ми, не порушуючи традицій, втретє зібралися, щоб підготувати діткам з білозерських садочків виставу. Після довгих обговорювань було обрано казку-п'єсу «Колобок на новий лад". Зміст полягав у тому, що Колобок (Вова Шмирко) загубився у лісі, і поки Зайчик (Анжеліка Демура), Вовчик (Діма Мельниченко), Мишко (Олена Подтикан) та Лисичка (Юля Шевченко) шукали його, він ледве-ледве врятувався від Кікімори Анаста-сії Татарської) та Баби Яги (Олі Кравченко). Маленькі глядачі також стали активними учасниками вистави, відгадуючи загад¬ки від Феї Мудрості (Надії Кравченко), та допомагаючи у пошуках казкових героїв.
У кожному садочку акторів зустрічали з радісним піднесенням. Казка, написана заступником директора ЦБС по роботі з дітьми Ангеліною Вєтровою, сподобалась абсолютно усім. Малюки із задоволенням танцювали з волонтерами і зовсім не хотіли прощатися. Тож ми пообіцяли, що наступного літа обов'язково завітаємо ще раз, вже з новою, але не менш цікавою виставою!
Надія Кравченко, волонтер районної дитячої бібліотеки для дітей // Придніпровська зірка. – 2012. – №34 (24 серп.). – С.6.
Від спілкування до навчання
У районній бібліотеці створюється клуб, який буде вести американський волонтер Корпусу Миру Дерел Френсіс.
Мета діяльності клубу - популяризація культури інших країн, спілкування англійською мовою. Клуб розпочне свою роботу з 15 вересня. Чекаємо дітей віком 10-15 років (І група) і молодь віком 16-27 років (II група).
Звертайтеся за адресою: Білозерка, пров. Торгівельний, 10, центральна районна бібліотека. Тел.33999.
// Придніпровська зірка. – 2012. – №33 (17 серп.). – С.8.
Часу не марнують
Літо. Спека. Канікули. Всі школярі пороз'їжджалися: хто в табір, хто на море, хто провідати своїх дідусів та бабусь. А що ж роблять ті, що залишились вдома? Ні, вони не сумують, вони йдуть до бібліотеки!
У районній бібліотеці для дітей на них чекає чудова гра, яка називається «О, щасливчик!» - версія телевізійної гри. Проходила вона цілий тиждень, поетапно. У бібліотеці побувало понад 50 осіб, які, змагаючись з комп'ютером, намагалися потрапити у фінал гри. Діти приходили в бібліотеку з дорослими: мамами, бабусями, тітками, сестрами. Серед учасників були не тільки жителі Білозерки, а й Херсону, Вінниці, Донецька, Києва. Комп'ютерна гра надає три підказки: 50x50, дзвінок другу, допомога залу. А так як метою бібліотекарів було не просто визначити кращих, а навчити дітей думати, шукати інформацію в різних джерелах, спілкуватись по телефону, то учасникам було надано ще три підказки: дзвінок реальному другу (учасники телефонували своїм рідним, вчителям, знайомим і незнайомим людям), знайти відповідь у книжках та всесвітній мережі, скориставшись послугами Інтернету, який з'явився в бібліотеці завдяки програмі «Бібліоміст».
Краще всіх грали і стали фіналістами Оля Кравченко - учениця ЗОШ № 2 (500 тис. балів), Антон Кравченко - учень ЗОШ №1, який з групою підтримки (братами Володимиром та Миколою Щербинами і бабусею) дійшов у грі до 250 тис. балів. Володимир Шмирко з тіткою Тетяною (м. Київ) також набрали 250 тис. балів, Борис Лесик - учень ЗОШ №2 - 125 тис. балів, Олена Подтикан - випускниця ЗОШ №1 з сестричкою Сашею -125 тис. балів, Андрій Ткачов з мамою Ольгою Андріївною (м. Донецьк) - 125 тис. балів, Ілона Волошина - учениця ЗОШ № 1 з мамою Валентиною Степанівною - 125 тис. балів., Дмитро Мельниченко з сестрою Галиною Чернолуцькою (м. Херсон) - 64 тис. балів.
Гра була азартною, серйозною, зі здоровою змагальною цікавістю. За підсумками фінальної гри "щасливчиками" стали Андрій та Ольга Ткачові - літні читачі РДБ з Донецька.
Л.Щербина, учасник гри // Придніпровська зірка. – 2012. – №32 (10 серп.). – С.7.
Шукаємо давні видання
Пахощі книги... їх два. Один - гіркий, масляний, скипидарний. Згини свіжі, клей паперу потріскує, при розрізі сиплються торочки. А є ще інший, не всім знайомий: запах легкого тління, свинячої шкіри та книжкового шкідника.
Саме пахощі давньої книги несуть нас у минуле, до витоків історії. Знайти і зберегти такі твори друкарства вирішила Білозерська центральна бібліотека, яка у 2010 році оголосила довгострокову акцію "Збираємо рідкісні видання".
Відділ організації єдиного фонду запросив до співпраці бібліотекарів усіх відомств, благодійників та громаду району. І вже на сьогодні до організованого "Куточку рідкісних видань" подаровано чотири книжки - 1900, 1904, 1908, 1927 років видання. В майбутньому таке зібрання рідкісних друкованих видань буде надаватися у тимчасове користування кожній сільській бібліотеці, аби кожен мешканець району зміг відчути подих часу і доторкнутися до неоціненних скарбів нашого народу.
Колектив бібліотеки сподівається, що наш задум не залишить байдужих до благодійної справи і "Куточок рідкісної книги" буде поповнюватися. Чекаємо вас за адресою: смт Білозерка, пров. Торгівельний, 10. Електронна адреса: bilozerka.biblioteka@gmail.comТел.33-9-19, 33-9-99.
Ольга Дудченко, заввідділом // Придніпровська зірка. – 2012. – №32 (10 серп.). – С.8.
Щира радість - найкраща нагорода
Ви вже розпрощалися з дитинством? Даремно! Адже доросле життя без дитячих спогадів нічого не варте. Важко з чимось порівняти яскравий блиск дитячих очей, дзвінкий сміх та щирі оплески маленьких долоньок. Неймовірна дитяча радість стала нагородою учасникам дитячого дозвільного клубу "Веселий вулик" при Дніпровському будинку культури за підготовану лялькову виставку "Колосок".
Маленькі глядачі завітали до нас у гості на минулому тижні, а після перегляду казки виявили щире бажання знову зустрітися з юними артистами: Катрусею Вдовиченко, Маргаритою Фільченковою, Настею Швець, Катрусею Чернишовою та Оленою Тараненко.
Ми обов'язково ще неодноразово повернемося до чарівної країни дитинства та подаруємо малечі привід для радості і сміху.
Ірина Досенко, завідуюча Дніпровською сільською бібліотекою // Придніпровська зірка. – 2012. – №29 (20 лип.). – С.6.
На Івана, на Купала...
Колись у селі Томина Балка свято Івана Купала було гучним, веселим та масовим гулянням біля ставка. Зараз доступу до води ми не маємо, тому святкуємо скромніше.
У бібліотеці в цей день провели годину спілкування під назвою "Купайло - Бог земних радощів". Крім наших активних читачів у гості завітав місцевий колектив "Співаночки". Всі дуже уважно слухали розповідь бібліотекаря про те, чому свято має таку назву, і чому його святкують саме 7 липня, про основні традиції свята. Озброївшись новими знаннями, діти разом з директором сільського будинку культури Л.М.Гліженко вирушили на галявину за селом, де співали купальських пісень та плели вінки.
Ірина Вертюк, завідуюча бібліотекою с.Томина Балка // Придніпровська зірка. – 2012. – №28 (13 лип.). – С.6.
До свята Івана Купала учасники драматичного колективу Велетенської сільської бібліотеки підготували спектакль "Чарівний світ папороті". Розпочалося дійство з конкурсу Лісових Кікімор, які танцювали, потім виконували частівки. Дуже колоритні вийшли Кікіморки з Лізи Ластовецької, Марії Іванової та Яни Євченко! А далі з'явився хлопчик (Ігор Звада), який слухаючи бабусині казки про Івана Купала і чудодійну силу папороті, вирішив віднайти диво-квітку.
І йому це вдалося з допомогою інших казкових героїв.
Під фантастично-гарний дзвін "розквітла" квітка папороті і маленькі артисти загадували бажання і дарували їх глядачам: миру, щастя, достатку, сонця, здоров'я, фортуни, гарних оцінок у школі, цукерок, комп'ютерів і ще безліч всього іншого.
Користь від вистави отримали всі: дітлахи - радість, нові знання і гарний настрій, а театральний колектив бібліотеки -нових артистів.
// Придніпровська зірка. – 2012. – №28 (13 лип.). – С.6.
Швидка бібліотечна допомога
Таку назву має нова бібліогечна послуга, яка впроваджується у Велетенській сільській книгозбірні спільно з молодіжним центром регіонального розвитку. Перший розділ інформаційної панорами присвячений приватизації земельних ділянок, отриманню аліментів, оформленню спадщини, соціальної допомоги. У другому розділі, підготованому спільно з районним центром зайнятості, міститься інформація, пов'язана з питаннями працевлаштування. Особливу увагу привертає розділ "Калейдоскоп порад для батьків". Наша "Швидка бібліотечна допомога" мобільна. Сьогодні вона розміщена у поштовому відділенні, завтра - в аптеці, післязавтра - у школі, дитсадку і т.д. Окрім того, біля панорами чергують бібліотекарі-волонтери, які в будь-який час можуть надати інформаційну допомогу. Ось така наша сільська бібліотека! Не нудний заклад, наповнений вкритими пилом книжками, а цілий всесвіт знань!
Світлана Мішина, завідуюча Велетенською бібліотекою // Придніпровська зірка. – 2012. – №28 (13 лип.). – С.6.
Козацькі розваги
Саме з Херсонською областю пов'язана перша згадка про козаків: у 1492 році відбулася атака турецького корабля на Нижньому Дніпрі (територія на кордоні Білозерського та Бериславського районів). Саме на Херсонщині бере свій початок історія Чорноморського козацького війська.
Тож не випадково одного гарного сонячного ранку розляглася бадьора українська мелодія на ігровому майданчику дитячого садочка у Радянському: фізичну розминку проводила вихователь О.П.Денисенко, налаштовуючи дітей на гру, на змагання.
Мені поталанило бути учасником свята, яке організувала вихователь Т.М.Швець. Під її керівництвом відроджували козацькі традиції хлопчики молодшої, середньої та старшої груп. Отаманами-ватажками обрали Айдина, Кирила та Діму. І силачі непереможні знайшлися (Мікоша, Аліжан, Саша та Мурат), і спритні дозорці, що проскакали на "конях" до "фортеці" і вчасно принесли вісті для загонів (Віталя, Джан). А як завзято перетягували канат, метали "булаву" (торбинки з піском), бігали у мішках! Усі хлопчики виявилися гідними козачатами: спритними, сильними, швидкими, умілими. Ще й гопака бойового утнули разом з вихователькою Л.О.Мельничук-Новосельцевою!
Усе робилося активно і дружньо, завзято і азартно. Фізичні вправи поєднувалися з коротенькими повідомленнями з життя козаків, зрозумілими для малечі. Дівчатка ж дружно вболівали за козаків, підтримуючи їх оплесками. Завідуюча дитячим садочком Т.О.Кузнецова подякувала усім дорослим і діткам за активність, а потім усі разом з'їли солодкі нагороди.
Звичайно, ці діти ще малі, щоб вирішувати якісь глобальні проблеми. Але вони вже внесли свою часточку у відродження традицій козацтва, у вивчення його історії.
Середня група разом з вихователькою Тетяною Миколаївною знову відвідали бібліотеку, і тиша книжкових полиць була порушена дзвінкими дитячими голосами. Слухали народну казку разом, розгадували загадки про тварин та рослини, вгадували "чий голос", малювали сонечко, обмацали усі стелажі та книги, розглянули дитячі журнали. Такий візит до книгозбірні вже не перший і, як активні читачі, діти отримали в подарунок паперові іграшки-саморобки, виготовлені руками старших користувачів бібліотеки. Тепер вони можуть самотужки показати батькам лялькову виставу на будь-яку прочитану казочку або ж погратися з улюбленими героями.
С.Єременко, завідуюча Радянською сільською бібліотекою // Придніпровська зірка. – 2012. – №28 (13 лип.). – С.6.
І чужому научатись...
Вже не дивина, коли до Білозерки приїздять іноземці. Ми звикли вже до американських дівчат-волонтерок Корпусу Миру, які працювали й працюють у школах, допомагаючи українським дітям переходити на "ти" з англійською мовою. Дерел Френсіс - перший хлопець, котрий завітав до нашого району з подібною місією, але мета його візиту дещо інша.
Народився Дерел у штаті Північна Кароліна, що на сході США, у містечку Вейнсвілл, трохи більшому за нашу Білозерку. Батько Дерела - звичайний фермер, а мати - за фахом вчитель біології.
Фактично Дерел є студентом Денверського університету. Спочатку вчився на економічному факультеті. Та коли побував за міжнародною програмою обміну студентів у Швеції, дуже зацікавився можливостями цієї програми. Перевівся на факультет міжнародного адміністрування і, коли запропонували взяти участь у роботі Корпусу Миру, погодився.
Дерел вже побував у Франції, Естонії, рік провів у Південній Кореї, потім три місяці у Німеччині (на знімку внизу). Знайомився із життям тамтешньої молоді, національними звичаями, традиціями. У щирого допитливого хлопця з'явилося багато друзів.
В Україні Дерел з березня цього року, планує провести тут два роки. Два місяці він "звикав" до України у Чернігові. Там, як й інші волонтери, жив у звичайній родині. Хлопець поділився першими женнями про нашу країну. Його дуже вразила різниця між зовнішнім виглядом міських будинків, вулиць і квартирами всередині. Все "загальне" - пошарпане, розмальоване, а все "своє, особисте" - у повному ладу. А українські маршрутки, виявляється, схожі на корейські - своєю наповнюваністю. Білозерка дуже сподобалася нашому гостю. На відміну від його рідного міста, у нас все важливе й необхідне для життя - поруч, на одній вулиці: магазини, банки, пошта, державні установи, аптеки, лікарня...
Офіційна мета перебування Дерела Френсіса в нашому районі - "розвиток громади". Він знайомитиметься із нашим краєм і водночас популяризуватиме американську культуру. Разом з активістами Білозерського молодіжного центру регіонального розвитку створюватиме різні молодіжні проекти. Завітавши нещодавно із презентацією до районної бібліотеки, погодився допомогти із організацією "Американського клубу". І взяв участь у фестивалі "Нова хвиля", заспівавши під власний акомпанемент на вірній подрузі - дорожній гітарі.
Хоч Дерел не так давно перебуває на Білозерщині, але вже має друзів у Станіславі, Музиківці, райцентрі і Херсоні. Облаштування в Білозерці ще не закінчилося, друзі із молодіжного центру підшукують йому окрему однокімнатну квартиру. Шановні читачі, якщо є пропозиції Дерел буде радий прийняти їх!
Отже, перше знайомство відбулося. Шановні земляки, зустрівши цього хлопця на вулицях райцентру або вашого села, привітайтеся, поспілкуйтеся. Не упустіть шанс вдосконалити свою англійську, а Дерелу допоможіть опанувати українську мову. Можливо, через рік ми знову зустрінемося з нашим гостем і дізнаємося про його успіхи у офіційних і особистих справах.
Олена Цуркан // Придніпровська зірка. – 2012. – №27 (06 лип.). – С.6.
З перемогою, волонтери!
Традиційно 1 червня, в Міжнародний день захисту дітей, обласна бібліотека для дітей зібрала учасників святкового фіналу акції «Читай - і стань успішним!» Центральна подія фіналу - заключний етап II обласного конкурсу бібліотечних волонтерських бригад. Роботу бібліотек нашого району в рамках Акції представила волонтерська бригада районної дитячої бібліотеки у складі Наді Кравченко, Насті Татарської, Каті Боярчук, Оленки Алек-андрової, Віки Дашковської, Ростика Котигороха та Вови Шмирка, яка підготувала і продемонструвала віршовану, музичну, інтелектуальну, веселу, захоплюючу гру "Літературний футбол "Інтелект-FORVARD". Саме за цю гру вони отримали на обласному конкурсі перемогу! Вітаємо волонтерів та працівників районної дитячої бібліотеки з нагородою - дипломом «За перемогу у конкурсі «Краща літературно-ігрова програма» та призом (бібліотечка і настільна гра «Монополія») (на фото). Районна бібліотека для дітей отримала диплом «За багаторічну зразкову роботу з підтримки дитячого читання».
Свято закінчилося, а робота продовжується! Волонтери готуються до наступних зустрічей з малюками в дитячих садках, на пришкільних оздоровчих майданчиках, у бібліотеці - пишуть сценарії лялькових і театралізованих вистав, виготовляють іграшки для настільного театру, розробляють нові конкурси, ігри, вікторини. Успіхів вам, наші юні читачі і помічники!
Світлана Кудіна, завідуюча методичним відділом Центральної бібліотеки // Придніпровська зірка. – 2012. – №23 (08 черв.). – С.3.
Бібліотечний автобус
Нові часи, нові традиції... Це про наше Велетенське. Ось уже третій рік поспіль учні молодших класів перший день літніх канікул зустрічають у сільській бібліотеці.
Цього разу вони "мандрували" "бібліотечним автобусом". На кожній "зупинці" на них чекали різні інтелектуальні розваги та конкурси. Улюблениця багатьох поколінь Червона Шапочка (Сніжана Шорохова) "привезла" учасників свята на зупинку "Журнальна". Тут на чарівній галявині замість грибів повиростали дитячі журнали. І діти повинні були відшукати саме той журнал, про який розповіла Червона Шапочка. Так через гру діти ознайомилися з дитячими періодичними виданнями, що їх маємо у бібліотеці. А їх більше 15.
Рекламу бібліотеці зробив добре відомий Незнайко (Діма Середюк) і запросив усіх частіше відвідувати бібліотеку, щоб врешті-решт стати Всезнайком.
І ось настала довгоочікувана мить - ми приїхали до зупинки "Урочиста". Тут першокласникам вручили формуляри читача і тепер наш бібліотечний банк поповнився новими клієнтами. Тож шановні батьки, вчителі, бібліотекарі, тренери, лікарі, давайте ще більше уваги приділяти нашій дітворі, аби виросли справжні, розумні, грамотні громадяни нашої держави.
Світлана Мішина, завідуюча Велетенською бібліотекою // Придніпровська зірка. – 2012. – №23 (08 черв.). – С.3.
Нехай Вам вклоняються зірки!
Травень дуже багатий на свята. Але з цього року травневий календар поповнився надзвичайно яскравим та дуже важливим святковим днем - 20 травня відзначаємо День працівників культури та аматорського мистецтва.
Чи часто нам доводиться замислюватися, хто створює районні, селищні культурні заходи, хто працює над ідеєю культурного дозвілля, хто знаходиться в постійному пошуку, аби розвивати творчий талант населення? Ці завдання виконує невеличкий, але надзвичайно згуртований колектив творчих людей районного будинку культури, які і є генераторами всіляких творчих ідей та проектів.
Очолює районний будинок культури справжній професіонал Альона Валеріївна Нефьодова. Вона - творчий продюсер та координатор усіх заходів. Наповнюють змістом діяльність Будинку культури молоді, творчі, завзяті. Це художній керівник і незмінна ведуча районних заходів Альона Олексіївна Берестенюк, інструктор районного будинку культури і керівник команди КВК «Йежзки» Олена Георгіївна Кражко, методисти з клубної роботи, куратори сільських клубних закладів Ганна Вікторівна Лобода та Інна Сергіївна Шевченко, методист з музичного жанру, соліст районного будинку культури Вадим В'ячеславович Тірон, методист з хореографічного жанру, керівник колективу «Епег Gо» Інна Олександрівна Рижкова, методист-звукооператор та керівник автоматизованих системних управлінь Артем Андрійович Нефьодов, акомпаніатор, керівник ветеранського ансамблю «Калина» Олександр Олександрович Сікоза. Докладають немало зусиль, аби створити всі необхідні умови для творчої праці, Надія Василівна Щербина, Світлана Олексіївна Коломієць, Ольга Володимирівна Романенко, Олександр Миколайович Щербина.
Дякуючи щоденній праці наших колег ми пізнаємо культуру своєї країни, свого рідного краю, торкаємось краси, формуємо свій естетичний смак. Вони знаходяться в постійному творчому пошуку, вони працюють і в будні, і в свята, незалежно від пори року та розміру оплати. Вони просто живуть своєю професією. Такі вони - наші колеги, талановиті, неповторні зірки!
Зі святом вас! Нехай множиться все матеріальне, нехай вам здоровиться, нехай вас кожного дня зустрічає веселка кохання.
Нехай вам вклоняються зірки за вашу таку необхідну працю.
Колектив районної бібліотеки // Придніпровська зірка. – 2012. – №20 (18 трав.). – С.7.
За роз'ясненням в бібліотеку
На черговій апаратній нараді керівників закладів культури району були обговорені питання, які є важливими складовими соціальних ініціатив Президента В.Ф.Януковича. Це, передусім, соціальні виплати різного спрямування, зокрема, виплати по заощадженнях вкладників Ощадбанку СРСР.
Під час апаратної наради районній бібліотеці доручено проводити інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення про кроки, які необхідно здійснити, аби отримати кошти. Компенсація за радянськими вкладами виплачуватиметься поетапно. На першому етапі кошти отримають вкладники похилого віку. Потім гроші видадуть вкладникам інших вікових категорій. Передбачається, що виплати почнуться після 1 червня.
Світлана Шевченко , начальник відділу культури та туризму // Придніпровська зірка. – 2012. – №20 (18 трав.). – С.2.
Корисне плюс... корисне
Стало доброю традицією у Велетенському відзначати Всесвітній день довкілля трудовими звершеннями. Цього року трудовий десант у складі учнів, педагогів та техпрацівників Велетенської ЗОШ працював у парку села. Попередньо, за клопотанням Кізомиського сільського голови Н.І.Бандурист, парк було зорано. А "десантники" формували лунки, білили деревця. Потім "десант" поміняв дислокацію і прибирав берег річки. Діти в цей день були і садівниками, і кур'єрами, і вантажниками, і водовозами, і медсестрами.
Знаючи наперед про "висадку" такої команди, було вирішено разом з районною бібліотекою для дітей провести другий етап "десанту" і поєднати корисне з... корисним. Старшокласників запросили до сільської бібліотеки на презентацію частини проекту "Хочу + можу + буду", який став переможцем на Всеукраїнському ярмарку інноваційних бібліотечних послуг у Києві. "Світ цікавих професій" - так називається розділ проекту. Команди "хрестиків" і "нуликів", хоч і втомилися, працюючи фізично, все ж підключили свої знання і досить енергійно виборювали перемогу. Кожна номінація гри ("Професійна абетка", "Якщо читати, то впізнаєш", "Хто я", "Чорний ящик", "Музична скринька", "Народна мудрість") ще більше розпалювала пристрасті гравців. З перевагою у три бали перемогли "нулики". Та основною метою заходу було знову показати молоді села, що бібліотека сьогодні - це центр всебічного розвитку особистості, місце, де можна відпочити з користю для себе і сім'ї.
Приємно чути слова подяки від ветерана педагогічної праці А.Ф.Островенко. Завуч Велетенської ЗОШ І.Й.Ляшенко подякувала організаторам і учасникам заходу та побажала й надалі творчо працювати у здавалося б, таких "невеселих" напрямках, як профорієнтація. Сьогодні такі заходи дуже доречні, бо вкрай необхідно навчати молодь, як можна відпочивати без тютюну та горілки, а з користю для себе й інших.
Світлана Мішина, завідуюча бібліотекою с. Велетенське // Придніпровська зірка. – 2012. – №17 (27 квіт.). – С.6.
Казковими стежками
2 квітня, в день народження видатного казкаря Ганса Крістіана Андерсена, відзначається Міжнародний день дитячої книги. Віддані читачі Розливнянської бібліотеки за допомогою сільського бібліотекаря підготували музичне бібліошоу. Ведучою свята стала загадкова Королева Книга (Оля Бурлакова). Чарівна Попелюшка (Катя Драгунцова ) співала, Червона Шапочка (Марина Марущак) танцювала. Маленьким глядачам дуже сподобалися Незнайка (Стас Титинюк), Колобок (Саша Токоленко), Кіт Базиліо (Саша Губін), Лисиця Аліса (Марина Марущак). Улюбленець дітвори Буратіно (Діма Дробина) приніс золотого ключика, який відкриває двері у світ знань, і запросив усіх до бібліотеки. Порядок на святі забезпечували собачки-поліцейські, ролі яких виконали Саша Пшеничний і Таня Кльова.
Щиро дякую, за допомогу у проведенні заходу вчителям Розливнянського НВК Т.С.Зінченко і О.В.Бойко.
Світлана Кошолап, завідуюча Розливнянською бібліотекою // Придніпровська зірка. – 2012. – №14 (06 квіт.). – С.6.
Канікули у бібліотеці
Під час весняних канікул традиційно проходить Тиждень дитячого читання. У районній дитячій бібліотеці в цей період дуже напружений графік роботи. Сценарії скласти, реквізити виготовити, цікавинки придумати, захід підготувати, гостей запросити, аудиторію організувати, зал приготувати... Цей список можна продовжувати безкінечно. І дуже добре, що у нас є волонтери. У ці дні бібліотекарям допомагали Надя Кравченко, Оля Кравченко, Анжеліка Демура та Оленка Подтикан. На цих дівчаток можна покластися в усьому. Вони і реквізити виготовляють, і сценарії складають, і звукорежисером на заході працюють, і є неперевершеними артистами лялькового театру. В цьому переконалися всі присутні на родинному заході "Бібліотека для дитини - відпочинок для родини", де волонтери показали виставу «Наш край очима дітей». А як позитивно наших юних артистів приймають дошкільнята! У «День театру» в дитячій бібліотеці дуже весело та гамірно. Це і не дивно, адже дошкільнята дивляться інтерактивну лялькову виставу "Ура! Колобок знайшовся!". То вони всі дружно кличуть Зайчика, то допомагають Бабі Язі та Кікіморі розгадувати загадки, а то враз зал зривається сміхом чи аплодисментами.
На підлітків також чекали цікаві заходи під час Тижня дитя¬чого читання. У «День ювілярів» відбулася презентація інтерактивної виставки "В кого нині іменини". Книги-ювіляри зі святковими бантиками, на яких написана ювілейна дата, зібралися на гарно оформлених полицях з атрибутами іменинниць. І кожна книга пропонувала своє завдання. Підлітки змагалися у кмітливості. А перемагав, звичайно, той, хто читає. У «День ігор та конкурсів» діти продемонстрували свою начитаність та ерудованість під час командної конкурсної гри "Бібліомонополіст", яка не тільки зацікавила та захопила, а й заінтригувала. 2 квітня, у Міжнародний день дитячої книги, читачі та бібліотекарі дитячої бібліотеки також святкували. Учні 2-А та 2-Б класів Білозерської ЗОШ №1 завітали до дитячої бібліотеки і не тільки переглянули відеофрагменти за творами улюблених письменників, а й пограли у цікаві і пізнавальні ігри. Протягом дня всі, хто бажав, слухали ау-діоказки, які супроводжувалися слайдпрезентацією.
Ось такою веселою, дружною, теплою компанією ми закрили Тиждень дитячого читання. Але ми не закриваємо книжки, і не зачиняємо двері бібліотеки. Читання, ігри, конкурси, лялькові вистави тривають. Ласкаво просимо! Бібліотекарі Наталія Павлівна Ушенко, Людмила Володимирівна Лук'янова та заступник директора по роботі з дітьми дякують усім, хто був з нами цей тиждень. Про всі ці події детальніше можна прочитати та подивитися фотографії у блозі Білозерської районної дитячої бібліотеки за адресою http://bibliozerka.livejournal.com
Ангеліна Вєтрова, заступник директора Білозерської ЦБС по роботі з дітьми // Придніпровська зірка. – 2012. – №14 (06 квіт.). – С.6.
Найкращий читач - 2012
Минулої п'ятниці, 16 березня, у Центральній районній бібліотеці відбувся II (районний) етап конкурсу дитячого читання "Найкращий читач України - 2012". У ньому взяли участь 20 школярів - переможців І етапу, який проходив у сільських і шкільних бібліотеках. Мета конкурсу - заохочення дітей до системного читання, виявлення читацьких уподобань і пріоритетів, вироблення в учнів навичок самостійної роботи з книгою.
Конкурсанти розповідали про улюблені книги, які не входять до шкільної програми, готували читацькі щоденники, відповідали на питання інтелектуальної вікторини, демонструючи при цьому творчий підхід, загальний рівень ерудиції, артистизм, креативність.
Журі у складі начальника відділу у справах сім'ї, молоді і спорту РДА Т.Є.Тритенко, директора ЦБС Л.Л.Шишкіної, методиста ЦТДЮ О.М.Будко, методиста відділу освіти СІ.Щербини, директора районного музею О.А.Волошина довго радилось, визначаючи найкращих. За цей час заступник директора ЦБС по роботі з дітьми А.В.Вєтрова ознайомила гостей з блогом районної дитячої бібліотеки і запросила долучитися до конкурсів, запропонованих у ньому. Нарешті настала урочиста мить нагород: серед 6-класників перемогу здобула Алла Мірошниченко (Олександрівка), другою стала Вікторія Бурлак з Микільського, третє місце - в Ігоря Улізко з Киселівки. Серед семикласників найкращою була Валерія Мартич з Олександрівки, друге місце - в Бориса Лесика (Білозерка), третє - в Тетяни Шаріпової (Загорянівка). Переможці отримали Почесні грамоти і подарунки від райдержадміністрації.
Захід залишив приємні враження в усіх учасників конкурсу - затишна бібліотека, тепла зустріч, веселі і розумні конкурсанти, нові знайомі, з якими обмінялися телефонами.
"Найкращий читач" - особливий конкурс, тут можна здобути перемогу не завдяки особливим талантам і здібностям, а тільки завдяки систематичному читанню. Це зайвий раз довели переможці, на яких чекає участь в обласному етапі конкурсу. Бажаємо їм перемоги!
Наталія Дяченко // Придніпровська зірка. – 2012. – №12 (23 берез.). – С.6.
Доки пам'ятаємо - живемо
15 березня 1945 року батальйонна розвідка доповіла, що противник укріпився у Правдиному. Рішуча атака нашого війська допомогла заволодіти ситуацією та швидко прорватися на вулиці села.
Ввечері доповіли начальнику штабу: знищено 80 гітлерівців, один міномет, мотоцикл та інші трофеї. При визволені нашого села загинули смертю хоробрих, померли від ран та поховані в братській могилі с. Правдине: гвардії старший сержант Герасимов Т., старший сержант Беседін А.Д., рядові Монейко М.П., Носомов І.П., Романенко І.Ф., Супівський І.Л., Ястребов О.Г., Кузнєцов В.В.
Відлітають, мов журавлині ключі, роки у вічність. Літа не зітруть у народній пам'яті світлі імена тих, хто віддав своє життя за рідне село. Захищати нашу землю пішли 305 односельців, а повернулося лише 217. З них 75 нагороджено орденами і медалями. 78 синів села Цареводар сплять вічним сном у братніх могилах на полях Другої Світової війни.
15 березня, у день визволення села, зібрались односельці, щоб віддати шану пам'яті визволителям. Виступили учні Правдинської ЗОШ. Правдинський сільський голова привітала всіх присутніх та побажала, щоб нове покоління не знало війни, голоду, злиднів. Бібліотекар Правдинської бібліотеки-філіалу розгорнула фото-виставку «Доки пам'ятаємо - живемо». На виставці представлені фотографії про бойовий шлях наших односельців.
Людмила Сосунович, завідувачка Правдинської бібліотеки-філіалу // Придніпровська зірка. – 2012. – №12 (23 берез.). – С.3.
Конкурс успішних ерудитів
Ми, бібліотекарі, уперто боремося за кожного читача, підтримуємо всіх, у кого в очах зблисне хоч іскорка цікавості до друкованого слова, хто хоче бути ерудованим та успішним.
Перший етап Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач року» для 11-13-річних дітлахів охопив 60 користувачів сільської та шкільної бібліотек у Радянському. Читацькі команди змагалися у конкурсах «Історія. Національна символіка України», «Загадки», «Література і ми». Дуже добре знали прислів'я Д.Уманець, Я.Павліщук. Із задоволенням упізнав героя, ставлячи запитання, Ваня Кузнецов. Каміла Зінчак та Марина Українець змогли розшифрувати абревіатури прізвищ авторів. Команди працювали активно, були визначені переможці, і їм довелося ще витримати випробування читацькими щоденниками.
Якщо мрієш стати справжньою людиною - читай книгу.
Вона пробуджує допитливість, допомагає у навчанні, розвиває розум, вчить ширше бачити, глибше відчувати і розуміти навколишній світ, людей.
Світлана Єременко, завідуюча сільською бібліотекою, Лілія Польченко, шкільний бібліотекар // Придніпровська зірка. – 2012. – №9 (02 берез.). – С.6.
Прекрасний світ обрядовості
Щедрий вечір у кожному регіоні України завжди відзначався, по-своєму, особливо. Святкові ватаги різнилися своїм кількісним складом і обрядовими персонажами.
У Широкобалківській загальноосвітній школі це свято стало традиційним. Воно вшановує народні звичаї, плекає рідну мову, веде в прекрасний світ обрядовості.
Шкільний вчитель музики С.В.Кисельова готується до цих свят заздалегідь, виготовляючи колядницькі обладунки: восьмикутну зірку, українське вбрання, білі та коричневі кожушки й свитки, хустки та віночки, запасається дзвіночками для відбивання ритму. І оживає з вуст вчителя розповідь про те, як з давніх-давен вважалося, що Новоріччя приносить людям щастя, здоров'я, багатство. Розповідь супроводиться дійством, побутовими сценками. Діти охоче колядують, щедрують, висловлюють побажання господарям.
13 січня гурт переодягнених дівчат і хлопців разом з керівником завітали і до Софіївки. У яскравих костюмах, із гарним, веселим настроєм вітали жителів - господарів осель. їх радісно приймали, щиро пригощали і запрошували на наступний рік.
Таке театральне дійство, підготовлене С.В.Кисельовою, проводиться не один рік поспіль. Учні школи залюбки вивчають щедрівки, пісні, традиції та звичаї українського народу.
Інна Кубишкіна, бібліотекар Софіївської бібліотеки-філії // Придніпровська зірка. – 2012. – №3 (20 січ.). – С.6.
Час згадати звичаї
Новий рік та Різдво — такий період у нашому житті, коли ми знову і знову згадуємо звичаї і традиції наших дідів-прадідів. Цими днями наша бібліотека є справжнім виставковим центром. Одна із виставок ілюструє тему "Рушник у весільній обрядовості українців". Тематична добірка друкованих матеріалів повертає нас у глибину віків — до виникнення взагалі тканини та виготовлення рушників. Інша виставка присвячена українській хустині, яка теж має свою досить цікаву історію. А дівчата з модельної агенції "Всезнайко" залюбки навчать усіх, хто бажає, правильно пов'язувати хустину, коли йдеш до церкви або на вечорниці, проводжаєш сина у солдати чи йдеш на родини. Виставка, присвячена українському костюму — наша гордість. Адже маємо у своїй колекції вишиванки, яким майже століття!
Розгорнуто експозицію українського посуду: глечики, макітри, макогони, дерев'яні ложки, декілька видів куманців. У ці святкові дні дозволяється напитися джерельної води з найдавнішого куманця. Прядку, рубель, коромисло також можна не тільки торкнути руками, а й спробувати перенести відра з водою за допомогою коромисла і на собі відчути, яким нелегким було життя наших предків.
А далі - більш сучасна виставка. Це креативні ялинки та ялинкові прикраси, наприклад, триголовий дракон у сучасній одежині, і ще багато цікавого.
У святвечір запрошуємо всіх у нашу музичну вітальню, будемо разом розучувати нові колядки та щедрівки. Допоможе нам піаніно, яке декілька років тому подарувала родина Мілецьких, і завдяки якому наша дітвора має змогу розвивати музичні та вокальні здібності. Зі святами вас, читачі районки!
Світлана Мішина, завідуюча Велетенською бібліотекою // Придніпровська зірка. – 2012. – №1 (06 січ.). – С.7.