Скадовський район

Відкрийте для себе Олеся Гончара!

"Дякую Богові,
що дав мені народитися українцем".
О.Гончар

У читальній залі центральної  бібліотеки для дорослих 6 березня відбулося урочисте відкриття форум-світлиці письменника.
Колектив книгозбірні спробував відтворити інтер’єр однієї з кімнат Державного літературно-меморіального музею-садиби Олеся Гончара, який знаходиться у столиці дитинства Олеся Терентійовича с. Сухе Кобеляцького району Полтавської області та облаштований у невеличкій селянській хаті, збудованій 1892 року Гаврилом і Єфросинією Гончарами.
На кшталт того, як у ньому,  згідно з хронологією, розміщено матеріали про Гончара – кореспондента районної газети, Гончара-студента, Гончара-фронтовика, Гончара-майстра художнього слова у форму-світлиці експонуються книги письменника, присвячені окремим темам.
Але на відміну від музею, кожну книгу виставки-інсталяції можна взяти до рук і доторкнутися до геніального слова  "інтелектуала світу", яким його визнав Міжнародний Біографічний центр у Кембриджі (Англія). І це зовсім не випадково. Твори Гончара перекладалися на 67 мов, а творчий досвід письменника засвоюється і вітчизняними, і зарубіжними майстрами слова.  З його стійкості черпають стійкість інші, з його віри зміцнюють віру власну.  
Та для нас українців, він перш за все –  великий громадянин і патріот рідної держави, "опора українського національного відродження". В основі провідних напрямів його творчості були корінні питання буття українського народу, його минуле, сучасне та майбутнє, що в умовах сьогодення, має неабияке значення.
Запрошуємо наших користувачів до обговорення постаті класика світової літератури, потужні імпульси якої додають снаги кожному українцеві-патріотові, адже йдуть вони від високоавторитетної людини, котра поставила своє слово на сторожі нації.
Форум-світлиця відкрита! Відкрийте для себе Олеся Гончара!


У 2018 році виконується 100 років від дня народження славетного письменника, літературного критика, громадського діяча Олеся Терентійовича Гончара. 
Видатних митців, що досягли вершин творчості, зробили великий внесок в історію, культуру рідного народу, або  й усього людства, часом називають за їхніми найвідомішими творами чи образами, в яких найяскравіше втілені їхні ідеали, найглибше розкрита їх  людська  й мистецька сутність: Тараса Шевченка – Кобзарем, Івана Франка – Каменярем…Олеся Гончара можна по праву назвати Прапороносцем. Адже він завжди в гущі подій. Чи то навчаючись в університеті, чи боронячи Вітчизну  в лавах добровольців-студбатівців, чи створюючи свої талановиті книги…
З метою популяризація  його творчості та  в рамках відзначення ювілею КЗ "Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара" Херсонської обласної ради  організувала  спеціальну акцію – велику літературну естафету "Гончар крокує Херсонщиною".Сьогодні Скадовщина прийняла естафету, яка триватиме  з 05 по 13 березня. У її  рамках бібліотечні заклади проведуть низку заходів під загальною назвою "Олесь Гончар. Шлях до себе".

"Навряд чи взагалі є щось гідніше, як вдосконалювати свій дух,
увічнювати себе в своїх творіннях і дарувати їх нащадкам"
                                                                                              Олесь Гончар 
Олесь Гончар – це письменник, який чудово поєднує лірику з епосом, романтизм із реалізмом.
Він  був романтиком, і закономірний його потяг до краси знайшов своє відображення в героях його творів. Вони красиві, самовіддані, вірні, чесні. У них він втілює ідеал людини, спонукаючи сучасників бути творцями, мислителями, господарями на своїй землі.
Твори Олеся Гончара широко відомі не лише в нашій країні, а й за її межами. Книжкові видання письменника виходили більш як тридцятьма мовами народів світу, а окремі його новели, статті і уривки з романів публікувалися в сімдесяти шести країнах.
З нагоди 100-річного ювілею Олеся Гончара бібліотекою було організовано літературну sms-вікторину "Гончара Чари" по творам митця. І якщо, з якого роману цитата "Собори душ своїх бережіть, друзі…Собори душ…!" відгадали всі її учасники, то над деякими, довелось подумати не один день.
Ну а ті, хто завітав до читальної зали, мали нагоду продемонструвати  ще й знання біографії письменника та його творчості загалом.
Найкращі знавці сторінок життєвого шляху та літературної спадщини отримали подарунки.


У рамках проведення великої обласної  літературної естафети "Гончар крокує Херсонщиною" до форум-світлиці черговий раз завітали гості: члени бібліотечного клубу "Літературна вітальня" та учні місцевих шкіл.
Бібліотекарі розповідали про життєвий та творчий шлях письменника, який був тісно пов’язаний з таврійським краєм. Колишній кінооператор ТРК "Обрій" Олександр Іванович Грудзь поділився спогадами про приїзд Олеся Гончара до Скадовського району  у 1973 році на свято першого снопа. Присутні мали унікальну можливість переглянути ці історичні кадри, надані Скадовським краєзнавчим музеєм.
Наша постійна читачка Любов Іванівна Руденко, не стримуючи захоплення, поділилась враженнями від творів видатного письменника.
Активними учасниками зустрічі цього дня стали і школярі. Деякі з них ще не мали нагоди ознайомитись із його творчістю, тож література та експонати, представлені на виставці-інсталяції, викликали великий інтерес у молоді.
Бібліотекарі вкотре упевнились у необхідності подібних зустрічей, які мають за мету популяризувати та пропагувати творчість кращих представників української літератури.

 


Цілий  тиждень  у Скадовському районі тривала велика літературна естафета «Гончар крокує Херсонщиною». І дуже приємно, що сьогодні на її завершальному етапі  наша форум-світлиця приймала  саме молодь. До читального залу книгозбірні завітали учні шкіл району, щоб ознайомитися з творчістю великого українського письменника Олеся Гончара, життя якого викликає справжнє захоплення.
Спливає час, змінюються ідеали суспільства, але в усі віки будуть крицею стояти такі загальнолюдські поняття, як духовність, добро, добротворення, віра… Бібліотеці  сьогодні належить важлива роль в збереженні кращих моральних якостей. Це майстерня, де формується думка підростаючого покоління.
Саме Олесь Гончар закликав нас берегти собори душ, щирості, краси, правди і любові до людей. Душа людини без "собору", то не душа, а пекло. І така людина – не людина. Як живе сучасна людина, як ставиться вона до набутків свого народу, до скарбів народної культури – ці питання розкриває у своїх творах Олесь Гончар. А бібліотекарі зацікавлені в тому, щоб виховати свідомих громадян, людей чистих душею на прикладі життя і творчості  письменника. Його твори  будуть жити вічно, бо вони – про святе.
Скадовський  район  передає естафету  до інших районів з найкращими побажаннями, але форум-світлиця продовжить свою роботу.   
До нових зустрічей!


Велика літературна естафета "Гончар крокує Херсонщиною" в рамках відзначення 100-річчя від дня народження Олеся Гончара, ініційована КЗ "Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара" Херсонської обласної ради,  яку Скадовський район приймав з 05 по 13 березня вирушає далі.
А ми – підводимо підсумки кампанії популяризації творів Олеся Гончара.
За період, поки естафета гостила на нашій землі, було проведено низку просвітницьких заходів, таких як літературні вечори, виставки,  конкурси, вікторини… Вони охопили і молодь, і людей поважного віку, які читали Гончара, і про Гончара….
Завершальним акордом спеціальної акції стала міні-конференція бібліотекарів "Олесь Гончар. Шлях до себе",  під час якої кожен мав змогу поділитися враженнями від днів, осяяних зорею класика.
Підсумком дискусії стало твердження про необхідність пам’ятати та шанувати вагомий внесок письменника в українську літературу, та, зокрема, у розвиток культури Херсонщини.
Тому форум-світлиця не зачиняється, бо непереборним є прагнення до комунікації. Це прагнення збиратиме нас і надалі, щоб бути почутими, відчути товариське плече один одного.А КЗ "Скадовська ЦБС"  і надалі працюватиме над тим, аби робота бібліотек району була спрямована на формування інтересу його жителів до кращих зразків класичної української літератури, формуванню читацького попиту на літературно-художні твори Олеся Гончара.


В рамках великої літературної естафети "Гончар крокує Херсонщиною" бібліотекарі міської бібліотеки-філії провели в 10-А та 10-Б класах літературну годину "Собор душі Олеся Гончара". 
Олесь Гончар – це письменник, який чудово поєднує лірику з епосом, романтизм із реалізмом. Твори Олеся Гончара широко відомі не лише в нашій країні, а й за її межами. Книжкові видання письменника виходили більш як тридцятьма мовами народів світу, а окремі його новели, статті і уривки з романів публікувалися в 76 країнах.


"Гончар крокує Херсонщиною"

З квітня минає  100 років дня народження того, хто був Прапороносцем української літератури, а в став Реставратором Собору українського духу, кого за життя хвалили і ганили, а після смерті визнали Героєм України... 
Це Олесь Терентійович Гончар. У 1995 році, коли українці прощалися з улюбленим письменником і провідником духу, на траурному мітингу В’ячеслав Чорновіл промовив  такі символічні слова: «Кажуть: для того, щоб зрозуміти великих, потрібна історична відстань. Це правило не поширюється на нашого дорогого Олеся Терентійовича. Нам відстань не потрібна. Ми знаємо, що нас залишає Людина велика, Людина невмируща, яка назавжди буде записана на скрижалях української історії…».
Незалежна Україна вдячно береже пам’ять про ті моменти, коли мудрістю та прозорливістю Олеся Гончара благословлялися справи і діяльність в ім’я рідноїБатьківщини. Чого варті тріумфальні результати історичного Референдуму про нашу державну самостійність, коли Олесь Гончар набатно провіщав: «Україно, день твій гряде!».
Сьогодні ім'ям письменника названі вулиці у багатьох населених пунктах; студентам виплачуються академічні стипендії, а молодим письменникам – літературні премії імені Олеся Гончара; пам’ятники, меморіальні дошки…його ім’я носять численні навчальні заклади, установи… Серед них, і Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека. Саме вона виступила ініціатором великої літературної естафети «Гончар крокує Херсонщиною», адже найміцніша людська пам'ять карбується не у бронзі, а в серцях і  справах нових поколінь.
Скадовський район, зокрема сільські бібліотеки, активно долучився до обласноїакції та з метою популяризація творчості Олеся Терентійовича Гончара  з  05 по 13 березня провів низку заходів.

Година-знайомство «Геніальний майстер слова»
Віддаючи шану Великому українцю та видатному письменнику, одному з найпотужніших прозаїків другої половини ХХ століття, у Антонівські книгозбірні пройшла година-знайомство «Геніальний майстер слова».
Бібліотекар  Ольга Василівна Посполітак розповіла про постать Олеся Гончара, чиє життя і творчість осяяні сонцем і безмежною любов’ю до України та її народу. Це був нелегкий шлях трудівника і переможця, який він пройшов чесно, стверджуючи високе призначення людини.
Сподіваємось, що перша «зустріч» з Олесем Терентійовичем, яка пройшла у діалогово-дискусійній формі, спонукатиме юних користувачів до ближчого знайомства з його творчістю та громадською діяльністю в майбутньому.

Бібліотечна панорама до ювілею О.Гончара
«Сто кроків до країни «сонця», та одна мить до країни «щастя», так називалась серія заходів у формі  бібліотечної панорами що пройшли у Благодатннській сільській бібліотеці для учнів 9, 10, та 11 класів Благодатненської ЗОШ.
Їх мета, популяризуючи життєвий та творчий шлях письменника, показати багатогранність його таланту, представити літературну палітру, розкриваючи її зміст та виховне значення творів для сучасників.
Свято було розпочато віршем О.Гончара «Думи про Батьківщину» у виконанні сільського бібліотекаря Л.Козак,  та власним віршем  бібліотекаря ЗОШ Т.Пулінець:
Сьогодні, у свій 100-літній ювілей,
Він, мов живий, звертається до нас, людей.
Він пише громадянам України
Про сенс життя для кожної людини.
Як у труді й любові щастя відчувати
Й життєві труднощі долати.
Як Україну-матір шанувати
І ворогів її здолати.
Тож,  просимо вас твори мудрі погортати
Й думки свої та мрії
В соняшник вплітати.
Давайте вслухаємось в слово Гончара
Що із минулого до нас луна.
Гортаючи сторінки презентації  «Зорі його життя», читачі ознайомились з життєвим та творчим шляхом письменника. Аналізуючи його, вони дійшли висновку, що творчість, можна поділити на дві полярні теми: про війну та мирне життя. Саме вони лягли в основу гри «Книжкова мозаїка». В перелічених творах, було порушено ряд спільних проблем: в чому сенс життя людини?що таке щастя? якою буває любов?Навколо яких, ніби в хоровод зібралися літературні герої. Бібліотекарі поставили учасникам завдання, встановити відповідність між назвами творів та іменами героїв, з якими читачі впоралися дуже швидко!
Далі учні разом з цими героями вирушили у літературну розвідку.  Так називалася гра під час якої учасникам довелося подолати книжкову вежу, знаходячи відповідні цитати, та коментуючи їх.
Знайомлячись таким чином з творчістю О. Гончара, діти переконалися, що його твори не лише цікаві та захоплюючі, а й повчальні. Його герої самовіддано люблять свою Батьківщину та природу, що їх оточує. Вони уміють цінувати дружбу та палко кохати, знаходять сенс життя в улюбленій праці, яка розкриває їх істинну красу та знаходяться у постійному пошуку. І незважаючи ні нащо, відчувають себе щасливими, навіть у хвилини смерті, що здавалося б неможливим, бо за мить щастя вони готові віддати навіть життя, як герої новели «За мить щастя», яку учні з трепетом прослухали. Бібліотекарі допомогли читачам ідейно усвідомити, та зрозуміти сутність людського щастя і замислитись над власним його баченням.
Щоб перевірити отримані знання читачів, на заході їм було запропоновано участь у конкурсній програмі. Змагаючись за орден «Найкращий знавець Гончаріани», учасники команд «Берег любові» та «Берег щастя», показали високі результати.
Оскільки соняшник – це не лише квітка-символ України, що уособлює сонце, тепло, працю, силу та щастя, вона червоною ниткою проходить крізь творчість Гончара, і є символічною, як в поезії, так і в прозі, то читачам було запропоновано на її пелюстках написати свої мрії про щастя, та вплести їх до квітки Сонця. 
Гортаючи мудрі книжки Олеся Гончара, читачі здійснили своєрідну мандрівку країною сонця, до країни щастя, а бібліотекарі побажали присутнім, щоб їх мрії збулися, а наша Україна, залишалася вільною, незалежною, єдиною, мирною і щоб всі її мешканці були щасливими!
Захід було завершено влучними словами письменника:
…Велика Україно, вір;
За тебе встануть ще мільйони.
І лицемір’я упаде,
І славославіє погине.
Розправить крила молоде
Безсмертне плем’я України!
Минуть роки, а про бібліотечну панораму, в Благодатненській сільській бібліотеці, залишиться на згадку загальна світлина біля символічної квітки із щасливими щирими поглядами молодих людей, на яких незабаром, очікує нова мандрівка, в доросле життя!

Книжкова виставка-діалог «Собори душ своїх бережіть, друзі... Собори душ!»
Приєдналась до ювілейної акції ХОУНБ «Гончар крокує Херсонщиною» і Красненська сільська бібліотека.
У книгозбірні було розгорнуто книжкову виставку-діалог «Собори душ своїх бережіть, друзі... Собори душ!». Під час її перегляду бібліотекар Ольга Олексіївна Кравченко розповіла  користувачам про життєвий і творчий шлях письменника, а юні культармійці презентували твори Олеся Гончара. Присутні ділились враженнями від прочитаного, коментували, обговорювали, висловлювали думки, проводили паралелі, демонстрували знання творів…. відгадуючи їх за цитатами та за допомогою пазлів-підказок. Було і живе спілкування – про сенс життя, про честь і чесність, про майбутнє нашої держави…
Слово О. Гончара й сьогодні з нами. Воно несе людям зоряні світлі надії, підтримує тепло людських сердець, чистоту взаємовідносин, добропорядність, допомагає берегти собори наших душ та усвідомлювати себе українцями. То ж немає сумніву, що в душах учасників  заходу, проростуть зерна добра, любові до ближнього і до своєї рідної землі.

Бібліотечний урок «Прапороносець величі людських почуттів»
До великої літературної естафети  «Гончар крокує Херсонщиною» в рамках відзначення 100-річчя від дня народження Олеся Гончара долучились і у Лазурному.
Селищний і шкільний бібліотекарі Соценко Л.І. та  Радік Л.І., вчителі української мови й літератури  ЗОШ Токарик Т.І., Самойлова Г.В., Новохижна Н.Ф. провели бібліотечний урок«Прапороносець величі людських почуттів» презентувавши учням 10-11 класів життєвий і творчий шлях Олеся Гончара. 
Особливий акцент було зроблено на тому,  що він тісно пов’язаний з Херсонщиною, багатьма  його містами й селами та їх мешканцями. На матеріалах Таврійського краю та про його трудівників Олесь Гончар створив не одне оповідання, новели, романи й повісті. Прототипами його героїв ставали наші земляки….
Учасники заходу активно знайомились з художніми та публіцистичними творами  митця, представленим  на виставці,  брали участь у поетичному флешмобі, літературній вікторині. А на сам кінець зустрічі «зачерпнули з криниці мудрості» вислови із творів письменника. Вони звучали як  набір духовних заповідей Майстра українцям сущим і їхнім нащадкам. 

Міні-цикл «Олесь Гончар – митець сучасний»
Олесь Гончар – сумління України,
Любов пречиста.
Пісня і Зоря.
Вся Україна славить і вітає  
Свого співця – Олеся Гончара!
100 років минає з Дня його  народження. Та Олесь Гончар не був, а є!
І сьогодні –  це найвеличніша особистість нашого часу. І через десять, двадцять років він буде нашим сучасником, бо це з його вуст новітня Україна підхопила слова про рідну мову, про суверенітет, незалежність, щастя народитися українцем…
З нагоди  ювілейної дати  Олександрівською сільською бібліотекою було організовано  міні-цикл заходів «Олесь Гончар – митець сучасний».
У співпраці з загальноосвітньою школою бібліотекарем  Валентиною Костянтинівною Кобзар для користувачів книгозбірні розгорнуто книжкову виставку «Його душа – собор надій  високих»; організовано літературну годину «Собор душі Олеся Гончара»; проведено вікторину  «Олесь Гончар. Життя  і творчість».
За життя, як відомо, головним «брендом» Гончара вважалися «Прапороносці». Однак у щоденнику залишився такий запис письменника: «Січовик заповідав класти в могилу – під голову – сідло козацьке... А що я заповів би? Мені покласти під голову три книги: «Тронку», «Собор» і «Зорю». Це занотовано не в 1990-ті роки, коли в багатьох людей коригувалися життєві погляди й оцінки минулого, і навіть не в часи перебудови. Гончар склав цей своєрідний заповіт у січні 1982-го.
Прочитавши їх, чітко усвідомлюєш, що вони  потрібні в життєвій дорозі поряд із хлібом і сіллю, вони гартують нашу громадянську мужність, дають щиру радість і незрівнянне відчуття людяної мудрості, несуть безмір морально-етичних галактик для сучасників.

«Жінки-берегині Олеся Гончара»
«Талант виростає з нації, як та квітка зі стебла, тому відірвати свою долю від долі на­ції – означає загинути», – ділився роздумами Олесь Гончар, ювілей з Дня народження якого ми незабаром будемо відзначати.
В рамках великої літературної естафети «Гончар крокує Херсонщиною» у Приморській сільській книгозбірні  організовано бібліоогляд та виставку-дату «Співець Таврійського краю» для учасників жіночого клубу  «Єва» на черговому засіданні «Жінки-берегині Олеся Гончара».
Оскільки захід відбувався напередодні Міжнародного жіночого дня, бібліотекар Ірина Іванівна Стахурська  розповіла  його учасникам не тільки про ювіляра, а ще й про трьох берегинь, світлом і теплом яких було осяяне його життя. Це спроба збагнути роль і присутність у його долі доленосних жінок – найближчих і найрідніших – бабусі, сестри і дружини, які, мов три янголи-охоронці, допомогли йому відбутися, виконати місію Митця й Громадянина на землі. 

Таврія читає Олеся Гончара
Так, «Ми читаємо О. Гончара»! Під такою назвою пройшов флешмоб, організований бібліотекарем сільської книгозбірні О.В Шаповал.  
До 100 річного ювілею письменника було  презентовано виставку книг, які вже наступного дня «розійшлися» по селу.
Олена Вікторівна особисто вручала збірки односельцям. Не оминула і органи місцевого самоврядування.  Таким чином, до флешмобу приєдалась і Тетяна Стеапанівна Галянтова, Таврійський сільський голова.
До слова, попит випередив пропозицію, тож ті, кому не вистачило друкованих видань, записались у чергу. 
Читаємо Олеся Гончара! Відкриваємо для себе його талант.

Виставка-персоналія «Одне слово, а в ньому – цілий світ…»
Художня творчість О. Гончара, як і його художній світ, – це явища своєрідні, самобутні й неповторні. Як художник широкого діапазону, О. Гончар із дивовижним умінням сягав глибин тем, за які брався, відчував пульс життя свого часу, турбувався проблемами наступних поколінь, чим і викликав прихильність читачів протягом десятиліть.
У Тарасівській сільській бібліотеці, на підтримку  великої літературної естафети «Гончар крокує Херсонщиною» в рамках відзначення 100-річчя від дня народження Олеся Гончара було оформлено виставку. Ця форма роботи форми допомагає вирішувати такі завдання як,  популяризувати бібліотечний фонд, пропонувати зацікавитись темою, рекомендувати відповідні книги…
На цей раз, у центрі уваги – Олесь Гончар, який  взяв у руки не грудку глини, реальні обриси якої відчуваєш доторком пальців, а вийняв із душі слово і за велінням долі вибудував з цього чудодійного матеріалу храм в українській літературі як національний символ – собор душі.
Прапороносці, Таврія, Перекоп, Циклон, Тронка, Собор, Бригантина, Жайворонок, Кресафт, Полігон, Соняшники... Одне слово, а в ньому – цілий світ.
Чопик Вікторія Миколаївна знайомила всіх охочих з його творчим доробком, у якому «кожне слово, як промінь світла, а зіллються – і вони спалахнуть сяйвом в одному небесному слові: Воскресіння! То воскресає на зорі третього тисячоліття наша Україна, а з нею возродиться в новій силі народ, ім’я якого вперше за всі пережиті віки записане в Конституції з великої букви – Український. Славне, високе і горде імення – Український народ – виборював усім своїм подвижницьким життям як віщу зорю нації вірний син її Олесь Гончар…», – так писав про нього лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України Ярема Гоян. 

Вечір-присвята «Думаймо про велике!»
Такого рівня письменники, як Олесь Гончар, даються нашому суспільству і світові дуже рідко. З часом ми це усвідомимо, мабуть, глибше і тому менше шукатимемо якихось плям. Треба, звичайно, знати все, що стосується його життя і творчості, але акцент слід робити на головному; його сформулював сам письменник:«Думаймо про велике!».
Кожен по-різному розуміє це «велике», але без сумніву, Олесь Гончар – воістину національний письменник.
Про це говорили учасники вечора, який у рамах обласної ювілейної акції організувала бібліотекар Уянівської книгозбірні Наталія Вікторівна Бабенко.
Його учасниками стали вчителі загальноосвітньої школи. Дехто, добре знайомий з українським письменником-класиком,  а дехто – відкрив для себе нові грані його творчості. Зустріч видалась цікавою та змістовно насиченою.
А у приміщенні самої книгозбірні протягом тижня функціонувала книжкова виставка «Людина світу – син Дніпра». Гончар був поборником суверенної України, захисником рідної мо­ви і культури, людиною, яка повернула нас до історичного корін­ня, і свято шанувала своє.

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30