м. Нова Каховка

У 2018 році Україна відзначає 100-річчя від дня народження Олеся Гончара, видатного українського письменника, великого майстра слова,  життя і творчість якого тісно пов’язані з Херсонщиною.

Немає, мабуть, жодного українця, який би не знав імені Олеся Гончара. А в історії української літератури ХХ століття немає письменника, чиї твори мали б більший громадський резонанс, ніж славнозвісні «Прапороносці» і «Собор» Олеся Гончара. Це і не дивно, адже Олесь Гончар писав: «Письменник — нервова клітина нації. Так уявляється мені його роль і в національному, і в загальнолюдському житті». Але його твори нерідко діставали неоднозначну оцінку влади, а інколи й читачів.

У Новій Каховці, зеленому гарному місті, перебіг обласної літературної естафети «Гончар крокує Херсонщиною» співпав з пробудженням весни, яку так любив Олесь Гончар. У своєму щоденнику він писав: «Ось знову весна, сонце, поля і гори тонуть у буйній зелені. Майже первозданна краса її змушує замислитися і про життя, і про майбутнє…» 

Долучившись до обласної літературної естафети «Гончар крокує Херсонщиною»,  бібліотеки Новокаховської ЦБС  з 22 – по 28 березня провели заходи по вшануванню письменника.

22 березня у читальній залі центральної бібліотеки відбувся вечір-присвята «Будівничий соборів наших душ». Учасники заходу - члени літературно-музичного клубу «У колі друзів» познайомились із творчістю Олеся Терентійовича, подивились презентацію, підготовану бібліотекарем Ісаковою Є.Ю., у якій прозвучали уривки з інтерв’ю Олеся Гончара, де він розповідає про своє дитинство, війну, світосприйняття, висловлюється про своє відношення до книги і важливість літератури у житті людини. Згадали також основні події у житті митця та написані в різні роки його твори.

Причетність Олеся Терентійовича до Херсонщини викликала особливий інтерес у учасників заходу, адже у житті і творчості письменника це була особлива сторінка, пов’язана з громадською діяльністю. Але  не тільки обов’язок кликав Олеся Гончара до Таврійського краю, його вабили неозорі степові простори та, насамперед, люди з відкритою степовою душею. Митець зробив вагомий внесок у розвиток Херсонського краю, а наш край, в свою чергу, надихнув письменника на створення незабутніх художніх творінь – «Таврія», «Перекоп», «Тронка», «Берег любові», «Бригантина» та багатьох інших.

Вшановуючи світлу пам’ять Олеся Терентійовича, члени клубу говорили багато теплих слів. Людмила Чернявська поділилась враженням від прочитаної новели «За мить щастя», Світлана Куриленко вразила присутніх тим, що мала щастя бачити письменника за життя, а Віталій Дарибогов нагадав про драматичну долю роману «Собор» і розповів наскільки його особисто вразив цей твір Олеся Гончара.

Два дні поспіль читальна зала юнацької бібліотеки приймала студентську молодь вищого професійного училища і приладобудівного технікуму, на чудовому заході - літературному круїзі «Невичерпний романтик і реаліст», присвяченому ювілею Олеся Гончара.

Провідний бібліотекар юнацької бібліотеки Федотова М.М. підготувала ювілейну книжкову виставку «Вінок пам’яті Олеся Гончара», куточок з цитатами із творів та цікавими висловами письменника. Привітавши молодь в  затишному, святково вбраному залі бібліотеки, вона запропонувала доторкнутися до чудових творів О. Гончара «Таврія», «Перекоп», «Бригантина», «Тронка», які славлять наш край. Увазі присутніх був представлений бібліографічний огляд фундаментальних творів письменника «Прапороносці», «Собор», «Твоя зоря».

На цьому заході був також присутній голова Херсонського відділення Спілки письменників України, новокаховський поет Олександр Гунько. Спілкуючись з молоддю, він розповів про свої враження від особистої зустрічі з       О. Гончарем, подарував бібліотеці дві авторських збірки поезій для бібліотеки.

На честь 100-річного ювілею з дня народження О.Гончара міська бібліотека №3 провела огляд літератури «Прапороносець мужності й любові» для учнів 8-В класу ЗОШ №6. У школі твори Гончара вивчають дуже стисло і тільки у старших класах. Тож бібліотекарі міської (Нагаєць І.О.) та шкільної (Мерна Л.В.) бібліотек разом підготували книжкову виставку,  на якій були представлені твори письменника, та провели огляд представлених на виставці творів, більш детально зупинившись на романах «Людина і зброя», «Прапороносці», «Собор», повісті «Бригантина», книзі публіцистики «Чим живемо».

Вдалим доповненням огляду став перегляд буктрейлера на роман письменника «Собор», а також фрагментів відеофільмів про нелегкий життєвий та творчий шлях письменника.

Незважаючи на столітній ювілей, Олесь Гончар – і сьогодні цікавий для молоді. Бо він писав для молоді, любив молодь, у всіх його творах головним персонажем є молода людина. Тому і не дивно, що  у восьмикласників виникало багато питань під час заходу, а у деяких школярів з’явилося бажання додатково ознайомитися із творчістю видатного письменника. Скільки б не минуло років, а твори Олеся Гончара будуть актуальними, бо людяність, яку ці твори пробуджують у читачів,— вічна категорія, без якої не може існувати жоден народ.

Непідробний інтерес до творчості Олеся Терентійовича Гончара це свідчення того, що він насправді писав з великою любов’ю про людей і для людей.

Дніпрянська селищна бібліотека запросила учнів 11 класу Дніпрянської загальноосвітньої  школи на вечір-портрет «Олесь Гончар – письменник нашого краю».

Під час заходу хлопці та дівчата ознайомились з цікавими фактами біографії  письменника,  переглянули  у запису відео-репортаж ТСН «Людина, яка змогла стати вільною» та короткометражний біографічний фільм «Поборники незалежності України. Пам’ятаймо імена своїх земляків».

Вчитель української літератури А.В.Богачук, докладно розповіла молоді про твори «Тронка» та «Собор»: прототипи героїв,  події,  описані у романах,  та духовні пошуки героїв,  відображених у творах.

Провідний бібліотекар Кузнєцова О.Г. ознайомила учнів з книгами письменника, що є у фонді бібліотеки і були  представлені на тематичній полиці «Він більше працював, ніж жив». У своїй розповіді Олена Геннадіївна торкнулася головних тем, які проходять червоною стрічкою крізь твори, та рекомендувала старшокласникам переглянути фільм за твором О.Гончара «Таврія», зйомки якого проходили у Дніпрянах, та побачити лівобережні плавні рідного села.

Молоді сподобався захід. Підводячи підсумки вечора, старшокласники висловили думку, що людяність, щоденний героїзм життя та чистота людської душі – це завжди сучасно  і актуально, а твори О.Гончара будуть сучасними і бажаними багато років, тому що виховують найгарніші людські риси характеру.  

Корсунська сільська бібліотека разом зі школою провели літературну годину «Гортаючи сторінки «Бригантини». 

У цьому році ми відзначаємо ювілеї двох відомих людей Олеся Гончара та Василя Сухомлинського. І саме ґрунтовне знайомство Олеся Гончара із педагогічною спадщиною В.О. Сухомлинського спонукало до появи повісті «Бригантина». Новий твір письменника з’явився в журналі «Вітчизна» у 1973 році.

Провідний бібліотекар сільської бібліотеки Дудніченко А.А. познайомила учнів з біографією автора та його повістю «Бригантина». Несподіванкою для дітей став той факт, що  Олесь Терентійович неодноразово відвідував Корсунку та Корсунську школу соціальної реабілітації і в результаті - написав повість про учнів Корсунської спецшколи.

Потім шкільний бібліотекар Пишко А.Г. розповіла короткий зміст та про головних героїв повісті. Діти дізналися, що події, описані у повісті, відбуваються в школі для неповнолітніх правопорушників, що герої твору такі ж, як і наші сучасні діти, зі звичайнісіньких загальноосвітніх шкіл. Веселі і разом із тим сповнені болю, трохи наївні, дитячі, колишні пустощі, описані чудовою мовою. Дитячі мрії, бажання мати маму й тата, дружба й зрада, любов і ненависть, працелюбство й лінощі - усе це оживає перед нами на сторінках повісті.

Ось, перед читачем постає головний герой повісті «Бригантина» - Порфир Кульбака – неврівноважений і суперечливий, шукає, передусім, волі у природі,

у рідному степу, у плавнях, Дніпровських очеретах. Його втечі – це виклик тим, хто нищить не лише природу, а й волю людини. Він працелюбний і разом із тим лінивий, із загостреним до жорстокості почуттям справедливості до людей і безмежно закоханий у природу й звірів – загалом, милий, звичайний, недолюблений хлопчик…

Тут описані колоритні образи вчителів: не заскорузлих, не запліснявілих у своїх принципах, бо такі не принесуть користі в роботі зі зболілими душами своїх вихованців.

Поняття духовності як свободи Олесь Гончар пов’язував з пробудженням в людині відчуття бригантинства.

На літературну годину, яка проходила в школі, були запрошені педагоги Дук С.О. та Логвінова В.В., які раніше працювали в Корсунській школі соціальної реабілітації. Вони поділилися з присутніми своїми спогадами про нелегку роботу з неповнолітніми правопорушниками. Діти з цікавістю слухали їх розповіді.

Потім усі разом переглянули уривок з відомого художнього фільму «Полоса нескошенных диких трав» за мотивами повісті «Бригантина», в якому кінематографісти намагалися по-гончарівськи мудро осмислити психологію дитини.

В фіналі заходу ведучі  побажали кожному з присутніх знайти бригантину своєї долі.

Користувачі нашого міста також отримали можливість ще раз доторкнутися до творчості письменника, познайомившись з книжковими виставками, переглядами та темполицями, підготовленими бібліотечними працівниками в бібліотеках ЦБС:

- виставка-портрет  «Я, серцем вразливий» в центральній бібліотеці;

- книжкова виставка «Вінок пам’яті  Олеся Гончара» в юнацькій бібліотеці;

- виставка-портрет «Землі Таврійської син» в міській бібліотеці для дітей;

- пересувна виставка «Прапороносець мужності й любові» в бібліотеці №3;

- перегляд літератури «Гончар крокує по Херсонщині» в бібліотеці №2;

- темполиця «Він більше працював, ніж жив» в Дніпрянській селищній   бібліотеці;

- темполиця «О.Гончар – зодчій душі людської» в Тополівській бібліотеці;

- темполиця «Знайомтесь: О. Гончар і його твори» в Райській бібліотеці.

Олесь Гончар своїми творами сприяв українському відродженню, був знаковим письменником не тільки для вітчизняної, а й світової літератури.     

Творчість О. Гончара нерозривно пов’язана з сучасністю. Вболівання за долю людини, високий патріотизм і гуманізм – найяскравіші  її ознаки. Відданий  син України Олесь Гончар присвятив їй багатство і щедрість свого таланту та свою синівську любов. Кожне його слово вчить нас цінувати красу мистецтва та красу людських стосунків, а найбільше – зберігати та вдосконалювати собори власних душ.

 

 

 

 

 

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30