за 2018 рік

Гідна оцінка праці надихає на нові творчі здобутки

Виховання патріотизму на підґрунті вивчення національних традицій і позитивних прикладів з іс­торії та традицій українського народу є одним з головних напрямків роботи бібліотек. Щорічно з квіт­ня по вересень триває обласна національно-патріотична акція «Ми - українці».
Засновниками та організато­рами акції є Департамент культу­ри, туризму та курортів Херсон­ської ОДА, Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова, Херсонський облас­ний центр народної творчості. Програма акції передбачає про­ведення різноманітних заходів з метою підвищення культурного рівня молоді, формування шанобливого ставлення до історій національної спадщини та укра­їнської мови. В акції взяли участь 43 бібліотеки: районні, міські, шкільні та бібліотеки ОТГ. Було представлено понад 70 робіт в різних жанрах і номінаціях: «Хай оживає дух козацький», «Рідний край в мистецьких образах», «Визначні місця та видатні люди краю», «З піснею й любов'ю до рідної землі» та інші.
Голопристанська міська бі­бліотека завжди бере активну участь у патріотичних акціях. Працівниками бібліотеки була проведена велика кількість масових заходів: патріотична гра-вікторина, мовознавча ак­ція, Інтернет-акція до Дня Со­борності України, мовознавчий лабіринт, вечір пам'яті голопристанської поетеси-піснярки На­талі Коломієць, літературні зустрічі з місцевими авторами та багато інших.
20 вересня 2018 року на базі КЗ «Олешківський районний центр культури і дозвілля ім. Т.Г. Шевченка» відбувся святковий захід з нагоди фіналу обласної національно-патріотичної акції «Ми - українці». Організатори акції відзначили сім бібліотечних закладів подарунковими бібліо­течками за активну участь, а дві бібліотеки-дипломанти, серед яких й Голопристанська міська бібліотека, ще й отримали цін­ний подарунок у вигляді планше­ту за високий професіоналізм в організації заходів для юнацтва та молоді.
Гідна оцінка нашої праці нади­хає нас на нові творчі здобутки.

Галина Шмагель, завідувач КЗ «Голопристан­ська міська бібліотека» ​​// Голопристанський вісник. – 2018. – №40 (04 жовт.). – С.4.

Його книги стали улюбленим подарунком

Максим Рильський писав: «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього. Хто не шанує видатних людей свого народу, той сам не гідний пошани». Саме цими словами в Голопристанській міській бібліотеці було розпочато зу­стріч «Наш голянин» з відомим місцевим автором, членом Національної спілки журналістів України Анатолієм Антоновичем Грабком, якому нещодав­но виповнилося 75 років. Учасниками заходу ста­ли учні 10 класу Голопристанської гімназії та інші жителі міста, прихильники творчості талановитого літератора.
За своє неповторне, повне несподіванок та різно­манітне на події життя, Анатолій Антонович здобув творчий смак до письменницької діяльності. І підтвердженням того є його художні твори «Ми - голяни», «Короткі зустрічі», «Без строку давності», «І скажуть люди», «Не ставай край туману», «Волхви кують - терем будують», які несуть в собі характер, звички, устрій місцевого населення, відслідковують історію та громадські процеси, що відбуваються в суспільстві, зокрема в Голій Пристані.
Його книги стали улюбленим подарунком для багатьох городян, гостей міста. Тож на заході була присутня шанувальниця творчості Анатолія Грабка, вчитель української мови та літератури Татяненко Алла Іванівна, яка зробила для присутніх загальний огляд його творів, зазначивши, що книги майстра слова постійно спонукають до роздумів, навчають мудрості та любові до рідного міста та краю.
Зустріч із письменником відбувалася у вигляді діалогу, прозвучало чимало запитань щодо літера­турних і людських уподобань автора, його творчих планів на майбутнє, на які він дав змістовні та ціка­ві відповіді, іноді з гумором.
На завершення заходу працівники бібліотеки, вчителі, учні висловили нашому гостеві слова вдяч­ності та побажали натхнення, радості і нових твор­чих звершень.

Альона Туркот, завідувач сектору обслуговування користувачів КЗ «Голопристанська міська бібліотека» ​​// Голопристанський вісник. – 2018. – №40 (04 жовт.). – С.4.

Бібліокре@тив-2018: бібліотекарі ярмаркують!

До Полтави на IX Міжрегіональний ярмарок бібліотечних інновацій цьо­го року зібралися креативні бібліотекарі з Києва, Хер­сона, Миколаєва, Ізмаїла, Маріуполя, Запоріжжя, Кропивницького, Краматорська, Харкова, Кременчука, щоб поділитися з колегами дороб­ками, які допомагають залу­чити дітей до читання, подру­жити з книгою та бібліотекою.
19 червня у Полтавській обласній бібліотеці для дітей імені Панаса Мирного, яка цьогоріч гостинно зустрічала гостей, пленарне засідання Ярмарку ідей відкрила Алла Іванівна Гордієнко - генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей. Цього дня було представле­но, обговорено, «продано» та «куплено» 58 інноваційних бібліотечних ідей!
Інновації Херсонщини представляли завідуюча ШБІЦ НВК «Шко­ла гуманітарної праці»,  Т.В.Лихожон, завідуюча біб­ліотеки Каховського НВК «Гімназія - спеціалізована школа І ступеня з поглибле­ ним вивченням іноземних мов» С.І.Стрельчук, завідуюча філії з обслуговуван­ня дітей Голопристандької міської бібліотеки С.А.Ярова, бібліотекар дитячого відділу Нововоронцовської ЦБС Л.О.Куковінець, завідуюча сектором абонемента обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки Н.Ю.Кацарська, завідуюча сектором періодичних ви­дань обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чай­ки А.В.Вєтрова.
Наступного дня відбулося виїзне пленарне засідання на базі КЗК «Кременчуцька міська ЦБС для дітей», яке розпочалося екскурсією бібліотекою-філією №4 і продо­вжилося звітами про реалізацію «куплених» минулого року ідей - від кожного регіону-учасника.
На завершення триденного «форуму бібліотекарів» представлено найбільш вдалі проекти, реалізовані бібліотеками-учасницями протягом року - своєрідний «Успіх року».
Найрезонансніший успіх року - Міжрегіональний інноваційний проект «ПрофіКемп» Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, який представи­ла заступник директора Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки Ольга Володимирівна Крижановська. Адже це єдиний в Україні бібліотечний проект, підтриманий на такому високому державному рівні.
Ярмарок інноваційних ідей вже вісім років дарує можливість знайомитись з ідеями колег із різних куточків України, обмінюватися професійним досвідом та втілювати інновації задля розвитку та популяризації чи­тання дітей.
Звичайно, окрім напруженої праці, запам'яталися і години відпочинку, які гостинні господарі спланували дуже вдало. Вдячність колективу Полтавської обласної бібліотеки для дітей імені Панаса Мирного, директору -Ларисі Іванівні Митрофановій за гостинність, щедрість, піклування і чудову організацію не висловити словами, адже в пам'яті назавжди залишаться чудові літературні гостини до музеїв В.Короленка та П.Мирного, відвідини Козельщицького жіночого монастиря зі старовинним со­бором, який вражає своєю величчю і красою, чудова-прогулянка на кораблі Кременчуцьким водосховищем, майстер-клас, на якому усі бібліотекарі перетворилися на учнів, щоб навчитися ліпити справжні полтавські га­лушки.
Ярмарок завершився, тож попереду — втілення купле­них ідей в роботу дитячої книгозбірні і нові пошуки, бо X ювілейний «Бібліокре@тив» - не за горами.

Світлана Ярова,  завідувач філії з обслуговування дітей Голопристанської міської бібліотеки ​​// Голопристанський вісник. – 2018. – №26 (29 черв.). – С.2.

Навколо світу за 90 днів літа

Ви сумніваєтеся, що таку подорож можна здійснити за три літні місяці, але все одно варто спробувати. Тим більше, що подорожуючи з бібліотекою, не потрібно великих матеріальних ви­трат - літературні мандрівки абсолютно безкоштовні. З книжками письменників різних країн, що зібрані на книжковій виставці «Навколо світу за 90 днів літа», ви побуваєте у різних куточках світу і познайомитеся з безліччю цікавих персонажів. У цьому уже переконалися маленькі читачі Голопристанської книгозбірні для дітей, які розпочали свій літній «літературний круїз».
З початком літніх канікул також розпо­чалися і подорожі самою бібліотекою, під час яких «бібліо-туристи» рушають стеж­ками незвичайного містечка, знайомлять­ся з його новими і давніми мешканцями, відгадують загадки, згадують прислів'я про книгу, показують знання казок і казко­вих героїв.
Подорожуючи, діти можуть потрапити на бібліо-ігротеку «Казкові розваги» і по­гратися в ігри від різних казкових героїв - Червоної Шапочки, Вінні-Пуха, Аліси, Незнайки тощо.
Хлопчики та дівчатка перетворюються на маленьких леді і джентльменів під час однойменного етикет-шоу і показують свої знання правил поведінки та вміння ними користуватися.
Ті читачі, які потрапили на літературний морський бій «Кільватер пригод», не тільки стали учасниками морської баталії, але й дізналися про книжки-ювіляри 2018 року.
Під час інформаційної мозаїки «За­гадкова Асканія-Нова» відвідувачі зга­дали про ювілей цього найстарішого заповідника України і склали незвичайну «Асканійську абетку».
Бібліо-мандрівка «З книжковими вітрилами до нових відкриттів» запросила на безлюдний острів, щоб пройти складний маршрут із зупинками для виконання завдань: пригадати літературних героїв, пов'язаних з морем, кон­тиненти та їх особливості, уявити себе на безлюдному острові та намагатися вижити у складних умовах.
Цікавим для дітей був бібліо-тир «Скриня чудес», у яко­му казкові речі нагадали про різноманітні чудові казки, які варто перечитати.
На бібліо-баттлі «Неймовірні рекорди», окрім знайомства з «Книгою рекордів Гіннеса», школярі і самі вста­новлювали незвичайні рекорди, таким чином створюючи свою міні-книгу з веселими, смішними, неймовірними ре­кордами.
Тож, початок мандрівки в літо у наших читачів цікавий і різноманітний, але попереду вже кожного окремо чекає ще більше пригод з книгою, сповнених несподіваних відкриттів і дивовижних знайомств. Приєднуйтесь!

Світлана Ярова, завідувач філії Голопристанської міської бібліотеки ​// Голопристанський вісник. – 2018. – №25 (22 черв.). – С.2.

Літо в бібліотеці

Вкотре розпочався період літнього оздоровчого відпочинку школярів і у працівників Голопристанської міської бібліотеки виникли додаткові можливості для залучення дітей до книги і читання, створення простору творчості і приємного спілкування з літературою для всіх бажаючих. Бібліотекарі для дітей спланували свою роботу в цей період так, щоб кожен день дитячого відпочинку був насичений цікавими, змістовними заходами, креативними виставками, позитивними емоціями тощо.
Дізнатися про історію створен­ня книгозбірні, ознайомитися з відділами та книжковими виставка­ми допомогли екскурсії по бібліотеці.
Масу вражень у дітей залишило відвідування міні-музею «Українська світлиця». З великим задоволен­ням вони розглядали старовинні експонати і слухали розповіді про українські звичаї і традиції, про обе­реги і символи нашого народу.
А яке літо без ігор? Наша мета -показати дітям, що бібліотека не тільки «дім» книг, але й територія за­хоплюючого, корисного та веселого відпочинку. Під час бібліо-шоу «Тут живе книга» школярі дізналися про виникнення писемності та створення перших книг, ознайомилися із прави­лами зберігання книг і правильною поведінкою в бібліотеці. Учасники заходу уявно переміщалися в часі від зупинки до зупинки і відчували себе то первісними людьми, то спритними фермерами, то читачами в бібліотеці, виконуючи при цьому розважальні та пізнавальні завдан­ня. Не менш цікавою виявилася кон­курсно-розважальна програма «Хочу бути як батько» до Всесвітнього Дня батька. У піднесеному настрої та з солодкими подарунками учні поки­нули стіни бібліотеки.
Позитивні емоції відвідувачі от­римали від зустрічі з літературними героями під час мультфесту «Марш­рут від книжки до екрану». Діти гарно відпочили та відправилися в захоплюючу подорож по сторінках улюблених книг.
Одним із важливих напрямків роботи бібліотеки є правове виховання. Знати право, вміти орієнтуватися в ньому необхідно кожному. Тож наскільки це вміє ро­бити підростаюче покоління, вияви­ла правова гра «Подорож країнами Закону, Права і Моралі», яку про­вела спеціаліст Голопристанського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольга Анатоліївна Боднар. Завдяки цій грі слухачі не тільки засвоювали правові знання та юридичні поняття, й а здобували вміння та навички використовувати, їх у повсякденному житті. Програма заходу також включала перегляд та обговорення мультфільмів на право­ву тематику.
Отож, книгозбірня міста і надалі запрошує всіх бажаючих до прове­дення цікавого, змістовного, корис­ного дозвілля.

Альона Туркот, завідувач сектору обслуговування користувачів Голопристанської міської бібліотеки  ​// Голопристанський вісник. – 2018. – №25 (22 черв.). – С.2.

Фестивальна нагорода

Щорічний обласний фестиваль молодіжного читання «Відкрий свою книгу» - це завжди яскраве дійство: зустрічі з відомими письмен­никами, набуття професійного досвіду. За­сновниками фестивалю є Департамент культу­ри, туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації та Херсонська облас­на бібліотека для юнацтва імені Бориса Лавреньова. Захід має на меті виявлення твор­чих, ініціативних та талановитих працівників бібліотек Херсонської області, підтримку та заохочення їх професійної діяльності, вияв­лення та поширення бібліотечних інновацій, щодо популяризації читання серед молоді. У 2011 році фестиваль почав свою ходу саме в Голій Пристані на базі нашої бібліотеки. Потім щорічно естафету приймали центральні районні бібліотеки Херсонської області.
12 червня 2018 року в смт Новотроїцьке відбувся VIII обласний фестиваль молодіжного читання «Відкрий свою книгу». Для участі у яр­марку інноваційних ідей «Тусовка бібліомагів» бібліотеки представляли проекти, спрямовані на популяризацію серед юнацтва та молоді художньої літератури у жанрі фентезі. На роз­гляд організаційного комітету було представ­лено 16 презентаційних проектів із 14 бібліотек Херсонщини. Найкращих виявилося лише чо­тири, серед яких - і наш інноваційний проект.
Голопристанська міська бібліотека для популяризації серед юнацтва та молоді літератури у жанрі фентезі вирішила підійти нетрадиційним шляхом. Так як чудовим прикладом цього жанру є книги Джоан Роулінг про Гаррі Поттера, наш колектив зняв відео «При­годи Гаррі Поттера у книгозбірні». У створенні цього проекту взяли участь як працівники, так і волонтери бібліотеки. Учениці 10-Б кла­су Голопристанської спеціалізованої школи Вікторія Старичкова, Олена Михайленко, Тетя­на Гаврилюк, Анжеліка Бабенко та бібліотекарі чудово зіграли свої ролі. А головного героя, Гаррі Поттера, зіграв учень 9-Б класу спеціалізованої школи Назар Міщенко, акторські здібності якого помітили навіть в області.
За сценарієм Гаррі Поттер, переплу­тавши заклинання, випадково опинився у Голопристанській міській бібліотеці. Для того, щоб повернутися до своєї школи чарівників Гоґвортс, Гаррі повинен був згадати слова за­клинання, але для цього йому необхідно було виконати ряд завдань у книгозбірні.
При підведенні підсумків ярмарку інновацій­них ідей, на святковій сцені, творча робота колективу Голопристанської міської бібліотеки була відзначена дипломом та добірками кни­жок. А приємним сюрпризом, як оцінкою нашої роботи колегами-професіоналами та учасника­ми фестивалю, став приз глядацьких симпатій. Висока підтримка нашого досвіду та відданості бібліотечній справі надихає наш ко­лектив творити та дивувати своїх читачів нови­ми здобутками.

Галина Шмагель, завідувач комунального закладу «Голопристанська міська бібліотека» ​// Голопристанський вісник. – 2018. – №24 (15 черв.). – С.2.

Читання - твій портал у майбутнє!

Саме з таким меседжем волонтерська коман­да «Бібліо-арт-ватага» (учні Голопристанської спеціалізованої школи Тетяна Гаврилюк, Руслам Мельник, Вероніка Маврешко та Голопристанської гімназії Діана Квятковська) Голопристанської книгозбірні для дітей завітала 1 червня до актової зали Херсонської музичної школи №1, де відбулися показові виступи та церемонія нагородження лауреатів обласного фестивалю бібліотечних волонтерських бригад «KsVolonterFest-2018» - підсумкового заходу першого року реалізації п'ятирічної обласної бібліотечної акції на підтримку дитячого чи­тання «Мрій! Читай! Досягай!», яка є логічним продовженням попередніх п'ятирічних акцій, реалізованих бібліотеками Херсонщини: «Чи­тай - і стань .успішним!» (2008-2012 рр.) та «П'ять сходинок до успіху: увімкни бібліотеку!» (2013-2017рр.).
Ініціатором проведення акції на підтримку ди­тячого читання є Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки, а організаторами виступили Департамент культури, туризму та курортів та Департамент освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації. До участі у фестивалі цього року були запрошені найактивніші волонтерські брига­ди із Білозерського, Великоолександрівського, Олешківського районів, міст Нова Каховка, Гола Пристань та команда волонтерів Каховської гімназії.
Ключова тема волонтерських виступів - чи­тання, як захоплююче заняття та складова життєвого успіху. Фестивалі юних волонтерів на підтримку дитячого читання в рамках обласної бібліотечної акції, як правило, проводяться щороку у перші дні червня і приурочуються до Міжнародного дня захисту дітей. І кожного року діти-волонтери з різних районів області мають нагоду про­демонструвати свою ерудованість, начитаність, артистизм.
Розрахована на п'ять років, ця акція спрямована на стимулювання дитячого читання з використанням ідеї волонтерства: діти-підлітки за­лучаються до популяризації, рекла­ми читання як цікавого, конкуренто­спроможного в епоху телебачення та комп'ютерних ігор заняття.
Які ж завдання бібліотечних волонтерів? Охоче та багато читати самим, брати участь у програмах читання та обговореннях прочитаного, про­водити літературні розважально-ігрові програми та конкурси, спрямовані на зао­хочення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку до самостійного та родин­ного читання. Для зацікавлення читацької аудиторії, бібліотечні волонтери утво­рюють творчі студії з відео- та наочної промоції книги, сценічної майстерності, інформаційної грамотності та медіа-культури.
Під час святкового дійства відбулася також презентація традиційної Програми літніх читань «Канікули з книгою 2018». Програма насичена літературними відкриттями, читацькими розвагами й конкурсними змаганнями.
Продемонструвавши свої здібності на сцені, отримавши в нагороду не лише оплески глядачів, а й дипломи лауреатів фестивалю та книжкові подарунки від організаторів акції, волонтери вирушили до обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки для продовження робо­ти за програмою фестивалю та участі в пізнавально-розважальному євроквесті «Ми - українці! Ми - європейці!». А по дорозі, у Шевченківському парку, дітей-учасників Фе­стивалю очікував приємний сюрприз: тут працівники бібліотеки підготували для них цілу низку цікавих розваг «у читальні під відкритим небом».
Тим часом бібліотечні працівники мали наго­ду взяти участь у професійному модулі «Про-Читання дітям», за програмою якого обмінялись досвідом участі своїх бібліотек у акції «Мрій! Читай! Досягай!», а також на конкурсних засадах презентували власні креативні інноваційні ідеї для участі у Міжрегіональному ярмарку «БібліоКре@тив-2018».
Фестивальну програму та святкову церемонію нагородження учасників фестивалю та колег-бібліотекарів організували і провели працівники Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки, за участю дитя­чих творчих колективів міста.

Світлана Ярова, завідувач філії Голопристанської міської бібліотеки з обслуговування дітей ​// Голопристанський вісник. – 2018. – №23 (08 черв.). – С.2.

Тиждень молодіжної книги

Уже декілька років поспіль працівники Голопристанької міської бібліотеки беруть участь у щорічному Тижні молодіжної книги, який організовує Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.А.Лавреньова, приурочивши його до Всесвітнього дня книги та ав­торського права. Цього року він проходив з 23 до 27 квітня під гаслом «Читання - твій вибір!».
Перший день Тижня молодіжної книги розпочався вуличною літературною акцією «Читай українське!». Упродовж дня бібліотекарі рекламували книги сучасних українських письменників та місцевих авторів, які молодь з цікавістю переглядала. Знайшлося багато бажаючих записатися до бібліотеки та взяти запропоновану літературу.
У другій половині дня працівники Голопристанської міської бібліотеки організували зустріч учнів 8-Б класу Голопристанської ЗОШ №1 із сучасним письменником Анатолієм Шкаріним, який з 2014 року є членом Асоціації українських письменників. Він автор відомих за межами України книжок «Чистая сила», «Эбола», «Ебола: шалений квест», «Планета блох», «Охота на Росомаху» та інших. З чого ж народжується перша книга? З великої мрії маленького хлопчика... Анатолій Михайлович розповів про цікаві факти зі своєї біографії. Також присутні дізналися про тонкощі видавницької справи, про гонорари починаючих письменників, як народжується перша книга та ба­гато іншого. Анатолій Шкарін не тільки талановитий письменник, а й цікавий оповідач. І, взагалі, він дуже позитивна людина. Жоден учасник зустрічі не за­лишився без подарунка. Адже на згадку про зустріч, автор подарував кожному свою книгу «Сірко» з автографом.
Літературні news «Хіт-парад нових книг» розпочали другий день читаць­ких відкриттів Тижня молодіжної книги. День продовжився віртуальною подорожжю «Заповідники Херсонщини», яка дала можливість учням 7 класу Голопристанської ЗОШ №4 відвідати унікальні місця нашого краю: Чорноморський біосферний заповідник, біосферний заповідник «Асканія Нова», острови Джарилгач та Бірючий, Національний природний парк «Олешківські піски», Корсунський монастир, Станіславо-Аджигольський маяк. Протя­гом заходу діти ознайомилися з місцевою флорою та фауною заповідників, найцікавішими історичними і культурними пам'ятками, архітектурними спору­дами. Відповідаючи на запитання краєзнавчої вікторини, учні зрозуміли, що немає нічого кращого за рідний край, адже Херсонщина здавна притягувала до себе мандрівників, тому що регіон багатий як на унікальні природні явища, так і на історичні пам'ятки. Неможливо не закохатися, не прикипіти серцем до цього неповторного південного куточка нашої держави, сповненого легендами, героїчними сторінками історії.
Третій день Тижня молодіжної книги мав назву «День книжкових розваг". Люди завжди прагнули зазирнути в майбутнє та робили це різними способами: за допомогою нитки, воску, цибулини, чоботу, ворожили на кавовій гущі, на рунах та інше. Голопристанська міська бібліотека запропонувала перехожим дізнатися про свою долю літературним способом, за допомогою книжково­го ворожіння «Учись читати між рядків». «Спадкові ворожки» Альона та Лілія (за сумісництвом бібліотекарі) пропонували всім бажаючим дізнатися своє майбутнє за допомогою книг. Для цього потрібно було вибрати будь-яку карту, на звороті кожної був вказаний художній твір, у якому сховано передбачення. Всі учасники сеансу бібліоворожіння з гумором поставилися до цього дійства, але у кожному жарті є лише частина жарту, все інше - правда. У бібліотеці ж відвідувачів чекав ще один сюрприз - книжковий гороскоп «Що люблять читати різні знаки Зодіаку».
Четвертий день Тижня молодіжної книги мав назву «Поетичний зігеат». Містечко Гола Пристань знаходиться у степовому краї. А тому, мабуть, і жи­вуть тут люди з ліричними серцями, творці живого слова. Спонукає їх взяти­ся за перо дивовижна краса та багата історична спадщина Голопристащини. Місцева поетеса Бузукіна Валентина Федотівна і є саме такою людиною. Літературну зустріч з нею під назвою «Поезія, то сила чарівна» організували працівники книгозбірні. Запрошених учнів 9-А класу Голопристанської гімназії та мешканців міста ведуча коротко ознайомила з біографією поетеси, потім Валентина Федотівна декламувала свої чуттєві вірші про нелегке дитинство та юність. Захід пройшов на одному подиху. Впродовж дня відвідувачі бібліотеки насолоджувалися музичним коктейлем «Паростки рідкого краю», звучали пісні у виконанні сучасних виконавців, наших земляків: Юлії Войс, Макса Барських, Світлани Тарабарової та інших.
Останній день Тижня молодіжної книги пройшов під назвою «ЛітЕраТурні вихідні». В бібліотеці було галасливо, адже учні 9-А класу Голопристанської спеціалізованої школи зібралася, щоб знайти найбільший бібліотечний скарб під час проведення бібліо-квесту. Цього дня книгозбірня перетворилася на справжнє книжкове місто. Для учасників заходу було підготовлено два марш­рути: «Круті віражі», «Великі перегони». Рухаючись по Краєзнавчому проспек­ту, Читальній площі, зупиняючись на Комп'ютерній станції, зупинці Газетній, гуляючи Словниковою алеєю, Абетковою доріжкою та Виставковою вулицею, учасники вирішували різноманітні завдання. Захід закінчився на Юнацькому Майдані, де було і знайдено найдорожчий скарб бібліотеки - КНИГУ. Також, аби не нудьгувати протягом травневих свят відвідувачам було запропоновано книги з виставки під назвою «Made in Ukraine».
Тиждень молодіжної книги 2018 у Голопристанській міській бібліотеці відбувся та попереду ще багато цікавого! Бібліотека завжди відкрита саме для ВАС!!!

Галина Шмагель, завідувач Голопристанської міської бібліотеки ​// Голопристанський вісник. – 2018. – №18 (04 трав.). – С.2.

Бібліотечні волонтери: Мрій! Читай! Досягай!

Уже не перший рік у Голопристанській книгозбірні для дітей працюють в команді «Бібліо-art-ватага» школярі-волонтери. їм часто доводиться вирішувати різні творчі задачі: розучування ролей, підготовка костюмів, декорацій, реквізиту, підбір аудіоматеріалів для супроводу театралізацій. До творчого процесу учасники команди ставляться серйоз­но і виважено, наче до справжньої роботи, тому і кінцевий результат - театралізовані ігри, п'єси, вистави -подобаються маленьким глядачам. Нестримна фантазія волонтерів, без­перервний творчий пошук, кмітливість допомагають зацікавити малечу і подружити її з книгою і читанням.
Починаючи з 2008 року, фестивалі або конкурси бібліотечних волон­терських бригад проводились щоро­ку в рамках обласних бібліотечних акцій на підтримку дитячого чи­тання «Читай - і стань успішним!», «Увімкни бібліотеку!», а з 2017 - «Мрій! Читай! Досягай!» за ініціативи Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім.Дніпрової Чайки і за спільної підтримки управління культури і ту­ризму та управління освіти і науки обласної державної адміністрації. І кожного року діти-волонтери з різних районів області мали нагоду про­демонструвати свою ерудованість, начитаність, артистизм. Акції спрямовані на стимулювання дитя­чого читання з використанням ідеї волонтерства: діти-підлітки залуча­ються до популяризації, реклами читання як цікавого, конкуренто­спроможного в епоху телебачення та комп'ютерних ігор заняття для молодших школярів та дошкільників. Адже проблема дефіциту читання дітей та підлітків сьогодні все більш чітко усвідомлюється у суспільстві як фактор, що негативно позначається  на інформаційній грамотності моло­дого покоління, його готовності до самостійного оволодіння новими знан­нями, навчання протягом усього життя.
Окрім того, в ході акції за рахунок додатково залучених бібліотеками коштів здійснюється поповнення фондів бібліотек-учасниць сучасною дитячою літературою - добірками книжок, які отримують волонтерські бригади для своїх бібліотек як на­городу за успішну роботу та її презентацію під час щорічних облас­них фестивалів.
Усім відомо, що, як і багато років тому, головною сполучною ланкою між людиною і знаннями залишається читання. Соціологами і психологами доведено, що саме читання формує соціальне орієнтовану, духовно зрілу, освічену особистість, тому для того, щоб досягти світового рівня в науці, техніці, культурі та мистецтві державі потрібні люди, які читають і мислять. А заходи, у яких беруть участь діти-волонтери, сприяють цьому.
Про бібліотечне життя і, зокре­ма, роботу волонтерів, можна про­читати на фейсбук-сторінці дитячої книгозбірні за адресою: https://www.facebook/com/goprydb/
Там ви зустрінетеся з юнгами і піратом Бармалієм (бібліотечні во­лонтери команди «Бібліо-агі-ватага» Дня Михайленко, Максим Сер­дюк, Руслан Мельник) на святі до 70-річчя дитячої бібліотеки «Арт-торт або Морська бібліотечна історія»; з бібліотекарями та волонтерами, що влаштували бібліотеку open-аіг «Читання на сходах із рекламною акцією «Стосик книжечок для великих і маленьких діточок!», книжковими посиденьками «Читання й чаюван­ня» та творчим майстер-класом на ґанку «Квіткова закладка гачком»; з помічниками бібліотекарів волонте­рами Тетяною Гаврилюк, Вікторією Старичковою та Альоною Михай­ленко, які урочисто відкрили другий тур конкурсу «Ігри патріотів Херсон­щини», провели волонтерську гру «Барвиста Херсонщина», запросили конкурсантів до тестування; з «чудо­виськами», які на осінніх канікулах з ентузіазмом зібралися на свято «Ве­селий Хеловін!»; із дружною та весе­лою компанією читачів бібліотеки на чолі з волонтером команди «Бібліо-арт-ватага» Назаром Міщенком, яка зібралася у читальному залі, щоб відсвяткувати новоріччя; із чарівною Феєю, роль якої виконала волонтер бібліотеки Аня Михайленко у День відкриття Тижня читання під час бібліо-косплею «Казковий хіт-парад», присвяченого 390-річчю Ш.Перро, тощо.
Акції на підтримку дитячого читан­ня дають зрозуміти, що наймолодшим учням подобається читати і гратися, слухати і обговорювати прочитане, адже справжню насолоду вони от­римують від перегляду інсценівок та театралізацій. Старшим же подобається розкривати свої талан­ти, отримувати навички спілкування та роботи із молодшими читачами. Усі вони розширюють свій кругозір, вчаться висловлювати власну думку, їм стає легше знаходити спільну мову один з одним та занурюватися у світ книг.
Кожен може стати волонтером бібліотеки. Головне - мати щире бажання допомагати іншим, розви­ватися творчо, знаходити позитив у повсякденному житті. Сьогодні волон-терство - в тренді, тож запрошуємо учнів 5-8 класів до волонтерської ко­манди «Бібліо-artі-ватага»!

Світлана Ярова, завідувач філії Голопристанської міської бібліотеки з обслуговування дітей ​// Голопристанський вісник. – 2018. – №17 (27 квіт.). – С.3.

Свято в Країні мудрих книг

Як і кожного року, разом із весня­ними канікулами до бібліотек України приходить Всеукраїнський тиждень дитячого читання - час, сповнений дивовижного книжкового розмаїття, свято тих, хто любить книгу і чи­тання, казкові пригоди і літературні відкриття, корисні майстер-класи і інтелектуальні змагання.
Тож і в нашій бібліотеці для тих, хто не уявляє свого життя без книги, спілкування та розваг, під час тижня читання відбулися такі зустрічі.
У день відкриття Тижня найактивніші читачі бібліотеки зібралися на бібліо-косплей «Каз­ковий хіт-парад», присвячений 390-річчю Ш.Перро. Вони дізналися цікаві факти про життя видатного казкаря і разом створили для нього вітальну газету. Чарівна Фея, роль якої виконала волонтер бібліотеки Аня Михайленко, за допомогою знань, перетворила читачів на героїв чарівних казок, а вони, в свою чергу, провели цікаві ігри і розваги.
Ерудит-шоу «Щоб розумним стати, треба більше книг читати» відбувся у День пані Енциклопедії. Шестикласники Голопристанської спеціалізованої школи пока­зали свій рівень обізнаності у найрізноманітніших галузях знань, познайомилися з довідковою літературою книгозбірні, відкрили для себе багато нового й цікавого.
День краєзнавця та патріота відкрила книжкова виставка «Письменники-краяни святкують ювілей!», яка розповідає про ювілейні дати письменників і поетів Херсонщини: 100-річчя від дня народження пись­менника Олеся Гончара, 70-річчя поета Валерія Кулика, 65-річчя по­ета, прозаїка та журналіста Анатолія Марущака. Цього ж дня читачі або­нементу для 1-5 класів знайоми­лися із грою «У пошуках знайомих незнайомців» серії «Ігри патріотів Херсонщини», основні змагання якої почнуться вже у квітні.
Цікаво розпочався для учнів 4-Б класу Голопристанської спеціалізованої школи День гри і театру. Вони взяли участь у арт-проекті «Театр вух» (ідея, прид­бана минулого року на ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліокре@тив»). Темою арт-проекту стала творчість відомого казкаря Ганса Крістіана Андерсена. Юні відвідувачі «Театру вух» із зав'язаними очима слухали казку «Гидке каченя». Вони відчували подихи вітру, плюскіт води, тріскання шкаралупи, Із якої народжувалися каченята. Саме так познайомитися із казкою дітям дове­лося вперше. Але казкар Андерсен казав: «Світ навколо нас сповнений краси. Розплющ очі і дивись!», тому із закінченням історії маленькі слухачі-глядачі познайомилися на екрані. А ще взяли участь у незвичайній вікторині, у якій відповідями на запи­тання були різноманітні речі з казок - якщо знаєш, просто обираєш той предмет, з яким ти вже зустрічався у казці, читаючи її.
У День казки казковий диліжанс «Європейські казкарі» помандрував країнами Європи, розповідаючи про чудових письменників-казкарів і де­монструючи їхні найцікавіші твори.
Не зупинялася розпочата ще у лютому читацька круговерть за виставкою-грою «Кумедні чоловічки», присвяченою ювілею надзвичайного дитячого письменника Ено Рауда.
Продовжували роботу агенти у бібліографічній грі-пошуку «Читаць­ка детективна агенція», яких цього року стало вдвічі більше і вони дуже активно розшукують різноманітних героїв у книжковому світі.
Ще у лютому стартувала акція «Яка твоя книжкова вага?», тож під час канікул активізувалися усі, хто бажає стати її переможцем.
Ще один цікавий старт відбувся саме під час Тижня дитячого читан­ня - розпочалася робота над бібліо-арт-проектом «Улюблений поет», результати якого з'являться неза­баром.
Закриття тижня завершилося майстер-класом «За тиждень - Ве­ликдень!». Маленькі майстри дуже старалися і їм вдалося створити над­звичайно гарні квіткові підставочки для писанок.
Тож, читацькі гостини в Країні му­дрих книг вдалися. Тут за допомогою добрих чарівників - письменників, казкарів, бібліотекарів та волонтерів наші читачі отримали задоволення від розваг, спілкування та пізнання!

Світлана Ярова, завідувач філії Голопристанської міської бібліотеки з обслуговування дітей // Голопристанський вісник. – 2018. – №14 (06 квіт.). – С.3.

"Свою долю-свічу я несла день за днем"

Так назвали працівники міської бібліотеки вечір пам'яті нашої поетеси-піснярки Наталі Коломієць, якій напередодні - 17 лютого мало б виповнитися 55 років. Вік, коли досвід переливається в мудрість, а любов очищується від шлаків і залишається найголовніше: до Батьківщини, до ро­дини, до життя.
Зустріч шанувальників Наталі відбулася у читальній залі, і якщо всім не вистачило стільців, винні не організатори - дуже багато лю­дей хотіли «незлим тихим» словом пом'янути цю талановиту чарівну жінку, розкрити її світогляд, поринути у ро­мантику і ніжність її слів.
Саме таку мету поставили перед собою дві Альони - Гелих і Туркот - ведучі заходу. Забігаючи наперед, варто зазначити: за допомогою вірних друзів Наталі їм це вдалося, У залі були й найцінніші гості: мама Наталки, Надія Пантеліївна Сєдова, і чоловік, Димитрій Васильович. За хвилюванням та сльо­зами мама так і не змогла поділитися спогадами про донечку, яку їй випало пережити, а Димитрій Васильович все ж спромігся розповісти про подружнє життя, про хвилини розпуки і радощів. Це про нього свого часу сказала поете­са у збірці «Я щаслива»:
Завжди з тобою - і в радості, й горі.
Любий, без тебе я нічия...
Ти мені - Богом дарована доля,
Ти - моє сонце і пісня моя.
Того дня було чим поділитися ша­нувальникам Наталі: читали її вірші, слухали пісні, написані на її слова. А їх було чимало, адже за найбільшу кількість пісень, написаних про одне місто - Голу Пристань, її доробок за­несений до «Книги рекордів України», а співпрацювали з нею композитор Злотник, визнані співаки Раїса Кириченко, Надія Шестак, Микола Гнатюк...
Та поза творчістю найбільшою радістю її були «золоті» діти - Роман і Даринка. Усе разом наповнювало її життя, не зважаючи на хворобу, по вінця і вилилося у поетичні рядки:
Я - щаслива, бо слово творю,
Бо стрічаю ранкову зорю.
Я щаслива тому, що я мати.
Я щаслива, бо можу кохати.
На зустрічі мова йшла не лише про творчість Наталі. Обмежуватися лише цим було б несправедливо, тому чимало її друзів захоплювалися великою мужністю цієї жінки, її любов'ю до лю­дей, до Батьківщини, до життя. Перелиті в поетичні рядки ці почуття лише підсилювалися і надавали неабиякої ваги її віршам. Тож нічого дивного немає в тому, що Ті твори, її пісні ще довго лу­натимуть у наших душах.
На завершення вечора пам'яті вірні друзі Наталі поклали квіти до меморіальної дошки Почесного грома­дянина міста Гола Пристань Наталії Анатоліївни Коломієць.

Анатолій Грабко, журналіст // Голопристанський вісник. – 2018. – №8 (23 лют.). – С.1.

Пам'ятати, щоб жити

До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав Голопристанською міською бібліотекою проведе­но урок пам'яті «Пам'ятати, щоб жити» для учнів 9-Б класу Голопристанської ЗОШ №4.
Спеціальними гостями на заході були: голова районної спілки ветеранів Афганістану та воїнів-інтернаціоналістів «Контингент» - Попов Сергій Олександрович, Вдовиченко Валерій Васильович, воїн-інтернаціоналіст, які поділилися спо­гадами тих років: які види зброї використо­вували, про особливості місцевого клімату, флори та фауни, про особливий вклад чотирилапих друзів. Цікавим виявився той факт, що в Афганістані не було офіційного призову до армії, забирали всіх хлопчиків і юнаків, яких змогли впіймати під час об­лави, у дванадцятирічному віці їхні діти володіли зброєю на рівні з дорослими. Захід добігав до кінця, учні отримали відповіді на запитання, які їх хвилювалі гості згадали ті воєнні роки, але залиші лось щось невимовне сумне, щемлив - це пам'ять про молодих юнаків, які пс линули у вічність:
Вже не дійти до рідних берегів.
Ридали друзі, впавши на коліна,
Він помирав серед чужих пісків,
І разом з ним вмирала Україна.

Лілія Мошачкова, бібліотека Голопристанської міської бібліотеки // Голопристанський вісник. – 2018. – №7 (16 лют.). – С.2.

Популяризуючи літературу у жанрі фентезі

Щорічний обласний фестиваль моло­діжного читання «Відкрий свою книгу» - це завжди яскраве дійство: зустрічі з відомими письменниками, набуття про­фесійного досвіду. Засновниками фести­валю є Департамент культури, туризму та курортів Херсонської обласної держав­ної адміністрації та Херсонська облас­на бібліотека для юнацтва імені Бориса Лавреньова. Захід має на меті виявлення творчих, ініціативних та талановитих пра­цівників бібліотек Херсонської області, підтримку та заохочення їх професійної діяльності, виявлення та поширення бі­бліотечних інновацій, щодо популяри­зації читання серед молоді. У 2011 році фестиваль почав свою ходу саме в Голій Пристані на базі нашої бібліотеки. Потім щорічно естафету приймали центральні районні бібліотеки Херсонської області.
12 червня в смт Новотроїцьке відбувся VIII обласний фестиваль молодіжного чи­тання «Відкрий свою книгу». Для участі у ярмарку інноваційних ідей «Тусовка бібліомагів» бібліотеки представляли про­екти, спрямовані на популяризацію серед юнацтва та молоді художньої літератури у жанрі фентезі. На розгляд організацій­ного комітету було представлено 16 презентаційних проектів з 14 бібліотек Хе­рсонщини. Найкращих виявилося лише чотири, серед яких і наш інноваційний проект.
Голопристанська міська бібліотека для популяризації серед юнацтва та моло­ді літератури у жанрі фентезі вирішила підійти нетрадиційним шляхом. Так як чудовим прикладом цього жанру є книги Джоан Роулінг про Гаррі Поттера, наш колектив зняв відео «Пригоди Гаррі По­ттера у книгозбірні». У створенні цього проекту взяли участь як працівники так і волонтери бібліотеки. Учениці 10-Б класу Голопристанської спеціалізованої школи Вікторія Старичкова, Олена Михайленко, Тетяна Гаврилюк, Анжеліка Бабенко та бібліотекарі чудово зіграли свої ролі. А головного героя, Гаррі Поттера, зіграв учень 9-Б класу Голопристанської спеці­алізованої школи Назар Міщенко, ак­торські здібності якого помітили навіть в області.
За сценарієм Гаррі Поттер, переплу­тавши заклинання, випадково опинився в Голопристанській міській бібліотеці. Для того, щоб повернутися до своєї школи чарівників Гоґвортс, Гаррі повинен був згадати слова заклинання, але для цього йому необхідно було виконати ряд за­вдань у книгозбірні.
При підбитті підсумків ярмарку інно­ваційних ідей, на святковій сцені, творча робота колективу Голопристанської місь­кої бібліотеки була відзначена дипломом та добірками книжок. А приємним сюрп­ризом, як оцінкою нашої роботи колегами-професіоналами та учасниками фес­тивалю, став приз глядацьких симпатій.
Висока підтримка нашого досвіду та відданості бібліотечній справі надихає ко­лектив книгозбірні творити та дивувати своїх читачів новими здобутками.

Галина Шмагель, завідувач Голопристанської міської бібліотеки  // Голопристанський вісник. – 2018. – №25 (21 черв.). – С.10.

Визначали «Сім'ю року»

17 травня у Голопристанській міській бібліотеці зібралися опікунські, прийомні сім'ї, вихованці дитячих будинків сімейного типу для участі у другому районному конкурсі «Сім'я року Голопристанщини», започаткованого старостою прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу Братченко М.В. та службою у справах дітей органу виконавчої влади нашого району.
Порадували глядачів і учасників цього заходу виставкою декора­тивно-прикладного мистецтва багатодітна опікунська родина Майки Т.В. та Майки В.В. (Чор­номорська сільська рада), виро­би яких посідають призові місця, дитячого будинку сімейного типу Братченко М.В., Братченко Ю.О. (Новозбур'ївська сільська рада), дитячого будинку сімейного типу Юрк І.П., Юрка Р.О. (Садівська сільська рада), опікунської ро­дини Сальницької О.Г. (Новофедорівська сільська рада), опі­кунської родини Казьмерчук В.І. (Чулаківська сільська ради).
Другий конкурс «Сім'я року Голопристанщини» відкрили ав­торка цих рядків та староста при­йомних сімей та дитячих будинків сімейного типу Голопристанщини Братченко М.В. До складу журі входили: виконавчий директор благодійного фонду громадської організації «Свята Ольга» Книш Т.М., виконуюча обов'язки на­чальника відділу освіти, культури, молоді та спорту райдержадміністрації Задорожня С.І., староста прийомних сімей та дитячих бу­динків сімейного типу Голопри­станщини Братченко М.В., ди­ректор комунального закладу «Територіальний центр соціаль­ного обслуговування (надання соціальних послуг) та соціальних служб для сім'ї дітей та молоді Тамазликарь Т.В., методист Голопристанського районного Бу­динку культури Воробйова Л.Л.
Урочистості відкрили Хранителька часу (головний спеціаліст служби у справах дітей РДА Ска­кун Л.В.), Імператриця піратів (виконуюча обов'язки начальни­ка відділу для сім'ї дітей та молоді Бурлака М.М.) та театрали-аматори з дитячого будинку сімейного типу Братченко М.В. та Братченка Ю.О.(Новозбур'ївська сільська рада).
Найприємніші нотки святково­го настрою дарували педагог-організатор опорного закладу осві­ти «Новозбур'ївська школа № 1» Маргарита Чуріпа, учениця Новозбур'ївського закладу ба­зової та дошкільної освіти № 2, вокалістка районного Будинку культури Олександра Фендик. За­пальними танками порадував хо­реографічний колектив «Грація» Новозбур'ївського закладу базо­вої та дошкільної освіти № 2, під керівництвом Ірини Красновид. Фантастичну майстерність скри­паля продемонстрували викладач Новозбур'ївської школи мистецтв Юлія Вихор, вихованець дитячого будинку сімейного типу Ковтун Т.В. та Ковтуна С.С. (Гладківська сільська рада) - Селіванов Кири­ло. Вірші про маму декламувала Хадараг Христина (опікунська ро­дина Чулаківської сільської ради).
З привітальним словом на заході виступила голова Голопристанської районної державної адміністрації Гасаненко Т.В., яка побажала роди­нам сімейного затишку, миру, злаго­ди, продовження започаткованого конкурсу та нагородила почесними грамотами культурно-творчу еліту Голопристанщини.
Також з привітальним словом виступив заступник голови Го­лопристанської районної ради Басараб І.К., побажавши здоров'я, натхнення, терпіння у нелегкій роботі - вихованні дітей. Нагоро­див подяками від імені голови ра­йонної ради опікунів, прийомних матерів та матерів - виховательок за активну підтримку, взаєморо­зуміння, плідну співпрацю, досяг­нуті високі результати у вихованні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
У конкурсі змагалися найкращі сім'ї Голопристанщини: дитячий будинок сімейного типу Киричок Олени Максимівни та Якубовського Віктора Володимировича (Малокопанівська сільська рада), опікунська сім'я Вячало Калини Петрівни (Долматівська сільська рада), дитячий будинок сімейного типу Юрк Ірини Петрівни та Юрка Романа Олександровича (Садів­ська сільська рада), показавши різножанрові види мистецтв.
Переможцями конкурсу "Сім'я року Голопристанщини» стала опікунська сім'я Вячало Калини Петрівни, яка отримала кубок і грамоту голови Голопристанської районної державної адміністра­ції, а також цінний подарунок від благодійного фонду громад­ської організації «Свята Ольга». Друге місце посів дитячий буди­нок сімейного типу Юрк Ірини Петрівни та Юрка Романа Олек­сандровича, третє - дитячий буди­нок сімейного типу Киричок Оле­ни Максимівни та Якубовського Віктора Володимировича.
Смачними, запашними, домаш­німи пирогами пригостила гостей та учасників дійства бабуся Наташа з дитячого будинку сімейного типу родини Юрк І.П. та Юрка Р.О.
Свято було майстерно організовано старостою прийомних бать­ків та дитячих будинків сімейно­го типу Братченко М.В. за участі служби у справах дітей РДА, кому­нального закладу «Територі­альний центр соціального обслу­говування (надання соціальних послуг) та соціальних служб для сім'ї дітей та молоді, комунальної установи «Голопристанський ме­тодичний кабінет» районної ради, музичний супровід здійснював звукорежисер районного Будин­ку культури Калашников В.В.

Ірина Писарєва, начальник служби у справах дітей Голопристанської РДА // Голопристанський вісник. – 2018. – №22 (31 трав.). – С.3.

Ми поспішаємо до Меморіалу Слави...

73 роки відділяють нас від того сонячного травневого дня 1945-го, коли салютував увесь світ великій Перемозі над фашизмом, яку так довго чекали, пройшовши крізь окопи і партизанські ліси, підпілля й застінки гестапо, через смерть і безсмертя.
Війна глибокою, незагойною раною залишається ще й досі для живих фронтовиків, яких з кожним роком залишається все мен­ше. Саме тому 9 травня ми поспішаємо до Меморіалу Слави, аби віддати шану і згадати поіменно всіх ветеранів, хто своїм героїз­мом, ціною власного життя завоював для нас мир і право жити на землі.
Вже зранку долматівці збирались на урочистий мітинг, за­стигли в почесній варті біля сільського Меморіалу Слави школя­рі. Через дощову погоду мітинг проводився в приміщенні загаль­ноосвітнього навчального закладу, де на відведених місцях сиділи сивочолі ветерани тилу, діти війни, запрошені гості, місцеві жи­телі. З портретів, які були розміщені в фойє, дивились на своїх односельців вічно молоді земляки, чиє життя жорстоко обірвала війна. Мітинг відкрила виконуюча обов'язки голови територі­альної громади Баранова Алла Іванівна, сердечне привітавши ветеранів - фронтовиків, вдів, дітей війни, всіх присутніх з неза­бутнім святом - Днем Перемоги у Другій світовій війні, від душі подякувала їм за мужність, небачений героїзм, волю до перемоги, за їхні ранні сивини і сьогоднішні мирні весни, побажала ще дов­го жити в теплі, спокої, повазі й достатку.
Щиро вітали в цей незабутній день героїв воєнного лихоліття голова СВК імені Горького Нестеренко В.О., згадавши своїх рід­них, які пройшли через пекло війни; директор школи Хижняк Л.М.; голова ради ветеранів, дитина війни, батько якої дійшов до Берліна Яцюк В.П., а колективи музичної школи - квартет «Дже­рельце», дует «Санько», хоровий гурт під орудою музичного ке­рівника Марти Поліщук та Сергій Андрієць, який керував озву­ченням програми, порадували чудовим виконанням пісенних творів. Зі сльозами на очах слухали всі вірш «Голубка» в прочи­танні Альони Мацько, переглянули виступ учнів з музично-лі­тературною композицією «Повертайся живим» та хвилюючий музичний реп М. Косякова та С. Ковальчука. Хвилюючою була мить, коли під звуки «Адажіо» Альбіноні ведуча зачитала імена 110 загиблих долматівців і всі схилили голови у хвилині мовчання під надривний звук метронома перед світлою пам'яттю земляків, що навіки увійшли у безсмертя, а тишу розірвали залпи салютів на їх честь.
Для всіх ветеранів об'єднаної територіальної громади коштами сільської ради було надано матеріальну допомогу у вигляді про­дуктових наборів, які доставили особисто кожному за місцем проживання, адже, на жаль, єдина учасниця бойових дій Зелінська Н.Я., вдови Лиховид В.В., Лазарева А.С., Чечина В.К. і Садо­вий В.М. вже не змогли за станом здоров'я бути присутніми на мітингу. На закінчення свята було покладено квіти й вінки до Віч­ного вогню, Обеліска Слави та пам'ятника Солдату-визволителю на кладовищі від школи, сільради, СВК імені Горького, дитсадка та всіх бажаючих, а піснею «День Перемоги» у виконанні Сер­гія Андрійця ветеранів було запрошено на традиційну солдатську кашу, яку з душею приготували працівники дитячого садка за сприяння колективу сільської ради. На останок ведуча подякува­ла всім, хто надав допомогу в проведенні свята, зокрема оренда­торам - Бескровному В.В., Гнідіну О.А., Третякову Г.А.; Нестерен­ку А.В., Хижняку Є.А., Хижняку С.Є., Цілинку А.А., підприємцям - Гнідіній Т.В., Лещенку О.А, правлінню СВК ім.Горького, Пожарову С.П., колективу школи.

Лідія Салова, сільський бібліотекар  // Голопристанський вісник. – 2018. – №21 (24 трав.). – С.3.

У Долматівці змагались весняні панночки

Весняна пора завжди багата на різноманітні жанрові свята та конкурси. Так, нещодавно в Долматівській школі відбувся огляд — конкурс краси і грації «Міс-весняна панночка» серед найменших дівчаток. Організа­тором і ведучою цього заходу була вчитель молодших класів Ступка Маргарита Леонідівна. В конкурсі взяли участь вісім чарівних учасниць з першого й другого класу, які полонили красою неперевершених наря­дів і були схожі на справжніх принцес.
Для оцінювання старання й талантів конкурсанток було об­рано компетентне журі в складі чотирьох осіб: заступник голови сільської ради Шкіль І.П. — го­лова журі, завідуюча шкільної бібліотеки Кляузова В.Ф., заступ­ник директора школи з виховної роботи Олімська Ю.Л. та автор­ка цих рядків - члени журі.
Виступ   кожної  учасниці  визначався в чотирьох номі­націях: візитна картка, інте­лектуальний конкурс, огляд і презентація зачісок та конкурс талантів. В першому завданні конкурсантки гідно представля­ли себе і свої родини, а Гуменюк Анастасія і Краснова По­ліна продемонстрували чудові музичні відео-кліпи. В інтелек­туальному конкурсі всі дівчатка відповідали на запитання веду­чої і проявили неабияку обі­знаність і ерудицію, отримавши від журі високі бали. Неймовір­ні фантазії проявили учасниці при виборі зачісок, здивувавши всіх своєрідними назвами й ак­сесуарами. В останній номінації дівчатка, кожна по-своєму, по­казали свої таланти в особисто обраному жанрі співу, худож­нього читання, танці й гуморі, де всі були неповторні, оригі­нальні, зачарувавши присутніх своїми виступами. Конкурс не залишив байдужим жодного шанувальника краси, розуму, грації і чарів­ності. Свій виступ діти присвя­тили мамам, чиїми стараннями вони були неперевершені. Під­биваючи підсумки, голова журі щиро подякувала батькам, ор­ганізаторам, всім, хто сприяв успішному проведенню цього прекрасного дійства й оголоси­ла результати по всіх номіна­ціях: Міс-Ніжність завоювала Валькович Вікторія, Міс-Артистичність — Поліщук Мар'яна, Міс-Лагідність — Краснова По­ліна, Міс-Грація — Гоман Вале­рія, Міс-Щирість — Навроцька Єва, Міс-Посмішка — Радько Кароліна, Міс-Чарівність — Чернів Олександра і Міс-Весняна Панночка - Гуменюк Анастасія. Усі конкурсантки отримали пам'ятні стрічки з присвоєною номінацією, дипломи та сувені­ри.

Лідія Салова, сільський бібліотекар // Голопристанський вісник. – 2018. – №18 (03 трав.). – С.3.

Весняні зустрічі в Новософіївці

Була п'ятниця, 13 квітня. Дехто, почувши це по­єднання цифри і дня тижня, страхається, згадуючи розповсюджений завдяки численним забобонам міф, згідно з яким цього дня треба бути постійно напоготові в очікуванні неприємностей та стерег­тися різного роду невдач. Подібну нісенітницю я рішуче відкидаю, адже вважаю, що кожен день життя, з радощами, печалями, досягненнями і не­приємностями, подарований людині Богом. І хіба можна було навіть подумати минулої п'ятниці про щось бісівське, коли все навкруги раділо посту­пу весни? Прямуючи переповненою маршруткою «Херсон-Лазурне» (наближався поминальний день - Гробки, і народ поспішав до місць поховань своїх рідних і близьких) до Новософіївки, не звер­тав уваги на нарікання деяких пасажирів на не комфортну задуху і тісняву в салоні, а, дивлячись у вікно, залюбки милувався краєвидами Голопри-станщини: красою квітучих дерев, зеленим окса­митом озимого поля, працею трударів землі.

... Трохи про культуру і освіту

У робочому кабінеті  Наталії Миколаївни ми не затримуємось -  хочеться якомога швидше більше побачити і почути. Тому — мерщій до першого об'єкту. Це - сільська бібліотека. Вона зна­ходиться буквально за якихось двадцять   метрів  від  місцевого «білого дома». На другий поверх ведуть   старанно   пофарбовані дерев'яні сходинки.  Відчуваєть­ся знайомий з дитинства запахстарих книжок. Гадаю, його на все життя запам'ятає і маленька відвідувачка книгозбірні, першо­класниця Жанна Рябчик. Вона саме гортала сторінки гарно ілю­строваної книжечки, дослухала­ся до порад сільського бібліоте­каря Олени Василівни Пасічук. Остання вже тридцять років залучає до книжкового світу міс­цевих жителів різних вікових ка­тегорій. Зараз їх — 250, з них 100 — діти. До бібліотечних умов «як у Європі» тут, ясна річ, ще дале­ко. Книжковий фонд становить близько 7 тис. примірників, з но­вими надходженнями слабенько: торік отримали 62 примірники, 50 примірників подарували чита­чі. На часі - вирішення питання комп'ютеризації бібліотеки, для цього залучатимуться і бюджетні (на жаль, обмежені), і спонсор­ські кошти...

Олександр Григоркін // Голопристанський вісник. – 2018. – №16 (19 квіт.). – С.1.

Будь патріотом - читай українське!

У 2018 році Тиждень дитячого читання проходить під гаслом «Будь патріотом - читай українське!». Це свято знайомства ди­тини з книгою, час активного спілкування школярів між собою, реклама бібліотеки, традиційні та інноваційні заходи популя­ризації дитячих книг, які пропонують бібліотекарі для читачів.
У Круглоозерській школі Тиждень дитячого читання розпо­чався прийомом першокласників у лави читачів. Захід «Посвята у читачі» підготували і провели педагог-організатор Коломієць І.М. та бібліотекар школи Тарчинська Т.А.
У прикрашеній залі на учасників чекали ведучі - учні 5 класу Долгов Денис — «Барвінок» та Захара Юлія — «Королева Книг». Першокласникам було запропоновано ряд випробувань для от­римання чарівних ключів від дверей до «Королівства книг» та до «Барвінкової країни». Спочатку учні відгадували 3 магічних сло­ва. Розгадавши низку загадок, утворилося перше слово - БІБЛІО­ТЕКА, друге слово було закодоване у кросворді, скрученому у вигляді сувою. Розв'язавши кросворд, отримали слово — ЧИ­ТАЧ. Останнім магічним словом стало - КНИГА. З'явився чарівний ключ! Відчинилися двері до «Королівства книг»! Учні, пригадавши правила користування бібліотекою і давши обіцян­ку, були посвячені у ряди читачів.
На цьому наша мандрівка не закінчилася. Учням довелося зно­ву виконати деякі завдання: заспівати пісню та відгадати тва­рину за певними рухами, дістатися з однієї країни до іншої по купинах. Діти з великим задоволенням виконували всі завдання.
Ми дуже раді, що наша шкільна родина поповнилась новими читачами. Відсьогодні, дорогі діти, ви піднялися ще на одну схо­динку на шляху до знань. Нехай цей шлях буде для вас радісним і цікавим. У добру і щасливу путь!

Тетяна Тарчинська, бібліотекар  // Голопристанський вісник. – 2018. – №16 (19 квіт.). – С.3.

Долматівські борці підкорятимуть Європу

Переможною ходою вихованці школи вільної боротьби з Долматівки під керівництвом Заслуженого тренера України Геги Кос­тянтина Миколайовича пройшли березень, багатий різноплано­вими турнірами. 17 березня в Херсоні відбулися молодіжні ігри херсонської збірної команди борців вільного стилю, на якому долматівці посіли друге командне місце, а в особистому заліку на вищу сходинку п'єдесталу знову піднялись Биканов Олександр, Биканов Костянтин, Косяков В'ячеслав і Фіалковська Людмила, бронзовими призерами стали Панько Денис, Лютік Владислав і Монаковський Микола. Відрадно, що Фіалковську Л. і Монаковського М., після закінчення вищого навчального закладу, успішно тренує учень Геги К.М. - Хижняков Володимир Володимирович.
24 березня відбулась Відкрита першість району серед молодіж­них команд на базі долматівської борцівської школи, де місця розподілились так: від Долматівки Петров Сергій став срібним призером, а бронзові нагороди вибороли Пономаренко Назар, Радько В'ячеслав, Гега Таїсія; від Добропілля на найвищу схо­динку пошани піднялась Клок Єлизавета, на третю - Лелеко Володимир і Тодоренко Сергій, вихованці Хижнякова В.В. І від Бехтер першу позицію зайняли Білуга Аліна та Кравченко Сер­гій, друге місце посіли Маркевич Катерина, Іванченко Оксана, Говенко Олексій, а бронзовими призерами стали Шаровська Ка­терина, Ходос Анастасія, Літвінов Сергій і Говенко Андрій, яких тренує теж: колишній підопічний наставника Геги К.М. - Косяков Олег В'ячеславович.
А вже 26 березня четверо наших кращих борців - Биканов О., Биканов К., Косяков Олег і Панько Д. - виборювали першість на чемпіонаті України в місті Южний Одеської області. У нелег­кій боротьбі перемогу здобув Биканов Олександр, заслуживши право виступати на чемпіонаті Європи в Італії. Третім призе­ром став Биканов Костянтин. Його бронзова нагорода дозволила ввійти до складу збірної команди України борців вільного стилю. Маємо впевнену надію, що наші хлопці не підведуть і гідно бу­дуть представляти нашу державу, відстоюючи честь долматів­ської борцівської школи.

Лідія Салова, сільський бібліотекар // Голопристанський вісник. – 2018. – №15 (12 квіт.). – С.1.

Знайти джерело засобів для існування допоможе спеціальний проект

З квітня до Голої Пристані за­вітали гості з обласного центру: за участі голови Херсонської ор­ганізації Товариства Червоного Хреста України Андрія Пасіки та регіонального фахівця проек­ту «Підтримка домогосподаств» Тетяни Саватеєвої в приміщен­ні міської бібліотеки відбулося засідання «круглого столу». На ньому йшлося про реалізацію у м. Херсон, Голопристанському і Білозерському районах проекту за фінансової підтримки Феде­рації Червоного Хреста і Чер­воного Півмісяця для внутріш­ньо переміщених осіб та сімей демобілізованих з АТО згідно з категорією вразливості шляхом надання цільової грошової допо­моги для початку або відновлен­ня джерела прибутку.
Звертаючись до присутніх на заході, Андрій Пасіка повідомив, що 15 квітня на рівні області відбудуться урочистості з нагоди 100-річчя Червоного Хреста, розповів історію виникнення цієї організації. Андрій Володи­мирович констатував прикрий факт стосовно ліквідації патро­нажної служби, яка надавала суттєву допомогу підопічним з найвразливіших соціальних ка­тегорій. Проте таку службу вда­лося відновити в Музиківці під Херсоном за рахунок громади.
Голова райорганізації Черво­ного Хреста України Володимир Копачинський докладно зупи­нився на проекті «Підтримка домогосподарств», який діяти­ме 5 років і у рамках якого його учасникам буде виділено по 26 тис. грн на розвиток підприєм­ництва. Сума ця, звісно, не є значною, втім для тих, хто через драматичні події покинув влас­ні домівки і вирушив у пошу­ках кращої долі в інші куточки України, і такі гроші є суттєвою підтримкою на нелегкому шляху самовизначення.
Загалом на Херсонщині допо­могу мають отримати 40 сімей, на Голопристанщині є 18 домо­господарств, де хочуть займа­тися вирощуванням птиці та ягідної продукції. 26 тис. грн ста­нуть у пригоді і для вимушених переселенців Кадирових з Голої Пристані, які прагнуть розвива­ти торгівлю стравами кримсько­татарської кухні і цим заробляти собі на прожиття.
Насамкінець Тетяна Саватеєва, регіональний фахівець проетку «Підтримка домогоспо­дарств» зазначила, що грошові гранти на реалізацію ідей зі створення власних джерел засобів для існування надаватимуться при виконанні деяких умов.

Олександр Григоркін. Фото автора  // Голопристанський вісник. – 2018. – №15 (12 квіт.). – С.1.

Бібліотека та школа стали міськими

Завершилася багаторічна епопея з голопристанськими районними закладами: школою мис­тецтв та бібліотекою. Вона неодноразово висвітлю­валася на сторінках «Нового дня» і супроводжува­лася, здавалося, нескінченними суперечками між місцевими чиновниками. Віднині комунальне май­но, яке раніше було у власності районної ради, на­лежить громаді міста обласного значення.
— На останній сесії міськради своїми голо­сами депутати затвердили два, без перебільшен­ня, історичні рішення — прийняли від райради у власність будівлю музичної школи та районної бібліотеки як цілісні майнові комплекси, — по­інформував голопристанський міський голова Олександр Бабич. — Не новина, що обидва заклади обслуговують переважно мешканців міста, тож тепер ми маємо можливість повноцінно роз­поряджатися об'єктами нерухомого майна та належно фінансувати їхню діяльність.
Очільник міста новому надбанню радий, бо нарешті завершилася довготривала тяганина, оповита безліччю безпідставних спекуляцій. Але зізнається: наразі об'єкти потребують немалих капіталовкладень, адже обидві будівлі перебу­вають у не зовсім задовільному стані. Зокрема, у школі проблеми з опаленням, електричними мережами тощо. Вже найближчим часом у мерії планують виготовити проектну документацію для ремонту закладу, а також розробити план модернізації тепер уже міської бібліотеки.
— Ми маємо змінити формат роботи кни­гозбірні, дещо осучаснити її, — розмірковує на перспективу Олександр Володимирович. — Зараз думаємо над тим, щоб запозичити пе­редовий досвід і створити інформаційно-про­світницький простір, який зміг би об'єднати молодь навколо читальні, залучити до джерел знань підростаюче покоління. Але знову ж треба забезпечити фінансовий ресурс, аби придбати техніку, під'єднати швидкісний інтернет, довести до ладу приміщення. Втім, ми з нетерпінням чекаємо й пропозицій від громадськості міста щодо формату роботи бібліотеки.

Ольга Ющенко // Новий день. – 2018. – №6 (08 лют.). – С.5.

Вихованці Костянтина Геги вибороли впевнену перемогу

Долматівські майстри вільної бо­ротьби, якими опікується вже двад­цять років тренер вищої категорії, Заслужений тренер України, педагог від Бога Гега Костянтин Миколайо­вич, завжди радують систематични­ми і вагомими здобутками. Ось і цього разу, виступаючи на чемпіона­ті Херсонської області в категорії до двадцяти трьох років, який проходив 27 січня, наші атлети вибороли впев­нену перемогу. Перше місце посіли вже відомий майстер спорту Укра­їни Биканов Олександр та Косяков В'ячеслав, другими стали Шийович Ростислав та Биканов Костянтин, а на третю сходинку п'єдесталу підня­лись Панько Денис, Охота Андрій і Шкіль Владислав, виступ якого глід відзначити по-особливому. Навча­ючись у Запорізькому державному медичному університеті, на п'ятому курсі, він не припиняв тренування, збагатив свої досягнення, виконав­ши нормативи кандидата в майстри спорту. До того ж, зарекомендував себе добрим порадником і товари­шем для молодих учасників коман­ди. Наймолодший учасник чемпіо­нату - Гега Кирило - посів п'яте місце. Особливої подяки заслуго­вує шанований спеціаліст, мудрий і високопрофесійний наставник Гега К.М., підопічні якого вкотре з честю подолали наступний етап підготовки до чемпіонату Украї­ни, який відбудеться в Полтаві з 5 до 8 лютого, де честь херсонської області будуть захищати Биканов Олександр і Косяков В'ячеслав.
Тож побажаємо їм вдалого висту­пу і нових спортивних     досягнень, а тренеру - міцного здоров'я і спон­сорської   підтримки   в   організації поїздки на чемпіонат України і в по­дальшому розвитку спорту на селі.

Лідія Салова, бібліотекар, с. Долматівка // Голопристанський вісник. – 2018. – №6 (08 лют.). – С.5.

 З мрією жити у мирі і злагоді

Ось і закінчився цикл найваж­ливіших зимових свят! Січень позначений в Україні своєрід­ними обрядами, символічною атрибутикою, ритуальними дійствами, їхні витоки - з далекої іс­торичної давнини. І нам, праців­никам культури, підтримувати, пропагувати і дієво нести в маси традиції свого родоводу, переда­ючи вікові надбання наступним поколінням.
У Долматівці зимову свят­кову фейєрію розпочали учні молодших класів, завітавши до сільської ради з програмою «По країні з краю в край, ходить святий Миколай». Як завжди, в при­міщенні місцевого бару відбу­лись традиційні передноворічні вітання працівників СВК імені Горького за підтримки голови кооперативу Нестеренка В.О. Щороку, ніби вперше, ми зустрі­чаємось з людьми, котрі дару­ють нам хліб і достаток, аби ра­зом, однією дружною родиною піднятись ще на одну сходинку життєвого календаря. У приві­тальному зверненні до трударів землі Нестеренко В.О. щиро ві­тав усіх з Новим роком і Різдвом Христовим, побажав достатку і благополуччя, миру і спокою, сили роботящим рукам, щедрої, благодатної борозни і щасливо­го, впевненого завтра. Також ві­тання лунали від Хижняк Л.М., Неласової Н.І. У свою чергу, від імені правління та колективу ко­оперативу Ісупова О.М. та Яценко В.І. привітали Нестеренка В.О. з тридцятою річницею роботи на посту голови господарства та вручили іменний дарунок. Як завжди, свої пісні дарували учас­ники художньої самодіяльнос­ті, школярі, були організовані солодкі столи і кожен отримав іменний торт.
А вже 13 січня всі поспішали на спільну концертну програму об'єднаної громади: «Як у нас на Щедрий вечір», на яку з'їхались учасники худож­ньої самодіяльності з Добропільського, Нововолодимирівського, Зеленотропинського осе­редків культури, долматівські співці та на зустріч з но­вообраним очільником сільської ради Шиліною Ла­рисою Миколаїв­ною. Відкрив про­граму запальною щедрівкою гурт «Черемшина» з Зеленотропинського (керівник - Сергій Андрієць). Лариса Миколаївна подя­кувала за довір'я, сказала, що: «Сьо­годні ми вступаємо в новий, 2018 рік, який стане новою віхою в історії літопису наших сіл, як єдина об'єднана громада, з вірою й надією, що новостворене об'єднання візьме вірний курс на оновлення наших сіл, єднання і взаєморозуміння та тісну співпрацю, при дієвій підтримці виконкому, депутат­ського корпусу та самих жите­лів». Щирими оплесками вітали Ларису Миколаївну за пісню, яку вона подарувала для всіх У залі - «Просто быть щастливой».
Цього вечора глядачі аплодували кожному чудовому виступу самодіяльних артистів з ансамблів «Черемшина», «Рябинушка" Зеленотропинського СБК, керівник - Сергій Андрієць; «Сусідоньки» Нововолодимирівського СБК, керівник - Володимир Чорнуцький; дуетам Лариси Шиліної та Сергія Андрійця, Наталі Степанової та Сергія Андрійця, прекрасному гумористу Надії Долобожак, гарячими оплескам зустрічали глядачі виступи Інни Юрченко, Любові Овчиннікової, Сергія Андрійця.
Від душі вітав присутніх на святі В.О. Нестеренко, бажаючи громаді процвітання, позитиву в нелегкому виборі на спільний дієвий результат, який можна досягти лише разом, аби в кожном селі, в кожній оселі був достаток і хліб на столі - наша совість, символ миру і добра.
Апофеозом святкового вечору став прекрасний виступ співочого гурту "Добропільські кралі" (керівник - Тетяна Мацак), які показали свою довершену програму. А сільський староста 3уденков С.І. висловив надію, що ще не один Щедрий вечір ми зустрічатимемо разом, як одна міцна родина. І недаремно існує крилате повір'я: «Новий рік дружно зустріти - значить в мирі й злагоді жити».
Вінцем зимового циклу свят стало Водохреща, на якому в церкві святили воду, потім кропили кожну оселю, а в сільській бібліотеці відвідувачі мали нагоду ознайомитись з підбором матеріалу тематичної папки «Звичаї та обряди мого краю» і подискутувати на цю тему.

Лідія Салова, бібліотекар // Голопристанський вісник. – 2018. – №5 (01 лют.). – С.4.

«Я бажаю Україні...»

У тяжкій і тривалій боротьбі за національне визволення, утвердження власної державності наш народ не раз переживав як гіркі, так і ра­дісні події. Одна з таких сторінок нашого мину­лого - боротьба українського народу за собор­ність своїх земель.
22 січня ми відзначили День Соборності Укра­їни. До цієї знаменної дати Голопристанська районна бібліотека з 10 по 22 січня оголосила Інтернет-акцію «Привітай свою Батьківщи­ну зі святом». На сторінках соціальної мережі Facebook була створена група «У єдності наша сила», де кожен бажаючий міг розмістити авторське відео, яке починалось зі слів «Я бажаю Україні...». Люди різного віку, жителі Голопристанщини, Олешок, Іванівки, Херсону об'єдна­лися у спільному бажанні бачити свою державу соборною. Звучали добрі слова. Звучали щиро і вагомо про нашу неньку-Україну, найкращу, дорогу єдину! Учасники бажали своїй Батьків­щині миру, злагоди, процвітання, стабільності, єдності дій та соборності душ.
Дякуємо усім, хто підтримав акцію та кожен день і словом, і ділом доводить, що ми українці, а наша Вітчизна - Україна, мила серцю кожно­го з нас, завжди буде соборною та незалежною.

Галина Шмагель, завідувач Голопристанської районної бібліотеки // Голопристанський вісник. – 2018. – №5 (01 лют.). – С.2.

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031