за 2015 рік

Вопрос районной библиотеки решен частично

Проблема совместного финансирования  Каховской районной библиотеки частично решена. На последней сессии Каховского горсовета было озвучено решение выделить на эти цели - до конца года - 70 тысяч гривен, в том числе - 10 тысяч - на подписные издания. Вопрос совместного финансирования в следующем году придется решать уже новому составу исполкома и депутатского корпуса.

// Каховские новости. – 2015. – №44 (29 жовт.). – С.2.

Каховчанин - автор монографии

В издательстве «Атлант» вышла научная монография «Экологизация семенной люцерны». Автор работы - наш земляк, каховчанин Николай Сторчак. В книге освещена историография названной культуры за несколько столетии в условиях Украины и за ее пределами. Показано зарождение, становление и развитие экологизации семенной люцерны, рассматривается научное исследование и внедрение в производство комплексной экоагротехнологии этого рода травы.
Монография - номинант на Государственную премию в области науки и техники Украины на 2016 год. Первые экземпляры книги поступили в Национальную научную сельскохозяйственную библиотеку, Национальную академию аграрных наук Украины, в аграрные ВУЗы и научные учреждения нашей страны.
Также к празднику, Всемирному дню библиотек, автор монографии подарил свою научную работу Каховской районной библиотеке имени Н. Братана, с которым, кстати, был близко знаком.

Библиотекарь отдела обслуживания В.Птица // Каховские новости. – 2015. – №40 (01 жовт.). – С.5.

И снова о районной библиотеке: город готов помочь... советом

Галина Соломахина, одна из немногих депутатов горсовета, по-настоящему обеспокоена сохранением для жителей города (и в первую очередь - для учащихся трех находящихся поблизости школ) районной библиотеки. Немало удивленная тем, что этот вопрос не значится в повестке дня очередной сессии, она потребовала безотлагательно рассмотреть эту проблему, которая волнует горожан, о чем свидетельствует их кипа письменных обращений с сотнями подписей:
- Нужно действовать, а не переводить стрелки и забалтывать проблему! Когда вам выгодно, вы один и тот же вопрос протаскиваете, ставя на обсуждение по 3-4 раза. Но сейчас, когда речь идет не о чьих-то бизнес-интересах, подобной прыти не наблюдается.
По ее настойчивому требованию этот вопрос включат в повестку дня, будет подготовлен соответствующий проект решения. Но вот только что будет в этом решении? Ведь позиция руководства города известна: районным властям предлагают передать библиотеку городу, да еще обвиняют их в нежелании «делиться». А еще мэрия предлагает им «отбиваться через суд» - оспаривать сделанные по результатам финансовой проверки выводы, и «готова помочь советом». В общем, что угодно, лишь бы не совместное финансирование...
К тому же, город намерен завершить ремонт «своей» библиотеки в ДК «Мелиоратор» стоимостью 60 тысяч гривен, приобрести для нее три компьютера и принтер, а также выделить 10 тысяч на пополнение книжного фонда. Но это половинчатое решение вопроса, потому что не учтены интересы второй половины читателей (их количество почти одинаковое), которые пользуются услугами библиотеки районной.
Цена вопроса
По предоставленным финуправлением Каховской РГА расчетам, софинансирование районной библиотеки городскому бюджету обойдется до 900 тысяч гривен, до конца текущего года придется выложить 250 тысяч. Суммы на первый взгляд огромные, но, как говорится, все познается в сравнении.
А именно: на содержание библиотек из районного бюджета выделяется 2 миллиона гривен в год, в среднем - по 60 гривен на 1 жителя района. Город, которому бывшая профсоюзная библиотека бывшего завода ЖБИ досталась в наследство вместе с Дворцом культуры, на эти цели при равной численности населения выделяет 300 тысяч гривен в год или - в пересчете на каждого жителя - 8 гривен на человека. Кстати, в Любимовке, где населения в 5 раз меньше, работают две библиотеки и на их содержание расходуются 100 тысяч гривен. Столько же - в Васильевке, где насчитывается около тысячи жителей. А в Каховке библиотеку в районе ДОМ 2 посчитали ненужной и закрыли. Предназначенное для библиотеки помещение в «Круглом доме» просто угробили...
Есть такое выражение: книга - источник знаний. И никакой интернет ее не заменит, как и удовольствие от самого процесса чтения. К тому же не у каждого каховчанина есть доступ к «Всемирной паутине»... При таком отношении к библиотекам город лишает своих жителей, в первую очередь - школьников, доступа к этому бесценному источнику. И этим особенно обеспокоены педагоги и директора школ, ведь речь идет об образовательном и интеллектуальном развитии подрастающего поколения.
Срочно нужен хозяин
Помещение библиотеки в «Круглом доме» снова стало объектом споров и еще одним примером непоследовательности горисполкома в принятии решений: его то выставляют на продажу, то собираются «консервировать», что называется, до лучших времен.
Этими метаниями со стороны в сторону всерьез обеспокоен председатель ОСМД «Круглый дом» Юрий Головатый: ведь под вопросом сохранность и состояние инженерных коммуникаций из-за постоянно выбитых окон. Помещению, превращенному в бомжатник и свалку мусора, нужен хозяин!
Его поддерживает Игорь Хоминец:
- Хватит заниматься самообманом, и пора назвать все своими именами. Во-первых, речь идет уже не о библиотеке, а о заброшенном и разрушающемся из-за вопиющей бесхозяйственности помещении. Во-вторых - и это главное! - надо думать не о выборах и предвыборном пиаре, а видеть перспективу, просчитывать наши действия на 2-3 шага вперед. Сейчас город несет неоправданные затраты по содержанию этого помещения, тогда как целесообразней было бы продать его по разумной цене, чтобы новый владелец занялся наведением порядка.

// Каховские новости. – 2015. – №39 (24 верес.). – С.3.

Книга - джерело знань, а бібліотека - то їх скарбниця

Історія мінлива й суперечлива. Одні речі викреслює зі своєї пам'яті, інші залишаються вічними. Ними гордимося, пишаємося, ставимо за приклад. Отак у XI столітті, славетний Ярослав Мудрий у Софії Київській відкривав скрипторії (місця, де писали і зберігали книгу). Князь пишався власною бібліотекою, йому заздрили європейці. За Біблію грецькому купцеві віддав кошти, за які можна було б придбати маєток.
Великий поет України І.Франко, відмовляючись від матеріальних благ, зібрав на той час найбільшу приватну бібліотеку.
Що змінилося в наш час? До чого дійшли?
У XXI столітті в місті, що має близько 40 тисяч населення, закриваються бібліотеки. Спочатку в мікрорайоні Свєтлово, сьогодні - у центрі міста (дитяча бібліотека та бібліотека імені М. Братана).
Дуже боляче і гірко усвідомлювати, що таке відбувається з нами. Руйнація архітектурних пам'яток, історичних святинь, монументів - це все для каховчан не нове. Але посягнути на знищення бібліотеки - то вже занадто і виходить за всякі межі. Ці дві книгозбірні знаходяться у центрі міста в оточенні трьох шкіл (№ 1, № 2, № 3). Якщо хтось не знає, то ми постійно й тісно співпрацюємо з ними. У бібліотек і шкіл є спільні заходи. Тільки за минулий рік на базі бібліотек з нашими вихованцями проведено:
-подорож до планети знань «Вчиться вересень читати, хоче мудрість дітям дати»;
-День інформації «Подорож країною Закону»;
-урок-пам'ять «Хай не повториться горе Чорнобиля - лихо людської біди»;
-«Дитинство у калейдоскопі яскравих сторінок»;
-урок мужності «Афганістаном зранена душа»;
-правознавча мандрівка «Абетка права»;
-Всеукраїнський сімейний конкурс «Книга пам'яті мого роду» до 70-річчя Перемоги;
-«Таємниче, фантастичне, здрастуй, свято новорічне!»;
- Святкова програма «В український милий край поспішає Миколай».
Бібліотеки є партнерами шкільних наукових товариств МАНу. Бібліотечні фонди постійно використовуються нашими вихованцями при написанні науково-дослідницьких робіт. Саме в бібліотеці ім. М. Братана були знайдені всі необхідні джерела для написання роботи про життя і творчість поета-земляка Євгена Фоміна (робота перемогла на обласному рівні).
А надані дитячою бібліотекою матеріали стали підґрунтям для написання роботи про іншого талановитого земляка К. Голобородька (дослідження принесло перемогу -1 місце в області).
Скільки прекрасних ідей, знахідок, новинок генерують працівники цих двох бібліотек. Вони уже декілька років поспіль разом з нашими вихованцями здобувають перемогу в обласному профорієнтаційному проекті «Профістарт. Юнь обирає майбутнє» (учениця 11 класу СЗОШ № 2 Олександра Варава стала чемпіоном у категорії «Профіфайл K.S.U.A.»).
Виникає запитання: що ми залишаємо дітям, що їх буде виховувати: дорогі ресторани, багатолюдні піц церії, нічні клуби, гучні дискотеки...!?
Знаєте (це я до тих, хто приймає такі непопулярні рішення - про закриття бібліотек), все відбувається, як за літописом Самовидця: наші державні мужі все далі від земних, народних бажань, сподівань, інтересів, не чують простого народу.
А де ж Україна! Все далі, все далі, все далі
Бодай ви пропали, синочки, бодай ви пропали,
Бо так не карав нас і лях-бусурман-бузувір.
Тож даваймо залишимо нашим читаючим і поважним ветеранам, вчителям, активним читачам і дітям цей прекрасний культурний осередок -бібліотеку.
Ніякі бюджетні, політичні інтриги та інші причини не варті такої дорогої ціни, яку ми сплатимо, втративши справжню скарбницю - бібліотеку з її багатющим книжковим фондом.
То - наше слово, то - щоденне чудо,
То - сонця зір крізь каменя більмо,
То - дух народу...

Галина Соломахіна, директор Каховської СЗОШ № 2, депутат Каховської міської ради // Каховские новости. – 2015. – №37 (10 верес.). – С.5.

Нужна ли городу районная библиотека?

Каховская районная библиотека, которая находится в центре города по улице К.Маркса уже больше сотни лет, издавна пользуется популярностью у горожан, особенно школьников и пенсионеров. Но именно этот фактор сослужил злую шутку и стал причиной для беспокойства работников этого учреждения. Все дело в том, что согласно Бюджетного кодекса Украины обслуживание жителей города должно осуществляться за счет средств городского бюджета или путем передачи межбюджетного трансферта из городского в районный бюджет с заключением соответствующего договора. Поэтому обслуживание городских жителей с этой точки зрения является бюджетным правонарушением (нецелевым использованием средств). Осталось подсчитать причиненные районному бюджету убытки… Итог предсказуем: будут закрыты отдел обслуживания и читальный зал. Такова участь ожидает и детскую библиотеку.
Тем более, что есть прецедент: точно таким же образом нецелевое использование бюджетных денег на сумму 340 тысяч гривен несколько месяцев ранее было выявлено в ходе комплексной ревизии в районном Доме культуры. Заключалось же оно в начислении заработной платы руководителям кружков и коллективов, в которых занимались жители города.
Город отказалВ связи с этим городскому голове А.Карасевичу было направлено письмо с предложением выделить средства для их финансирования. Но, оказывается, согласно полученного из мэрии ответа, сеть городских учреждений образования, культуры и физической культуры в полном объеме удовлетворяет потребностям разных категорий населения города в культурном, эстетическом и физическом воспитании. И вот на этом моменте хочется остановиться …
Если жители города в районном Доме культуры нашли себе занятие по душе, значит, их культурные потребности удовлетворены далеко не в полном объеме. Особенно уязвимы жители восточной части города, которым добираться в ДК «Мелиоратор» довольно затруднительно.
Что касается библиотеки, то здесь вообще полный завал: филиал по улице Герцена в восточной части города ликвидировали, помещение в «Круглом доме», выселив оттуда районную библиотеку, угробили. Теперь закроют отдел обслуживания и читальный зал в центре города. Остается библиотека на жилмассиве Светлово, на третьем этаже Дворца культуры, лишенная элементарных удобств и условий для работы.
Это ощутимо ударит по ученикам первой, второй, пятой и особенно шестой школ, которые пользуются книжным фондом районной библиотеки, в ее читальном зале пишут свои первые научные труды, чтобы прославить Каховку на различного уровня конкурсах и олимпиадах. Не говоря уже о том, что коллектив районной библиотеки ведет активную культурно-просветительскую работу, в которой принимают активное участие жители и района, и города. Без подготовленных их совместными усилиями выставок не обходится ни одно районное и городское мероприятие. Но нынешний состав и руководство горисполкома этого не хотят видеть и знать, а главное – оценить и сберечь.
Что касается восточной части города, то ее жители задаются вопросом: «За что мэр города А.Карасевич и его зам. П.Пуляев которые живут с нами рядом, нас так не любят?». Но это уже другая тема…

// Каховские новости. – 2015. – №36 (03 верес.). – С.2.

Шукаючи Європу, ми знайшли Україну

Ви змусили здригнути світ,
Змінили долю рідної країни.
Небесна Сотня - правди цвіт!
Героям Слава! Слава Україні!
Цей одностайний поклик душі, що гордо вихопився з уст велелюдно­го Майдану, почув увесь світ - він сягнув самого неба і могутньою хвилею покотився по Україні, збадьорюючи серця її патріотів і збурюючи лють во­рогів. Як попередження, звернене проти злочинців, що вирішили знищити гідність України, пролунав він 21 листопада 2013 року, коли із протестом проти намірів можновладців вийшли мирні люди. Так почалася боротьба за людську гідність, за незалежність, що їх виборювало не одне покоління українців. В українському календарі з'явився ще один пам'ятний день - День Гідності та Свободи. Це свято започатковане Указом Президента України 13 листопада 2014 року. На необхідність створення такого свята Президента надихнув героїзм народу. З метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленос­ні події в Україні початку XXI століття, в Каховській районній бібліотеці для дітей проведено урок-роздум «Боротьба за щасливе життя» спільно з учнями 8-А класу Каховської ЗОШ №1 класним керівником Мандрицею Світланою Данилівною та шкільним бібліотекарем Гарькавою Ольгою Іванівною. На заході учні виступили з віршами про Небесну Сотню, переглянули відео-фільм «Зима, що нас змінила», ознайомилися з книжковою виставкою «21 листо­пада - День Гідності та Свободи». Згадали Героїв Небесної Сотні та усіх воїнів, що загинули на Сході України за­ради миру і злагоди в країні, в тому числі і наших земляків. Події, що відбувались з нашим суспільством на зламі 2013-14 років і відбува­ються сьогодні, мають доленосне значення для Україна та українців, - повідомила у своїй інформації Ольга Іванівна Гарькава. Вона також сказала, що Майдан-2004, який був Святом Свободи, і Революція 2013 року, Революція Гідності, які стали випробуванням на цінність особистості людини, виміром людськості та гідності, змінили Україну. Народ довів, що має гідність та вартий кращого життя, має право жити в європейській країні. Дуже вдало сказано, що, шукаючи Європу, ми знайшли Україну.

Наталія Ширіна, бьібліотекар Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2015. – №49 (03 груд.). – С.7.

Козаку найперше - воля, козаку найперше - честь

Середина жовтня. На дворі дивовижна осінь. 14 жовтня - особливий день, коли переплітаються релігійне та державне, народне та військове свята: День українського козацтва, Покрова Пресвятої Богородиці. До цих дат додалася ще одна: саме 14 жовтня 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ № 806/2014 «Про День захисника України».
До цієї події, в рамках святкування Дня українського козацтва, в бібліотеці пройшла година козацької слави «Козаку найперше - воля, козаку найперше - честь», під час якої юні читачі бібліотеки дізналися про козацьку добу та побут козаків, а ще позмагалися між собою у спритності, кмітливості та взяли участь у конкурсах «Сильні духом», «Сучасний козак», та відповіли на питання вікторини «Козацьке лото».
З нагоди цього свята в читальній залі Каховської районної бібліотеки для дітей експонується виставка-панорама «Де козак-там і сила».
На виставці читачі можуть знайти інформацію про історію козацької України, про Запорізьку Січ, про побут і звичаї козаків, козацьких вождів та гетьманів, про бойові походи козаків і їх славетні перемоги.
Вже давно минули дні Запорізької Січі, але козацтво існує, як живе в кожній людини прагнення до вільного та незалежного життя. У глибині душі кожного українця живе козак-воїн, який нічого не боїться, і який за рідну землю без роздумів віддасть своє життя.
Українське козацтво не зникло. І сьогодні є безліч козацьких організацій, таборів, загонів. Чисельні представники нинішнього козацького руху стоять на захисті нашої землі у зоні АТО. Дійсно, оживає дух козацький! Нехай він допомагає нашим воякам у боротьбі за мир в Україні. Нехай Покрова Пресвятої Богородиці захищає їх від ворожої навали!

Наталія Ширіна, бібліотекар Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2015. – №43 (22 жовт.). – С.18.

Ігри патріотів Херсонщини

У світі немає нічого вищого, дорожчого, як рідна та свята Вітчизна, бо вона дала нам крила для польоту, відкрила цей чарівний дивосвіт, і відпустила нас у свій бурхливий світ життя!
Батьківщина - це наш рідний край, наша дорога і мила земля, де ми народилися, уперше пізнали і почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку найдорожчої у світі людини - рідненької матусі. І як рідну матір ми не обираємо, так і Батьківщина у кожному серці єдина і неповторна на все життя!
Немає кращого місця на землі, ніж рідна Таврія. Край, сповнений пахощами степу, буйними вітрами, піснями, хлібом. Край, багатий душевною красою людей, які тут живуть.
Для  справжніх  патріотів  рідного  краю  було  створено  обласний інтелектуальний турнір «Ігри патріотів Херсонщини», організатором якого є директор комунального закладу «Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки» Херсонської обласної ради Бардашевська А.І.
В березні працівники Каховської районної бібліотеки для дітей передали настільну гру «У пошуках знайомих незнайомців» та електронні версії «Ігор патріотів» для різних вікових груп учасників до сільських та шкільних; бібліотек району.
Діти всіх вікових категорій полюбляють змагатися та розв'язувати пізнавальні завдання, і тому вони з задоволенням відправлялися в краєзнавчо-пізнавальні експедиції, знайомилися з тематикою гри, відповідали на питання. Розширювали свій кругозір, поповнили знання про рідний: край, цікаво, весело та змістовно проводили вільний час.
У бібліотеках району серед ерудованих та начитаних були визначені переможці І етапу Турніру «Ігри патріотів Херсонщини», які взяли участь у II (районному) турі, що відбувся 25 вересня у Каховській районній бібліотеці для дітей. Для учасників, разом з Каховським історичним музеєм були розроблені тести для кожної вікової категорії та вікторини.
Цей турнір викликав у дітей незабутні емоції й спонукав їх на подальше поглиблене вивчення відомостей про рідний край.
За результатами Турніру переможцями стали: Мельник Вікторія, учениця 5 класу Костогризівської ЗОШ, і Шкляр Тимур, учень 7 класу Роздольненської ЗОШ.
Вітаємо переможців!

Вікторя Пенезова, заступник директора КУ КРОБ по роботі з дітьми // Каховська зоря. – 2015. – №41 (08 жовт.). – С.14.

Діти зустрілися з героями

Люди з хоробрими і добрими серцями, відомі в Каховці та за її межами, пошуковці військово-історичного клубу «Каховка» завітали до Каховської районної бібліотеки для дітей на зустріч із дев'ятикласниками СЗОШ №2,, щоб розповісти про свій досвід і свої погляди щодо ситуації в країні, про пошукову роботу клубу на території Херсонщини та участь у гуманітарній місії «Чорний тюльпан», і провести урок патріотичного виховання «У житті завжди є місце подвигу».
Впродовж багатьох років Новокаховський військово-історичний клуб «Каховка», який має статус громадської організації, займається реконструкцією, відновленням та доглядом за військовими похованнями і історичними пам'ятниками, військово-патріотичним вихованням молоді, створенням музейних експозицій, пошуковою роботою і ексгумацією останків воїнів, полеглих у роки Другої світової війни, та їх похованням з належними почестями. Більшість з яких і досі вважаються зниклими безвісти, але, іноді, саме завдяки членам клубу, Батьківщині і нащадкам повертаються імена загиблих героїв. Солдати повертаються з війни, з небуття, до рідних і близьких.
Розпочав зустріч керівник клубу "Каховка" Анатолій Обелець, який перебував у зоні бойових дій на сході країни. Він розповів дітям, що захищають нашу державу ще декілька пошуковців групи, їхній товариш Євген Кишкін бере участь у гуманітарній місії «Чорний тюльпан», яка займається евакуацією загиблих бійців, учасників добровольчих формувань, що діють в зоні АТО.
Отаман Каховського козачого куреня Олександр Кабаченко зазначив, що клуб «Каховка» - єдина на півдні України офіційна пошукова організація, котра має всі дозвільні документи для занять військовою археологією. Минулого року члени цієї патріотичної організації провели 55 поховань воїнів, загиблих під час війни в 1943-1944 роках. Крім того, у відділи Державної служби України з надзвичайних ситуацій пошуковцями передано 355 вибухонебезпечних предметів часів Другої світової війни.
Сьогодні клуб «Каховка», маючи всі необхідні офіційні документи, веде повну звітність, а члени пошукової групи націлені на роботу за стандартами археології.
Трофеї Другої світової війни, серед яких багато цінних історичних пам'яток, члени пошукової групи «Каховка» передають у державні музеї. До фондів Каховського, Херсонського краєзнавчих музеїв передано більше 400 цінних експонатів.
Під час своєї розповіді пошуковці запалили, в серцях кожного слухача щирий, світлий вогник людяності і патріотизму, великої любові до свого краю. Учні з великим задоволенням ознайомились з книгами: «Книга пам'яті», «Херсонская область в годьі Великой Отечественной войньї», «Пам'ять безсмертна» місцевого краєз¬навця А.Яблонської та ін.
Гостями заходу стали юні Артем Малахов з Алчевська та Євген Краснобаєв з Донецька.
Зустріч, організована заступником керівника ГО НВІК «Каховка» В.Федченком, пройшла у формі неформального діалогу, під час якого учні ставили запитання гостям та висловлювали свою думку.
Такі заходи вкрай необхідні підростаючому поколінню, адже дають змогу спілкуватися зі справжніми героями, заряджатися героїзмом, любов'ю до Батьківщини, сприяють патріотичному вихованню.

// Каховська зоря. – 2015. – №40 (01 жовт.). – С.12.

Районна бібліотека: платить той, хто користується?

До редакції «Каховської зорі» надійшла звістка про можливе виникнення проблем у діяльності районної бібліотеки ім. М.Братана. Ось коротка її суть: дві будівлі бібліотек, розташовані за адресами: вул. К.Маркса, 79 та вул. К. Маркса, 90 (дитяча), є закладами, що належать Каховській районній громаді й знаходяться на балансі районного бюджету. Але позаяк розташована в місті, то більшість її користувачів - міські жителі. З одного боку це цілком природньо, адже мешканці району здебільшого мають свої сільські бібліотеки, та й за всього їхнього бажання у місто не наїздишся, щоб обміняти книжки чи посидіти в читацькій залі або взяти участь у засіданні якогось із її клубів. Послугами закладу найзручніше користуватися тим, хто мешкає неподалік. З іншого боку, за всіма законами, обслуговування членів не районної, а міської громади, є нецільовим використанням коштів. Отже ситуація патова: без міських жителів бібліотека пустуватиме, але вона потрібна й району. Тобто, згубним для розвитку бібліотеки та для її користувачів стане варіант як закриття відділу обслуговування для містян, так і перехід цілковито у місто. З цього приводу працівники б'ють на сполох з проханням урятувати бібліотеку: «Просимо підтримати нашу бібліотеку, щоб не повторилася та ж сама ситуація, що з бібліотекою в «круглому будинку» (К.Лібкнехта, 128), і ми взагалі не залишились би без бібліотеки (особливо це стосується східної частини міста, де, крім школи, зовсім немає соціально-культурних закладів, та центральної частини міста). А про Інтернет-центр - окрема розмова. Його відвідують не тільки місцяни, а і гості нашого міста, навіть з інших країн (Нігерія, Швеція, США, Вірменія, Таджикистан). А зараз - і переселенці зі східних областей отримують допомогу в нашому Інтернет-центрі. Люди вже поважного віку вчаться тут азам володіння комп'ютером. Подумайте про це».
Прокоментував ситуацію й голова Каховської райдержадміністрації В. Салтиков: «За останньою перевіркою КРУ, районному Будинку культури ім.Фрунзе доводиться закривати усі групи, в яких займалися мешканці міста, та повертати в районний бюджет кошти, витрачені на утримання цих груп чекає й районні бібліотеки, що обслуговують містян.
Щоб запобігти цьому, міський бюджет повинен відшкодувати районному витрати за своїх мешканців".
З'явився і відкритий лист до міського голови О.Карасевича та депутатів міськради, підписаний членами громади міста, в якому лунає прохання вирішити питання спільного фінансування районної бібліотеки і з районного, і з міського бюджетів, зважаючи на об'єктивну ситуацію, коли її послуг потребують мешканці обох громад.

// Каховська зоря. – 2015. – №36 (03 верес.). – С.1.

"Університет третього віку" активно розвивається у Каховці

В Україні навчання людей похилого віку є інноваційним проектом, що має на меті впровадження та практичну реалізацію принципу навчання протягом всього життя.
Сьогодні навчання продовж всього життя здійснюється в більшості розвинених країн світу. Це особливо важпиво для вирішення проблем людей старшого віку, покращення якості їх життя, збереження та формування активної життєвої позиції. У віці 55-60 ро<ів людина ще досить молода, енергійна, має значний фізичний та інтелектуальний потенціал, має вільний час, який потрібно продуктивно використати.
Впровадження проекту «Університет третього віку» - це нова справа в Каховці, ніхто не мав досвіду і черпати знання не було звідкіля. Коли відкривали університет - на великий резонанс не розраховували, хоча не сумнівались, що вдасться набрати групу.
Ця соціально-педагогічна послуга запроваджена з вересня 2011р. Навчання відбуваються на базі терцентру, в приміщеннях палацу культури «Меліоратор», бібліотеки ім.Братана. Навчальна програма на факультетах побудована з урахуванням побажань та інтересів слухачів. Курс занять триває протягом академічного року. На лекціях слухачі здобувають знання з оздоровлення організму, профілактики захворювань, а також отримують відповіді на свої питання. Ідея створити факультет «Основи медицини здорового способу життя» виникла на першому році роботи університету, але нашим слухачам цих знань було замало, тож на другий рік з'явився факультет «Основи комп'ютерної грамотності», на третій рік ми відкрили факультет «Іноземна мова», групу здоров'я, організували співи. За навчальний рік відпрацьовано 219 годин: «Основи здорового способу життя»-31 година, «Комп'ютерна грамотність»-93, «Іноземна мова»-32, група здоров'я -38, співи - 25 годин.
Заняття безкоштовні. Проводять їх фахівці місцевих органів влади, соціального захисту населення, охорони здоров'я, юстиції, Пенсійного фонду України, волонтери, які обізнані з темою програми та мають відповідний досвід, освіту.
По закінченні курсу навчання на факультетах громадянам видаються сертифікати, які підтверджують опанування слухачами базової програми відповідного курсу.
Чим цікавіше живе людина, тим довше триває її активний спосіб життя. Наші слухачі не лише беруть участь у клубі «Активного довголіття» на танцювальних вечорах і у творчих зустрічах, а й в найрізноманітніших загальноміських заходах.
Навчання допомагає людині крокувати в ногу з часом, тренувати пам'ять, розвивати інтелект. Навчання будується, як правило, на основі власної активності слухачів і постійного діалогу з викладачем. Надважливим є фактор спілкування людей старшого віку.
Ми не тільки навчаємо, але й робимо їх життя насиченим та цікавим.
Завершення навчального року в «Університеті третього віку» 27 травня у територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Каховської міської ради відбулися заходи з нагоди завершення 3-го навчального року в «Університеті третього віку». Вже з 9 ранку у актовому залі терцентру студентів зібралось чимало. Для підтримки єдності України, символу слави, перемоги та святості, всі слухачі університету прийшли у вишиванках та віночках.
З цієї нагоди їх прийшли поздоровити секретар міської ради Гончаров О.А., від управління праці та соціального захисту - начальник відділу контролю Спільна О.М., вони вручили квіти та подарунки.
Найбільш активні слухачі та викладачі, які вели навчальний процес в університеті, як волонтери, отримали подяки, квіти від директора терцентру Коняшиної Л.А.
Студенти, які навчалися протягом року, отримали сертифікат на підтвердження того, що пройшли курс навчання. Слухачі були вдячні керівникам, викладачам.
Після урочистої частини силами самих слухачів та гостей була підготовлена святкова програма. Потім слухачі фотографувалися, ще довго висловлювали своє бажання зустрітися у новому навчальному році.

Людмила Коняшина, директор терцентру // Каховська зоря. – 2015. – №24 (11 черв.). – С.5.

Діти і батьки читають залюбки

«Рід», а від нього - «родина»! «Родина», а від неї «народ»! А «народ» - це, безперечно, Україна і всі ми -її діти. І коли ми говоримо: «Мій рід, моя родина», - то у кожного в душі народжується щось таке тепле, ніжне, таке рідне і близьке. Це - рідна домівка: просторий двір, квітучий сад, криниця з чистою джерельною водою. Це - вишиванки, це - казки і легенди, мудре народне слово. З усього цього зіткане наше життя, ми - гілочка великого родового дерева.
Працівники Каховської районної бібліотеки для дітей не стоять осторонь питань сімейного та родинного виховання, вони проводять у бібліотеці різноманітні заходи, що допомагають виявити інтереси й вподобання кожного члена сім'ї та організувати спільне дозвілля батьків і дітей.
Сім'я - це опора, це той причал, до якого пристаєш, ховаючись від бід та незгод, де знаходиш спокій та затишок.
«Суперсімейка, або діти і батьки читають залюбки» - саме під такою назвою в бібліотеці пройшло родинне свято, присвячене Міжнародному дню сім'ї.
На свято були запрошені родини наших активних читачів: Кучми та Піки.
Не секрет, що в житті людини сім'я має важливе значення, адже саме в ній починається виховання майбутньої людини, спілкування та перше пізнання світу дитиною. А перше мамине слово, бабусина пісня, розповідь дідуся або порада батька відіграють найголовнішу роль для кожного з нас.
Декілька слів хочемо сказати на адресу татусів. Адже саме вони втілюють в сім'ї мужність, силу, перемогу. Бо з татом новий день встає, і починається родина, та за усю сім'ю турбота, із татом спокій в домі є. І впевненість в прийдешнім дні, бо тато за усіх нас дбає, і лихо дім наш обминає... Це дуже влучні слова. Тому, що голови наших родин - це воїни АТО, каховчани, які щойно повернулися з зони бойових дій - Кучма Володимир Володимирович та Піка Дмитро Анатолійович.
У дружній і теплій атмосфері родини випробували себе в різноманітних конкурсах: «Лапи», «Обійди перешкоди», «Цікаві вікторини», «Загадки -жарти», гра « Склади пазли», показали свої знання літератури в конкурсі «Ерудит», оригінальним був конкурс «Народна мудрість», де родини передавали зміст прислів'я пантомімою.
Родинне свято - яскрава подія в житті дітей і батьків, яка запам'ятовується своєю незвичайністю. Діти люблять такі свята за те, що вони дарують радість, викликають яскраві емоційні хвилювання. Адже у батьків-героїв не можуть бути погані діти. Через декілька днів хлопці знову поїдуть на війну. А ми будемо їх чекати і готуватися до наступної зустрічі.
А по закінченні всі смакували солодощами, запиваючи їх ароматним чаєм та смачною кавою, ділячись своїми враженнями і спілкувались в дружньому бібліотечному колі.

Наталія Ширіна, бібліотекар Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2015. – №22 (28 трав.). – С.8.

Весна визволення

Напередодні великого і світлого свята - 70-річчя Перемоги над нацизмом у Другій Світовій війні в Каховській районній бібліотеці для дітей відбулася патріотична година «Весна визволення», учасниками якої були п'ятикласники Каховської ЗОШ №1 разом з бібліотекарем О.Гарькавою.
Прослухавши розповіді про війну, діти з захопленням переглянули відеоматеріали про події тих років, ознайомилися з літературою, представленою на книжковій виставці «Тільки пам'ять не сивіє».
Бібліотекар читального залу Наталя Ширіна розповіла про значення маку - як символу пам'яті жертв війни в Україні.
А ще учасники поіменно згадали фронтовиків, істинних творців Перемоги: П.Ф.Мотовила, Ф.Ф.Ткаченка, Н. І. Білоцерківського, полковників запасу Г.Н.Костякова і Д.Г. Щербакова та ін.  Свято Перемоги - особливе свято - величне, вистраждане... Подвиг героїв-переможців у цій жахливій війні непідвладний часу, як й наша щира та безмежна вдячність їм - людям, які виявили нездоланнумужність та незламність духу в боях за рідну землю та свободу країн Європи.
Все далі відходять грізні і важкі роки Другої Світової, але не згасне пам'ять про тих, хто не шкодував своєї крові, хто поклав на вівтар свободи найдорожче - життя.

// Каховська зоря. – 2015. – №20 (14 трав.). – С.4.

Парень из нашего города

Поводом для написания этого материала стала творческая встреча в читальном зале Каховской районной библиотеки, прошедшая в начале апреля, с актером, поэтом и бардом Игорем Зинченко. Небольшая, относительно, аудитория, дружеская, почти семейная, атмосфера, давно известные и новые песни под гитару, все это навеяло воспоминания...
С Игорем мы знакомы давно, с конца 80-х, когда вместе ходили на занятия в молодежный театр «12 стульев», который вел тогдашний художественный руководитель ДК «Мелиоратор» Сергей Миловский. Сегодня Игорю 45, но в нем по-прежнему живет та юношеская бесшабашность, тот юношеский максимализм, что и в 18 лет. И голос все тот же: молодой и чуть хрипловатый. И любовь к творчеству Владимира Высоцкого осталась у Игоря на всю жизнь.
Позади учеба в Днепропетровском театрально-художественном колледже и двадцать лет самостоятельной жизни, в которые вместились работа в Одесском украинском музыкально-драматическом театре им. В.Василько, в Севастопольском театре... Сейчас Игорь живет в Киеве, снимается на киностудии им. А. Довженко в кино, пока в небольших ролях, в основном, в сериалах, сотрудничает с театром «Браво», много выступает в бардовских клубах Киева.
Общаясь с Игорем, ловлю себя на мысли, что он совершенно не похож ни внешне, ни характером на свою маму, известного и очень уважаемого в Каховке педагога Тамару Владимировну Дроздовскую. У Игоря Зинченко своя дорога в этой жизни.
Вернувшись домой после встречи в библиотеке, нашел и включил кассету «Семь времен царя Навуходоносора» с песнями Игоря Зинченко, сидел и слушал...

Николай Огданец // Каховська зоря. – 2015. – №16 (16 квіт.). – С.9.

Барвистий світ Шевченкового слова

І став для нас Шевченко заповітом,
Безсметним, як саме людське життя.
Ми будем славить перед цілим світом
Живе й святе Шевченківське ім'я.
Все йде, все минає... Та залишається пам'ять, добра слава про людей, що шукають істину та правду. В історії залишаються імена, які з гордістю вимовляє, пам'ятає і шанує все людство. До них належить й ім'я великого українського поета Т.Г. Шевченка.
Без його постаті неможливо уявити Україну. Із плином часу переконуєшся, що твори Тараса Григоровича - це одкровення, адресовані не лише минулим, а й сучасним та прийдешнім поколінням українців.
Увібравши в себе душу народу, він підніс його духовну велич і красу на найвищу височінь, чим збагатив увесь світ. Тарас Шевченко звеличив Україну, звеличив, увесь український народ.
Т.Г.Шевченко народився на українській землі, під українським небом, проте він належить до тих людей-світочів, що стають дорогими для всього людства, і що в пошані всього людства знаходять своє безсмертя. Ім'я Тараса Григоровича сьогодні на вустах усіх людей, які поважають українську історію, українську культуру, українську літературу.
День народження і день смерті його стоять поряд - 9 і 10 березня. Між цими двома березневими днями - 47 років життя, яке стало славою і гордістю українського народу.
Починаються Шевченківські дні. Ми звертаємося до поета, який став для України заповітною думою, її безсмертною піснею.
Традиційно на початку березня у Каховській районній бібліотеці для дітей віддають шану Великому Кобзарю. Торкнутися серцем Шевченківських творів, пройнятися їхнім духом, мали змогу учасники літературно- музичної години «Барвистий світ Шевченкового слова», учні 5-В класу ЗОШ №1, на яку вони завітали разом з бібліотекарем О.Гаркавою.
Під час заходу школярі почули розповідь про життя Тараса, його дитячу допитливість, жагу до знань, захоплення малюванням. Діти перегорнули сторінки трагічної і великої долі українського пророка: раннє сирітство, омріяна воля, розквіт таланту, вихід у світ „Кобзаря". Діти залюбки декламували уривки з творів, відповідали на питання літературної вікторини, слухали музичні твори на слова Тараса Шевченка.
Для багатьох поколінь Шевченко означає так багато, що само собою створюється ілюзія, ніби ми все про нього знаємо. Та це лише ілюзія. «Барвистий світ Шевченкового слова» вкотре хвилює душу, торкається серця і змушує захоплюватись його різноманітністю і красою. А книжкова виставка «Прославило Україну Тарасове слово» змушує зупинитись кожного, взяти в руки «Кобзар» й перегорнути сторінку-другу. Всі присутні цікаво і корисно провели час та ще раз переконалися, що Великий Кобзар був людиною талановитою, багатогранною, безмежно закоханою у свій рідний край, і що він є для нас взірцем і вчителем.
Бібліотекар Наталія Ширіна побажала дітям читати твори Шевченка, щоб їх мова була гарною, чарівною, барвистою, бо українська мова - одна з найкращих мов у світі!
Зараз в Україні мрії Шевченка поступово, хоч і повільно, здійснюються. Піднявся рівень національної свідомості, відроджується козацька слава, дух лицарства, утверджуються національні ідеали, дух нації, душевна щедрість, воскресає українська пісня, немає перешкод для утвердження української мови. Актуально звучать слова великого поета:
Учітеся, читайте, чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь.
У наш час полум'яне слово Шевченка нам дуже потрібне. Необхідні його внутрішня сила, правдивість, ідеали добра, рівності, його політичні переконання, краса і мелодійність його поезій, його велике прагнення свободи, любов до свого народу, до своєї Батьківщини, мрії про майбутнє. Тож нехай «Заповіт» великого Кобзаря стане заповітом для нас - зберегти мову народу, його звичаї, його пісні і пронести через віки у майбуття.
Вшановуючи Кобзаря, вклоняємося до землі за його безсмертне слово, за любов до рідної мови, за віру, за надію, що над Україною ще зійде світанкова щаслива зоря волі й добробуту, зоря свободи й розквіту. В ньому вся історія наша. Все буття. Нас просто не існує без нього:
Україна - це Шевченко, Шевченко- це Україна.

Наталія Ширіна, бібліотекар Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2015. – №11 (12 берез.). – С.5.

Афганістаном зранена душа

Кажуть, що час лікує будь які рани. Та є такі трагічні сторінки в нашій історії, які ніколи не зітруться з людської пам'яті, назавжди залишаться нашим болем. Одна з них - війна в Афганістані.
У читальному залі районної бібліотеки для дітей організована виставка-спогад «Афганістан навік в моїй душі», де представлені матеріали, що розповідають про події в Афганістані, про солдатські будні під час виконання інтернаціонального обов'язку. На виставці, крім книг та фотографій, є вражаючі спогади наших земляків, які виконували інтернаціональну місію в Афганістані.
В бібліотеці відбувся урок мужності «Афганістаном зранена душа», на якому десятикласники Каховської СЗОШ №2 (кл. керівник О.Мандриця) зустрілися з воїнами-афганцями Олександром Назаруком - головою суспільно - громадської організації «Кордон» та Юрієм Кифоруком.
До глибини душі вразила всіх розповідь  колишніх  воїнів про страшні роки, які вони провели на війні, про молодих юнаків, які гинули щодня на мінах та від рук душманів, про жаркий клімат, який виснажував бійців, про «Чорний тюльпан» - «вантаж 200'', який щодня відправляли на батьківщину безутішним батькам та дружинам.
В екстремальних умовах їм довелося багато перенести, пережити гірку втрату бойових товаришів.
Сьогодні ми перегорнули ще одну сторінку афганської війни, згадали солдат, що полягли в тій далекій країні, які залишилися навічно молодими. Єдине, що ми можемо зробити для цих солдат сьогодні - пам'ятати про них.
Наприкінці зустрічі діти та дорослі обступили колишніх воїнів та практично засипали безліччю важливих для всіх і для кожного питань.

// Каховська зоря. – 2015. – №9 (26 лют.). – С.11.

Разом наближаємо перемогу

Всеукраїнська громадська спілка інвалідів та ветеранів прикордонної служби, учасників бойових дій, миротворчих місій «Кордон» у місті Каховка та Каховському районі підтримує бійців, які перебувають у зоні АТО, прикордонні блок-пости Херсонської області та волонтерський рух в Україні.
До нашої організації на початку року звернулися сім'ї бійців батальйону «Сармат», в якому виконують військовий обов'язок, захищаючи цілісність, незалежність соборної України, наші земляки Мазурик Юрій, Савельєв Олег, Сєров Андрій.
За короткий термін було зібрано близько 400 кілограмів овочів, речей особистої гігієни і першої необхідності, харчування, дитячі малюнки та обереги й адресні посилки від сімей.
Автомобілем волонтера із Херсона Сергія Обідця вантаж бійцям батальйону «Сармат» було доправлено 23 січня о 6 ранку під місто Маріуполь. Хлопці відзвітували, що одержали волонтерську допомогу.
Від імені організації «Кордон», бійців батальйону «Сармат» і їхніх родин висловлюємо велику вдячність небайдужим людям, справжнім патріотам за підтримку Збройних сил України. Це - трудові колективи Херсонського дитячого будинку інтернатного типу «Радість» (директор Ю.Блищик); Каховського міського Палацу культури «Меліоратор» (директор О.Степанова); комунальна установа «Каховська районна об'єднана бібліотека ім. М.Братана» (директор Т.Найдьон); ясла-садок №5 «Берізка» Каховської міської ради (завідувач Л.Завгородня); сім'я учасника бойових дій в Афганістані Ю.Кифорука з с. Семенівка; І.Матросова - начальник відділу культури Каховської міської ради; О. Литвиненко - приватний підприємець, П.Рой (ВАТ«АТП-16506»).
Бажаємо всім, хто відстоює єдність соборної України, повернутися додому живими!
Ми солідарні із мешканцями Сходу України і готові надавати всіляку підтримку. Я - Волноваха! Я - Маріуполь!
Хто бажає долучитися до надання допомоги нашим бійцям, можуть звертатися за тел. 095 882 70 65.
Бажаємо всім миру!

Олександр Назарук, голова ВГС «Кордон» у м.Каховка та Каховському районі // Каховська зоря. – 2015. – №5 (29 січ.). – С.16.

Слово про Миколу Братана

До 80-річчя від дня народження Миколи Братана, нашого земляка, поета, прозаїка, драматурга, пісняра, лауреата літературної премії ім. Андрія Малишка районною бібліотекою розпочато Інтернет-проект «Слово про Братана».
Матеріали про М.І.Братана представлені в розділах «Автобіографічне», «Життєва сага у світлинах». Окремим розділом представлена літературна творчість поета «Читаємо Братана», де користувачі матимуть змогу познайомитись з його творами, які е в нашій бібліотеці та оцифрованими окремими творами, зокрема: «Семенівське шосе», «Побите серце» та інші.
В розділі «Медіа-проекти» представлений буктрейлер на книгу М.Братана «Нецілована і юна», розроблений Каховською районною бібліотекою.
Користувачі також мають змогу ознайомитись з піснями на слова М.Братана.
Окремим розділом представлена творчість наших земляків «Вірші, віршовані для тебе», де можна розмістити свої посвяти поету. Запрошуємо відвідати наш літературний блог.
Сайт бібліотеки http://www.kcrb.com.ua    Електронна пошта: raybibl@ukr.net

Людмила Пархоменко, провідний методист // Каховська зоря. – 2015. – №4 (22 січ.). – С.20.

"Ділити бібліотеки ніхто не буде"

Для вирішення проблеми фінансування районної об'єднаної бібліотеки Каховська міська рада запропонувала райраді віддати її у власність своєї громади
З закликами зберегти районну бібліотеку до керівництва Каховки почали звертатися місцеві жителі. Приводом для цього стали попередження голови Каховської райдержадміністрації Валерія Салтикова про можливе закриття відділу обслуговування відвідувачів цієї установи і скорочення більшості її співробітників.
До таких наслідків може призвести відсутність співфінансування бібліотеки з бюджету міської ради, яка не входить до складу Каховського району і є окремою адміністративно-територіальною одиницею (детальніше про це читайте у «НД», № 39/2015). Проте міські депутати запропонували свій варіант розв'язання проблеми і запропонували передати книжковий фонд і приміщення районної бібліотеки (разом із районною бібліотекою для дітей) зі спільної власності територіальних громад району у комунальну власність територіальної громади міста. Відповідне звернення вони прийняли на останній сесії міськради у вересні. Натомість у районній раді стверджують, що такий варіант є абсолютно неприйнятним.
- Приймати рішення щодо передачі спільної власності територіальних громад району може не районна рада, а всі без винятку ради району, які мають там свою частку. Треба запитувати дозволу на це у Волинського і Дмитрівки, Тавричанки і Чорнянки. У всіх, оскільки бібліотечний фонд налічує близько 300 тисяч книг і сюди входять не лише книги, які зберігаються у бібліотеці в самій Каховці, а й ті, що є в інших селах. У нас лише Малокаховка, Заозерне і Любимівка вирішили вийти з об'єднаної бібліотечної системи, тому у них ці установи працюють відокремлено, - коментує керуючий справами райради Володимир Любак.
За його словами, райрада вже багато років поспіль звертається до міської ради з проханням взяти участь у співфінансуванні мережі районної бібліотеки. «Так, сьогодні з 5247 читачів цієї установи 4617 - це жителі міста, і тільки 630 - жителі району. Аналогічною є ситуація по центральній районній лікарні, але місто без проблем перераховує кошти на медичне обслуговування каховчан. Що ж заважає робити це і для діяльності бібліотеки?» - додає Володимир Любак.
Сумнівів щодо доцільності передачі місту бібліотеки додає й доля приміщення колишньої філії цієї установи у так званому круглому будинку в житломасиві «Свєтлово». Його мешканці вже не один місяць б'ють на сполох через ганебний стан цього, давно кинутого напризволяще приміщення. Хоча б засклити там вікна і навести бодай мінімальний порядок закликав міську владу голова правління об'єднання співвласників ОСББ «Круглий будинок» Юрій Головатий.
- Про передачу бібліотечного фонду і приміщення у комунальну власність громади міста не може бути ніякої мови, - доповнює голова Каховської райради Микола Крупін. - У той же час ми не проти, аби районною бібліотекою користувалися міські діти. Просимо тільки за це від міста якусь копієчку покласти. Поки ж ми зійшлися з керівництвом Каховки на необхідності ретельно вивчити це питання. Для чого вже створені робочі комісії - як у міській раді, так і в районній. За результатом їхньої роботи й буде винесено остаточне рішення.

Олександр Пітоєв // Каховська зоря. – 2015. – №41 (08 жовт.). – С.26.

О библиотеке, наконец-то, проявили «отеческую заботу»

Заведующая городской библиотекой была немало удивлена, когда на прошлой неделе ее пригласили на сессию и предложили даже выступить. Депутаты, к своему удивлению, узнали немало интересного об этом культурном учреждении и его насыщенной деятельности, которая никак не сводится только к выдаче книг полутора тысячам ее постоянных читателей.
Почему? Да потому что мэр «и его команда» больше интересовались материальными ценностями, нежели духовными и культурными, очагом которых и является библиотека.
Обсуждалось и будущее помещения в «Круглом доме», где, оказывается, планировалось не просто разместить библиотеку, а создать информационный центр. И снова - повод удивиться: как могли городские власти довести здание до такого плачевного состояния? «Вместо того, чтобы пять -лет назад вложить 20 тысяч гривен в текущий ремонт здания, устранив течь и ее последствия, нужно теперь тратить миллион на его восстановление», - прокомментировал депутат Андрей Дяченко результаты бесхозяйственности исполнительной власти. К тому же, этот вопрос подымался еще в предыдущем депутатском созыве, но как отметила Галина Соломахина, проблему, что называется, заболтали. Сейчас снова решили «об этом поговорить» ... - Правда, городской голова поставил себе в заслугу установленные на окнах решетки (осталось поменять двери), но этим вся его отеческая забота исчерпывает-ся. Просто красивый жест в преддверии избирательной кампании, чтобы привлечь внимание к ныне действующему правительству города и пробудить у электората симпатию к будущему, им же продвигаемому, кандидату в мэры.
А судьба библиотеки так и остается в туманной перспективе

// Каховсие новости. – 2015. – №32 (06 серп.). – С.2.

«Бомжатнику» не быть библиотекой

Неожиданный оборот получило обсуждение вопроса об исключении из приватизационного списка здания бывшей библиотеки на жилмассиве Светлове, чего добивалась инициативная группа любителей книги.
В ходе бурной дискуссии, которая заняла половину времени пленарного заседания, удалось расчленить проблему на две составляющие.
По мнению депутата Игоря Хоминца, происходит подмена понятий: сейчас решается судьба не городской библиотеки, а занимаемого раньше районной библиотекой здания. Доведенное безалаберным отношением к коммунальному имуществу до ужасающего состояния (потекла крыша, рушится фундамент, трещат стены, оно непригодно для дальнейшего использования, превращено в бомжатник и требует не консервации: это равнозначно дальнейшему разрушению, поскольку у города нет и не скоро появятся миллионы гривен на его реставрацию. Зданию нужен хозяин, а потому единственно верным решением будет выставить его на честный аукцион и вырученные от продажи средства направить на развитие ныне существующей и находящейся в бедственном положении городской библиотеки в ДК «Мелиоратор».
Его поддержал Юрии Головатыи, который лучше других знает действительное положение дел: «Консервация здания невозможна, поскольку под ним проходят инженерные коммуникации». Правда, он считает, что под библиотеку можно использовать встроенную в жилой дом часть помещений.
Но в ходе обсуждения возникло другое предложение: переселить библиотеку с третьего этажа ДК «Мелиоратор» в освобождающиеся помещения бывшего универмага по проспекту Ворошилова, 3. Тем самым будут учтены пожелания и интересы читателей преклонного возраста, которым тяжело быть альпинистами, по их же меткому выражению, и одолевать крутые лестничные марши Дворца культуры.
Но все-таки напрашивается вопрос (к сожалению, риторический): кто довел здание библиотеки до такого состояния и понесет ли за это ответственность?

// Каховсие новости. – 2015. – №27 (02 лип.). – С.3.

Нужна ли городу библиотека?

Этими вопросами обеспокоены читатели городской библиотеки, находящейся во Дворце культуры «Мелиоратор». Их встревожило намерение городских властей продать пустое и заброшенное помещение бывшей библиотеки в «Круглом доме». Созданная ими инициативная группа пригласила руководство города на встречу, чтобы высказать свое мнение и услышать ответы на волнующие их вопросы.
Чтобы понять обеспокоенность каховских книголюбов, достаточно подняться на третий этаж Дворца культуры и пройтись в самый конец полуосвещенного коридора, где взгляду откроется удручающее зрелище: в фойе - голые плиты перекрытия вместо потолка и грязного цвета стены со следами имевшего место потопа из-за протекавшей крыши. В самой библиотеке - облущенная из-за сырости штукатурка умоляет о хотя бы косметическом ремонте. Читальный зал как таковой отсутствует. Маленькая комнатушка, где ютится отдел детской литературы, в состоянии принять только с десяток ребятишек, так что о массовых мероприятиях речи быть не может: нет места. Что уж говорить о компьютерах, которые есть почти в каждой сельской библиотеке, а в районной даже целый компьютерный зал. Но не в городской, застрявшей в 20-м веке.
Поэтому и сотрудники библиотеки, и читатели (особенно солидного возраста, которым взбираться по ступенькам на третий этаж уже невмоготу) заинтересованы в том, чтобы переселиться в «Круглый дом». В свое время, когда районная библиотека освободила это помещение, предложение о переезде было отвергнуто.
Помещение залило водой из-за пришедших в негодность труб, и мы побоялись, что не справимся, - объясняет тогдашнюю свою позицию директор библиотеки Н.Евтушенко. Ведь лучших условий для библиотеки не сыскать: светлые просторные залы, вместительные книгохранилища. Правда, сейчас оно в ужасном состоянии, но есть надежда на лучшие времена, когда там сделают ремонт.
Но это мягко сказано. Члены инициативной группы вещи назвали своими именами: «Помещение сейчас выглядит хуже, чем донецкий аэропорт. Как могли довести его до такого состояния? Почему вовремя не сделали ремонт? Кто в этом виноват?».
А.Карасевич, прибывший на встречу со своим замом В.Чернявским, в свойственной ему манере переложил ответственность на казначейство, которое не выделяло деньги, на подрастающее поколение, которое плохо воспитали, на депутатов, которые приняли решение продать библиотеку... Оказывается, он против ее продажи. И пообещал, что помещение будет поставлено на консервацию, выбитые окна закроют щитами. Мало того, заверил, что «сможет отбиться от депутатов, хотя это будет трудно». Но на последней сессии горсовета, где принимались поправки к решению о подлежащих приватизации объектах, он даже словом не обмолвился о встрече с инициативной группой и выдвинутом ею требовании.
По поводу ремонта ныне действующей библиотеки сослался на отсутствие денег, поэтому работы могут выполняться только за счет средств, полученных от арендной платы и оказания платных услуг.
Еще одна больная проблема была поднята на этой встрече: пополнение и обновление книжного фонда. «Дети идут к нам семьями, а читать нечего!» - сокрушается Л.Марченко, работающая в библиотеке уже 40 лет, с самого первого дня ее открытия. Но в ответ последовал сногсшибательный по своей «оригинальности» совет: собирать книги по домам. Этим-то работники и занимаются уже два года.
Отсюда вывод: городской библиотеке придется рассчитывать только на собственные силы или на спонсоров, если таковые найдутся. А помещение, которое обещают законсервировать, таким образом будет похоронено заживо, продолжая разрушаться в ожидании «лучших времен». Хотелось бы, чтобы этот вывод был ошибочным...

Вячеслав Жиленко // Каховсие новости. – 2015. – №19 (07 трав.). – С.3.

Допоможіть бібліотеці!

Міська універсальна бібліотека знаходиться на третьому поверсі Палацу культури «Меліоратор» вже понад 40 років. Фонд бібліотеки налічує понад 40 тис. екземплярів книг, відвідують її більш ніж 1500 читачів, з них - 650 дітей до 15-ти років. Дитячий відділ в кількості 13 тис. примірників раніше мав своє окреме приміщення в трикімнатній квартирі житлового будинку. Та вже протягом багатьох років дитячий, дорослий відділи і читальний зал знаходяться в одному приміщенні площею 192 кв.м. Нещодавно дитячий абонемент переведено в окрему кімнату, площа якої все одно не дозволяє розмістити навіть і половини дитячого фонду.
Діяльність бібліотек тісно пов'язана з освітою, яка сьогодні набула нового формату і нового змісту. Про важливість освіти і її першочерговість зазначив прем'єр-міністр України А.Яценюк. Сучасні реалії доводять, що як освіта без читання є неспроможною, так і неможливим є якісне читання без бібліотек. Незважаючи на перенасиченість ринку електронними новаціями, люди все частіше звертаються до традиційної друкованої книги, - саме вона пройшла успішне випробування часом.
Наша робота полягає в тому, щоб шляхом проведення різноманітних заходів, присвячених історії, мистецтву, екології, поезії, сприяти розвитку та постійному підвищенню культурного рівня підростаючого покоління. Про це, наприклад, добре знає директор Каховської ЗОШ №3 (він же депутат міськради) Макаров Олександр Миколайович, який завжди люб'язно йде нам на зустріч, навіть надає мультимедійну техніку для проведення заходів не тільки в його школі.
Ми розвиваємо творчий потенціал нашої молоді шляхом оголошення творчих конкурсів. Наприклад, конкурс малюнків на певну тему, поробок з природніх матеріалів, міні-творів, конкурс на створення книжок-саморобок, анкетування тощо.
Вже етапи традиційними щорічні заходи: всеукраїнський конкурс «Найкращий читач України" (нещодавно наша читачка учениця гімназії Саванко Анастасія виборола перемогу і можливість поїхати до міста Львів). «Літо з книгою»,  який цього року проходить під назвою «Літо в стилі ВООК», «Різдво із книгою», Тиждень дитячої книги та інші. Такі свята завжди збирають в бібліотеці велику кількість учнів з усіх Каховських шкіл.
Бібліотека тісно співпрацює з міським відділом культури, загальноосвітніми та дошкільними закладами міста, бере участь у проектах обласної бібліотеки імені Гончара (цього року діє проект «Єдина країна - єдиная страна») та дитячої бібліотеки ім. Дніпрової Чайки.
Особлива увага приділяється інвалідам, ветеранам Великої Вітчизняної війни, людям похилого віку, обдарованим дітям, дітям-сиротам, дітям-інвалідам, дітям з багатодітних та малозабезпечених сімей.
Ми постійно звітуємо про роботу на сайтї міської ради та в засобах масової інформації.
В той же час постійно поліпшувати якість роботи нам заважає недостатня матеріально-технічна база, а саме відсутність комп'ютерів для читачів, використання яких для європейських країн, до родини яких ми так прагнемо приєднатися, є річчю буденною й беззаперечною, а для нас чомусь до цих пір це - камінь спотикання. Міська бібліотека має лише один комп'ютер, який використовується для службових цілей.
Маємо надію, що така ситуація в найближчому майбутньому зміниться на краще, тим паче, що наші надії небезпідставні, оскільки пов'язані з Планом заходів Міністерства культури України з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Коаліційної угоди у 2015 році. За цим Планом на основі наукових досліджень та паспортизації публічних бібліотек (які розпочато 31 травня цього року і закінчуються 31 серпня) буде розроблено проект Концепції якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України до 2025 року. Одним з пунктів цього плану є цитую: «модернізація, комп'ютеризація та охоплення широкосмуговим Інтернетом мережі бібліотек, книжкові фонди яких будуть належним чином оновлені, а приміщення зможуть використовуватися для проведення культурно-мистецьких заходів».
З 1 липня 2010 року бібліотека стала структурним підрозділом міського відділу культури. А1 серпня 2010 року повинна була переїхати в просторе приміщення по вулиці К.Лібкнехта, 128-а, про що неодноразово було сказано високопосадовцями і публікувалось в засобах масової інформації. Але питання переїзду тоді відклалося до проведення капітального ремонту з реконструкцією та встановленням автономного опалення. До сьогоднішнього часу воно залишається відкритим. Запропоноване нам деякими депутатами приміщення колишнього магазину на проспекті Ворошилова, 3 є абсолютно не прийнятним для влаштування там бібліотеки: маленькі вікна, цементна підлога, відсутність місця для розташування окремих залів і фондів...
А ми тим часом «тулимося» в затісному приміщенні: під час проведення цікавих і потрібних заходів дітворі, що залюбки бере в них участь, доводиться іноді стояти людям похилого віку й інвалідам, яких чимало серед наших читачів, вельми важко долати три поверхи сходинкових маршів - прохають бібліотекарів зносити їм на перший поверх та забирати книги... І це лише деякі з болючих проблем закладу, його працівників і відвідувачів, котрі вирішити ми зможемо тільки за підтримки влади, тільки за розуміння й бажання нашого депутатського корпусу.

Надія Євтушенко, завідувач міської універсальної бібліотеки відділу культури Каховської міської ради // Каховська зоря. – 2015. – №32 (06 серп.). – С.3.

Яким же буде місце для міської бібліотеки?

Це питання знову піднялося  на сесії через продовження надходжень звернень громадян у різні інстанції про те, що вони не задоволені пропозицією, озвученою на минулому  засіданні,   про  перенесення бібліотеки   у   колишнє   приміщення магазину, та через висвітлення проблеми обласним телеканалом «Скіфія». Виходячи з цього, депутати запросили роз'яснити ситуацію завідувача міської універсальної бібліотеки Н.Євтушенко {зміст її інформації читайте в статті зліва). Погодившись з тим, що бібліотека має велике значення в культурному житті міста й вихованні молодого покоління, здивувавшись її досягненням, незважаючи на багаторічне існування у дійсно спартанських умовах, депутати подякували Н.Євтушенко зате, що надала корисну інформацію, й одночасно побідкалися, чому ж саме тепер їм «відкрили очі» на таку активну діяльність (задля справедливості хочеться нагадати, що на шпальтах «Каховської зорі» неодноразово писалося про різноманітні заходи універсальної бібліотеки, про це казала й її завідувач - шкода, що часто-густо депутати такими висловами доводять, що вони не є уважними читачами нашої газети...). Результатом обговорення стало протокольне доручення О.Карасевича своєму заступнику В.Чернявському створити відповідну комісію зі спеціалістів та бажаючих депутатів, котра до наступного засідання сесії має напрацювати й викласти свої пропозиції з вирішення проблем бібліотеки. Також мер поінформував, що першим кроком на шляху припинення руйнації будівлі на вул. К.Лібкнехта, 128-а стало встановлення металевих решіток на вікна, через які систематично проникали асоціальні особи, влаштовуючи там зовсім не читацькі «посиденьки».

// Каховська зоря. – 2015. – №32 (06 серп.). – С.3.

Зустрічай літо в стилі "book"

Літо... Як багато в цьому слові «об'єдналось» та «відгукнулось» - відпустки, канікули, численні подорожі, враження, зустрічі. Але, на жаль, не скрізь і не у всіх є реальна можливість виі'хати з галасливого міста. Тож закономірно виникає питання: як у рідному місті відпочити з користю, чим зайнятися, що зробити для того, щоб дитина цілодобово не просиджувала біля комп'ютера чи телевізора?...
Вперше з програмою «літніх читань» для дітей міська універсальна бібліотека ознайомила юних читачів 5 років тому, розуміючи, що саме з дитинства формуються потреба і любов у читанні, що саме діти - не лише потенційні користувачі бібліотеки, але й майбутнє країни. Це були незабутні і яскраві зустрічі в таборах відпочинку, на дитячому абонементі з книжковими героями, конкурсами, вікторинами. Особливою візитівкою літніх читань став книжковий черв'ячок Єрошка.
Цього року бібліотека пропонує оновлену програму відпочинку, яка пройде під девізом: «Книги читай - БІТеКи заробляй». А ознайомитись із найцікавішими пропозиціями книжкового літа школярі міста зможуть вже з 1 червня - під час відкриття літніх читань, які пройдуть у таборах відпочинку загальноосвітніх навчальних закладів міста. І, звичайно, інформацію можна отримати у дитячому відділі міської універсальної бібліотеки.
Чекаємо вас у міській універсальній бібліотеці, що знаходиться за адресою: пр. Ворошилова, 12, МПК «Меліоратор» (3-й поверх), тел. 5-59-76.
УВАГА!
Відділ культури Каховської міської ради, міська універсальна бібліотека запрошують керівників підприємств, установ, організацій, товариств, приватних підприємців взяти участь у благодійній безстроковій акції «Подаруй дитині яскраву книгу!». Заздалегідь вдячні всім, хто підтримає нашу акцію.

Відділ культури Каховської міської ради та колектив бібліотеки // Каховська зоря. – 2015. – №23 (04 черв.). – С.6.

Читацьких рекордсменів визначено

13 березня в міській універсальній бібліотеці зібралися учні всіх міських шкіл для участі у II етапі конкурсу «Найкращий читач України - 2015», щоб позмагатися за звання кращого читача міста і вибороти собі право представляти Каховку на обласному етапі конкурсу «Велика книга читацьких рекордів Херсонщини».
Ось уже п'ятий рік поспіль бібліотека приймає учасників конкурсу і кожного разу це незабутня зустріч, бо кожен з них вносить зерно оригінальності в свято. Як і а минулі роки, в конкурсі брали участь учні в категорії: 6,7,8 класи. Цього року оргкомітет конкурсу дещо змінив його умови. Замість читацького щоденника учасники мали створити презентацію-рекомендацію улюбленої книги сучасного українського автора, яку вони радять прочитати своїм одноліткам. В цьому конкурсі діти мали переконати членів журі і всіх присутніх в тому, що книга, яку вони рекомендують прочитати, дійсно найкраща. Додатково оцінювалися оригінальність та свіжість ідей, творчий підхід до виступу. Переможця міського етапу конкурсу було визначено за результатами трьох турів: 1-й - конкурс читацьких формулярів, 2-й -за результатами тестування і 3-й - виступ учасника.
Більшість конкурсантів створили електронні презентації, що супроводжувалися їх усною розповіддю. Але серед виступів були і такі, що вразили присутніх проникливістю та оригінальністю подачі матеріалу. Учень Каховської СЗОШ №2 Ярослав Хоменко своїм виступом відкрив творче змагання, зігрів всіх теплою розповіддю про В. Нестайка, який до дітей завжди звертався словами «моє сонечко». Сонячна розповідь Ярослава нікого не залишила байдужим. А ось учениця Каховської ЗОШ № 3 Діана Щербанюк втілила перед присутніми епізод зі шкільного життя, презентуючи книжку О. Сайко «Новенька та інші історії». Всі на мить занурилися в благородні почуття і переживання простої школярки, яку ніхто не розуміє. Орхан Набієв, учень Каховської гімназії, вразив глядачів своїм виступом в яскраво-рожевому костюмі. Він із запалом в очах презентував книгу Сашка Дерманського «Чудове чудовисько». Після його виступу ні в кого не залишилось сумнівів, що чудовисько може бути чудовим. Та особливу увагу, зви¬чайно, привернули виступи майбутніх переможців, кожен з яких в оригінальній манері презентував свою улюблену книгу. Виступ кожної з дівчат відрізнявся самобутністю та неординарністю.
Отже, кращими читачами 2015 року, що будуть представляти наше місто на обласному етапі конкурсу «Найкращий читач України - 2015» стали: Зоряна Зеленянська, учениця 6 класу НВК «Каховська гімназія», яка презентувала книгу Сергія Гридіна «Федько у віртуальному місті», і всіх зачарувала своїм артистизмом та змістовною лаконічністю виступу. Станіслава Чумакіна, учениця 7 класу Каховської ЗОШ № 4, порекомендувала всім прочитати книгу «Діти козацької матері», патріотична тематика якої є актуальною для України. В кінці виступу Станіслава закликала читати патріотичну літературу і вчитися у козаків любити свою Батьківщину, а також проникливе прочитала свій вірш.
Серед учнів 8-х класів перемогу виборола Анастасія Савенко, учениця НВК «Каховська гімназія», яку можна назвати абсолютною рекордсменкою, бо три роки поспіль ставала кращим читачем міста. Вона презентувала книгу «Мама по скайпу», що також має актуальну тематику сьогодення. Проста і безпосередня манера виступу Анастасії нікого з членів журі не лишила байдужим.
Переможці та лауреати конкурсу були відзначені дипломами відділу культури міської ради.
Зі словами подяки виступили почесні гості свята та члени журі: І.Матросова, начальник відділу культури Каховської міської ради, та Л.Кушнір, провідний методист міського відділу освіти.
Щиро вітаємо дівчат з перемогою і має¬мо надію, що вони гідно представлять наше місто в області. До нових перемог!

Надія Євтушенко, завідувач міської універсальної бібліотеки // Каховська зоря. – 2015. – №13 (26 берез.). – С.11.

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031