за 2017 рік

Ігри патріотів Херсонщини

Херсонщина... Розлогі степові простори, чудові лісові краєвиди, багатий тваринний світ, розкішні заповідні зони, лагідні морські хвилі, тихий сплеск води в дніпровських заплавах, високе голубе небо, ще­дре південне сонце — все це і є наша прекрасна земля.
Краплиною на карті Херсонщини є Каховський район — наш рідний край, наша дорога і мила земля, де ми народи­лися, уперше пізнали і почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку найдорожчої у світі людини — рідненької матусі. І як рідну матір ми не обираємо, так і Батьківщина у кожному серці єдина і неповторна на все життя!
У Каховській районній бібліотеці для дітей відбувся II районний тур обласного інтелектуального турніру «Ігри патріотів Херсонщини», засновниками і органі­заторами якого є управління культури та освіти ОДА та Херсонська обласна бібліотека для дітей ім.Дніпрової Чайки.
Участь у ньому взяли 11 перемож­ців першого туру юних краєзнавців Ка­ховського району. Це учні - 5, 6, 7, 8 та 9 класів.
З метою різностороннього і об'єктивного оцінювання учасників конкурсу та визначення переможців у районному турі було створено журі.
Конкурсантам спочатку довелося . виконати письмову частину конкур­су — «Тестові завдання». Але справжня боротьба розпочалася тоді, коли юні краєзнавці почали розповідати про своє село, представляти його. Впродовж 2-3 хвилин вони презентували те, чим воно славиться. Завдяки цьому ми отримали чудову можливість помандрувати, почути цікаві і захоплюючі розповіді про їхню маленьку батьківщину.
Всі виступи були неповторними та старанними, але все ж таки членам журі довелося визначати кращих. Ними стали Компанієць Світлана, учениця 6 класу Сергіївської ЗОШІ-ІІІ ст. і Савченко Ангеліна, учениця 9 класу Чорнянської ЗОШ І-ІІІ ст.
Переможцям бажаємо успіхів і пере­моги в III обласному турі конкурсу, який відбудеться в Херсоні у листопаді.
Чорне та Азовське море, Кам'янська та Олешківська Січ, озеро Сиваш, сла­ветний Дніпро, заповідна Асканія Нова, давні пам'ятки архітектури, степи, що зберегли свою первозданну красу, не-перевершена природа — усе це є не­ймовірно дорогим нашому серцю, тому хочеться знати про рідний край якщо не все, то, принаймні, більше, ніж ми знали досі.
Вивчаючи історію, біологію геогра­фію, звичаї народу, ми вчимося зроста­ти справжніми патріотами. Від вас, юні друзі, залежить, якою завтра буде земля. Хай вашими зусиллями цей край завжди буде квітучим і міцним!

Олена Зубкова, методист по роботі з дітьми Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2017. –  №44 (02 листоп.). – С.5.

Читати не шкідливо, шкідливо - не читати

30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек, на Херсонщині діти традиційно збираються на Від­криті уроки читання. Професійне свято - є прекрасною нагодою для проведення широкої рекламно-ін­формаційної кампанії, бібліотечно-інформаційних заходів з донесенням ідеї про необхідність існування бібліотек у сучасному культурно-освітньому просторі. До цієї акції долучилася і Каховська районна бібліотека для дітей.
«Відкритий урок читання» — це чудова можливість поспілкуватися з таким гостем у старшому відділі бібліотеки для дев'ятикласників Ка­ховської ЗОШ №1 (вчитель Осадчук І.О) на літературному бенефісі письменника «Читати не шкідливо, шкідливо - не читати» цього разу був наш земляк Віктор Михайлов. Він став справжнім відкриттям «Ко­ронації слова-2017»- престижного літературного конкурсу, який про­ходив в Україні сімнадцятий раз.
За роман «Останній бій Урус-шайтана» він отримав цілих три(!) відзнаки: першу премію у номінації «Романи». Представлений ним ру­копис «Останній бій Урус-шайтана» було визнано найкращим. Спец-відзнаку від Всеукраїнської асоці­ації «Альраід» «За знання культури, побуту мусульманського світу і їх правдивий виклад». Та спеціальну премію від Андрія Кокотюхи «Зо­лотий Пістоль» за найкращий гостросюжетний роман. Спеціально для читачів бібліотеки письменник розповів про себе, свою творчість, хвилювання, а також поділився планами на майбутнє.

Олена Зубкова // Каховська зоря. – 2017. –  №40 (05 жовт.). – С.5.

«Великий дім - держава, лад у ньому - закон»

28 червня Україна відзначила велике державне свято  День Кон­ституції України. Конституція 1996 року стала важливим етапом в українському державотворенні та законотворчості, у розвитку україн­ського суспільства. Саме Конституція проголосила Україну незалеж­ною, суверенною, демократичною, соціальною, правовою державою, визнала людину найвищою соціальною цінністю. Конституція Украї­ни  це не лише Закон законів, це  серце, ядро подальшого розви­тку і вдосконалення суспільства. Вона увійшла в суспільне життя як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності й со­борності України.
Щоб ознайомити школярів з історичними передумовами прийнят­тя Основного Закону України, Каховська районна бібліотека для дітей запросила їх на урок державності «Великий дім  Держава, лад у ньо­му  Закон».
Бібліотекар Н. Ширіна ознайомила юних читачів з основними статтями закону, розповіли про національні символи України, про її історичне минуле та культурну спадщину. Діти дізналися про Пилипа Орлика  творця першої Конституції України, про розвиток Конституції в часовому просторі: від пер­шої Конституції до сьогоднішньої Конституції Незалежної України.
Крім цього, для читачів-дітей було організовано інформаційно-право­ву книжкову виставку «Конституція  оберіг країни». Книги, представлені на виставці, познайомили дітей з виданнями Основного Закону держави, правами та обов'язками дітей в Україні. Виставка відображає найважливіші шляхи становлення українського конституціоналізму, дає можливість зро­зуміти, яким важливим і важким був процес створення власної Конституції.
Доля і щастя народу та кожної людини залежить від того, якою буде Кон­ституція, бо всі інші закони, розпорядження не повинні суперечити Консти­туції. Основному Закону України  Конституції повинні підкорятися всі, сумлінно виконувати все, що вимагає Закон.

Олена Зубкова, методист по роботі з дітьми Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2017. –  №27 (06 лип.). – С.4.

Відкрий свою книгу

14 червня у Новій Каховці відбувся VII обласний фестиваль молодіжного читання і права "Відкрий свою книгу". Місто приймало гостей сонячно і тепло. Святкове відкриття фестивалю відбулося на майданчику біля Будинку культури. Учасники дійства відвідали автограф-сесію письменників Херсонщини "Дніпровське джерело", павільйон «Бібліобутік», бібліо-фотосушку «В об'єктиві книга і читач», «Літературну альтанку». Сподобалась присутнім мистецька програма «Кожен день я тебе відкриваю, рідне місто кохане моє!».
На ярмарку інноваційних бібліотечних ідей Каховська районна бібліотека презентувала свій проект "Мобілізація добра", за який отримали грамоту і приз - книги.
Учасники фестивалю поклали квіти до пам'ятника видатного українського письменника Олександра Довженка.

// Каховська зоря. – 2017. –  №25 (22 черв.). – С.6.

"Сходинки до успіху: увімкни бібліотеку"

1 червня в актовій залі Херсон­ської музичної школи № 1 відбулися показові виступи та церемонія на­городження лауреатів обласного фестивалю бібліотечних волонтер­ських бригад «KsVolonterFest-2017. Сходинка п'ята» - підсумкового за­ходу реалізації п'ятирічної облас­ної бібліотечної акції «П'ять сходи­нок до успіху: увімкни бібліотеку!».
До участі у фестивалі цього року запрошені найактивніші волонтерські бригади із Каховського, Нижньосірогозького районів Херсонської області та із Центральної бібліотеки для дітей м.Херсон, а також команда волонтерів із обласної бібліотеки для дітей ім. Дні­прової Чайки. Розрахований на п'ять років, цей проект спрямований на стимулювання дитячого читання з ви­користанням ідеї волонтерства: діти-підлітки залучаються до популяризації, реклами читання як цікавого, конку­рентоспроможного в епоху телебачен­ня та комп'ютерних ігор заняття для молодших школярів та дошкільників.
Не секрет, що з початком діяль­ності волонтерів у нашій бібліотеці відкрилася нова сторінка життя. Діяль­ність наших бібліотечних волонтерів багатогранна: робота з книжковим фондом (розстановка та ремонт кни­жок, формування тематичних папок, підшивка періодичних видань), ро­бота з боржниками, участь у масових заходах.
Дуже подобається волонтерам брати участь у заходах, на яких вони для дошкільників і учнів молодшо­го шкільного віку читають вголос та за ролями; а також проводять огля­ди книжкових новинок, їхня активна участь в організації літературних ви­став, театралізованих дійств, під­готовці та проведенні розважальних програм, оформленні виставок, обла­штуванні у бібліотеках "зелених компо­зицій", рекламі бібліотечних послуг є вагомою допомогою бібліотекарям. Без участі волонтерів неможливо уя­вити проведення загальносистемних соціальне творчих акцій.
Волонтерська бригада Каховської районної бібліотеки для дітей нагоро­джена дипломом лауреата обласно­го фестивалю «KsVolonterFest-2017. Сходинка п'ята» за успішний виступ та змістовну роботу в акції на під­тримку дитячого читання «П'ять сходинок до успіху: увімкни бібліоте­ку!». Нагороджена також дипломом за кращий альбом-літопис обласної бі­бліотечної акції на пітримку дитячого читання «П'ять сходинок до успіху: уві­мкни бібліотеку (2012-2017)!». Колек­тив Каховської районної бібліотеки для дітей отримав подяку управління культури Херсонської облдержадмі­ністрації за успіхи в організації бі­бліотечного волонтерського руху та підготовку змістовного, яскравого виступу волонтерської бригади за програмою обласного фестивалю, а також цінні подарунки та сертифікат на отримання добірки книг для дітей сучасних письменників України від видавництва. Все це результат плід­ної роботи по реалізації п'ятирічної обласної бібліотечної акції «П'ять схо­динок до успіху: увімкни бібліотеку!». Продемонструвавши свої здібності на сцені, волонтерська бригада Кахов­ської районної бібліотеки для дітей у складі: Картавцевої Вікторії, Ушакової Ангеліни, Сірої Лілії, Харчук Яни, Пенезової Софії, Тельник Дарії, Кучми Анни вирушили до обласної бібліоте­ки для дітей імені Дніпрової Чайки для продовження роботи за програмою фестивалю та участі в захоплюючо­му бібліоквесті «Під крилом Дніпрової Чайки».
У Шевченківському парку ді-тей-учасників фестивалю очікував приємний сюрприз: тут працівники бібліотеки підготували для них розва­жально-пізнавальну програму «ВооК Ореп Аіг, або Волонтерські пригоди у міському парку».
Були відзначені кращі інтернет-ресурси бібліотек Херсонщини, що об­слуговують дітей - переможці конкур­су веб-проектів, уперше проведеного в нашій області. Диплом І ступеню за перемогу в обласному конкурсі веб-проектів у номінації «Кращий сайт/ блог бібліотеки для дітей» отримала Каховська районна бібліотека для ді­тей.
Волонтери роблять все для того, щоб кожна зустріч приносила задово­лення, радість і спонукала до читання.

Олена Зубкова, методист по роботі з дітьми Каховської район­ної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2017. –  №23 (08 черв.). – С.4.

Минулих років свята пам'ять

Ми знову прийдемо до
вічного вогню, Рокам ніколи пам'яті
не стерти Про тих, хто пережив
страшну війну, І тих, хто залишивсь
в обіймах смерті.
Ми знову прийдемо до вічного вогню...

XXI століття... Сьогодні ми дивимося на війну іншими очи­ма. Але наше покоління завжди буде у довічному боргу перед ветеранами війни, хто пройшов через горнило битв і кому по­щастило дожити до цього світ­лого дня. Хочеться зібрати всі квіти землі і покласти до ніг ве­теранів, яких все менше і мен­ше залишається в життєвому строю, їхні груди вкриті меда­лями, на скронях - сивина, але вони пам'ятають ті страшні часи.
Сьогодні ми повині через книги, пісні воєнних років, кадри кінохронік допомогти нашим нащадкам доторкнутись до сторі­нок Другої світової війни.
Пам'ять! Гірка пам'ять війни! Вона ніколи не згасає.
Вже два роки як країна роз­почала нову традицію святкуван­ня 8 та 9 травня в європейське» му дусі пам'яті та примирення:. Згадати тих, хто пройшов крізь пекло війни, кому вдалося вижи­ти, хто з думкою про своїх дітей, дружин та матерів поліг у бою, в Каховській районній бібліотеці для дітей зібралися учні СЗОШ №2 (вчитель Павлова ТІ.) на Го­дину пізнання історії «Минулих років свята пам'ять».
Ведуча заходу бібліотекар Ширіна Н.В. наголосила на ве­ликому історичному значен­ні святкування 8 травня - Дня пам'яті та примирення і 9 травня -  Дня Перемоги над фашизмом. Було представлено інформацію про події Другої світової війни та їхній вплив на Україну. Навіть діти ділилися   спогадами,  почути­ ми від своїх дідусів та прадідів. Присутні також ознайомилися з новим символом пам'яті за загиблими, яким став стилізо­ваний червоний мак. Червоний мак є традиційним українським символом, про який співалося в козацьких думах як про символ пролитої козацької крові. З іншо­ го боку, червоний мак є європей­ським символом пам'яті жертв усіх воєн.
Присутні мали змогу пере­глянути книжково-ілюстративну виставку «Пам'ятаємо, славимо, вшановуємо!», матеріали якої розповідають про тих, хто заги­нув за мир, свободу і спокій на­шої держави.
Події останніх років перетво­рилися на справжню національну стихію, в якій передався найтон-ший подих душі нашого народу. Пробудилася приспана роками національна свідомість людей. Тож давайте будемо пам'ятати -  з вдячністю та смутком - про те, як рідні нам та зовсім незна­йомі люди віддавали своє жит­тя за Батьківщину, волю, світле майбутнє своїх дітей. Вони щиро сподівалися, що таке горе ніколи не спіткає нас, вони хотіли, щоб війна назавжди лишилася для нас лише спогадом, легендою, тяжким уроком долі та ніколи -нашою дійсністю. Вони нізащо б не хотіли, щоб ми повторили їхній шлях.
Давайте в скорботі й з вели­кою шаною і вдячністю згадаємо героїв, котрі відтепер постійно споглядатимуть за нами та на­шими вчинками. Діди наші дума­ли, що та війна остання, і не очі­кували, що їхніх онуків і правнуків теж називатимуть героями: Героями небесної сотні, Героями, загиблими в АТО.
Гідність, відданість та патрі­отизм сьогодні засяяли новими гранями, стали своєрідним по­штовхом для переосмислення глибокої суті людського буття.
Нам треба об'єднатись воєдино,
Бо мрії й прагнення в нас одні -
Щоб стала вільна й сильна Україна,Ми скажемо усі разом:
«Ні - війні».

Олена Зубкова, методист по роботі з дітьми Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2017. –  №19 (11 трав.). – С.2.

Летять роки, мов листя восени

Світлого квітневого дня святкує свій поважний ювілей людина з гарячим серцем і відкритою душею, гостинна, щедра і порядна жінка, неперевершений професіонал бібліотечної справи Катерина Іванівна Чайка, з якою нам пощастило працювати і товаришувати протягом багатьох років, якій з глибо­кою і щирою вдячністю ми присвячуємо цю статтю.
Народилася ювілярка 8 квітня 1927 року в Каховці в сім'ї Чайки Івана Семеновича та Ганни Іванівни. Нелегким було дитинство Катерини Іванівни: голодомор, війна, після­воєнна розруха і відбудова, втрата рідних і близьких.
З дитинства була допитливою, бага­то читала. Тягу до знань і велику доброту успадкувала від матері. Любов до книги, до дітей стали справою всього її життя. У 1945 році Катерина Іванівна стала бібліотекарем і присвятила цій справі 40 років свого життя. Працювала на абонементі, завідувачем читального залу, а з 1980 року - методистом по роботі з дітьми та юнацтвом в Каховській ЦБС. І яку б ділянку роботи вона не очолювала, завжди була активним пропагандистом книги серед дітей і наставником для молодих бібліотекарів. Катерина Іванівна була агітатором, політінформатором, обиралась членом районної профспілки працівників культури, була народним засідателем міськрайонного суду. Недар­ма ж за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, активну участь в громадському житті Катерину Іванівну Чайку нагороджено медалями: «Вете­ран праці», «За доблестньїй труд», почесними грамотами Міністерства культури України, обласного управління культури.
Маючи величезний досвід роботи, К.І.Чайка була прикладом для молодих колег не лише як спеціаліст, але й як інтелігентна, високопорядна людина. Гос­тинна, щедра, з відкритою душею, Катерина Іванівна має багато друзів, які її лю­блять і поважають.
За плечима уже стільки світанків, скільки журавлів пролетіло. Але коли б по­вернути життя так, щоб знову обирати дорогу в житті, серед інших цікавих про­фесій, серед різних широких доріг Катерина Іванівна вибрала б одну - до біблі­отеки.
Тож, шановна Катерино Іванівно, прийміть найщиріші вітання з ювілеєм! Ми низько вклоняємось Вам у цей день, зичимо здоров'я, щастя, затишку в домі, усіляких гараздів і благополуччя!

... Пусть будет длинной и приятной часть пути,
Которую осталось Вам пройти,
И ми надеемся, что еще успеем
Поздравить Вас с 100-летним юбилеем!

З найщирішими побажаннями ваші друзі-колеги  // Каховська зоря. – 2017. –  №14 (06 квіт.). – С.4.

"Велика книга читацьких рекордів Херсонщини" - 2017

Вже стало доброю традицією в Каховській районній бібліотеці для дітей щорічно проводити Всеукра­їнський конкурс «Найкращий читач України» в рамках обласного конкур­су «Велика книга читацьких рекордів Херсонщини», де зустрічаються най­активніші читачі - учні 6-7 класів та їхні улюблені літературні герої.
Конкурс проводиться з метою заохочення дітей до читання, вияв­лення читацьких уподобань, попу­ляризації найкращих зразків української та світової літератури, щоб привернути увагу громадськості, діячів державних установ, меценатів та всіх небайдужих.
Книга - справжній маг. Чита­ючи, ми уявляємо себе чарівниками, здатними розуміти мову речей, рослин і тварин. Скільки дивовижних таємниць відкривається завдяки книгам! Скільки безцінних скарбів трапляється на шляху читачів! Це свято книги і тих, хто любить це нетлінне і вічне творіння людства.
Дев'ятнадцать читачів бібліотек, учні 6-7 класів загальноосвітніх закладів району, ті, кого ми по праву вже можемо назвати найкращими читачами, прийшли сюди, щоб познайомити нас зі своїми улюбленими книгами й самим дізнатись, що читають їхні ровесники, виборювали цей почесний титул.
З метою різностороннього і об'єктивного оцінювання учасників конкурсу та визначення переможців у районному турі було обрано журі. Конкурс проводився як творче змагання серед дітей, які люблять книгу і багато читають. Конкурсан­ти із задоволенням виконали першу письмову частину конкурсу «Літературна вікторина». Але справжня боротьба розпочалася тоді, колі юні читачі почали представляти свої улюблені книжки та їх героїв. Діти разом поринули у подорож сторінками своїх улюблених книг. Рекламували прочитані книги іншим читачам. Всі діти гарно представляли улюблені книги: фантазували, чітко давали відповіді на запитання журі, показуючи високу ерудицію.
Всі виступи були неповторними та старанними, але все ж таки членам журі довелося визначати кращих у двох категоріях: «учень 6 класу», «учень 7 класу». Ними стали:
Балабан Христина - учениця 7 класу СергїївськоІ ЗОШ І-III ст.;
Іващенко Лілія - учениця 6 класу Федоровської ЗОШ І-III ст.
Переможцям бажаєм нових чудових книг, приємного читання і головне - перемоги в III обласному турі конкурсу.
Конкурс, дійсно, був яскравим та насиченим. І не забуваймо, що книга має магічну силу, здатну схвилювати, розгнівати, заспокоїти, відповісти на запитання, що виникають, розбудити нові емоції. Тож читаймо та й дітей до цього привчаймо!

Олена Зубкова, методист по роботі з дітьми Каховської районної бібліотеки для дітей  // Каховська зоря. – 2017. –  №13 (30 берез.). – С.5.

"Вічний, як народ"

...Живи, поете, в бронзі і граніті,
Живи, поете, в пам'яті людській,
Живи в піснях,
живи у «Заповіті»,
У слові праведнім,
у славі віковій.

В історії кожного народу є імена, які він свято береже у своїй пам'яті і з великою любов'ю та повагою передає з покоління в покоління. Є таке ім'я і у нашого народу — Тарас Шевченко. Не було і немає в Україні поета, який був би йому подібний. Не було у неньки-України сина, який би так ніжно і від­дано любив свій народ і так страждав за нього. Саме він зберіг й повернув народу його голос — українську мову.
Березень для кожного пересічного українця певною мірою є місяцем зна­ковим і значущим, адже саме в берез­ні ми щороку відзначаємо традиційні Шевченківські дні. Саме в цьому пер­шому місяці весни історично склалася доля нашого славетного Кобзаря - за­мкнулося коло його життя: 9 березня Тарас Григорович Шевченко прийшов у цей світ, 10 - пішов у вічність...
В Каховській районній бібліотеці для дітей для учнів 4-а класу ЗОШ №1 (вчитель Чеснокова І.В.) бібліотекарем молодшого відділу Кучмою ТА. органі­зована літературна мандрівка «Вічний, як народ». Українські вишиванки, рушники, створили справжню атмосферу єдності і гордості за величну українську націю і її великого сина. Учням була представлена цікава розповідь про життєвий шлях Шевченка від кріпака до вільної людини. Разом із бібліоте­карем присутні пройшли тернистим життєвим шляхом народного співця - від дитинства до поховання на Чер­нечій горі. Про це нагадав й продемон­стрований учням відеофільм «Обличчя української історії. Тарас Шевченко». Разом із бібліотекарем учні запалили Свічку пам'яті Кобзарю.
Багато років пройшло. Але поезії Тараса, його картини забути немож­ливо. Вірші Кобзаря завжди на слуху. Вони підтримували українців під час багатьох війн, бідування, під час голоду. Вони ставали наче добрими порад­никами у скруті, бо написані з такою щирістю, що душа бринить від щастя чи від туги. Багато з них стали піснями, і тепер вже ніхто не може їх відрізнити від народних пісень. І твори Кобзаря знову оживали з уст учасників заходу: Сігнаєвської Карини, Іордан Лізи, Казаченко Кіри, Дорошенко Вікторії та вели присутніх тернистим життєвим шляхом народного співця. Читаючи Шевченкові вірші, ми побачили, які біди спіткали поета, і розуміючи, що всі негаразди пройдуть. З Шевченком всі біди стануть меншими.
Учасники заходу з задоволенням переглянули мультфільм «Садок ви­шневий коло хати» за одноіменим твором Шевченка та взяли участь у вікторині «З якого твору Кобзаря?» й жваво впоралися із завданням «Допо­вни рядок.»
Заглибитись у духовну спадщину письменника, відчути його невмирущі слова та актуальність творчості і в наші дні, допомогла користувачам районної бібліотеки для дітей виставка-портрет «Вдивляється Тарас у душу України».
Т. Шевченко все своє життя, весь свій могутній талант присвятив укра­їнському народові: своїм сучасникам і нам, нащадкам. Будьмо вдячні йому і за «Заповіт», і за «Гайдамаків», і за «Ка­терину». Читаймо Шевченкові твори, вивчаймо їх, шануймо те, що залишив нам у спадок Великий Кобзар.

О.Зубкова, методист по роботі з дітьми Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2017. –  №8 (16 берез.). – С.5.

"Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п'янить"

Багато є у світі таємниць. А одна з найбіль­ших — мова! Мова — це дар слова, найвищий дар нам усім. Вона визначає духовну сутність людини, є найголовнішою ознакою її духовного буття. І як зі слова, дару говорити розпочалася людина, так з певної мови постає й народ.
Для нас, українців, найближча до серця мова нашого народу — українська. Вона — цілюще дже­рело, яке наповнює спраглих і живить коріння на­шого народу! В ній мудрість і пам'ять тисячоліть. У ній щирість, радощі й печаль народу, його труд і піт, кров і сміх. Запашна, співуча, гнучка, сповне­на музики і квіткових пахощів, вона встала з колін, як піднялася й наша Україна. Мова — це те, що об'єднує нас, береже історію народу, передає на­щадкам неоціненні скарби минулого і сучасного.
Про красу, милозвучність, різнобарв'я, глибину рідної мови школярі могли дізнатися під час мовоз­навчої години «Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п'янить», проведеної у Каховській районній дитячій бібліотеці для учнів 4-Б класу Каховської ЗОШ № 1 (вчитель Разумєй І. Ю.) до Міжнародного дня рідної мови (на фото внизу).
Діти дізналися про історію виникнення свя­та, визначили місце української мови серед ін­ших слов'янських мов, почули щирі слова любові і вдячності до неї. А розповідь про нелегкий шлях рідної мови, її історичну долю, віхи її гноблення дуже схвилювала присутніх. Звучали пісні про мову («Батьківська мова»). Бо мова завжди живе поряд з піснею, сестрою її рідною, навічно злитими, здруженими, як дві вільнокрилі птиці,— мова і пісня. Бо ж наша мова — як чарівна пісня, що вміщує в собі і палку любов до Вітчизни, і ярий гнів до ворогів, і волелюбні думи народнії, і ніжні запахи рідної зем­лі. А пісня — це найдобріша, найвиразніша мова. А який тонкий та дотепний український гумор! Наш народ захоплювався не тільки лірикою, а й любив дошкульне слово чи добродушний сміх. Нікого не залишила байдужою гумореска Павла Глазового „Кухлик".
Під час заходу молодші читачі бібліотеки по­змагались, пригадуючи приказки та прислів'я про мову, розгадуючи вікторину «Мовне асорті» і за­гадки, взяли участь у конкурсі «Склади речення». Також була оформлена книжкова виставка «Диво калинове — рідна наша мова». Чудовим доповне­нням свята стало читання віршів про рідну мову та звучання пісні Тіни Кароль «Україна — це я», яке присутнім подарували читачі та волонтери нашої бібліотеки Харчук Яна та Сіра Лілія.
Сподіваємось, що наші читачі залишили у сво­єму серці хоча б одну краплину любові до рідної мови, бо мова — це наша історична пам'ять, не­вичерпна духовна й культурна скарбниця, живий нерозривний зв'язок єднання тисячолітнього мину­лого з сучасністю і майбутнім українського народу.

О. Зубкова, методист по роботі з дітьми Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2017. –  №8 (23 лют.). – С.4.

Афганістан; час і досі не загоїв рани

Афганська війна 1979-1989 рр. забрала життя 3280 українців, їм судилося покласти голови під чужим палючим сонцем.
Баграм, Газні, Гардез, Пулі-Хумрі, Файзабад - назви цих та багатьох ін­ших афганських міст учасники бойових дій в Афганістані і дотепер згадують з гіркотою.
Вже 28 років не літають «чорні тюльпани», але для тих, хто повернув­ся додому живим з афганського пекла, виконання інтернаціонального обов'язку запам'яталось на все життя.
Каховські воїни-«афганці» про війну знають не з оповідей очевидців, а самі сьорбнули лиха й нюхнули пороху.
Голова осередку ВГС «Кордон» м.Каховка і Каховського району Назарук Олександр Іванович та учасник АТО Галкін Володимир Володимирович зустрілися з учнями Каховської ЗОШ №5 в районній бібліотеці. Історичний урок пам'яті «Афганістан: час і досі не загоїв рани» не залишив байдужим ні­кого. Згадував Олександр Іванович своїх побратимів. Вони з честю виконали свій військовий обов'язок, тому з розумінням і повагою ставляться до воїнів Української армії, надають посильну допомогу. Члени ВГС «Кордон» - активні організатори міських заходів, волонтери, спілкуються з молоддю, весь час підтримують своїх побратимів в зоні АТО.
Під час зустрічі ветеран Афганської війни Олександр Назарук сказав, що глибоко вдячний всім жителям Каховки і Каховського району, які підтримують волонтерів. Ми прагнемо миру, але настає мить, коли за мир треба бороти­ся, і суверенність нашої країни - найголовніше.
Учасник АТО Володимир Галкін розповів про своїх друзів, з якими пліч-о-пліч боронив східні кордони держави. Волонтерство - це їх сенс життя, і активна громадянська позиція.

// Каховська зоря. – 2017. –  №7 (16 лют.). – С.5.

«Україною ми жили, і за Україну полягли»

29 січня Україна відзначила День пам'яті героі'в Круг. 99 років тому молоді захисники Української Народної Республіки власною кров'ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху. В цей день 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли нерівний бій із майже п'ятитисячною більшовицькою армією, який тривав лише п'ять годин.
Зануритись в історію нашої країни, згадати славетні сторінки боротьби юних патріотів України та віддати шану пам'яті полеглих допомогла учням бібліотекар старшого відділу Каховської районної бібліотеки для дітей Н.Ширіна, провівши історичний етюд "Україною ми жили, за Україну полягли". Бібліотекар надала історичну довідку про події, які передували Крутянській битві, та політику тогочасного уряду, розповіла присутнім про бій під Кругами, наголосивши на тому, що цей день - це не лише день скорботи за українською молодцю, а й день величі духу української нації, та запропонувала до уваги викладку літератури "Крути: волі народної дзвін". Цей день назавжди залишиться світлим в нашій пам'яті, як день подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї Вітчизни. День пам'яті героїв Крут.

О. Зубкова, методист по роботі з дітьми Каховської районної бібліотеки для дітей // Каховська зоря. – 2017. –  №5 (02 лют.). – С.5.

Відзнаки бібліотекарям і читачам

 

30 листопада в актовій залі Херсонського музич­ного училища відбулися урочистості захід, присвячені фіналу обласної національно-патріотичної акції «Ми -українці», яку заснували й організували управління куль­тури і управління освіти, науки та молоді Херсонської обладержадміністрації, Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.Лавреньова.
В акції взяли активну участь як користувачі бібліотеки, так і бібліотечні працівники району, надіславши проекти в різних номінаціях.
За високий професіоналізм в організації патріотичних заходів Каховська районна об'єднанна бібліотека ім. Братана нагороджена Дипломом і добіркою цікавих книжок для юнацтва. За допомогу у створенні проекту районної бібліотеки «Вишивані історії» окремої подя­ки заслуговує її постійний користувач Тетяна Самотей. Також відзначено проект студента Мелітопольського агротехнічного університету Олександра Зіняка, чи­тача Семенівської сільської бібліотеки (бібліотекар Л.Уманець).

// Каховские новости. – 2017. –  №48 (07 груд.). – С.5.

Відбулися "Ігри патріотів Херсонщини"

В Каховській районній бібліотеці для дітей відбувся II районний тур обласного інтелектуального турніру «Ігри патріотів Херсонщини», засновниками і організаторами якого є управління культури та освіти ОДА та Херсонська обласна бібліотека для дітей ім.Дніпрової Чайки.
Участь у ньому взяли 11 переможців першого туру юних краєзнавців Каховського району, учні - 5, 6, 7, 8 та 9 класів.
Конкурсантам спочатку довелося виконати письмо­ву частину конкурсу «Тестові завдання». Але справжня боротьба розпочалася тоді, коли юні краєзнавці почали розповідати про своє село: упродовж 2-3 хвилин вони пре­зентували те,чим воно славиться .
Всі виступи були неповторними та старанними, але кращими стали:
Компанієць Світлана - учениця 6 класу Сергїївської ЗОШ і Савченко Ангеліна - учениця 9 класу Чорнянської ЗОШ.
Переможцям бажаємо успіхів і перемоги в III обласно­му турі конкурсу, який відбудеться в Херсоні у листопаді.

// Каховские новости. – 2017. –  №43 (02 листоп.). – С.5.

Оголошено збір книжок для сільських бібліотек

Каховська районна організація партія «БЛОК ПЕТРА ПОРО-ШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» в Херсонській області оголошує благодійний без­строковий проект «Читай!» по збиранню якісної сучасної і класичної літератури для сільських дитячих бібліотек Каховського району.
Напевно, у кожного з нас є дитячі книжки, енциклопедії, казки і інші цікаві посібники, які забулися і припадають пилом на полицях або в шафах?
Просимо Вас допомогти у збиранні книг для бібліотек.
Допомогти проекту можна таким чином: принести ці книжки в приймальню організації партії (м. Каховка, вул. Набережна, 7, оф. 2) або повідомити, де ми зможемо за­брати літературу.
Після того, як буде зібрано необхідну кількість кни­жок хоч би для однієї бібліотеки, їх відразу ж відправлять за призначенням.
Завдяки Вам ми намагатимемося не обминути сторо­ною жодну бібліотеку Каховського району.
Книжки збираються постійно.
Координатор проекту - Бросаліна Тетяна.
Контакти: (066) 377 55 44

// Каховские новости. – 2017. –  №36 (14 верес.). – С.3.

В библиотеке изучали японскую культуру

Как известно, 2017 год объяв­лен годом Японии в Украине. Это нововведение не обошло стороной читателей город­ской бибилиотеки ДК «Мелиора­тор».
На прошлой неделе работни­ки учреждения организовали для своих посетите­лей тематическое мероприятие, связанное с японской культурой.
Полные игрового азарта и жажды победы, участники взялись за соревнования в японских конкурсах: сбор риса с пола с большим воздушным шаром на животе, обучение кушать палочками хаси и многое другое.
Также в рамках библио-пати состоялась презентациия, на которой мальчики и девочки узнали о том, как учатся дети в школах Японии. А викторина «Путешествие в Япо­нию» сделала из участников настоящих японоведов. Закреплись знания специализированной литературой о культуре этой страны, которую библиотекари рекомендо­вали своим читателям.

 // Каховские новости. – 2017. –  №27 (13 лип.). – С.2.

«П'ять сходинок до успіху: увімкни бібліотеку!»

1 червня в актовій залі Херсонської музичної школи №1 відбулися показові виступи та церемонія нагородження лауреатів обласного фестивалю бібліотечних волонтерських бригад «KsVolonterFest-2017. Сходинка п'ята» - підсумкового заходу реалізації п'ятирічної обласної бібліотечної акції «П'ять сходинок до успіху: увімкни бібліотеку!».
До участі у Фестивалі цього року запрошені найактивніші волонтерськібригади із Каховсько­го, Нижньосірогозького районів Херсонської області та Центральної бібліотеки для дітей м.Херсон, а та­ кож команда волонтерів із обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чай­ки. Розрахований на п'ять років, цей проект спрямо­ваний на стимулювання дитячого читання з викори­станням ідеї волонтерства: діти-підлітки залучаються до популяризації, реклами читання як цікавого, кон­курентоспроможного  в епоху телебачення та комп'ютерних ігор занят­тя для молодших школярів
та дошкільнят. З початком діяльності волонтерів у нашій бібліотеці відкрилася нова сторінка життя. Діяльність бібліотечних волонтерів багатогранна: робота з книжковим фондом (розстановка та ремонт книжок, формування те­матичних папок, підшивка періодичних видань), робота з боржниками, участь у масових заходах.
Волонтерська брига­да Каховської районної бібліотеки для дітей наго­роджена дипломом Лауреа­та фестивалю за успішний виступ та змістовну робо­ту і дипломом за кращий альбом-літопис обласної бібліотечної акції на пітримку дитячого читан­ня «П'ять сходинок до успіху: увімкни бібліотеку (2012-2017)!».  Колектив Каховської районної бібліотеки для дітей от­римав Подяку управління культури Херсонської облдержадміністрації за успіхи в організації бібліотечного волонтерсь­кого руху та підготовку змістовного, яскравого ви­ступу волонтерської бригади за програмою обласного фестивалю. А ще цінні по­дарунки та сертифікат на отримання добірки книг для дітей сучасних письменників України від видавництва. Продемонструвавши свої здібності на сцені, волон­терська бригада Каховської районної бібліотеки для дітей у складі: Картавцевої Вікторії, Ушакової Ангеліни, Сірої Лілії, Харчук Яни, Пенезової Софії, Тельник Дарії, Кучми Анни вирушили до обласної бібліотеки для дітей, де продовжила робо­ту за програмою фестивалю та взяла участь в захоплююому бібліоквесті «Під кри­лом Дніпрової Чайки».
У Шевченківському пар­ку дітей-учасників Фести­валю очікував приємний сюрприз: тут працівники бібліотеки підготували для них розважально-пізнавальну програму «Воок Орел Аіг, або Волонтерські пригоди у міському парку».
Були відзначені кращі інтернет-ресурси бібліотек Херсонщини, що обслугову­ють дітей - переможці кон­курсу веб-проектів, упер­ше проведеного в нашій області . Диплом I ступе­ню за перемогу в обласно­му конкурсі веб-проектів у номінації «Кращий сайт/блог бібліотеки для дітей» отримала Каховська район­на бібліотека.

 // Каховские новости. – 2017. –  №23 (15 черв.). – С.5.

Зустріч з ветеранами

5 травня у Малокаховській бібліотеці відбулася вже традиційна зустріч за круглим столом, на яку запросили ветеранів війни і праці, її відкрила завідуюча відділенням денного перебування Каховського районного терцентру Валентина Беліченко, стисло і змістовно означивши мету зустрічі, приуроченої Дню пам'яті та примирення: «Нагадати, вшанувати і вклонитися», і надала слово поважним гостям.
Голова Каховської РДА Валерій Салтиков подяку­вав ветеранам за їхній рат­ний і трудовий подвиг, за те, що стали взірцем для наслідування наступним поколінням. Голова районної ради Тетяна Тертична вис­ловила шану працівникам терцентру за свята, які вони дарують ветеранам, і передала всім вітання від депутатського корпусу. Малокаховський сільський го­лова Володимир Лукашенко сповістив приємну новину: як і обіцяв, в селі вже є вуличне освітлення, лише на Водопровідній залишилося виконати ці роботи після того, як буде прокладено водопровід і поремонтовано асфальтове покриття доро­ги. І запросив на свято Пере­моги, де на всіх чекає свят­ковий концерт і солдатська каша. Голова районної ради ветеранів Станіслав Соколовський з сумом відзначив швидкий і невмолимий плин часу, згадавши ко­лись багатолюдні колони колишніх фронтовиків і дзвін їхніх бойових нагород, якого сьогодні вже не чути. І кожен з них не скупився на слова шани і вдячності, бажав ветеранам здоров'я, довголіття і миру. А потім, міцно обійнявши ветеранів, вручили їм з нагоди подарун­ки і квіти ветеранам війни - Ганні Іванівні Чистяковій, Ганні Михайлівні Єлісєєвій і Любові Павлівні Рожанській. Далі взяла слово завідувач Малокаховського народного музею Тетяна Дундич. І було те слово про війну, про завдані нею втра­ти: лише з Малокаховки 700 жителів села стали на бій з ворогом, 104 загинули на полі бою... А 93 фронтовики повернулися додому з бой­овими нагородами. Про'лих повідала голова сільської ради ветеранів Катерина Чиненко, і в першу чергу - про найстаршого (93 роки) жите­ля села Олексія Павловича Білявського, котрий пішов на війну 17-річним юнаком і завершив її у Прибалтиці. А заодно привітала з народ­женням правнучки. Згадала й тих, хто пішов за обрій життя: кавалера ордена Великої Вітчизняної війни, вчителя Бориса Порфировича Афанасьєва, відомого в селі активною життєвою позицією і виданими ним книгами Андрія Васильовича Танцура, Івана Сергійовича Білокриницького й Олексія Антоновича Коробку... І за­кликала берегти пам'ять про тих, хто кував перемогу у горнилі нещадної війни.
Свідком тієї війни була Марія Назарова: вона поділилася дитячими спо­гадами про льотчика, якого місцеві жителі врятували від фашистів, про «Катюші» і «Ванюші» (танк «Іван Гроз­ний»), які колонами йшли через село на Захід. А Ва­лентина Тітова присвяти­ла невинно закатованим в Тернах жертва нацизму проникливі поетичні рядки.
Потім у виконанні гурту «Надвечір'я» залунали пісні - про Україну й Перемо­гу, які підхопили всі учас­ники зустрічі під супровід незмінного акомпаніатора Володимира Туржавського.

 // Каховские новости. – 2017. –  №18 (11 трав.). – С.5.

Писанковий вернісаж

Напередодні Великодня в районній об'єднаній бібліотеці ім. Братана для широкого кола користувачів презентова­но виставку творчих робіт «Великодній передзвін». На виставці представлені цікаві роботи, виконані в різних техніках - писанка, шкрябанка, квілінг, бісер.
Для дітей відбулася презентація творчих робіт членів гуртка «Голки.Нидки.Намистинки» та виставка великодніх робіт «Диво писанкове».
В Чорнянській сільській бібліотеці пройшов дитячий майстер-клас «Мистецтво писанки»; в Волинській - майстер-клас з виготовлення квілінгової писанки; в Богданівській - відбулась година естетики «Писанковий всесвіт»; в Софіївській та Василівській - мистецький вернісаж «Пасха йде до хати, будем Великдень зустрічати»; в Мар'янівській та Коробківській - мистецький вернісаж «Писанка мила, звідки ти з'явилась», в Кам'янській, Сергіївській та Цукурівській сільських бібліотеках - уроки духовності «У мить святого Воскресіння».

Прес-служба Каховської РДА  // Каховские новости. – 2017. –  №16 (27 квіт.). – С.5.

В районной библиотеке отметили день Земли

20 марта во всем мире празднуется Международный день Земли - праздник единения народов планеты в вопро­се защиты окружающей среды.
К этой дате в Каховской районной библиотеке состоя­лось мероприятие «Не разрушай земную гармонию», про­веденную педагогом А. Христофоровой. Присутствующие узнали о традиции отмечать Всемирный день Земли, призы­вах сохранить благоприятный-климат на земле и экологиче­ских акциях, которые в этот день проходят по всему миру.
Присутствующие охотно отгадывали «Лесные загадки», искали «Четвертого лишнего» в логической цепочке.
Тажке дети приняли участие в игре «Чем я могу помочь природе», отыскивая предложения по сохранению окружа­ющей среды и украшая ими декоративное дерево.
По окончании школьники просмотрели мультфильм «На лесной тропинке» - о том, как надо вести себя на природе.

 // Каховские новости. – 2017. –  №12 (30 берез.). – С.3.

Библиотеки получили христианскую литературу

В рамках празднования 500-летия Реформации мест­ная церковь «Слово Жизни» подарила наборы христиан­ской литературы для библиотек.
Теперь маленькие читатели Каховской районной объ­единенной библиотеки им. Н. Братана, каждой школьной библиотеки Каховки и Каховского района могут читать та­кие книги: «Библия для детей», «Библия для подростков» и «Уроки воспитания характера».
Литература была предоставлена «Восточноевропей­ской гуманитарной миссией».

// Каховские новости. – 2017. –  №11 (23 берез.). – С.2.

Дети читали стихи поэтов-земляков Таврийского края

20 марта в Каховской районной библиотеке состоялось литературно-поэтическое мероприятие «Поэзии чарующие звуки».
Учащиеся школы №1 имели возможность послушать тво­рения наших поэтов-земляков: Н. Братана, А. Кичинского, А. Дрозда, В. Нижеголенко и др. в исполнении Алины Ду­бининой, Артема Салтыкова, Назара Грудковского, Марины Шестак, Даниила Шевченко, Артема Ктитора и Влада До­рошенко.
Под конец мероприятия библиотекарь Наталья Ширина познакомила детей с книгами поэтов, которые есть в би­блиотеке.

 // Каховские новости. – 2017. –  №11 (23 берез.). – С.2.

Библиотека пополнилась новыми книгами

16 февраля Каховская городская универсальная би­блиотека получила 159 книг от Областной универсальной научной библиотека имени О. Гончара по государственной программе, действующей согласно приказа Министерства культуры Украины.
В перечне книг - издания для детей и взрослых, среди которых книги украинских авторов.

// Каховские новости. – 2017. –  №7 (23 лют.). – С.2.

Не витреться пам'ять сльозою
міська універсальна бібліотека про голодомор 1932-1933 років

Голод... Це страшне слово повертає нас у да­лекі 1932 - 1933 роки. Український народ у смут­ку і скорботі доземно схиляє голови, вшановуючи пам'ять мільйонів його жертв, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України.
В останню суботу листопада в Україні вшановують пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Для слуха­чів «Університету третього віку» в міській універсальній бібліотеці була проведена година-реквієм «Відкриваємо світові очі. Правда про Голодомор в Україні». Багатий документальний та відеоматеріал за темою висвітив 10 фактів про голодомор, поняття терміну геноцид, гео­графію голодомору, історичні відомості: перша згадка трагічних подій в пресі, історія офіційного визнання го­лодомору, закон «про п'ять колосків» та «чорні дошки», насамкінець - презентація книжкової виставки. Доповідь Тетяни Романової про факти, що довгий час приховува­лися радянською владою, була настільки відвертою, що викликала непідробне емоційне хвилювання слухачів.
Історіями своїх сімей в період Голодомору поділи­лися Новохацька Валентина, Щербак Наталія, Коверник Людмила та Калініна Євдокія.
Ми не повинні забувати жодної зі сторінок істо­рії українського народу, навіть найстрашніших. А тому варто робити все, щоб молодь знала про те лихоліття, берегла їх у своїй пам'яті в ім'я того, щоб таке страшне минуле ніколи не повторилось.

Олена Тищенко, завідувач відділення денного перебування територіального центру // Каховська зоря. – 2017. – №48 (30 листоп.). – С.5.

"Літо з книгою по-японськи-2017" в міській бібліотеці

Літо! Скільки в цьому слові криється тепла, захоплюючих пригод та ці­кавих зустрічей. А перетворити літні канікули школярів нашого міста в захоплюючу подорож допомагає Каховська міська універсальна бібліотека. Весело та цікаво проводять дозвілля учасники культурно-розвиваючої про­грами «Літо з книгою по-японськи-2017», яка включає різноманітні заходи.
2017 рік за ініціативи Президента України оголошено роком Японії в Україні. Тому бібліотека провела бібліо-паті по-японськи, присвячене Кра­їні Вранішнього Сонця та 25-річчю встановлення дипломатичних відносин між Японією та Україною. Під час подорожі Японією, підготовленої бібліотекарем Романовою Тетяною, дітлахи відкрили для себе завісу загадкового «японського дива», познайомилися з незвичними для нас традиціями, від­повідаючи на питання вікторини «Подорож до Японії», проникли у таємни­ці цього народу, дізналися чим відрізняються японські школярі від україн­ських.
Найбільше здивування у дітей викликала традиція шани, коли японець, зустрівши знайомого, може завмерти, зігнувшись навпіл посеред вулиці. А найбільший кут нахилу присвячується вчителю, незважаючи на вік та со­ціальний статус учня. В цій країні відсутнє рукостискання при зустрічі та промовляння слова «ні». Діти брали активну участь у різноманітних іграх та конкурсах, за що одержували цьогорічну бібліотечну валюту - «бонус», а ще було багато-багато дитячого сміху.
Наприкінці заходу бібліотекар ознайомила дітей з виставкою-валізою «Загадкова Японія» і розповіла безліч цікавих фактів про цю дивовижну східну країну.
Сподіваємось, що подорож Японією відкрила дітям багато нових сторі­нок з історії країни, де нанотехнології співіснують зі стародавніми традиціями країни сонця, яке сходить.
А літо триває... Нехай воно буде яскравим і насиченим. І нагадуємо: до­звілля з бібліотекою та цікавою книжкою - найкраще!

Надія Євтушенко, завідувач міської універсальної бібліотеки // Каховська зоря. – 2017. – №30 (27 лип.). – С.4.

"100 років боротьби. Українська революція"

23 червня, на відзначення 100-річчя першого досвіду українського державотво­рення у XX ст., в міській універсальній бібліотеці відбулася публічна дискусія на тему: «Українська революція: зв'язок поколінь», присвячена подіям 1917-1921 років. ДеньЗ березня 1917 року фактично став днем, який поклав початок відродженню української державності і увійшов в історію як день створення Центральної Ради — парламенту майбутньої УНР. У дискусії про доленосні події, які стали засадами українського дер­жавотворення, взяли участь активні громадяни міста, молодіжна читацька аудиторія, які є постійними читачами бібліотеки. Учасники заходу розглянули історичні аспекти, які передували Українській революції, згадали хронологію утворення та діяльності УНР, провели паралелі між подіями сторічної давнини та сьогодення у політичній та державотворчій площині. У ході дискусії присутні висловили спільну думку, що події, які сталися 100 років тому були переламними й досі визначають сьогодення України. Саме тоді українці отримали практичний досвід створення держави у XX столітті, а поняття України вперше за кілька століть з суто географічного перетворилося на політичне — УНР була офіційно визнана кількома державами.
Ведуча заходу бібліотекар Тетяна Романова представила присутнім презентацію на тему: «100 років боротьби. Українська Революція» та відеосюжет «Бій під Кругами: історична правда» про страшні події бунтівного 1918 року. Марченко Людмила Григорів­на, бібліотекар абонеменгу, ознайомила учасників заходу із постійно діючою прогягом 2017 року виставкою-роздумом «Українська Революція: Доба Центральної Ради».
Учасники дискусії подякували організаторам за проведену роботу, а бібліотекарі зі свого боку висловили слова вдячності учасникам дискусії, особливо молодому поколінню. Зокрема, звертаючись до присутніх, завідувач міської універсальної бібліотеки Надія Євтушенко зазначила, що споглядаючи у минуле, ми можемо го­ворити не лише про важливість та ідейну значимість Української революції, а й про тогочасні помилки і прорахунки. Минуле не змінити, проте варто взяти найцінніші уроки. У силах кожного з нас жиги гак, аби не було соромно перед першими українськими державогворцями, перед Героями Небесної Согні і загиблими воїнами сучасної гібридної війни.
Також вона зазначила, що заходи, присвячені історичній даті, тривагимугь в бібліотеці і надалі.

// Каховська зоря. – 2017. – №27 (06 лип.). – С.4.

Знайомтесь - найкращі читачі міста Каховка!

Якщо читання - це індикатор розвитку суспільства, то дитяче чи­тання - показник ставлення цього суспільства до свого майбутнього. Підтримувати, захищати, стимулю­вати дитяче читання - означає бу­дувати майбутнє вже тепер.
17 березня за участю працівників шкільних бібліотек міста у міській уні­версальній бібліотеці відбувся II етап конкурсу на звання найкращого читача 2017 року «Велика книга читацьких ре­кордів Херсонщини» серед учнів 6-7-х класів. Цьогорічний конкурс в черго­вий раз переконав, що когорта тих, хто закоханий у книгу та читання, ніяк не зменшується, як запевняють скептики, а невпинно росте. За почесне звання «Кращий читач» боролися 14 юних чи­тачів. У ході заходу всі присутні здійсни­ли захоплюючу подорож безмежними просторами української сучасної про­зи, а учасники продемонстрували зна­ння творів українських письменників, висловили своє бачення ролі та важ­ливості книги у житті людини. Виступи учасників оцінювало журі у складі: ме­тодиста науково-методичного центру міського відділу освіти Кушнір Л.П., завідувача міської універсальної біблі­отеки Євтушенко Н.Є., методиста МПК «Меліоратор» Шорнікової М., старшого бібліотекаря Марченко Л.Г.
Як тільки учасники не намагалися презентувати свої улюблені книги, щоб зацікавити присутніх у залі й перекона­ти, що їхня книга - найцікавіша і її варто прочитати! Це були найрізноманітніші яскраві слайд-презентації; міні-виста-ва, створена ученицею 6-го класу Без­рукавою Марією по книзі К.Булах «День кота»; гарненьке янголятко, яке супро­воджувало виступ Дирдіної Марини, учениці 6-го класу СЗОШ №2, по книзі Ніки Ініної «Хрангели» і, навіть, буктрейлер, створений власноруч ученицею 7-го класу НВК «Каховська гімназія» по презентованій книзі М.Івасько «Дев'ять кроків назустріч вітру».
Неможливо передати, як горіли очі у дітей, коли вони розповідали про свої улюблені книги! Організатори кон­курсу не залишили поза увагою жод­ного з талантів юних учасників - чи то артистизм, чи філософський підхід, чи експресивність виступу, чи вміння завоювати глядацькі симпатії. Проте основною дійовою особою на конкурсі була, звичайно ж, її величність Книга.
По закінченні конкурсної части­ни, поки журі визначало переможців, тендітна ведуча Тетяна Романова, бі­бліотекар дитячого відділу, провела для присутніх цікавий огляд книг для підлітків та гру «Літературний кроко­дил», в якій взяли участь не тільки діти, а й бібліотекарі. Емоції зашкалювали!
І ось довгоочікувана хвилююча мить - оголошення результатів конкурсу. За підсумками тестування, проведеного напередодні фіналу, та виступів учасни­ків з презентаціями, журі визначило пе­реможців. Перше місце у категорії «учні 6 класу» виборола Круковська Дана, учениця 6 класу НВК «Каховська гімна­зія», яка підготувала своєрідну презентацію-дегустацію по книзі О.Гавроша «Галуна-Лалуна». Всі ж присутні з задоволенням «посмакували» її роз­повіддю та цукерками власного при­готування під назвою «Порція щастя». У категорії «учні 7 класу» вже другий рік поспіль перемогу отримав Супрун Тимофій, учень 7 класу ЗОШ №4. Він презентував незвичайну, цікаву слайд-презентацію за книгою Марини та Сер­гія Дяченків - «Дика енергія. Лана», та захоплююче, по-сучасному зіграв прибульця з іншої планети. Переможці будуть посилено готуватись, щоб гідно представити місто на обласному етапі «Найкращий читач України - 2017» та вибороти путівку до міста Львів.
Переможці та учасники конкурсу були відзначені дипломами, а також книжковими подарунками та солодо­щами за сприяння відділу культури Ка­ховської міської ради.
Велика подяка всім учасникам кон­курсу та шкільним бібліотекарям, місь­кому відділу культури, Палацу культури «Меліоратор» та науково-методичному центру міського відділу освіти у підго­товці та проведенні конкурсу.
Бажаємо переможцям, учасникам успіхів у навчанні, натхнення. Будьте впевнені: читання завжди веде до успі­ху і перемоги!

Надія Євтушенко, завідувач міської універсальної бібліотеки  // Каховська зоря. – 2017. – №13 (30 берез.). – С.6.

Global Shevchenko: Україна відсвяткувала 203-річчя від дня народження Кобзаря

"Навесні, коли тануть сні­ги, і на рясті заграє веселка, повні сил і живої снаги ми вшановуємо пам'ять Шевченка".

Найвизначніший україн­ський поет Тарас Григорович Шевченко за іронією долі по­мер наступного ж дня після власного дня народження, проживши рівно 47 років. Сьогодні українці по-різному сприймають Шевченка. Для когось це «батько Тарас», поет «родом з народу». Для когось - інтелігент європей­ського рівня. Хтось має його за революціонера, першого українського дисидента. Але, безумовно, для українського народу Шевченко є дорогим і потрібним, тому дні його наро­дження і смерті відзначаються по всій Україні.
9 березня по всьому світу пройшла Міжнародна акція "Global Shevchenko" у рамках флешмобу, присвяченого 203-ій річниці від дня народження Великого Кобзаря. Каховка о 16.00 приєдналася до цієї акції.
На базі міської універсальної бібліотеки відділу культури Каховської міської ради від­булося свято читців та де­кламування віршів відомого українського поета, серед яких вірш "В казематі" ("Мені однаково, чи буду..."), який від­значається глибоким ідейним змістом і високою художньою майстерністю та відкриває один з найтяжчих періодів у житті і творчості Шевченка, період арешту й заслання (1847-1957). Учасники з на­тхненням разом зачитали твір, емоційно передаючи щирість та глибину поетичних рядків. Підготовлена презентація, му­зичний супровід та українське вбрання передали якнайшир­ше майстерність виконання, артистичність, емоційність, виразність, донесення ідей поетичного твору.
Бібліотекар Тетяна Романова разом з читачами бібліотеки, учнями ЗОШ №3 та №4 Супруном Тимофієм, Щербанюк Діаною, Чайкою Владою, Волковим Владом, Острянським Даниїлом, Ушаковим Яриком, Шевчук Ма­рією підготували для гостей літературно-театральну ком­позицію. Діти виконували ці­каві інсценівки про дитинство і юність Тараса, читали улюблені рядки з шевченкових поезій: «Садок вишневий коло хати», «Минають дні, минають ночі», «Мені тринадцятий минало», «Заповіт».
Перегляд уривків із кіно­фільму «Тарас Шевченко. Заповіт» та документального фільму «Обличчя української історії. Тарас Шевченко» дали можливість ознайомитися більш детально з життям та творчістю поета.
На останок бібліотекар Марченко Л.Г. презентувала виставку-визнання «Великий Кобзар українського народу».
Щира подяка всім, хто приєднався до Всеукраїнської акції, організаторам та учасни­кам творчого проекту.

Надія Євтушенко, завідувач міської універсальної бібліотеки // Каховська зоря. – 2017. – №11 (16 берез.). – С.8.

"Є щось святе в словах "Мій рідний край..."

Життя і творчість багатьох ді­ячів культури, мистецтва та літера­тури тісно переплелись із нашим південним сонячним краєм. Одні з них народились, жили і працювали тут, інші лише відвідували та пи­сали про Херсонщину. У кожного з них в пам'яті залишилися хвилюючі незабутні спогади про Таврійський край, його природу, людей. Все це знайшло відображення в їхній твор­чості.
До Всесвітнього дня письменника, який ми святкуємо 3 березня, міську універсальну бібліотеку відвідали учні Каховської ЗОШ №3 зі своїм класним керівником Бережною Н.Ф. та бібліо­текарем Голдованською Л.П. Для них був організований літературно-краєз­навчий круїз «Сторінками літератур­ної Херсонщини», на якому присутніх чекала захоплююча подорож у таврій­ський поетичний світ.
Умовно розділившись на дві ко­манди, учні мандрували літературною картою Херсонщини, робили зупинки та відповідали на запитання, які були не із легких. Як висловилися самі учні: «Це була своєрідна підготовка до ЗНО з літератури», але всі гарно впоралися з завданнями. Кожен отримав можли­вість перевірити свої знання, прояви­ти себе як знавця літератури рідного краю, тому що головною метою заходу було не тестування учнів, а розширен­ня знань про невідомі факти з життя та творчості видатних земляків.
Під час заходу відбулися авторські читання поезій у виконанні творчо об­дарованих учнів, переможців та лауре­атів конкурсу «Поетичне гроно Каховщини», читачів міської універсальної бібліотеки: Пішти Ольги, Чайки Влади, Сахневич Діани, Слюсар Богдани, За-харченко Жанни, які у своїх творах під­няли актуальні теми любові до Батьків­щини.
Зустріч була забарвлена емоціями, насичена новою інформацією та чудо­вими враженнями. Це є свідченням того, що саме такі інтерактивні заходи є найбільш цікавими та популярними серед сучасного покоління молодих українців.
Повернення творчої спадщини, збирання і видання творів письменни-ків-земляків, біографічних документів, влаштування меморіальних музеїв та кімнат, встановлення пам'ятних знаків, записи з вуст живих сучасників вводи­тиме цих письменників та їхню твор­чість в загальнонаціональну духовну скарбницю України.
З нагоди письменницького свята була створена книжкова виставка. На ній у розділах «Ліричні твори каховчан» та «Поетами оспівана земля» пред­ставлені книги поетів Херсонщини, а саме: М.Братана, С. Білоцерковського, Л.Михайленко, В.Нижеголенко та ін., збірки «Таврія поетична», «Душі криниці», «Родники надежд», а ще есе, публіцистика, художні твори, які ви­ражають глибину творчості кожного письменника.
Запрошуємо усіх, хто цікавиться літературною працею нашого краю та шанує красне письменство, завітати до бібліотеки на перегляд цікавої ви­ставки.
А усіх письменників та поетів щиро вітаємо зі святом!

Надія Євтушенко, завідувач міської універсальної бібліотеки // Каховська зоря. – 2017. – №9 (02 берез.). – С.20.

Определены лучшие читатели Каховки-2017

На прошлой неделе школьники 6-7 классов приняли участие в городском этапе областного конкурса на звание лучшего читателя 2017 года «Большая книга читательских рекордов Херсонщины».
Параллельно с конкурсом школьными библиотекарями был проведен конкурс читательских формуляров и пись­менных отзывов о прочитанной книге.
17 марта в Каховской городской универсальной библио­теке состоялось финальное состязание, на котором победи­тели школьного этапа готовили презентации прочитанного произведения (современная украинская детская книга) в виде: инсценировки, слайд-презентации, поэтической или прозаической творческой работы.
Победителями городского и участниками областного этапа конкурса читатель-2017 стали: Дана Круковская (гим­назия) и Тимофей Супрун (школа №4).

  // Каховские новости. – 2017. – №11 (23 берез.). – С.2.

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031