за 2014 рік

Цього року Святий Миколай завітав з подарунками і до Верхньоторгаївської ЗОШ I-II ступенів. Аби свято не перетворилося просто на роздачу подарунків, учнями та вчителями школи, а також за допомогою сільського бібліотекаря і директора сільського Будинку культури була підготовлена надзвичайно цікава і насичена розважальна програма.
Усі школярі з великим нетерпінням і дитячою безпосередністю чекали на Святого Миколая. Загалом день в очікуванні дива і казки завершився чудово, адже в ролі «добродія» також виступив сільський голова Сергій
Долецький. Було приємно дивитися на усміхнені обличчя, на ту радість, з якою діти отримували від нього подаруночки.

Оксана Кудловська, бібліотекар Верхньоторгаївської сільської бібліотеки-філії // Червоний промінь. – 2014. – №52 (28 груд.). – С.3.

Подарунок до свята

Ще з 2008 року Юрій Безух виношував ідею про створення збірки віршованих творів для дітей. Нарешті мрія здійснилася, й у видавництві Мелітополя вийшла з друку яскрава й «тепла» книга віршованих творів «Казки жовтого бичка».
- На жаль, наклад їїЇ невеликий - лише 300 примірників, бо ж видання і розповсюдження книг, тим більше дитячих, - справа доволі затратна, - розповів під час презентації, яка проходила в читальному залі центральної районної бібліотеки, Юрій Валентинович, і зауважив, що, насамперед, це подарункове видання, яке буде передано в усі бібліотеки району, а також шанувальникам творчості автора в різні куточки не лише України, а й у Ізраїль, Німеччину, Польщу, США, одним словом, землякам-сірогозцям.
Автор зауважив, що писалась книга легко, з радістю і задоволенням. В ході презентації Юрій Валентинович висловив подяку всім, хто долучився до створення збірочки.
- Книга вийшла цікавою, незвичайною, яскравою і вкрай доброю, - висловила своє бачення прочитаного заступник голови райдержадміністрації Людмила Гладун. - Якби я була дитиною, я б зараз голосно вигукнула «Ура!». Та найбільш цікаві особисто для мене ті вірші автора, які мають «двоплановість»: дорослий і дитячий зміст водночас.
Своїми враженнями від «Казок жовтого бичка» поділився Микола Дєєв. Передусім, він відзначив, як вдало віршовані рядки доповнюють ілюстрації, створені художниками Сєрвіназ Джепаровою і Юрієм Вакуленком: «У книзі багато важить не лише текст, а ще й оформлення - воно, на мою думку, чудове та дуже вдале, в ньому є мистецька складова. Це сімейна книга, для батьків і дітей, для спільного читання. В цих коротких віршиках закладені теми, котрі дитина захоче обговорити з дорослими, пояснюючи їм своє бачення».
Підчас презентації, що була «пересипана» гарними пісенними творами у виконанні вихованців районної школи естетичного виховання-, присутні послухали вірші з книги «Казки жовтого бичка» в прочитанні учнів Нижньосірогозької ЗОШ I-III ступенів та переглянули слайди з ілюстраціями до книги.

// Червоний промінь. – 2014. – №52 (28 груд.). – С.4.

За покликом серця, за велінням душі

Професія бібліотекаря така ж давня, як і сама книга - завжди була в пошані. Як не можна уявити живу квітку без світла, птаха без крил, так не можна і припустити існування людини без книги, а значить і без бібліотеки. А жодна бібліотека не існує без бібліотекарів. І саме про одного з  них ми хочемо розповісти. Це - Дідковська Олена Степанівна, яка присвятила майже чотири десятиліття бібліотечній справі.
Олена Степанівна заслужила авторитет не тільки серед колег, а й у читачів. ЇЇ поважали за добре серце, невичерпну щирість і симпатію до людей, високу працездатність, життєлюбність, набутий досвід у донесенні книги до кожного читача.
Молодою дівчиною прийшла вона до Верхньоторгаївської сільської бібліотеки і працювала в ній 15 років. Заочно закінчила Херсонське культосвітнє училище. В 1987 році за сімейними обставинами вона з сім'єю переїздить до Нижніх Сірогоз. Прийшла працювати до Нижньосірогозькоі центральної районної бібліотеки завідувачем відділу обслуговування і працювала на цій посаді до виходу на пенсію.
У Верхніх Торгаях вийшла заміж за місцевого хлопця Дідковського Анатолія, з яким прожила щасливе подружнє життя, народили й виховали двох дітей - сина Віталія та дочку Тетяну. Зараз Олена Степанівна щаслива бабуся, має чотирьох онуків, які її люблять та шанують.
За багаторічну працю Олена Степанівна неодноразово нагороджувалася Почесними грамотами райдержадміністрації та районного відділу культури.
З нагоди Вашого почесного ювілею, шановна Олено Степанівно, ми, Ваші колеги, щиро вітаємо Вас. Бажаємо Вам міцного здоров'я, нехай життя повниться усмішками рідних і друзів, хай збуваються всі Ваші мрії!

Колектив Нижньосірогозької центральної районної бібліотеки та пенсіонери // Червоний промінь. – 2014. – №50 (12 груд.). – С.6.

Вибір на все життя

21 листопада відзначає своє 75-річчя наша колега Євгенія Василівна Сизонець. Народилася вона в с. Каїри Горностаївського району в сім'ї колгоспників. З дитинства була працелюбною, мала неабияке завзяття до будь-якої справи та наполегливий характер. Природний розум, допитливість, бажання пізнавати глибше навколишній світ змалечку вели Євгенію до книги та читання. Ці риси стали визначальними у виборі професії - вона вступила до Херсонського культосвітнього училища, яке закінчила в 1957 році. Бібліотека ввійшла в життя Євгенії Василівни з юності і стала не просто місцем роботи, якій вона віддала більше чотирьох десятиліть, а сенсом її подальшого життя.
Трудовий шлях Євгенія Сизоненко розпочала у Великолепетиському районі завідувачем Князе-Григорівської сільської бібліотеки. Потім працювала на різних посадах у Горностаївській районній бібліотеці, а в 1978 році за сімейними обставинами переїхала до Нижніх Сірогоз і до виходу на пенсію працювала в Нижньосірогозькій центральній районній бібліотеці. Пройшла шлях від бібліотекаря до методиста центральної бібліотеки.
Євгенія Василівна чудово володіла формами та методами бібліотечної роботи, була гарним наставником для молодих бібліотекарів, мала неабиякий авторитет серед колег. Вона - добрий порадник і друг, чуйна, енергійна людина, до неї завжди можна звернутися за допомогою та порадою. За багаторічну, плідну працю Є. Сизонець була відзначена багатьма Почесними грамотами та медаллю «Ветеран праці».
Наша ювілярка, крім усього сказаного, добра господиня, чудова мама, виховала гарного сина Дмитра, допомогла йому здобути вищу освіту. Зараз він її надія та опора.
Вдень Вашого ювілею прийміть, шановна Євгеніє Василівно, наші щирі вітання й найкращі побажання міцного здоров'я, великого людського щастя, добра, благополуччя, щасливого довголіття.

Колектив центральної районної бібліотеки // Червоний промінь. – 2014. – №47 (21 листоп.). – С.5.

Лилася пісня з серця над селом

Для мешканцівсела Змагання, що на те­риторії Вільненської сільради, 4 жовтня ста­ло справжнім святом, до відзначення якого вони готувалися всією громадою. Насампе­ред, взялися до впорядкування власних садиб а тоді й у селі навели порядок. Для змаганців благоустрій - насамперед! Головне в цій важливій справі - чітка організація і координація роботи. Найперша заслуга в цьому Вільненського сільського голови Ольги Сизової, депутата сільської ради Сергія Андрєєва, директора сільського Будинку культури Наталії Черевко, бібліотекаря Світлани Кулікової.
На святково прибраній центральній площі села зібрались усі сільчани - від старого до малого, завітали й поважні гості, щоб усією громадою відзначити День села. Хлібом-сіллю зустріли директора ТОВ «Відродження» Василя Павліша та голів фермерських господарств «Магнолія» І «Діана» Миколу Дудку та Василя Шитця.
Господиня свята, сільський голова Ольга Сизова запросила гостей оглянути виставки народної творчості «Руками наших майстрів», кулінарних виробів «Солодка країна», дитячих малюнків «Мій краю любий», національної кухні «Хлібосільний край», городини «Сад - виноград». А тим часом привітні господарочки частували всіх гостей смачними стравами та напоями. Після чого почалися урочистості та святковий концерт.
Зібрання тепло привітали Ольга Сизова і Василь Павліш. Про славне історичне минуле Змагання розповів Віктор Ярошенко. Далі ведучі заходу, постарались не оминути увагою нікого з жителів села. Вшанували щирими словами та невеличкими подарунками довгожителів і наймолодших змаганців, ювілярів у сімейному житті, народних майстринь-вишивальниць, багатодітні родини ювілярів року. А аматори подарували кожному з них гарні вокальні номери.
Глядачі насолоджувались піснями у виконанні талановитих майстрів художньої самодіяльності: Умара Асатова, Юрія та Тетяни Метель, Наталії Черевко, Людмили та Лариси Овчарових, Віри Кияшко, Валентини Шваб, Марини Пархоменко, Тетяни Турик, Марії Паршикової, Ірини Гутаревич, Тетяни Семчук, Тамари Шваб, Ніни Макарчук, Тамари Подгорної, Олени Надкерничної, Марії Овчарової, Олени Лавренюк, Ольги Гришиної, Надії Плавської, Валентини Пархоменко, Тетяни Ярошенко, Діани Тарасюк, Валентини Семчук, Артема Овчарова, Максима Семчука та Інни Плавської.
Також було підбито підсумки огляду вулиць і садиб. Той, хто ходив вулицями Змагання, мабуть, знає, як пильно стежать жителі села за благоустроєм своїх садиб. Тому визначити двір «зразкового порядку», щоб не образити нікого, було дуже тяжко, і депутати сільської ради запропонували номінацію «Найкращий двір», її присвоїли подвір'ю Сергія та Світлани Кулікових.
Щира подяка пролунала і на адресу спонсорів свята Василя Павліша, Василя Шитця та Миколи Дудки.
Після урочистостей змаганські господині пригощали гостей власноруч приготованими смаколиками. А коли звечоріло, молодь і ті, хто, незважаючи на роки, що почуває себе молодим, вибивали закаблуками на дискотеці під відкритим небом.
Довго лунала жвава музика над селом. Свято закінчилося, але людям не хотілося розходитись по домівках, адже позитивні емоції й радість переповнювали кожного, хто завітав цієї погожої днини на День села в Змагання.

Ірина Сич, бібліотекар Вільненської сільської бібліотеки-філії // Червоний промінь. – 2014. – №42 (17 жовт.). – С.10.

Срібло осені життя наповнили радістю

Більше тридцяти верхньоторгаївських пенсіонерів стали учасниками святкового вогника, присвяченого Міжнародному дню людей похилого віку та Дню ветерана, який для них було влаштовано в місцевому Будинку культури.
Всі вони із задоволенням відгукнулися на зап¬рошення і зібралися за святковим столом, їх щи¬росердно привітали сільський голова Сергій Долецький та голова ради ветеранів села Людмила Ружицька, а учасники художньої самодіяльності організували святковий концерт.
Свої пісні присутнім подарували Мирослава та Тетяна Залевські, Валентина Собестіянська, Олеся Фелюк, Віталій Рябко. Трішки засумували слухачі від пісень «Кущ калини» і «Мама», бо згадали молодість, юнацькі роки, та їх швиденько розважили спритні артисти гумористичними номерами (О.Клименко та Л.Поліщук) і виходом циганки (В.Собестіянська), котра чудово закружляла по залу, запрошуючи на танок бабусь і дідусів.
Підприємці села Тетяна та Наталя Разінкові подарували ветеранам подаруночки, а сільський голова Сергій Долецький традиційно потурбувався, аби на святковому столі була запашна, гаряча юшка, ще й до юшки.
Гарний подарунок до свята односельцям - учасникам та дітям війни зробив директор ТОВ «Промінь» Віктор Назаревич - передплатив стареньким на рікпо примірнику районної газети «Червоний промінь». Тож з нового року вони знову будуть у курсі подій, що відбуваються на Сірогозщині. Цю благодійну справу Віктор Леонтійович та його дружина Валентина Вікторівна роблять для односельців похилого віку щороку.
...Ще довго лунали в залі пісні - це вже співали ветерани, а дехто з них узявся й танцювати, забувши на кілька годин про артрози, артрити й радикуліти. Та найбільше раділи старенькі спілкуванню. Зі сльозами на очах вони дякували організаторам за приємно проведене дозвілля, увагу і чуйність. Порозходилися по домівках після того, як зробили фото на згадку. А ми, організатори свята, радіємо, що зуміли зігріти серця ветеранів у прохолодну осінню погоду.

Оксана Кудловська, бібліотекар Верхньоторгаївської сільської бібліотеки-філії, Віталій Рябко, директор Верхньоторгаївського сільського будинку кульгури

З0 вересня - Всеукраїнський день бібліотек!

Шановні бібліотекарі! Прийміть вітання з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек.
Бібліотекар - перший вісник краси і знання! Адже це ви відкриваєте ворота в країну Знань і з мовчазних полиць добуваєте тепле слово для освіти спраглих душею. Ваше любляче тепле серце, мудре слово творить істинне чудо з тим, хто того прагне.
Бажаємо вам, шановні бібліотекарі, творчої наснаги, міцного здоров'я, натхнення, радості, щастя, добра і нових успіхів у вашій благородній просвітницькій справі.

Павло Павлов, голова райдержадміністрації. Депутатський корпус районної ради // Червоний промінь. – 2014. – №39 (26 верес.). – С.6.

Щиро вітаю зі святом бібліотекарів!

В день професійного свята наше суспільство віддає данину шани подвижникам бібліотечної справи, людям, які присвятили своє життя служінню народу, книзі, знанням. Бо ж вони забезпечують нерозривний зв'язок минулого і сьогодення, одержання повного огляду інформації зі світового простору, сприяють піднесенню інтелектуального рівня народу.
Бажаю вам, шановні працівники бібліотек, атакож читачам, усім, хто любить і шанує книгу, доброго здоров'я, щасливих відкриттів непрочитаних сторінок і творчих успіхів для блага Української держави.

Сергій Долецький, Верхньоторгаївський сільський голова // Червоний промінь. – 2014. – №39 (26 верес.). – С.6.

Дорогі бібліотекарі!

В день вашого професійного свята вітаю вас та бажаю міцного здоров'я, сімейного благополуччя, родинного затишку, а та¬кож вдосконалення професійних якостей. Не секрет, що професія бібліотекаря не легка, але в соціальному плані вона надзвичайно важлива. Від вашої праці залежить інтелектуальне майбутнє нашої держави та її успішний розвиток. Тож дозвольте ще раз поздоровити вас з цим святом і побажати щастя та впевне¬ності у власних силах.

Геннадій Здановський, Братський сільський голова // Червоний промінь. – 2014. – №39 (26 верес.). – С.6.

Прийміть найтепліші вітання в переддень Всеукраїнського дня бібліотек!

Справжніми помічниками та порадниками на шляху до вершин знань і мудрості народу є бібліотекарі - вірні збирачі духовних скарбів, провідники у світ нового і непізнаного. Саме бібліотекарі допомагають читачам бути обізнаними в сучасних проблемах, пізнавати реальну картину світу.
Бажаю вам, шановні бібліотекарі, творчої наснаги, міцного здоров'я, натхнення, радості, щастя, добра і нових успіхів у вашій благородній просвітницькій справі.

Микола Парчук, Степненський сільський голова // Червоний промінь. – 2014. – №39 (26 верес.). – С.6.

Знайомство відбулося!

З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек Верхньоторгаївська сільська бібліотека широко відчинила свої двері для знайомства з першокласниками місцевої школи (на фото).
Разом з класоводом школярики завітали в царство книг, де побували на першому у своєму житті бібліотечному уроці. З великою цікавістю вони слухали казкову розповідь про те, що книжки радіють, коли їх читають, плачуть - коли з ними неохайно поводяться. Вели вони себе чемно й виважено, адже добре запам'ятали і дотримувались правил поведінки в книгарні. Найактивнішими учасниками вікторини по засвоєнню правил користування бібліотечними книгами стали Маргарита Тернавська і Тетянка Тимонік.
Наприкінці уроку до читацьких лав записалося 8 юних читачів. І хоча дехто з них ще не вміє читати, та вдома їм почитають книжечки дорослі.
Завершився перший бібліоурок для першокласників частуванням. Про це потурбувався сільський голова Сергій Долецький. А ще охочі першачки зголосилися відвідувати гурток «Казковий вечір», аби ліпше познайомитися з чарівним світом казок і взяти участь у їх інсценізації.
P.S. Вийшла бабуся на подвір'я, а вулицею йде її внучка-першокласниця й несе в руках дві бібліотечні книги. На запитання бабусі чому книжки не в портфелі, дівчинка відповіла, що їм там тісно і незручно.
Як добре, що бібліотечний урок не пройшов для школяриків дарма!

Оксана Кудловська, бібліотекар Верхньоторгаївської сільської бібліотеки-філії // Червоний промінь. – 2014. – №39 (26 веерес.). – С.6.

Бібліотечна справа

Нема нічого, що було б у житті кращого за книгу.
Іван Єфрємов з «Гесіода».
На 90-ті роки XIX століття приходиться масове відкриття безплатних народних бібліотек. У Сірогозькій волості такі бібліотеки були створені в Нижніх та Верхніх СІрогозах, Новопетрівці, Новоолександрівці, Покровці, Дем'янівці, Нижніх та Верхніх Торгаях, Знаходилися вони в сільських управах, іноді в школах.
Нижньосірогозькою бібліотекою, що знаходилася в приміщенні сільської управи, (зараз це архів) завідував Петро Падалко, потім Прокопій Прокопійович Рябчун. Крім того, існували приватні книжкові зібрання в Афанасія Горбоноса, Герасима Гусєва, Івана Піщемухи. Також у державі на той час було створено доступну підписну систему. До речі, навчання й діловодство вели винятково російською мовою. Газети та книги видавали також російською. Більш того, вчителям українських губерній навіть виплачували 15% за русифікацію. Тож і не дивно, що засобом національного самовираження стає народна пісня та мандрівний театр.
У 1920 році в с. Нижні Сірогози створюється товариство «Просвіта», яке багато зробило для відродження національної культури й мало у своєму складі бібліотечну секцію. Після заборони його діяльності у 1923 році, гуртки товариства стали комсомольсько-молодіжними.
У 1921 році в селі функціонує райсільгоспбудинок, в бібліотеці якого налічується 1900 книг; а читачами є 372 особи. Також працює хата-читальня. її бібліофонд становить аж... 4 брошури!
З 1923 року райсільгоспбудинок очолив Ф.С.Москаленко, котрий, уже проживаючи в Москві, залишив спогади про цей період свого життя.
У1927 році створено районну бібліотеку з книжковим фондом 2457 примірників, яку відвідує 302 читачі.
7 листопада 1935 року було відкрито Палац соціалістичної культури (зараз районний Будинок культури). В ньому одну кімнату облаштували й для бібліотеки, її регулярно відвідувало 510 читачів. Щоденно працівники книгарні обслуговували майже 70 осіб. Першим директором закладу був А.І.Малеєв.
У 1937 році було збудовано Будинок культури в колгоспі імені Кірова з читальним залом та бібліотекою. Загалом у 1938 році в районі діє 8 сільських та 15 колгоспних клубів, 43 червоні кутки та 50 бібліотек включно зі шкільними.
15 березня 1950 року було створено дитячий відділ районної бібліотеки, а з 1 жовтня 1951 року - окрему дитячу районну книгозбірню, першою завідувачкою якої стала А.Ф.Заблуда. З 2008 року закладом завідує В.В. Кузнєцова.
У 1952 році районну бібліотеку розмістили на другому поверсі районного Будинку культури. Спочатку під книгарню виділили дві кімнати, а згодом - сім.
Впродовж 60-х - 70-х років минулого століття в районі відбувається масове будівництво клубів та будинків культури. На кінець 1971 року споруджено 15 типових закладів культури. У 1973 році читачі могли скористатися послугами 15 сільських, профспілкової та двох районних бібліотек. Вони обслуговували 16 тисяч читачів. Крім того, бібліотеки були в кожній школі. Гарна книгарня з відділами художньої та спеціальної літератури була в районній лікарні, її послугами користувалися хворі та працівники лікарні.
У 1977 році відбулася централізація бібліотек району. Директором централізованої бібліотечної системи працювала Л.І.Тарасенко. Слід зауважити, що в цей період значно поліпшилася матеріально-технічна база закладу: придбали кольоровий телевізор «Берізка», магнітолу «Романтика», електричну друкарську машинку, нові аудиторні та тумбові столи, м'які стільці, нові дерев'яні стелажі. Читачі могли користуватися єдиним фондом центральної бібліотечної системи, а згодом і книгами обласних закладів. В ці ж роки шість бібліотек району отримали звання «Відмінної роботи», в тому числі й центральна.
Завідували районною бібліотекою в різні роки О.В.Корнелкж, К.Г.Шевцова, Л.І.Тарасенко, 3.В.Клівак, Т.І.Каменецька, а з 2009 року - О.А. Тверда. Десятки років віддали роботі в районних бібліотеках Л.М.Величко, Н.Я.Кобецька, В.М.Оніпко, К.І.Жданова, Є.В.Сизонець, Л.П.Міненко, О.С.Дідковська, С.В.Пилипець, О.М.Польська, Т.О.Пузирнікова, Л.П.Носова, І.О.Піскунова. Зараз їм на зміну приходять молоді фахівці.
Сучасна бібліотека - це комфортний, привітний і технічно обладнаний інформаційний центр.

Юріи Безух, краєзнавець, почесний член військово-історичного товариства "Наша спадщина" // Червоний промінь. – 2014. – №39 (26 верес.). – С.6.

"Профістарт": здобутки та перспективи"

Кажуть, безробіттю краще запобіти, ніж з ним боротися. Тому служба зайнятості не може оминути звоєю увагою роботу з професійної орієнтації молоді, що навчається. Адже від усвідомлення школярами важливості вибору майбутньої професії, від обдуманого та виваженого кроку до дорослого самостійного життя залежить благополуччя не лише конкретної людини чи родини, з й країни в цілому.
З 2012 року на Херсонщині триває профорієнтаційний проект «ПрофСтарт: юні обирають майбутнє», в якому наш район представляє команда «Чемпіон» у складі учнів Нижньосірогозької загальноосвітньої школи, а координує її роботу центр зайнятості, дитяча бібліотека, відділ освіти, молоді та спорту райдержадміністрації.
На початковому етапі профістартівці ознайомилися з місцевим ринком праці, визначили топ-5 професій нашого району. Потім після навчальних тренінгів виконували творчі завдання: складали професіограми обраних для вивчення професій, готували художні нариси та буклети-презентації (фото 1). Та діяльність у рамках «ПрофіСтарту» не обмежується лише заняттями й самостійною роботою. Школярі мають змогу подорожувати, спілкуватися з однолітками, розширювати свій світогляд.
Так, наприклад, вони взяли участь в обласному профорієнтаційному масовому заході «Твоя професія -майбутнє Херсонщини», що проходив на історико-розважальній базі «Зелені хутори Таврії» (м. Гола Пристань), відвідали Вище професійне училище №2 м. Херсона Херсонське професійне училище сервісу та дизайну (фото 2).
Навчальні заклади презентували професії штукатур, лицювальник-плиточник, маляр, муляр, флорист, перукар-модельєр, стиліст, закрійник та ін. Таким чином, учні мали змогу на власні очі побачити де і за яких умов можна отримати низку професій, потрібних нашому регіону.
До «ПрофіСтарту» має змогу долучитися й інтернет-спільнота: створено web-проект «ПрофіСтарт: юні обирають майбутнє» (http://profistart.blogspot.com) та групу в соціальній мережі «ВКонтакте».
Наразі проект триває. Попереду профістартівців чекають нові завдання та приємні враження.

Євгенія Дем'яненко, заступник начальника відділу надання соціальних послуг районного центру зайнятості // Червоний промінь. – 2014. – №35 (29 серп.). – С.4.

Канікули в бібліотеці

Під час шкільних літніх канікул Першопокровська сільська бібліотека стала місцем, де активно проводять змістовне дозвілля місцеві школярі. Нещодавно вони мали можливість не лише оглянути цікаву експозицію, в якій представлено художні роботи Прохора Павловича Зарютіна, знаного в нашому районі фельдшера, а й взяти урок живопису в його внучки Карини Тимошевської.
Дівчина, як і її знаний дід, теж гарно малює. Тож вона розповіла юним відвідувачам бібліотеки, які виявили бажання взяти пензлі до рук, як треба підбирати папір та фарби. Розкрила секрет, як, маючи в наявності всього три кольори фарби, можна отримати всі можливі кольори і відтінки.
З радісними усмішками і веселим настроєм діти активно включилися в роботу по створенню власних художніх шедеврів.

Євгенія Тимошевська, бібліотекар Першопокровської сільської бібліотеки-філії  // Червоний промінь. – 2014. – №32 (08 серп.). – С.5.

Музей живе, музей працює

І де б ви думали? У нас - у Першопокровці!
А побачити в цьому музеї можна багато чого! Тут є кілька експозицій, що характеризують село в різні часи та епохи. На полицях безліч старовинних предметів побуту, на вітринах - предмети одягу, на стінах картини та ще чимало чого. Кожна річ неповторна і уважному слухачу може розповісти свою власну історію.
Експонати не встигають покритися порохом, адже в музеї завжди чимало відвідувачів: учні й вчителі місцевої школи, гості з інших населених пунктів. Щороку на екскурсію до Першопокровського сільського музею приїздять школярі з Новопетрівки та Анатолівки, а нещодавно завітали новоолександрівські школярі. Тут завжди раді гостям.
Наш сільський музей - це не лише місце для проведення екскурсій, а й місце для влаштування тематичних і бібліотечних уроків для школярів.
І хоча музей невеличкий, та він допомагає нам не забувати свою історію і культуру, а відповідно - будувати майбутнє, ґрунтуючись на досвіді поколінь.

Євгенія Тимошевська, бібліотекар Першопокровської сільської бібліотеки-філії  // Червоний промінь. – 2014. – №29 (18 лип.). – С.4.

Ой на Івана, ой на Купала

З нагоди свята Івана Купала в центральній районній бібліотеці презентовано книжкову виставку «Ой на Івана, ой на Купала», де було представлено літературу з українського народознавства та етнографії. Також користувачам бібліотеки було запропоновано ознайомитися з добіркою статей з періодичних видань, аудіозаписами купальських пісень.
За допомогою всіх цих матеріалів можна дізнатись, з яких далеких язичницьких часів прийшло до нас це свято.
Для користувачів Інтернет-центру було проведено годину народознавства «Зелене Купало у воду упало» та влаштовано перегляд відеофільму про традиції та звичаї, пов'язані з відзначенням цього свята.
Бібліотекарі провели майстер-клас з плетіння вінків і розповіли про їх обрядове значення

// Червоний промінь. – 2014. – №28 (11 лип.). – С.4.

Літній відпочинок розпочався

Ось і прийшло тепле літечко, а з ним такі довгоочікувані школярами канікули і свято - День захисту дітей. Для наших дітлахів воно було особливим, адже сільський голова Сергій Долєцький потурбувався, аби до села привезли атракціони. Тож дитячій радості не було меж!
А в школі розпочав функціонувати табір літнього відпочинку для школярів. Кожного дня вчителі О.В. Сабадаш та В.Л.Слотвінська розкривають дітлахам принади навколишнього світу - проводять екскурсії в природу, побували в сільській церкві та місцевому Будинку культури.
Наприклад, 6 червня завітали до сільської бібліотеки. Саме цього дня відзначали 215 років з дня народження О.С.Пушкіна. Тож вихованцям табору було запропоновано переглянути виставку, присвячену великому поету, завітати на бібліотечний урок: «Я памятник себе воздвиг нерукотворный», переглянути мультфільми за мотивами казок Пушкіна - «Сказка о царе Салтане» та «Сказка о рыбаке и рыбке» і відповісти на запитання вікторини.
На пропозицію записатися до літературного гуртка знавців казок «Казковий вечір» із задоволенням відгукнулося чимало школярів. У планах гуртківців влаштувати показ українських казок для вихованців Верхньоторгаївського дитсадка та брати участь у концертах. Тож літо обіцяє бути цікавим.
Запрошуємо всіх, хоч зараз і гаряча пора - потрібно поратись з сіном та городиною, віднайти хвилинку і завітати до сільської бібліотеки. Адже з книгою можна відпочити, знайти цікаві й корисні поради по догляду за домашнім господарством тощо. Двері сільської бібліотеки завжди широко відкриті для всіх, хто бажає, книги чекають своїх читачів!

Оксана Кудловська, бібліотекар Верхньоторгаївської сільської бібліотеки філії // Червоний промінь. – 2014. – №24 (13 черв.). – С.4.

Святковий калейдоскоп

Вже традиційно у святковий день бібліотекар селищної бібліотеки Ірина Кутіщева запросила на перегляд музичної казки «В деякому царстві.,.» учнів Жданівської ЗОШ I-II ст, та дошкільнят. До дітей завітали казкові персонажі Баба Яга, розбійники (фото 5), Фея квітів, Королева доброти. Разом з улюбленими героями діти змагалися у вправності перетягування каната, в естафетах «На болоті», "Біг пінгвінів», «Кенгуру» та ін.
Гарним доповненням до свята були цукерки та морозиво, придбані за кошти, надані  селищною радою (голова Олександр Грушко), які отримала кожна дитина.

підготувала Валентина Журавська // Червоний промінь. – 2014. – №23 (06 лип.). – С.6.

Урок мужності

У Верхньосірогозькій бібліотеці-філії для учнів З класу місцевої школи проведено урок мужності «Пам'ять нетлінна - подвиг безсмертний».
До школярів із вступним словом звернулася класовод Ірина Іванівна Митро, яка зупинилася на історичних подіях 1941-1945 років, розповіла їм про безсмертний подвиг радянських бійців, партизанів та підпільників у роки Великої Вітчизняної війни.
Під час уроку учні ознайомилися з добіркою художньої літератури про Велику Вітчизняну війну, зокрема, оглянули тематичні книжкові вистави «Діти-герої», «Сірогозщина в роки Великої Вітчизняної війни».

Тетяна Маслова, бібліотекар Верхньосірогозької сільської бібліотеки-філії // Червоний промінь. – 2014. – №21 (23 трав.). – С.5.

«Профістарт» - юні обирають майбутнє"

Підбито підсумки II етапу обласного інноваційного проекту з профорієнтації шкільної молоді «ПрофіСтарт» - юні обирають майбутнє» в Нижньосірогозькому районі.
Учасники проекту - дев'ятикласники Нижньосірогозької ЗОШ І-ІІІ ступенів - представили на розгляд журі відеопрезентації та промоції для захисту.
Протягом року діти разом з координаторами проекту з районної бібліотеки для дітей та районного центру зайнятості досліджували і поширювали інформацію про найпопулярніші та найперспективніші професії нашого району. Вони вивчали історію виникнення професії, прослідковували вимоги до фахівців кожної справи, складали професіограми, проводили інтерв'ю зі спеціалістами, писали нариси та створювали макети рекламних буклетів, спілкувалися в соціальних мережах.
Свої індивідуальні проекти презентували Оксана Полівода, Світлана Щеглова (продавець), Єгор Стовбун, Ігор Чудновський (водій), Діана Дашковська, Еліна Цесельська (лікар-невропатолог), Вікторія Коваленко, Віталій Агеєнко (тракторист), Аліна Гришко, Анжела Кутіщева (перукар).
Вікторію Коваленко та Віталія Агеєнка (на фото) визнано переможцями районного етапу конкурсу, і вони представлятимуть Сірогозщину на обласному огляді.

Віта Копенко // Червоний промінь. – 2014. – №21 (23 трав.). – С.5.

Мандруючи європейскими країнами

Кожного року в третю суботу травня наша країна відзначає День Європи. В цей день українці мають можливість ближче познайомитися з різноманітністю європейської культури, географічних зон, етносів, традицій, видів і зразків мистецтва.
Європа має дуже цікаві «географічні форми». Так, Піренейський півострів, на якому розташовані Іспанія та Португалія, має форму квадрата, а Апенінський, де знаходиться Італія, - чобота.
Неможливо уявити Європу без Карпат. Вони пролягають через території Словаччини, Польщі, Румунії та України. До речі, румунські Карпати - це Батьківщина славнозвісного графа Дракули.
Мабуть, кожна пара закоханих мріє побувати в найвідоміших містах Італії - Флоренції та Венеції, провести час разом, насолодитися чудовою архітектурою, скульптурою, вишуканими будівлями.
Відома в усьому світі Пізанська вежа приваблює мільйони туристів. Історики стверджують, що вона була зведена між 1173 і 1360 роками. За ці роки земля під вежею дещо просіла, що призвело до її відхилення по вертикалі аж на 5 метрів.
В Європі зародилося чимало видів спорту. Крикет з'явився в Англії, гольф - у Шотландії. Досить поширеними є футбол, теніс, гандбол.
Слово «газета» прийшло до нас від назви  дрібної італійської монети - дагейа, за яку можна було придбати друкований аркуш, прототип сучасної газети.
З усіма цими цікавинками учнів 10А класу Нижньосірогозької ЗОШ І-ІІІ ступенів (класний керівник Олена Дежкіна) ознайомили бібліотекарі Тамара Пузирнікова та Олександра Польська. Під  час «подорожі» Європою звучала музика Бетховена, Моцарта, Шуберта, Паганіні, а пісню «Моя  країна» виконав Дмитро Вінгловський. Також учні взяли участь у вікторині й оглянули книжкову виставку «Європа - наш спільний дім».

Олена Тверда, директор комунального закладу «Центральна районна бібліотека» // Червоний промінь. – 2014. – №21 (23 трав.). – С.6.

Книга творить людину

Сьогодні не просто знайти орієнтир у морі інформації, але саме книга та бібліотека залишаються тим острівцем, на якому кожен читач знайде для себе необхідне, цікаве, відкриє завісу раніш невідомого і доторкнеться до надбань світової культури.З 22 по 28 квітня селищною бібліотекою проведено Тиждень молодіжної книги, приурочений до Всесвітнього дня книги та авторського права. Його беззаперечною знахідкою стало проведення Бібліоночі (з 20 до 24 год.), в межах якої користувачам та гостям було запропоновано незвичайну програму: перегляд літературного подіуму «Модна книга», участь у тематичному квізі (вікторині) «Золота молодь», відвідини літературного кафе «Гарний настрій», де учасникам представили меню з незвичайними «стравами»: і печиво «Інтелектуальне», пластівці «Суперечки», і кукурудзяні палички «Дискодрайв», напої «Дуель» та «Поетичний», цукерки «Солодуня», торт «На ціональний». Закінчилася Бібліоніч чайною церемонією «Побесідуємо».
Під час проведення Тижня молодіжної книги  не залишилися без уваги й молодші користувачі  книгарні. Під гаслом «Читати - це круто!» діти разом з  піратами вирушили в мандрівку на пошуки скарбів на книжкових полицях. Знання, одержані під час подорожі, допомогли їм у грі «Найрозумніший». Бібліотекар провела огляд-вікторину книжкової виставки «Великі пригоди маленьких чоловічків».
На завершення Тижня молодіжної книги користувачі відвідали арт-терасу «Галерея ілюстрацій».
Висловлюємо щиру дяку селищній раді, і, зокрема, її очільнику О. Грушку за надані кошти на придбання солодощів та подарунків.

Ірина Кутіщева, бібліотекар селищної бібліотеки // Червоний промінь. – 2014. – 2014. – №18 (02 трав.). – С.4.

Чорнобиль. Біль і пам'ять вічні

26 квітня 1986 року. Чорною та гіркою увійшла ця дата в історію людства. На благодатній землі українського Полісся сталася аварія, яку обґрунтовано вважають найбільшою в світі техногенною і екологічною катастрофою.
Ось уже 28 років ця невигойна рана ятрить українську землю. Чорнобильський смерч забрав життя багатьо людей, завдає шкоди здоров'ю мільйонів українців і його наслідки ще сотні літ відчуватимуть на собі майбутнє покоління.
Летять роки, але біль не стихає, ця трагедія навіки оселилась у людських серцях, стала для нас уроком, за який заплачено дорогою ціною, і нагадує нам, що люди ще не зовсім освоїли могутню енергію атома.
У відділі обслуговування комунального закладу «Нижньосірогозька центральна районна бібліотека» де річниці аварії на ЧАЕС було влаштовано книжково-ілюстративну виставку «Природа. Екологія. Людина». В одному з її розділів «Поріс чорнобилем Чорнобиль, бідою нашою поріс» представлені документальні матеріали художні твори, публіцистичні нариси.
В читальній залі бібліотеки працівники районної та шкільної бібліотек провели годину-реквієм до дня Чорнобильської трагедії «Полин і сакура. Чорнобиль і Фукусима" для учнів 10-х класів Нижньосірогозької ЗОШ I-III ступенів. Школярі дізналися про події катастрофи, згадали про наших земляків, учасників ліквідації аварії, переглянули відео та слайд-презентацію «Полин і сакура».

Тетяна Каменецька, начальник відділу з основного виду діяльності КЗ «Нижньосірогозька центральна районна бібліотека» // Червоний промінь. – 2014. – №13 (28 берез.). – С.2.

Рідний край - наша гордість

У Нижньосірогозькій бібліотеці для дітей спільно з її користувачами, учнями 6А та 6Б класів і вчителями Нижньосірогозької ЗОШ І-ІІІ ступенів Ганною Пантелей та Ларисою Пендак, у рамках відзначення 70-річчя Херсонської області було проведено літературну доріжку «Письменники рідного краю про природу».
Завідувач бібліотеки для дітей Віра Кузнєцова розповіла присутнім про поетів - справжніх патріотів Херсонщини та їх творчість, зокрема, про сірогозців Юрія Безуха та Миколу Дєєва, які пишуть про історію нашого краю та чарівну природу таврійського степу. А активний користувач районної бібліотеки Ірина Березовська прочитала кілька віршів з їх поетичних збірок. Все це супроводжувалися відео-презентацією про Херсонську область.
Цікавим і повчальним виявився виступ еко-агітбригади «Зелена планета» (на фото) під керівництвом Ганни Пантелей на тему «В ім'я майбутніх поколінь».
На завершення заходу школярі відвідали книжкову виставку «Херсонщина, в віршах омріяна, в піснях оспівана», переглянули добірку художньо-публіцистичної літератури про нашу область і отримали рекомендації щодо додаткового читання з вищевказаної тематики.
Цікавий екскурс в історію Херсонщини в форматі літературно-музичної композиції «Херсонщина - мій рідний край» провели бібліотекарі центральної районної бібліотеки Тетяна Каменецька і Тамара Пузирнікова спільно з учителем географії Оленою Морозовою та учнями 8б класу Нижньосірогозької ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Школярі уважно слухали розповіді про сьогодення та людей, які славлять Таврійський край, переглянули відео-замальовку «Вас запрошує Херсонщина», відвідали книжкову виставку «Херсонщина: час, події та люди».

Людмила Гладун, провідний методист комунального закладу «Нижньосірогозька центральна районна бібліотека» // Червоний промінь. – 2014. – №13 (28 берез.). – С.4.

Шевченко житиме вічно

Щороку ми з трепетом у серці відзначаємо Шевченківські дні - вшановуємо пам'ять Великого Кобзаря -поета, національного пророка, невмирущого генія слова, художника, борця за ідеали справедливості та добра.
До 200-річного ювілею Тараса Григоровича в с. Дем'янівка фахівцями сільської бібліотеки та Будинку культуру було влаштовано літературно-мистецьку композицію «Він буде жити вічно!».
Односельцям було запропоновано послухати поезії й музичні твори, покладені на вірші Великого Кобзаря, які виконали аматори сільської сцени, та прослухати аудіозаписи цих творів у виконанні відомих співаків, а також оглянути книжкову виставку «Ми тебе не забули, Тарасе», ознайомитися з репродукціями його найбільш відомих образотворчих робіт, а це - портрети, пейзажі, жанрові роботи в техніці акварелі, сепії, офорту, масляного живопису.

Ірина Бондар, бібліотекар Дем'янівської сільське ї бібліотеки - філії // Червоний промінь. – 2014. – №12 (21 берез.). – С.4.

З Кобзарем у серці

Весна-весняночка... Це вона привітна і щедра подарувала Україні Пророка. Ім'я дала йому рідна мати - Тарас, що означає «бунтар».
В історії назавжди залишаються імена, які з гордістю вимовляє людство. До них належить й ім'я великого українського поета Т.Г. Шевченка. Весь свій могутній талант він присвятив служінню народові,
«Історія мого життя, - писав поет, - становить частину історії моєї Батьківщини». Нині, як і щороку, селищною бібліотекою, учнівським і педагогічним колективами Жданівської ЗОШ І-ІІ ступенів влаштовано Шевченківські дні, присвячені 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря, під гаслом «З Кобзарем у серці».
Класними керівниками проведено виховні години «Дитячі роки Т, Шевченка», «Шевченко і музика», «В сім'ї вольній, новій», конкурс декламаторів «Тарасове перо», конкурс малюнків «Вінок Тарасу», бібліотекарем - огляд літератури «Ми - нащадки Кобзаря» та вікторину «Шевченківська абетка».
Підсумком заходів стала літературно-мистецька композиція «Незгасне слово Кобзаря», під час якої лунали пісні на вірші поета, улюблена поезія учасників заходу.
Сьогодні особливо дзвінко звучать Тарасові пісні та вірші, зігрівають добром любові серця, випалюють гнівом. Ми повинні не просто вшановувати пам'ять геніального поета, талановитого художника, а й відчути його невмируще слово серцем. Т. Шевченко своє життя віддав за Україну, за нас з вами, за те, щоб ми були вільними, гордими людьми.

Ірина Кутіщева, бібліотекар селищної бібліотеки // Червоний промінь. – 2014. – №12 (21 берез.). – С.4.

Ми тебе не забули, Тарасе

Чудову літературно-драматичну композицію «Слово, пісня, дума Кобзаря - ви окраса й суть мого життя», присвячену 200-річчу від дня народження Т.ГШевченка, подарували односельцям новоолександрівські аматори.
Учасники заходу - вихованці дошкільного навчального закладу «Малятко», учні Новоолександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, жіночий ансамбль «Степовичка» представлили драматичну композицію про дитинство Тараса Шевченко, виконали поетичні й пісенні твори, покладені на слова Великого Кобзаря.
До знаменної дати місцевий житель Володимир Каміньков склав віршовану присвяту, уривок з якої наводимо нижче:
Чимало літ уже минуло, Води чимало утекло, Аж два століття промайнуло Від дня народження його. А виріс він на чужині, І посивів в чужому краї. Та все ж, Тарасе, і мені Здається, - кращого немає Нічого в Бога, як Дніпро Та наша вільна Україна, Й село, де серце відпочине, І в небо пташкою злетить.
Захід було завершено словами з поеми Великого Кобзаря «І мертвим, і живим, і не народженим землякам моїм в Україні і не в Україні моє дружнєє посланіє», яка не втратила актуальності і в наш час, та молитвою за Україну.

Т.Василенко, бібліотекар Новоолександрівської сільської бібліотеки-філії // Червоний промінь. – 2014. – №11 (14 берез.). – С.2.

Про творчість Великого Кобзаря у творах Віктора Кутіщева

Шевченко - це той, хто живе в кожному з нас. Він - як сама душа нашого народу, правдива і щира. Поезія його розлита повсюдно, вона в наших краєвидах і в наших піснях, у глибинних, найзаповітніших помислах кожного, чий дух здатен розвиватися. Олесь Гончар

Тараса Григоровича Шевченка в нас читають, його твори люблять і пропагують. У багатьох користувачів, друзів центральної районної бібліотеки інтерес до книги з'явився саме завдяки творам Великого Кобзаря. Одним з наймудріших, найактивніших відвідувачів бібліотеки, активістів і пропагандистів книги є Віктор Микитович Кутіщев, автор багатьох поетичних і прозових збірок, журналіст від Бога, який майже сорок років був незмінним редактором районної газети «Червоний промінь», один з небагатьох журналістів Херсонщини, нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора.
Поціновувачі друкованого слова добре знайомі з багатьма його творами, зокрема, з автобіографічною повістю «Чаклунка і внук її». В ній мовою людських доль Віктор Микитович цікаво і зворушливо розповідає про окремі сторінки з історії нашого селища, про роль Тараса Шевченка та його творчості у формуванні світогляду автора та світосприйняття його земляків-сірогозців.
Так, згадуючи свою молодість, Віктор Кутіщев пише: «В моїй торбі поруч з салом, пляшкою молока і пишками, які мама спекла з борошна, виданого нам у коморі, лежав і акуратно замотаний чистою хустиною, а потім ще й газетою, потріпаний і читаний-перечитаний «Кобзар». Або такі рядки: «... А ще вголос читав «Кобзаря». Іван не те, що виявився уважним слухачем, він був просто приголомшений почутим. Коли ж дочитав до кінця «Катерину», аж заплакав і розмазав по обличчю кулаком сльози».
Напередодні знаменної дати - 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка працівники та користувачі центральної районної бібліотеки здійснили бібліовізит у родину Віктора Микитовича і Майї Олексіївни Кутіщевих.
Зустріч з цікавими та знаними в районі й за його межами людьми була для гостей повчальною і пізнавальною, а для гостинних господарів - нагодою для приємного спілкування.
Особливо зворушливо Віктор Кутіщев розповів про свою домашню бібліотеку, в якій налічується понад три тисячі томів, і яка є справжнім скарбом сім'ї.
З книжкових полиць з надією дивляться і самі просяться до читання майже три сотні кількатомних і багатотомних видань. Є твори майже всіх класиків української літератури минулого і позаминулого століть: Івана Котляревського, Михайла Старицького, Лесі Українки, Марка Вовчка, Івана Карпенка-Карого, Івана Франка, Пантелеймона Куліша, Панаса Мирного, Євгена Гребінки, Івана Нечуя-Левицького, Григорія КвІтки-Основ'яненка, Михайла Коцюбинського, Олександра Довженка, Миколи Костомарова, Семена Скляренка, Зінаїди Тулуб, Юрія Збанацького, Олеся Грнчара, Івана Цюпи, Володимира Сосюри, Андрія Малишка, Максима Рильського, Івана Драча, Дмитра Павличка, Юрія Мушкетика.
В бібліотеці В.М.Кутіщева почесне місце займають твори Тараса Шевченка, серед яких є й рідкісні та ювілейні видання. Наприклад, збірка «Три літа» 1966 року видання - рукописне зібрання поетичних творів Тараса Шевченка (1843-1845) - відома своїм надцінним змістом і трагічною історією: саме за вміщені тут революційні твори геніальний художник і поет відбув десятирічну солдатчину.
Не менш цікавим є ювілейний тритомник творів Великого Кобзаря. Ось як автор книги «Чаклунка і внук її» пише про нього: «1961 року в Державному видавництві художньої літератури вийшов прекрасно оформлений тритомник творів Тараса Григоровича Шевченка, присвячений 100-річчю з дня народження поета. Я був безмірно щасливий, придбавши його. І з насолодою і трепетом знову перечитав. Глибоко вражають окремі думки з передмови до цього видання: «Для мільйонів у всьому світі Шевченко «відкрив» Україну з її вільнолюбивим народом. Він глибше за всіх пізнав сучасну йому українську дійсність, художньо осмислив її найважливіші проблеми, показав характерні типи українського народу в усій їхній національній, соціальній і психологічній своєрідності.
Але Шевченко - поет не вузьконаціональний, він належить усьому світові.
Пісні і думи, страждання і болі, боротьба і прагнення Шевченка, поета справді народного, виразника народних сподівань, однаково зрозумілі й дорогі всьому людству, незалежно від національності. Поет він великий і багатогранний...»
Слід зауважити ще один факт, який визначає особливе ставлення родини Кутіщевих до творчості Великого Кобзаря. Дізнавшись про те, що в центральній районній бібліотеці облаштовано виставку «Шевченківські передзвони», вони передали з власної бібліотеки кілька збірок Тараса Григоровича для цієї експозиції.

Людмила Гладун, провідний методист комунального закладу «Нижньосірогозька центральна районна бібліотека» // Червоний промінь. – 2014. – №11 (14 берез.). – С.2.

Від сопілки - до слова, від слова - до мови

21 лютого представники всіх націй і народностей відзначили  Міжнародний день рідної мови. Це свято було проголошене на Генеральній конференції ЮНЕСКО, яка відбулася 17 листопада 1999 року.  
За недовгий час свого існування свято рідної мови вже стало традиційним. Це один з тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу, посіяти в своєму серці хоча б одну зернину любові до рідної мови.
Святкування Міжнародного дня рідної мови є не тільки гарним та різнобарвним мовленнєвим святом, а й ефективним засобом формування культури толерантного міжнаціонального спілкування.
21 лютого в приміщенні читальної зали центральної районної бібліотеки було проведено мовний калейдоскоп «Безсмертя нації - у мові» та інтелектуальну гру «Рідна мова -світ душі моєї» з учнями 9б класу (класний керівник Любов Герасимова) Нижньосірогозької ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Захід пройшов у теплій, святковій атмосфері. Виступи учнів прикрасили різноманітні конкурси на знання рідної мови, під час яких вони виявили кмітливість та міцні знання. В цьому інтелектуальному змаганні перемогла дружба. Користувачів бібліотеки ми запрошуємо відвідати книжково-ілюстративну виставку «Від сопілки - до слова, від слова - до мови».

Людмила Гладун // Червоний промінь. – 2014. – №9 (28 лют.). – С.3.

Час і досі не загоїв рану - цей одвічний біль Афганістану

Під такою назвою проведено вечір пам'яті Дем'янівською сільською бібліотекою спільно з місцевим Будинком культури.
Перед односельцями виступив ветеран афганської війни Іван Канаш, який розповів про страшні події десятилітньої війни в Афганістані. Його цікава розповідь не залишила байдужими як дітей, так і людей старшого покоління.
З 25-ю річницею виведення радянських військ з Демократичної Республіки Афганістан Івана Канаша і в його особі всіх воїнів-інтернаціоналістів привітав сільський голова Віктор Толкачов і вручив ветерану-односельцю подарунок.
Хвилиною мовчання присутні вшанували пам'ять воїнів-інтернаціоналістів, які не повернулися з афганської війни. На завершення заходу його ведучі - учениці 9 класу Дем'янівської ЗОШ I-III ступенів Валентина Заліська та Юлія Зеленова, - побажали всім здоров'я, щастя, миру, злагоди, добробуту у великому домі, що зветься Україна, і нагадали, що ми не повинні забувати жертви Афганістану та завжди пам'ятати ці трагічні сторінки історії.
Також всі охочі ознайомилися з книжковою виставкою «Афганський біль в моїй душі», яку було представлено в сільській бібліотеці.

Ірина Бондар, бібліотекар Дем'янівської бібліотеки-філії // Червоний промінь. – 2014. – №8 (21 лют.). – С.2.

Солдат війни не обирає

Напередодні 25-ї річниці виведення військ з Афганістану в Першопокровській школі відбулася зустріч з воїнами-інтернаціоналістами. Цьогорічний День вшанування учасників бойових дій на території інших держав пройшов під гаслом: «Солдат війни не обирає». Його підготували вчитель історії Галина Синявська, педагог-організатор Олександра Сидоренко та керівник творчої групи Тетяна Зінченко.
Учасники заходу, а це - представники районної Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), учні, працівники місцевих Будинку культури та бібліотеки охоче переглянули відеопрезентацію, прослухали поетичні рядки, які підготували школярі, та пісні під гітару, що тепло й душевно прозвучали у виконанні вчителя музики Юрія Сидоренка.
Присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять про першопокровчанина Юрія Бугаєнка, який загинув в Афганістані, виконуючи свій інтернаціональний обов'язок, і відвідали музей, в якому облаштовано присвячену йому експозицію, її створила сестра Юрія, наш колишній бібліотекар Людмила Гурківська. Ми завжди пам'ятатимемо героїв афганської війни. А членам районної Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) щиро вдячні за цікаву і змістовну зустріч.

Євгенія Тимошєвська, однокласниця Юрія Бугаєнка, бібліотекар Першопокровської сільської бібліотеки-філії // Червоний промінь. – 2014. – №8 (21 лют.). – С.2.

Віншуємо радість людям на добро

Багата і щедра наша українська земля своїми полями, лісами, ріками і дібровами. Багата на хліб і на пісню. А ще наше велике багатство - це народні традиції та обряди.
У Святки - від Різдва до Водохреща - дзвеніли по всій Україні колядки та щедрівки. Люди ходили віджати до хати, щоб побажати один одному всього найкращого, приймали  гостей, робили один одному подарунки.
13 січня, на Меланки і Василя, по селищу лунали щедрівки. Гурт щедрувальників - вихованці ДНЗ №3 та учні Жданівської ЗОШ І-ІІ ст. в ролі Кози і Козовода, Міхоноши й Звіздоноши та інших казкових героїв своїми привітаннями, щирими побажаннями і щедрівками потішили працівників центральної районної лікарні, колективи селищної ради та центральної районної бібліотеки, учнів і вихователів Жданівської школи.
За звичаєм щедрувальники були гостинно обдаровані солодощами.
Тож вітаємо всіх зі святами. Дай, Боже, нам ці свята впровадити  і наступних дочекатися при здоров'ї, достатку і благополуччі. Хай різдвяна зірка яскраво сяє до наступного року. Нехай буде тепло в оселях і в серцях.

Ірина Кутіщева, бібліотекар селищної бібліотеки // Червоний промінь. – 2014. – №3 (17 січ.). – С.4.

Книга - як свіча пам'яті

Юрія Валентиновича Безуха добре знає громадськість Сірогозщини. Людина, безмежно віддана справі, він багато років пропрацював у царині медицини, і разом з тим протягом тривалого часу активно займався пошуково-краєзнавчою роботою.
У переддень Нового року побачила світ його нова книга «Вовча гребля», видана Мелітопольським видавничо-поліграфічним центром «Люкс» за сприяння Миколи Горлача з м. Новий Уренгой (Росія), Петра Яворського (ТОВ «Анатолівське»), Віктора Назаревича (ТОВ «Промінь-21»), Наталії та Володимира Нишпорів (ТОВ «Дружба-5»), Василя Павліша (ТОВ «Відродження»), Миколи Шмигирівського (ФГ «Нікош»), приватних підприємців Олександра Жиліна та Олександра Дяченка з с. Нижні Торгаї, працівників центральної районної бібліотеки.
24 грудня в актовому залі райдержадміністрації зібралися шанувальники творчості Юрія Безуха на презентацію його нової книги. Як і годиться, перед зібранням виступив автор, який розповів про свою краєзнавчу роботу, зокрема, над книгою «Вовча гребля».
Юрій Валентинович провів величезну пошукову роботу, побував в архівах, розмовляв з багатьма односельчанами, занототував свідчення своїх рідних, зібрав величезний фактичний матеріал, який згодом трансформувався в книгу. Звичайно ж, опрацював силу-силенну літератури, що дало йому можливість життя Нижніх Сірогоз на цьому тлі. Багато сторінок книги присвячено конкретним людям і подіям.
Слід зауважити, що книга про рідне село вже не перша в творчому доробку нашого земляка. Сірогозцям добре відомі такі книги Юрія Безуха, як «Нариси з історії Сірогозщини», «Між молотом і ковадлом», «Квітка степова», «На перехресті світових шляхів», «Чари Сірогозщини» та ін.
Своє слово про неординарну подію в житті нашого району висловили заступник голови районної державної адміністрації Ольга Малецька, заступник голови районної ради Наталя Ставицька, місцевий поет Микола Дєєв, ветеран органів місцевого самоврядування Олександр Попов, а працівники центральної районної бібліотеки представили зібранню електронну слайд-презентацію «Степовий заспів Юрія Безуха» і влаштували виставку його друкових робіт.
На завершення заходу його ведучі вкотре привітали автора і подякували всім присутнім за увагу до творчості нашого земляка. Крім вітань, вони висловили впевненість, що свою роботу по дослідженню історії Сірогозщини Юрій Валентинович продовжить і надалі. Особливого ж колориту презентації надали пісні у виконанні Дмитра Вінгловського та Юрія Подколзіна.
Юрій Безух подякував усім, хто допоміг йому в написання цієї книги, а також організаторам презентації, поділився з присутніми своїми дослідницько-краєзнавчими планами на майбутнє. Зокрема, сказав про те, що вже готові до друку дві його книги «Квітка степова. Чари степу» та яскраво оформлена збірочка віршів для дітей «Казки Жовтого Бичка».
Поява книги «Вовча гребля», безсумнівно, важлива подія в житті Сірогозщини. Вона є чудовим інформаційним джерелом для широкого загалу читачів і задовольняє культурні та освітні потреби мешканців району. У вкладках книги є чимало кольорових фотографій, а також сторінок із старими, чорно-білими світлинами.
Видання розраховане на широке коло читачів: учителів і учнів, студентів, краєзнавців, гостей та туристів - усіх, хто цікавиться культурною спадщиною та історією району.

Малецька Ольга Ростиславівна:
- Наша земля в творах .Юрія Безуха. завжди була не тільки предметом опису, а й стала для нього об'єктом захоплення, а іноді й поклоніння. Автор визнає надзвичайно важливу роль краєзнавчого матеріалу в збереженні історичної пам'яті.
Використання краєзнавчого матеріалу, який зібрав і упорядкував Юрій Безух, є великим скарбом при проведенні шкільних уроків, а також дає можливість прилучитися до цілющого джерела багатющої криниці творчої спадщини нашого земляка.
Кажуть, що як Бог дав людині талант - то не один. Так і в Юрія Безуха і в прозі, і в віршованих, і в філософських творах - він неабиякий мастак.

Попов Олександр Антонович:
- Юрій Безух часу гаяти не звик і про це красномовно свідчить його чималий творчий доробок, який нині поповнився  новою збіркою «Вовча гребля». Зміст цього видання надзвичайно насичений І багатогранний, розпочинається із знайомства з територіальною належністю Сірогозщини, зі скрижалями її давньої Історії.
Чимало сторінок присвячно сірогозцям, дослідженню їх родовідного коріння. Все це - людські життя. Декого я знав особисто, вони народилися й жили поруч, творили історію нашого краю.

Ставицька Наталя Михайлівна:
- Невтомності й невгамовності нашого земляка, лікаря за фахом, поета, філософа, письменника-краєзнавця за покликом серця Юрія Безуха можна лиш по-доброму позаздрити. У своїх найпотаємніших закутках душ і віднаходить талановитий літератор наснагу, мужність, терпіння, щоб творити, творити, творити. Його книги залюбки читають не лише діти, а й дорослі. Тим паче, що за останній час Юрій Валентинович провів чимало зустрічей у читацьких залах Сірогозщини, як з юними книголюбами, так і з зрілими шанувальниками його творчості, подарував свої збірки не одній бібліотечній установі.
Юрій Безух вирізняється активною життєвою позицією іжагою творчості.

Дєєв Микола Якович:
- Читачів, які візьмуть у руки нову книгу Юрія Безуха «Вовча гребля», чекає приємна несподіванка - її написано близькою, зрозумілою і  рідною нам «сірогозькою мовою». А ще Юрій Валентинович у новій  книзі вирішив викласти події часів минулих не лише мовою фактів і цифр, й художньо їх опрацював, зробив більш сприйнятними для читацького загалу.
У творчості Юрія Безуха ХХ-е сторіччя - це історичний проміжок часу, що характеризується революціями, війнами, зламами, катаклізмами, який був зазначений трагічними подіями, що вплинули на життя Сїрогозідини і на долі людей нашого краю. Сподіваюся, що книга Юрія Безуха "Вовча гребля", яка щойно вийшла з друку, як і його попередні твори сподобається читацькому загалу і викличе їх непідробну зацікавленість до творчості автора.

Віта Копенко // Червоний промінь. – 2014. – №1 (03 січ.). – С.2.

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930