за 2012 рік

Знай свої права, виконуй обов'язки

10 грудня в усьому світі відзначається Міжнародний день прав людини. До цієї дати в усіх школах, бібліотеках проходять Тижні права з метою ознайомлення дітей з їх правами, з організаціями, які їх захищають, а також з обов'язками, яких вони повинні дотримуватись.
Цикл заходів з правознавства пройшов і в Чаплинській спеціалізованій школі № 3. Підготували і провели їх працівники районної бібліотеки для дітей, їхні волонтери, бібліотекар ЧСШ №3 - Бех Світлана Вікторівна, вчителі історії та права - Чумаченко Любов Дмитрівна і Лелеко Микола Миколайович, правознавці та правоохоронці району.
Відкривав «Тиждень права» захід дитячої бібліотеки для учнів 5-х класів - спортивно - правова гра «Точно в ціль». Діти дуже вдумливо поставились до конкурсу й показали добрі знання закону і права.
Крім того, бібліотека провела ще один захід, на якому учасники змогли закріпити отримані раніше знання - правову гру «Веселий м'ячик». Ведучою цього заходу була бібліотекар районної дитячої бібліотеки Лавренюк Марія Володимирівна. Гра була і веселою і повчальною. «Непідкупний» арбітр Світлана Вікторівна Бех дуже уважно слідкувала за ходом гри і чесно оцінювала відповіді дітей.
Семикласники стали учасниками засідання за круглим столом на тему: «Дитина: права та її обов'язки», проведеного завідуючою районною бібліотекою для дітей Бугайовою Л.П. Діти взяли активну участь в обговоренні різних життєвих ситуацій, правових термінів та їх значення; а також участь у правовій грі: «Знайди відповідне».
На захід до учнів 9-х класів завітав правознавець, начальник Управління юстиції Бех Володимир Володимирович. Тема його виступу була дуже важливою і повчальною - «Кримінальна відповідальність неповнолітніх». Діти уважно слухали гостя, ставили запитання.
Глибоке враження на дітей справили зустрічі з працівниками правоохоронних органів та працівниками Служби у справах дітей.
Маємо надію, що ці зустрічі не залишили дітей байдужими.

Л.Бугайова, завідуюча районною бібліотекою для дітей // Радянська Таврія. – 2012. – №51 (21 груд.). – С.4.

Людина незламної мужності...

6 грудня 2012 року виповнюється 120 років від дня народження видатного українського письменника, драматурга, нашого земляка Миколи Гуровича Куліша.
Микола Куліш - чи не найтрагічніша постать доби Розстріляного Відродження. Один із зодчих української новітньої драми. Він писав твори, засновані на кращих традиціях національної літератури і культурних надбань світової драматургії. М.Куліш був літописцем своєї епохи, і сам зіграв трагічну роль, залишивши світ у розквіті сил, його було знищено через велику любов до України.
Микола Гурович Куліш народився у Чаплинці 6 грудня 1892 року. У своїй біографії писав: «Я син батрака-селянина, з села Чаплинки Дніпровського повіту. Дитячі роки пройшли у крайній нужді, іноді злиднях. Батько, безкінний селянин, більшу частину життя прослужив у поміщицьких економіях чорноробочим і у багатьох селах поденщиком. Мати родом з Полтавської губернії, ще дівчиною прийшла в Тавриду на заробітки до поміщиків». Він з дитинства звик до важкої праці, пізнав нужду і голод, заробляючи на шматок хліба в чужих наймах. З восьми років вступив до школи, де був відзначений вчителем, як здібний і обдарований школяр, а під час канікул служив у багатих мужиків.
У 1905 році після закінчення школи інтелігенція Чаплинки зібрала у складчину 100 карбованців для подальшої освіти М.Г.Куліша, що дало змогу стати учнем міського училища в Олешках (нині Цюрупинськ). Екстерном склав екзамени за шість класів гімназії (1913). Готуючись до вступу в університет, був раптово мобілізований у царську армію, де спочатку служив рядовим, а потім курсантом Одеської школи прапорщиків, після закінчення якої з 1915р. перебуває в діючій армії. У фронтових умовах юнак знаходить час для творчості. Його гострі, актуальні поезії друкувались в армійській газеті. Тут, на війні, Микола все більше відчуває бажання жити заради того, щоб писати і творити.
Додому він повернувся через три роки, працював головою виконкому Олешківської міськради. Під час наступу денікінців у складі Дніпровської організації КП(б)У евакуювався до Херсона, де сформував Дніпровський селянський полк, з яким як начальник штабу пройшов бойовий шлях від Херсона до Києва. По війні Микола Куліш редагував районну газету, в Олешках, завідував повітовим відділом народної освіти. Після переїзду 1922 р. до Одеси працював інспектором у губнаросвіті, допомагав організовувати школи і дитячі будинки. За новою методикою він створює першу українську абетку і букварик.
Налагоджуючи роботу шкіл, опікуючись учнями та вчителями М.Куліш часто бував у хуторах, селах і містечках рідної Херсонщини. У голодні 1921-1922 рр. Микола Гурович доклав неймовірних зусиль, щоб урятувати багатьох школярів від смерті й зберегти від закриття багато невеликих шкіл. Свої враження від цих років драматург передав у циклі документально-психологічних нарисів «По весям й селам» (1923, російською мовою).
Саме в Одесі, незважаючи на величезну зайнятість М.Куліш закінчив першу п'єсу «97», яка принесла йому славу непересічного драматурга. Прем'єра, відбулася в 1924 р. І мала тріумфальний успіх на сцені театру ім. І.Франка (Харків), а згодом і в інших театрах. Про автора одразу заговорили в пресі і провідні критики і мистецтвознавці.
Наприкінці літа 1925 року Микола Куліш переїжджає до тодішнього центру духовного й інтелектуального житя України - Харкова, де зібрався весь квіт української культури. Він стає однією з центральних постатей літературно-художнього процесу в Україні та головною постаттю в українській драматургії 20-х -початку 30-х років. Його п'єси ставлять театри різних стилів та уподобань.
На межі 20-30 -х років для М.Г.Куліша настали важкі й трагічні часи.
Його ім'я роблять символом негативних тенденцій в українській літературі, критикують за скептичне тлумачення сучасності, закидають, що його п'єси сповнені ідеологічних вад, що вони зводять наклеп на радянську дійсність. Нові твори драматурга викликають лише гострі, недоброзичливі рецензії та відчуття. Після прем'єри драми "Маклена Траса» й цілковитого несприйняття вистави офіційною критикою, драматург різко й відверто формулює висновок:« Я розумію це так, що взято курс на знищення мене як художника».
У цей період Микола Куліш гостро відчуває невідповідність офіційної ідеології, яка стверджувала тезу «подальшого розквіту України», реальному стану українського життя. 1933 року Микола Гурович побував на Херсонщині. Враження від тієї поїздки були гнітючими: «По дорогах лежать пухлі й мертві люди, по селах тихо, люди не ходять, бо не мають уже сил рухатися... І ця Україна цвіте, збіжжя красується по полях? Та ж нема кому його сіяти і збирати! Багатюща країна, земля - як золото, трудолюбивий і здібний народ, що з ним зробили?! Про це не лише писати треба, а кричати, бити у дзвони на сполох». Проти драматурга почалася цілеспрямована ідеологічна кампанія, його гостро критикували за відхід з«революційних позицій» на «ворожі засади». Це призвело до того, що на Першому всесоюзному з'їзді радянських письменників (1934) відбулося офіційне закріплення за Миколою Кулішем статусу буржуазного націоналіста з подальшим виключенням з лав комуністичної партії.
Творчий шлях письменника-драматурга обірвався раптово: у грудні 1934 року його заарештували. У березні 1935 року тяжко хворого на туберкульоз Куліша засудили на десять років позбавлення волі з відбуванням строку на Соловках. У1937 році М.Кулішу винесли смертний вирок. Розстріляно видатного драматурга разом з багатьма відомими українськими діячами літератури та культури 3 листопада 1937 року.
За одинадцять років безперервної письменницької діяльності (1923-1934) драматург створив майже півтора десятка п'єс. І кожна з них - шедевр світового значення. Це «97» (1924), «Комуна в степах»(1925), «Отак загинув Гуска» (1925), «Хулій Хурина» (1926), «Зона» (1926), «Народний Малахій» (1928), «Закут» (1929). «Патетична соната» (1929-31!), «Мина Мазайло» (1928) та інші.
М.Куліш від природи був багатогранною обдарованою особистістю - талановитим письменником,  драматургом, творчість якого відкрила нові напрямки у розвитку національного й світового драматичного мистецтва ХХ-ХХІ століть. Могутня постать письменника увібрала в себе поетичну безмежність і епічну велич Таврійської землі, з якої розпочався його шлях у великий світ та у світ «великої літератури».
Наш земляк, за якого ми горді, таврієць Микола Гурович Куліш, незважаючи на своє недовге життя, пройшов надзвичайно складний, напружений та плідний творчий шлях.
Враховуючи значний внесок Миколи Гуровича Куліша у світову та вітчизняну культуру, у центральній районній бібліотеці відбудуться наступні тематично-просвітницькі заходи:
- Книжкова виставка -портрет. «Микола Куліш - геніальна постать української драматургії»
- Літературний вечір-портрет «Микола Куліш. Повернення із забутгя». - Усний журнал «Талантне підвладний часу».

Підготувала: редактор Центральної районної бібліотеки   О.Наумова // Радянська Таврія. – 2012. – №49 (07 груд.). – С.6.

Сторінки безсмертя (партизанський рух на Херсонщині)

Щорічно в Україні в кінці вересня відзначається День партизанської слави.
Значний внесок у розгром німецько-фашистських загарбників в роки Великої Вітчизняної війни внесли партизани і підпільники. Початком розгортання їхньої боротьби послужила директива Ради Народних Комісарів СРСР і ЦК ВКП (б) від 29 червня 1941р. На додаток до неї 18 липня 1941 р. ЦК партії прийняв спеціальну постанову «Про організацію боротьби в тилу німецьких військ», в якій конкретно вказувались шляхи боротьби з ворогом у тих районах, яким загрожувало фашистське вторгнення: Пропонувалося завчасно перевести на нелегальне становище частину радянських і партійних працівників, комсомольських активістів, здатних організувати боротьбу проти загарбників.
19 серпня 1941 року фашисти окупували Херсон, а згодом і всю область. На території Херсонщини також розгорнулася всенародна боротьба проти фашистів. В кінці серпня - початку вересня 1941 року розгорнув бойову діяльність партизанський загін, очолюваний учасником громадянської війни на Херсонщині О.Є. Гірським. Начальником штабу був голова виконкому Херсонської міськради А.К.Ладичук, комісаром -секретар Миколаївського обкому партії П.В.Макєєв. У загоні було 100 бійців - в основному радянські, партійні працівники, робітники заводу імені Комінтерну. Патріоти знищували живу силу і техніку ворога, виводили з ладу телеграфні й телефонні лінії. Протягом вересня 1941 року вони  винищили 33 фашиста, захопили 6 мотоциклів, 4 автомашини, багато автоматів та іншої зброї. Не маючи зв'язку з Великою землею, достатньої кількості боєприпасів та зимового одягу, командування загону направило через лінію фронту розвідника - зв'язкового Р.М.Хазановича - колишнього працівника міської газети «Наддніпрянська правда». Йому насилу вдалося перейти лінію фронту, зв'язатися з працівниками ЦК КП(б)У, передати цінні відомості і отримати для партизанського загону зброю і необхідне спорядження. Однак, повертаючись літаком з групою зв'язку в партизанський загін, Хазанович загинув при приземленні. Сам загін восени 1941 року був виявлений карателями, оточений і знищений. Партизани до останнього подиху билися з ворогом. Смертю хоробрих полягли О.Є.Гірський, А.К.Ладичук, І.В.Макєєв, А.Л.Носков та інші.
Мужньо боровся з окупантами і партизанський загін під командуванням М.І.Павловського, який діяв, в основному, на території Бериславського, Великоолександрівського, Горностаївського районів та в дніпровських плавнях, загін відбивав численні спроби гітлерівців проникнути у плавні, захопивши понад 50 полонених, багато трофеїв. У поєдинках з чисельно переважаючими силами ворога, партизани зазнали великих втрат.
Вирвавшись з оточення, вони невеликими групами стали пробиватися в північні райони України для з'єднання з діючими там партизанськими загонами. Надалі М.І.Павловський продовжував партизанську діяльність у з'єднанні С.А.Ковпака.
Не менш героїчно боровся партизанський загін, що базувався в ушкальських плавнях, він нараховував 90 бійців. Командиром його був колишній секретар ушкальської партійної організації А.Г.Резніченко, заступником - другий секретар Великолепетиського райкому партії Ф.І.Балабанов. Загін був сформований Запорізьким обкомом партії. До нього увійшли - голови колгоспів К.М.Пилипенко, Г.А.Скоробогатько, А.Є.Мелешко, директори середніх шкіл В.А.Оніщенко та І.А.Тимченко, працівники партійного і радянського апарату М.Д.Сербін, Я.Ф.Воронцов, Ф.С.Селін, І.З.Белла та інші. Бійці загону були добре озброєні, мали свою радіостанцію. Все це дозволяло здійснювати сміливі нальоти на німецькі гарнізони, комендатури, знищувати окупантів, виводити з ладу техніку противника, захоплювати зброю.
Наприкінці 1941 року фашисти, озлоблені активними діями партизан, кинули проти них авіацію, артилерію, війська СС і польової жандармерії. Герої прийняли бій. Але сили були явно нерівними. Багато бійців загону загинули в бою. Захоплені в полон пораненими, були розстріляні. А.Г.Різніченко загинув на початку 1942 року. Протягом деякого часу діяв партизанський загін і на території Нижньосірогозького та Великолепетиського районів на чолі з секретарями Нижньосірогозького райкому партії М.В.Купрієм і І.Д. Височиним. Партизани і підпільники організовували явочні квартири, поширювали зведення Радіоінформбюро, антифашистські листівки, збирали дані розвідувального характеру, проводили диверсії. Влаштувавши засідку, вони, на початку 1942 року, знищили кілька автомашин з солдатами і боєприпасами, які йшли до Криму. Через деякий час загін було розгромлено. Багато партизан, у тому числі і їх керівники М.В.Купрій і І.Д.Височин, загинули.
Більшості патріотів немає в живих. Але пам'ять про них не меркне. У нашій області їх іменами названо вулиці, встановлено пам'ятники, меморіальні дошки, оформлені експозиції в музеях. Цієї честі удостоєні партизани О.Є.Гірський, А.К.Ладичук, П.В.Макєєв, А.Л.Носков, І.Д.Височин, М.І.Павловський, А.Г.Резніченко та інші.

Підготувала: редактор КЗ «Чалинська ЦБС» Наумова О.В. // Радянська Таврія. – 2012. – №47 (29 листоп.). – С.3.

Основну увагу приділяю дітям

Я працюю у сільській бібліотеці села Маркеєво. Основну увагу приділяю дітям, бо вони - наше майбутнє. Я - ветеран праці, в далекому 1986 році моїй бібліотеці було присвоєно звання «бібліотека відмінної роботи». З тих пір я прагну працювати якнайкраще.
Стараюсь робити все, щоб дітям було цікаво в бібліотеці. Ми разом з школярами проводимо масові заходи: вранішні виступи, огляди книг, перегляди дитячої літератури під назвами: "Кращі книги -дітям", «У країні Мурляндії».
А для молодших школярів організовую виставки-вікторини: «Хто казки знає, той і відгадає».
Разом з шкільною бібліотекою провели ранок, присвячений Дню бібліотек.
Всі вранішні виступи закінчуються в нас солодким столом і фотографіями на пам'ять, їх вже назбиралося повний альбом.
Мене радує спілкування з підростаючим поколінням. Діти беруть активну участь у всіх заходах і завжди задоволені. А це неабиякий стимул для моєї роботи.

В.Пилипенко, бібліотекар Маркерської бібліотеки-філії // Радянська Таврія. – 2012. – №44 (02 листоп.). – С.8.

Всеукраїнський день бібліотек

Бібліотека...З давніх часів вона є скарбницею людських знань.
Це місце, де можна поспілкуватися з улюбленими героями, одержати необхідну інформацію, підготувати реферат, або просто відпочити з книгою. Надворі 21 століття, і головним джерелом інформації, крім книги, є - комп'ютер. За останні роки комп'ютер став витісняти з інформаційного простору книгу. Тому, щоб книга і надалі залишилася джерелом інформації, її треба постійно рекламувати.
Сьогоднішня мета Відкритого уроку читання, який відбувся в Першокостянтинівській ЗОШ - допомогти зрозуміти дітям, що книга та бібліотека завжди була і буде центром інформації.
Відкритий урок читання в нашій школі був проведений у формі гри, інформації, інтелектуальних розваг, конкурсів, вікторин, подорожей. Учні 1 класу здійснили подорож до бібліотеки. Учні 3-4 класів подорожували казкою, де показали свої знання в цьому жанрі. Учні 5-6 класів проявили хист в командній грі, яка називалась «Про книгу і бібліотеку». На зустріч з учнями 7 класу запросили колишнього сільського бібліотекаря, а нині пенсіонера - Михальченко Л.В. Вона розповіла дітям, як відроджувалися бібліотеки, як вони розвивалися . Для учнів 8,9 класів був проведений інформаційний урок «Значення книги в житті людини».
Підсумком свята Відкритого уроку читання була доброчинна акція «Подаруй бібліотеці книгу», де відгукнулися всі учні нашої школи, а також конкурс на кращу емблему нашої бібліотеки.

С.Каленюк, бібліотекар Першокостянтинівської ЗОШ // Радянська Таврія. – 2012. – №40 (06 жовт.). – С.5.

За крок до сучасної бібліотеки

Сьогодні тяжко уявити сучасне життя без бібліотеки, куди кожен із нас може прийти, щоб отримати потрібну інформацію, поспілкуватись, долучитись до світових духовних багатств. Адже бібліотека - одна з прадавніх культурних осередків. За довгий період людської історії її соціальні функції зазнали істотних змін. Призначенням перших бібліотек було зберігання документів. З часу виникнення до сьогоднішнії днів бібліотека пройшла певні етапи розвитку.
Суспільні трансформації, що відбуваються, впливають на бібліотеки настільки рішуче, що міняють не лише всю систему бібліотечної праці і бібліотечних ресурсів, але і вперше ставлять питання про «кордони» бібліотечного простору. Інформація нині є важливим політичним, економічним та соціальним ресурсом людства.  Надійність процесу обслуговування в бібліотеці визначається не кількістю послуг, що надаються, а тим, наскільки повно і якісно вони задовольняють інформаційні потреби. Підвищення соціальної інформаційної ролі бібліотек диктує нові вимоги до сучасного бібліотекаря, який є посередником між читачем і книгою чи будь-яким іншим носієм інформації.
Запит на інформацію, яка потрібна відвідувачам, дуже змінився, тож бібліотекарям слід йти в ногу з життям. Сьогодні з радістю констатуємо, що ми зробили крок вперед, взявши, участь у конкурсі проектів «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет», започаткований Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (ІRЕХ) в рамках програми «Бібліоміст» для українських публічних бібліотек. Нагадаємо, що, пройшовши конкурсний відбір на отримання комплектів комп'ютерного обладнання, Чаплинська ЦБС стала переможцем III раунду в конкурсі проектів. Новим обладнанням бібліотеки будуть модернізовані у жовтні-листопаді 2012 року. Чаплинська центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, бібліотека-філія с. Хрестівка, бібліотека-філія с. Першокостянтинівка отримають безкоштовно за програмою «Бібліоміст» комп'ютерне обладнання: 15 комп'ютерів, 15 комплектів навушників та веб-камер, ліцензійне програмне забезпечення, чотири принтери та сканери, 4 набори обладнання для створення локальної мережі та підключення до мережі Інтернет.
Для прийому відповідного обладнання за умовами конкурсу передувала велика підготовча робота ( капітальний ремонт в районній бібліотеці та бібліотеках-філіях), підведення Інтернету, заміна вікон, виготовлення решіток, ремонти системи опалення та ін.).
Все це здійснилося завдяки сприянню начальника відділу культури і туризму Терлецької І.І., фінансової підтримки органів влади: голови райдержадміністрації Бериславського В.М., голови районної ради Самойлова М.С. та корпусу депутатів районної ради, голови сільської ради с.Хрестівка Хільченка С.В., голови сільської ради с. Першокостянтинівка Михайловської Т.В.
Тож незабаром наша бібліотека стане сучасною бібліотекою, яка задовольнить запити і потреби найвибагливіших користувачів. Світ невпинно трансформується, і роль бібліотеки -також. Ми прагнемо бути сучасними, сповнені творчих ідей. У.житті кожного буває хвилина, коли хапаєшся за голову і шукаєш відповіді на актуальні питання. Сучасна бібліотека - саме те місце, де можна їх віднайти! Завітайте до нас і ви не пожалкуєте, бо бібліотека надасть вам широкий вибір сучасних послуг: спілкування (електронною поштою, у соціальних мережах, в «скайпі» тощо ); доступ до місцевих та світових новин, до інформації про можливості навчання, працевлаштування, медичного обслуговування, культурного розвитку, ведення підприємницької та господарської діяльності та інше. Ці послуги з використанням вільного доступу до Інтернету надаватимуться для всіх категорій користувачів безкоштовно.
Ми усвідомлюємо, що попереду великий і цікавий обсяг роботи, адже в нас творчий і злагоджений колектив, який працюс для задоволення потреб і запитів користувачів: як дорослих, так і дітей. Творчий підхід у роботі притаманний нашим бібліотекарям: завідувачу районною бібліотекою для дітей Бугайовій Л.П., інноваційні ідеї якої були неодноразовими переможцями обласних і республіканських конкурсів; подає великі надії молодий спеціаліст Лавренюк М.В., яка з перших днів роботи виступила з творчою інновацією; невтомна і винахідлива трудівниця - завідувач бібліотекою-філіїєю с. Григорівка Колісніченко Н.П., яка завжди в гущі подій села; значний крок вперед зробили завідувачі бібліотек-філій с. Хрестівка - Макарчук Л.М та с. Першокостянтинівка - Воловець Л.В., які виявили ініціативу освоювати комп'ютерні технології; завжди чітка і відповідальна в роботі завідувач селищною бібліотекою-філією Асканія-Нова Острянська Т.П., разом зі своїми колегами Самарською Т.О. та Огородніковою І.А.; ініціативна і прогресивна своїми новими ідеями завідувач б/ф с.Іллінка Коваленко В.О., багаторічним досвідом роботи на семінарах ділиться зав. б/ф с. Балтазарівка Головченко Л.М.; сміливо здійснюють творчі кроки бібліотекарі відділу обслуговування ЦРБ Суханова І.А, Шумейко Н.С., Чуб І.В.; професіонал бібліотечної справи - редактор Привалова Л.П.; творча і невгамовна в роботі зав. б/ф с.Магдалинівка Кузьменко Л.Ф.; користується великим авторитетом серед своїх читачів зав. б/ф с.Новонаталівка, керівник клубу «Берегиня» Голубєва Т.П.; турботлива, з неспокійним серцем зав. б/ф с.Долинське Харченко Л.П.; самовіддана і одержима своєю роботою зав. б/ф с.Маркеєво - Пилипенко В.М., яку дуже люблять наймолодші читачі, відповідальна і обов'язкова в роботі зав. б/ф с.Хлібодарівка Трунова В.П., добросовісна і трудолюбива зав. б/ф с.Іванівка Петриченко Л.В.; професійно і оперативно виконують свою роботу бібліограф ЦРБ Зінченко Н.О. та редактор ЦРБ Наумова О.В; наполеглива і відповідальна в роботі зав. б/ф с. Червона Поляна Пальона О.І.; творча, ініціативна, в постійному пошуці інноваційних ідей методист ЦБС - Чиркова Н.П.
Колектив ЦБС сьогодні працює заради утвердження іміджу сучасної бібліотеки як осередку громади, підвищення ролі бібліотеки за допомогою новітніх інформаційних технологій та нових послуг, яких нині потребує вимогливий  читач.
Всеукраїнський день бібліотек - це професійне свято для бібліотекарів та свято для прихильників читання. Щиро вітаємо всіх бібліотечних працівників, ветеранів бібліотечної справи, шанувальників книг і бібліотек! Бажаємо міцного здоров'я, творчого неспокою, позитивних новин, здійснення всіх бажань.

А. Жовнірчук, директор КЗ "Чаплинська ЦБС" // Радянська Таврія. – №2012. – 39 (28 верес.). – С.8.

Берегині книжкових скарбів

Всеукраїнський день бібліотек, що традиційно відзначають 30 вересня, свідчить про глибоку повагу народу до своєї духовної спадщини, науки і культури.
Книги стали невідємною частиною нашого життя. І якою б начитаною людина не була, завжди, читаючи книгу вона для себе знаходить щось нове, щось цікаве.
Всі дорогоцінні скарби людства, завдяки бібліотекам, доступні кожному не залежно від їхнього статку. Існуючи багато сотень років, бібліотеки зберігають для людей книги і інші документи, в яких зафіксовано відкрите за багато тисячоліть. Бібліотеки сприяють розвитку науки, прогресу усього суспільства і кожної окремої людини.
Прекрасна професія бібліотекаря. Він здійснює зв'язки часів, як в історії людства, так і в історії самої науки. В його діяльності органічно сусідами є минупе і сьогодення. Він вимушений постійно тримати руку на пульті суспільного життя, стежити за дійсністю, відповідати її вимогам. Бібліотекар насамперед повинен любити людей, допомагати читачам виробити систему знань, диференційовано підходити до різних категорій читачів, враховуючи особливості їх інформаційних запитів, та дохідливо пояснювати. Це вимагає від фахівця такту і в той же час наполегливості. Людям цієї професії властиві чуйність, ввічливість, уважність. Саме таким є і наш незмінний директор - Жовнірчук Антоніна Леонідівна. Досвідчений керівник, справжній професіонал, який завжди надихає нас і підтримує.
Методист районної бібліотеки, Чиркова Надія Петрівна, допомагає у вирішенні важливих питань. Завдяки їй ми шліфуємо свій професіоналізм. На районних семінарах спілкуємося з колегами, ділимося досвідом роооти. Такі зустрічі ідуть на користь намий роботі.
Принцип - "Все для читача" - основний девіз бібліотекаря. Прихильників книг було і буде вдосталь, бо вони зберігають для людства чарівний світ добра й краси, можуть навчити великих таємниць, окрилити мрією. Книги завжди будуть потрібні людині і навіть інтернет, який може дати відповідь на всі запитання, ніколи не замінить книгу.
Любі берегині книжкових скарбів! Бажаю вам міцного здоров'я, довголіття, сімейного затишку, родинного тепла, дружнього взаєморозуміння та підтримки. Зі святом вас!

Л. Кузьменко, зав. Магдалинівською бібліотекою-філією // Радянська Таврія. – 2012. – №39 (28 верес.). – С.8.

Згадаймо ті роки

22 червня 1941 року - початок Великої Вітчизняної війни, День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни. В цей день в читальному залі Новонаталівської сільської бібліотеки завідуючою бібліотекою. Голубєвою Т.П., працівниками будинку культури Спицею А В., Виродовою Н.Я. проведено годину пам'яті - "Згадаймо ті роки", оформлено книжкову виставку - "Дорогами слави та безсмертя". Читацький зал бібліотеки був переповнений.присутні сільський голова Шевченко С.В., працівники сільської ради, жителі села, діти.
Завідувач бібліотекою розповіла про те, що 22 червня 1941 року трагічною сторінкою увійшло в життя нашого народу, і в цей день ми згадуємо всіх, хто жертвував найдорожчим - своїм життям - задля того, аби наша Вітчизна була вільною від фашистських завойовників.
Потім бібліотекар зачитала листи дітей про війну- "Війна очима дітей" (газета "Ветеран України"), Звернулась з питанням до дітей, що ж вони знають про війну. Приємно, що дітки немало знають про цю страшну трагедію, але, на жаль, тільки зі школи. Більшості з них вдома про це не розповідають, хоча ми повинні пронести пам'ять про героїв війни через все своє життя і передавати майбутнім поколінням. Женя Волга прочитав вірш про війну, члени клубу "Берегиня" Попіль В.Я., Шевчук О.Д., Голубєва Т.П виконали пісню "П'є журавка воду". А потім всі разом співали пісні "Катюша", "Три танкісти", "Смуглянка" та інші.
Після цього разом з сільським головою Шевченко С.В. всі пішли до пам'ятника загиблим односельчанам, поклали квіти, віддали шану всім, хто під час воєнного лихоліття визволяв рідну землю від фашистських загарбників.

Т. Голубєва, завідуюча Новонаталівською сільською бібліотекою-філією // Радянська Таврія. – 2012. – №28 (13 лип.). – С.8.

В очах дитячих радість і надія

В цей сонячний і теплий день, 1 червня, гучно звучала музика біля Новонаталівського будинку культури, запрошуючи на прекрасне свято радості та одвічної надії - Міжнародний день захисту дітей. На площі перед будинком культури, яка була святково оформлена різнокольоровими кульками, квітами, плакатами, зібра-лися не тільки діги, а й дорослі.  Настрій у всіх був чудовий, піднесений.
Ведуча Ганна Парфірова розповіла, що діти, як і дорослі, мають права, закріплені Конвенцією "Про права дитини» а потім дітки чи тали вірші про надані їм права.
Зі словами привітання до дітей звернувся сільський голова Шевченко Станіслав Васильович, який побажав їм здоров'я, веселих канікул, мирного неба, здійснення мрій і що дорослі будуть завжди захищати дитинство від всіляких бід, щоб маленькі громадяни були щасливими і стали неодмінно гордістю України.
Потім сільський бібліотекар провела краєзнавчу вікторину «Чи знаєш ти своє село?».
Кращі знавці історії рідного села отримали призи і гучні оплески присутніх. Веселі пісні «Тигренятко», «Ромашка», «Барбарики» подарували присутнім дитячий вокальний ансамбль «Дзвіночок», кожен з яких отримав подарунок від працівників будинку культури Спиці А В., Виродової Н.Я
Також призами було відмічено і кращих юних «художників» за малюнок на асфальті «Щасливе дитинство», «Мама, тато і я - дружна сім'я».
Вдячні за привітання дітей зі святом представнику від ПП Сергія Хланя, Карповій Л В, а також ПП Деркачу Миколі Андрійовичу, який виділив кошти для придбання морозива дітям
Спокій І порядок на святі забезпечив голова опорного пункту охорони правопорядку Калінін В П., який був незмінно присутній на всіх масових заходах.
А закінчилось це свято дискотекою, танцювали і діти, і дорослі. Настрій був чудовий, довго лунав дзвінкий щасливий сміх дітвори.
Ми, дорослі, повинні створювати таке свято для дітей не тільки один раз на рік, а кожного наступного дня зігрівати теплом і любов'ю кожне дитяче серце, адже діти - наше майбутнє, а значить - майбутнє України.

Т. Голубєва, завідувач Новонаталівською сільською бібліотекою-філією // Радянська Таврія. – 2012. – №27 (06 лип.). – С.10.

Родинна книга

Західно-Українська Асоціація «Спадщина України» видала навчально-методичний комплекс «Великий світ маленької дитини». Автор - упорядник Ірина Квасниця, президент Асоціації, член національної спілки журналістів України.
До названого комплексу увійшли чудові видання для дітей у серії «Родинна книга» під грифом «Схвалено до використання у навчально-виховному процесі». Ось неповний перелік цього комплексу: аудіо книжка «Казки та легенди древньої землі Аратти», "Дітям про святого Микопая, "Дітям про державну і рідну мову в Україні", музична казка «Подарунок лісового чарівника» для виконання в дитячих колективах, авторська програма розвитку дитини дошкільного віку «Великий світ маленької дитини», навчально-методичний посібник «Традиції та звичаї українців», музичні твори для дітей «Веселий сонцеворот», набір плакатів, книжки-розмальовки, збірник казок. Різноманітні видання насамперед зацікавлять батьків. Авторка це підкреслює у змісті однієї з книжок: розкажіть своїй дитині і візьміть до уваги, батькам для розваги, малятам для науки.
Літературно - художнє видання, збірник «Дітям про державну і рідну мову в Україні» містить прислів'я та приказки про мову, скоромовки та примовки, загадки про мову та письмо, крилаті вислови про мову, вірші та пісні про мову. Матеріал можна читати вдома з дітьми та використовувати при підготовці домашніх завдань з української мови і літератури.
Найбільш зворушливим у збірці є оповідання Ірини Квасниці - «Колискова для яничара». Прочитайте разом з дитиною це оповідання і ви отримаєте насолоду від магії слів, відчуєте «присмак горілого полину» та «степового гарячого вітру», почуєте «гул кінських копит, що стукає тривогою», побачите «чепурну біленьку хату, вимальовану веселими півнями і розлогими соняшниками», дізнаєтесь «чому плакав яничар, їдучи по розореній землі своїх батьків», почуєте колискову, яку мати співала для сина, вимолюючи прощення у Бога за свого безталанного сина».
Читайте дітям книжки, адже мова творить народ. З мови починається і мовою зміцнюється держава.

І.Огороднікова, бібліотекар філії Асканія-Нова // Радянська Таврія. – 2012. – №23 (08 черв.). – С.3.

 20 травня - Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва

  Работникам культуры

Им редко стихи посвящают,
Не пишут портреты с натуры,
И в песнях не вспоминают
Работников нашей культуры.
Порою их труд не заметен,
Людей приобщая к искусству,
Умело они пробуждают
Прекрасные, чистые чувства.
Сердца их покоя не знают,
Горят у них творчеством души.
По жизни не просто шагают,
Они ее делают лучше.

Д.Кузьменко, с.Магдалиновка // Радянська Таврія. – 2012. – №20 (18 трав.). – С.3.

"Відлуння Чорнобиля ми чуємо й зараз"

Під такою назвою відбулась пам'ятна зустріч із земляками - ліквідаторами Чорнобильської аварії.
У малому залі районного будинку культури райбібліотекою було організовано виставку книг і публікації під назвою «Чорнобиль - наш біль довічний».
... Линула тривожна музика. Ведуча заходу І.Чуб знову повернулась до трагічних подій 1986 року, до аварії на Чорнобильській АЕС. А потім ліквідаторів, жителів нашого району, привітав голова райдержадміністрації Володимир Бериславський, відзначивши їхню мужність і стійкість. Ціною людських життів було загашено атомний реактор, ліквідовано пожежу. Цю аварію допомагали усувати всі народу колишнього Союзу. Людство повинно зробити з цього висновок, не допустити більше подібних аварій.
Свої вітання слав колишнім чорнобильцям голова райради Микола Самойлов, адже вони здійcнювали великий обсяг відновлювальних робіт на Чорнобильській АЕС, будували житло, забезпечували чорнобильців надійним телефонним зв'язком та ін.
А потім відбулося вручення спільної подяки голів райдержадміністрації і райради голові районного осередку Всеукраїнської громадської організації інвалідів. "Союз Чорнобиль України" В.О.Зінченку.
Ліквідаторів продовжували вітати чаплинський селищний голова Олексій Фаустов, голова районного осередку ВГОІ «Союз Чорнобиль України» В.О.Зінченко, учень професійно-аграрного ліцею Ф.Козлов, який запевнив, що молодь завжди пам'ятатиме про це всенародне лихо, робитиме все, щоб воно ніколи не повторилося.
Учасники зібрання завмерли в скорботному мовчанні, вшанували пам'ять померлих внаслідок аварії планетарного масштабу, тих, хто рятував країну і народ від страшної радіації. Це - С.Турянський, О.Сокур, В.Брит, О.Попов, В.Алексєєвець, А.Мерзлеков, Л.Ігнатович, М.Євсеев, В.Олексенко, П.Златьєв, Г.Гузар.
А поряд з нами живуть ліквідатори Ю.О.Реут, В.С.Фурман,   В.В.Янке, В.С.Сазонов, Ю.О.Ювженко, П.І.Вознюк, М.М. Корнійчук, С.Ф.Козловський, І.М.Захарченко, В.О. Зінченко, О.В.Луценко, В.А.Небога, Л.В.Карпук, С.В.Щербина, М.М.Климак, Л.П.Харченко, В.Т.Костенко, В.І.Поповійчук, СІ.Коваль, В.В.Журавльов, О.С.Герега, О.І.Ваcиленко, ті, хто рятували країну від страшного лиха.
Чорнобильцям присвятили свої пісні «Чорнобильський біль» та «На світанку» А.Павлюк та К.Іноземцева.
А потім жителі селища, представники різних установ, підприємств і організацій вшанували пам'ять загиблих чорнобильців-земляків, поклавши квіти до підніжжя пам'ятника, встановленого на їхню честь.

В.Пуляєва // Радянська Таврія. – 2012. – №18 (04 трав.). – С.2.

Уроки історії, про які ми маємо пам'ятати

«Чорнобиль - наша біль». Під такою назвою в Магдалинівській бібліотеці - філії 26 квітня проведено вечір - реквієм, присвячений тим, хто мужньо і самовіддано боровся з грізним атомом. Активну участь в заході взяли учні 6-7 класів Магдалинівської ЗОШ.
Реброва Юля і Маскаль Саша розповіли про причини і наслідки цієї найстрашнішої катастрофи в історії людства.
Міщенко Сабіна прочитала вірш Ніни Швець «Чорнобиль».
Сільський бібліотекар організувала виставку під назвою «Відлуння Чорнобиля».
26 квітня - це день, коли кожна людина повинна поставити перед собою такі питання : "Хто я?
Для чого я живу на світі? Чим можу допомогти іншій людині, яка потребує моєї допомоги?" Адже сама природа зробила нам застереження: люди, не будьте байдужими, жорстокими, безпечними, пам'ятайте, що для планети, для всього людства, наше з вами майбутнє у наших руках.

Л.Кузьменко, завідуюча бібліотекою-філією с. Магдалинівка // Радянська Таврія. – 2012. – №19 (11 трав.). – С.4.

Справжнє диво Таврійського степу

 2012 рік для співробітників Біосферного заповідника «Асканія-Нова» імені Ф.Е. Фальц-Фейна, його численних відвідувачів та жителів селища - багатий на ювілеї. Надамо невеличку хронологію окремих значущих подій: 185 років як у Таврійському степу обрано ділянку № 71 для створення вівчарського маєтку герцога Фердінанда Ангальт-Кетенського -1827 рік, 180 років як маєток герцога отримав назву «Нова Асканія» -1832 рік, 125 років як розпочато створення ботанічного парку - 1887 рік, 120 років як побудовано водонапірну вежу для зрошування парку - 1892 рік.
Хотілось би зупинитися на одному особливо приємному ювілеї - заснуванні парку. Декількома словами неможливо висловити той подвижницький подвиг, який здійснив у посушливому степу засновник заповідника. Кажуть, велике бачиться на відстані. Це дійсно так. Чи є ще в Україні такі приклади для наслідування, приклади такої справжньої поваги і любові до природи?
З яким подивом і захопленням, стомившись після огляду загонів Чапельського поду, опинившись у тіні та прохолоді зелені парку, туристи проходять доріжками і не вірять, що таке могло статися в арідних умовах степового клімату. Справжнє диво, перлина степу, чудова оаза, райський куточок - як тільки не називають дендрологічний парк. Скільки довелося попрацювати і робітникам Фальц-Фейна, і всім співробітникам заповідника у різні часи, щоб вберегти, підтримати, удосконалити парк.
Не уявляють сьогодні жителі селища: як би вони жили без такої краси. Тут бігають вранці прихильники спорту, вдень гуляють молоді мами з діточками, вдихаючи цілюще повітря, повільно рухаються доріжками парку пенсіонери, вечорами навідуються до парку закохані та молодь, саме тут інколи знаходять собі притулок втікачі з уроків.
Це єдине місце в селищі, де можна заховатися влітку від спеки, помилуватися красою пейзажів, насолодитися чистим повітрям. Якщо приїздять гості - ви поведете їх у парк, якщо хочете відпочити душею - ви йдете в парк, якщо хочете насолодитися співом птахів весною - йдете в парк, якщо золота осінь, то ви обов'язково йдете в парк, де тихо шелестить листя під ногами, а очі милуються жовтими листочками клену.
Ще б навчилися деякі місцеві жителі так цінувати природу, як її цінував засновник заповідника. Адже і старий стодвадцятип'ятирічний парк, і молодий парк, який ще тільки набирає силу, так потребують поваги і шанобливого ставлення з боку відвідувачів. Не одне покоління асканійців змінилося за 125 років, а парк усіх приймав і приймає гостинно, даруючи насолоду і відпочинок. Враховуючи поважний вік парку, сьогодні особливо треба його берегти, щоб і наступні покоління жителів селища та відвідувачі заповідника могли у майбутньому насолоджуватися його неперевершеною красою, силою вікових дерев та мудрістю природи. Адже наш парк - це справжнє диво.

І.Огороднікова, зав.бібліотекою-філією Асканія-Нова, екскурсовод заповідника // Радянська Таврія. – 2012. – №16 (20 квіт.). – С.1.

Тиждень читання - дітям

Кожного року в березні в бібліотеках, які працюють з дітьми, відбувається дуже багато важливих подій, пов'язаних з популяризацією книги. Галерею заходів відкриває улюблений конкурс книгоманів - «Найкращий читач України - 2012». На районний тур з усього району зібралися діти з повним багажем знань літератури і показали високий рівень підготовки. Тому перед журі стояло сладне завдання - обрати найрозумнішого. Вони були визначені лише за загальною сумою набраних  балів. Переможцями районного конкурсу стали Цхай Маргарита та Духнівська Катерина.
Завдяки тому, що фінансується районна Програма проведення культурно-масових заходів відділу культури і туризму РДА та участі особисто начальника Терлецької Ірини Іванівни, усі учасники районного туру конкурсу отримали грамоти та пам'ятні сувеніри, а переможці змогли поїхати до мірта Херсона. Вони і представляли 23 березня наш район на обласному конкурсі. Дівчатка не тільки відповідали на обов'язкові тестові завдання, а й взяли участь у вікторині «Літературна фортуна», де розігрувались запитання щодо творчості сучасних українських письменників Олеся Ільченка та Лесі Вороніної. Учасниці виявили неабиякі знання творчості О.Ільченка і отримали заохочувальні призи.
За активну участь у обласному конкурсі Чаплинська районна бібліотека для дітей нагороджена «Сертифікатом», який передбачає одержання нової літератури на суму 1000 гривень.
Але на цьому березневі свята не закінчилися. Остання декада місяця увінчалася цілою низкою заходів, що ввійшли до Тижня дитячого читання. Діти різних вікових груп взяли активну участь у різноманітних конкурсах, іграх, вікторинах. Працівники районної дитячої бібліотеки у тісній співпраці з шкільним бібліотекарем ЗОШ № 3 провели казкову вікторину «Шляхами казкових героїв» (для учнів 4-х класів), літературну карусель «Скарбничка чарівних казок» (для учнів 2-х класів), бібліотечне лото «Мандрівка книжковим містом» (для наймолодших дітлахів). У дитячій та шкільних бібліотеках було організовано книжкові вернісажі, виставки-демонстрації: «Гаряча книжкова десятка», «Читацький багаж третього тисячоліття».
Дуже цікаво пройшло Свято «Посвячення в читачі» для першокласників. Актив бібліотеки - учні 8-А класу Будько Анна, Духнич Ірина та Молчанова Оксана розповіли дітям про правила користування книгою та бібліотекою, про книжкові виставки та експозиції, показали рольову виставу «Колосок». Кожен першокласник отримав емблему «Юний читач», пам'ятку читача та сувеніри на згадку.
Хочеться, щоб і надалі традиції тижня дитячого читання та тісна співпраця зі школами продовжувались.

Л.Бугайова, завідувач Чаплинською районною бібліотекою для дітей // Радянська Таврія. – 2012. – №14 (06 квіт.). – С.4.

До 198-ої річниці від дня народження Т.Г.Шевченка

На оновленій нашій вільній землі живе і вічно житиме в народі пам'ять про Великого Кобзаря, геніального сина України Т.Шевченка.
Це - людина, чиє ім'я знає весь світ, людина, яка до останнього подиху любила свою Батьківщину. Його вустами говорив народ. Тарасова життєва дорога виявилась покритою гірким полином та колючими тернами.
Свої переживання і безмежну тугу, почуття соціальної нерівності Шевченко проніс, мов свічку, через усе життя. Його твори - світ маленького хлопчика, який виріс і став захисником волі.
У світовій ліриці немає митця, який би з такою любов'ю і таким сумом оспівав жінку - матір, сестру, кохану, їхнє тяжке життя. В його творах постає образ матері. Мати є втіленням земного існування людини, сенсом цього існування. Любов до неї підвищує людину, робить її благородною та духовно багатою.
Шевченко закликає нас вчитися чужому, але не цуратися свого. Люди не обирають Батькіщину, як діти не обирають матір. Ми повинні бути справжніми патріотами. Патріотизм, по-моєму, починається зі ставлення до своєї мови, яка рівнозначна таким поняттям, як рідний дім, батьківська хата, і материнське тепло, Вітчизна.
Т.Шевченка з захопленням читають дорослі і діти. Він є поетом сучасності, поетом на всі часи. Великому Кобзареві я присвячую свій вірш.

 Наш Шевченко

В мальовничому куточку України.
Спить на горі Чернечій вічним сном.
Шевченко, незабутній і єдиний,
Він нашу землю засівав добром.
Дніпро могутній унизу мчить води,
З гори він бачить милий серцю край.
Кобзар великий нашого народу.
Його ти завжди, друже, пам'ятай.
Оспівував з любов'ю Україну,
Про її щастя мріяв, говорив,
Він так плекав ту мову солов'їну.
І стільки віршів мові присвятив.
Майбутнє бачив світле і прекрасне,
Безмежно вірив він у свій народ.
У те, що люди жити зможуть краще.
Поет, поборник правди, патріот!

Л.Кузьменко, завідуюча Магдалинівською бібліотекою-філією // Радянська Таврія. – 2012. – №12 (23 берез.). – С.8.

Присвячено творчості великого сина українського народу

 У березневі дні стало вже традицією знову й знову повертатися до творчості великого сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка.
Цій темі були присвячені книжково-ілюстраційні виставки у всіх філіях і бібліотеках району. 
У центральній районній бібліотеці було презентовано виставку - експозицію «Троянди Шевченкової любові». Тут же відбувся літературний калейдоскоп «За сторінками Кобзаря» та літературна вікторина «Із Шевченкової криниці». 
У ці березневі дні бібліотекарі районної бібліотеки відвідали геріатричний пансіонат «Затишок», познайомили його мешканців з творчістю Т.Г. Шевченка - художника, а також прочитали літературні слайди - монологи "Доля жінки в творчості Т.Г.Шевченка". 
Такий захід відбувся і в читальному  залі районної бібліотеки для користувачів та шанувальників творчості великого українського  поета, письменника  і художника. 
А в бібліотеках-філіях сіл Хрестівка,  Новонаталівка, Балтазарівка, Григорівка, Строганівка, Червона Поляна  та Першокостянтинівка пройшли шевченківські читання, літературні години, присвячені творчості всесвітньовідомого українського діяча.

А.Жовнірчук, директор КП «Чаплинська централізована бібліотечна система» // Радянська Таврія. – 2012. – №11 (16 берез.). – С.3.

Бібліотека відкриває нові можливості

 Більшість населення звикла до стереотипу, що бібліотека - це заклад, де видають книги. Проте час не стоїть на місці й змушує книгозбірні змінювати, трансформувати свої основні функції, перш за все, з урахуванням інформаційних запитів та інтересів користувачів. Сьогодні це вже неможливо без пошуку і впровадження нових форм обслуговування, новітніх комунікаційних технологій, що забезпечують доступ до світових інформаційних ресурсів. До допомоги сільським бібліотекам долучаються посольства іноземних держав у нашій країні. Зокрема, конкурс проектів «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», започаткований Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів у рамках програми «Бібліоміст» для українських публічних бібліотек. Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів - виконавець проекту міжнародної технічної допомоги «Глобальні Бібліотеки». «Бібліоміст - Україна» співпрацює з бібліотеками з метою розбудови сучасної системи публічних бібліотек в Україні шляхом організації вільного доступу до Інтернету для користувачів та впровадження нових бібліотечних послуг, які задовольнятимуть потреби конкретних груп населення їхніх громад. «Бібліоміст» - це партнерська робота Ради обмінів (ІРЕХ ), Агенства США з міжнародного розвитку (USAID), компаніії "Майкрософт» та Міністерства культури України, на підтримку якої Фундація Білла та Мелінди Гейтс надала грант на суму 25 млн. доларів США. «Бібліоміст» співпрацює з Українською бібліотечною асоціацією (УБА), центральними й місцевими органами влади та бібліотеками на всій території України.
Заручившись підтримкою начальника відділу культури і туризму РДА Ірини Іванівни Герлецької, місцевих органів влади, численними потребами користувачів бібліотеки, та враховуючи необхідність впровадження новітніх інноваційних технологій, відкриття пунктів вільного доступу до мережі Інтернет, центральна районна бібліотека відповідально і професійно взяла участь у конкурсі проектів «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету III» у рамках програми «Бібліоміст». Над проектом працювали: директор КЗ «Чаплинська ЦБС» Антоніна Леонідівна Жовнірчук - керівник Проекту; методист Чаплинської ЦБС - Чиркова Надія Петрівна; редактор ЦРБ - Наумова Олена Володимирівна. Пройшовши конкурсний відбір на отримання комплектів комп'ютерного обладнання, Чаплинську ЦБС оголошено переможцем III раунду в конкурсі проектів. Новим обладнанням бібліотеки будуть модернізовані до осені 2012 року. У проект увійшли 4 бібліотеки централізованої бібліотечної системи: центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека, бібліотека-філія с.Хрестівка і бібліотека-філія с.П.Костянтинівка. Чаплинська централізована бібліотечна система отримає комп'ютерне обладнання, яке розділить між бібліотеками-учасницями проекту: 15 комп'ютерів, 15 комплектів навушників та веб-камер, ліцензійне програмне забезпечення, чотири принтери та сканери, 4 набори обладнання для створення локальної мережі та підключення до мережі Інтернет. Програма «Бібліоміст» координуватиме та оплачуватиме доставку й підключення обладнання у кожній бібліотеці, а також встановить програмне забезпечення. А щоб втілити в життя цей проект, необхідна фінансова підтримка місцевих органів влади. Ми щиро вдячні всім, хто підтримує нас в проекті та сприятиме в його реалізації: голові районної державної адміністрації Бериславському В.М., голові районної ради Самойлову М.С., депутатському корпусу районної ради, голові сільської ради с.Хрестівка Хільченку С.В., голові сільської ради с.П.Костянтинівка Михайловській Т.В. Тож незабаром бібліотеки-учасниці матимуть змогу надавати сучасні нові послуги користувачам завдяки вільному і безкоштовному доступу до всесвітньої інформаційної мережі Інтернет. Ми усвідомлюємо, що попереду великий і цікавий обсяг роботи для бібліотечних працівників,.але це і великий крок вперед заради користувачів та шанувальників наших бібліотек.

А.Жовнірчук, директор КЗ «Чаплинська ЦБС» // Радянська Таврія. – 2012. – №10 (08 берез.). – С.4.

Розвиток культури і туризму в Чаплинському районі протягом 2011 року

 Культура є одним із основних факторів самобутності Українського народу. На сьогодні велике значення має розвиток культури, створення умов для творчого розвитку особистості, підвищення культурного рівня. естетичного виховання громадян. Відділом культури і туризму проводиться кропітка робота по реалізації державної політики у сфері культури.
Усього в Чаплинському районі нараховується 53 заклади культури та 230 пам'яток культурної спадщини. Станом на 01 січня 2012 року усі об'єкти збережено.
Діють 3 районні програми : "Програма проведення у районі культурно-масових заходів   на   період   до   2015   року, "Районна програма розвитку рекреаційно-курортного комплексу та туризму до 2015 року", «Районна програма поповнення бібліотечних фондів на період до 2012 року», які фінансуються в повному обсягу.
Протягом 2011 року відділом культури і туризму районної державної адміністрації проведено та взято участь більше ніж у 70 культурно-масових заходах з нагоди відзначення календарних, державних та професійних свят, обласних та Всеукраїнських виставках, фестивалях та конкурсах.
У багатьох з них учасники художньої самодіяльності мали призові місця: «Запалимо зірку» II місце, «Херсонський первоцвіт» І та III місця, в конкурсі воєнно-патріотичної пісні «Обпалені війною» І місце, обласному конкурсі волонтерських бригад «Читай і стань успішним» І місце, регіональному фестивалі-конкурсі української пісні «Таврійські передзвони» І місце, регіональному фестивалі духовно-патріотичної пісні «Сонячні дзвони» (III місце), обласний фестиваль фольклорних колективів «Спалах» (І місце), регіональний фестиваль-конкурс авторських хореографічних творів «Верховинця степова криниця» (Гран-прі конкурсу).
У минулому році організували і вперше провели І відкритий фестиваль авторської пісні та поезії «Скіфія-2011» в смт. Асканія-Нова.
Сьогодні Чаплинський район нагороджено грамотою обласного центру народної творчості за найактивнішу участь у обласних культурно-масових заходах.
Завдяки проробленій роботі у сфері сільського зеленого туризму   у нашому районі протягом 2011 року приймають туристів 20 садиб сільського зеленого туризму с.Григорівка (2009 рік - 13 садиб) та 1 садиба смт Асканія-Нова. Постійно проводиться робота по упорядкуванню берега "солоної ями" та прилеглої території, розширенню берега озера.
Для забезпечення інформаційного обслуговування та поповнення бібліотечних фондів бібліотек району за поточний рік виділено 20 тис. грн (на придбання книг- 10 тис. грн., періодичні видання - 10 тис. грн).
У всіх бібліотеках відбувались презентації та огляди нових надходжень «Увага! Нова книга», «На допомогу школі», «Юридична книга - молоді», «Сучасна українська проза - дітям». Інформації про новинки літератури друкувались в газеті «Радянська Таврія». Використовуючи нову українську прозу, користувачі бібліотек активно включились у Всеукраїнський конкурс «Найкращий читач року».
Для     поліпшення     умов     праці, проведення різноманітних заходів відділом культури і туризму та органами місцевого самоврядування робиться усе можливе, аби поліпшити загальний стан галузі культури у районі. У цьому ми відчуваємо постійну підтримку голови районної державної адміністрації, голови районної ради, депутатів районної ради. А надбань у нас немало за минулий рік:
- це придбання музичної апаратури, оргтехніки;
- здійснення   поточних   ремонтів (Івнівський СБК - освітлення і поточний ремонт, Хрестівський СБК - косметичний ремонт     фасаду,     ремонт     крівлі, Павлівський   СБК  -   ремонт   крівлі, Преображенський СБК - установка пластикових вікон і косметичний ремонт будівлі);
- заміна крівель (Магдалинівський СБК, Григорівський СБК, Долинський СБК).
- здійснено поточний ремонт будівлі дитячої музичної школи Асканія-Нова (заміна вхідних дверей на металеві, ремонт віконних відкосів);
-зроблено поточний ремонт будівлі великої, малої зали, кабінетів Григорівського сільського Будинку культури, заміну віконних пройомів;
- здійснено роботи по заміні віконних пройомів у районному Будинку культури;
- виконано поточний ремонт будівлі Чаплинської дитячої музичної школи (фасад, цоколь, відмостка)
Сподіваємося, що після прийняття Закону України «Про культуру», якого ми чекали десятиліття, стан матеріального та фінансового забезпечення галузі культури з кожним роком буде поліпшуватись.

І.Терлецька, начальник відділу культури і туризму районної державної адміністрації // Радянська Таврія. – 2012. – №8 (24 лют.). – С.3.

Україна соборна, Україна єдина!

 У житті кожного народу бувають події, котрі назавжди закарбовуються в історичній пам'яті, стають невід'ємною частиною їхнього минулого, сьогодення і майбутнього. Для нашого народу такою подією є 22 січня 1919 року - день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки -історичний факт, який показав безсилля будь-яких спроб роз'єднати український народ, протиставити українців один одному. На довгому і тернистому шляху українського народу до заповітного ідеалу соборності злука УНР і ЗУНР - подія великого історичного значення.
Указом Президента України від 21 січня 1999 року встановлено День Соборності України, а 30 грудня 2011 року Указом Президента України Віктора Януковича День Соборності на офіційному рівні було скасовано, натомість встановлено «День Соборності та Свободи України».
З нагоди цієї дати в районному будинку культури відбулися урочистості «Велична і свята, моя ти Україно!» Цього дня діяла книжково-ілюстративна виставка «Україна, соборна державо, сонценосна колиско моя!», на якій презентовано нові ілюстровані книги з історії України, фотоальбоми, довідники, підручники.
Ведучі Чуб І.В. та Суханоеа, і.А. розпочали захід зі звернення пам'ятати свою історію, пам'ятати про історичний день 22 січня 1919 року.
Горталися сторінки історії України про тяжку і тривалу боротьбу зз національне визволення, утвердження власної державності. Історія не раз надто суворо й несправедливо карала Україну руками немилосердних завойовників.  Одна з таких сторінок нашого минулого - боротьба українського народу за соборність своїх земель І свободу. Упродовж століть наш народ та землі України були розрізнені належали до інших держав Російської імперії. Польщі, Австро-Угорщини.
Тож споконвічною мрією українців було об'єднання розрізнених частин України в межах однієї держави. Так об'єдналися Галичина, Буковина, Закарпаття, Придніпрянська Україна в одну Велику Україну. Сповнилися одвічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України.
Молодь закликали своїми знаннями, працею, здобутками підносити культуру, славу нашого народу. Бути гідними своїх предків, любити рідну землю, берегти свободу і незалежність України, поважати свій народ і його мелодійну мову: «Шануймо себе і свою гідність, і шановані будемо іншими». На заході звучали пісні про Україну, які викликали гордість за Україну і причетність до визначної події. 

І.Суханова, бібліотекар Чаппинськоі ЦРБ // Радянська Таврія. – 2012. – №5 (03 лют.). – С.2,7.

Пам'яті Ю.К.Голобородька

 9 січня 2012 року виповнилось 85 років від дня народження Юрія Костянтиновича Голобородька - херсонського прозаїка, публіциста, краєзнавця, заслуженого журналіста України. У роки німецької окупації зазнав поневірянь, перебував у фашистських таборах. Після визволення з неволі добровільно вступив до лав Червоної Армії. День Перемоги зустрів на чехословацькій землі. Повернувшись з фронту у рідні краї, захотів розповісти співвітчизникам про пережите на війні. Його твори розповідають про героїзм на полі бою, змальовують внутрішній світ героїв, їх відданість рідній землі. Гірке і трагічне життя солдат на війні відображено в оповіданнях: «Журавлі на світанку», «Далекі громи». У повісті «І зостанеться в серці назавжди» письменник показав життя фронтовиків через 35 років після війни. До сих пір у них відкриваються рани, до сих пір з них виймають осколки. Письменник наголошує на тому, що ветерани чесно робили своє солдатське діло, їм випало вціліти, дожити до сьогоднішніх днів і розповісти про ті далекі події. Досі та страшна війна сниться колишнім бійцям. У снах вони гірко ридають, бо бачать загиблих друзів. Війна назавжди залишиться з ними.
В оповіданні «Старі люди» письменник показав долю людей похилого віку, їх самотність та невлаштованість. У романі «Валикий лиман» Юрій Голобородько гостро порушив проблему екології Таврійського краю. У романі показано гострі сутички з браконьєрами, боротьбу проти забруднення Дніпрово-Бузького лиману, конфлікт між чесними трудівниками та любителями дармового. Усі ці твори є в Хлібодарівській бібліотеці-філії Запрошую читачів познайомитися з творами письменника.
Писав Юрій Голобородько і для дітей. 12 січня сільський бібліотекар провів літературний урок з учнями молодших класів. Читали оповідання «На плиницях», «Левант», надрукованих у книзі «Гойдалки над степом». Письменник наголошував на тому, що в дитинстві треба бути не тільки сміливим, допитливим, а й думати про свої вчинки та їх наслідки. Діти уважно слухали оповідання, а потім жваво обговорювали вчинки героїв творів.
На жаль, Юрія Костянтиновича Голобородька немає вже з нами. Він прожив нелегке життя. Тяжко читати про війну, людські муки на ній і після неї, а письменник все це пережив, згадав у своїх творах. Він мав добру душу, йому боліло все: страхіття минулої війни, людська самотність і невлаштованість після війни, проблеми екології рідного краю. Його твори виховують молодь у дусі патріотизму.
Нехай буде світлою пам'ять про гарну людину - Юрія Костянтиновича Голобородька.

В.Трунова, завідуюча біблютексио-філією, с.Хлібодарівка // Радянська Таврія. – 2012. – №4 (27 січ.). – С.8.

Книгозбірням - інтернет

Комп'ютеризація сільських книгозбірень Чаплинського району стала незворотною. Чаплинська ЦБС (директор Антоніна Жовнірчук) вийшла одним із переможців серед українських публічних бібліотек у популярному конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до інтернету». До слова, її директор і є автором одного з проектів, представлених на цей конкурс. Він був започаткований Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів ІRЕХ у рамках програми «Вібліоміст». За словами начальника відділу культури і туризму РДА Ірини Терлецької, між районними для дорослих та дітей бібліотеками, Хрестівською та Першокостянтинівською сільськими бібліотеками-філіалами будуть розподілені 15 комл'ютерів з ліцензійним програмним забезпеченням, а також 4 принтери-сканери та інше обладнання. Все це відкриває шлях до безкоштовного доступу всіх (!) бажаючих до інтернету. Аби намічене стало реальністю, з районного бюджету виділено 120 тисяч гривень на ремонт бібліотечних приміщень, придбання спеціальних меблів тощо.

Підготував Микола Буковинець // Новий день. – 2012. – №42 (11 жовт.). – С.21.

Юнь цікавиться книгою

Новоасканійська селищна бібліотека Чаплинського району заявила про себе під час проведення тижня молодіжної книги. В акції, крім її завідуючої Тетяни Острянської, бібліотекарів Ірини Огороднікової і Тетяни Самарської, взяли участь старшокласники загальноосвітньої школи, дорослі читачі та волонтери. За словами директора Чаплинської ЦБС Антоніни Жовнірчук, родзинкою тижня молодіжної книги став інформаційний десант «Читають усі й скрізь». Під час нього було організоване бліц-опитування «Прочитав сам, порадь другу». А вчителька ЗОШ Людмила Ташкевич і Тетяна Острянська заполонила увагу шанувальників книги слайд-презентацією українських письменників — ювілярів 2012 року. В бібліотечному заході найактивнішу участь взяли старшокласники Ілона Мельник, Ігор Блюз, Родіон Голєв та інші. До речі, художні твори вони популяризували не лише в книгозбірні, а й у ботанічному парку всесвітньо відомого біосферного заповідника «Асканія-Нова» та інших громадських місцях.

// Новий день. – 2012. – № 27 (28 черв.). – С.22.

Немеркнуче світло подвигу

Світлий День Перемоги назавжди залишиться в серцях мільйонів людей. Зворушує до глибини душі безсмертний подвиг воїнів-визволителів і чаплинців. А бібліотекарі Чаплинської ЦБС Ірина Суханова, Наталя Шумейко та Ірина Чуб підготували цікаві масові заходи за участі як активних читачів, так і людей похилого віку, котрі постійно мешкають у пансіонаті «Затишок», а також для підшефних територіального центру соціального обслуговування населення. «Серед заходів — презентація книжкової фотовиставки «Немеркнуче світло подвигу», вечора «Мій край у полум'ї» тощо, — розповіла директор ЦБС Антоніна Жовнірчук. — Особливо нам раді в пансіонаті «Затишок». За станом здоров'я його мешканці назавжди позбавлені можливості брати участь у бібліотечних заходах, але наші працівники намагаються не обділити їх увагою й теплом. Серед ветеранів, котрі живуть у пансіонаті, більшість посправжньому шанують книгу - джерело знань і мудрості».

// Новий день. – 2012. – №18 (26 квіт.). – С.22.

Чаплинка. Новоаксанійська селищна бібліотека-філіал (завідуюча Тетяна Острянська) цього зимового дня запросила учнів 5-6 класів місцевої ЗОШ на гру-абетку «Чи знаємо ми птахів?» і вікторину «Птахи, які зимують в Асканії-Новій». «Цікавий масовий захід був підкріплений фотоальбомом «Фауна нашого краю». В його оформленні, крім бібліотекарів, активну участь взяли читачі» — повідомила директор Чаплинської ЦБС Антоніна Жовнірчук.

// Новий день. – 2012. – №4 (19 січ.). – С.15.

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930