Ви на пляж? А ми в бібліотеку!

Ви на пляж? А ми в бібліотеку!

І діти, і дорослі з величезним нетерпінням чекають на літо, адже це час канікул, відпусток, а для школярів ще й пора оздоровчих таборів. Але як організувати відпочинок дітей так, щоб вони і щось корисне дізналися, і розважилися? Саме в літній період, починаючи з 2008 р., Херсонська ОУНБ ім. О. Гончара реалізує проект «Літо в бібліотеці», мета якого - залучення дітей шкільного віку до книги та читання, а також популяризація бібліотеки як інформаційної та культурної установи. І хоча наш заклад обслуговує переважно дорослих, ми завжди раді вітати у своїх стінах зовсім юних відвідувачів. Повірте, нам є чим їх зацікавити! Ця категорія користувачів особлива, з нею працювати надзвичайно приємно та весело. Можливо, хтось скептично всміхнеться, мовляв, що робити дітям у науковій бібліотеці? Та ми переконані: їх слід залучати до активного бібліотечного життя з раннього дитинства.
Коли постало питання про пожвавлення культурно-просвітницької роботи влітку, ми зрозуміли, що це повинно бути щось нове, а головне - надзвичайно цікаве для дітей. Кожен відділ почав активно працювати над формами роботи та сценаріями заходів для дітлахів різного віку - від молодших школярів до учнів старших класів. Працівники відділу краєзнавчих документів та бібліографії розробили літню програму «Краєзнавчий калейдоскоп», яка включала в себе різноманітні за формою та змістом заходи: гру-вікторину «Краєзнавча п'ятнашка для маленьких пізнайок», краєзнавчий турнір «Люби та знай свій рідний край», арт-урок «Акторська плеяда Херсонщини», краєзнавче асорті «Краєзнавчий автобан», тематичну екскурсію «Херсонщина спортивна».
Бібліотекарі відділу обслуговування створили програму, яка передбачала диференційований підхід до різних вікових груп користувачів. Для маленьких відвідувачів (1-3 класи) було підготовлено два цикли заходів: «Світ екології» (різноманітні ігри та вікторини екологічної тематики, перегляд пізнавальних фільмів про рослинний і тваринний світ) та «У світі казки» (інтерактивні ігри, вікторини про казкових героїв та персонажів дитячої літератури). Більш дорослим учасникам програми пропонувалися віртуальні подорожі («У світі тварин», «Українські зразки паркового мистецтва», «Хортиця - колиска козацтва», «Віртуальна Польща: пам'ятки світової культурної спадщини», «Історія документа») та інтернет-огляди («Розмаїття соцмереж», «Освіта за кордоном»).
Питанням захисту природи, здорового способу життя було присвячено години екологічних повідомлень, вікторини «Екологічні стежки», інтелектуальний квест «Загадки і таємниці України», тематичну екскурсію «Спортивні чемпіони Херсона».
Програма «Літо в бібліотеці» супроводжувалася книжково-ілюстративними виставками та переглядами різноманітної тематики. Так, для молодших школярів було запропоновано виставки «Сьогодні Хворійко, а завтра - Кличко», «Енциклопедія таємниць і сенсацій», для учнів середніх та старших класів - «Історичні постаті», «Коли життя без кайфу - кайф!», «Туристичними стежками України», «Дніпро благає про допомогу», «Крамничка сімейного читання».
Працівники відділу документів з мистецтва організували розважально-ігрове караоке. Тут у пригоді став нещодавно подарований меценатами музичний центр із функцією караоке. Тож 1 червня, до Дня захисту дітей, було проведено захід «Чарівний світ дитинства», під час якого діти співали в караоке відомі дитячі пісні («Детство», «Песенка Мамонтенка», «Учат в школе», «Улыбка», «Песенка друзей» та ін.), а також брали участь в іграх. Ось лише деякі з них:
- «Казка навпаки» - кожне слово із запропонованої назви потрібно замінити на протилежне за значенням, приміром, «Мишка в босоніжках» - «Кіт у чоботях», «Іржавий замочок» - «Золотий ключик»;
- «Кнопка» - участь беруть троє дівчат і троє хлопців, дівчата виступають у ролі гравців, хлопці - у ролі кнопок, їм ставлять запитання і називають варіанти відповідей. Дівчата вибирають правильну відповідь, але перш ніж відповісти - натискають на свою «кнопку», а та видає певний звук: «хрю-хрю», «кря-кря», «іго-го». Для прикладу: запитання - Що загубив віслючок Іа з казки про Вінні-Пуха? Варіанти відповідей: а) совість; б) гриву; в) зуби; г) хвіст;
- «Мої права» - діти повинні відповісти «так» чи «ні» на твердження, що стосуються прав дитини: право на навчання, право на відпочинок, право не відвідувати школу, право смикати дівчаток за косички і т. п.
Зазвичай ці ігри дійсно проходять дуже весело.
Із часом багато заходів набули форми театралізованого караоке, адже були включені до сценаріїв казок-експромтів (діти вдягають костюми, маски героїв і за допомогою рухів, жестів та слів інсценізують якусь казку, скажімо, «Рукавичка», «Теремок», «Ріпка», «Колобок» тощо). Також проводилися танцювальні ігри, наприклад, «Роби як я» (діти повторюють рухи за ведучим).
Розважити наймолодших відвідувачів бібліотеки улюбленими піснями в караоке, експрес-іграми, захопливими квестами, пізнавальними екскурсіями, літературними вікторинами, майстер-класами від народних умільців, переглядами мультфільмів та навіть ДИТскотекою у відділі документів з мистецтва готові завжди.
З 25 травня по 1 вересня наш заклад відвідують діти з пришкільних таборів м. Херсона та області. З деякими таборами навіть укладено угоди про співпрацю на період літніх канікул. Як же було приємно, коли на третій рік існування програми «Літо в бібліотеці» до нас уже телефонували й просили записати для участі у заході. Ми вважаємо, що цей проект справді актуальний, задовольняє потреби аудиторії та допомагає залучати нових користувачів до бібліотеки. Тому не тільки продовжуємо працювати в цьому напрямі, а й розширюємо форми популяризаторської роботи. До цьогорічної програми «Під час шкільних канікул» включено: інтерактивне шоу «По морях, по хвилях», театралізоване караоке «Пісенна мозаїка», інтелектуальну гру «Казковий ринг», пригодницький квест «Подорож країною Здоровляндія», різноманітні майстер-класи, ознайомлення з літературними новинками. І все це адаптовано під певну аудиторію, з урахуванням конкретних побажань.
Можливо, виникне запитання, у чому ж секрет наших заходів, що так «смакують» дітям? Ми готові поділитися з кожним охочим рецептом приготування нашого ігрового міксу, який насправді доволі простий: десяток-другий допитливих, життєрадісних і активних школярів заправляємо гарним настроєм та енергією за допомогою пісень караоке й танців, час від часу охолоджуючи дитяче завзяття читанням цікавих і пізнавальних книг, літературними вікторинами, конкурсами на знання мультиків. Не забудьте при цьому додати родзинку у вигляді казки-експромту - повірте, скільки б не було у вас груп дітей, кожна інсценізує казку по-своєму, оригінально. І на завершення: як будь-яка страва без солі здається прісною, так і будь-який добре організований та проведений літературно-ігровий мікс нічого не вартий, якщо робити все без любові до дітей. Це найголовніша запорука успіху, адже найбільшою радістю для нас є щасливі оченята й непідробний, щирий сміх!
До речі, з 2011 р. у стінах нашої бібліотеки діє комфортна послуга для батьків - дитячий бібліосалон «Казковий диванчик», де малята разом із бібліотекарем можуть почитати книги й погратися в той час, коли їхні мама чи тато працюють з літературою. На «Казковому диванчику» все, як у справжній казці, адже ми, працівники відділу документів з мистецтва, вміємо створювати ігрову атмосферу: перевдягаємося в казкових героїв (Бабу-Ягу, Кощія, Карлсона, Пеппі, Дракона та ін.), святково оформлюємо зал для заходу, виготовляємо костюми, маски, пишемо сценарії театралізовано-ігрових програм, готуємо музичний супровід, танці, пісні, ігри.
Учасниками програми «Літо в бібліотеці» в 2008-2012 рр. стали майже 3,5 тис. учнів ліцеїв, гімназій, загальноосвітніх шкіл, навчально-виховних комбінатів, а також вихованці літніх дитячих таборів «Юнга», «Лідер», «Сонечко».
У 2011 р. було укладено договір із Центром дошкільної роботи та туристичним підприємством «Фаріон», завдяки якому в 2012 р. заходи програми «Літо в бібліотеці» відвідали школярі з міст Миколаєва та Каховки. За час дії програми було проведено понад 65 заходів.
У червні-серпні 2012 р. бібліотеку відвідали 25 416 осіб. У культурно-масових заходах узяли участь 4 763 користувачі, а в програмі «Літо в бібліотеці» - 1 672.
Ось як весело та з користю можна проводити час у бібліотеці! Кожен, хто побував у нас, без вагань відповість, де краще провести вільну годину. І хоч наша бібліотека розташована на березі Дніпра, повірте, влітку в ній дітей набагато більше, ніж на пляжі!
Сподіваємося, проект «Літо в бібліотеці» зацікавить бібліотекарів і, можливо, хтось із них використає у своїй роботі наш досвід. А ми, у свою чергу, із нетерпінням чекатимемо нових зустрічей із нашими маленькими відвідувачами!

Л. Руденко, провідний бібліотекар Херсонської ОУНБ їм. О. Гончара // Бібліотечна планета. 2013. №3. – С. 22-24.

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031