Н.Каховка

РОБОТА БІБЛІОТЕК НОВОКАХОВСЬКОЇ ЦБС ДО СВЯТКУВАННЯ 200-РІЧЧЯ Т.Г.ШЕВЧЕНКА

В ювілейний, 200-й рік від дня народження Тараса Шевченка, бібліотечні працівники бібліотек Новокаховської ЦБС разом із місцевою громадою, навчальними закладами, установами культури міста доклали багато зусиль, щоб якнайповніше розкрити життя, поетичну й малярську спадщину Кобзаря. Про це свідчить велика кількість матеріалів. Найбільш цікаві ми представляємо у цій презентації.
Бібліотеки Новокаховської ЦБС підготували і провели цілу низку культурно-просвітніх заходів. Це традиційні і нові оригінальні книжкові виставки для користувачів на яких представлені друковані твори Кобзаря та література про нього, портрети з його зображенням, грамплатівки, фотографії, репродукції його картин в кольорових паспорту, квіти, рушники, серветки, предмети побуту, елементи народного вбрання.
Виставка-вшанування “Світова велич Шевченка Т.Г.” в читальному залі центральної бібліотеки
Виставка-вернісаж “Єсть на світі доля…” в читальному залі центральної бібліотеки
Книжкова виставка “Слався Тарасе Великий” в читальному залі юнацької бібліотеки
Книжкова виставка-меседж “ У всякого своя доля” на абонементі юнацької бібліотеки
Куточок “Тарасове могутнє слово” на абонементі юнацької бібліотеки
Виставка-вшанування “Зорій довіку поміж нас” в читальному залі бібліотеки для дітей
Конкурс малюнків до творів Т.Г.Шевченка “Оживає Кобзареве слово” в читальному залі бібліотеки для дітей
Книжкова виставка “І встає Кобзарева зоря” в читальному залі молодшого відділу бібліотеки для дітей
Книжкова виставка “Мистецтво душі Т.Г.Шевченка” в читальному залі міської бібліотеки № 2
Книжкова виставка “Його слово стелиться барвінком” в читальному залі міської бібліотеки № 2
Фото-виставка “Біля пам’ятника Шевченку Т.Г.” в читальному залі міської бібліотеки №2
Книжкова виставка-персоналія “Діамант України” в читальному залі міської бібліотеки № 3
Книжкова виставка “Безсмертне Тарасове слово”в читальному залі міської бібліотеки № 4
Книжкова виставка “Великий син українського народу” в Дніпрянській селищній бібліотеці
Виставка-перегляд “Вірші, написані серцем” в Корсунській сільській бібліотец
Книжкова виставка “Символ національного духу” в Новолагерській сільській бібліотеці
Книжкова виставка “Поет духовної свободи” в Обривській сільській бібліотеці
Куточок “Єднаймо душі словом Кобзаря!” в Обривській сільській бібліотеці
Книжкова виставка “Правди і вольності пророк” в Тополівській сільській бібліотеці
Книжкова виставка “Великий син українського народу” в Райській сільській бібліотеці”
Книжкова виставка “Шевченкові твори сяють мов зорі” в Плодівській сільській бібліотеці.
У центральній бібліотеці пройшов літературно-мистецький захід – історична скарбничка «Наша Шевченкіана». На заході були присутні представники влади – міський голова Коваленко Володимир Іванович, керуючий справами виконкому Акуленко Василь Степанович;  члени Громадської ради міста, представники ЗМІ. Директор ЦБС Людмила Петрова відкрила зібрання словами про багатогранність таланту Тараса Григоровича Шевченка та актуальність його творів у наші часи. Працівники бібліотеки
Муренко Алла  та Корінь Валентина  презентували учасникам заходу виставку творів, фотографій, присвячених Кобзарю та продемонстрували відео-презентацію про життя та художню спадщину геніального українця. Говорили про Шевченка-поета, Шевченка-художника, Шевченка-людину, торкнулися і делікатної сторони Тарасового життя  - жінки і його кохання до них. Адже в тому кого і як кохав творець – один із ключів до розуміння його творчості, до розгадки його ідеалів.
Міський голова Володимир Іванович  розповів про музей Т.Г. Шевченка в Каневі та відзначив, що Тарас Шевченко – постать світового рівня, на прикладі якої ми повинні виховувати молоде покоління, вчити наших дітей любити  свою Україну. Яскравим доповненням  заходу були вірші Поета і музичні твори на його слова у виконанні учнів дитячої музичної школи і школи мистецтв.
Караван творів Т. Шевченка «Скарби нетлінні» пройшов у читальному залі центральної бібліотеки. Тут зібралися студенти НКАТК, щоб разом згадати творчість Тараса Шевченка. Караван творів: «Катерина», «Марія», «В казематі», «Сліпий», «Садок вишневий коло хати» та інші були зачитані та представлені картини, які художник Т.Шевченко намалював до цих творів. Студенти захоплено згадували та декламували  вірші Великого Кобзаря зі шкільної програми. Бібліотекарі підготували відео- презентацію, на фоні чаруючих звуків бандури та аудіо-записів віршів Г.Шевченка у виконанні відомих акторів.
В центральній бібліотеці відбувся літературний гід для  громадськості міста «На вічнім шляху до Шевченка» з нагоди 200-річчя митця. Ім’я Т.Г. Шевченка, святе для кожного українця. «Святкування цієї дати буде масштабним, й упродовж всього року ім’я  Тараса Григоровича та його творчість будуть у центрі уваги у кожній області, у кожному місті. Не виключенням є і Нова Каховка», - зазначив керуючий справами виконкому Василь Акуленко під час обговорення цього питання у центральній бібліотеці.  До обговорення долучилися начальник відділу культури Віра Іванова, голова міського осередку «Просвіта» Віра Литвинова, голова громадської ради  Лариса Житченко, представники міського відділу освіти, бібліотекарі та інші.  Крім обговорення усі присутні мали змогу здійснити  віртуальну екскурсію до Національного музею Т.Шевченка у Києві та ознайомитися з оформленою в читальному залі книжковою виставкою  «Світова велич Шевченка».
Ще одним заходом в читальному залі Центральної бібліотеки  стало засідання літературно-музичного клубу «У колі друзів». Бібліотекарі презентували  «Караван творів» великого Кобзаря, який супроводжувався відео-презентацією. Члени клубу співали пісні на вірші Тараса Шевченка в супроводі чарівних звуків мандоліни на якій грав активний член клубу Віталій Дарибогов, попурі музичних творів на фортепіано грав місцевий поет Альберт Боровик. Гості читали вірші великого поета,   свої вірші та вірші інших поетів, присвячені Шевченку. А ще ділились спогадами про своє дитинство коли в кожній хаті була книга  Кобзар, і батьки читали його своїм дітям. Також майже в кожній хаті  висів портрет Шевченка і дітям було боязко від суворого, проникливого погляду Тараса. Обмінюючись думками з приводу творчості Шевченка одностайно наголосили, що Тарас був дійсно пророком, і багато його творів пророчі, і актуальні в житті сучасної України.
В міській юнацькій бібліотеці відбулося дефіле творів  Т.Г.Шевченка (в рамках обласного  інтернет-проекту «Бібліовіночок Кобзарю»). Під чарівні і щемливі звуки бандури присутня студентська молодь поринула у вир захопливого дійства, коли один за одним учасники дефіле (учні школи мистецтв та приладобудівного технікуму)
пропонували їхній увазі відомі твори Великого Кобзаря у власному виконанні, залучаючи слухачів відчути і пережити разом з ними емоції героїв  творів, яких вони представляли. Появу кожного  нового твору супроводжували слайди відео-презентації з картинами Шевченка що ілюстрували їх, додаючи візуальне сприйняття та показували яскраві приклади образного мислення Шевченка. Після заходу студенти учбових закладів міста гортали сторінки альбомів з репродукціями Тарасових картин, читали його поетичні твори, долучаючись до спадщини великого творця.
Літературно-музичний вечір під назвою «І лине над землею Шевченкове святеє слово!», присвячений 200-річчю з дня народження українського письменника Тараса Шевченка, відбувся в Новокаховській міській юнацькій бібліотеці для учнів професійно-технічного училища №14. Працівники бібліотеки на заході представили молоді книжкову виставку «У всякого своя доля». У розділі виставки «Сучасний поет і сьогодні» розповіли про книги, що відображають актуальність творчості Тараса Григоровича. У розділах «Живий у правді віковій» та «Воскресну нині» були представлені книги-спогади, мемуари сучасників поета, що створюють цілісну картину життєвого і творчого шляху основоположника нової української літератури.
Естетичну насолоду отримали читачі юнацької бібліотеки від виступу бандуристів –новокаховської музичної школи: Олексія Колюха, Настусі Щуцької, Анатолія Любієва, які майстерно виконали пісні на слова Тараса Григоровича. Завдяки цьому заходу гості юнацької бібліотеки сповна зрозуміли вираз Олеся Гончара про Тараса Шевченка: «Є в геніальній його поезії таке, що завжди, в усі часи, вабитиме й чаруватиме людей».
На честь ювілею Т.Г.Шевченка міська бібліотека для дітей проводила конкурс «Оживає Кобзареве слово». Учасникам пропонувалося намалювати малюнок до будь-якого з віршів Т.Шевченка або написати йому листа. Проходив конкурс з 15 січня по 1 березня 2014 року. За цей час до бібліотеки принесли 26 робіт (13 письмових і 13 малюнків) 26 учнів 5-9-х класів із п’яти  навчальних закладів міста.
«Одну сльозу з очей карих – І пан над панами!». Так колись писав Тарас Григорович.  Та не одну сльозу зронили працівники дитячої бібліотеки, читаючи дитячі листи до Шевченка та розглядаючи малюнки. 
13 березня відбувся підсумковий захід конкурсу. У повному залі бібліотеки звучали листи, які написали діти, лунали вірші до тих малюнків, які «оживили» Кобзареве слово: «Думи мої, думи мої…», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Світає, край неба палає», «За сонцем хмаронька пливе», «Садок вишневий коло хати», «Мені тринадцятий минало».
Переможцем в категорії «Найкращий лист до Шевченка» стала  Подопригора Дарина.
Кращим серед юних художників став Кузьменко Василь.
Ось лист, який  посів перше місце у конкурсі:
«Дорогий Тарасе Григоровичу! Я пишу Вам цього листа з нагоди такої славної дати – 200-річчя з дня Вашого народження. Хочу найперше розповісти про те, що всі слова, сказані у Ваших віршах, виявилися пророчими. Як і передбачали Ви у своєму «Заповіті», народ розпочав боротьбу за волю, розірвав кайдани рабства і будував «велику вольну сім’ю». Це було ще у 1917 році, коли влада ненависного Вам самодержавства була повалена.
Багато суперечностей викликало існування соціалістичного суспільства, але то дійсно був час, коли найнижчі верстви населення мали змогу здобути вищу освіту, діти безкоштовно навчалися в школах – про все дбала держава, не було безробіття, а народи всіх національностей жили в єдиній великій державі – Радянському Союзі. Але українці, як і Ви колись, мріяли про той час, коли Україна стане незалежною державою. І це теж сталося. З 1991 року ми живемо в незалежній країні.
А ще я вражена картинами, які створювали Ви, талантом до образотворчого мистецтва. У цих полотнах виражена Ваша душа, яка й до цього часу серед нас – невмируща, горда, бунтівнича, допитлива, чутлива до краси, спрагла до знань. Ви були унікальною людиною, генієм, яких мало. Не кожному кріпакові судилося так багато знати, вивчити, наполегливою працею шліфувати свій талант, свою майстерність у створенні картин. Як досконало Ви знали рідну землю, свій народ, його історію, звичаї, обряди.
Вивчаючи ваші вірші, я завжди милувалася їхньою мелодійністю, високим патріотичним духом, закладеною в них гіркотою з приводу закріпачення селян та тяжкої долі жінки-кріпачки. Прочитавши поему «Катерина», я багато над чим задумалася, і зрозуміла головне – не слід наражати своє життя на небезпеку, хоча й заради кохання.
Дякую Вам, Тарасе Григоровичу, за науку, за те, що ваші твори пробудили потяг до творчості та знань і в моїй душі. Саме цей потяг змусив мене написати цього листа.
Трохи про себе: я – учениця 9-А класу Новокаховської гімназії, творчість – моє життєве кредо, я добре співаю і маю можливість виступати на сцені, завжди радію, коли мій спів приносить людям задоволення. Займаюся в драматичному гуртку, граю на фортепіано, добре декламую вірші, серед яких і ваші твори, шановний Тарасе Григоровичу. У майбутньому мрію написати оперу на вашу п’єсу «Назар Стодоля». І ще я присвятила Вам вірш і хочу, щоб ви оцінили його:
Те, про що ти так мріяв, здійснилося
Ми ступили за щастя у бій
Зла руїна навік розвалилася,
Рабство безвісті кануло в ній.
Ти у братній сім’ї українців
Поруч з нами, Тарасе, ідеш.
І неначе легенда, мов пісня
У серцях молодих живеш.
Прощавайте, мій дорогий поете! Знаю, що відповіді на свій лист я не отримаю, але вірю, що Ваша невмируща душа почує мене й допоможе пройти стежкою творчого натхнення».
26 лютого гостями молодшого відділу міської бібліотеки для дітей стали гімназисти  2-Б та 2-В  класів. Вони побували на літературній презентації «Дітям про Шевченка». Бібліотекарі за допомогою слайдів розповіли про дитинство видатного поета, представили книжку «Дитячий кобзар», видану у видавництві «Старого лева», розказали про пам’ятники Т.Г.Шевченка, які встановлені по  всьому світу. А  вірші  читали гості заходу –  родина Пойда: бабуся Любов Семенівна та її онук Богдан, який навчається у 2-Б класі. Хлопчик  розповів, що саме від бабусі вперше почув про  українського Кобзаря. Він прочитав свої улюблені поезії «Садок вишневий коло хати», «Мені тринадцятий  минало», а його бабуся продекламувала поезії «Сон» та «Заповіт». На  завершення літературної презентації маленькі читачі хором читали вірш «…Світає край неба палає..» і пообіцяли вирости справжніми громадянами своєї країни.
16 січня у залі для дошкільників і учнів 1-4 класів міської бібліотеки для дітей пройшли голосні читання «Нам треба голосу Тараса!». Самим найменшим читачам була представлена предметно-тематична поличка «І встає Кобзарева зоря». Разом з бібліотекарем діти прочитали глави з книги С.Васильченка «В бур’янах» -  про дитячі роки малого Тараса Шевченка. А потім найактивніші читачі з задоволенням у голос прочитали вірші Кобзаря. Особливо відзначились Ілля Галинський, Даня Данилов, Ліза Станковська.
Благословен той день і час,
Коли прослалась килимами
Земля, яку сходив Тарас
Малим босими ногами.
Такими словами розпочався літературний портрет «Іде Кобзар, нескорений, величний» для учнів 6-Б класу ЗОШ №10,  присвячений видатному сину українського народу Т.Г. Шевченко у міській бібліотеці № 2. Весь свій талант, всю свою силу Т.Г.Шевченко присвятив служінню народу. «Історія мого життя, - писав Т.Шевченко – це частина історії моєї Батьківщини». Діти читали вірші, співали пісні та підготували сценки про життя малого Тараса.
Твої думки, діла і заповіти – як вічне світло, як весняні квіти
Цвітуть, живуть і будуть вічно жити…
Під таким гаслом відбулася презентація творів Шевченка «З Шевченком по життю»
в читальному залі міської бібліотеки № 2 для студентів політехнічного коледжу. День народження і день смерті Тараса Григоровича стоять поряд – 9 і 10 березня відповідно. Між цими двома березневими днями – 47 років життя. І це життя стало славою і гордістю українського народу.
Студенти прослухали розповідь бібліотекарів про творчий та життєвий шлях Кобзаря, відповідали на питання  вікторини та разом прочитали «Заповіт».
До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка в міській бібліотеці № 3 відбулося театралізоване асорті «Єднаймо душі словом Кобзаря !».
Активну участь у заході брали учні 9-го класу ЗОШ № 6, які майстерно виконували ролі із творів Т.Г.Шевченка, читали вірші та виконували пісні.
Бібліотекарі  –  ведучі заходу презентували на заході книжкову виставку «Діамант України», присвячену ювілею Кобзаря.
19 березня учні 7-Б класу ЗОШ № 5 прийшли на  урок літератури до міської бібліотеки № 4. Їхній увазі були представлені фрагменти з відеофільмів про життя і творчість Т.Г.Шевченка та вікторина «Сторінки життя Великого Кобзаря». Спілкування в формі діалогу сподобалось дітям, разом з бібліотекарем та вчителем літератури вони хором читали улюблені рядки творів Тараса, а потім прослухали поезії з відео-аудіо-книги Івана Шевченка-Звенигородського «200 років Т. Г. Шевченку». Цікавим було для дітей і знайомство з книгами, представленими на виставці «Безсмертне Тарасове слово». Музичним фоном заходу була  пісня «Шлях до Тараса».
У Дніпрянській селищній бібліотеці відбулося віртуальне знайомство з видатним українським поетом та художником – Шевченко Т.Г. 200 років тому Україна стала багатшою на талановиту постать - співця України, борця за волю. Слухаючи розповідь бібліотекаря та вдивляючись у портрет Шевченка, його батьківську хату, талановиті роботи художника, дитячі очі виражали то сум, то подив, то захоплення. Жодний присутній на заході не залишився байдужим до долі Великої Людини нашої Батьківщини.
Бібліотекар Корсунської бібліотеки провела поетичні читання «Вірші, написані серцем», присвячені 200 - річчю Т.Г. Шевченка. Вона розповіла дітям про видатного Кобзаря, про деякі епізоди з його дитинства. Ознайомила дітей з новим подарунковим виданням «Кобзаря» і підкреслила, що  поезія Шевченка йде від серця до серця, її читають, співають, втілюють у мистецтві, відтворюють на екрані та сцені. Діти з великим задоволенням читали улюблені вірші Т.Г. Шевченка. Відкрити багатогранну постать поета
для учасників поетичних читань допомогла також і тематична поличка «Вірші, написані серцем» та відео - мандрівка шевченківськими місцями України.
Напередодні дня народження Великого Кобзаря в Новолагерській сільській бібліотеці відбувся тематичний вечір «Думи мої, думи мої…» для дітей – учнів 5-8 класів.
На початку вечора бібліотекар нагадала дітям біографію Т.Г.Шевченка та презентувала книжкову виставку «Символ національного духу». А потім діти по черзі читали свої улюблені вірші Т.Г.Шевченка…
Гостями літературної години у Обривській сільській бібліотеці були учні Маслівської школи. Бібліотекар  познайомила присутніх з життєвим і творчим шляхом поета, використавши інтернет-ресурси розповіла про перебування Кобзаря на Запоріжжі та Хортиці та продемонструвала фрагменти театралізованих постановок за творами Тараса Шевченка. Активну участь у заході брали діти. Вони читали вірші, розповідали розповіді про дитячі роки маленького Тараса.
У березні  в Тополівській сільській бібліотеці пройшли літературні години «Невмируща слава генія Шевченка» для користувачів різного віку: дітей старшої групи  тополівського  дитячого  садка та для старшокласників. Бібліотекар розповіла малюкам про дитячі роки Великого Кобзаря, а вони, в свою чергу, виразно декламували вірші поета, слухали пісні на слова Шевченка та переглянули ілюстраціі до творів видатного українського генія. Старшокласники ж взяли участь у так званому NON-стопі «Улюблена сторінка Кобзаря», декламуючи присутнім найулюбленішу поезію із невмирущого «Кобзаря» Тараса Шевченка. Разом з бібліотекарем під час заходу вони здійснили віртуальну екскурсію Національним музеєм Т.Шевченка у Києві.
Великий поетичний альманах творів Шевченка відбувся у Райській сільській бібліотеці. Під час заходу у бібліотеці прозвучало близько 30 віршів поета у виконанні школярів, а також дорослих користувачів, які не тільки декламували, а ще й співали пісні за творами Кобзаря. 
У Плодівській сільській бібліотеці  відбулося  голосне читання поезій Шевченка. На початку заходу учні продемонстрували свої знання шевченкових творів і фактів з його біографії, беручи участь у літературній вікторині. До свята було підготовлено виставку малюнків юних художників, які відобразили своє бачення творчості і життя Кобзаря.

Більш детальніше :

1. Сайт Новокаховської ЦБС

2. Відео-візитка "Його слова пройдуть тисячоліття"

4. Презентація Новокаховської ЦБС "Його душа у променях весни"

4. Презентація Новокаховської бібліотеки для юнацтва "Дефіле творів Т.Шевченка"

5. Презентація Новокаховської центральноїрокуів "200 років Т.Г.Шевченка"

6. Відеоролик "Читацький марафон до 200-річчя Т.Г.Шевченка"

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031