Головна Новини Порядок відбору україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек

Порядок відбору україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек

08.08.2016 05:20

4 серпня під головуванням Міністра культури України Євгена Нищука відбулося засідання колегії Мінкультури.

Під час засідання колегії розглядалися питання  висунення кандидатів на здобуття  стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва на 2017 рік, а також призначення стипендій Президента України для найбільш обдарованих молодих митців України на 2016/2017 навчальний рік та  вдосконалення порядку відбору  україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек у поточному році.

З інформацією про висунення кандидатів на здобуття  стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва на 2017 рік, а також призначення стипендій Президента України для найбільш обдарованих молодих митців України на 2016/2017 навчальний рік виступив  директор департаменту  мистецтв та навчальних закладів Мінкультури Павло Білаш.

Зокрема  він повідомив членам колегії, що впродовж січня – травня  2016 року до Мінкультури надійшло 171 пропозиція від обласних та районних державних адміністрацій, Національної спілки майстрів народного мистецтва України, закладів культури та навчальних закладів. За результатами роботи оновленої  Комісії з питань призначення стипендій Президента України для молодих майстрів народного мистецтва, до складу якої увійшли провідні спеціалісти у сфері декоративно-прикладного мистецтва, представники Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Національного музею українського народного декоративного мистецтва, Національного музею народної архітектури та побуту України, Українського центру культурних досліджень, Центру української культури та мистецтва та ін.,  було відібрано та рекомендовано до розгляду колегії Міністерства культури України 80 претендентів на здобуття стипендій Президента України у 2017 році.

Павло Білаш відзначив, що список претендентів представляє розмаїття видів народного мистецтва, це: гончарство, художня кераміка, художня обробка дерева, художня обробка металу, ткацтво, вишивка, писанкарство, народне малярство, декоративний розпис, лялькарство, народна іграшка, плетіння з природних матеріалів, витинанка та бісероплетіння.

Також запропонований список претендентів має широку географію осередків традиційного народного мистецтва та охоплює творчість молодих майстрів з багатьох регіонів України, за виключенням АР Крим, Луганської та Херсонської області.

Після розгляду представленої інформації колегією Міністерства культури України було прийнято рішення висунути 80 кандидатур на здобуття стипендій Президента України для молодих майстрів народного мистецтва на 2017 рік згідно зі списком, представленим  за рішенням Комісії з питань призначення стипендій Президента України для молодих майстрів народного мистецтва.

Щодо призначення стипендій Президента України для найбільш обдарованих молодих митців України на 2016/2017 навчальний рік,  директор департаменту  мистецтв та навчальних закладів інформував присутніх про рішення експертної Комісії Міністерства культури України з надання рекомендацій щодо кандидатів на  призначення стипендії Президента України для найбільш обдарованих молодих митців України, визначити  кандидатури 41-го студента  вищих  навчальних   закладів  та учнів середніх спеціалізованих мистецьких закладів, з числа переможців або дипломантів міжнародних мистецьких конкурсів і фестивалів, виставок, які представляють 6 вищих навчальних закладів та 5 середніх спеціалізованих мистецьких закладів, що належать до сфери управління Мінкультури, на отримання стипендії.

Своїм рішенням Колегія постановила за визначні результати в навчанні та творчій діяльності призначити стипендії Президента України для найбільш обдарованих молодих митців України на 2016/2017 навчальний рік рекомендованим учням і студентам мистецьких навчальних закладів.

З доповіддю про необхідністю вдосконалення порядку відбору україномовних книг для поповнення  фондів публічних бібліотек виступила начальник управління соціокультурного розвитку регіонів Міністерства культури Лариса Нікіфоренко.

Зокрема, Лариса Нікіфоренко інформувала, що діюча процедура здійснення  закупівлі   книжок для поповнення фондів публічних бібліотек, з огляду  на важливість питання, особливо сьогодні, коли бібліотеки є одним із важливих елементів у формування інформаційно-культурного простору, викликає  необхідність в удосконаленні порядку відбору україномовних книг для поповнення публічних бібліотек.

Пропонується внести зміни у  Порядок відбору україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек, передбачивши: можливість колегії Міністерства культури України щорічно надавати рекомендації щодо пріоритетної тематики книг, які будуть відбиратися для поповнення фондів публічних бібліотек у поточному році; надання видавцем гарантій щодо наявності зазначених у поданні тиражів видань та виконання постачання видавцем книжкової продукції до споживачів у встановлений Мінкультури термін; здійснення дорадчим колегіальним органом, який утворюється Міністерством культури України тематичної та змістовної оцінки видань та формування пропозицій Мінкультури щодо переліку видань, рекомендованих для придбання  з метою поповнення фондів публічних бібліотек.

Окрім того, потребує внесення змін і до Положення про Експертну раду з відбору україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек,  які передбачають введення додаткового пункту, який встановлює заборону щодо розгляду  видань, які пропагують посягання на територіальну цілісність України, ксенофобію, насильство; заперечують моральні цінності суспільства. Формою роботи Експертної ради  обрати  засідання, що проводяться за рішенням її голови у разі потреби. Разом із тим, таких засідань має бути мінімум два: перше засідання Експертної ради відбувається для здійснення тематичної та змістовної оцінки видань, формування переліку видань для подальшого його опрацювання публічними бібліотеками, заключне - проводиться з метою формування пропозицій Мінкультури щодо переліку видань, рекомендованих для придбання  з метою поповнення фондів публічних бібліотек.

«Міністерство культури розуміє, що існуючий дотепер  порядок  поповнення  бібліотечних фондів не є досконалим,  і потребує змін, саме тому зараз необхідно переглянути цей порядок та закупати для бібліотек актуальні, цікаві, затребувані  читачами книжки. Переконаний  спільними зусиллями вже  найближчим часом ми отримаємо результат», - зазначив Міністр  культури Євген Нищук.

Після обговорення представленої інформації колегією Міністерства культури України було прийнято рішення схвалити зміни, які вносяться до Порядку відбору україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек та до Положення про Експертну раду з відбору україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек.

Також, Колегія рекомендувала при відборі книг для поповнення фондів публічних бібліотек  у цьому році визначити пріоритетними: сучасну українську літературу; кращі зразки світової літератури в українському перекладі; літературу національно-патріотичного спрямування, що популяризує ідеї зміцнення української державності.   

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930