за 2016 рік
Розмова про матеріальне і духовне
Наш Каланчацький район один із тих, де працівники культури забезпечують дозвілля населення на досить високому рівні. Ми, пересічні громадяни, навіть не задумуємось над тим, скільки зусиль докладають працівники культури задля того, аби ми відпочивали душею і серцем. Аби кожен із нас відчув себе частинкою суспільства. Саме про це ми запросили поговорити у переддень новорічно-різдвяних свят начальника відділу культури і туризму Каланчацької районної державної адміністрації Ірину Лапенко.
- Ірино Михайлівно, яким видався рік, що минає, для працівників культури? Що вдалося, а до яких вершин ще хочеться дотягнутися?
- 2016 рік був одним із «найбагатших» у плані матеріально-технічного забезпечення закладів культури району.Вперше за 20 років для цих цілей виділено з бюджету по над 800 тисяч гривень фінансування. За ці кошти вирішено багато проблем у районному Будинку культури - вдалося придбати нову звукову апаратуру, частково перекрити дах будівлі, придбати нові сценічні костюми для жіночого народного ансамблю «Степовичка», молодіжного вокального ансамблю «Злагода» та ведучих.
Школа естетичного виховання отримала нові шафи для музичної літератури, сценічні костюми для ансамблю бандуристів, а ще повністю замінено вікна на склопакети у всій будівлі школи/
Центральна бібліотечна система також не була обділеною увагою. Зараз ведеться капітальний ремонт у районній дитячій бібліотеці. Поміняли частково старі вікна на склопакети у бібліотеці для дорослих. Виділено кошти для видання альманахів, на господарські витрати та інші потреби. Сподіваємося, що й наступного року робота по вдосконаленню закладів культури продовжиться уже в межах об'єднаних територіальних громад.
- Цей рік став успішним і для сільських закладів культури. При чому як у матеріальному, так і в творчому вимірі...
- Справді, це дійсно так. З 2016 року всі працівники клубних установ району перейшли у підпорядкування відділу культури і туризму райдержадміністрації. Завдяки колективній праці, методичній допомозі з боку працівників районного будинку культури вдалося покращити культурно-дозг.ілеву роботу майже всіх сільських закладів культури.
Особливо творчою ініціативністю відзначаються колективи Гаврилівського сільського будинку культури (директор (директор Валентина Сергєєва-Булаш), селищного будинку культури «Партизан» (Олександр Крайнов), Привільського (Наталя Тимошенко) та Роздольненського (Ілона Бондар) сільських будинків культури. По-новому, із залученням сільської інтелігенції до лав художньої самодіяльності, працює директор Новокиївського сільського будинку культури Наталя Барган. Практично з чистого аркуша розпочала роботу в Олександрівці Світлана Кудревська. Сільська рада на чолі з головою Андрієм Лабушним придбала музичне обладнання. На сьогодні село має актив - учасників художньої самодіяльності. І нині всі заходи в селі відбуваються саме їхніми силами.
У Макарівці сільський будинок культури став центром спілкування відтоді як його очолила Ірина Лінєйцева. Це людина неспокійної вдачі, яка прагне зробити своє маленьке село кращим, а своїм односельцям створити кращі умови для відпочинку. Тут дійсно кипить життя. Уже від порогу будинку виникає відчуття, що саме тут відбувається все найважливіше у житті макарівців. Ірина Іванівна постійно організовує концерти, які із задоволенням відвідують односельці.
- Якщо погортати підшивку районки за рік, що минає, можна зробити висновок, що цей рік для працівників культури виявився ще й надзвичайно успішним у творчому відношенні.
- Дійсно. Рік виявився творчим, насиченим конкурсами, фестивалями, святами. Найбільш яскравими стали заходи до державних свят. Були учасниками екоетнофестивалю «Душа Півдня» на базі історично-розважального комплексу «Зелені хутори Таврії». Вихованці Каланчацької школи естетичного виховання не пропустили жодного обласного конкурсу та фестивалю. А вони проходили у Херсоні, в Каховці та Генічеську. І звідусіль поверталися переможцями або призерами. Учні Любові Кушніренко, Ірини Куликовської та Лілії Зінченко успішно виступили в Києві на Міжнародному конкурсі «Україна єднає світ». Вихованці Каланчацької школи естетичного виховання стали успішними учасниками Всеукраїнського проекту «Покажи талант світу». Також у багатьох номінаціях стали переможцями міжрайонного музичного фестивалю «Музика нас єднає». І взагалі, рік був багатим на добрі та цікаві справи.
- Наша бібліотека також є одним із центрів культурного життя району.
- Так, при чому усі покоління від малого до дорослого тут можуть знайти своє захоплення. На базі районної бібліотеки працює клуб «Спілкуймося», де люди старшого покоління мають можливість розглядати злободенні питання, зустрічаються з керівниками району, спеціалістами різних служб. Активно працює літературний клуб «Дивослово» та пізнавальний - «Старшокласник». Відділ мистецтва активно організовує зустрічі для населення з майстрами декоративно-ужиткового мистецтва.
Протягом року працівники як дитячої бібліотеки, так і для дорослих, були не тільки активними учасниками різноманітних конкурсів та проектів, але й виходили з них переможцями. Як нагороди отримали від обласних бібліотек електронну книгу, два планшети та кілька бібліотечок на різні теми.
Колективи бібліотек, очолювані Надією Федкевич та Світланою Красновид застосовують інноваційні підходи до роботи з читачем, шукають сучасні напрями роботи і втілюють їх у життя.
- Усі концерти, масштабні свята, проходять у районному Будинку культури. І кожне з них справді для жителів та гостей селища стає яскравим дійством.
- Завдяки креативності та професійності незмінним центром методичної і практичної роботи є районний будинок культури під керівництвом Ірини Чурай. Тут народжуються творчі ідеї, які спочатку перетворюються в сценарій, а потім у справжнє свято для глядача. При тому, що всі заходи проходять на високому професійному рівні. Але не всі нони мають належну увагу з боку глядача. І стається це не з вини працівників культури, а скоріше через те, що люди настільки стурбовані власними проблемами, що дозвіллю стали менше приділяти часу.
- Тому бажаю, щоб наступний рік усім нам приніс менше турбот та більше радості. Дякую за цікаву розмову. До побачення.
Інтерв'ю провела Тетяна Лановенька, член НСЖУ, позаштатний кореспондент // Слава праці. – 2016. – №52 (29 груд.). – С.3.
Її доля, її щастя. Її душа, її життя - бібліотека!
Лідія Дмитрівна Лебідь - бібліотекар з величезної літери, професіонал високого ґатунку, ветеран бібліотечної справи, людина найбільш поважного віку нашої бібліотечної галузі - святкує свій 90-річний ювілей.
Лідія Дмитрівна уособлює собою кращу дитячу бібліотеку Херсонщини другої половини XX століття, наша гордість, зразок великої любові до бібліотечної справи, до книги, до юних читачів та відвідувачів дитячих книгозбірень.
Народилася Лідія Дмитрівна Лебідь (дівоче прізвище Петрівська) 24 грудня 1926 року в селі Новокиївка Каланчацького району, тут пройшло її дитинство, навчання у Новокиївській школі.
По закінченні Херсонського культурно-освітнього училища у 1948 році вона за направленням приїхала на роботу в Каланчак і очолила Каланчацьку районну бібліотеку. Лідія Дмитрівна Лебідь - перший спеціаліст-бібліотекар у районі.
У серпні 1950 року, коли районна бібліотека для дітей відокремилася від дорослої, Лідія Дмитрівна, не замислюючись, очолила районну дитячу бібліотеку й пропрацювала там до кінця свої трудової діяльності. Каланчацька районна бібліотека для дітей під керівництвом Л.Д.Лебідь відразу ж стала кращою в Херсонській області.
Не перелічити скільком поколінням юних прищепила Лідія Дмитрівна любов до читання, скільки книжок віддала юним читачам, зі скількома учнями обговорила прочитане та поділилася враженнями від прочитаного, скільки оформлено книжкових виставок та проведено масових заходів... А скільком юним відвідувачам книгозбірні вона дала путівку, відкривши широку дорогу у велике життя завдяки прочитаним книжкам та одержаним знанням!
Бібліотечній справі Лідія Дмитрівна віддала кращих 46 років свого життя з одним-єдиним записом у трудовій книжці, бо працювала з повною самовіддачею і головне - з великою любов'ю до улюбленої справи.
Портрет нашої колеги постійно прикрашав Дошку Пошани Херсонської обласної бібліотеки для дітей. Дійсно, Лідія Дмитрівна Лебідь - наша багаторічна гордість, взірець професіонала-бібліотекаря, людини, відданій бібліотечній справі до останньої краплі сил та знань.
Для багатьох поколінь бібліотекарів Лідія Дмитрівна стала вчителем, наставником, прикладом до наслідування у тому, як віддаватися повністю улюбленій справі.
Уже багато років Лідія Дмитрівна Лебідь на заслуженому відпочинку. Боляче перенесла вона розлуку з бібліотекою... Перші дні, місяці майже щодня навідувалася до книгозбірні - допомагала, радила, підказувала й, навіть, робила свої зауваження, потім все рідше й рідше приходила до рідної бібліотеки.
Зараз вже важко нашій поважній колежанці приходити до книгозбірні, роки дають себе взнаки, накладають свій слід на стан здоров'я. Але ми дуже часто згадуємо добрим словом, із вдячністю та любов'ю нашу дорогу колегу, прекрасну людину - Лідію Дмитрівну.
Від щирого серця вітаємо нашого шанованого ветерана зі славним 90-річ-ним ювілеєм. Нехай міцне здоров'я, повага від близьких та рідних, усіх оточуючих завжди супроводжує Лідію Дмитрівну Лебідь ще багато-багато років!
Надія Федкевич, директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2016. – №52 (29 груд.). – С.3.
Захоплююча подорож
Розпочалась ця історія, коли у нашу школу завітала краєзнавець, поетеса та просто жінка - Єрмолаєва Олена Володимирівна. Ця людина захоплюється вивченням історії нашого краю, а саме - історією родини Софії Богданівни Фальц-Фейн, засновниці порту Хорли. її розповідь не залишила нікого з нас байдужим.
Всі діти, вчителі та гості уважно, із захопленням слухали вражаючу історію життя про мудру і дуже добру жінку - Софію Богданівну, яка допомагала людям і творила добро на нашій землі.
Після прослуханої розповіді нам неодмінно закортіло побувати в тих місцях, де жила і працювала Софія Богданівна. Завдяки нашому вчителю - Єрьоменко Олені Гаврилівні, яка організувала поїздку в село Хорли, ми мали змогу побачити все те, що побудувала Софія Богданівна Фальц-Фейн.
Ми відвідали багато цікавих місць: у сільській бібліотеці нас вже чекала бібліотекар Євгенія Сергіївна. Як багато зроблено цією людиною для збереження історичної пам'яті! А документи й експонати, з якими нас познайомили, мають займати гідне місце в музеї.
Побували також у музеї місцевої школи. Поклали квіти до пам'ятника Софії Богданівни і на її могилу. Милувалися краєвидами моря.
Ми мали змогу побачити дім, у якому вбили Софію Богданівну. Чомусь саме це місце мене вразило найбільше. Перебуваючи біля цього будинку, відчуваєш щось таємне та загадкове, ці емоції не можна порівняти ні з чим, їх треба відчути.
Також ми відвідали приватний музей у селі Роздольне. Найцікавіше те, що музей розташований у будинку, де раніше проживала Софія Богданівна. І це не могло не вразити нас. Будинок дуже старий, і тому там відчувається якась особлива атмосфера.
У музеї є дуже багато особистих речей Софії Богданівни, а мешканці цього музею створюють особливий домашній побут. Таке відчуття - ніби ти знаходишся вдома, де завжди тепло та затишно. Господар будинку-музею Сопот Микола Максимович розповів багато цікавого, а в останній кімнаті пригостив нас чаєм і солодощами.
Екскурсією залишилися задоволені, дізналися багато нового. Але засмучує те, що дуже повільно повертаємо до життя забуті імена. При наявності матеріалів і зацікавлених людей, з якими ми зустрілися, відсутній музей до цього часу в селі Хорли.
Протягом всієї екскурсії ми зустрічалися з небайдужими до своєї справи людьми. А ще дуже вдячні Онищуку Олександру Федоровичу, який забезпечив транспортом нашу поїздку.
Саківська Олена, учениця 11 класу Новоолександрівської ЗОШ I-III ступенів, лектор музею школи, гурток «Музейна справа» // Слава праці. – 2016. – №51 (22 груд.). – С. 4.
І знов Перемога
Каланчацька центральна районна бібліотека - знов переможець! Переможець в обласній патріотичній акції «Герої XXI століття»!
2016 рік - щасливий для Каланчацькоїцентральної районної бібліотеки!
Але за перемогами у Всеукраїнському конкурсі проектів, обласних фестивалях, конкурсах та акціях стоїть велика щоденна праця, наполегливість у досягненні наміченої мети, і, звичайно ж, велике бажання перетворити книгозбірню на сучасну інформаційну установу - працюючу на рівні світових стандартів.
Протягом 2016 року наша книгозбірня перемагала: у Всеукраїнському конкурсі «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках»; на VI обласному фестивалі молодіжного читання та права «Відкрий свою книгу!»; в обласному конкурсі інноваційних ідей.
І ось, знов перемога, тепер в обласній патріотичній акції «Герої XXI століття»! А перемозі передував великий комплекс заходів, проведений бібліотеками району: зустрічі з Героями АТО та їх рідними, вшанування пам'яті загиблих Героїв, збір інформації про учасників АТО, створення картотеки «Учасники АТО - наші земляки» тощо. На бібліотечному блозі та сторінці в соцмережах розміщено матеріали та фотографії про наших чотирьох Героїв неоголошеної війни, які віддали найдорожче в світі - своє життя, захищаючи мир й спокій, захищаючи нашу землю від підступного ворога. Імена Олександра Берези, Володимира Серебринського, Юрія Іржика та Володимира Шаваровського навічно вкарбовані золотими літерами в трагічну сторінку історії нашого району, області, нашої країни.
Фінішувала обласна патріотична акція «Герої XXI століття» урочистим заходом. Колектив Каланчацької центральної районної бібліотеки визнано переможцем, нагороджено дипломом, сучасним планшетом «Lenovo» та бібліотечкою книжок.
Надія Федкевич Директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2016. – №43 (27 жовт.). – С.1.
"В дивовижних фарбах мрії оживають..."
Стоять ясні теплі дні, погода така, що хочеться блукати теплими стежинами та милуватися красою, що оточує тебе. Очі розбігаються від розмаїття кольорів. Важко уявити собі, яким був би світ без... художників?
- Він був би сірим, холодним, буденним, сумним, не цікавим...
Протягом 25 років в районній дитячій бібліотеці працює «Клуб цікавих зустрічей», кожне засідання проходить дуже цікаво, запрошуємо різних гостей, майстрів своєї справи: вишивальниць, пекарів, в'язальниць, бандуристів. Цього разу наша зустріч з майстринею, яка чудово володіє пензлем і олівцем, кольором, формою, винахідливістю, а ще вона прекрасний спеціаліст, любляча мама, прекрасна бабуся, гарна господиня - це Юдіна Євгенія Сергіївна, її талант він, мабуть, від Бога - талант художника, бібліотекаря, вміння і бажання писати картини, на яких вона оспівує красу свого мальовничого рідного куточка -села Хорли, малює натюрморти, різні пейзажі, малює ікони.
Євгенія Сергіївна дуже тепло розповідала про Клуб юних художників «Палітра», який вона веде в Хорлах на громадських засадах більше 20 років, де прищеплює любов до прекрасного, розвиває творчість талановитих дітей. Девіз Клубу «Шукати. Знаходити. Виявляти таланти». Першим керівником цієї студії був справжній художник В'ячеслав Карпович Захарченко. Він же був засновником ізостудії і в м. Ош Казахстані. Працював живописцем, іконописцем, реставратором, чеканщиком, скульптором. За оформлення, реставрацію ікон «Несение Креста», «Снятие со Креста» й «Святая Троица» в Казанському Соборі м. Сизрань був нагороджений Діамантовим хрестом.
За роки існування студії в с. Хорли навчалося більше 50 студійців. Євгенія Сергіївна тепло розповіла про своїх вихованців, які за ці роки неодноразово отримували нагороди, різні почесні призи, цінні подарунки. А найголовніше досягнення - це дружба, згуртованість, відданість улюбленій справі. З гордістю можна сказати, ці роки пройшли не даремно. Наші студійці стали професійними художниками, дизайнерами. Наприклад Сацик Богдан - закінчив Київську академію ювелірного мистецтва, працює з діамантами експертом. Ковальчук Олена - закінчила Хмельницьку академію - дизайнер верхнього одягу. Савченко Олена - закінчила Дніпропетровську медичну академію, працює сімейним лікарем, але кожного року привозить свої творчі роботи в Хорли На виставку, які користуються великим попитом у відпочиваючих. Нечмілов Олександр - хоч і закінчив Київський авіаційний інститут, але у 2008 році брав участь у розписі новозбудованого храму імені Святого Пантелеймона під Києвом. Єфімова Регіна - веде свою ізостудію з обдарованими дітьми в м. Києві. А цього року влітку привезла своїх вихованців на відпочинок, де і організувала виставку робіт, яку приурочила рідному селу Хорли. Грама Світлана - створила міні-фабрику в м. Херсоні, модельєр одягу. Порхун Марина - закінчила Іванівську текстильну академію - дизайнер.
Євгенія Сергіївна коротко розповіла про своє захоплення, яке ще змалечку проявлялося., та і в юності її приваблювали прекрасні краєвиди рідного села, що потім стали життєдайною силою для її власних творів. Наша майстриня вже понад 30 років працює у Хорлівській бібліотеці-філії Каланчацької ЦБС. Завжди доброзичлива, приваблива та привітна до своїх користувачів. І на цій роботі, роботі бібліотекаря, вбачає чудову можливість реалізувати усі свої творчі задуми. Скільки натхнення, віри і бажання вкладено в написання ікон, як Образ Матері Божої, «Призри во смиренне», портрет засновниці села Софії Фальц-Фейн та ще багато інших. А ще Євгенія Сергіївна займається флористикою, створюючи різні картини з різного природного матеріалу: насіння, різних круп і з усього, що є під рукою. А ще вона - цікавий краєзнавець, збирач матеріалу про родовід сім'ї Фальц-Фейнів.
Свій талант наша колега наполегливо розвиває, вдосконалює і в цьому вбачає сенс свого життя - дарувати радість людям!
Красновид С., завідуюча районною бібліотекою для дітей // Слава праці. – 2016. – №43 (27 жовт.). – С.3.
Мудрі та багаті літами
Щорічно 1 жовтня відзначається Міжнародний день людей похилого віку, а також день ветерана праці - свято чисте і світле, свято наших батьків, бабусь і дідусів. День, коли ми віддаємо їм свою любов, шану та вдячність. От і цього року, як і завжди, ми зібралися в приміщенні Привільської сільської бібліотеки, щоб привітати наших ветеранів. Свято розпочали наймолодші вихованці дитячого садка, які прочитали вірші своїм бабусям та заспівали пісню. Естафету підхопили учні Привільської ЗОШ, які теж від щирого серця привітали наших гостей. Усі дітки подарували бабусям квіти та свої щирі посмішки. Додала гарного настрою керівник Привільського ансамблю «Українські вечорниці» Тимошенко Н.В., яка розповіла гумореску.
Завдяки коштам, наданим сільською радою, наші поважні гості змогли в теплій, затишній атмосфері за чашкою чаю поспілкуватися, поспівати пісень. На святі пролунало багато приємних слів та привітань, але їх ще дуже, дуже багато, рівно стільки, скільки на землі люблячих сердець. Так, нехай же не спорожніють наші серця, наші шкатулочки щастя, і нехай вони відкриваються назустріч один одному, дбайливо зберігаючи спогади, передаючи їх дітям й онукам з покоління в покоління.
Привільський бібліотекар Папко А.В. // Слава праці. – 2016. – №44 (13 жовт.). – С.3.
Краща бібліотека Херсонщини - Каланчацька!
На десятий ювілейний обласний фестиваль «Бібліотечна палітра Херсонщини - 2016», який відбувся в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара 21 - 22 вересня, з'їхались кращі з кращих, талановиті з талановитіших, креативні з найбільш креативних бібліотекарів з усіх куточків Херсонщини.
Наша централізована бібліотечна система, як й протягом усіх десяти років поспіль, взяла активну участь у фестивалі й представила чотири проекти в номінаціях: «Краща бібліотечна практика: центральна районна бібліотека» - інноваційний творчий проект «Популяризація літератури засобами театралізації - Каланчацький ББК - театр «Living books», «Краща бібліотечна практика: сільська бібліотека-філія» з проектом Новопавлівської сільської бібліотеки - філії «Зернятка миру», представила сценарій пізнавально-інформаційної гри-подорожі „Моє коріння: Звідки, куди, навіщо?" з циклу заходів патріотичного спрямування «З любов'ю до України» та творчу роботу в конкурсі «Бібліотекар: моє захоплення». Своє захоплення «Веселка святкового настрою» представила бібліотекар центральної районної бібліотеки Ольга Гавран. Вона провела цікавий, захоплюючий, святковий майстер-клас.
У рамках фестивалю було організовано виставку творчих робіт «Веселка бібліотечних талантів», Каланчацький район представляла майстриня вишивки - бібліотекар Новопавлівської сільської книгозбірні Лариса Шаваровська. Складовою фестивалю стала конкурсна програма «Бібліотека - ореn аіг» відкритий простір». До оргкомітету було подано понад 30 заявок від працівників центральних, міських, селищних та сільських бібліотек Херсонщини. Компетентне незалежне журі після ретельного розгляду відібрало вісім найкращих робіт. Проект Каланчацькоі центральної районної бібліотеки визнано кращим - перше місце серед бібліотек Херсонщини.
Ми отримали в нагороду Диплом за перемогу в конкурсі інноваційних ідей, два сертифікати на отримання гарних нових книг для центральної районної та Новопавлівської сільської бібліотек, чудові квіти та сучасний планшет.
Наші творчі роботи - відеоролики запрошуємо переглянути на нашому бібліотечному блозі за адресою:
З великою повагою, Надія Федкевич, директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2016. – №40 (06 жовт.). – С.2.
30.09. - Всеукраїнський день бібліотек
Дякуємо усім, хто віддано дбає про книги, оберігає їх та відновлює. Бажаємо Вам, дорогі бібліотечні працівники, щирої всенародної любові та поваги до Вас. Будьте щедрими, мудрими, уважними до людей.
Бажаємо Вам достатку і творчого натхнення, міцного здоров'я та завжди відкритої книги щастя.
// Слава праці. – 2016. – №39 (29 верес.). – С.1.
Місце зустрічі змінити не можна
Так жартома ми називаємо зустрічі у клубі «Спілкуймось». І це дійсно так - щомісяця в останній четвер, починаючи з 2007 року, коли за пропозицією директора ЦБС Надії Василівни Федкевич, започатковано клуб, ми збираємось у читальному залі бібліотеки.
А втілила цю ідею в життя прекрасна жінка, бібліотекар за фахом Валентина Леонідівна Кучерова (на жаль, нині покійна, світла їй пам'ять). Спочатку збиралася невеличка група людей, які приходили поспілкуватись про прочитану книгу, обговорити якусь цікаву статтю чи прочитати вірші. Та поступово, неначе дзвіночком рознеслася чутка по селищу, і вже до клубу з символічною назвою «Спілкуймось» поспішали люди, законі в художню літературу, поезію.
Тепер наш клуб налічує більше 50 членів. Це велика наша родина. А нашою «мамою» у 2014 році стала цікава, енергійна, завжди усміхнена, з гумором Петруненко Тетяна Дмитрівна. Вона ніколи не дає нам сумувати.
Тематика засідань різноманітна. Це і «круглі столи» «Пенсіонери запитують - фахівці відповідають», на які приходять і керівники району, і працівники управлінь та відділів. Ми їм дуже вдячні за повагу до людей похилого віку. Це і тематичні вечори до Великодня, Нового року, свята осені, Дня матері, Дня Перемоги.
Ми також є частими гостями клубу «Дивослово» (керівник Добровольська Ірина Петрівна). Назва цього клубу говорить сама за себе. Це незабутні зустрічі з самодіяльними поетами-односельцями Анатолієм Суганяком, Наталею Шелест, Галиною Нігачовою. Словами вірша «Співучий мій таврійський краю - людських талантів джерело» розпочався вечір пам'яті поетів Петра Бігана, Петра Герасимчука, Сергія Чурая. Декламувалися вірші, а також зучали пісні на їх слова, музику до яких написали Вадим Куршпіль та Віра Пономарчук.
А скільки цікавого, нового дізнаємося, зустрічаючись з Маргаритою Миколаївною Молдован - керівником сектору мистецтв. Оте розмаїття кольорів українських вишиванок, віночків, одягу, виготовленого умілими руками майстринь, розповіді про звичайні квіти, які ростуть в кожному дворі -захоплюють і вражають. А яка чудова була виставка -гостинна «Чайник» - як привід до бесіди». Доволі цікава історія появи чайника, самовара, чаю...
Дуже приємно у свій день народження отримати вітання від членів клубу, а в подарунок почути пісню, причому, не тільки у запису, а й наживо, у виконанні народного ансамблю «Южаночка» (керівник Л.Крайнова) та ансамблю «Осіннє золото» (керівник Л.Дем'янова). Частими гостями у такі святкові дні діточки з ДЮЦ під керівництвом Наталі Походай, а також Олександр Крайнов.
Але і серед нас є талановиті люди. Часто слухажмо вірші Люби Радіонової (вона також є ведучою свят та засідань), Оля Марченко, Алла Козачок. А скільки сміху, та, відповідно, й оплесків, викликають гуморески у виконанні Валентини Данько та Анни Панасюк.пишу оці рядки, а сама думаю: скільки треба перегорнути літератури, заглянути в Інтернет, знайти потрібний матеріал, написати сценарій, щоб він був дійсно цікавим і захоплюючим! Усім цим займаються прекрасні жінки, працівниці Інтернет-центру Хребір Наталія Анатоліївна та Гавран Ольга Анатоліївна, наші помічники бібліотекарі читального залу Гриценко Ольга Олександрівна та Яковлєва Наталія Василівна. А ще велика подяка Надії Василівні Федкевич, завдяки її активності та ініціативі робота бібліотеки висвітлюється в Інтернеті.
Ці люди віддані своїй улюбленій роботі, і у переддень професійного свята ми, члени клубу «Спілкуймось» надсилаємо їм такі побажання: творчого вам злету, натхнення, успіхів, добробутту, здоров'я, щоб двері бібліотеки були завжди відчинені для людей, закоханих у книгу.
Євгенія Петренко // Слава праці. – 2016. – №39 (29 верес.). – С.3.
Моя бібліотека. Погляд с присмаком осені
Закінчилося літо... Закінчилися шкільні канікули... Від'їжджають відпочиваючі... Закінчилося літо, сповнене захоплюючих подорожей, змістовного відпочинку, цікавих книжок... Закінчилося літо й вже можна з впевненістю відповісти на питання: «Чи потрібна бібліотека на селі?».
Бібліотека на селі дуже потрібна! У цьому я вкотре впевнилася сама й почувши безліч гарних теплих відгуків, слів подяки від користувачів. Й хоча я працюю на півставки посадового окладу по чотири години в день, мені доводилося все літо працювати - обслуговувати своїх відвідувачів цілісінький день - не могла відмовити, закрити двері бібліотеки, коли люди йдуть і йдуть до нашої маленької скарбниці знань.
З самісінького ранку й до пізнього вечора в Хорлівській сільській книгозбірні можна було побачити найрізноманітніший контингент читачів: маленьких дітей з батьками, молодь, людей поважного віку. Й кожному треба догодити - знайти книжку до душі. Діти просять книжки зі шкільної програми, батьки беруть дитячі книжки для малюків та романи для себе...
Великим попитом користуються детективи та пригодницька література. Й всіх без винятку дуже цікавить історія нашого прекрасного курортного місця - села Хорли та його засновниці Софії Богданівни Фальц-Фейн.
Спираючись на багатий, роками зібраний в бібліотеці матеріал та архівні дані, можна детально розповідати всім зацікавленим відвідувачам достовірну історію заснування Хорлів та життя незвичайної жінки з великої літери, яка може служити достойним прикладом для наслідування, яскравим взірцем для людей, які цікавляться минулим нашого краю, історією Каланчацького району, стати прикладом для підростаючого покоління, громадським діячам та сучасним бізнесменам.
Ділова леді та самовіддана мати великої родини, Софія Богданівна заслужила велику повагу та вдячну пам'ять за будівництво порту та села Хорли, за свої добрі безкорисливі справи. За десять років під її керівництвом на нашому півострові був створений райський куточок для відпочинку й, в той же час, морський порт кипів діловим життям.
Усім небайдужим до давньої історії Хорлів можна запропонувати книги Надії Данилевич «Барон Фальц-Фейн. Жизнь руського аристократа» та Василя Климова «Создавая рай...История рода Фальц-Фейнов», а також велику палітру статей з періодичних видань, багаточисельні фотографії тих часів.
Розповіді про родину Фальц-Фейнів багатьох відвідувачів книгозбірні просто зачаровували й вони навіть не віріли, що все це могло бути: устрична фабрика, док для ремонту суден та барж, телеграф, банк, метеостанція, готель для моряків, митниця, парк з оркестром.кінотеатр «Ілюзіон», бібліотека та багато чого іншого!
Історія Фальц-Фейнів нікого не полишає байдужим: ні одного читача, чи групу дітей, що забігли до бібліотеки, й відвідувачів баз відпочинку «Южная», «Чорноморець», які запросили до себе на розмову, обмін думками про минуле та сьогодення нашого чудового села Хорли.
Після таких зустрічей, бесід, обговорювань проймаєшся темою, що відвідувачі, захоплені одержаною інформацією, беруть книги та статті, щоб зробити виписки, ксерокопії, більше дізнатися про Софію Богданівну й розповісти іншим про цей славний рід та його великі справи.
Потрібно зауважити, що дуже рідко хто полишав бібліотеку без книжки. Й це дуже радісно!
Не дивлячись на розповсюджений міф поро те, що «про все сьогодні можна дізнатися в Інтернеті», люди, як і раніше, люблять традиційну книжку й йдуть за нею до бібліотеки. Якщо ж у бібліотеці потрібної літератури немає, доводиться звертатися до центральної районної книгозбірні чи інші філії бібліотечної системи, щоб максимально задовольнити потреби своїх читачів.
Щодня видавала на руки читачам більше 150 книг та ще газети й журнали й робити це приємно та радісно! А після закриття бібліотеки, ввечері, потрібно доставити книжки тим, хто не може прийти самостійно - пенсіонерам, людям з обмеженими можливостями пересування, літнім людям. Адже вони також хочуть читати й бути у курсі всіх подій, потребують спілкування, їм ношу книги по заздалегідь зробленому замовленню. Часто обговорюємо прочитане й плануємо, що принести наступного разу. Дуже часто чую слова подяки.
Книжка - духовна насолода для душі й серця, потрібна дуже багатьом нашим односельцям, адже не «не хлебом единым жив человек»! Й як сказав философ «Пока я мыслю - я существую!» А книжка, інформація допомагає думати, розуміти, розвиватись...
Бувають в бібліотеці й візити незвичних гостей. Наприклад, відома співачка Наталія Присич заглянула до книгозбірні, щоб дізнатися про Хорли якомога більше. Прослухавши інформацію про історію порту Хорли, була так здивована та зачарована, що подарувала свій диск «Свет без тебя» й висловила свою мрію - колись влаштувати тут концерт для жителів села та гостей краю.
Володимир Мороз, журналіст та головний редактор газети «ВІА плюс» з міста Тернополя, висловив своє захоплення від Хорлів як курортної зони та пообіцяв опублікувати статтю про наш чарівний край на сторінках свого свого часопису.
Шамиль Акичев, науковий співробітник краєзнавчого музею міста Конотопа, приніс у дарунок бібліотеці історико-бібліографічну повість Андрія Матвієнка «Михаил Драгомиров».
Всіх подробиць з повсякденного життя бібліотеки неможливо передати в короткій статі. Але одну думку можна висловити з повною впевненістю: люди читають, книжки потрібні й бібліотека на селі дуже затребувана. Хочеться тільки побажати бібліотеці - нових книжок та журналів, сучасного технічного обладнання та гідного приміщення. Адже славна історія села Хорли заслуговує того, щоб розповідати про неї у відповідній обстановці - гарній, теплій, затишній, сучасній!
Хочеться не червоніти перед відвідувачами бібліотеки - відпочиваючими з різних куточків нашої країни, перед «високими гостями», дарувальниками книг й, просто, читачами свого рідного села за стан бібліотечних залів, а пишатися гарно укомплектованим фондом, сучасним інтер'єром та проведенням заходів з використанням сучасного технічного обладнання.
Завідуюча Хорлівською сільською бібліотекою-філією Каланчацької ЦБС Євгенія Юдіна // Слава праці. – 2016. – №39 (29 верес.). – С.3.
Відзнаки за активну позицію
Напередодні відзначення Дня незалежності України. Каланчацький селищний голова Зінчук В.К. виконав приємну місію, нагородивши Пам'ятними знаками «25 років незалежності України» багатьох наших земляків, котрі засвідчують активну позицію не лише сумлінно працюючи, а й виконуючи громадські обов'язки. Серед них Почесні громадяни Каланчака, керівники підприємств, установ, закладів, депутати теперішнього та попереднього скликань, очільники громадських організацій.
Момент був справді хвилюючий. Присутні почули слова подяки за ті роки, коли влада і найбільш яскраві, активні представники громади діяли спільно, ставали рушіями багатьох справ. Хоча, безумовно, було і залишається ще чимало нерозв'язаних проблем, резервів та планів. То ж кожен, отримуючи відзнаку, не лише відчував вдячність, а й мимоволі окреслював для себе наступні кроки та дії.
Пам'ятні знаки «25 років незалежності України» та відповідні посвідчення вручено: Бруяці Ларисі Климівні, Ганчарик Любові Іванівні, Грозинському Ігорю Миколайовичу, Драненку Сергію Володимировичу, Єрохіну Сергію Михайловичу, Єрмишко Галині Йосипівні, Зінченко Раїсі Володимирівні, Кулаковському Анатолію Миколайовичу, Кравченко Надії Петрівні, Кравченку Олександру Володимировичу, Кишинейській Ользі Андріївні, Косенко Тамарі Леонідівні, Киишневській Лідії Романівні, Кулині Михайлу Степановичу, Нотич Ларисі Володимирівні, Носову Ігорю Борисовичу, Пономарьовій Оксані Борисівні, Пелешку Павлу Тимофійовичу, Півненісо Євгенії Василівні, Подольчаку Степану Ярославовичу, Радіоновій Лідії Леонтіївні, Ружицькій Людмилі Пантеліївні, Сні-гурській Діні Миколаївні, Супрун-Кравченко Олександрі Іванівні, Самойлик Катерині Семенівні, Семикопенку Івану Івановичу, Свищу Сергію Миколайовичу, Скороход Тамарі Олександрівні, Токарю Сергію Івановичу, Фоміну Артуру Євгеновичу, Фурсі Геннадію Федоровичу, Федкевич Надії Василівні, Шевцовій Ларисі Олексіївні, Шиян Олені Василівні, Авраменку Віталію Олександровичу.
Крім того, вручено Подяки селищного голови громадським активістам мікрорайонів Каланчака.
На знімку: група нагороджених
// Слава праці. – 2016. – №35 (01 верес.). – С.1.
Словом вшануємо край Каланчацький!
Спільне засідання учасників читацьких об'єднань Каланчацької центральної районної бібліотеки - місцевих літераторів, любителів та шанувальників літературного слова «Дивослово» та людей поважного віку «Спілкуймось!» відбулося в літературно-мистецькій залі книгозбірні й пройшло на високій патріотичній ноті та було присвячене Дню слов'янської писемності і культури. Зустріч постійних відвідувачів бібліотеки розпочалася щирими, гарними, натхненними і напутніми словами нашого місцерого поета Петра Бігана, якого, на превеликий жаль, вже немає серед нас:
«Співучий мій Таврійський краю Людських талантів джерело. Веселка ніжна водограю, Дзвінкий, як чисте серебро. З талантів сплетений віночок, Що в перевесло обернувсь -Ти мелодійний мов дзвіночок Тобою, краю мій, горджусь: Так розквітай, перлино степу, Хай пісня лине з краю в край. І композитору, поету Ти відпочинку не давай».
Не випадково прозвучали ці щемні рядочки, адже назва заходу «Пізнаймо в слові рідний край» передбачала розповіді про творчих земляків, які словом і музикою прославляють свою милу батьківщину. Мова про тих, кому даровано талант й свою любов до рідної землі висловити поетичними рядками і покласти ці рядочки на музику. Далі прозвучала «Пісня про Каланчак», яка народилася у творчій співпраці самодіяльного поета Анатолія Суганяка і композитора Вадима Куршпіля. Ця гарна мелодійна пісня свого часу прозвучала у чудовому виконанні наших калан-чацьких виконавців Олександра Білоброва та Василя Криворучка. На жаль, тепер пісню слухали в запису - наших талановитих вокалістів вже немає серед живих. Анатолій Степанович Суганяк розповів присутнім історію створення пісні, про співпрацю з місцевим композитором Вадимом Куршпілем, про виконання пісні багатьма місцевими вокалістами... А ведучі зазначили, що творчий тандем А. Суганяка і В. Куршпіля успішно співпрацює і у їхньому доробку багато прекрасних пісень. Учасники заходу згадали пісні «Випускний вальс», «Журавлі», народжені співпрацею, а на святі зазвучала пісня - своєрідний гімн - присвята чарівному жіноцтву Таврії - «Королева із Каланчака». Жіночий вокальний ансамбль «Южаночка» Партизанського селищного будинку культури (керівник ансамблю Лідія Крайнова) виконали ще декілька пісень на слова місцевих поетів Анатолія Суганяка, Петра Бігана, Петра Герасимчука, покладених на музику Вадима Куршпіля, зокрема, «Грай, сопілко, грай», «Цвіт калини»... Учасники літературно-музичного дійства з задоволенням наголосили на тому, що в нашій літературно - мистецькій залі збираються найкращі, найдушевніші люди Капанчака, не байдужі до краси і долі рідного краю. Любов Радіонова одна з таких, вона активний член обох клубів, людина, яка пише прозу і поезію. Любов Андріївна із задоволенням прочитала свої твори, присвячені рідній землі, рідному селищу, друзям, односельцям. Дещо з сумом пригадали нашу колегу, людину світлої душі, засновницю клубу «Спілкуймось!" Валентину Кучерову, яка вже майже два роки тому залишила цей світ. Прочитали її невеличке оповідання - сповідь «Рідна хата». Оповідання озвучила бібліотекар Ірина Добровольська. Долі людські складаються по-різному. Хтось все життя проживе там, де народився, а когось закинуть обставини далеко від рідного порогу, і вони живуть, подумки, з теплом згадуючи рідну затишну хату, росяні трави дитинства і пташиний щебет юності... Наша місцева поетеса Юлія Шовкун нині мешкає в Дніпропетровській області, але часто згадує у своїх віршах Каланчак. Учасниця зразу двох читацьких об'єднань «Дивослово» й «Спілкуймось!» Валентина Данько з хвилюванням, трепетом в душі, прочитала вірш Юлії Шовкун. Ведучі заходу нагадали, що ім'я Марія Баліцька добре знайоме постійним відвідувачам нашої бібліотеки. Вона мешкає в Тернополі, але багато що пов'язує її з нашим краєм, часто в своїх віршах і прозових творах з великою любов'ю згадує наш степовий край. Член читацького клубу «Спілкуймось!»» Євгенія Петренко представила нашій увазі твір «Древній Каланчак». А поет, який присвятив вірш початку дня й назвав його "Ранок в Каланчаку" наш місцевий літератор Володимир Войтюк. Вірш зачитала учасниця читацького клубу "Спілкуймось!" Ніна Супрун. Галина Нігачова, педагог, історик, громадський діяч, щира і цікава у спілкуванні людина, місцева поетеса. У її творчому доробку є багато віршів, присвячених рідному краю, зокрема, вірш «Каланчак», який озвучила Лариса Смолієнко. А ще приємно зазначити, що на вірші пані Галини написано декілька пісень. Одна з них створена у співавторстві з вчителькою музики Вірою Пономарчук та стала переможцем районного конкурсу. А жіночий вокальний ансамбль «Осіннє золото» дуже душевно виконав пісню «Каланчацький вальс». Пісню про Каланчак написала й поклала на музику Лідія Кишиневська, а озвучила на святі Ганна Панасюк. Поділилися спогадами про те, яким побачили вперше наше селище, таврійський край, степові простори.трудівників Катерина Стародубцева, Лариса Бруяко, Тамара Овчаренко, Любов Стринжа, Валентина Данько, Лідія Дем'янова, Світлана Боднарук. На завершення зустрічі учасники літературно - музичного свята заспівали разом головний музичний твір нашого селища - гімн Каланчака (автори Петро Герасимчук та Вадим Куршпіль). Ведучі свята щиро подякували авторам творів та всім присутнім на заході учасникам читацьких об'єднань «Дивослово» та «Спілкуймось!», всім, хто пише, прославляє, любить, зичить доброї долі нашій спільній землі та побажали миру, добра, творчої наснаги та благополуччя.
Керівник клубу «Спілкуймося» Петруненко Т. Д. // Слава праці. – 2016. – №29 (21 лип.). – С.3.
Подорож по країні, якої немє на мапі дитинства
У тридев'ятому царстві, за високими горами, За глибокими морями, Розташувалася країна, якої немає на жодній мапі світу. Вона незвичайна, дивовижна, прекрасна. Це країна Дитинства. Правлять нею чарівні феї - Мрія, Фантазія і Романтика. Ми обладнали наш ігровий майданчик декорацією кораблів. Перше судно - це половина капітана! Друге судно - це пірати! Для того, щоб вийти у відкрите море, нам потрібно набрати команди матросів. І ми спочатку подивимось, на що ви здатні... Ось так розпочалося наше свято до Дня захисту дітей. А далі - конкурси, ігри, пошук скарбів, пісні, танці і, звичайно - подарунки, багато-багато подарунків: цукерки, печиво, солодощі, фрукти і морозиво. Побували на невідомих островах, шукали скарби, і знайшли найголовніший у вашому житті скарб - дитинство! Не спішіть дорослішати, всьому свій час. А ми бажаємо вам за канікули набратися сил, здоров'я, гарно відпочити. Ми не прощаємося з вами, ми говоримо говоримо вам - До побачення! Разом з юнгами на кораблі весь цей час були коки - Людмила Василівна Серебринська та Наталія Володимирівна Ківа, вони пригостили всіх морозивом, яке подарували місцеві підприємці: Р.В.Лавринович, С. М . Єрохін, Т.Й.Шквір та Б.Л.Кушнірук. Юнги разом з Піратом та Моряком пройшли сильні шторми, незнайомі гавані та острови, шукали золото, скарби й знайшли найголовніший ужитті скарб -дитинство.
Шаваровська Лариса, бібліотекар с. Новопавлівка // Слава праці. – 2016. – №26 (30 черв.). – С.4.
Профіквест «В долонях степу і Дніпра»
Херсонський обласний центр зайнятості та Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки започаткували обласний інноваційний проект «Профіквест» для учнівської молоді «В долонях степу і Дніпра». На всіх етапах організації проекту (їх три - організаційний, навчально-дослідницький та підсумковий) учні-учасники з команди «Non - Stop» з Каланчацької ЗОШ №2 спільно з координаторами з районного центру зайнятості та районної дитячої бібліотеки будуть виконувати різноманітні завдання: визначатимуть туристично-привабливі об'єкти та складатимуть туристично-екскурсійні маршрути по нашому Каланчацькому району, організовуватимуть літні експедиції за прокладеним маршрутом з відвідуванням визначених об'єктів з метою їх фотографування та відеозйомки, укладатимуть «туристичний путівник» - у формі веб-сторінки у блозі проекту, розроблятимуть PR-кампанію власного екскурсійного маршруту. Згідно плану роботи нашої команди «Non - Stop» відбулася зустріч з керівником відділу культури та туризму Лапенко Іриною Михайлівною, яка розповіла про розвиток туризму в Каланчацькому районі, зупинилася більше на зеленому туризмі. Діти отримали консультацію про ті краєзнавчі маршрути, які можна буде використати в даному проекті. Керівник відділу розповіла і про фестиваль "Сонячні дзвони", який проводиться на узбережжі Чорного моря в с. Хорли з метою відродження та популяризації кращих зразків класичної, духовної та патріотичної пісні, примноження культурних традицій православ'я, естетичного та духовного розвитку молодого покоління, активізації творчих здібностей, подальшого зростання духовності жителів та гостей краю, виявлення нових напрямків сучасного виконавства. На кінець зустрічі керівник відділу відповіла на запитання учасників проекту.
Завідувачка районною бібліотекою для дітей Красновид С.О. // Слава праці. – 2016. – №25 (23 черв.). – С.4.
Найдорожчий скарб - це діти
Першого червня нашою бібліотекою- філією проведено захід «Дітям світу - сонце й мир», у якому малюки через конкурс малюнків змогли відобразити свої мрії та почуття. Особливо активними були Сафон Леся, Ложиця Дар'я, Попов Денис, Гузовець Ліза, Гечман Юлія, Божок Каріна, Ліпська Юлія, Шанько Вікторія та інші. Наприкінці свята було частування солодощами, у чому нам допомогли фермерське господарство «Трієл-Агро» (Окуненко І.М.) та Червоночабанський сільський голова Сучок А. М.
Бібліотекар с.Макарівка Наумова І.О. // Слава праці. – 2016. – №23 (09 черв.). – С.3.
Моє барвінкове літо
Дитинство - найрадісніша, найщасливіша пора життя. У казковій його країні живуть наші діти. Для кожного з нас, ви - сенс життя, втілення мрій, наше майбутнє. День 1 червня для дітлахів села Привілля пройшов нетрадиційно, вихователь дитячого садка Казаковська Т.Л. , бібліотекар Папко А. В., зав. будинком Культури Корінь Ю.В. та вчитель Сухорукова В.Ю. спільними зусиллями підготували та провели для малечі веселе свято, яке символізувало початок літа та святкування Дня захисту дітей. Дітки різного віку зібралися в залі , де їх привітали завідувач будинку культури Корінь Ю.В. та вчитель Сухорукова В.Ю., побажавши злагоди, миру, любові, добра, теплих і щирих посмішок, вірних друзів та якомога більше радісних та щасливих подій у їхньому житті. Далі вихователь Казаковська Т.Л. розпочала свято веселою піснею «Моє дитинство чарівне», діти посміхалися, раділи, плескали в долоні від задоволення. Потім відбувалися змагання, різні конкурси та естафети . Не зважаючи на вік, разом змагалися школярі та вихованці дит.садка і малята не відставали від старших дітей. Далі бібліотекар запропонувала дітям розгадати загадки, всі охоче відповідали та показали свої знання і кмітливість. А творче уміння дітлахів засвідчив конкурс малюнка на асфальті. Діти охоче малювали, посміхалися, раділи, а старші дівчатка вправно крутили обручі та стрибали на скакалках. Відвідвши цього дня бібліотеку, кожен міг прикрасити «Дерево Бажань» листочками з своїми особистими бажаннями, побажаннями для своєї сім'ї та нашої України. Діти залюбки писали, а деякі ділилися своїми мріями. Тепер вони прикрасять виставку дитячих робіт у бібліотеці. Наприкінці свята дітей пригостили ласощами, печивом та солодкою водою, які були придбані на кошти зібрані батьками, надані приватним підприємцем Томовою Світланою Вікторівною та фермером Кручиною Сергієм Григоровичем . Велика їм вдячність за небайдужість до наших дітей. Свято пройшло у атмосфері щирості, радості та доброти! Діти - це безмежна ще не зіпсована щирість і відвертість, їх майбутнє залежить від нас. Наше майбутнє залежить від них. Діти - це ангели. Вони не повинні страждати від того, що хтось вважає їх чужими. Вони повинні жити в світі, який не знає, що таке жорстокість, біль та насильство. Давайте створимо для них такий світ разом, щоб свято було не один раз на рік, а щоденно діти почували себе захизахищеними.
Бібліотекар Привільської бібліотеки-філії Папко А.В. // Слава праці. – 2016. – №23 (09 черв.). – С.3.
Європа стає ближчою
У справжнє високопатріотичне свято перетворилося відкриття Пункту Європейської інформації у нашій бібліотеці. Для цього створено інформаційні зони в літературно - мистецькій залі та відділі вільного доступу до всесвітньої мережі інтернет. Інформаційна база складається з підрозділів «Європейський Союз: історія розвитку та сучасність» та «Україна - Європейський Союз: реалії та перспективи», також представлена книжковим фондом європейської тематики, друкованою продукцією: буклети, закладки, рекомендаційні списки літератури, пам'ятки, поради та МЕВ - ресурсами - списки сайтів про Європейський Союз, його історію та сучасність, його інституції, країни Європи, Посольства країн Європейської спільноти в Україні, навчання в країнах Європейського Союзу та сайти керівних органів України, які опікуються питаними європейської інтеграції. Інформаційні матеріали розміщені на виставках, стендах, полицях, журнальних столиках. Інформаційна зона прикрашена символікою України та Європейського Союзу, гарно доповнюють на надають святковий настрій патріотичні кульки та стрічки. Наші відвідувачі в захваті від чудового перетворення зали на патріотично - європейський майданчик, який привертає увагу, приємно приваблює, закликає до діалогу, ділового спілкування, обговорення, налаштовує на змістовну бесіду. Крім того, в центрі селища на площі біля районного палацу культури розміщено стенд, який привертає увагу перехожих та запрошує жителів громади відвідати Пункт Європейської інформації в нашій центральній районній книгозбірні. На урочисту подію в житті Каланчацької громади до нашої літературно - мистецької зали зійшлися активісти книгозбірні, представники владних структур - Ольга Василівна Шендрик - заступник голови районної державної адміністрації, Ірина Михайлівна Лапенко - начальник відділу культури та туризму , Світлана Іванівна Харченко - секретар Каланчацької селищної ради, наші партнери з районного відділу кримінальне -виконавчої інспекції УДПтСУ в Херсонській області, вчителі, учасники наших читацьких клубів за інтересами «Дивослово», «Старшокласник», «Спілкуймось!»
Надія Федкевич, директор Каланчацької ЦБС, координатор Пункту Європейської Інформації // Слава праці. – 2016. – №19 (12 трав.). – С.4.
Пам'ять - загиблим, шана - живим!
Книгозбірні району - в обласній патріотичній акції «Герої XXI століття».
З метою вшанування захисників України - жителів Каланчацького району та виховання у молодого покоління на їхньому прикладі справжніх патріотів Батьківщини, формування у молоді високої громадянської свідомості, честі і гідності, бібліотеки системи включилися в проведення обласної патріотичної акції «Герої XXI століття». На бібліотечному блозі у всесвітній мережі інтернет вже створено спеціальну сторінку «Герої XXI століття» за адресою: http://kalanchakcbs.blogspot.com, яка постійно поповнюється новими матеріалами. Протягом тривалого часу в районі триває Всеукраїнська акція «Бібліотека українського воїна», книгозбірні комплектують бібліотечки літератури для учасників АТО та запрошують жителів району долучитися -надати книжки зі своїх домашніх бібліотек. До уваги відвідувачів книгозбірень представлені книжкові виставки, перегляди літератури та статей з періодичних видань «Пам 'ять - загиблим, шана - живим!», «Знаймо наших Героїв» та виставка однієї книги «Хронологія мужності 2014 - 2015». Видання налічує п'ятдесят невеличких розповідей з фотографіями про херсонців - Героїв АТО. П'ятдесят різних доль за своїм мирним життям й однаковим у зоні АТО... Є в книжці розповідь й про нашого земляка - Березу Олександра Григоровича. У центральній районній книгозбірні створено тематичну картотеку «Учасників АТО -наші земляки». Картотека постійно поповнюється новими статтями з періодичних видань. З метою якомога більшого збору матеріалів про наших героїв бібліотекарі зустрічаються з учасниками бойових дій в зоні АТО, рідними та друзями, збирають інформацію та впорядковують одержані матеріали. Створено папку досьє «Учасники АТО». У ній накопичуються матеріали та документи про учасників АТО всього Каланчацького району. Наші місцеві поети вже присвятили по декілька віршів захисникам Вітчизни - під час Революції Гідності та Героям АТО. Працівники центральної районної бібліотеки вирішили підготувати та видрукувати книжкові кольорові закладки та буклети з віршами. Створені дописи з фотографіями про Героїв АТО -Олександра Березу «Герої не вмирають ... Вони назавжди в пам'яті народній!», який віддав найдорожче - своє життя захищаючи Донецький аеропорт ... та «Сумуємо за героєм... Співчуваємо колезі...» про Володимира Шаваровського з Новопавлівки. Володимир Йосипович Шаваровський рік і місяць вірою й правдою відслужив в АТО, неодноразово смерть дихала йому в обличчя, та вистояв, повернувся живий, але дуже хворий... Два тижні... й пішов у вічність у свої 49 років ..., розміщено на блозі нашої бібліотеки у всесвітній мережі інтенет. Статтю про Володимира Харатіна з Макарівки під назвою «Сміливість врятувала життя», який добровольцем пішов захищати країну, більше року прослужив в зоні АТО, з них майже півроку в полоні у бойовиків, надруковано в районній газеті «Слава праці». Опубліковано також інформацію про відкриття меморіальної дошки загиблому новопавлівцю Володимиру Серебринському. Для більш широкого одержання різнобічної інформації про Героїв АТО працівниками бібліотеки складаються рекомендаційні списки сайтів у всесвітній мережі інтернет «Все про захисників Вітчизни», які до послуг користувачів та відвідувачів нашої книгозбірні. Бібліотека планує проведення тематичного вечора -вшанування „Уклін вам, воїни АТО!" та ведеться підготовча робота по створенню презентації „Герої XXI століття - наші земляки»
Н.Федкевич, директор ЦБС // Слава праці. – 2016. – №18 (05 трав.). – С.2.
Тиждень дитячої та юнацької книги в Новопавловці
Що робити, коли сильний вітер, холодно, а по плану - вихід на природу? Вихід є: а чому б не посидіти в бібліотеці і не уявити себе з друзями біля вогнища? Просто, так і зробили. І знаєте, не гірше ніж на природі, тихо, затишно, картопелька пахне димком, а які розповіді... Про що тільки б не писали діти, саме так, мабуть і народжуються ідеї для нових книг. Таким виявився перший день Тижня дитячої та юнацької книги. Дівчатка чомусь більше хочуть писати про дружбу, кохання, а хлопчики про силу, перемоги і все в жанрі фантастики. І погралися ми: і в теніс, і в м'яча і порозгадували різні ребуси, а наостанок посмакували чаєм з троянди. Ви такий пробували, та ще й в бібліотеці? Цікава зустріч і не шкодуємо, що був вітер. У рамках Тижня дитячої та юнацької книги, для учнів 1-4 класів був проведений конкурс: "Дім без книги - день без сонця"! Учні, поділені на команди, змагалися в 11 різноманітних конкурсах на знання дитячих творів, складання прислів'я зі слів-розписів, складання сло-ва-розгадки, знання казок, розгадки ребусів, кросвордів, конкурс - пантоміма, читання віршів. Команди Читайликів та Всезнайок чесно змагалися за перемогу. Швидко промайнув час, але діти встигли показати свої знання і чесно отримати нагороди. Презентація книги Марії Баліцької "Подільська ластівка у Таврійському краї" відбулася для учнів 5 класу. Учні познайомилися з біографією сучасної письменниці, її життєвим та творчим шляхом. Прослухали уривки з оповідань, які ввійшли в книжку, переглянули виставку творів письменниці. Наш краєзнавчий куточок поповнився новою книжкою, і хоча письменниця живе в Тернополі, а розповіді про наш край, природу, людей. А наостанок діти написали свої побажання в книзі Марії Баліцької нашим солдатам, яку почали заповнювати діти Тернопілля. Така собі естафета побажань нашим воїнам від Поділля до Таврії. А ще ми дивилися відео про письменницю, слухали її живий голос і насолоджувалися власним виконанням творів.
Л.Шаваровська, с.Новопавлівка // Слава праці. – 2016. – №16 (21 квіт.). – С.3.
Поезія полонить наші душі..
До Всесвітнього Дня поезії в Каланчацькій центральній районній бібліотеці відбулося спільне WEB - засідання читацького об'єднання місцевих літераторів «Дивослово» та літераторів Іванівської центральної районної бібліотеки по темі «Поезія - ти сила чарівна, що музикою серце надихає...». Його провели керівник клубу «Дивослово» нашої бібліотеки - Ірина Добровольська та бібліотекар пункту вільного доступу до мережі Інтернет Іванівської ЦБС - Світлана Редько. Учасників заходу запросили до літературно - мистецького залу, тут на них чекала книжкова виставка поетичних творів української та світової класики, сучасних українських поетів Херсонщини «Гармонія слова», а також каланчацьких авторів. Особливе місце на виставці зайняла поезія видатної української поетеси, геніальної особистості, яку з гордістю в народі називають «Живим класиком української літератури» - Ліни Костенко. Відбувся обмін інформацією щодо діяльності літературних об'єднань обох районів, читали твори місцевих авторів. Свято поезії проводилося за спільним сценарієм, паралельно - літератори та бібліотекарі Каланчацької та Іванівської бібліотек, вільно спілкуючись в режимі Оп-Ііпе читали вірші, розповідали про улюблених поетів - поезія дійсно єднала небайдужі ліричні та романтичні серця любителів та шанувальників літературного слова. Поезія - це метафора, образ, своєрідний код, іскра, яка швидко спалахує. Поезія, як і будь-який інший жанр мистецтва, мусить промовляти і надихати. Поезія буває і раціональною і емоційною. У неї немає кордонів і сталих форм, проте хорошу поезію вирізняє одна річ - це мелодика і ритм. Поезія - це почуття, біль, драма, досвід, історія, культура, філософія та естетика, інтуїція та містика... Поезія - це доля... Ми щиро вдячні всім присутнім і зичимо поетам натхнення, а слухачам ніколи не черствіти душею, бути щирими та відкритими до краси, любові, поезії, кохання...
Надія Федкевич, директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2016. – №14 (07 квіт.). – С.4.
"І пам'ятає дерево тепло його долонь"
Людська пам'ять - дивовижна сила. Людські спогади є дуже важливими в нашому житті. Трапляється в житті таке, що коли розлучаєшся з дорогою тобі людиною, то залишаються добрі спогади про неї. Якби дерева вміли говорити... Вони б неодмінно розповіли історію свого життя. І найперше про людей, котрі це життя їм дали - від того благодійного моменту, коли саджанці потрапили у землю, і до того, коли їх крони стали могутніми. Мабуть, саме цим відрізком часу - життям одного могутнього дерева - вимірюється професійне уміння і захоплення Архіпова Володимира Івановича. Кажуть, щоб залишити слід на землі і водночас зробити добру справу, треба побудувати будинок, посадити дерево і виростити сина. Можна уявити, скільки корисних справ зробив цей добрий чоловік, у пам'ять якого працівниками районної дитячої бібліотеки було проведено вечір-пам'ять. Запросили запрошені сина - Юрія Володимировича, ансамбль «Южаночка» Партизанського СБК та учнів 9-Б класу Каланчацької 30Ш№1(кл. керівник Валуєва Н.В.). Ведучі заходу розповіли яким був Каланчак у 60-х роках. Як він змінювався протягом наступних десятиліть. Глиняно-грунтові дороги, в'язкі, непрохідні від дощів. Ноги не витягнеш. Без гумових чобіт не обійтися. Води в нашому краї не було, поливу звичайно теж. А росли тільки де- не- де акації, а з квітів іриси, які особливо не потребували поливу. З колгоспних полів, на яких були висіяні зернові, вітер підіймав грунт часом разом з насінням і переносив по степу на кілометри. Таку картину природа повторювала з року в рік ще не одне десятиліття. Навіть коли вже було збудовано Пів-нічно-Кримський канал, доводилося спостерігати як на захисні плити каналу протяжністю в декілька кілометрів осідало до десяти сантиметрів пилу. Багата талановитими людьми, зігріта палючим сонцем, обвітрена степовими буревіями земля каланчацька. З приїздом в наше селище дипломованого спеціаліста агронома-лісомеліоратора Володимира Івановича Архіпова, Каланчак перетворився на оазу, на казковий зелений острівець. Це завдяки задумці Архіпова В.І. ми тепер милуємося стрункими тополями, які високо рвуться в небо, роблять кола чарівного танку ялинки, немов зелені м'ячики, рядочками стеляться вічнозелені екзотичні кущі. «Озеленення райцентру Каланчак Херсонської області» - так називалася дипломна робота Володимира Архіпова, якою він довів, що в посушливих степах України, в зоні так званого ризикованого землеробства, можна створити чудові художньо-декоративні композиції із дуже гарних порід дерев та кущів. Впровадження проекту у життя було нелегким. Одного тільки ґрунту на місце болота, що було перед колишньою лікарнею, треба було завезти 3 тис.куб. Необхідно було видалити старі дерева, що викликало обурення окремих громадян, і посипались погрози. За допомогою громадськості району взялись за ліквідацію болота. Дві тисячі ходок зробили вантажні машини , щоб завезти родючої земля. Володимир Іванович, скориставшись нагодою, поїхав до старих друзів по спільній роботі у лісництві і по навчанню, щоб допомогли потрібним посадковим матеріалом. Київ, Львів, Івано-Франківськ, Грузія, Крим - це далеко не повний перелік тих місць, звідки завозили дерева та кущі. Після ретельної підготовки ґрунту, вся сітка пішохідних доріжок була розбита з найбільш раціональним рішенням планування і врахуванням особливостей зонування, масовості відвідування парку, природних умов місцевості. А наступний етап будови парку культури і відпочинку (це за Будинком культури) -це насадження декоративних деревно-кущових порід, що добре ростуть в ґрунтово-кліматичних умовах Калан-чака. Вони були згруповані і повязаня з рельєфом території парку, планувалися доріжки, алеї. Збудували танцювальний майданчик. Зробили альпінарій та козацьку могилу. Школярі та працівники комунгоспу займалися посадкою декоративних дерев і кущів. Новим життям зажила стародавня річка Каланчак. Саме тут, на її березі аж до Палацу культури, на 5 га були висаджені дерева і кущі, квіти. Заплановано зелені альтанки, містки та інші декоративні прикраси, зона атракціонів, які повинні були зробити невпізнанною цю частину селища, навіть планувалися човнова станція. Добру справу зробив цей чоловік, і будинок збудував, і скільки дерев висадив, і двох синів виростив. Нині його справу намагається продовжити син Юрій Володимирович. Він також займається озелененням нашого селища (займається підстриганням кущів, чагарників, троянд на території різних організацій нашого селища). Також опікується виготовленням проекту щодо впорядкування двох територій у центрі Каланчака і облаштуванням зон відпочинку та пам'ятних місць. Війнам говорив: коли я це роблю, то за мною ніби стоїть батько і дає мені поради. На зустрічі Юрій Володимирович поділився теплими спогадами про батька, розповів про його життєвий шлях, скільки було вкладено душі в кожне посаджене дерево. А ансамбль «Южаночка» на згадку про Володимира Івановича заспівав гарні українські пісні: «Вишиванка», «Рідний край», «На скронях як роса». А діти переглянули відео презентацію з фотографій, на яких був висвітлений його життєвий шлях та побачили плоди роботи сучасних паркових насаджень, на території подвір'я комунального господарства та озеленення наших вулиць. Не можна порахувати скільки протягом життя було посаджено дерев сім'єю Архіпових. Справжні професіонали прагнуть передати наступному поколінню свої знання та вміння, достукатися до сердець дітей і навчити їх як стати гідною людиною. Кажуть, майстерність приходить з роками, а талант у серці. Кожен крок - це талановита знахідка, приємне здивування, а успіх приходить лише до того, хто любить клопітку, творчу щоденну працю. У нашому селищі встановлено пам'ятник творцям краси рідного краю, на якому ще при житті було викарбовано і прізвище Архіпова В.І.
Красновид С. зав. районною дитячою біліотекою // Слава праці. – 2016. – №13 (31 берез.). – С.3.
Разом зиму проводжали
Ми зібралися сьогодні разом зиму проводжати. Як ведеться у народі, станем дружно в хороводи. Поспішайте, поспішайте скоріше, нема свята нашого веселіше. Свято Прощеної неділі розпочалося з хороводу і веселої пісні. Далі були конкурси, ігри, розваги. Як приємно, коли глядачі активні, веселі. Саме так було у нас. І в конкурсах участь брали, і частівки та пісні співали, і загадки розгадували. Але конкурс млинців був найбльш очікуваним. Яких тільки млинців не було на нашому святі, з найрізноманітнішими начинками і солодким чаєм. Дякуючи сільським депутатам, млинців вистачило всім. Ще таких активних депутатів у нас не було. І за це велика подяка Серебринській Людмилі Василівні, секретарю Новопавлівської сільської ради, яка згуртувала всіх, зробила єдиною командою. З Вами нам добре працюється, легко. На останок свята ми проводжали Зимоньку, спалюючи опудало. Ой, Масляна! Прощавай, прощавай! Як будемо здорові, то побачимось знов. Ти ще один рік почекаєш, прождеш. Знаєм, знову ти до нас прийдеш! - Ми тебе за те так гарно вбрали, зверху хусткою з барвінком споряджали, що ти солодко кормила всіх нас ідавала веселитися нам час! Усім, люди, дякуємо, що в нас гостювали, і Зимоньку-масляну з нами проводжали. На останок прошу, не згадуйте лихом, а лише веселим, добродушним сміхом.
Лариса Шаваровська, сільський бібліотекар // Слава праці. – 2016. – №12 (24 берез.). – С.3.
Поетична світлиця Леся Українки
Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає!
Л. Українка
25 лютого 2016 року ювілейна дата, 145 років тому в місті Новограді-Волинському, тепер Житомирської області, в сім'ї повітового службовця-юриста Петра Антоновича Косача та відомої української письменниці, громадської діячки Олени Пчілки, сестри Михайла Драгоманова, народилася донька Лариса. Синьоока, білява дівчинка, із душею гордою і ніжною, серцем лагідним і чистим, характером сильним, волею незламною. У 9 років почала писати вірші. І були вони такі гарні, що їх почали друкувати. Свої вірші дівчинка підписувала так: «Леся Українка». Доля дуже рано навчила Лесю Українку мужності. Вона змушена була змагатися з тяжкою хворобою, що вразила її ще в дитинстві, зробила недосяжною її блискучу музичну кар'єру і мучила поетесу всі подальші роки. Нещодавно, у приміщені районної дитячої бібліотеки разом з учнями 2 - Б класу Каланчацької загальноосвітньої школи № 1 відбулося свято приурочене творчості Лесі Українки. Урочисто прибране приміщення: портрети письменниці прикрашені вишитими рушниками, квітами, виставки творів Лесі Українки, Олени Пчілки, дитячі малюнки та вишиванки до віршів поетеси. Нас гостинно приймала Красновська Інна Сергіївна її цікава, змістовна розповідь лунко перекликалась із виразними, щирими віршами які розповідали учні: Ки-шиневська В., Гриценко Ю., Снігурська К., Демиденко К, Стринжа А., Глуховська Є. та Еккерт О. Діти були дуже вражені, коли почули звуки українського народного музичного інструмента - бандури. Викладач школи музичного виховання Микитюк Анастасія Василівна виконала колискову «Місяць яснесенький» композитора К. Стеценка та «Вишеньки черешеньки» музику до якої написав директор Херсонської музичної школи №3 І. Полевіков. Талановиті люди, як зорі, вони залишають свій слід у свідомості майбутніх поколінь. Мовби скрізь серпанок легендарності проступає до нас образ поетеси, образ ніжний і чистий, майже ніколи - веселий, частіше, в задумі і смутку. Кожним словом, кожним променем думки, кожним болем своїм живе в душі нашого народу людина, що ім'я їй Леся Українка.
Вчитель початкових класів Каланчацької загальноосвітньої школи №1 Жук Н.М. // Слава праці. – 2016. – №11 (17 берез.). – С.3.
Видатним постатям краю присвячено
В історії Херсонщини залишили свій яскравий слід багато видатних особистостей, яскравих постатей, чиї імена були широко відомі в минулому. Визначні події, подвиги, гарні справи, над якими не владний час. Саме цій темі були присвячені надзвичайно цікаві літературно - тематичні заходи - інформаційні години, проведені в літературно - мистецькому залі центральної районної бібліотеки для учнів старших класів Каланчацької І-ІІІ ступенів ЗОШ № 1 вчителем вищої категорії, вчителем - методистом, вчителем географії Ніною Леонідівною Наумовою разом з працівниками книгозбірні Оленою Гриценко, Наталією Яковлєвою та Наталією Хребір. Затамувавши подих, з цікавістю та захопленням користувачі центральної районної бібліотеки - учні 9-х класів, мандрували історичними стежками Херсонщини, час від часу влаштовували зупинки - привали «Історична», «Іеографічна», «Творча», «Літературна» . Зупинка «Історична. Розповіді про заселення, освоєння краю, до якого причетні князі Потьомкін, Скадовський, Тру-бецький, графи Орлов та Мордвинов доповнювалися уривками та цитатами з книжок, відеофільмами. Пригадали відомі імена генерал -цейхмейстера Ганнібала, його послідовника генерал - полковника Корсакова, який загинув під час штурму Очакова і похований на території Херсонського Катеринин-ського собору. На цій «Зупинці» пригадали й велетнів козацького духу Костя Гордієнка, Василя Єро-феєва та ще понад десять кошових отаманів та козаків. Зупинилися й на цікавих історичних подіях, тісно пов'язаних з родиною Фальц - Фейнів, які створили справжній оазис серед Херсонських степів. Наступна зупинка «Географічна» дуже екзотичний привал, адже географічне положення Херсонської області цікаве. Це єдина область, яка має вихід до двох морів Чорного та Азовського, а вздовж морського узбережжя багато піщаних островів, півостровів, кіс, мілководних заток. Багато корисних копалин, прокладені зрошувальні канали...А далі учні разом зі своєю вчителькою та бібліотекарями мандрували стежками Каланчацької землі. Побували на кордоні між Скадовським, Цюрупинським, Ча-плинським районами та Кримом, милувалися Джарилгацькою та Каркінітською затоками Чорного моря, неозорими степами золотої пшениці, соняшнику, полянами реліктових квітів - тюльпанів...Пригадали Героїв праці наших таврійських степів С.Р.Ткаченка, Т.Є.Кобозєву, В.П.Ремізова, В.Т.Ямкового, П.С.Кудрявцева та інших славних трударів. Говорили про їх життєвий шлях, досягнення у праці, нагороди. Працівники бібліотеки познайомили учнів з літературою про наших Героїв праці. Зупинка «Творча», її чекали учні з особливим нетерпінням, адже у творчості немає меж та кордонів: примноження та збереження культурних надбань, яскрава та багатогранна спадщина. Наша районна бібліотека є депозитарієм краєзнавства та широко популяризує краєзнавчі матеріали через свій блог у всесвітній мережі інтернет. Гучну славу Херсонщині принесли міжнародні фестивалі «Таврійські ігри», «Чорноморські ігри», «Калинові острови», «Купальські зорі», «Мельпомена Таврії», «Сонячні дзвони». З метою цікавого представлення зупинки «Літературна» працівники бібліотеки оформили виставку творів місцевих авторів, матеріали про життєвий і творчий шлях наших літераторів, бібліографічний матеріал, підготували цікаву презентацію «Каланчак літературний». Учнів ознайомлено з альманахом «Каланчак літературний», який представляє 27 місцевих письменників та поетів з їхніми творчими доробками, це фундатори літературного краєзнавства І.Д.Дніпровський, Н.Д.Фогель, сучасники , які сьогодні прославляють художнім словом рідний наш Таврійський край: П.І. Біган, В.М. Войтюк, П.В. Герасим-чук, Г.Й. Єрмишко, Н.В. Колесник, Л.Є. Кузьменко, В.Л. Кучерова, Л.Ю. Леоновець, Г.Д. Нігачова, Л.А. Норченко, В.Д. Реут, Г.А. Руд-ницький, А.С. Суганяк, О.В. Тупиця, 0. Л. Філіпенко, Г.А. Харченко, В.С. Чістіков, С.О. Чурай, Є.М. Ейсмонт. Твори наших місцевих письменників щирі, поетичні та ліричні, публіцистичні, романтичні та патріотичні, є дуже гарні поетичні твори - присвяти, присутня громадянська, інтимна та пейзажна лірика. Літературні скарби наших земляків відображають душу народу, його внутрішню велич і красу, безмежну любов до рідної країни, своєї малої батьківщини, рідних та близьких людей, невичерпної краси природи та краси самовідданої праці, глибокі душевні переживання та красу романтичних почуттів... Захід завершився... Всі зупинки - привали пройдено... Юні користувачі ознайомилися з величними постатями нашого рідного таврійського краю... Але життя кожного дня, кожної миті народжує нових трударів, нових талановитих людей, нові постаті, які своєю працею далі пишуть історію нашого сьогоденн. Пройдуть роки, а згадані нами постаті доповняться вже новими й новими славними іменами.
Надія Федкевич, директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2016. – №10 (10 берез.). – С.3.
Година мужності "Одвічний біль Афганістану"
Минають дні, ідуть роки. Життя листки перегортає. А біль Афгану - навіки, В душі людей не замовкає.
Пам'ять! Гірка пам'ять війни! Вона ніколи не згасне. Вона ятрить мозок, збуджує уяву. Пам'ять! Що ти залишила? Похоронки? Сльози матерів? Наречених, що недолюбили своїх хлопців? Поминальний дзвін та тепло свічки? Про що ти задумався, ветеране? Які сторінки твого життя гортає пам'ять, від чого стікає кров'ю твоє наболіле серце? Чимало літ минуло відтоді, як вивели з Афганістану радянські війська, але рани цієї війни кровоточать і досі. Ми маємо знати про страшні події безглуздої афганської війни і пам'ятати, що і серед нас живуть люди, які в 20-30 років стали свідками й учасниками воєнних подій. На зустріч з нашими користувачами, а це були учні Каланчацької ЗОШ№2, було запрошено колишнього афганця нашого земляка Коваленка Віктора Ілліча. Який поділився своїми спогадами про ті страшні часи. Він розповів, що призваний був до лав Радянської Армії 1983 році! Спочатку курс молодого бійця пройшов в Узбекистані в м. Ташкент. А потім молодих бійців було переправлено на територію Афганістану до Кабула, де й перебував там 22 місяці, демобілізувався в званні старшого сержанта. Скалиста гірська місцевість, вдень спека 60° - 70°, а вночі 8°-10° і запах смерті. Згадує, що всі вони були згуртованими й дружними, жили як одна родина, у якій було все: і кров, і сльози, і справжня дружба, і товариська підтримка. . Саме його однополчани до останнього подиху виконували свій військовий обов'язок, довели, що слово патріотизм — це не пусті лозунги, це дійсна любов і відданість Вітчизні. Сьогодні Віктор Ілліч має безліч бойових медалей та подяк, але хіба вони зможуть залікувати ті рубці, що залишились у пам'яті та серці вже до кінця життя...? Бібліотекар розповіла дітям легенду про японського журавлика, що людина, яка складе тисячу паперових журавликів, зможе здійснити мрію. Діти отримали різнокольорові журавлики, загадували бажання і просили миру на землі. Учасники заходу побачили тематичний перегляд літератури "Афганістан - біль у моїй душі" та документальний відеоролик «Хроніка афганської війни».
// Слава праці. – 2016. – №9 (03 берез.). – С.6.
"Романтична пара"
Чергове засідання жіночого клубу «Альтаїр» присвячене коханню. Саме йому, коханню: неспокійному і спокійному, підступному й відданому, гіркому і солодкому, вічному коханню. А пам'ятаєте легенду? Створив Бог чоловіка. І було йому нудно самому...і тоді Господь вирішив створити жінку. Проблема була в тому, що весь людський матеріал він потратив на чоловіка. Тоді Бог взяв кілька яскравих променів сонця, всі чарівні фарби зірок, задумливий смуток місяця, красу лебедя, грайливість кошеняти, граціозність газелі, ласкаве тепло хутра, притягаючу силу магніту. Змішав все разом...а потім додав туди: впертість віслюка, в'їдливість мухи, зажерливість акули, ревнивість тигриці, войовничість пантери, кровожерливість п'явки, отруйність змії, дурман опіуму, безпощадність стихії..., все змішав, оформив фігуру і вдихнув у неї життя. І вийшла жінка. Цю жінку Бог передав чоловікові і промовив:» Бери її такою і не намагайся її переробити, блаженствуй з нею все життя і терпи муки від неї до самої смерті». Але я знаю, принаймні декількох коловіків, які готові терпіти муки від своїх жінок до безкінечності. Три пари: Олена та Петро Вознюк, Ольга та Василь Шокалюк, Тетяна та Василь Дмитришині, змагалися за звання найромантичнішоі пари року. Різноманітні конкурси тільки підтвердили, що наші пари неперевершені, з будь-якої ситуації знайдуть вихід, І малювати вміють, і компліменти говорити, і співати й танцювати. Всі присутні мали можливість висловити своє побажання за допомогою сердечок, символу кохання. Звучали пісні про кохання у виконанні Віри Плотні-кової та Галини Мілєвської. До уваги присутніх була розіграна сценка «Родина», у виконанні Віктора Труби, Ігоря Реута та авторів цієї розповіді. Звичайно, наше журі було дуже суворе, непідкупне. Але ж , як і у кожному конкурсі, повинні бути переможці. І у нас, звичайно, такі були. Як завжди, перемогло кохання. А наші пари вкотре підтвердили, що разом можна здолати всі життєві негаразди, головне поважати і кохати одне одного. Дякуємо нашим парам і всім присутнім за чудові враження від заходу. До нових зустрічей.
Лариса Шаваровська, сільський бібліотекар, Галина Мілєвська, директор СБК // Слава праці. – 2016. – №8 (25 лют.). – С.3.
Каланчацька бібліотека - пункт європейської інтеграції!
Каланчацька центральна районна бібліотека одержала нову перемогу, тепер про Каланчакз Херсонщини знають і в Європейському Союзі! Наша бібліотека стане пунктом Європейської інтеграції для жителів району та гостей краю! За результатами конкурсу з проекту Української бібліотечної асоціації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся е пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтрим^ Європейського Союзу (програма «Єразмус +») серед переможців - дві бібліотеки з Херсонщини - Каланчацька центральна районна бібліотека та бібліотека - філія № 23 ім. І. Багряного для юнацтва Херсонської ЦБС! Вітаємо переможців! Пишаємось перемогою! Каланчацька центральна районна бібліотека взяла активну участь у конкурсі проектів, склала й план його майбутньої реалізації та подала на конкурс разом з іншими допоміжними документами. Й ось не забарився результат ! Приємно, що саме наша бібліотека уже не вперше здобуває перемогу у Всеукраїнських конкурсах! Проект реалізовуватиметься протягом лютого 2016-серпня 2018 року. Вивчаючи інтереси, запити читачів, відвідувачів масових заходів, виявилося, що жителі місцевої громади дуже зацікавлені в отриманні простої доступної інформації з питань євро-інтеграції та ЄС, бажають познайомитись ближче з Європою, її країнами та народами, політичним, економічним устроєм, їх життєвими постулатами, дізнатись, як наша країна крокує в Європу... Відкриття в центральній районній бібліотеці Пункту європейської інформації та доступу інформаційних ресурсів сервісів мережі Інтернет з питань євроінтеграції та ЄС надасть можливість оперативного та ефективного інформування жителів громади з питань європейської інтеграції, розуміння та збільшення кількості прихильників європейського вибору, роз'яснення користувачам різних категорій, молоді, людям поважного віку, всім жителям громади значимості та перспективи євроінтеграції, переваги європейських стандартів життя людей, майбутнього як в захисті України, так й в її подальшому економічному та культурному розвитку, залучення молоді до активної творчої діяльності, виховання патріотизму, шанобливого ставлення до історії, культури, обрядів та традицій народів інших країн світу, зокрема Європи. Пункт сприятиме популяризації європейських цінностей, переконливому впливу на жителів місцевих громад щодо європейського вибору України, укріплення зв'язків між європейськими народами - пірнути в невичерпне джерело духовної культури нашого континенту. Діяльність Пункту європейської інформації значно підвищить імідж Каланчацької центральної районної бібліотеки у світі та постійно, активно, планово, цілеспрямовано, уміло та переконливо поширюватиме знання про Європейський Союз та євроінтеграцію України. Завдяки перемозі у Всеукраїнському конкурсі проектів «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу (програма «Еразмус +») та створенням Пункту Європейської інтеграції в Каланчацькій центральній районній бібліотеці, відкриється великий простір, нові можливості, нові перспективи! Сміливо крокуймо в Європейську спільноту!
Надія Федкевич, директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2016. – №6 (11 лют.). – С.2.
Пишаємося колегою!
Хочу розповісти про свою колегу, подругу, помічницю і просто гарну жінку - бібліотекаря Хорлівської сільської бібліотеки-філії Юдіну Євгенію Сергіївну. Знайомі ми вже і працюємо разом 26 років. Хто буває в Хорах, завітайте до бібліотеки, познайомтесь з нею, не пожалкуєте. Уже18 років працює на півставки, але виконує роботу на всі 200%. Плануючи йти в бібліотеку, прихопіть з собою термометр, ви побачите в яких умовах працюєть-ся бібліотекарю. А ще запитайте в неї, за чий рахунок придбані газети, журнали, канцелярське приладдя? Зверніть увагу на краєзнавчий куточок бібліотеки - найкращий в районі. Євгенію Сергіївну поважають і люблять в селі, районі. З любов'ю називають «наша Женічка». Пишаюся своєю подругою і завжди беру з неї приклад. Дивуюся, як вона все встигає: і вдома, і на роботі завжди порядок, чистота. А які торти випікає, які смачнющі страви готує... До того ж ще має громадські доручення, голова ветеранської організації. При бібліотеці діє дитячий клуб «Палітра», не одне покоління юних художників викохала Євгенія Сергіївна. Я б сама залюбки ходила на її заняття. Побільше б таких людей було б у світі, світ став би добрішим. Запрошую завітати на блог Хорлівської сільської бібліотеки, Ви дізнаєтесь набагато більше про саму бібліотеку та бібліотекаря:http://xorlibook.blogspot.com/ Щасти Вам, шановна Євгенія Сергіївна.
З повагою і любов'ю Шаваровська Лариса Миколаївна, с.Новопавлівка // Слава праці. – 2016. – №6 (11 лют.). – С.3.
"Палітра гарного настрою"
У 2015 році нашою бібліотекою проводилося багато різних цікавих заходів, конкурсів. Але на завершення року відбувся неперевершений захід - презентовано персональну виставку юної художниці, читачки дитячої бібліотеки, учениці 8-А класу Каланчацької ЗОШ №2 ЮЗЕФОВИЧ Тетяни. Ця скромна талановита дівчинка закохана в образотворче мистецтво, вміє бачити вічну красу природи і дарувати її людям через свої чудові малюнки. Увазі глядачів були представлені 20 робіт Тетяни, об'єднані однією темою «Палітра гарного настрою». Більшість картин виконані у техніці «живопис». Усіх присутніх, а це були її друзі, однокласники, батьки, вразила жива, багата палітра робіт, глибокий зміст та яскрава оригінальність змісту полотен. У кожній роботі - щира душа авторки, її бачення навколишнього світу, добре серце, віддане мистецтву. Слово надане було мамі Тетянки, Олені Володимирівні. Вона подякувала бібліотекарям, керівнику гуртка «Юні фантазери», які помітили і розвинули в її дитини задатки художниці. Класний керівник, Жила Людмила Олександрівна, сказала теплі слова про свою ученицю, що вона у них свій художник у класі, яка завжди бере участь у різних шкільних конкурсах. Тетяна висилала свою роботу під назвою «Щастя моє гарбузове» на Всеукраїнський конкурс дитячих малюнків «Щаслива дитина - квітуча Україна», приймала участь у нас в районній дитячій бібліотеці до Дня Незалежності, до Всеукраїнського Дня бібліотек «Я люблю свою бібліотеку, до Дня селища Каланчак. А щодо самої Тетяни -вона стояла, щиро посміхалася, трохи сором'язлива, але впевнена у собі, вона знає чого хоче, а мріє дівчина стати дизайнером. Ми щиро бажаємо Тетяні успіхів і натхнення, здійснення мрій і планів. Хай творчий вогник у її очах ніколи не гасне, а розгорається палким багаттям любові і щирості. Хай завжди усміхається удача і допомагають добрі люди юним обдаруванням, які прославлятимуть наш край.
Красновид С. завідувачка районною дитячою бібліотекою // Слава праці. – 2016. – №1 (07 січ.). – С.3.
"Бібліотечна палітра Херсонщини - 2016"
Як упродовж багатьох останніх років, так і сьогодні бібліотечні працівники причорноморського Каланчацького району здобувають перемогу за перемогою у престижних конкурсах, оглядах та акціях. Наприклад, колектив Каланчацької центральної районної бібліотеки (директор Надія Федкевич) здобув першість у конкурсі Інноваційних ідей у рамках X фестивалю «Бібліотечна палітра Херсонщини-2016».
— Серед відзнак фестивалю, заслужено отриманих нашою бібліотекою, диплом І ступеня, два сертифікати на півсотню цікавих книг та планшет «Леново» вартістю 6 тисяч гривень. Заслуга в перемозі на конкурсі бібліотекарів районної книгозбірні Ольги Гавран, Катали Хребір, Олени Гриценко та Наталі Яковлєвої. А також безцінний вклад внесла завідуюча Новопавлівської сільської бібліотеки-філії Лариса Шаваровська.
Крім змістовної презентації, каланчацькі бібліотекарі підготували тематичні відеоролики.
Підготуваав Микола Гурепко // Новий день. – 2016. – №52 (21 груд.). – С.19.
Патріотизм живе у серцях
Працівники Каланчацької ЦБС надіслали матеріали на обласний конкурс, присвячений Всеукраїнському дню бібліотек. Зокрема, представлено кращий сценарій з патріотичного виховання - пізнавально-інформаційну гру-подорож «Моє коріння: зв'язки, куди, навіщо?», ії презентувала бібліотекар Олена Гриценко. Свій проект вона назвала «З любов'ю до України».
- Це один із циклу бібліотечних заходів, присвячених 25-річчю незалежності України, - розповіла Надія Федкевич директор ЦБС. - Також авторитетне журі конкурсу оцінить оригінальний проект бібліотекаря Ольги Гавран під назвою «Веселка святкового настрою». Знятий нею короткометражний відеафільм - розповідь про своє захоплення не залишить байдужим нікого.
У районній книгозбірні та її філіях організовують цикли патріотичних заходів. Крім знатних людей, учнівської та студентської молоді, до участі запрошуються учасники Революції гідності, військовослужбовці та добровольці, які своєю мужністю й відвагою доказали вірність світлим ідеалам свободи.
підготував Микола Гурепко // Новий день. – 2016. – №39 (21 верес.). – С.16.
Літо з книгою
Ще на початку літа в Каланчацькій ЦБС стартувала щорічна культурно-інформаційна акція «Книжкова веселка». За словами директора ЦБС Надії Федкевич, у районній та сільських книгозбірнях проводять цікаві масові заходи для дітвори, зокрема, літературні години, літні розваги, відеопо-дорожі у цікавий та неповторний світ книги - найпопулярнішого джерела знань всього людства. - Наші діточки з задоволенням беруть участь у всіх бібліотечних заходах, - говорить Надія Федкевич. - Їх цікавить розмаїття книг, що розповідають про подорожі у далеке минуле, сучасне й майбутнє. А творцями цікавої «Книжкової веселки» стали завідуюча відділу обслуговування читачів ЦБС Олена Гриценко, бібліотекарі Наталя Яковлєва, Ольга Гавран та інші.
Микола Буковинець // Новий день. – 2016. – №28 (06 лип.). – С.20.
Корисна обновка книгозбірні
У Каланчацькій районній бібліотеці завдяки перемозі директора ЦБС Надії Федкевич у всеукраїнському конкурсі «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся» з'явилася перша електронна читанка. Крім цього, бібліотека одержала добірку ціка -вих книг про Євросоюз та країни європейської спільноти. - Тепер кожен мешканець причорноморського району може у стінах бібліотеки скористатися дивом новітньої електроніки, сказала пані Надія. Слід зазначити, що ЦБС упродовж багатьох років посідає призові місця та отримує відзнаки найпрестижніших конкурсів в Україні та за її межами.
Микола Гурепко // Новий день. – 2016. – №24 (08 черв.). – С.17.
Сприяють правоохоронцям
Молодим людям, котрі оступилися в житті та схильні до вчинення правопорушень, необхідне своєчасне реагування родини, представників влади, правоохоронних органів, свідомих громадян та клубних установ. Такий підхід до важливої справи ми бачимо на прикладі Каланчацької ЦБС, - Наші бібліотеки вносять посильний внесок у важливу справу профілактики правопорушень серед молоді, налагодивши, зокрема, співпрацю з кримінальне-виконавчою інспекцією Каланчацького підрозділу Скадовського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції, - сказала Надія Федкевич, директор ЦБС. - Лише останнім часом у нашій книгозбірні побували начальник Скадовського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції Ірина Рябова, її співробітники Олена Скальськата Ольга Середа. Разом із ними бібліотеку відвідали молоді люди, котрі стоять на обліку в поліції. Для цієї категорії читачів організовуємо масові заходи з правової тематики, а також знайомимо їх з подіями району, області та України. Попередити правопорушення легше, ніж пожинати наслідки. Цьому слугують бібліотечні масові заходи «Жити у правовому полі», «Єдиний критерій істини - закон», «Межа, яку переступити не можна» та інші.
// Новий день. – 2016. – №15 (06 квіт.). – С.18.
Бібліотека - центр спілкування
Надія Федкевич демонструє альбом "Творці краси каланчацького краю" |
К Каланчацькій центральній районній бібліотеці визнають: рівень читацької активності щороку знижується. Утім, дефіциту відвідувачів книгозбірня не відчуває. Причина - постійна робота з жителями села та над собою. - Звісно, зараз молоде покоління більше цікавлять інтернет, телепередачі та інші «новинки», - визнає директор Каланчацької районної бібліотеки Надія Федкевич. - Утім, ми намагаємося знайти нові шляхи залучення читачів. Саме тому й вирішили перетворити книгозбірню на справжній центр спілкування у райцентрі. За словами Надії Василівни, колектив установи намагається зробити з бібліотеки таке місце, куди б односельці приходили поспілкуватися і розважитися. Спеціально для цього проводять різноманітні турніри з шашок та шахів, інших настільних ігор, організовують виставки місцевих умільців, регулярно влаштовують засідання клубів за інтересами. Так, капанчакці з задоволенням відвідують збори клубів «Спілкуймося!» для людей поважного віку, «Дивослово» для місцевих поетів і письменників та «Старшокласник» для молоді. Варто зазначити, що справжньою гордістю бібліотекарів є власні видання. В умовах фінансової скрути друкувати їх доводиться за власні кошти. Серед таких ексклюзивних речей - альбом «Творці краси каланчацького краю». Він містить коротку біографію та фотографії робіт 23 народних умільців з усього району. - У нас багато місцевих талантів, але не завжди про них відомо широкому загалові, - говорить Надія Федкевич. - Ми сподіваємося, що альбом допоможе зберегти і примножити рукотворні дива наших майстрів. Подібного видання немає ніде в області. Директор бібліотеки також з неабияким задоволенням демонструє альманах «Каланчак літературний». У ньому - вся історія життя і творчості місцевих поетів та письменників. Не відмовляються тут і від використання сучасних технологій. Адже інформація про події, які відбуваються в бібліотеці, практично відразу з'являється у офіційному блозі закладу. - Ми дуже активно в інтернеті працюємо, - зазначає Надія Василівна. - У нас є два блоги і офіційна сторінка. Це допомагає зацікавити тих мешканців населеного пункту, які не так активно відвідують бібліотеку. Директор закладу зізнається, що широка інформаційна діяльність стала можливою завдяки міжнародним грантам.Так, робота в цьому напрямі вже дозволила отримати два фотоапарати, мультимедійний проектор та екран. Більше того, у 2004 році Ка-ланчацька бібліотека за сприяння уряду США відкрила інтернет-центр.Тоді заклад першим серед районних книгозбірень отримав 5 комп'ютерів. Уже в 2010-му завдяки Раді міжнародних наукових досліджень та обмінів за програмою «Бібліоміст» вдалося поповнити комп'ютерний фонд ще на 15 одиниць техніки. Раді бібліотекарі не лише фінансовій, а й інформаційній підтримці з-за кордону. Вже невдовзі у Каланчаку на базі закладу відкриють «Пункт європейської інформації з питань євроінтеграції та Європейського Союзу». Здійснити проект допомагає Українська бібліотечна асоціація та Євросоюз за програмою «Еразмус+". Шкода тільки, що держава виділяє обмаль коштів на розвиток культури загалом та бібліотечної справи зокрема. «Зараз особливо відчутний дефіцит грошей. Адже навіть на зарплату не завжди вистачає, - з сумом говорить Надія Василівна. - Особливо складна ситуація в сільських книгозбірнях. Там майже всі бібліотекарі працюють на півставки, а деколи навіть на чверть. При цьому їм доводиться самостійно прибирати приміщення і прилеглі території, виконувати роботу, яка не входить до переліку функціональних обов'язків». Словом, сьогодні бібліотечна справа значною мірою є справою ентузіастів. Працівники установи, крім своїх безпосередніх завдань, виконують ще й додаткові, бо люблять свою роботу та вірять, що це вкрай необхідно.
Ольга Ющенко. Фото автора // Новий день. – 2016. – №14 (30 берез.). – С.17.
КАЛАНЧАК. «Усе про Європу» - таку назву отримав всеукраїнський конкурс проектів Української бібліотечної асоціації за підтримки Європейського Союзу, що вже завершився. «У ньому взяли участь 163 бібліотеки з усіх областей нашої держави. «Журі відібрало 83 бібліотеки, в яких будуть створені опорні пункти євроінтеграції, - акцентувала Надія Федкевич, директор ЦБС. - 3 Херсонщини ними стали бібліотека-філія № 23 ЦБС м. Херсона та Каланчацька ЦБС. Завдяки реалізації проектів мешканці району ще більше довідаються про європейські країни».
// Новий день. – 2016. – №9 (25 лют.). – С.8.
Леся - в наших серцях
У лютневі дні в Україні та за її межами відзначатимуть 145-у річницю від дня народження геніальної української поетеси Лесі Українки. До цієї події готуються й працівники бібліотек -філій, центральної районноїта дитячої бібліотек Каланчацького району. У книгозбірнях, за участі читачів та громадськості, розпочато цикл заходів, присвячених безцінній творчій спадщині Лесі Українки. - На черзі - літературний вечір «Квіти на морозі посій» за активної участі старшокласників двохкаланчацьких загальноосвітніх шкіл, - резюмувала директор ЦБС Надія Федкевич. - Увагу шанувальників поезії Лесі Українки привертають книжкова виставка «Співачка досвітніх вогнів», бібліографічний конкурс «Хотіла б я піснею стати», літературний календар «Лісова пісня» тощо. Підготовкою та проведенням заходів займаються працівниці районної книгозбірні Маргарита Молдован і Наталя Яковлєва.
// Новий день. – №8 (18 лют.). – С.8.
Село має свою газету
У селі Олександрівці Каланчацького району побачив світ 1-й номер кольорової газети громади «Берегиня». Готує матеріали, організовує дописи та редагує її бібліотекар сільської бібліотеки-філіалу Наталя Митковська. Вона та мешканка села Валентина Круглякова стали ініціаторами хорошої справи. «Всебічну підтримку у підготовці до друку випуску видання надає олександрівський сільський голова Андрій Лабушний, - уточнила директор Каланчацької ЦБС Надія Федкевич. - У газеті висвітлюватимуться проблеми та події, якими живе село. На вістря пера потраплять ті сельчани, котрі не підтримують у чистоті власні садиби, порушують громадський порядок та ухиляються від суспільно-корисних справ, які вирішує громада». Є у газеті також слушні поради та гумор.
// Новий день. – 2016. – №3 (14 січ.). – С.16.