HomeПрофессиональные событыя

Професійні події

ГРОМАДА. БІБЛІОТЕКА. ТУРИЗМ. УСПІХ

12-14 червня 2018 року на березі лагідного Азовського моря у с. Стрілкове Генічеського району Херсонської області відбулася бібліотечна подія року – виїзна сесія «Туризм як тренд: інноваційна діяльність бібліотек на допомогу розвитку громади». Організаторами заходу виступили: Департамент культури, туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації, Херсонське обласне бібліотечне товариство, КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара» Херсонської обласної ради, відділ культури Генічеської районної державної адміністрації, Стрілківська сільська рада. Партнер виїзної сесії – пансіонат «Сокіл», який гостинно приймав організаторів та учасників.

На заході зібралися представники районних, міських, селищних та сільських бібліотек області. Програма була дуже насиченою. 12 червня, під час реєстрації, учасники заходу, а також відпочиваючі пансіонату мали змогу ознайомитися з виставкою творів декоративно-прикладного мистецтва майстрів Генічеського району. А вже о 14.00 відбулося урочисте відкриття сесії. Зі вступним словом звернулася Надія Іванівна Коротун, в. о. генерального директора  КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара» Херсонської обласної ради. З вітальним словом виступили почесні гості. Світлана Віталіївна Думинська, директор Департаменту культури, туризму та курортів Херсонської державної адміністрації, привітала учасників та гостей виїзної сесії, наголосила на важливості таких зібрань, підкреслила актуальність теми. Гульнара Решатівна Бекірова, заступник голови Генічеської районної державної адміністрації, та Віктор Іванович Крайовий, заступник голови Генічеської районної ради, також подякували присутнім за те, що вони знайшли час приїхати на захід, і побажали творчих звершень та плідної праці. 

Виступи-знайомства почалися привітанням від Вікторії Олександрівни Сухорукової, начальника відділу культури Генічеської державної адміністрації. Пані Вікторія підготувала цікаву відеопрезентацію, яка познайомила присутніх з красою та багатими природними ресурсами унікального Генічеського району. Своїм досвідом у створенні потужної громади, яка працює над спільною справою, поділився Олександр Петрович Пономарьов, голова Стрілківської сільської ради. До речі, пан Олександр наголосив, що Стрілкове – найбільше за площею село в Україні. Андрій Леонідович Ботанін, голова/староста с. Мішково-Погорілове Вітовського району Миколаївської області, презентував історію розвитку села, розповів про роботу бібліотек та інших закладів культури довіреного йому населеного пункту. Керуючи об’єднаною територіальною громадою, Андрій Леонідович вважає, що лише активні люди роблять громаду успішною.

Також до Стрілкового завітав Ігор Степурін, директор видавництва «Мистецтво» (м. Київ). Ігор Миколайович Степурін – засновник видавничо-книготорговельної компанії «Самміт-книга». Він є членом правління Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, а також членом правління Української бібліотечної асоціації, що об’єднує всі видавництва і бібліотеки України. Пан Ігор подарував кожній бібліотеці Генічеського району велику добірку сучасних книжок – художніх творів, видань з мистецтва тощо. Не забув Ігор Миколайович і про свою улюблену Гончарівку – нам він також зробив щедрий подарунок, і книги видавництва вже у фондах книгозбірні!

Після офіційної частини розпочався перший модуль занять. «Креативні культурні індустрії: можливості для бібліотек» –  саме таку назву малазмістовна, цікава презентація Ірини Олександрівни Шевченко, к.п.н., доцента, директора Центру неперервної культурно-мистецької освіти НАКККіМ, президента УБА (м. Київ). Ірина Олександрівна наголосила на важливості розвитку бібліотек, на тому, що лише активна позиція книгозбірень, інтеграція у культурний розвиток громад визначає їх подальше існування. Надія Іванівна Коротун у своїй презентації розповіла про досвід Гончарівки у співпраці з туристичною сферою, окреслила основні кроки щодо взаємодії бібліотек з туризмом та культурою задля розвитку громади.

На цьому перший день не закінчився – о 19.00 на учасників та відпочиваючих чекала дозвіллєва програма за участю колективів Генічеського району. Господарі влаштували справжнє свято з піснями і танцями, а переповнена актова зала дякувала артистам бурхливими оплесками.

Другий день семінару був ще більш насиченим та плідним. Працювати почали з самого ранку. Спочатку учасники та гості сесії відвідали Стрілківську сільську бібліотеку, де завідувачка – Наталя Сергіївна Охіна – познайомила з роботою книгозбірні. До речі, її сучасними послугами, зокрема і ресурсами інтернету, користуються понад 700 читачів, а це майже половина населення села. Повернувшись до пансіонату, учасники відразу приступили до другого модулю навчання «Туризм: місце бібліотеки». З презентаціями, що висвітлили досвід книгозбірень у співпраці зі сферою туризму, виступили: Людмила Леонідівна Шишкіна, директор Білозерської центральної районної бібліотеки ім. П. Григоренка; Ірина Богданівна Кравець, директор Великоолександрівської ЦБС; Галина Вікторівна Нежинська, директор Херсонської ЦБС; Надія Василівна Федкевич, директор Каланчацької ЦБС. Після виступів учасників до зібрання звернулася Світлана Віталіївна Думинська. Вона закликала бібліотекарів бути активними та сприяти розвитку громади, налагоджувати культурні зв’язки. Після цього розпочався третій модуль «Майстерня створення туристичних проектів»: бібліотекарі розділилися на чотири команди та отримали завдання від модератора Тетяни Леонідівни Сватули. Учасники повинні були розробити власні туристичні проекти, що могли бути реалізовані силами бібліотек в умовно визначених громадах. Тут почалося найцікавіше! Бібліотекарі покинули приміщення і активно працювали над завданням на березі моря та у затишних зелених зонах пансіонату. Треба наголосити, що така невимушена атмосфера сприяла творчості та плідній роботі. І вже зранку 14 червня команди успішно захистили свої проекти. Експерти Ірина Олександрівна Шевченко, Надія Іванівна Коротун та Лариса Володимирівна Неділько оцінювали учасників. Вони відмітили, що кожен проект має право на життя, головне – розвивати свої ідеї надалі і рухатися лише вперед.

На цьому наша виїзна сесія закінчилася, усі учасники одержали сертифікати про проходження навчання, а також – незабутні враження та неабиякий досвід. Бібліотекарі отримали гарний старт для подальшої роботи і багато нового матеріалу, пообіцяли впроваджувати та застосовувати цінні знання у своїх районах, подякували організаторам сесії. Кожен зізнався, що така форма роботи, невимушена атмосфера та живе спілкування руйнують будь-які перешкоди для взаєморозуміння і спонукають до творчості.

У свою чергу ми висловлюємо подяку за допомогу в організації і проведенні заходу всьому Генічеському району, зокрема Вікторії Олександрівні Сухоруковій, та Стрілківській сільській раді, її голові Олександру Петровичу Пономарьову, велика вдячність від нас Вірі Григорівні Стрєльцовій, директору Генічеської районної центральної бібліотеки. Ми вдячні керівництву пансіонату «Сокіл» за гостинний прийом. Маємо сподівання, що наша співпраця триватиме, і вже з наступного року виїзна сесія бібліотекарів області стане традицією!

детальніше: http://lib.kherson.ua/gromada-biblioteka-turizm-uspih.htm?ps=10.


Нарада з керівниками структурних підрозділів у сфері культури місцевих держадміністрацій з питання ефективного впровадження реформи децентралізації

Сьогодні, 23 лютого під головуванням Міністра культури України Євгена Нищука відбулася нарада з керівниками структурних підрозділів у сфері культури місцевих держадміністрацій з питання ефективного впровадження реформи децентралізації.

Під час свого виступу  Міністр культури Євген Нищук детально зупинитися на актуальних питаннях реалізації культурної політики на регіональному рівні в умовах впровадження реформи децентралізації. Основними питаннями, які на його думку, потребують спільного обговорення та вирішення є належне забезпечення людськими та фінансовими ресурсами обласних та місцевих департаментів, управлінь культури.

«Сьогодні ми маємо негативну тенденцію об’єднання управлінь культури в гуманітарні управління, які включають, в різних областях, різні компоненти  - туризм, освіту, охорону культурної спадщини, питання національностей та релігій тощо. Це призводить до того, що питання культури відходять на другий план», - відзначив Євген Нищук.

«Впродовж минулого року ми неодноразово звертали увагу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства на відповідну проблему та акцентували увагу  на необхідності внесення відповідних змін до рекомендаційного переліку структурних підрозділів обласних державних адміністрацій, врахувати позицію Мінкультури щодо створення окремих структурних підрозділів, а саме: у сфері культури і мистецтв, у сфері свободи совісті та міжнаціональних відносин та у сфері охорони культурної спадщини. Їх наявність, з урахуванням специфіки регіону, є безальтернативною для здійснення подальшого ефективного суспільного розвитку нашої держави Маємо надію, що цього року ми вирішимо це питання, і відповідні зміни будуть схвалені Урядом».

Наступним питанням, яке на думку Міністра культури потребує нагального розгляду  це питання фінансування галузі. До відомства надходять численні звернення представників місцевого самоврядування з різних регіонів надати допомогу у вирішенні низки фінансових проблем, пов’язаних із утриманням та розвитком закладів культури. Наразі, фінансування реставраційних  та ремонтних робіт закладів культури знаходяться в сфері управління відповідних органів місцевого самоврядування. І тут виникає питання пріоритетності розподілу коштів на місцевому рівні, де культурі не завжди приділяється значна увага. Частково це питання можливо вирішити за рахунок подачі відповідних проектів на фінансування до Фонду регіонального розвитку при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Євген Нищук звернув увагу присутніх, що основне завдання Мінкультури це формування та реалізація державної політики в галузі культури, для підтримки ж регіональних ініціатив існує два нових інструменти -  Український культурний фонд  та Український інститут книги та закликав присутніх  долучатись до активної роботи з ними.

Як повідомив Міністр культури, з метою вдосконалення кваліфікації місцевих керівників галузі культури та молоді, що прагне працювати у цій сфері нині використовуються сучасні механізмів та досвід кращих практик країн ЄС. Так, Міністерство культури  ініціювало та провело низку таких заходів  -  Всеукраїнський практичний Форум «Культурні та креативні індустрії - як основа розумної стратегії розвитку малої території», проект «Пілотні культурні ініціативи для локальних змін», навчальні тренінги з підвищення інституційної спроможності закладів культури, розпочато діяльність «Академії культурного лідера» тощо.

«Що стосується академічної підготовки кадрів для закладів культури, то ми готові розглянути ваші пропозиції і забезпечити навчання таких кадрів на базі навчальних закладів, які знаходяться в сфері управління Мінкультури», - додав він.

Окремо Євген Нищук зупинився на питані охорони культурної спадщини в умовах децентралізації та ініціативах Міністерства культури в цьому напрямку. У  2018 році Україна приєдналася до європейської ініціативи - проведення Року культурної спадщини, зокрема,  відомством  вже реалізується проект «Малі міста – великі враження». На сьогодні, шляхом проведення відкритого конкурсу, відібрано вісім  проектів для впровадження пілотних культурних стартапів, які пов’язані із культурною спадщиною та реалізація яких сприятиме подальшому культурно – економічному розвитку регіонів.

«Більшість малих міст України  -  це справді унікальні осередки  культури та історії нашої країни. У світі ми знаємо  багато вдалих прикладів, коли саме завдяки розвитку  культури, ці міста ставали відомими на увесь світ. Оголосивши цей перший конкурс ми були приємно вражені, що отримали   аж 158 заявок до експертної ради, це ще раз підкреслює, що Україна готова змінюватись, і українці усвідомлюють, що саме культура є фундаментом перетворень у державі», - говорить Міністр культури.

Також за ініціативи Міністерства культури Україна приєдналася до програми Ради Європи «Культурні маршрути», мета якої  - навчати жителів Європи культурній самосвідомості, збереженню і захисту спадщини як джерела соціального, економічного та культурного розвитку навколишнього середовища, в якому вони живуть.

За переконанням Міністра культури, завдяки «Культурним маршрутам» Україна зможе популяризувати об'єкти культурної спадщини, залучати туристів, сприятиме проведенню фестивалів та зростанню відвідуваності українських закладів культури.

«Ця програма є конкретним  прикладом спроможності всесвітньої культурної спадщини діяти як джерело стійкого економічного розвитку громад та регіонів. Але ефективне впровадження Програми в Україні можливе лише завдяки узгодженості та тісній співпраці на національному та регіональному рівнях. Тому запрошую вас до ознайомлення з програмою та регіональних ініціатив до Мінкультури», - наголосив Євген Нищук.


Прес-клуби про реалії децентралізації

Що може дати децентралізація громадам? Це питання обговорювали бібліотекарі Великолепетиського, Верхньорогачицького, Горностаївського, Високопільського, Олешківського, Білозерського, Каланчацького районів, міста Херсона та Борозенської об’єднаної територіальної громади в обласній бібліотеці ім. Олеся Гончара під час тренінгу “Робота прес-клубів бібліотек в умовах децентралізації”, що проводився в рамках проекту “Пульс”.
Експертними думками стосовно особливостей реформування громад області поділилась з учасниками регіональний консультант Асоціації міст України з комунікації, керівник прес-клубу “Новий день” Олена Нечипуренко. Особливий акцент було зроблено ментором програми Оленою Кострицею на роль і місце бібліотек в умовах галузевих реформ.
Майже всі присутні на тренінгу підкреслювали, що бібліотеки як потужні інформаційні центри прагнуть донести неупереджену, об’єктивну інформацію про децентралізацію місцевих громад області.
Під час тренінгу бібліотекарі вирішили створити унікальний медіа-ресурс для поширення інформації про переваги та проблеми децентралізації в області, крізь призму дня для уже створених громад та тих, які тільки стали на цей шлях.


 VIII Львівський міжнародний бібліотечний форум (матеріали надані Державною бібліотекою України для юнацтва)

"Держава, суспільство, бібліотеки в період реформ" - виступ Юрія Рибачука, заступника Міністра культури України


"Нові підходи до формування бібліотечних фондів" ч.1 - відкрите інтерв'ю з видавцем Ігорем Степуріним

"Нові підходи до формування бібліотечних фондів" ч.2

"Нові підходи до формування бібліотечних фондів" ч.3

"Нові підходи до формування бібліотечних фондів" ч.4


Круглий стіл "Тріада буття: видавництво, бібліотека, читач" (ч.1)

Круглий стіл "Тріада буття: видавництво, бібліотека, читач" (ч.2)

Круглий стіл "Тріада буття: видавництво, бібліотека, читач" (ч.3)

Круглий стіл "Тріада буття: видавництво, бібліотека, читач" (ч.4)

Круглий стіл "Тріада буття: видавництво, бібліотека, читач" (ч.5)

Круглий стіл "Тріада буття: видавництво, бібліотека, читач" (ч.6)


"Український інститут книги та бібліотечна сфера: спільні цілі й можливі шляхи реалізації" - Тетяна Терен, директор Українського інституту книги


"Інформаційно-аналітичні продукти бібліотек у сприянні формуванню новинної грамотності користувачів" - Тетяна Гранчак, докт.наук із соціал. комун., с.н.с. відділу політологічного аналізу Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського


Бібліотеки в системі забезпечення євроінтеграційних процесів в Україні

Після ухвалення в травні  Радою міністрів ЄС рішення щодо безвізового режиму для українців, Європа стала для нас ближчою і більш відкритою. У мешканців України з’явилась ще одна можливість долучитися до європейських цінностей.
Бібліотеки активно включились до проведення в своїх громадах Днів Європи, організуючи інформаційно-просвітницькі кампанії, що включали цикл заходів і розкривали, які європейські технології, цінності, зв’язки тощо вже запроваджуються в регіоні.
Тема європейської інтеграції є актуальною для мешканців громад, а отже, і для працівників книгозбірень області. Саме тому Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв (НАКККіМ) на прохання  обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара організувала навчання з підвищення кваліфікації для бібліотечних працівників області на тему “Бібліотеки в системі забезпечення євроінтеграційних процесів в Україні”. Бажання навчатися виявили як директори та методисти центральних районних бібліотек, так і бібліотекарі сільських книгозбірень з 12 районів Херсонщини.
Досвідчений викладач, професор кафедри інформаційних комунікацій та бібліотекознавства Інституту публічного управління та кадрової політики НАКККіМ, доцент, кандидат історичних наук Хіміч Я.О., поєднуючи різноманітні інтерактивні методи навчання, залучаючи слухачів до навчальної творчості, довела, що бібліотеки бажають  та можуть стати майданчиками для поширення в суспільстві об’єктивної інформації, в тому числі для сприяння формуванню кожним мешканцем громад власних висновків щодо співпраці України та ЄС.
Учасники навчання мали змогу обмінятись власним досвідом та напрацюваннями як прикладами реалізації основного принципу демократії – права кожного громадянина на вільний доступ до інформації.
Попереду у бібліотекарів багато роботи зі втілення отриманих знань та реалізації нових ідей, щоб на практиці підтвердити, що Україна впевнено йде шляхом євроінтеграції та поважає європейські цінності.

Багато було цікавого та корисного: слухачі знайомились з досвідом зарубіжних колег, ділились власними досягненнями, писали та захищали проекти з просування європейських цінностей, займались цікавими психологічними вправами, а ще спілкувались… спілкувались… спілкувались…
Учасники навчань щиро вдячні Хіміч Я. О. (Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв) та Коротун Н. І. (обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара) за можливість підвищити свою кваліфікацію, отримати нові знання та виявити свіжі ідеї.
Тепер цікавими напрацюваннями працівники бібліотек ділитимуться зі своїми користувачами, на ділі стверджуючи: Україна – це Європа!


День професійного спілкування

Черговий день професійного спілкування працівників обласної бібліотеки ім. Олеся Гончара з колегами із публічних бібліотек регіону відбувся в науково-методичному відділу.

Тематику заходу визначили потреби учасників – "Бібліографічний опис документів".
Зі змістовними презентаціями виступили головний бібліотекар відділу каталогізування Наталя Дімітрова та головний бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії Алла Тягай.
Учасники – 59 бібліотекарів з 14 районів області – високо оцінили використання такої форми підвищення кваліфікації, що дозволяє оперативно, в повній мірі отримувати кваліфіковану допомогу професіоналів.

Презентація "Бібліографічний опис: реалії сьогодення":

Презентація "Бібліографічний опис: аналітичний розпис":


Школа бібліотечної журналістики

Чергове заняття у віртуальній "Школі бібліотечної журналістики" було присвячено темі "Написання історії бібліотеки".
Ця тема є актуальною для книгозбірень регіону. Адже, по-перше, 2017 рік – рік ювілею головної бібліотеки Херсонщини. По-друге, Херсонське обласне бібліотечне товариство оголосило конкурс на кращу дослідницьку роботу "Історія бібліотек Херсонщини".
А. Кліментенко, керівник Центру екологічної інформації обласної бібліотеки, детально, на конкретних прикладах, розповіла про різновиди жанрів представлення історичних бібліотечних розвідок. Учасники заходу отримали слушні поради щодо підготовки матеріалів на конкурс.

Участь в занятті взяли 85 бібліотекарів з 14 районів області.

відео


Вебінар "Особливості сьогодення в роботі з фондами"

Вебінар "Особливості сьогодення в роботі з фондами" – перший з Днів професійного спілкування за допомогою скайп-технологій, організованих у 2017 році науково-методичним центром.
В рамках заходів передбачається активний діалог провідних спеціалістів обласної бібліотеки з бібліотекарями центральних та районних бібліотек.
Перший День на прохання слухачів був присвячений питанням роботи з фондом. З детальною консультацією виступила завідуюча відділом формування фондів ОУНБ ім. Олеся Гончара Сєрова Тетяна Миколаївна. Учасники отримали конкретні відповіді на свої питання від неї та завідуючої науково-методичним відділом Сватули Тетяни Леонідівни.
Про зацікавленість бібліотекарів області в Днях професійного спілкування свідчить той факт, що участь в ньому взяли бібліотекарі практично всіх центральних районних бібліотек області.

Враження колег:

Великоолександрівська ЦБС

Каланчацька ЦБС


Вебінар «Бібліотека та авторське право: взаємодія в авторському полі»

24 березня в науково-методичному відділі відбувся вебінар «Бібліотека та авторське право: взаємодія в авторському полі».
Під час заходу слухачі з 14 районів області розглянули базові питання законодавства України про авторське право, ознайомилися з його основними аспектами, які стосуються бібліотечної діяльності, дізналися про напрямки розвитку авторського права у контексті інформаційно-бібліотечної діяльності, отримали відповіді на конкретні питання, поділилися практикою застосування авторського права в повсякденній роботі.


 Девіз УБА 2017 року «Бібліотек@: знай, мрій, твори!»

На початку 2017 р. Президія УБА оголосила конкурс на девіз УБА 2017 р. Всього на конкурс було подано 212 пропозицій від державних, обласних, районних, юнацьких і дитячих, університетських, спеціальних, шкільних бібліотек з різних куточків України та користувачів цих бібліотек.
Найбільшу кількість голосів набрав девіз «Бібліотек@: знай, мрій, твори!», ідея якого належить Литвиненко Людмилі Іванівні (Старокостянтинівська міська бібліотечна система, Хмельницька обл.).
Вітаємо автора та всю бібліотечну громаду з новим девізом!
Заохочуємо всіх використовувати цей девіз у зв`язках з громадськістю, рекламно-інформаційній та адвокаційній діяльності бібліотек!
Макет закладинки з новим девізом, підготовлений членом Луганського ОВ УБА Букрєєвом Олександром, Ви можете завантажити тут.


Затверджена нова редакція Статуту Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація». Детальніше тут http://ula.org.ua/images/documents/3585/ULA_Statut_2016.pdf


2016 рік для усіх активних членів секції УБА з адвокації став періодом тісної співпраці над загальним документом, що визначить нашу роботу найближчим часом, а саме - Програми адвокаційної діяльності Української бібліотечної асоціації на 2017-2021 рр. «Дієва бібліотека – успішна громада».

Прийнятий документ декларує програмну мету - лобіювати та захищати права користувачів бібліотек територіальних громад на бібліотечне обслуговування та безперешкодний і рівноправний доступ до інформації, обстоювати їхні права в умовах суспільних перетворень та об’єднання територіальних громад; позиціонувати бібліотеки в суспільстві як відкритий простір для освіти, науки, культури, дозвілля, комунікації та підвищити обізнаність членів громади, влади, суспільства в цілому про цінність та потенціал бібліотек у здійсненні реформ. Мета визначає досягнення цілей, які можливі через виконання певних завдань.

Повний текст Програми доступний тут.


Міністр культури України Євген Нищук провів робочу зустріч з представниками профспілкових організацій з метою обговорення проблемних питань сфери культури.

У зустрічі взяли участь Голова Профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна, заступник Голови Профспілки Галина Гайдук, Голова Київської міської організації Профспілки Лідія Колодко, Голова Вінницької обласної організації Профспілки Тетяна Побережна.

Учасники зустрічі звернули увагу Міністра культури на недопустимості закриття закладів культури та звуження передбачених на державному рівні трудових прав і соціальних гарантій працівників галузі, в умовах проведення реформи децентралізації та створення спроможних об’єднаних територіальних громад.

Зокрема, вони констатували, що сьогодні, в зв’язку з бюджетною децентралізацією, значна кількість закладів культури, особливо у сільській місцевості, примусово ліквідується, а певні керівники органів місцевого самоврядування користуються  цієї  ситуацією для отримання будівель закладів культури, що створює загрозу  їх масового знищення. А вплив Міністерства культури на культурну політику регіону, на сьогодні, носити здебільше рекомендаційний характер.

Голова Профспілки Людмила Перелигіна висловила думку про необхідність внесення змін до Законів України «Про культуру» та  «Про місцеве самоврядування в Україні» з метою законодавчого забезпечення взаємозв’язку між регіональними та центральними органами влади з питань розвитку культури.

Окремо представники профспілок акцентували  увагу на проблематиці, пов’язаній з впровадженням у сфері культури контрактної форми трудового договору на виконання норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури», в тому числі  механізму практичного застосування норм закону.

Людмила Перелигіна також звернулася до Міністра культури України з проханням створити спільну робочу комісію з означених проблемних питань.

Зі свого боку, Міністр культури Євген Нищук висловив підтримку профспілкових ініціатив і запевнив, що  Міністерство культури докладатиме всі необхідні зусилля для мінімізації негативного впливу закону про контракти на соціальні права працівників культури.

«Я сам, як представник  і  Уряду, і мистецького середовища, не з чуток розумію актуальність  вирішення питань з впровадження контрактної форми. Тому хочу запевнити - усі рішення, які прийматимуться будуть максимально виваженими та досягатимуться у  нашій спільній співпраці – держави, митців, профспілок, територіальних громад та громадського сектору», - сказав Євген Нищук.


В рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек 21-22 вересня 2016 року проходив обласний фестиваль «Бібліотечна палітра Херсонщини-2016». Цей рік для нього – ювілейний, тому що Фестивалю виповнюється 10 років! Він став брендом культурного життя Херсонщини. З року в рік наш вересневий форум збирає все більше учасників, відкриває нові імена, стає джерелом інновацій, здобутків, креативних ідей і досягнень бібліотекарів краю.

відеорепортаж

Цього року до Конкурсної програми Фестивалю надійшли понад 30 заявок від центральних, міських, селищних, сільських бібліотек у двох номінаціях “Краща інноваційна практика: центральна бібліотека”  та “Краща інноваційна практика: бібліотека-філія”. Після ретельного розгляду Оргкомітет відібрав 8 найбільш цікавих робіт від бібліотек Каланчацького, Бериславського, Каховського, Великоолександрівського, Скадовського, Білозерського районів та міста Херсона.

Номінація:  «Краща бібліотечна практика: центральна бібліотека»

1. Каланчацька центральна районна бібліотека – «Популяризація літератури засобами театралізації - Каланчацький  ББК - театр «Living books»

2. Районна бібліотека комунальної установи "Каховська районна об'єднана бібліотека ім. М.Братана" - «Ми – громада. Зростаємо разом»

3. Бериславська центральна районна бібліотека - «Читаюче таксі»

4. Центральна  районна бібліотека КУ «Великоолександрівська РЦБС» - «Бібліотека – місце мрій, що здійснюються…»

 

Номінація:  «Краща бібліотечна практика: сільська (селищна) бібліотека-філія»

1. Новопавлівська сільська бібліотека Каланчацького району - Естафета злагоди «Зернятка миру!»

2. Благодатненська сільська бібліотека Скадовського району - «Крок у власне майбутнє!»

3. Киселівська сільська бібліотека Білозерського району - «Бібліотека – благодійник та волонтер»

4. Міська бібліотека-філія №3 міста Херсона - «Перша Херсонська кіношкола»

 

Переможцями стали:

1 місце – проект «Каланчацький ББК-театр «Living books» центральної бібліотеки Каланчацької ЦБС.

2 місце – проект «Бібліотека – благодійник та волонтер» Киселівської сільської бібліотеки Білозерського району.

3 місце – проект «Крок у власне майбутнє!» Благодатненської сільської бібліотеки Скадовського району.

В рамках обласного Фестивалю “Бібліотечна палітра Херсонщини – 2016” пройшла НеКонференція директорів централізованих бібліотечних систем та завідувачів районними бібліотеками на тему “Трансформація публічних бібліотек в умовах адміністративної реформи”.

Про діяльність Міністерства культури України, перспективи подальшого розвитку українських бібліотек говорила в своєму виступі начальник управління з питань мовної політики та літератури Міністерства культури Л. С. Нікіфоренко.

Генеральний директор Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара Коротун Н. І. зупинилась на нових проектах та програмах освоєння соціокультурного середовища, що дозволяють головній бібліотеці Херсонщини стати дійсно відкритою бібліотекою.

Змістовним виявилось ток-шоу “Залучити! Зацікавити! Затримати!: нові ролі бібліотек в обслуговуванні населення”, під час якого учасники ділились своїм інноваційним досвідом з просування читання та популяризаторської роботи.

Питання захисту бібліотек під час адміністративної реформи були розглянуті на прес-рандеву “Як захистити бібліотеку в умовах оптимізації”. Директори публічних бібліотек  позитивно оцінили НеКонференцію, адже  її формат дозволяє  неформально обговорити нагальні питання бібліотек.

Фоторепортаж


Бібліотеки підтримують Рік англійської мови в Україні: рекомендації УБА

logoUAspeaking4

Ураховуючи роль англійської мови як мови міжнародного спілкування, з метою сприяння її вивченню для розширення доступу громадян до світових економічних, соціальних, освітніх і культурних можливостей, які відкриває знання та використання англійської мови, забезпечення інтеграції України до європейського політичного, економічного і науково-освітнього простору, 2016 рік було оголошено Роком англійської мови в Україні. Бібліотеки України мають потужний потенціал для популяризації вивчення та сприяння підвищенню рівня володіння англійською мовою.

Українська бібліотечна асоціація активно підтримує Рік англійської мови в Україні. Серед різноманітних заходів Української бібліотечної асоціації – підтримка кампанії з популяризації вивчення англійської мови в суспільстві, демонстрація ролі й можливостей бібліотек у вдосконаленні викладання та вивчення англійської мови, надання доступу до актуальних ресурсів, зміцнення партнерства з дотичними організаціями і об’єднаннями, заохочення бібліотек до впровадження інноваційних програм, поширення прогресивного досвіду. Українська бібліотечна асоціація співпрацює з громадською ініціативою GO Global, мета якої - приєднання України до ділового освітнього та культурного простору світової спільноти, і приєдналася до програми Україна Speaking - національної програми з популяризації та вивчення іноземних мов в Україні, яка координується командою Go Global.

У Рік англійської мови в Україні Українська бібліотечна асоціація пропонує бібліотекам запровадити нові програми і послуги, активно рекламувати свою діяльність у цьому напрямі, розповідати громаді про свої заходи і програми, метою яких є підвищення рівня володіння англійською мовою.

Пропонуємо вашій увазі рекомендації Української бібліотечної асоціації, які допоможуть удосконалити діяльність бібліотек зі сприяння вивченню англійської мови.


 

"Бібліотечна палітра Херсонщини - 2015"

Традиційно, наприкінці вересня, в рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек, проходить обласний фестиваль “Бібліотечна палітра Херсонщини”, що став незмінним брендом вересневого культурного життя Херсонщини, фабрикою ідей, досягнень, творчих звершень бібліотекарів.
Бібліотеки вкотре довели, що є інноваційною інформаційною основою українського суспільства. Різноманітні виставки та книжкові інсталяції, присвячені професійному святу бібліотекарів, викликали неабиякий інтерес в учасників та почесних гостей свята: інсталяція “Червоні вітрила”, “Ой заграйте, музиченьки”, галерея Бук-арту, Шкала емоцій “Враження від бібліотечного фестивалю”, селфі  “Читай українське”, світлина – калейдоскоп “Бібліотечний рік: події, звершення, особистості”.
Бібліотека і громада. Бібліотека і влада. Від їх тісної взаємодії багато в чому залежить розвиток успішного українського суспільства. Тому не випадково, що до привітання бібліотекарів з професійним святом долучились представники влади, політики та бізнесмени: Клюцевський Володимир Іванович – керівник апарату Херсонської обласної державної адміністрації, Співаковський Олександр Володимирович та Гордєєв Андрій Анатолійович, народні депутати України, Удод Валентина Йосипівна, перший віце-президент Херсонської торгово-промислової палати. Народні депутати України та Херсонська торгово-промислова палата передали в дарунок обласній бібліотеці спеціальні монітори,  що допоможуть полегшати доступ до інформації людям з проблемами зору.
З кожним роком зростає майстерність  та професіоналізм бібліотечних працівників, про що яскраво свідчать матеріали, представлені на Конкурсну програму Фестивалю. На участь у програмі було подано понад 30 заявок від центральних та сільських бібліотек. Суворий відбір пройшли лише 7 з публічних бібліотек, які мали змогу продемонструвати свої інновації. Представлені учасниками  проекти оцінювала незалежна група експертів.
Поважне та компетентне журі високо оцінило учасників фестивалю та за підсумками Конкурсної програми місця розподілилися наступним чином: третє місце зайняла Коробківська сільська бібліотека комунальної установи “Каховська районна об’єднана бібліотека” (проект "Щасливе дитинство у прийомній родині”), друге місце посіла центральна бібліотека Чаплинської ЦБС (проект “Бібліоforest “Відпочивай читаючи”), а переможцем стала центральна бібліотека КЗ "Скадовська централізована бібліотечна система" (проект “З Надією в серці”). Спеціальні призи отримали проект  Чорнобаївської  сільської бібліотеки – філії Білозерської ЦБС “Чорним по білому” та проект Цюрупинської районної бібліотеки для дорослих та Голопристанської районної бібліотеки “Сільські бібліотеки Голопристанщини та Цюрупинщини”.
В рамках фестивалю було підведено і підсумки конкурсів, які проводило протягом року Херсонське обласне бібліотечне товариство, тому хвилинка слави прозвучала для багатьох кращих бібліотек та бібліотечних працівників області.
За перемогу в конкурсі “Бібліотеки і бібліотекарі в соціальних мережах” було нагороджено Комишанську селищну бібліотеку-філію Херсонської ЦБС. Приз за активну участь  в проекті “Поети Херсонщини. Читаємо разом” отримала Бериславська централізована бібліотечна система.
Фестиваль завершився, але заходи до Всеукраїнського дня бібліотек тривають!

Конкурсні роботи інших учасників: Куйбишевська сільська бібліотека-філія Херсонської ЦБС - проект "Бібліомістечко молодих мам"; центральна районна бібліотека КУ "Великоолександрівська районна ЦБС" - проект "Літня школа сільського бібліотекаря"; центральна районна бібліотека Каланчацької ЦБС - проект "Каланчак літературний"; КЗ "Нововоронцовська центральна районна бібліотека" - проект "Волонтерський марафон".

фоторепортаж


НеКонференція "Бібліотека відкрита для всіх: ідеї та технології в креативному розвитку публічних бібліотек"

Щорічний семінар керівників бібліотек області був нетрадиційним як за форматом, змістом, складом учасників, так і місцем проведення.
Формат НеКонференції дозволив у неформальній обстановці обговорити нагальні питання подальшого розвитку херсонських бібліотек: Як вижити бібліотекам в сучасних умовах? Як стати потрібними громаді? Чи відкриті бібліотеки для всіх? На ці питання шукали відповіді керівники не тільки публічних бібліотек області, але й  найбільших вузівських  бібліотек м. Херсона. Захід відкрили начальник управління культури облдержадміністрації Думинська С.В. та генеральний директор бібліотеки Коротун Н.І.
Як дані статистики можуть використовуватись в процесі оптимізації бібліотек на конкретних прикладах показала завідуюча науково-методичним відділом Національної парламентської бібліотеки України Цуріна І.О. під час сесії в стінах обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара.
А потім, у green-зоні, на мальовничому березі Дніпра,  учасники НеКонференції у невимушеній обстановці розмірковували  про цінності бібліотек в умовах кризи (бліц-промова заступника генерального директора обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара Неділько Л.В.), розробляли п’ять перших кроків плану дій бібліотек, щоб стати сильнішими в рамках TEDs-кейсу, говорили про ефективність навчання під час  вправи “Роги зубра: розбір польотів”, вели активне професійне спілкування.
Новий формат проведення зустрічі високо оцінили директори бібліотек, адже він ще раз довів, що бібліотеки сьогодні – дійсно інноваційні та креативні установи (фоторепортаж).


 У лютому-травні 2015 р. УБА спільно з регіональними відділеннями та офіційними партнерами провела чотири регіональних обговорення «Бібліотеки в умовах кризи», у яких взяли участь близько 200 осіб з усіх регіонів України, крім АР Крим. Учасники обговорень представляли культуру, освіту, громадянське суспільство, засоби масової комунікації, органи державної влади і місцевого самоврядування, бізнес та ін. Висловлюємо щиру вдячність організаторам, доповідачам та учасникам обговорень за плідну роботу, конструктивні пропозиції, якісні результати.
За наслідками регіональних обговорень експертна група УБА (Шевченко І.О., Пашкова В.С., Сошинська Я.Є., Роскіна Т.І., Ігнатюк М.В.) розробила проект Маніфесту УБА «Бібліотеки в умовах кризи», який виноситься на всеукраїнське обговорення членами і партнерами УБА, а також представниками зацікавлених сторін.
Також пропонуємо Вашій увазі презентацію «Трансформация функций библиотек в условиях кризиса», яка була представлена делегацією УБА на Міжнародній конференції «Міжнародний міжрегіональний діалог: управління інноваціями, обмін досвідом і партнерство» (20-22 травня, Литва) та обговорена учасниками з Литви, Латвії, Польщі й України.
Запрошуємо членів УБА, регіональні відділення, офіційних партнерів та усіх зацікавлених осіб бути активними в обговоренні проекту Маніфесту. Чекаємо Ваших пропозицій!


Вчора в Києві, на Воздвиженській, 9-19 відкрилася бібліотека нового формату bOtaN. Тут, лежачи прямо в гамаку, можна почитати книги про підприємництво, саморозвиток, стилі життя, а також художню літературу. Бібліотека нового формату може працювати і як місце для роботи - тут є розетки і Wi-Fi. Правда, повноцінним коворкінгом її назвати не можна - тут не вийде проводити зустрічі або обговорення, адже ідея закладу - у тому, щоб читати і працювати в тиші.
Ідея проекту виросла з концепції LLL - Life Long Learning, розповідає Олена Іванова, яка управляє bOtaN. Проект запускали однодумці, які вірять в те, що вчитися і розвиватися можна і потрібно постійно. Всі книги в бібліотеці розділені на розділи «Справа», «Досвід», «Особистість», «Наука» та «Художня». У пріоритеті - книги про бізнес і лайфстайл, біографії компаній і людей, книги про реальні події, науково-популярні праці тощо.
«До книг ми ставимося дуже уважно, тому, наприклад, у нас немає самовчителя по SMM за 2003 рік та інших «нефритових стрижнів». Бізнес-література лише актуальна (не старше 5 років) і маст-Ріди», - розповідає Олена.
В бібліотеці є робочі місця - крісла і навіть гамаки, торшери, буфет з напоями та десертами, інтернет. Правда, бібліотека навряд чи перетвориться на повноцінний коворкінг: тут немає кімнат для переговорів. «Ми поклоняємося тиші і провести тригодинні переговори по скайпу комфортніше буде в спеціальних місцях, яких, на щастя, в Києві немало», - говорить співзасновниця проекту.
Коштує це задоволення 30 грн / год. або ж 1400 грн в місяць (абонемент на скільки завгодно часу). Проект - соціально-орієнтований, але команда розглядає його як комерційний і сподівається, що він окупиться.


 УКРАЇНСЬКІ БІБЛІОТЕКОЗНАВЧІ ВИДАННЯ

Згідно з Наказом Міністра освіти і науки, молоді та спорту від 17.10.2012 № 1111 до Переліку наукових фахових видань України включаються друковані (електронні) наукові фахові видання, які відповідають ряду вимог, серед яких і безоплатне розміщення електронної копії наукового фахового видання на сайті Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського НАН України у розділі «Наукова періодика України».

journals_ukr


"Не варто чекати вказівок з міністерства..."

Не треба чекати, доки міністерства «спустять» деталізовані вказівки. Працівники на місцевому рівні можуть самі проявляти ініціативу. Багатьом чиновникам досі важко розпрощатися з тоталітарним мисленням і совєцьким досвідом канцелярської роботи. При цьому в кожного музейника, бібліотекаря, вчителя – безліч можливостей із вшанування сучасних героїв незалежної України. Включайте креативне мислення. Знаходьте нестандартні підходи. На цьому наголосив Віце-прем’єр-міністр України Олександр Сич 9 жовтня 2014 року під час наради з питань героїзації осіб, які віддали життя за Україну, та вшанування їх пам’яті за участі представників низки профільних міністерств та відомств. Олександр Сич високо оцінив результативність виконання більшості протокольних доручень, окреслених за підсумками попередньої наради із цих питань, – зі встановлення обелісків, перейменування вулиць, організації фотовиставок тощо, а також відзначив їх мотиваційне значення для успішного завершення справи. «Які б не мали глобальні стратегічні цілі – без локальних перемог, які радують серце, перемоги не досягнеш», - наголосив Віце-прем’єр-міністр. За інформацією Інституту національної пам’яті, сьогодні уже встановлено понад 20 меморіальних дощок в пам'ять про полеглих під час Революції гідності та російсько-української війни, в низці населених пунктів перейменовано вулиці та площі на честь героїв. В Ужгороді звання почесного громадянина посмертно надано кільком землякам. Проведено значний обсяг роботи по формуванню Книги пам’яті про полеглих за незалежність України – зібрано відомості про понад 750 сучасних героїв, проводиться робота по створенню музею Майдану. Для реалізації цього проекту уже є 280 спогадів учасників Революції гідності та близько 1500 артефактів. Водночас, Олександр Сич наголосив, що кожен боєць має бути упевнений, що в разі загибелі його ім’я не буде забуте, а його героїзм в ім’я України буде збережений у національній пам’яті і стане прикладом для наступних поколінь. За підсумками наради Віце-прем’єр-міністр доручив центральним органам виконавчої влади посилити співпрацю з благодійними організаціями та громадськими рухами у сфері увічнення та вшанування пам’яті загиблих, опрацювати забезпечення Збройних Сил України ідентифікаційним ресурсом, зокрема відповідними жетонами та пересувними ДНК-лабораторіями, а також активізувати потенціал закладів культури і соціального забезпечення.


24 вересня, з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек, Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара поринула у вир інноваційних проектів, цим самим вкотре доводячи, що бібліотека сьогодні є інформаційною основою високо розвинутого демократичного суспільства.
Різноманітні виставки та книжкові інсталяції, присвячені професійному святу бібліотекарів, зустрічали учасників та почесних гостей свята вже на кожному поверсі книгозбірні. Книжково-вітражний проект “Україна в шатах слова”, книжкова інсталяція Book-art “Сучасна бібліотека”, “Соняшник” побажань, “Жива” галерея “Портрет читача у часі”, патріотичне книжкове доміно “Герб України” – це лише частина того, чим здивували бібліотекарі своїх відвідувачів цьогоріч.
Проте основна увага була прикута до головної бібліотечної події року,  адже вже всьоме проходив обласний фестиваль «Бібліотечна палітра Херсонщини-2014». Це свято демонстрації найцікавіших ідей та ресурсів, створених бібліотекарями протягом року, визначення найбільш значущих та перспективних напрямків розвитку інноваційної діяльності бібліотек.
Сьогодні бібліотеки поступово стають центрами суспільної активності, сприяють діалогу влади та громади, тому не випадково, що до привітання бібліотекарів з професійним святом долучились представники влади, політики та бізнесмени: Путілов Андрій Станіславович — голова Херсонської обласної державної адміністрації; Сальдо Володимир Васильович — народний депутат України; Нікіфоренко Лариса Степанівна — начальник управління бібліотек, читання та регіональної політики Міністерства культури України, Гаврилюк Віктор Григорович — начальник управління культури обласної державної адміністрації, Величко Віктор Володимирович — голова Херсонської обласної організації профспілки працівників культури, Роменський Ігор Петрович — заступник голови Дніпровської районної в місті Херсоні ради, Остроумова Вікторія Володимирівна – президент Херсонської Торгово-промислової палати.
Програма фестивалю була дуже насиченою, але родзинкою став «Інноваційний майданчик». На участь у програмі було подано понад 40 заявок від центральних та сільських бібліотек. Суворий відбір пройшли лише 8 з публічних бібліотек, які мали змогу продемонструвати свої проекти.
Представлені учасниками "Інноваційного майданчика" проекти оцінювала незалежна група експертів. Поважне та компетентне журі високо оцінило учасників фестивалю та за підсумками Презентаційної програми місця розподілилися наступним чином: третє місце поділили між собою Центральна бібліотека Бериславської централізованої бібліотечної системи та Новомаячківська селищна бібліотека Цюрупинського району, друге місце посіла Херсонська централізована бібліотечна система, а переможцем став КЗ "Скадовська централізована бібліотечна система". Заохочувальний приз за інноваційний підхід у роботі з громадою отримав КЗ "Чаплинська централізована бібліотечна система".
В рамках фестивалю було підведено і підсумки конкурсів, які проводило протягом року Херсонське обласне бібліотечне товариство, тому хвилинка слави прозвучала для багатьох кращих бібліотек та бібліотечних працівників області.
- За перемогу в конкурсі "Кращий електронний ресурс" було нагороджено Іванівську централізовану бібліотечну систему.
- Заохочувальний приз за інтернет проект "Відкрий для себе Великоолександрівщину" отримала Великоолександрівська централізована бібліотечна система.
- Заохочувальний приз за web-сайт – Голопристанська центральна районна бібліотека.
- За перемогу в конкурсі "Краще інформаційно-рекламне видання малої форми" нагородили Новомаячківську селищну бібліотеку для дорослих.
- Заохочувальний приз в номінації "Створення візуального образу бібліотеки" отримала Херсонська обласна наукова медична бібліотека.
Фестиваль завершився, але заходи до Всеукраїнського дня бібліотек тривають! Запрошуємо вас на день відкритих дверей 30 вересня!

Фоторепортаж...

Книжкове доміно


Українська бібліотечна асоціація підписала Ліонську декларацію, прийняту ІФЛА 18 серпня 2014 р. (текст російською).
Всі зацікавлені організації, зокрема національні бібліотеки України, громадські організації можуть долучитися до підписання цієї декларації. Ліонська Декларація - документ для адвокації, який буде використовуватися для позитивного впливу на зміст програми розвитку Організації Об'єднаних Націй на період після 2015 р.
У Декларації чітко сказано, що доступ до інформації сприяє розвитку, бо розширює можливості людей:
• реалізовувати свої громадянські, політичні, економічні, соціальні та культурні права;
• навчатися та отримувати нові навички;
• приймати рішення і брати участь в активному громадянському суспільстві, яке залучає всіх;
• спільно зі всією громадою знаходити рішення проблем розвитку;
• забезпечити підзвітність, прозорість, добре управління і розширення можливостей;
• вимірювати прогрес у реалізації державних і приватних зобов'язань у галузі сталого розвитку.
У Декларації міститься заклик до держав-членів Організації Об'єднаних Націй прийняти міжнародне зобов'язання щодо змісту програми розвитку Організації Об'єднаних Націй на період після 2015 р. для того, аби кожна людина мала доступ, могла зрозуміти, використовувати і розповсюджувати інформацію, необхідну для сприяння сталому розвитку та демократичному суспільству.
Декларація була представлена на Всесвітньому бібліотечно-інформаційному конгресі в Ліоні (Франція), який відбувається зараз (15-22 серпня 2014 р.).


Своєрідним підведенням підсумків роботи бібліотек Херсонщини в рамках програми "Бібліоміст" стало засідання “круглого столу” за участю директорів централізованих бібліотечних систем та районних бібліотек області на тему “Публічні бібліотеки в соціальному просторі: від інформаційного закладу до центру розвитку місцевої громади”. Його учасники мали змогу обговорити реалізацію програми “Бібліоміст” в області та подальший розвиток галузі.
Основні аспекти діяльності бібліотек в сучасних умовах, переорієнтування їх діяльності, підвищення вимог до професії самого бібліотекаря були окреслені у вступному слові генерального директора Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара Коротун Н.І.
В ключовому докладі заст. генерального директора ОУНБ з наукової роботи  Л. Неділько були визначені нові правила руху бібліотек до підвищення якості наданих послуг шляхом складання своєрідної дорожньої карти.
Зміни, що сталися в бібліотеках Херсонщини протягом дії програми “Бібліоміст”, стали предметом обговорення учасників заходу та темою презентації зав. науково-методичним відділом ОУНБ Т. Сватули.
Насиченою виявилася презентаційна частина “круглого столу”. Кейс матеріалів проекту “Бібліотечний кіносалон” та обласного огляду “Дзвенить Херсонським краєм Кобзареве слово", презентації "Читач з особливими потребами у публічній бібліотеці”, “Краєзнавство в цифровому форматі: “Літопис населених пунктів Херсонської області” на сайті ОУНБ ім. Олеся Гончара”, “Туристичний контент: нові орієнтири з формування традицій в умовах регіону”, підготовлені провідними спеціалістами обласної книгозбірні, викликали жвавий інтерес у слухачів. Цікавим досвідом реалізації проекту “Молодіжна відеолабораторія” поділилися бібліотекарі Херсонської ЦБС.
Про подальший розвиток та можливості Херсонського РТЦ учасникам заходу розповіли координатор РТЦ Т. Сватула та системний адміністратор П. Крупіца.
Учасники “круглого столу”  зауважили, що програма “Бібліоміст” стала своєрідним каталізатором змін у бібліотечній галузі Херсонщини та намітили конкретні напрямки спільних дій щодо покращення якості послуг та перетворення бібліотек у справжні центри розвитку громади (фоторепортаж про подію).


Соціальний проект "Бібліотечний кіносалон"

Мета проекту - залучення до читання засобами кіно в інтересах соціально-культурного та духовного розвитку населення області.  Це продовження соціального партнерства установ культури обласного центру та найвіддаленіших куточків Херсонщини.
Основними завданнями проекту визначені:
- організація  змістовного  дозвілля  й  відпочинку  для дітей  та  дорослих,  показ  творів  національного кіномистецтва і кіноспадщини, поширення кінотрадицій та здобутків кіноіндустрії;
- пріоритетне просування національних фільмів;
- проведення кінозаходів, спрямованих на популяризацію українського  та світового  кіномистецтва,
- комплексне обслуговування дітей, молоді, малозабезпечених верств населення.
Проведення кіносеансів передбачається в кожному районі в приміщеннях центральної бібліотеки та трьох сільських бібліотеках ЦБС  за заявками бібліотек.  В програмі  передбачаються  документальні та художні стрічки, авторське кіно, комедії, трагедії, драми, фільми для дітей та дорослих. Окремо планується проведення  навчальних програм, що стане в нагоді освітнім закладам.
Пріоритетними напрямками діяльності Бібліотечного кіносалону будуть:
- інформаційний;
- освітній;
- культурно-просвітницький;
- організація творчої та практичної діяльності;
- інтелектуально-дозвільний;
- рекламний.
Підсумки реалізації проекту передбачається підвести у вересні 2014 року під час обласного фестивалю “Бібліотечна палітра Херсонщини”. Найактивніші учасники проекту (бібліотеки, відвідувачі) будуть нагороджені спеціальними призами.
Більш детальніше про проект можна дізнатися на сайті обласної держаної адміністрації,  на блозі "Творчість та інновації в українських бібліотеках" та передивившись презентаційний відеоролик.

Презентація проекту “Бібліотечний кіносалон”

 

Подорож Херсонщиною:


З 14.04.2014 р. по 18.04.2014 року на базі КЗ "Нижньосірогозька центральна районна бібліотека" відбувся виїзний тренінг "Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці" для бібліотек переможців програми "Бібліоміст"  Нижньосірогозької та Іванівської ЦБС.

Учасники тренінгу протягом тижня обговорювали питання використання Інтернет та інформаційних технологій в бібліотеці, ознайомилися з цікавим досвідом та отримали практичні знання з організації блогів та сайтів (фоторепортаж).


З 07.04.2014 р. по 11.04.2014 р. на базі Регіонального тренінгового центру проходило навчання за обов'язковим модулем №2 для бібліотек переможців програми "Бібліоміст"  Новотроїцької, Нововоронцовської, Чаплинської та Цюрупинської ЦБС.

Учасники тренінгу протягом тижня обговорювали питання використання Інтернет та інформаційних технологій в бібліотеці, ознайомилися з цікавим досвідом та отримали практичні знання з організації блогів та сайтів (фоторепортаж).


11-14 лютого 2014 року у м. Ірпінь Київської області відбувся тренінг "Навчання для сучасних бібліотекарів: основне підгрунтя розвитку книгозбірень". Від Херсонського РТЦ у тренінгу взяли участь координатор Сватула Т. Л. та тренер Жогалєва О. М. Протягом 4-х днів бібліотекарі з усієї України розглядали різні методики навчання бібліотекарів як підгрунтя розвитку потужних книгозбірень. Учасники тренінгу представили своє бачення різних форм та методів організації навчальної діяльності РТЦ, змогли взяти участь у багатьох рольових іграх. Найбільш цікавим виявився досвід інноваційних послуг і проектів з використанням IT-технологій в бібліотеках та їх застосування у навчанні бібліотекарів.


"Бібліотечна палітра Херсонщини - 2013"

26 вересня 2013 р. в обласній бібліотеці  з  нагоди Всеукраїнського дня бібліотек відбувся обласний фестиваль "Бібліотечна палітра Херсонщини-2013". Насиченою була програма фестивалю:   ділові зустрічі, виставки, культурно-мистецькі заходи, відзначення кращих бібліотечних працівників області.
З привітаннями до бібліотечної спільноти області звернулися заступник голови обласної державної адміністрації Михайло Мельник, заступник голови обласної ради Тамара Федько, начальник управління культури облдержадміністрації Ірина Корольова.

Фестиваль дав старт новому регіональному соціальному проекту ”Бібліотечний кіносалон”. Це спільна ініціатива  Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, комунального підприємства “Кіновідеопрокат” обласної ради, управління культури, департаменту освіти і науки, молоді та спорту обласної державної адміністрації. 
Найзмістовнішою та найцікавішою частиною Фестивалю стала  презентаційна програма “Інноваційний майданчик”. На участь у  програмі було надано понад 15 заявок від центральних та сільських бібліотек Білозерської, Бериславської, Великоолександрівської, Великолепетихської, Генічеської, Голопристанської, Горностаївської, Каланчацької, Каховської, Нововоронцовської, Нижньосірогозької, Скадовської, Херсонської, Цюрупинської, Чаплинської ЦБС. 
Оргкомітет, розглянувши всі представлені матеріали, запросив до участі в презентаційній програмі Фестивалю:
1. Мар’янівську сільську бібліотеку-філію КУ «Каховська районна об’єднана бібліотека».
2. Першокостянтинівську сільську бібліотеку-філію Чаплинської ЦБС.
3. Стрілківську сільську бібліотеку-філію Генічеської ЦБС.
4. Краснянську сільську бібліотеку-філію Скадовської ЦБС.
5. Козачелагерську сільську бібліотеку Цюрупинського району.
6. Центральну бібліотеку Бериславської ЦБС.
7. Центральну бібліотеку ім. П.Григоренка Білозерської ЦБС.
8. Центральну бібліотеку Великоолександрівської ЦБС.

Експертна рада меценатів, ознайомившись з представленими презентаціями, визначила найкращих.  Третє місце посіли Краснянська сільська бібліотека-філія Скадовської ЦБС (проект – «Бібліотек@ зводить мости. Красне – Кривий Ріг») та центральна бібліотека ім. П. Григоренка Білозерської ЦБС (проект – «Місце зустрічі змінити не можна»). Друге місце отримала  Стрілківська сільська бібліотека-філія Генічеської ЦБС за проект «Бібліотеки світ чудовий…». Переможцем Інноваційного майданчику стала  Мар’янівська сільська бібліотека-філія КУ «Каховської районної об’єднаної бібліотеки» з проектом «Бібліотечна школа молодих мам». Всі учасники презентаційної програми отримали добірки книг, а лауреати – технічні засоби на допомогу популяризаторській роботі бібліотек.
Отримали нагороди переможці конкурсів Херсонського обласного бібліотечного товариства.
Конкурс “Згуртовуємо місцеві громади”: 
- Центральна бібліотека Каланчацької ЦБС (директор – Федькевич Надія Василівна) за проект “ Бібліотека в новому форматі”;
- Обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. Лавреньова  (директор – Тютюн Г.І.) за проект “АРТ – АГЕНЦІЯ “Дивоквіт””;
- Голопристанська центральна районна бібліотека (директор – Шмагель Галина Володимирівна) за проект «Запиши до бібліотеки успішну людину».

Конкурс “Лідер бібліотечної інноватики”:
- Мітяєва  Надія Василівна – завідуюча Роздольненською сільською бібліотекою-філією комунальної установи “Каховська районна об’єднана бібліотека”;
- Ткачова Наталія Миколаївна – бібліотекар юнацького абонементу бібілотеки-філії № 3 Херсонської ЦБС.

- Найкреативніший сільський бібліотекар -  Шаваровська Лариса Миколаївна  - завідуюча Новопавлівською сільською бібліотекою Каланчацької ЦБС.
- Зразок майстерності - Огурцова Людмила Анатоліївна   - завідуюча Музиківською сільською бібліотекою-філією Білозерської ЦБС.
Всі переможці отримали дипломи, книги, призи та грошові премії.

Фестиваль “Бібліотечна палітра Херсонщини – 2013”  сприяв розширення діапазону суспільно-професійного визнання діяльності бібліотек, формуванню її сучасної моделі, підтвердив інноваційність розвитку бібліотечної галузі регіону (фоторепортаж про подію).


Флеш-семінар: «Бібліотека та молодь: у пошуках нових ідей та рішень»
24 квітня 2013 р. о 10:00 годині в Херсонській центральній бібліотеці ім. Лесі Українки відбувся флеш-семінар за участю заступника директора Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва Т.Ф.Ігнатової  під назвою «Бібліотека та молодь у пошуках нових ідей та рішень». Працівниками організаційно – методичного відділу була підготовлена програма розрахована спеціально для працівників юнацьких структурних підрозділів бібліотек-філій Херсонської ЦБС. В ході семінару були розглянуті питання щодо створення комфортних умов та впровадження інноваційних форм роботи з   молоддю. Перед бібліотекарями, які обслуговують юнацтво,  поставлені конкретні завдання подальшого розвитку бібліотек та залучення до книги та  читання юнацтва. Бібліотекам потрібні нові ідеї, нові проекти.  Захід пройшов в теплій та дружній обстановці. Обмін досвідом виявився дуже корисним, наче хвиля свіжого повітря влетіла як в саму бібліотеку,  так і в думки кожного з присутніх.


23 квітня 2013 року відбулася творча майстерня директорів ЦБС Херсонщини "Бібліотека і краєзнавство: новий час та вимір". Учасники заходу з цікавістю сприйняли виступ декана факультету культури та мистецтв Херсонського державного університету Левченко М.Г., який яскраво висвітив питання регіональної культури як складової національної культури. Завідуюча відділом краєзнавства Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара Токовило О.В. в своїй презентації зупинилася на традиційних та новітніх формах краєзнавчої роботи бібліотек, та ознайомила присутніх з інноваційними проектами головної книгозбірні Херсонщини. Про цікаві краєзнавчі видавничі проекти йшлося в виступі завідуючої відділом наукової інформації і бібліографії Лянсберг О.В. З інноваційним досвідом популяризації краєзнавства в епоху Інтернет учасники майстерні ознайомилися під час стендових презентацій бібліотекарів Херсонської, Білозерської, Скадовської, Великоолександрівської, Каланчацької, Каховської, Бериславської ЦБС. Найбільшу зацікавленність присутніх викликала презентацїя нового методичного ресурсу сторінки "Методист on-line".

З матеріалами творчої майстерні ви можете ознайомитись за посиланнями: фоторепортаж про подію, презентації: краєзнавчого відділу Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара, Херсонської ЦБС, Білозерської ЦБС, Скадовської ЦБС, Каланчацької ЦБСБериславської ЦБС.


17.04.2013 року на базі Регіонального тренінгового центру Херсонської обласної універсальної наукової біблоіотеки ім. Олеся Гончара у співпраці з Фундацією сприяння громадської активності відбувся тренінг для бібліотекарів м.Херсону та Білозерського району в рамках реалізації проекту "Публічні бібліотеки - мости до електронного урядування". Це дозволить біліотекарям регіону, використовуючи ресурси сучасно обладнаних книгозбірень, навчити різні групи населення користуватися ними, щоб ефективно спілкуватися з урядовими структурами, брати участь у прийнятті рішень місцевої влади, отримувати необхідні адміністративні послуги у новому форматі.


02-04.04.2013 року на Херсонщині відбувся  навчальний візит з обміну досвідом між   інноваційниим бібліотеками

З фоторепортажем цієї події можна ознайомитися на  сторінці програми "Бібліоміст" на Facebook.

Інтерв'ю учасників заходу у "Вечірній студії" Херсонського телебачення.


2 квітня 2013 р. Українська бібліотечна асоціація спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань культури і духовності за підтримки Програми сприяння Парламенту ІІ провела експертне обговорення «Роль бібліотек у  забезпеченні доступу громадян до інформації та електронного урядування», на яке було запрошено народних депутатів України - членів Комітету ВРУ з питань культури і духовності, Комітету ВРУ з питань інформатизації та інформаційних технологій, Комітету ВРУ з питань науки і освіти, Комітету ВРУ з питань свободи слова та інформації, Комітету ВРУ з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, Адміністрації Президента України та Секретаріату Кабінету Міністрів України.

 

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930