за 2018 рік
Храм науки і душі
Бібліотека... Серце завмира,
Коли пірнаю в тишу таємничу,
вятилище пізнання і добра,
що в майбуття через минуле кличе.
Сьогодні важко переоцінити роль цих культурно-просвітницьких осередків у збережені та популяризації знань, накопичених людством, їх внесок у розвиток вітчизняної освіти, збагачені духовного потенціалу суспільства.
XXI століття, визнавши одним із головних своїх пріоритетів вільний об'єм і доступ до інформації, об'єктивно поставило професію бібліотекаря у перший ряд найнеобхідніших і актуальних. Справжніми помічниками та порадниками на шляху до вершин знань і мудрості народу є бібліотекарі - вірні збирачі духовних скарбів, провідники у світ нового і непізнаного.
Саме Каланчацька центральна бібліотечна система виконує свою просвітницьку місію сповна. Бібліотеки - це дійсно храм науки. У Каланчацькій ЦБС велика бібліотечна сім'я. Очолює її віддана своїй справі творча особистість - Федкевич Надія Василівна, справжній подвижник бібліотечної справи, генератор всіх починань, людина особливої породи, мозок якої складає всі знання і продукує як ЕОМ. Завдяки їй були виграні гранти, які дали можливість отримати комп'ютери і створити комп'ютерний центр, її вірними помічниками є: Гавран О.А., Гриценко О.О., Яковлєва Н.В., Молдован М.М., Бабічева В.А., Добровольська І.П., Качур О.П.
У бібліотеці зібрано скільки матеріалів про наш Каланчак, що вистачило б не на одну дисертацію. Бібліотекарі не тільки зібрали, а й дослідили і видали свої друковані твори. В них зібрано історію нашого краю, розповіді про людей праці, колективи, в яких вони працювали. І все це з фотографіями, яких уже напевно не всі зберегли.
Маститі і молоді поети Каланчака можуть також бути завдячені їм. Вони випустили збірки творів наших поетів, проводять зустрічі з ними та молоддю - учнями шкіл селища.
Читальний зал бібліотеки - це дискозал, оформлений з любов'ю. Центром цього храму є сектор "Мій рідний край - моя краса і гордість". А працюють у ньому закохані в свою справу Гриценко О.О., Яковлєва Н.В. Варто звернутись до них, і тут же отримаєш все, що тобі потрібно, відчуєш взаємопорозуміння та підтримку. Щороку в цьому залі я проводжу уроки з курсу "Географія рідного краю". Учнів знайомлять з бібліотечними джерелами про Каланчак, його історію, економіку, людей. І все це працівники бібліотеки доносять дохідливе, використовуючи сучасні засоби, - Інтернет, комп'ютери, створені ними презентації. А ще - це щирі, добрі, розумні люди. Закохані в книгу.
На абонементі вас привітно зустрінуть Молдован М. М. та Качур О.П., тут все у них завжди в порядку: книги розміщені в ряд, чіткі записи у формулярах -це їх святий обряд і вічне прагнення, щоб всі зрозуміли, що у надій немає меж.
Особлива роль відведена Бабічевій В.А. Якщо не вдалося відшукати в нашій бібліотеці потрібну книгу, то тоді до не? - вона випише її з обласної бібліотеки навіть тоді, коли ти не знаєш ні автора, ні назви книги, а лише саму тему, яку потрібно розкрити.
Зараз під час використання в бібліотеках комп'ютерів і мережевих корпоративних технологій, з'явилися нові можливості для роботи з читачами. Гавран О.А. - одна з перших, хто оволодів комп'ютером та був поводирем в комп'ютерному центрі. Друк, оформлення презентацій та збірок - це її робота.
Є в бібліотеці особливий відділ - дитяча бібліотека, її географічне положення поруч з нашою школою, тож діти бувають там постійно. А для маленьких читачів дитяча бібліотека, як казка. Зали оформлені руками бібліотекарів. Зі стін полиць дивляться герої книжок та мультфільмів. А працюють тут закохані в свою справу Гончарова В.В., Красновська І.С., Красновид С.О. Діти їх люблять, а бешкетники побоюються. Будучи класним керівником, я тісно співпрацювала з бібліотекарями. Заходів проведено стільки, що їх не злічити. Перерва для бібліотекарів - це година пік: необхідно миттєво знайти, роздрукувати чи зробити ксерокопію. А потім 45 хвилин спокою і все повторюється знову. Крім учнів, там бувають часто й вчителі, і всі отримують допомогу, пораду та розраду.
Шановні бібліотекарі, милі лоцмани книжкового моря, феї, гарячі душі, що дарують радість іншим, скромні в житті, святі в мріях! Нехай оминають вас життєві холоднечі, не згасне вогонь у ваших очах, на Землі шановані будьте!
Наумова Н.Л., вчитель географії // Слава праці. – 2018. – №39 (27 верес.). – С.2.
І знову успіхи, знов перемоги
Червень видався рясним на цікаві та приємні події в бібліотечному житті Херсонщини.
На бібліотечну спільноту чекали XIII щорічний обласний фестиваль молодіжного читання «Відкрий свою книгу!» в смт Новотроїцькому та виїзна сесія для директорів централізованих бібліотечних систем об'єднаних територіальних громад «Туризм як тренд: інноваційна діяльність бібліотек на допомогу розвитку громади» у с. Стрілкове Геніческого району.
До цих заходів Капанчацька бібліотека готувалася заздалегідь, готувалася старанно та ґрунтовно.
Для участі у фестивалі бібліотекою було підготовлено відеоролик «QR-KROSS «Бібліотека. Книга. Фентезі». Наш інноваційний проект презентував нову форму залучення молоді до читання фентезійної літератури шляхом організації та проведення QR-кросу з застосуванням QR-кодів. Для нашого першого QR-кросу було використано всім відомі книги-фентезі: Льюіс Керролл «Аліса в країні чудес», Клайв Стейплз Льюіс «Хроніки нарнії», Джордж Мартін «Песнь льда и пламени». Ці книги полюбляє читати наша молодь, за ними знято фільми.
Бібліотекою була проведена літературна фентезі-гра. Юнаки та дівчата, учасники QR-кросу, а це старшокласники Каланчацьких ЗОШ № 1 та № 2 у дуже незвичних місцях знаходили штрих-коди, за допомогою спеціального додатку в сучасних смартфонах розшифровували підказки і знаходили книги в каталогах, а далі й у фонді бібліотеки. А ще за допомогою QR- кодів можна знайти додаткову інформацію про ці книги, їх авторів в всесвітній мережі Інтернет, почитати книги онлайн, чи подивитися фільми, зняті за цими книгами.
Цікава гра не тільки для молоді, але й для дорослих та нас, бібліотекарів. Адже ми перевіряли спочатку на собі проект. Якщо було цікаво та захоплююче нам, значить буде цікаво й іншим. Це підтвердилося і на фестивалі у Новотроїцьку, коли Ольга Гавран та Олена Гриценко, бібліотекарі Каланчацької бібліотеки, презентували проект для учасників ярмарку інноваційних ідей, всі залюбки взяли участь у пошуку книг, адже протягом всієї гри була присутня... магія.
Каланчацька центральна бібліотека нагороджена дипломом переможця та бібліотечкою нової сучасної літератури для молоді.
А на сесію директорів бібліотечних систем Херсонщини у с. Стрілкове Геніческого району було підготовлено презентацію «Бібліотека як об'єкт туризму: туристичні стежки ведуть до бібліотеки...».
Колегам з бібліотек Херсонщини та гостям з Києва було представлено ідею, мету, концепцію створення музейної експозиції, цікавинки, кроки становлення та етапи розвитку, значущі події бібліотеки, успіхи, перемоги, гранти, туристичне привабливі експонати, Книга Пошани кращих читачів, краєзнавчі друковані видання - особлива привабливість для туристів, методична робота, клуби за інтересами, книги, що прожили цікаве життя, репринтні видання, матеріали про ветеранів бібліотечної справи, історія бібліотеки у фотографіях, бібліотека в ЗМІ та на блозі в інтерне-ті, й звичайно ж, погляд в майбутнє, нові плани, мрії, інновації, креативні ідеї, напрацювання, що чекають на впровадження...
Каланчацька бібліотека вже вкотре підтвердила сучасний інноваційний та креативний підхід щодо своєї діяльності, визнана кращою бібліотекою серед центральних бібліотек Херсонщини.
Приємною новиною стало Посвідчення Херсонського регіонального центру Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (ІВЕХ) за програмою «Бібліоміст» у співпраці з Всеукраїнською бібліотечною асоціацією, Подяка від Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара за організацію проведення Великої літературної естафети «Гончар крокує Херсонщиною», присвяченої 100-річчю з дня народження письменника в бібліотеках ОТГ, та бібліотечка нової сучасної літератури.
Учасники заходів отримали позивні емоції, незабутні враження, нових друзів та бажання й надалі розвивати і вдосконалювати бібліотечне обслуговування жителів своєї громади та гостей краю.
Висока оцінка наших проектів надихає нас творити та дивувати своїх відвідувачів та колег новими цікавими, креативними, захоплюючими проектами.
Надія Федкевич, директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2018. – №27 (05 лип.). – С.1,4.
Подаруй бібліотеці книгу!
Вже багато років поспіль Каланчацька централізована бібліотечна система проводить акцію «Подаруй бібліотеці книгу!». Багато жителів громади долучилися до цієї акції. Багато цікавих книжок змінили своє місце проживання - з домашньої книгозбі-реньки - у велику родину художньої та різногалузевої літератури Храму Мудрості.
Майже в кожного з нас вдома є книги, які ми вже прочитали і можемо поділитись ними з іншими людьми, які захоплюються читанням. Здавалось би важко в наш час достукатися до людських сердець, та дуже приємно, що у нас в селищі так багато небайдужих людей, які знаходять можливість відгукнутись на заклик про допомогу, зробити гарну справу, підтримати читачів і бібліотеки.
Нещодавно свої книги з домашніх бібліотек нам передали Русол Ольга Анатоліївна та Сергій Пантелійович, Безугла Ольга Юрієвна, Авраменко Любов Іванівна, Чвань Світлана Григорівна, Каленська Надія Михайлівна, Холодир Микола Терентійович.
Ми завжди щиро і безмежно вдячні за подаровані книги, бо впевнені - вони обов'язково знайдуть свого читача і стануть важливою частинкою нашого цікавого і змістовного фонду.
Ми сподіваємося та віримо, що у 2018 році у нас буде набагато більше шанувальників книг та меценатів, а також коштів для поповнення фондів новою книгою. Приєднуйтесь до дружнього кола друзів бібліотеки!
Федкевич Н., директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2018. – №22 (31 трав.). – С.3.
Вітаємо друга бібліотеки з нагородою!
Пишаємось своїми читачами та друзями!
Днями в Херсонському обласному драматичному театрі ім. М.Куліша відбулося святкування 100-річчя з дня утворення Товариства Червоного Хреста України.
На святкуванні були відзначені кращі керівники та активісти районних організацій Товариства Червоного Хреста України в Херсонській області. Але кращою з кращих була визнана голова Каланчацької районної організації, активний читач з багаторічним стажем, член бібліотечної ради Каланчацької центральної книгозбірні, керівник бібліотечного об'єднання людей поважного віку «Спілкуймось!» й, просто, давній друг, помічник бібліотеки й прекрасна людина Тетяна Дмитрівна Петруненко.
У Тетяни Петруненко дуже багато посад та захоплень, які вона виконує на громадських засадах. Вона відгукується на всі прохання, очолює громадські організації, залюбки виконує громадські доручення, зустрічається з дітьми та молодцю, передає свій досвід, вчить патріотизму та доброті... її почесна безкорисна праця, вчинки, життєва позиція, оптимізм та доброчинність варті наслідування.
Тетяні Дмитрівні - єдиній активістці з Херсонщини, вручена вища нагорода Товариства Червоного Хреста України «Почесна відзнака».
По приїзду в Каланчак, Тетяна Дмитрівна відразу ж завітала до центральної бібліотеки, поділилася враженнями про святкування 100-річчяТовариства Червоного Хреста України та ... дозволила сфотографуватися.
Пишаємось дружбою з Тетяною Дмитрівною, радіємо, що серед наших користувачів є такі чудові люди — громадські діячі, активні, щиросердні, добрі, високо відповідальні...
Вітаємо Вас, шановна Тетяно Дмитрівно, з почесною нагородою, бажаємо подальших успіхів в благородній справі - творити людям добро!
Надія Федкевич директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2018. – №19 (10 трав.). – С.3.
"Життя дано лише на добрі справи"
І знову в дитячій бібліотеці свято! І знову звучали фанфари і лунав радісний сміх, всюди були дитячі посмішки і теплі слова! А привід для цього більш чим вагомий - Червоному Хресту України 100 років! Сто років найдобрішій і найбезкорисливішій організації у світі!
Одним із головних напрямів волонтерського руху є поширення знань про основоположні принципи Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця серед дітей, тому не випадково про милосердя, про необхідність допомагати бідним, слабким і знедоленим, про те, що і до братів наших менших потрібно ставитися з добротою говорили в дитячій бібліотеці під час проведення святкової конкурсно-розважальної програми «І добро, і милосердя...» в рамках Місячника Червоного Хреста України. А гаслом його було речення «Життя дано лише на добрі справи».
Доброта живе в кожній дитячій книжці, в кожному літературному творі, тому на свято були запрошені герої книг Памели Треверс «Все про Мері Поппінс». Чудово і яскраво розповідали про новини місцевої газети, про оголошення початку свята дві англійські міссіс (волонтери дитячої бібліотеки Міліджаєва Віка та Віннікова Віталіна), а саме дійство вела сама місс Єндрю - бібліотекар Гончарова В. В., під час якого вона із суворої і злої няні перетворилася в добру місс. І це не випадково, бо разом з дітьми, а це були учні 6-А класу Каланчацької ЗОШ №1 (кл. кер. Боженко Т. О.), під час проведення різноманітних конкурсів та завдань, теплом своїх «долоньок» прикрашали емблему Червоного Хреста, щоб вона нагадувала гарне сонечко.
А яке ж свято без подарунків? І вони були. Чудові, так необхідні учням канцелярські товари від Товариства Червоного Хреста України отримав кожен із присутніх дітей, які вручила голова Ка-ланчацької районної організації Товариства Червоного Хреста України Петруненко Т.Д.
Під час виступу Тетяна Дмитрівна зазначила, що кожен є членом товариства Червоного Хреста України, діяльність якого базується на гуманності, незалежності, добровільності, єдності, універсальності, що тільки від нас залежить, наскільки гуманним і толерантним буде наше суспільство. І треба завжди пам'ятати, що світ і людське життя тримаються на таких поняттях як любов, милосердя, доброта, співчуття.
А завершилося справжнє Свято Доброти та Милосердя останньою порадою від місс Єндрю: «Візьміть чашу терпіння, влийте в неї повне серце любові, додайте дві жмені щедрості, посипте добротою, хлюпніть трохи гумору і додайте якомога більше віри. Все добре перемішайте. Намажте на шматок відпущеного вам життя і пропонуйте кожному, кого зустрінете на своєму шляху».
Якщо ти хочеш змінити світ, зроби його добрішим та кращим!
Гончарова В., бібліотекар дитячої бібліотеки // Слава праці. – 2018. – №18 (03 трав.). – С.4.
"Степова Україна" Володимира Войтюка
Нещодавно одне із засідань літературного об'єднання «Дивослово» було проведено у формі презентації Володимиром Войтюком нової збірки поезій «Цветет миндаль» під назвою «Моя земля - це часточка України», яке зібрало багато любителів літературного слова нашої громади.
Кожна людина значна і неповторна, тим більше, коли вона наділена самим Господом якимось незабутнім талантом. Може саме тому Володимир Миколайович за тематикою своїх творів і за художніми засобами їх вирішення є поетом. На перший погляд, традиційним, але за кожним віршем, за кожною довершеною строфою відчувається невтомна праця справжнього українця, котрому болить наша писана і неписана історія, чию душу виповнює щирість людських почуттів, радує краса рідної природи.
Народився Володимир Миколайович в селищі Першотравневськ Дніпропетровської області. Першу літературну нагороду отримав у школі. Потім було навчання в Херсонському сільськогосподарському інституті. Літературні вечори. Постійна наполеглива робота над поетичним словом, яка продовжується і нині. Зовсім недавно поет презентував збірочку поезій «Степова Україна». Епіграфом його поетичної творчості стали слова з вірша «Моя земля - це часточка України».
Моя земля - це часточка України.
Стелеться степ і до Роздольного
Він ковшами забілів.
Жене солоний вітер подих моря
До кучугур Олешківських пісків.
У поезії Володимира Войтюка вражає нехитра вірність поета обраному ремеслу. За освітою він зооінженер, але як ніхто інший розуміє душу української землі. А та земля надихає його на нові творчі здобутки. Тому до художнього слова ставиться з граничною відповідальністю, як і годиться істинному обранцю Музи. Він не професійний поет, але все своє життя має справу зі словом.
Як відомо, багато людей звертається до поезії, коли розкривається душа, хочеться висповідатись перед сучасниками, сказати вишуканим словом. І це вдається Володимиру Миколайовичу в кращих віршах. У них музика кованого ритму, пластична образність. Вболівання за український народ.
Я думаю про вічне незабутнє
І про зв'язок забутих і майбутніх поколінь.
І ми не зникли,
Не розійшлися по всім світі,
Шепоче тихий вітер з Сиваша -
Не зникне українська нація ніколи,
Бо в кожнім з нас є степова душа.
А любов до світлого, поваги, доброти надихає поета писати у віршах про працьовитих людей рідного села.
Цей Каланчацький люд -
Він працівник, борець і воїн,
За волю він боровся всі віки.
Важка його земля,
Суха його душа, як літнє поле,
Слова їх тверді, як пшеничні колоски.
Велике бажання поета відкривати сутність природи, проникати в таємницю українського слова. Пророче проголошувати істину, відчувати в ній життя і всезагальний зв'язок, бачити найтіснішу внутрішню єдність, мабуть це і є справжня поезія, коли природа і українське слово перебувають у єдності.
Шелестять діброви і летять лелеки,
І хвилює вітер трави навесні,
Де ще ти почуєш мовне розмаїття -
Вимови народні гарні, як пісні.
Мова українська щедра на ужинок -
Це наша скарбниця, спадщина віків,
Мова українська -це добірні зерна
Й заповітне слово славних козаків.
Краєвиди рідного краю стають кращими, мальовничішими, багатшими в уяві поета, він помічає в природі ту красу, яку б не помітив байдужий перехожий, і не тільки тонко помічає, а й гарно оспівує, мелодійно передає незрівняні пейзажі, які полонять його творчу душу.
Дорогою із Закладки в Центр, не доходячи до мосту, праворуч гордовито рядочком стоять верби, іх гілля похилилося додолу, сперечаючись із вітром. А під мостом тече тихенько річка Каланча і хоч вода в ній замулена, але на поверхні виглядає дзеркальною. У ній, розмовляючи з водою, миють свої коси уже не молоді верби.
...Тихо спить Каланчацька долина,
Тече річка - чарівна краса,
Гілля верб розмовляє з водою -
Це русалки чарівна краса.
Цю красу біля мосту створила шанована, поважна в нашому селі людина Чепурко Анатолій Іванович, бувший керуючий відділком радгоспу «Жовтневий».
Ведуча літературного об'єднання «Дивослово» Ірина Петрівна Добровольська говорить:
«Писати вірші Володимира Миколайовича Войтюка спонукає його життєва сутність - любов до рідного краю, рідної мови, своєї малої Батьківщини, гарного містечка Каланчак. У своїх віршах він виражає своє захоплення, відданість, гарячу любов до рідної землі, до неньки України. Вірші овіяні вітрами степових просторів Таврії, хвилями Чорного моря, романтичних духовних переживань, вони наповнені великою любов'ю до життя, мріями та поглядами в щасливе майбутнє. Життя Володимира Миколайовича склалося так, що рідна земля губилася за кримськими горизонтами, звідси й вірші російською мовою, хоча в них і панує дух рідної землі, який таїться в полоні класичної поезії і зберігає вірність громадській ліриці, так і в самосповіді. Він є членом літературного об'єднання імені А.П. Чехова в місті Ялта, а також наш самодіяльний поет - активний член читацького клубу талановитих людей краю «Дивослово» центральної районної бібліотеки. На засіданнях клубу поет презентує свої нові твори, обговорює їх з колегами по перу, радиться.
Нелегкими, а навіть крутими стежками ішов Володимир Миколайович по життю. Нехай же отча земля, рідне Каланчацьке небо та кришталеві джерела, ніжне проміння сонця додають поету снаги, надихають на нові прекрасні поезії і надовго продовжать творче життя».
Всім учасникам «Дивослова» я бажаю успіхів, здоров'я, мудрості, хороших віршів. Розкривайте і надалі, шановні, нові таланти ка-ланчацької землі, даруйте людям радість поетичного слова!
«Дивослово» наше, добра хата,
Хороші люди, добра багато.
Де розгортається душа,
І слово хоче до вірша.
А я стою мов серед поля,
Вплітаю музику у слово,
Зерном вколихують жита,
Де визріває доброта.
Лідія Кишиневська // Слава праці. – 2018. – №17 (26 квіт.). – С.4.
100 років милосердя очима дітей
18 квітня виповнилося сто років Товариству Червоного Хреста України. Члени гуртка "Юні фантазери" (учні Каланчацької ЗОШ № 1 з 1 по 4 класи), який працює при дитячій бібліотеці Каланчацької селищної ради (керівник гуртка Красновська-Кафтан І. С.), взяли найактивнішу участь у відзначенні цієї знаменної дати.
Напередодні діти отримали завдання і підготували малюнки, на яких відобразили милосердя та принципи роботи Товариства Червоного Хреста так, як вони це розуміють. І з цих дитячих малюнків у бібліотеці оформлено виставку "В країні милосердя і добра".
На засіданні гуртка 12 квітня головою районної організації ТЧХУ Петруненко Т. Д. та керівником гуртка Красновською-Кафтан І.С. було підбито підсумки конкурсу на кращий малюнок. Враховуючи вік юних фантазерів і старання кожної дитини, Тетяна Дмитрівна подякувала діткам за їх старання, привітала з такою знаменною датою - 100-річчям милосердя ТЧХУ та вручила всім учасникам гуртка подарунки-альбоми й кольорові олівці, щоб вони і надалі творили свої "шедеври" так, як вони їх бачать і розуміють.
Красновська-Кафтан І.С., бібліотекар молодшого відділу Каланчацької районної бібліотеки для дітей // Слава праці. – 2018. – №16 (19 квіт.). – С.4.
Свято гумору в бібліотеці
Давно ми так не сміялися... В народі кажуть: «Смійтеся на здоров'я!»
Вченими доведено, що сміх лікує від хвороб та подовжує життя людини. З цим чудово справляється Капанчацька бібліотека, в цьому ми впевнилися, побувавши 1 квітня, в неділю, на святі сміху, підготовленому працівниками нашої бібліотеки.
Не рахуючись з особистим часом, у свій вихідний день вони влаштували чудове свято гумору.
Це було дійсно неймовірно цікаве та супер гумористичне свято сміху. Тепла, доброзичлива атмосфера, а бібліотекарі справжні артисти. Майже дві години тримали нас в прекрасному полоні веселощів, гумору, дотепних жартів, конкурсів та сміху. Кожна репліка, кожне слово викликало овації, сміх, а сценки були неперевершені, що у виконавській майстерності, що смішні.
Зустрічали гостей тьотя Соня та тьотя Мілочка з Одеси вітаннями та били усіх гілочками верби на щастя та здоров'я...
На свято гумору до нас завітали всім відомі артисти «Оля Полякова та Руслана Писанка», їхнє дотепне спілкування викликало шквал емоцій та сміху, вони задали тон веселощів.
А «сімейний лікар з медсестрою перевірили у багатьох тиск, поставили діагноз, виписали ліки» та зразу ж й видали їх безкоштовно для лікування.
Ефект несподіванки влаштувала агент одеської туристичної фірми «День сміху», яка й супроводжували туристів з Каланчака. Свято гумору було представлене першоквітневою навколосвітньою подорожжю країнами світу: Францією, Німеччиною, Італією, Сполученими Штатами Америки, Грецією, Великобританією, Японією, а розпочався круїз з рідної України, з Каланчака та Одеси - найвеселішого міста країни. Пам'ятки кожної країни, традиції, книжки, пісні, фірмові страви, замороки... Й всі з веселим тонким гумором.
«Авіалайнер з каланчацькими туристами» успішно повернувся до України, учасники подорожі «приземлилися» знов таки в Одесі, на вулиці Дерибасовській підчас святкування там дня сміху...
На святі був й величезний «торт з сюрпризом» на сучасний лад...
А у гумористичних іграх та конкурсах залюбки брали участь всі присутні - насміялися досхочу, ще й призи отримали.
Присутні отримали заряд бадьорості, гарний настрій, насміялися від душі, а ще й взнали багато цікавого та корисного.
Веселий сміх, гучні оплески протягом двох годин - на здоров'я!
Свято підготували та провели Ольга Гавран, Олена Гриценко, Наталя Яковлева, Маргарита Молдован, Лариса Шаваровська, Наталія Хребір, Ольга Качур.
З великою подякою працівникам бібліотеки за чудове свято сміху Л.К.Бруяко та Л.В.Крайнова // Слава праці. – 2018. – №14 (05 квіт.). – С.3.
"Вода - трудівниця, вода - мандрівниця"
Ще на початку 20 століття Сент-Екзюпері виголосив мудрі слова: «Не можна сказати, що вода необхідна для життя: вона і є саме життя». І це істина. Вода - є основою життя. Вода необхідна людству. Крапля води має силу, крапля води необхідна всім.
Прокинутися, вмити обличчя, заварити чай, полити квіти - буденний ритуал для мільйонів українців. І водночас - нездійсненна мрія для мільярдів мешканців планети. Кількість чистої води на планеті постійно зменшується. Щоб звернути на це увагу Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй проголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів. Його відзначають у більшості країн світу, і в Україні також.
Тому напередодні Дня води, з метою нагадати дітям про надзвичайну важливість водних ресурсів для оточуючого середовища, а особливо для Херсонщини, в дитячу бібліотеку на чергове засідання «Клубу Цікавих Зустрічей» - «Вода -трудівниця, вода - мандрівниця» були запрошені начальник дільниці №2 управління Північно-Кримського каналу Біган Іван Петрович і вчитель географії Каланчацької ЗОЩ №1 Наумова Ніна Леонідівна та учні 8-Б класу цієї ж школи.
Ніхто не буде сперечатися, що головною штучною водною артерією Херсонщини і, звичайно ж, нашого Каланчацького району був і залишається Північно-Кримський канал. Дітям, присутнім на цьому екологічному бібліоуроці, було важко повірити, що колись він не існував. Про могутність цієї найдовшої в Європі штучної споруди, протяжністю більше ніж 400 км, історії його створення, будівництва та сучасних проблем з показами відеофільму та відео презентації йшлося під час бесіди.
Величина, міць і краса каналу вражає, тому недарма Північно-Кримський канал називають ще восьмим дивом Херсонщини. Зараз гідротехнічний комплекс каналу складає: власне магістральний канал, 37 водовипускних споруд, 3 водопідйомних і 5 дренажних насосних станцій, 11 підпірно-регулюючих споруд, 4 дюкери, 9 технологічних аварійних скидів, 38 водопропускних труб під каналом, 31,79 км закритої і 27,97 км відкритої колекторно-дренажної мережі, 3 водосховища повним об'ємом 61,9 млн. мЗ, 25 автомобільних мостів через канал, лінії диспетчерського зв'язку.
Дніпровська вода, яка тече рукотворним руслом каналу, несе з собою цілющу вологу для полів і садів Херсонщини. Треба тільки нею правильно і дбайливо користуватися. Про важливість каналу для Херсонської області, про екологічні водні проблеми на її території, розповіла дітям вчитель географії Наумова Ніна Леонідівна. Вона зазначила, що візитною карткою Херсонщини в світі є Північно-Кримський канал і наші херсонські кавуни, вирощені на полях, зрошуваних його водою. І цим потрібно пишатися.
Іван Петрович Біган зупинився на важливості каналу саме для Каланчацького району, протяжність якого на його території становить майже 108 км. Саме 60 фахівців дільниці №2, начальником якої він є, стежать за порядком, цілодобово - за рівнем води і зберігають працездатність каналу на цій ділянці. Канал вміщує близько 40 млн. куб метрів води та щороку зрошує 4 тис. гектарів ріллі, 10 тисяч гектарів рисових чеків. Планується, що інвесторами щорічно буде додатково використовуватися ще близько 2 тис. га поливних полів. Маючи дніпровську воду, в Каланчацькому районі стали вирощувати такі незвичні для регіону рослини, як льон-довгунець, рицину, сафлору, шафран та отримувати два врожаї зернових.
Цьогоріч Північно-Кримський канал відзначає ювілей - 60 років як у травні 1958 року відбувся перший пуск дніпровської води через головну споруду. Тож нехай вода в ньому завжди буде чистою та використовується на користь людству.
Гончарова В., бібліотекар Каланчацької бібліотеки для дітей // Слава праці. – 2018. – №13 (29 берез.). – С.2.
Картини з Каланчака в посольстві Латвії
У Київському Будинку художника за підтримки посольства Латвії в Україні проходила виставка картин «Кольори душі». Її організатором виступила громадська організація «Барви життя». За ініціативи цієї організації в Київ були запрошені художники, які представили 180 картин з усієї України.
Свої дві роботи представила і наша колега - Красновська-Кафтан Інна Сергіївна. Її пластилінова картина «Вальс квітів» увійшла до 15 кращих, яка і була представлена 12 березня 2018 року в Посольстві Латвії. Виставку відкрив Надзвичайний і Повноважний посол Латвійської республіки в Україні Юріс Пойканс, який відзначив, що цю виставку було відкрито в рамках святкування 100-річчя незалежності Латвії та пропаганди українського мистецтва, який вручив всім присутнім художникам цінні подарунки. Наша колега привезла морепозитивних емоцій від цікавих зустрічей та нових творчих знайомств.
Працівники Каланчацької бібліотеки для дітей // Слава праці. – 2018. – №12 (22 берез.). – С.1.
Ще слів нема. Поезія вже є. (Л. Костенко)
Вчора онук приїхав з Херсону, де проходив фестиеаль-конкурс, присвячений най-прозорливішому (саме такий епітет підібрав він, коли писав до неї лист) поету нашої сучасності Ліні Костенко, і раптом запитав: "А хто і навіщо навчив мене читати вірші?" Я не задумалася. Я знала. Тільки сказала: "Попробуй зрозуміти". І зачитала вірш.
"Среди громов, среди огней,
Среди клокочущих страстей
В стихийно пламенном раздоре,
Она с небес слетает к нам -
Небесная, к земним синам,
С лазурной ясностью во взоре,
Й на бунтующее море
Льет примирительньїй єлей."
!849р. Ф.І. Тютчев.
"Вона - це поезія!" - випалив він. Саме так називався і вірш. Потім додала: "А чим відрізняється людина від ангела"? "У Ангела є крила"- промовив онук.
"А знаєш, що одне крило - це поезія, а друге - музика і саме вони допомагають нам на землі". .
Я вже відчула цю допомогу, бо пройшла немалий життєвий шлях, я бачила долі людей, яких разом з лікарями до життя витягували пісні, вірші.
Ця особлива драматична історія відбулася і зі мною.
Ты положил мне на подушку лист,
Исписанный твоей рукою.
И там, конечно, бьш написам стих,
Не помню автора какого.
****
В Больнице я, болезнь со мной...
****
Я брала лист твой снова, снова.
Перепечатывала из бумаги на себя.
За строчкой строчку, а за словом слово...
Какая в строчках сила!!!
Она ключи подобрала
И двери настежь все открыла.
Из букв и строчек
Мне дорогу быстро намостила.
И я по ней ушла...
И про болезнь забила.
Сказала: "Я Жива!"
Що поезія - сила, що вона з небес - знають багато людей. Це мої рідні, друзі і це мої однодумці - чудові, талановиті члени клубу "Дивослово". Я знаю, що в районі і поза цим клубом є обдаровані Богом люди, які пишуть вірші. Так повелося, що у поетів немає вихідного дня, як і спокійної ночі.
"Виходять із ночей аж чорні, як шахтарі з забою..." - пише Л. Костенко.
І пані Ірена - президент Каланчацької держави поетів, яка ж Вам велика вдячність за те, що Ви вислуховуєте наші молитви. Бо вірш - це молитва, і робите для нас у себе цей маленький храм, де вже разом із віршами звучить найдушевніша музика-пісня у виконанні Лідії Романівни Кишиневської.
Сльози благодаті, сльози щастя на очах у всіх.
І плаче душа і відкликається на могутню, магічну силу віршів. Спробуйте цю силу, дорослі, донесіть і до дітей, як несете з храмів запалені свічки, боячись, щоб вони не затухли, і вона, ця сила поезії, буде охороняти і допомагати вам завжди.
А ще трошки про ляльок, бо дуже їх люблю і до нині. Везу їх додому з усіх країв.
Як же близько підійшли вони один до одного. Поезія і лялька. Відчуваєте, що вони наші охоронці, яким ми довіряємося і які ніколи не зрадять, не покинуть, вислухають і не заперечать. Тому з народження ми притуляємо міцно до себе ляльку і першим чуємо поетичну колискову - молитву.
З цими святами вас, добрі люди.
Л. Климашівська // Слава праці. – 2018. – №12 (22 берез.). – С.4.
Славу батьків - продовжити дітям...
Щодня йдучи центральною вулицею селища, прогулюючись парковою зоною чи сквером, милуємося неповторною красою зелених насаджень, гарно, красиво, творчо продуманими композиціями, високо професійно висадженими за проектом, під керівництвом та особисто нашим знаним озеленювачем, почесним жителем селища Володимиром Івановичем Архиповим.
Любов до природи, оточуючого середовища, бажання створювати красу передалися його синові Юрію Архипову.
Юрій Володимирович намагається продовжити справу батька. Вже декілька років поспіль він на волонтерських засадах піклується про зелену красу нашого селища - займається підстриганням кущів, чагарників, троянд, формує крони дерев та кущів на території парку та скверу, подвір'я КПП «Джерело», біля бібліотеки для дітей, біля приватного будинку на початку вулиці Михайлівської тощо.
Сьогодні Юрій Архипов, депутат Каланчацької селищної ради, виступив з ініціативою забезпечити зберігання, розвиток і охорону об'єктів навколишнього середовища, здійснити повний облік кожного деревця, кожного кущика, піклування про кожне зелене насадження. Своє бачення майбутньої природоохоронної роботи він висловив створюючи комунальне підприємство «Екологічні системи».
Гарне, сміливе починання, господарський підхід, плани обмірковані, продумані, з перспективою на майбутнє перетворення нашої каланчацької громади на гарне, зелене, квітуче, сучасне європейське містечко.
Але самотужки Юрію Володимировичу здійснити намічене буде нелегко й, навіть, неможливо, тому підтримаймо його в благородному пориві, допоможемо всією громадою - хто словом, хто ділом, хто безпосередньою участю в висадженні нових дерев та кущів, охороні від пошкоджень та вирубки, оздобленні, висадженні квітів - створенні клумб, квітучих острівців, зони відпочинку. Адже наша паркова зона, наш сквер - це кисень, наше здоров'я, наше життя!
Надія Федкевич, директор Каланчацької центральної бібліотечної системи // Слава праці. – 2018. – №9 (01 берез.). – С.2.
Роздольненська філія - в новому приміщенні!
Дуже гарний подарунок до Різдвяних свят відвідувачам Роздольненської бібліотеки-філії Каланчацької централізованої бібліотечної системи зробив виконуючий обов'язки старости села Роздольне Каланчацької ОТГ Ігор Миколайович Семержий - світле, охайне, просторе приміщення для бібліотеки виділено у сільській раді.
Що важливе в бібліотеці - книги та періодичні видання, книжкові виставки на різну тематику, відвідувачі та гарний настрій... Бібліотека на селі - це чи не єдине місце, де кожен житель може реалізувати своє право на вільний, рівноправний доступ до найрізноманітнішої інформації, отримати можливість для безперервної освіти, гармонійного розвитку своєї особистості, поспілкуватися, знайти відраду для душі... Ігор Миколайович планує встановити в книгозбірні комп'ютер, принтер, підключити до всесвітньої мережі Інтернет та пообіцяв надавати всебічну допомогу у вирішенні нагальних проблем в роботі місцевої книгозбірні.
Розташування фонду за системою ББК дуже кропітка праця, але методист Валентина Бабічева та бібліотекарі центральної бібліотеки Олена Гриценко, Маргарита Молдован та Ольга Гавран, бібліотекар дитячої книгозбірні Валентина Гончарова вправно та якісно за два дні впоралися з цією задачею.
Колеги з центральної та дитячої книгозбірень надали всебічну допомогу та проконсультували бібліотекаря Роздольненської філії Олену Штефлюк з усіх питань, адже вона працює в бібліотеці декілька місяців.
Після одержання методичних порад щодо наочності в бібліотеці Олена Миколаївна разом із колегами-фахівцями оформила книжкові тематичні виставки за такими напрямками: патріотизм, краєзнавство, туризм, літературознавство, екологічне та правове просвітництво, художньо-естетична культура, нові надходження тощо.
Маємо надію, що Роздольненська сільська бібліотека-філія за підтримки Семержия І. М. стане інформаційним центром села, однією з кращих книгозбірень Каланчацької ЦБС.
Надія Федкевич, директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2018. – №5 (01 лют.). – С.3.
Права - знати, памятати та реалізовувати!
«Закон можна вважати якісним тоді, коли зміст його є точним, якщо вимоги його справедливі, якщо він формує чесноти у громадянина» - Френсіс Бекон.
З таким епіграфом провів днями своє засідання юнацький бібліотечний клуб «Старшокласник». Дев'ятикласники Каланчацької ЗОШ № 2 разом з класними керівниками Нігачовою ГД. та Скороход Л.В. зібралися в літературно-мистецькій залі Каланчацької центральної бібліотеки, щоб поговорити на дуже важливу тему - тему відповідальності людини перед суспільством та державним законодавством.
Захід підготували бібліотекар, керівник клубу, організатор зустрічі Ольга Качур та актив читацького об'єднання. Вони й стали ведучими засідання.
Відкриваючи захід, ведучі зауважили, що школярі вже подорослішали, стали підлітками, перед ними відкривається надзвичайно широкий світ, у якому є не лише добро, а й зло, не тільки моральність, але й злочинність і тому дуже легко стати на хибний шлях. Як і раніше, батьки несуть відповідальність за вчинки дітей. Але тепер ця відповідальність стосується і підлітків безпосередньо, бо в них із віком, крім прав, з'являються ще й обов'язки.
З давніх-давен людина мала необхідність відстоювати свої права. Спочатку це робили силою. Але коли виникли перші держави, у людське суспільство прийшов новий закон права. Головним критерієм права стала справедливість, а не сила.
Учасники заходу дізналися, що в 1945 році з метою вирішення будь-яких конфліктів та суперечок між країнами мирним шляхом за столом переговорів була створена міжнародна Організація Об'єднаних Націй. А 1948 року держави, що увійшли до ООН, підписали Загапьну Декларацію Прав людини - документ, у якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечити громадянські права й свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканість, свободу совісті, можливість дотримуватися своєї релігії.
Ведучі розповіли одноклубникам, що загальна Декларація Прав людини - важливий і корисний документ. Але в ньому говориться про людей загалом - і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави. Саме тому в 1989 році ООН прийняла окремий документ під назвою «Конвенція про права дитини». Підлітки довідалися, про які права йдеться в Загальній Декларації Прав людини та Конвенції про права дитини, на що кожен із них має незаперечне право.
Керівник клубу звернула увагу підлітків на те, що чим старшою стає дитина, тим більше зростає її відповідальність. Жити в суспільстві й бути вільним від його норм неможливо. Немає прав без обов'язків. Цей принцип чітко визначений у Конституції України.
Далі учасники засідання взяли участь в цікавих, пізнавальних та захоплюючих ситуаційних правових іграх та конкурсах, в яких підлітки показали добрі знання.
Ведучі заходу узагальнили: «Не можна розуміти відповідальність узагалі, абстрактно. Відповідальність у людини може бути перед собою, своєю совістю, своїми батьками. Відповідальність перед суспільством - суворе дотримання встановлених у ньому правил і норм. Порушення їх спричиняє певні санкції морального, громадського, адміністративного або юридичного порядку. Дитина повинна усвідомлювати змалку: не дозволена поведінка веде до відповідальності, покарання - суспільного, адміністративного, кримінального.
Повага до закону повинна формуватися в родині. А поважати закон можна лише одним способом: дотримуватися його, будувати свою особисту поведінку на основі й у рамках законності. І тут першим учителем і прикладом для дитини мають стати батьки - їхнє ставлення до своєї справи, даного слова, обов'язків. Саме в родині дитина повинна засвоїти предметний урок принциповості й високої відповідальності».
Надія Федкевич, директор Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2018. – №5 (01 лют.). – С.3.
Задушевні зустрічі
У центральній бібліотеці щомісячно проводяться зустрічі учасників клубу «Спілкуймось!». За добре продуманим планом організовує різноманітні заходи з 2014 року Тетяна Дмитрівна Петруненко, яка завжди з приємною усмішкою та лагідними очима зустрічає всіх відвідувачів клубу, їй вдається створити дуже теплу, задушевну атмосферу, бо відчуваєш, що присутні - це одна велика родина, яка збирається, щоб поспілкуватися, пригадати радісні свята й буденний вир життя, пізнати щось нове, помріяти про щасливе майбутнє, отримати позитивні емоції.
Кожна зустріч проходить у затишній читацькій залі центральної бібліотеки. Там створюють особливу обстановку, виготовляють необхідні атрибути, саморобні подарунки, друкують сердечні вітання молоді, щиросердні, ввічливі бібліотекарі: Олена Гриценко, Наталія Яковлєва, Наталія Хребір. Завжди турботливо намагається підібрати і музичні поздоровлення, і слайди до відповідної тематики засідайня клубу Хребір Наталія, а Олена Гриценко демонструє відеокліпи під час зустрічей. Наталія Яковлева вловлює оригінальні моменти спілкування відвідувачів клубу, робить вдало фотознімки та відеозйомку.
Такі задушевні зустрічі в клубі «Спілкуймось!» залишають в серцях учасників задоволення, радість, гарні емоції.
Саме такий святковий, радісний настрій панував 10 січня 2018 рок, коли відбулося засідання клубу «Від зірниці до зірниці хай лунають вечорниці». Проведено цей захід під рубрикою «Немає переводу добрим звичаям народу» з метою зберігати та відроджувати народні традиції, звичаї та обряди.
Ведуча Тетяна Дмитрівна щиросердно привітала присутніх із новорічно-різдвяними святами. Потім провела Різдвяну вікторину, щоб ми згадали звичаї наших дідів і прадідів. Цікаво було слухати з уст ведучої давню слов'янську легенду про народження Сонця та Ісуса Христа. Із задоволенням пригадували учасники клубу колядки і щедрівки давні і сучасні.
А яке ж це щедрування без веселого гадання на удачу та старання?
Жартівливе новорічне ворожіння проводилося із саморобною ромашкою, на пелюстках якої на зворотньому боці було написане завдання, що потрібно виконати.
Веселий настрій із піснями та жартами панував серед присутніх і під час пригощання різдвяною кутею, духмяними пиріжками та смачними стравами, дбайливо приготовленими кожною із учасниць клубу.
Віриться, що такі задушевні зустрічі додадуть нам впевненості, бадьорості, оптимізму, віри й надії на краще майбутнє.
Від вдячних учасників клубу "Спілкуймось" Степко Л. Д. // Слава праці. – 2018. – №4 (25 січ.). – С.4.
Каланчак... Перлина таврійського краю
Усі ми знаємо, що про наш край вже написано досить багато. Цікаві та користуються неабияким попитом спогади Григорія Рудницького, історичні книжки Анатолія Григоровича Харченка, Валентина Семеновича Чистікова, Володимира Пащенка, Анатолія Коваля, Анатолія Гончаренка, Дмитра Яворницького... Але, то все твори про нашу історичну минувшину, давно минулі роки та події. На жаль, ще дуже багато відомостей та фактів нам не відомі, і досі не мають своїх літописів, історичних довідників, лишаються «білими плямами» в історії нашого селища.
Цю прогалину та прикру недоречність взялася виправити небайдужа до історичних подій та долі своїх земляків Надія Василівна Федкевич, директор Каланчацької ЦБС, написавши нарис про сьогодення нашого краю — «Каланчак... Перлина таврійського краю». Це перша книжка, яка знайомить читачів з подіями, фактами, прізвищами кращих трударів каланчацької землі. Він доповнює історичні спогади наших літераторів. Тепер до уваги жителів громади та гостей краю — цілісний «портрет» заселення, життя, розвитку й сьогодення підприємств, організацій, окремих особистостей Каланчацької громади.
А взагалі у Надії Федкевич це вже третя творча праця. Першим був альманах місцевих літераторів «Каланчак літературний» та альбом народних умільців «Творці краси Каланчацького краю». Сама Надія Василівна згадує, як виникла ідея написання нарису й чим він є цінним: «Чому я взялася за написання нарису? Наша книгозбірня, директором якої я працюю вже 29 років, постійно займається збором, накопиченням та поповненням фонду краєзнавчих матеріалів, обробкою, систематизацією та висвітленням наявності, популяризацією матеріалів з історії рідного краю. Каланчацька центральна бібліотека є депозитарієм краєзнавства, тут створено папки-накопичувачі... Краєзнавчі документи формуються, зберігаються та пропагуються різними методами, зокрема, й сучасними Інтернет-технологіями.
У мережевому журналі "Блог Каланчацької ЦБС" представлено краєзнавчі ресурси та краєзнавча діяльність нашої книгозбірні, на блозі "Каланчак літературний" — подано відомості про поетів та письменників краю.
До бібліотеки часто звертаються учні, студенти, вчителі, ветерани праці у пошуку краєзнавчих матеріалів. Тому й виникла ідея — дослідити матеріали й видати нарисом, зручною і доступною всім книжкою. Нарис «Каланчак... Перлина Таврійського краю» — перша спроба написати про сьогодення Каланчака.
При підготовці видання я звернулася до керівників підприємств та організацій, до старожилів — надати довідки, поділитися спогадами про історію створення підприємств, передовиків виробництва, досягнення, успіхи, цікаві факти. Одні залюбки відгукнулися, а інші, на жаль, відмахнулися».
У публікації використано документи краєзнавчого сектору Каланчацької центральної бібліотеки, довідки підприємств та організацій району, архівні матеріал, статті з районної газети «Слава праці» за 1967-2016 роки та «Па-нарома тижня», спогади односельців-старожилів. Автор нарису вдячна колегам О. А. Гавран та Н. А. Хребір — за дизайн обкладинки.
Надія Василівна досить критично оцінює свою працю, говорячи, що хоча і видано перший нарис про сьогодення нашого краю, але він не претендує на повноту висвітлення сучасної історії селища та району. За об'єктивних причин відсутні розповіді про деякі підприємства та організації, про деякі написано замало, недостатньо фотографій, відсутні імена деяких передовиків, новаторів, ветеранів цих організацій, тож видання потребує доповнення, доопрацювання. Тому, користуючись нагодою, звертаємося із проханням до небайдужих працівників підприємств та організацій — теперішніх та колишніх, ветеранів, їх рідних та друзів — якщо у вас щось збереглося, надайте матеріали, документи, фотографії до другого видання нарису, щоб він побачив світ більш повним, змістовним та цікавим.
Особливе прохання до працівників організацій та підприємств, які з різних причин припинили своє існування, таких, як «Сільгосптехніка», «Сільгоспхімія», «Комбінат побутового обслуговування населення», «Цегляний завод», радгоспи та колгосп та ін.
Це наша історія! Нащадки повинні знати історію свого краю та його людей — гарних душею, працьовитих, талановитих!
Лариса Шаваровська, бібліотекар Каланчацької ЦБС // Слава праці. – 2018. – №2 (11 січ.). – С.1, 4.
Я прийшла до вас за піснею
Довгий і тернистий той шлях, який ти проходиш не лише ногами, а й душею. А якщо цією душею володіє Бог, то тримає тебе на землі душевна сила, яка не дасть впасти, поки цей шлях не пройдеш.
Коли сутужно чи радісно на душі, завжди, в будь-який час, ти можеш звернутися до того, хто з тобою потужить, хто з тобою порадіє. Це поезія і музика! І відрізняються вони від інших справ тим, що їх виконання не можна заховати за словами: «примножимо,'забезпечимо, наповнимо, вирішимо.,.». Тут не рахують проценти виконання, бо душа не важиться і не вимірюється.
Хто вони, ті, що присвятили такій справі своє життя? Нещодавно в районі проходив конкурс-фестиваль «Калан-чак - моя маленька Батьківщина». З дитячих вуст злітати авторські вірші, в одному були й такі:
А ще Україна - це клуб «Дивослово».
Де можна душі своїй
Дати свободу і волю.
Злетіти у віршах і в прозі
Високо-високо.
Заплакати, сміятися,
Бо все починається
З рідного краю і рідного слова.
Літературний клуб «Дивослово» нашого району і його талановитий, незамінний керівник Добровольська Ірина, або як любимо називати її «пані Ірена». Рідкісна, жертвенна любов до України, до її людей, до мови - це її одинадцять заповідей у Біблії. Це вона пише в своєму мовному ноктюрні такі слова: «Бо світ починається із слова і Україна починалася зі слова. Слово усесильно світить на землі і на небі. Воно - зброя і молитва, воно плуг, що оре вічний переліг життя. Українське дивослово - це собор, увійдемо в нього з просвітленою душею, бо допоки воно живе, живимо і ми...».
Ми увійшли. Нас небагато і немало. І клуб молодий. І люди різного віку - від десяти до шестидесяти і більше. І збірка наших душевних признань «Дивослово» - 10 вийшла не сотенним накладом, але... Але якою могутньою душевною силою написано кожен рядок. Це поезія і проза. Це душевна сповідь людини, яка не може не писати, бо це її життя. В цій сповіді є все: любов до свого краю, кохання, а ще багато про Бога.
Розпочався Новий Рік! З Різдва, з Бога. І хочеться людям добра, миру, спокою - спокою в душах, спокою землі. І щоб ранок починався саме так, як у вірші Войтюка Володимира: «Ранок у Каланчаку»:
Ранок, трави зелені шепочуть,
У садочках цвіт білий калин,
Шелестить очерет серед мосту,
Над «Жовтневим» пливе тихо дзвін...
Такою ж мрією живе і Радіонова Любов, яку виписала своєю душею у вірші «Таврійський степ»:
А я люблю, люблю ось ці простори,
Я хочу побувати в храмі степовім.
І так собі брести по степових просторах.
Зайти по самі вінця у море тишини.
Але тривожиться душа, тужить, непокоїться...
Я люблю таку ніч,
Я люблю цю спокійну зажуру,
Тільки скрипка ота
Неспокійно так грає про бурю.
Грає скрипка.
«І сумно й тривожно на серці мені...» ділиться з нами, людьми, у своєму вірші Мельничук Тетяна.
Ми всі різні, але всі неспокійні в своїх мріях і бажаннях. І якщо Нігачова Галина з її чудовими віршами, на які пишуться й пісні, виписує своє призначення на землі: «Моє життєве кредо - вчити і любити!», то Марченко Ольга бентежить душу словами свого вірша: «Люблю... Читати різні я вірші, бо вірш - це сонця промінь. Дивуюсь я словам сміливим, незвичним неймовірним, особливим. Радію плачу і сміюся, на все я серцем одізвуся».
Ми зібралися на останнє засідання нашого клубу 2017 році, а наш керівник, пані Ірена, вже зачитала нам пропозиції по визначних подіях 2018 р. і в них не забуто нікого, і не забуто ні про що. Може саме за це «незабуття» я і присвятила їй вірш, де є такі рядки:
Невже так можна говорити,
Жити на землі.
Підкорюючись порівну -
Любові вічної
І невгамовній болі.
«Твої слова, то сльози на папері
Ні, не печалі, ні біди,
То молитви,
Що в небесах читають
За насВсі! Хто покинув землю,
Всі, разам - грішні і святі.
І зовсім новорічний подарунок, та й ще який знаковий, те, що все буде по-Божому на нашій Каланчацькій, та й на всій землі у 2018 році, зробила нам наша гордість - Лідія Романівна Кишиневська, коли вийшла до нас із баяном, і сказала: «Я прийшла до вас за піснею».
За дорученням митців клубу «Дивослово» Л. Климашівська // Слава праці. – 2018. – №2 (11 січ.). – С. 4.
Новорічний подарунок для дитячої бібліотеки
Дитяча бібліотека після капітального ремонту перебралась до свого оновленого приміщення і мала великі незручності — коли йдуть дощі, вода ллється на голови маленьким користувачам.
З проханням допомогти встановити піддашок над вхідними дверима бібліотеки та придбати пластикові труби для заміни водогону ми звернулися до депутата селищної ради Бурдейного О.В. І на передодні Нового року отримали цей новорічний подарунок. Ми, бібліотекарі дитячої бібліотеки зі своїми користувачами, щиро вдячні за цей подарунок. Надаючи допомогу, Ви, шановний Олексію Володимировичу, даруєте не просто матеріальні цінності, а радість та надію дітям, які потребують небайдужого повсякденного піклування й уваги. Впевнені, що Ваш новорічний подарунок буде прикладом і для всіх інших депутатів селища. Від усього серця бажаємо Вам в Новому році здоров'я, злагоди; взаєморозуміння, душевного спокою та достатку.
Красновид С. О. // Слава праці. – 2018. – №1 (04 січ.). – С.1.