за 2014 рік

День Гідності та Свободи

21 листопада 2014 року в центральній районній бібліотеці відбувся урок політичної свідомості на тему: «У Революції Гідності - доля народу». В заході взяли участь молодь Чаплинського професійно-аграрного ліцею, майстри виробничого навчання, викладачі, бібліотекарі ЦРБ. Ведучі (бібліотекарі відділу обслуговування районної бібліотеки, Ірина Чуб та Наталія Шумейко) дали визначення революції та розкрили причини Революції Гідності 2013 року, яка відбулася в Україні. Українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи. Майдан змінив українців: ми стали іншими, проявили свої кращі риси людини і громадянина, витіснили з себе байдужість, відчули себе громадянами, активними і відповідальними за долю власну і долю країни. Без страху гинули за ідею свободи і незалежності України. Число загиблих більше сотні і їх назвали «Небесною Сотнею».
Ви змусили здригнути світ,
Змінили долю рідної країни.
Небесна Сотня - правди цвіт!
Героям Слава! Слава Україні!
Хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих та переглянули відеокліпи «Мамо, не плач...Я повернусь весною», «Слава Україні! Героям Слава!». Урок пройшов на високому ідейному та емоційному рівні. В заході взяла участь головний спеціаліст відділу з питань внутрішньої та інформаційної політики апарату районної державної адміністрації Ірина Чухало. Вона подякувала за проведений урокта закликала майбутніх захисників бути готовими відстоювати гідність, свободу, незалежність та суверенітет України.

А.Жовнірчук, директор КЗ "Чаплинська ЦБС" // Радянська Таврія. – 2014. – №49 (05 груд.). – С.1.

Відкритий урок читання в центральній районній бібліотеці

Щорічно зпдно зі спільним наказам управлінь культури і туризму, освіти і науки обласної державної адміністрації рекомендовано проводити День відкритих дверей та відкритий урок читання, присвячений Всеукраїнському дню бібліотек. Мета уроку - залучення уваги користувача до книги і читання, як важливого фактору збереження і розвитку вітчизняної культури, зміцнення живого зв'язку поколінь, взаєморозуміння у суспільстві, як шляху особистого успіху в житті.
Тож, 30 вересня в центральній районній бюлютеці пройшов відкритий урок «Книга - духовний скарб людини». Запрошені учні Чаплинського професійно-аграрного ліцею мали змогу дізнатися про величезне значення книги і читання в житп людини, адже одвіку ставлення до книги було мірилом цивілізованості, інтелектуального і морального здоров'я нації і народе. Саме книга відкриває нам небачені обрії, допомагає зрозуміти історію народу, розкриває таємниці природи, життя. Учням було цікаво дізнатись, що в «аптеках для душі» (так раніше називали бібліотеки) є книги різні за розміром та змістом. Так, найменшою книгою в світі є «Кобзар».
Сторінки цієї книги настільки тонкі, що перегортати їх можна кінчиком загостреної волосинки. Зшита книга павутинкою, а обкладинку зроблено з пелюстка безсмертника. Найбільша книга вийшла в світ у 1832 році. в Лондоні, її висота - 5,7м., ширина - 2,7м., розмір букв - 15см. Та якою би за розміром не була книга, в ній завжди джерельна мудрість, всі вони - невичерпне джерело знань, це духовний дім з квітучими садами, це своєрідні кораблі, що привозять західні технолога, північну бережливість та південний аромат життя. Слова геніального українського поета Т.Г.Шевченка «Учитесь, читайте! І чужому научайтесь, і свого не цурайтесь!» звучать для нас як духовний заповіт. Саме Тарас Григорович зумів повнокровно перелити горіння своєї душі в духовне поле свого народу Року Тараса Григоровича присвячено читання «ланцюжком» віршів поета учнями ПАЛ. Присутні також переглянули відеоролик «Хвилююче слово Тараса». На уроці було оголошено акцію «Подаруй бібліотеці книгу». Ведучі заходу наголошували, що в нашій бібліотеці кожний користувач знайде літературу за своїми вподобаннями, із заключним словом до учнів ліцею звернулася директор бібліотеки, підкресливши, що двері нашої книгозбірні завжди відкриті для бажаючих читати. Крім того, в нашій сучасній бібліотеці є комп'ютерна техніка з вільним безкоштовним доступом до Інтернету У нас завжди привітно, комфортно, затишно і є можливість змістовно відпочити та збагатитися духовно.

Антоніна Жовнірчук, директор комунального закладу  «Чаплинська централізована бібліотечна система» // Радянська Таврія. – 2014. – №46 (14 листоп.). – С.3.

Успіхи користувачів - гордість бібліотеки

П'ятий рік поспіль обласною універсальною науковою бібліотекою ім.О.Ганчара проводиться обласний фестиваль - «Бібліотечна палітра Херсонщини». На фестивалі маємо можливість ознайомлюватися з кращими напрацюваннями бібліотек з популяризації української літератури, виявляти та поширювати бібліотечні інновації в галузі культурно-просвітницької діяльності та популяризації  читання, формування сучасної моделі бібліотеки для задоволення інформаційних, освітніх, культурних потреб громади, а також є можливість обмінятися досвідом бібліотечним працівникам. Цього року на фестиваль Чаплинською ЦБС представлено проекти в двох номінаціях: «Дзвенить херсонським краєм Кобзареве слово» (про участь біблютеки в заходах, присвячених 200-річчю з дня народження Т.Г.Шевченка) та «Бібліотечні інформаційні технології і історії успіху» (зміни в діяльності бібліотеки на основі інформаційних технологій). Відеоролик  «Хвилююче слово Тараса»  (автори: бібліотекарі ЦРБ Шумейко Н.С., Чуб І,В., Суханова І.А.) та ІТ-історії успіху (автори: бібліотекар ЦРБ Суханова І:А. та завідуюча бібліотекою філією с.П.Костянтинівка Воловець Л.В.) успішно пройшли відбірковий тур та були представлені на фестивалі.
Завдяки безкоштовному вільному доступу  до Інтернету, наші користувачі досягли певних результатів. Так, Суханов Євгеній здійснив свою давню мрію - побував в Латвії. Придбати квитки, страховку, ознайомитися з рухом транспорту - все це Євгеній зміг зробити в нашій бібліотеці. Постійним відвідувачем нашої бібліотеки є Жогло Віктор. 3а доступною ціною через Інтернет Вїктор придбав міні-трактор. Постійно спілкується на форумах з однодумцями, ділиться своїми винаходами. Сіялка, картоплекопач, зерноочищувач - це  все зроблено руками Віктора. Йому телефонують, приїздять за досвідом. Його «чудо-техніка» допомагає односельцям обробляти приватні ділянки. Завдяки Інтернету, Жогло В.І. покращує своє матеріальне становище. На землях П.Костянтинівської сільської ради знаходяться бойові позиції української армії. Так склалося життя, що тепер між Кримом і нами - кордон. Завідувач бібліотекою-філїєю с.Першокостянтинівки Воловець Л.В.  радо зіустрічає солдат-прикордонників з Житомирської, Тернопільської областей.  В бібліотеці вони мають можливість спілкуватися з рідними по «Скайпу» та читати книги. Користуючись безкоштовним інтернетом в бібліотеці, мешканці села зуміли організувати відпочинок на Буковелі. Дякуючи бібліотечному Інтернету, сім'я Швеців гарно спланувала свій відпочинок. Вони відкрили для себе чудовмй куточок рідної-України і по-справжньому полюбили Карпати.
За підсумками цьогорічного обласного фестивалю «Бібліотечна палітра Херсонщини» Чаплинську ЦБС нагороджено дипломом, за «Інноваційний підхід у взаємодії бібліотеки з громадою» та отримали цінні подарунки - підбірку книг, мобільний телефон, дві флешки. Участь в таких обласних заходах спонукає бібліотечний колектив працювати за інноваційними технологіями на благо наших користувачів.

А.Жовнірчук,  директор комунального закладу «Чаплинська централізована бібліотечна система» // Радянська Таврія. – 2014. – №45 (07 листоп.). – С.3.

Роки людині до лиця

Того дня в Скадовській сільській раді було по-особливому привітно та затишно. Грала тихенько музика, здавалося,  і сонечко гріло, по-особливому.
Свято осені. Свято найпочесніших жителів села, людей похилого віку, які народилися в довоєнні роки.
Ось вони піднімаються сходами, зніяковілі та схвильовані, здаються навіть молодшими. Гостей радо зустрічає сільський голова Мартошенко В.Г. До столу запрошують ведучі сільський бібліотекар Гульман В.С. та зав. Білоцерківським сільським клубом Норікова Т.В.
Нз святі пролунали вірші, привітання, побажання здоров'я, миру, добробуту.
За чашкою чаю та солодощами запрошені розповідали цікаві історії з особистого життя. Коли бабусі Софії Телязі сказали, що господар у неї був добрим хазяїном, але суворим, вона відразу заперечила, що кращої людини за нього немає, особливо якщо йому тричі на день варити вареники. Подружжя Дзьобів розповіли, що вони молодими приїхали в наше село з різних областей і зустрілись тут, познайомились та одружились, виростили разом сина та доньку. Прожили 56 років.
Розповідали цікаві історії з сімейного життя та коли працювали у господарстві. Галина Захарівна пригадала, яЯк працювала на тракторі помічницею у В.Гуляєва та наробила шкоди. Своїми спогадами ділилися Івахнюк Н.М., Колодій В.П. і Кулешина В.В.
З сумом та жалем згадали, хто з ними поруч жив по сусідству, працював, але, на жаль, відійшов у вічність. Старість за суттю своєю трагічна, вона окреслює навколо людини кола самотності. І чим далі, тим вони вужчають. Але наші запрошені великі оптимісти, співали веселих пісень. В одній з них прозвучалислова «... старость меня дома не застанет, я в дороге, я в пути...», "...Мы стареем, но о том не жалем...» . Але скільки б не співали, яким приємним не було свято, а завершувати час.
Бережім матерів, бережім при житті,
Не потрібні від нас гори їм золоті.
Не потрібні палаци, не треба прикрас -
Тільки трішки поваги та ласки від нас.

В. Пульман, завідуюча Скадовською сільською бібліотекою, Т.Норікова зав. Білоцерківським сільським клубом // Радянська Таврія. – 2014. –№45 (07 листоп.). – С.8.

Живи, книго!

Перші олова - мама, мир, Україна малюк вперше читає в книзі, 3 книги ми дізнаємося про дивосвіт природи, нові відкриття, про минуле та сьогодення нашого краю. Завдяки книзі ми здобуваємо освіту, пізнаємо перше кохання.
Можна безкінечно перелічувати, яку роль відіграє книга в житті людини.
Тому від 16 липня 2010 р згідно з наказом управління культури і туризму, освіти і науки облдержадміністрації проводиться низка заходів у дитячих, публічних та шкільних бібліотеках Хєрсоншини.
Саме її Величності Книзі присвятила відкритий урок читання шкільний бібліотекар Г.В.Дзьоба. На свято було запрошено сільського бібліотекаря Гульман В.С.. Урок проводився під назвою "Дух, що тіло рве до бою". До уваги учнів молодших класів було проведено урок та організовано книжкову виставку «Нас торкається подих століть».  Для учнів середніх класів - «Зламана доля, та незлама на воля», бібліотекарі ознайомили присутніх з творчістю Ю.Мушкетика, П.Загребельного, В.Малика, В.Чемериса. Також розповіли учням про побут українського народу, традиції. Присутні дізналися про видатних патріотів України різних часів,  козацьких гетьманів. Учні виразно вголос захоплювалися сміливістю, винахідливістю козаків. Особливо сподобався лист турецькому султану
Для старшокласників проведемо урок «Він точно бачив наперед!». Учні коментували коментували вірші Т.Г.Шевченка. Вголос читали  Кобзаря,   поему "Гайдамаки", «Думи мої, думи», "І мертвим, і живим, і ненародженним". Висловлювали свою точку зору в порівнянні з подіями минулого та сьогодення сьогодення, що зараз особливо актуально.
По закінченні свята бібліотекарі дякували присутнім за активну участь, запрошуючи до бібліотеки познайомитись з надходженням нової літератури.

В.Гульман, сільський бібліотекар, Г.Дзьоба, бібліотекар Скадовської ЗОШ // Радянська Таврія. – 2014. – №43 (24 жовт.). – С.3.

Всеукраїнське свято книги та читання

Книги - це вікна, через які видно душу.  (Г.Бічер)
30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек.
У цьому році обласні відкриті уроки читання, згідно з рекомендаціями Української Бібліотечної Асоціації, проводилися під гаслом: «Україна - єдина країна».
Районна бібліотека для дітей разом зі шкільним бібліотекарем Чаплинської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів провели цілу низку масових заходів, на які запрошувалися шановані люди району.
Першими до дитячої бібліотеки завітали наймолодші читачі - малюки з дитячих садочків «Струмочок» та «Вишенька». Під час екскурсії бібліотекарі ознайомили дітей з правилами користування бібліотекою, новинками літератури і провели цікаві ігри та вікторини. Дітки із задоволенням відгадували загадки та показали добрі знання казок народів світу.
Учасниками наступного заходу були учні 1-А класу Чаплинської спеціалізованої школи (керівник класу Чмир О.В.). Заздалегідь діти отримали завдання -підготувати малюнки на тему: «Я люблю Україну».!, саме 30 вересня, вони (Кібаров Мурат, Заторський Артем, Кушнеренко Анна, Варнава Юлія, Біляєв Володимир, Дрозд Дарія, Грабко Богдан, Туналай Емін) презентували свої роботи. Майже всі учасники відтворили в малюнках державні та народні символи України. Через малюнок діти намагалися передати свою любов до рідного краю.
Учням другого класу (класний керівник Дрозд Л. М.) завідувач районною бібліотекою, для дітей прочитала  українську народну  казку "Іван -.мужичий син" та провела інтерактивну бесіду про прочитане.
Літературна година «Вихваляння книг» - це традиційний захід з учнями 4-х класів, де діти «вихваляються» своїми найулюбленішими, найцікавішими книгами, прочитаними влітку.
Для п'ятикласників було підготовлено і проведено бібліографічний огляд літератури на тему: «Історичне минуле України та її сьогодення у творах українських письменників». Бібліотекар районної бібліотеки для дітей Лавренюк М.В. ознайомила дітей із змістом книг, представлених на виставці, та провела обговорення рекомендованої для читання літератури.
«Дух, що тіло рве до бою» - під такою назвою пройшов історико-літературний альманах для учнів 6-А, 6-Б та 7-А класів спеціалізованої школи I-ІІІ ступенів (класні керівники: Фурса В. І., Чмир Л. С., Зборюк Т. П.). Учасники заходу згадали героїв України, які впродовж тисячоліть оберігали та боронили нашу землю від нападників. Глядачам було запропоновано перегляд тематичних відеороликів та прослуховування українських народних пісень. Також діти представили інсценізацію вірша «Сон матері».
Завідувач районним краєзнавчим музеєм Привалова О. М. назвала імена героїв - наших земляків, які загинули, захищаючи рідний край в зоні АТО. Всі присутні вшанували пам'ять героїв хвилиною мовчання.
На завершення директор спеціалізованої школи Марчук І. П. подякувала організаторам та учасникам заходу за змістовний захід.
Учні - 7-Б класу (класний керівник Козачок О.С.) взяли участь в літературному калейдоскопі «Герої-патріоти в українському фольклорі». Діти заздалегідь отримали завдання - віднайти цікаву інформацію про героїв-захисників Вітчизни в українських думах та піснях. На початку заходу Фурса Валентина Іванівна розповіла дітям про те, як історичні події тісно переплітаються із сучасністю. А далі кожен з учасників представив свій цікавий матеріал. Діти зачитували уривки з народних дум, пісень, балад, в яких одним із найвищих категорій моралі є патріотизм українського народу.
Для старшокласників, учнів 8-А класу (керівник Подолянчук О.А.) було проведено літературно-мультимедійну композицію «Шевченкове слово в серцях українців».
Глядачам було запропоновано перегляд відеороликів та прослуховування пісень, покладених на слова Великого Кобзаря.
На Свято були запрошені гості: бібліотекар районного відділу освіти Філоненко Г. І., вчитель української мови та літератури, ветеран праці Фесина В. Ф., завуч школи по навчальному процесу, за «сумісництвом» бабуся однієї з учасниць заходу Зінченко В. І., батьки та вчителі школи.
На завершення заходу прозвучала «Молитва за Україну», яку підспівували всі присутні в залі.
Ми дуже вдячні всім учасникам та гостям проведених заходів. Сподіваємося, що це свято книги та читання пробудить в душах дітей почуття патріотизму і любові до рідної землі.

Л.Бугайова, завідувач районною бібліотекою дпя дітей // Радянська Таврія. – 2014. – №43 (24 жовт.). – С.3.

Свято відбулось

В селі Строганівка 30.09.2014 року пройшов святковий концерт "До дня бібліотекаря". Були запрошені бібліотекарі села: Тушевська В.М.,Торчило С.І., Кутас Л.Ф., Сапожник Л.В.
Наших бібліотекарів зустрічали з хлібом, сілю. На святі гарні танці виконували такі колективи: "Барвограй", "Східна квітка", "Каприз". А ще 6ули пісні, конкурси.
Привітали бібліотекарів всі учні Строганівської ЗОШ, голова сільської ради, директор Будинку культури. Читали гарні вірші, дарували поробки і обереги.
Зіміна В.І. сплела власними руками серветки-обереги і подарувала бібліотекарям, які були дуже задоволені цим святом.
Тушевська В.М. і Торчило С.І. вдячні всім учням, керівникам, організаторам Строганівської ЗОШ, голові сільської ради, директору Будинку культури.

Директор СБК // Радянська Таврія. – 2014. – №43 (24 жовт.). – С.16.

Вшанували бібліотекарів села

В селі Строганівка 30.09.2014 року відбувся святковий концерт "До дня бібліотекаря". Були запрошені бібліотекарі села: Тушевська.В.М., Торчило С.І., Кутас Л.Ф., Сапожник Л.В. Наших бібліотекарів зустрічали з хлібом-сіллю. На святі гарні танці виконували такі колективи: "Барвограй", "Східна квітка", "Каприз", звучали пісні, проводили конкурси.
Привітали бібліотекарів учні Строганівської ЗОШ, сільський голова, директор будинку культури. Вітали гарними віршами, поробками, оберігами. 3іміна В.І. сплела власними руками серветки-обереги і подарувала бібліотекарям. Бібліотекарі були дуже задоволені цим святом. Тушевська В.М. і Торчило С.І. вдячні всім учням, керівникам, організаторам Строганівської ЗОШ, сільському голові, директору будинку культури.

Жителі села // Радянська Таврія. – 2014. – №42 (17 жовт.). – С.16.

Бібліотека - духовний скарб людини

Бібліотеки сьогодні - це інформаційні, культурні, освітні заклади, які роблять важливий внесок у розвиток українського державотворення, сприяючи розбудові громадянського суспільства. Місією бібліотеки є залучення до читання як найбільшої частини населення та популяризація книги, і в цьому сенсі пріоритетним завданням бібліотечних працівників району є надання користувачам допомоги щодо орієнтування в сучасному літературному потоці. Сьогодні в суспільстві ще існує уявлення про бібліотеки, як про установи з традиційними формами роботи, однак наші бібліотеки постійно змінюються, будуючи свою діяльність відповідно до перетворень, що відбуваються в країні. Зупинюся більш докладно на окремих аспектах роботи бібліотек району. Бібліотекарі комунального закладу «Чаплинська централізована бібліотечна система» - постійні учасники Всеукраїнських та обласних соціологічних досліджень, як наприклад: «Яку книгу шукає в інтернеті молодий користувач?», «Чи знаєш ти свій рідний край?».
Обласна бібліотечна акція на підтримку дитячого читання «П'ять сходинок до успіху: увімкни бібліотеку!» розрахована на період з 2012 по 2017 роки. Ця акція привернула увагу всіх, в першу чергу бібліотек, до проблем дитячого читання та його ролі у становленні особистості дитини. Волонтерські бригади бібліотек району неодноразово посідали у ній призові місця. Перше коло II етапу обласного інноваційного проекту із профорієнтації шкільної молоді «ПрофіСтарт юні обирають майбутнє» відбулося на базі Чаплинської районної дитячої бібліотеки. З п'яти пар учнів за професіями одна пара (трактористи) вийшла в друге (підсумкове) коло фінальної частини проекту.
В обласному етапі пілотного проекту «Бізнес школа «Мільйон - це просто», що реалізується у партнерстві з департаментом освіти і науки, молоді та спорту ОДА, управлінням культури ОДА, Херсонською обласною бібліотекою для дітей та кредитною спілкою «Народна довіра» перше місце - у Булюк Хрестини, учениці 10 класу Чаплинськоі школи-гімназїї НВК, де вона здобула економічні навики ведення бізнесу та отримала в подарунок планшет за бізнес-проект дитячого дозвілля «Вихідний для мами». Роботу з дітьми над проектом очолювали завідуюча Чаплинської РДБ - Бугайова Л.П. та бібліотекар РДБ - Лавренюк М.В.
Щорічний регіональний конкурс дитячого читання - «Найкращий читач України», також виявляє найактивніших до читання дітей з нашого району. Активними учасниками конкурсу є читачі бібліотек-філій смт. АсканІя Нова (завідуюча Острянська Т.П.), с.Хлібодарівка (завідуюча Трунова І.П.), с.Балтазарівка (завідуюча Головченко Л.М.), с.Нованаталівка (завідуюча Голубєва Т.П.), с.Григорівка (завідуюча Колісніченко Н.П.), с.Магдалинівка (завідуюча Кузьменко Л.Ф.). Неодноразово наші діти здобували призові місця в області.
Котрий рік поспіль проходить обласний фестиваль молодіжного читання - «Відкрий свою книгу». Проект Чаплинської центральної районної бібліотеки - «Молодь читає Ліну Костенко» (автори проекту бібліотекарі Шумейко Н.С., Чуб І.В., Суханова І.А.) - на першому місці в області.
2014 рік - рік Т.Шевченка. Чаплинська централізована бібліотечна система разом з будинками культури, школами, дитячими садками, громадою провели різноманітні заходи: ілюстративно-книжкові виставки, усні журнали, відеопрезентації, конкурси читців, літературні години, віртуальні подорожі, читацькі марафони, поетичні конкурси, книжкові  виставки-відгуки, тематичні вечори, літературно-музичні ранки, бібліографічні огляди, лгтературно-мистецькі свята, виставки-вшанування. На високому організаційному та ідейному рівні пройшли заходи в біблютеках-філіях с.Новонаталівка (завідуюча Голубєва Т.П.), с.Балтазарівка (завідуюча Головченко Л М ), с.Магдалинівка (завідуюча Кузьменко Л.Ф), с.Надеждівка (завідуюча Дирявих О.А.), смт. Асканія-Нова (завідуюча Острянська Т.П.), с.Григорівка (завідуюча Колісніченко Н.П.), с.ХлІбодарівка (завідуюча Трунова В.П.). Бібліотекарі району прикладають чимало зусиль, щоб кожен мешканець став читачем бібліотеки. З цією метою проводять заходи, працюють в школі з учнями, відвідують вдома людей похилого віку, з молоддю проводять акції, флешмоби. В цьому плані активні є бібліотеки-філії с.Шевченко (завідуюча Музичко А.В.), с.ХрестІвка (завідуюча Макарчук Л.М.), с.Строганівка (завідуюча Тушевська В.М.), с.К-Володимирівка (Навроцька А.В.), с.Ч.Поляна (завідуюча Пальона О.І.). Активну участь взяли бібліотечні працівники в обласному конкурсі «Дзвенить Херсонським краєм Кобзареве слово». Чаплинська центральна районна бібліотека підготувала відеоролик «Хвилююче слово Тараса», районний проект «Кобзарю! Знов до тебе я приходжу», літературно-музичну композицію "На вічнім шляху до Шевченка".
Проектна діяльність захопила бібліотекарів централізованої бібліотечної системи. Нещодавно стартували інтернет-проект  «Літопис населених пунктів Херсонщини» та «Херсонщина. Туристичний навігатор», започатковані обласною науковою універсальною бібліотекою ім.О.Гончара. Працівники бібліотек швидко підхопили естафету і ведуть копітку роботу з вивчення історії рідного краю.
Популярною формою роботи бібліотекарів серед молоді та дітей набув читацький сквер. Комсомольський парк став місцем зустрічі молоді, дітей з бібліотекою, яка виходить в люди з цікавими новинами преси, новими книгами. Відпочиваючі залюбки гортають журнали, читають книги, діляться враженнями.
П'ятий рік потому проходить обласний фестиваль «Бібліотечна палітра Херсонщини», який сприяє обміну та поширенню інноваційного досвіду дальності бібліотек, зростанню професійної майстерності працівників бібліотек, створенню привабливого іміджу професії бібліотекаря. Цього року на фестиваль представлені роботи в двох номінаціях: до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченкз та ІТ-історії успіху користувачів, які успішно пройшли відбірковий тур і отримали право презентуватись на інноваційному майданчику в області.
Чаплинська центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека, бібліотека-філія с.Першокостянтинівка, бібліотека-філія с.Хрестівка мають статус «сучасної бібліотеки». Сьогодні ці бібліотеки - комфортні, привітні і обладнані новітніми технологіями. Інформаційні пункти вільного та безкоштовного доступу до Інтернету мають безліч ресурсів для робочих та повсякденних справ і дозвілля користувачів. В цих бібліотеках відвідувачі бібліотек навчаються комп'ютерній грамотності, спілкуються з рідними і друзями по "Скайпу", в соціальних мережах, отримують будь-які правові консупьтації, влаштовують собі цікавий відпочинок та екскурсії, безкоштовні поради лікарів та багато інших послуг. Завітайте до нас і ви познайомитеся з історіями успіху, які досягнуті нашими відвідувачами, завдяки новітнім технологіям.
Та все ж, найголовніше завдання бібліотечних працівників - популяризація книги та читання. Незважаючи на відсутність бюджетних коштів, книги в бібліотеки надходили в 2014 році з інших джерел. Всього надійшло 3886 екземплярів на суму 70706 гривень від обласної наукової універсальної бібліотеки ім. О.Гончара - 539 екземплярів (державна програма «Українська книга»), подаровані книги: від видавництва «Грані-Т» - 2683 примірників, від бібліотеки Майдану - 103, від вдячних користувачів смт.Чаплинка: Прасолова А.В. - 92, Мальченко Л.І. - 100, смт.Асканія-Нова: Терновий І.Ф. - 400. Явіщенко В.Ф. - 100, Жукова Н.Н. - 70 примірників, с.Кучеряволодимирівка: Анастасенко Л.О. - 100,  Чернова Є.Л. - 100 примірників, с.Магдалинівка: Міщенко В.Д. - 20 примірників, с.Григорівка: Козленко В.П. - 50 примірників.
З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек щиро вітаю усіх прихильників та шанувальників книги та читання. Шановні бібліотекарі району, дорогі ветерани праці: Ревуцька К.О, Єрохіна А С., Дацишена Н.Л., Біла Є.К., Луценко В.І., Шаповаленко К.М., Ігнатенко Л.С., Ашаніна О.А, Попіль В.Я вітаю всіх з професійним святом - Всеукраїнським днем бібліотек. Щиро бажаю, щоб кожен день ваш був сонячним і теплим, мирним і спокійним, щоб кожну нову хвилину ви зустрічали з посмішкою, з передчуттям радості і з впевненістю в завтрашній день. Здоров'я, добра і щастя вам, цікавої плідної роботи, реалізації всіх задумів і віри у все найкраще.

А.Жовнірчук, директор комунального закладу "Чаллинська централізована бібліотечна система" // Радянська Таврія. – 2014. – №40 (03 жовт.). – С.5-7.

30 вересня - Всеукраїнський день бібліотек

Шановні бібліотекарі Чаплинського району!

Прийміть щирі вітання з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек!
Сучасні бібліотеки - це потужне багатство нації, яке збережене та примножене завдяки благородній та копіткій праці наших бібліотекарів. Саме ви, шановні трударі книжкових скарбниць, відкриваєте юному поколінню багатогранний світ, прищеплюєте їм любов до читання, даруєте відчуття прекрасного.
Бажаємо вам отримувати радість від професії, яку ви обрали серцем, від усвідомлення користі, що ви приносите людям, від причетності до великої культурологічної справи, що так активно впроваджуєте в життя.
Бажаємо вам міцного здоров'я, благополуччя, особистого щастя, добра та миру вам і вашим родинам!

М. Самойлов,  голова районної ради, С.Лепський, голова районної державної адміністрації // Радянська Таврія. – 2014. – №39 (26 верес.). – С.1.

Враховує читацькі інтереси кожного

Завідувач Скадовською бібліотекою-філією В.С.Гульман добре знає читацькі інтереси кожного жителя Скадовки і Білоцерківки, тож і дбає, щоб кожен читав книги і журнали відповідно до смаків.
Завжди допомагають задовольнити запити читачів і працівники районної бібліотечної системи. Скажімо, І.А.Суханова, бібліотекар читального залу, підбирає літературу, враховуючи смаки читачів. До того ж, в цю філію, як і в інші, постійно надходить нова література. Це-книги, що стосуються шкільної програми,- фантастика, історична література та інші.
Скадовська бібліотека-філія працює в тісній співдружності з сільською радою, школою, клубом і дитсадком, разом проводять різні заходи. Різні смаки у жителів Скадовки і Білоцерківки. Одні із задоволенням читають нову літературу, інші - детективи, пенсіонерів цікавлять різні поради, що стосується догляду за садом, городом, збереження здоров'я.
Загублену літературу читачі поповнюють новими книгами, тими, що до вподоби читачам. А ще жителі  обох сіл приносять книги в  дарунок, це дає змогу поновити книжковий фонд. Бібліотекар дуже вдячна цим людям, які дарують друге життя книгам. Це -Г.І.Каналош, Л.І.Ващук, П.М.Корнієнко, школяр Є.Ісаєв.
На фото: Т.В.Норікова та В.С.Гульман

В. Пуляєва // Радянська Таврія. – 2014. – №30 (25 лип.). – С.2.

Під сонцем палючим, кислотою підігрітим..

...В місцевій бібліотеці (завідувач Л.В.Воловець) за програмою ПРООН виграли грант «Бібліоміст», а це 2 комп'ютери, підключені до мережі Іnternet, в комплекті зі сканерами.

Н.Воробйова // Радянська Таврія. – 2014. – №29 (18 лип.). – С.3.

Книжкова скарбниця - бібліотека

Зайдеш у Кучерявоволодимирівську бібліотеку - і ніби перед тобою розступаються віки. Вражае оформлення в націнальному стилі, обереги, портрет Шевченка в обрамленні рушників.
Село має цікаву іторію, яка відтворена у фотографіях. Має й 6іблітека свою історію, зібрано багато матеріалів про діяльність визначного науковця, земляка Ф.П.Саніна.
Як розповіла завідувач бібліотекою-філіалом А.В.Навроцька, тут час від часу проводять акцію «Подаруй бібліотеці книгу». Книги зі своїх бібліотек принесли сюди С.П.Чернова, Л.О.Анастасенко з Чаплинки, Г.М.Самохвалов, за що біблютекар дуже вдячна їм.
Зараз бібліотека-філія налічує 9,5 тисяч екземплярів. Кучерявоволодимирівка - читаюче село: книги беруть і дорослі, і діти. Вони підібрані на різний смак. Пенсіонери, наприклад, полюбляють історичну літературу, люди середнього віку - воєнну, діти залюбки вибирають дитячу.
А.В.Навроцька цікавиться публікаціями в законодавчій сфері, дещо прагне донести до людей, передплачує періодику. А ще разом з соціальним працівником В.А.Соболь проводять різні заходи: згідно з планом - лекції, бесіди, разом з директором сільського будинку культури організовують концерти та вечори.
Якщо подекуди на книги перестали звертати увагу читати їх, то в Кучерявоволодимирівці, на щастя, цього несталося: тут 600 дорослих читачів і 90 дггей. Книги, як і раніше, відіграють велику роль вжитті місцевих селян.

В.Пуляєва // Радянська Таврія. – 2014. – №28 (11 лип.). – С.3.

До Дня Конституції України

27 червня в залі селекторного зв'язку районного будинку культури відбувся круглий стіл на тему: «Конституція України - надійний гарант прав і свобод людини», підготовлений працівниками центральної районної бібліотеки.
Зал засідання прикрашено державною символікою. Діяла тематична книжкова виставка «Конституція України: новий відлік часу». До уваги учасників також стенд - «Обговорюємо зміни до проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)».
На черговому засіданні круглого столу присутні: керівник апарату районної державної адміністрації Білоущенко Н.В., начальник районного управління юстиції - Бех В.В., начальник районного центру зайнятості - Богачова В.М., заступник начальника районного управління праці та соціального захисту населення - Цалко Л.О., представники громади. Ведучі заходу - бібліотекарі районної бібліотеки Суханова Ірина та Чуб Ірина нагадали, що День Конституції України - державне свято нашої країни, яке святкується щорічно 28 червня. Основний Закон України, як вираження народної волі, прийнятий від імені українського народу, діє передусім для нього, нинішнього та прийдешніх поколінь, тому досягнення конституційних цілей і завдань має стояти в центрі політичного і суспільного життя країни. Бібліотекарі також здійснили історичний екскурс, згадавши першу демократичну Конституцію відомого українського гетьмана Пилипа Орлика - «Пакти й Конституції законів і вольностей війська запорозького». Статті першої демократичної Конституції захищали права всіх верств населення України, особливу увагу було приділено підтримці соціально незахищених козацьких вдів, дітей-сиріт і родин козаків, котрі перебували у походах. Активну участь в обговоренні змін до Конституції України взяли учасники заходу - представники влади. Бех В.В. продовжив розповідь про історичні витоки щодо становлення Конституцій Ук¬раїни і зазначив основні положення сучасного Основного Закону нашого життя. Важко утверджується наша держава, але вона є у світі. Вона наша і тільки від нас залежить, як ми будемо жити, якою буде наша доля, доля майбутніх поколінь.
Громадяни України мають право на соціальний захист. Як реалізується це право в нашому районі, докладно розповіла Цалко Л.О. Держава сьогодні намагається створювати умови для повного здійснення громадянами права на пра цю. Як це право реалізується в нашому районі - розповіла Богачова В.М. Представники громади ( в основному безробітні) активно долучились до обговорення змін до Конституції України та вносили свої пропозиції. В заключному слові Білоущенко Н.В. докладно розповіла про соціально-економічну ситуацію в районі. Зміни в Конституції України щодо централізації влади мають принести позитивні наслідки для життя громадян. Ми, громадяни України, плекаємо надію, що врешті, з прийняттям обговорюваного про екту закону, до Конституції України буде зроблено відповідні зміни, це значно розширить права і свободи громадян та реально буде реалізовано.
Ведучі заходу подякували учасникам круглого столу за плідну бесіду.

А.Жовнірчук, директор // Радянська Таврія. – 2014. – №27 (04 лип.). – С.2.

«Петер-Нечесаха» або як вберегти здоров'я дітей

Дітлахи, які відпочивають у пришкільному таборі «Сонечко», часто відвідують читальний зал місцевої бібліотеки: знайомляться з новинками дитячої літератури, вчителі роблять огляд літератури, рекомендованої для читання влітку, демонструють збірки віршів місцевих поетів, учні відповідають на питання літературних вікторин, оглядають експонати музейного куточка.
Під час прийому учнів співробітники залюбки демонструють останні надходження до бібліотеки з метою активізації та формування читацьких інтересів молодших школярів. Часто діти йдуть додому, обравши книгу, яка прийшлася до душі, залюбки читають, переглядають цікаві ілюстрації.
Серед книг, які, безперечно, зацікавлять не тільки дітей, а й дорослих, слід назвати унікальне видання 1845 року. Автор - німецький лікар Гайнріх Гоффман. Це одна з найстаріших дитячих книжок, яку вже прочитали мільйони дітей в усьому світі. Головні герої не чемні слухняні виховані діти, а зовсім - навпаки. Автор написав цю книгу для свого сина з метою вберегти його від хвороб брудних рук, від ігор з сірниками, від смоктання пальців, від злих собак, від бійок з хлопцями, одним словом, він написав про те, як вберегти своє життя і здоров'я.
Ця тема є сьогодні особливо актуальною, адже розпочалися літні канікули, у дітей багато вільного часу, не завжди вони перебувають під наглядом дорослих. Тож за допомогою книги під назвою «Петер-Нечесаха», співробітники селищної бібліотеки намагаються залучитися до нагальної проблеми, над якою працюють вчителі школи Асканії-Нова - здоров'я зберегаючі технології.
Разом з героями книги учні вчаться бути обачними, обережними, правильно поводити себе у скрутних ситуаціях, приймати виважені рішення, не отримати ніяких травм під час літнього відпочинку. Ось так смішні «страшилки» Гоффмана, його власні відверті ілюстрації допомагають дітям у збереженні здоров'я. Вірні книги - ніби пігулки від неслухняності, бешкетування, необачності. Тож, не будьте «Петером-Нечесахою», бережіть здоров'я!

Ірина Огороднікова, бібліотекар, Асканія-Нова // Радянська Таврія. – 2014. – №25 (20 черв.). – С.4.

Чудовий подарунок

Приємно отримувати подарунки, особливо, якщо це книга, а ти - бібліотекар. Чудовий подарунок отримали співробітники селищної бібліотеки від мешканця Асканії-Нова, автора численних книжок про заповідник - Василя Клімова.
Книга ще має свіжий, насичений, приємний запах друкарської фарби, адже вона вийшла нещодавно у видавництві «Доля» у місті Сімферополі. Автори: Віктор Ганкевич та Алла Задерейчук - викладачі університету. Це їхня спільна багаторічна праця, присвячена одному з цікавих і неординарних епізодів з історії селища і заповідника. Мова йде про приїзд царя Миколи II до родини Фальц-Фейнів у квітні 1914 року.
Цікава інформація, рідкісні фотографії, детальний опис подій, іменний покажчик, бібліографічні посилання - це складові, що роблять видання унікальним. Наклад - 500 екземплярів, що скоро зробить книгу раритетною. Сто сторінок тексту читаються на одному диханні. Деякі жителі селища знайдуть знайомі прізвища своїх предків: Базилевський, Голубничий, Привалов, Резниченко.
Книга зацікавить істориків, краєзнавців та всіх тих, хто небайдужий до історичного минулого рідного краю. Завітайте до бібліотеки і зануртесь у дивовижний вихор історичних подій сторічної давнини.

Тетяна Острянська, завідувач бібліотекою-філією // Радянська Таврія. – 2014. – №25 (20 черв.). – С.4.

Наш бібліотекар

Кроме того, как в свободное время смотреть телевизор, єсть очень интересное, познавательное занятие - читать книги. Когда прихожу в Новонатальевскую сельскую библиотеку, всегда с улыбкой, дружелюбно встречает библиотекарь Голубева Татьяна Петровна. Она предложит интересные книги, с ней можно поговорить и о личных вопросах, посоветоваться.
Часто по состоянию здоровья я не могу прийти в библиотеку за книгами. Но зто не проблема. Татьяна Петровна знает, на какие темы я люблю читать книги. Зная мои вкусы, она всегда подберет интересные книги и принесет мне их домой, а когда прочитаю, сделает их обмен. В библиотеке всегда чисто, уютно, книги сложены аккуратно. Сразу видно, что Татьяна Петровна библиотекарь по призванию.
Н. Яленко
- Я очень люблю читать книги. И всегда приветливо своих читателей встречает сельский библиотекарь Татьяна Петровна. Она не только предложит интересные книги, новые поступления их, но и в непринужденной беседе расспросит о здоровье, о детях, проявит сочувствие. Поговорить с ней, и на душе легче становится.
М.Давыдов
- Дуже приємно приходити в бібліотеку, знаючи, що тут тобі зажди раді. Тетяна Петрівна знає уподобання своїх читачів, і завжди запропонує щось цікаве, новинки.
В бібліотеці ми беремо не тільки книги, але це ще й місце для цікавого спілкування. Тут можна погомоніти і про здоров'я, про дітей, про внуків, а також і про більш важливі питання нашої країни. Моїй маленькій внучці Тетяна Петрівна підібрала дуже цікаві дитячі книжечки, тож вона з задоволенням слухає, коли я їй читаю. Зичимо нашому бібліотекарю здоров'я і творчого натхнення.
Г. Ховрач
- Так сталося, що за станом здоров'я я деякий час не могла ходити, і коли звернулася до сільського бібліотекаря підібрати мені книги, то в той же день Тетяна Петрівна принесла мені додому цікаві книги, які мені дуже сподобались.
Г.Ніколаєнко 

// Радянська Таврія. – 2014. – №24 (13 черв.). – С.4.

"Мільон - це просто"

Так назвали свій проект його засновники і організатори-кредитна спілка «Народна довіра», Херсонська обласна бібліотека для дігей ім. Дніпрової Чайки, департамент освіти, молоді та спорту облдержадміністрації та управління культури ОДА. Метою проекту було навчити школярів економічної грамотності та виявити талановитих дітей, здатних креативно мислити і працювати заради розвитку нашої країни. Його учасниками пощасливилося стати і дітям із нашого селища - учням 10 класу Чаплинської спеціалізованої школи I-III ступенів, а потім до них, за власним бажанням, приєдналися учні 9-х класів НВК «Чаллинська школа-гімназія».
Кожного місяця для учасників в Чаплинській районній бібліотеці для дітей організатори проекту проводили скап-конференції та вебінари. Теми обиралися дуже цікаві та корисні, такі як: «Історія української гривні», «Кредити та депозити», «Автокаско та система страхування», «Секрети сімейного гаманця» тощо. В кінці вебінарів учасники отримували домашнє завдання і протягом місяця повинні були їх виконати і надіслати електронною поштою до обласної дитячої бібліотеки. Завдання були не легкими, та на допомогу завжди приходити працівники районної бібліотеки для дітей.
Най цікавішим було останнє завдання - кожен учасник повинен був створити бізнес-план оригінальної ідеї. Як виявилось, молодь у нас дуже творча і креативна, а ідеї -заслуговують на негайне втілення в життя. Це й ресторан «Богема» {автор Анна Будько, учениця 10 класу Чаплинської спеціалізованої школи І-ІІI ступенів), дитячий центр «Бебі-бум» {Фещук Катерини, уч. 10 класу Чаплииської спеціалізованої школи І-III ступенів), фірма «Чудо» (Фоменко Юлії, уч. 9-А класу НВК «Чаплинська школа-гімназія»), дозвільно-виховний центр «Вихідний для мами» (Булюк Христини, уч. 9-Б класу НВК «Чаплинська школа-гімназія»).
Нагородою для всіх учасників стала поїздка до історико - розважального комплексу «Зелені хутори Таврії», де і відбулося завершальне свято - бізнес-перегони «На старт за мільйоном!». Згідно з попереднім відбором обласного журі від нашого району свою ідею презентувала учениця 9-Б класу НВК «Чаплинська школа-гімназія» Булюк Христина. Її суперниками з Нової-Каховки, Каховки, Скадовська, Голої Пристан та Каланчака було пред¬ставлено теж не менш цікаві та серйозні ідеї. Серед усіх фіналістів, на думку журі, бу¬ло обрано найкращу і най-оригінальнішу ідею проекту. Переможцем бізнес-школи стала Булюк Христина із своїм проектом дозвільно-виховного центру «Вихідний для мами» і в нагороду за свою креативність та оригінальність отримала планшет та грамоту від директора «Бізнес-школи».
І хоч це поки що не зовсім мільйон, та, як наголосило журі, кожна представлена ідея повністю готова до втілення в життя.
Давайте побажаємо нашим учасникам нових зустрічей і нових цікавих проектів!

Л.Бугайова, завідувач Чаплинською районною бібліотекою для дітей // Радянська Таврія. – 2014. – №23 (06 черв.). – С.2.

Вклонися, мій травню, високим могилам

Все далі і далі відходить від нас та далека, жахлива війна, яка принесла стільки горя на українську землю, насіяла розпачу та біди, змінила історію народів. Про тих, хто пройшов горнило Другої світової, про тих, хто не вижив, і про тих, хто дожив до Перемоги, -наша сьогоднішня розповідь, наша шана, наша пам'ять про 9 Травня - День Перемоги. Цього дня по всій Україні вкривалися весняними квітами і величні пам'ятники, і скромні обеліски. Це означає, що пам'ять народна жива, що подвиг загиблих - незабутній.
Урочистості з нагоди 69 річниці Великої Перемоги та вшанування пам'яті наших земляків-надеждівців. які загинули або пропали безвісти у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 ооків. оголошується відкритим. Звучить Гімн України. Так розпочався мітинг в Надеждівці: «Вклонися, мій травню, високим могилам».
Ведучі - Косован Антоніна та Бондар Наталя донесли всім присутнім значення Пам'яті... Вона не дає померкнути жодній героїчній сторінці історії великої народної перемоги над фашизмом. Ми не повинні, не маємо права забути те,що відбулося 69 років тому: якою ціною завойовано мир, чому нам пощастило народитися вільними людьми, кому ми повинні дякувати за це... Велика вдячність усім, хто кував Перемогу, пам'ять про цих людей ми пронесемо у своїх серцях через усе життя . Тож пам'ятаймо про все і про всіх!
Сільський голова Чухалов Геннадій Анатолійович привітав мешканців села з Днем Перемоги та вручив цінні подарунки учасникам бойових дій - Ушаковій Катерині Кирилівні, Мисак Анатолію Степановичу, Рагімову Сабіту Ваптовичу від народного депутата України Негой Федора Федоровича. Керівник ТОВ «Глобал -Інвест» Ракібов Ансар ісаєвич також вручив цінні подарунки учасникам бойових дій.
Вітали в цей святковий день всіх учасників мітингу Харченко О.І, голова ветеранської організації села, гість з Чаплинки - координатор взаємодії громади з військовими у Чаплинському районі - Лелеко П.П. Затамувавши подих, слухали вірш у виконані Байбузи Каті - «Спогади бабусі», який написала вчитель української літератури Поточна Т.Ф., на основі спогадів Добровольської Лідії Михайлівни про свого батька Шушковського Михайла Васильовича, який захищав Перекоп.
Хвилиною мовчання вшанували пам'ять земляків - надеждівців, які загинули на полях Великої Вітчизняної війни.також пролунав салют, на честь героїв визволителів під пісню «Журавлі» випустили білих голубів, в знак миру, щасливого майбутнього.
Ми думаєм про вас, хто не
вернувся з битви,
Ми думаєм про вас, хто нині ще
живий.
Ми будемо за вас свій отчий край любити
І на землі своїй лишати добрий
слід.
Під мелодійний дзвін поклали гірлянду пам'яті та квіти до Меморіалу загиблим воїнам,запросили всіх на святковий концерт.
Ми вдячні за організацію та проведення свята вихователям ДНЗ «Калинка»: І.В.Косован, Н.М.Байбузі, І.В.Кольці, О.В.Бородавці, Н.О.Маєвській, Н.В.Боднар, Н.В.Андрян, КП «Надія», директору СБК Н.І.Сікальчук, Л.С.Чухаловій та її волонтерам, жителям села: С.Л.Литвиненко, І.Литвиненко, Ю. Бойко.

Г.Чухалов, сільський голова Надеждівської сільської ради, виконавчий комітет, О.Дирявих, художній керівник, завідуюча бібліотекою // Радянська Таврія. – 2014. – №21 (23 трав.). – С.1.

Найкращий читач Чаплинського району

Ми питеємо себе питання, а чи потрібна людині в епоху високого розвитку техніки художня книга?
На це запитання відповіли діти з кожної сільської бібліотеки району на конкурсі дитячого читання - «Найкращий читач України - 2014», який нещодавно відбувся в читацькому залі районної бібліотеки.
Мета цього конкурсу - популяризація найкращих надбань української і світової класичної й сучасної літератури.
В ньому взяла участь і учениця шостого класу Балтазарівської ЗОШ Байдукова Каріна. Готуючись до конкурсу, вона прочитала велику кількість творів сучасних українських письменників в сільській, шкільній та районній дитячій бібліотеках.
Журі високо оцінило оформлення і ведення читацького, щоденника за систематичність та наявність в ньому додаткової інформації про прочитані книжки.
А крім щоденника Каріна надала додаткові матеріали: власну збірку віршів «Словограй», своє портфоліо, творчі роботи. Всі вони оформлені естетично, зі смаком, красиво.
Власними віршами Каріна представила себе та закликала дітей до читання, бо книги - найкращі друзі і наші постійні супутники:
Книги нас навчають:
Як у світі жити,
Батька, неньку шанувати,
Рідний край любити..
А улюблені герої
Нас навчають всьому.
Життєву істину пізнать,
Упевнено вперед іти,
Своє майбутнє віднайти,
Тому читайте, діти, книги.
Вони - найкращі друзі нині.
Цікаво вона розповіла про свою улюблену книжку Марії Павленко «Русалонька із 7-В, або прокляття роду Кулаківських».
А на закінчення, із справжнім артистизмом виконала пісню «Тот, кто любит читать». І члени журі і діти були в захопленні від виступу Каріни.
Вона стала переможцем 2-го етапу конкурсу, здобула звання «Найкращий читач Чаплинського району» і нагороджена дипломом.

Л.Головченко, завідуюча Балтазарівською бібліотекою-філією // Радянська Таврія. – 2014. – №16 (18 квіт.). – С.8.

Дитячий Кобзар

У Видавництві Старого Лева до ювілею Великого Кобзаря вийшла чудова книга - Тарас Шевченко «Дитячий Кобзар». Книга насичена свіжим запахом друкарської фарби, бо підписана до друку 20 січня цього року. Співробітники селищної бібліотеки виписали цю дивовижну книжку по Інтернету щоб порадувати своїх маленьких читачів і залучити їх до вивчення творчості Шевченка, надати можливість приторкнутися до його слова - живого і невмирущого. Презентація книги вже відбулася у 3-му та 5-му класах місцевої школи. Діти з великим задоволення перегортали сторінки прекрасно оформленого видання, декламували хором вже знайомі улюблені вірші, насолоджувалися шевченковим словом, по черзі читали поезії, які ще не вивчали за програмою.
Рядки поезій гармонійно переплелися з пейзажами ілюстрацій; «Прийшле дівча воду брати», «Качечка випливає», «Садок вишневий коло хати», .Мати молодая з своїм дитяточком малим», «На розпутті кобзар сидить та на кобзі грає», «На Великдень, на соломі проти сонця, діти грались», «Долиною козак іде», «Чабаи вранці з сопілкою сидить на могилі», «Сидить сивий дід коло хатиночки і бавить своє маленькеє внуча», «Реве, свище завірюха», «Ой стрічечка до стрічечки, мережаю три ніченьки», «Село на нашій Україні - неначе писанка село», «Весна. Садочки зацвіли, неначе полотном укриті, росою Божою умиті, біліють. Весело землі...». Все це поєдналося - поетичне слово Кобзаря і напрочуд дивні малюнки талановитої художниці Марини Михайлошиної. Вона дійсно зробила диво. Всіх, хто гортав книгу, вразили малюнки - милі, вдалі, влучні. Вони так добре ілюструють кожен вірш, так вдало його доповнюють, що деяким дітям навіть захотілося спробувати так само впрарно намалювати, як це зробила професійна художниця. Хтось запропонував подякувати їй за малюнки. Так і зробили - написали лист-подяку, знайшли адресу для листування і склали колективний лист, звернулися і до художниці і до упорядників літературно-художнього видання зі словами щирої вдячності. Для тих, хто вже знайомився з книгою, Шевченко стає близьким і зрозумілим, його словом захопилися, з ним познайомилися ближче. Сподіваємося, що подальше знайомство з цим цікавим виданням продовжиться і після тижня дитячої книги. Адже з гарним другом нерозстаються. Візьміть до рук «Дитячий Кобзар» і ви переконаєтесь в тому. Ця книга не буде пилитися на полиці. Сам Кобзар - справжній, живий, невмирущий буде спілкуватися з вами. Книгу призначено для середнього шкільного віку, але вона проситься до рук різних вікових категорій.

Ірина Огороднікова, співробітник бібліотеки-філії селища Асканія-Нова // Радянська Таврія. – 2014. – №14 (01 квіт.). – С.4.

До 70-річчя утворення Херсонської області
Видатному вченому -150 років

Ім'я Йосипа Конрадовича Пачоського (1864-1942), вченого-натураліста, ботаніка та зоолога, тісно пов'язане з Херсонщиною. Подаємо невелику хронологію подій з його життя в нашому краї.
1888 рік. Вперше вчений приїздить до Херсонської губернії з метою вивчення флори та фауни.
1897 рік. Його, як спеціаліста, запрошують на посаду губернського ентомолога для дослідження природи та розробки засобів захисту рослин від шкідників. Й.К.Пачоський  організовує у Херсоні ентомологічний кабінет, збирає разом з місцевими натуралістами значну кількість матеріалів майже з усієї території Херсонської губернії.
1898 рік. Кабінет було перетворено у природничо-історичний музей Херсонського земства. Музей проводив значну просвітницьку роботу, сюди з усієї губернії надходили гербарії, зоологічні колекції.
1902 рік. Вперше відвідав заповідний степ в Асканії-Новій, протягом тижня знайомився з цілиною.
1906 рік. На кошти, зібрані мешканцями Херсона, при активній участі вченого, було побудовано спеціальну будівлю для природничого музею. Пачоський Й.К. залишався незмінним завідуючим протягом 22 років.
1905-1914 роки. Вчений продовжує вивчення природи Херсонської, Таврійської губерній, бере участь у ряді наукових нарад, читає лекції.
1912 рік. Вчений оглядає асканійський степ разом з угорським ботаніком Й.Тужон. Зроблено опис нових рослин, ботаніки назвали їх на честь Ф.Е.Фальц-Фейна (вероніку колосисту та гвоздику краплисту).
1915-1917 роки. Вчений продовжує збирати матеріали, вивчаючи рослинність долин Дніпра, Буга, Дністра та морського узбережжя.
1917 рік. Його обрано членом Товариства сільського господарства півдня Росії.
1918-1922 роки. Пачоський Й. К. посідає посаду професора ботаніки Херсонського політехнічного інституту.
1922-1923 роки. Керує ботанічним відділом науково-степової станції заповідника «Чаплі» - Асканія-Нова (до від'їзду до Польщі).
Йосип Конрадович Пачоський на Херсонщині прожив 26 років і кращі його твори були написані саме в цей період. Взагалі, він є автором більш ніж трьохсот наукових праць, які і сьогодні не втратили свого значення і використовуються спеціалістами. Прижиттєві видання Й.К.Пачоського зберігаються у фондах Херсонської обласної універсальної бібліотеки імені Олеся Гончара. Найкращим пам'ятником вченому є його численні наукові праці з різних областей природознавства.

Ірина Огороднікова, співробітник бібліотеки-філії "Асканія-Нова" // Радянська Таврія. – 2014. – №13 (28 берез.). – С.1.

На вічнім шляху до Шевченка

Тарас Григорцвич Шевченко - символ правди і безстрашності, великої любові до людини. Вся творчість великого Кобзаря зігріта гарячою любов'ю до Батьківщини. Його думи, його пісні, його полум'яний гнів, його боротьба за світлу долю трудового люду були думами, піснями, гнівом і боротьбою мільйонів. Шевченків «Кобзар» - це Біблія українського народу, якій судилося бути безсмертною, бо сам народ визнав її своєю книгою. Народ, який має такого поета, як Шевченко, і таку вічну книгу, як «Кобзар», - безсмертний. Тож з нагоди 200-річчя від дня народження геніального українського поета Тараса Григоровича Шевченка в малій залі районного будинку культури відбувся захід, підготовлений районною бібліотекою. Ведучі бібліотекарі Ірина Суханова та Ірина Чуб розповіли про життєвий і творчий шлях видатного поета. В залі були присутні учні НВК "Чаплинської школи-гімназії", Чаплинської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів, професійно-аграрного ліцею, вчителі шкіл і ліцею, працівники районного відділу освіти. Перед присутніми виступив заступник голови районної ради Володимир Миколайович Бериславський, який підкреслив, що основний мотив поезії Шевченка є любов до Батьківщини. Поет мріяв бачити свій народ єдиним, вільним. Виступаючий побажав молоді бути толерантними, єдиними в помислах і рішеннях. Адже сьогодні для кожного найважливіше - жити в мирі і єдності, як закликав Шевченко: «...обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю».
Поезія Т.Г.Шевченка має просвітницьку місію та ще й надихає на творчість, де наш земляк, поет Микола Петрович Тимошенко черпає натхнення для написання своїх віршів. У виконанні автора звучали вірші, присвячені улюбленому поетові. Запрошені мали змогу познайомитися з книжковою виставкою «200 років під зорею Кобзаря». Емоційний настрій заходу допомагали створювати викладачі Чаплинської дитячої музичної школи, Вони показали літературно-музичну композицію «Тарасова пісня», де звучали пісні на слова Тараса Григоровича Шевченка. Майстерно і душевно виконали пісні Рануш Оганян та Шумельчук Лідія. Улюблений герой Шевченкових поезій - витязь народний, козак-запорожець, що виступає оборонником рідного краю, а доля жінок та дівчат - чекати своїх захисників, Про це звучало в пісні «По діброві вітер віє», яку виконали Елеонора Міщенко, Крістіна Іноземцева, Юлія Чехун. У Тараса Григоровича Шевченка є твір, в якому поет роздумує над долею України. Сьогодні з впевненістю можна сказати, що вірш «І мертвим, і живим, і ненародженим... » є справді посланням у вічність. Учні 9-А класу Чаплинської спеціалізованої школи Бєртова Анна, Чорноморченко Анна, Філь Крістіна, Іванченко Анна виразно читали вірші, закликаючи: «...учитесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь». Для покладання квітів до погруддя Тараса Григоровича Шевченка було надано право кращим учням НВК "Чаплинської школи-гімназії" - Шпакович Віталіні та Гавриліну Євгену.
Весь національний дух українців, генетичний код українського народу сконцентрований у творчості Т.Г. Шевченка. З висоти Чернечої гори спостерігає Шевченко, як і заповідав поет, - "і лани широкополі, і Дніпро, і кручі". Заключним акордом заходу стала пісня - «Реве та стогне Дніпр широкий...», у виконанні народного ансамблю «Натхнення» (керівник Анатолій Павлюк ).
Тарас Григорови  Шевченко - великий син України, гордість і слава наша. Нам ще іти і йти до повного осягнення творчості геніального поета.

Антоніма Жовнірчук, директор КЗ «Чаплинська ЦБС» // Радянська Таврія. – 2014. – №11 (14 берез.). – С.2.

Любов і шана вічна Кобзареві

Все йде, все минає... Та лишається пам'ять, добра слава про людей, що мандрують у світи в пошуках істини та правди. В історії залишаються імена, які з гордістю вимовляє, пам'ятає і шанує все людство. До них належить й ім'я великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка, Весь свій могутній талант він присвятив служінню народові. «Історія мого життя, писав Тарас Григорович, - становить частину історії моєї Батьківщини».
До 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка працівниками Чаплинської централізованої бібліотечної системи проводиться цикл заходів, присвячених знаменній даті українського поета, художника, генія, пророка. Лейтмотивом всіх заходів, присвячених Шевченку, є його невмирущі слова: Свою Україну любіть, Любіть її...Во время люте, В останню тяжкую минуту За неї господа моліть. У всіх бібліотечних закладах району  оформлено книжково-ілюстративні виставки, присвячені життю і творчості Т.Г.Шевченка. Круглий стіл «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», було приведено в центральній районній бібліотеці з учнями професійно-аграрного ліцею та учнями   шкіл. Бібліотекар Ірина Суханова розповіла про невідомі сторінки життя  Тараса  Григоровича. Потім проведено літературну вікторину  «За сторінками Кобзаря». Найкращими знавцями творчості великого  поета  стали   Янкова Альона, Мєшков Максим та Шиманський Михайло. «Ми тебе не забули, Тарасе» -під такою назвою відбувся літературний вечір з учнями 10-А класу НВК "Школи-гімназії Асканія-Нова". Завідуюча бібліотекою-філією Тетяна Острянська разом зі шкільним бібліотекарем Ларисою Віктоняк та чителем української мови й літератури Валентиною Стаднік висвітлили сторінки життя і творчості відомого поета. Поетичний конкурс виявив найкращих читців: Дзюба Олександр, Стиценко Яна, Сташко Ляна, Марчук Яна. З цікавістю відповідали на питання літературної вікторини. Сподобалося учням завдання, де вони за допомогою окремих рядків «збирали» вірші Т.Г.Шевченка.
- Голосні читання «Слова Тараса - наша сила і краса» було проведено в районній дитячій бібліотеці. Бібліотекар Марія Лавренюк розповіла дітям про тяжке дитинство відомого поета., потім малюки голосно читали ліричні вірші.
Літературно-музичну композицію: «Ми не забудемо тебе, Тарасе», проведено в бібліотеці-філії с.Надеждівка. Завідуюча бібліотекою-філією Ольга Дирявих запросила учнів 8 класу загальноосвітньої школи, вчителя української мови та літератури Поточну Тетяну, музичного керівника дитсадка Андрян Наталію. Вчителька розповіла про життєвий і творчий шлях поета. Учні Колеснікова Надія, Єсюнін Сергій виразно читали вірші: «Доля» і «Заповіт». Музичний керівник розповіла про бандуру, а потім під музичний супровід всі разом виконали пісню: «Думи, мої думи... ». В бібліотеці-філії с.Ґригорівка (завідувач Колісніченко Надія) проведено літературно-мистецьке свято «Уклін тобі, Тарасе, великий наш пророче», де відбулися: посвята школярів в «кобзарята», презентація виставки-вшанування «Зорій довіку поміж нас, Тарасе». Потім в українських костюмах діти декламували вірші та співали пісень на слова Тараса Григоровича Шевченка.
Літературний вечір «Великий син великого народу» відбувся в бібліотеці-філії с. Магдалинівка (завідуюча б/ф Любов Кузьменко). Разом з членами поетичного клубу "Ліра" вшановували поетичну спадщину великого українського поета. До уваги присутніх - книжкова виставка «Нас єднає Шевченкове слово». Команди «Кобзарики»та «Шевченкові діти» - учнів 7-8 класів, змагалися в літературній вікторині - «і мене в сім'ї єдиній» Перед запрошеними бібліотекар Кузьменко Л.Ф. прочитала свій вірш, присвячений Тарасу Григоровичу:
Наш Шевченко
В мальовничому куточку України
Спить на горі Чернечій
вічним сном
Шевченко, незабутній і
єдиний,
Він нашу землю засівав добром.
Дніпро могутній унизу
мчить води, З гори він бачить милий
серцю край. "Кобзар великий нашого
народу Його ти завжди, друже,
пам'ятай.
Оспівував з любов'ю
Україну, Про її щастя мріяв,
говорив. Він так плекав ту мову
солов'їну І стільки віршів мові
присвятив.
Майбутнє бачив світле і прекрасне,
Безмежно вірив він у свій народ.
І те, що люди жити будуть краще.
Поет, поборник правди,
патріот!
Завідуювач бібліотекою-філієго с.Балтазарівка Головченко Людмила Марківна також провела цикл заходів до 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. В бібліотеці діє книжкова виставка « На вічному шляху до Шевченка». Для учнів 7-8 класів проведено літературну годину «Сирітська доля у віршах Т.Г.Шевченка». Цікавим, незабутнім, вражаючим запамятався користувачам вечір-зустріч - "Шевченко і його жінки". Поетичний конкурс на кращий вірш, присвячений великому Кобзарю, виявив таланти пересічних читачів села. Одним із кращих відзначили вірш директора сільського будинку культури Олега Чорного:
Кобзар великий, славний
Про Тараса, про Шевченка
Б котрий раз звучать слова
Він великий син народу-
Дуже мудра голова.
Він великий син від Бога
І в його усіх словах -
Як пророцтво, в кожнім вірші -
Відбувається в ділах.
Він хотів, щоб на Вкраїні
Дуже добре всім жилось,
Щоб кріпацтва всім навіки
Нам позбутись довелось.
Щоб в країні вільній, новій
Солов'їний чувся спів
Про народних всіх героїв
Було безліч добрих слів.
Рідна ненька - Україна
Щоб цвіла, як райський сад,
Щоб не зміг її ганьбити
Ніякий тиран чи гад.
Бо від Бога люди мають
Право на добре життя,
Буть корисним для громади,
Йти по правді в майбуття.
Так Кобзар, великий, славний,
Ти в віршах про все писав,
Через сотні років ніби
У віконце заглядав.
Українського народу
Символ ти на все життя,
Ти зразок - патріотизму
Переніс у майбуття.
Вірним та благородним супутником на дорогах століть для багатьох поколінь українців є наша гордість і слава - Тарас Григорович Шевченко.
Робота з вшанування творчої спадщини геніального поета-пророка продовжується в бібліотечних закладах району.

Н.Чиркова, методист Чаплинської ЦБС // Радянська Таврія. – 2014. – №11 (14 берез.). – С.2.

02 квітня 2014 року с.Хрестівка відвідали надзвичайний та повноважний посол Республіки Киргизії в Україні Улукбек Кожомжарович Чіналієв, консули Ісмаілов Азамат та Кабіркулов Батирбек.
Поважних гостей зустріли Хрестівський сільський голова та мешканці села. Делегація відвідала бібліотеку, яка розміщена у сільському Будинку культури. Посол передав у фонд бібліотеки 3 примірники збірок творів відомого киргизького письменника Чингіза Айтматова, два примірники книги про культуру, архітектуру та фольклор Киргизії, фотоілюстрації природи Киргизії та диск «Чингіз Айтматов про Україну».
Після відвідування бібліотеки покладені квіти до пам’ятного знаку поховання депортованих киргизів, безневинних жертв репресій 30-х років 20 сторіччя, розміщеного на місці кладовища старого села Хлібодарівка в межах адміністративної території Хрестівської сільської ради. Квіти також покладені біля таблички пам’ятного знаку поховання депортованих киргизів, безневинних жертв репресій 30-х років 20 сторіччя, розміщеної на кладовищі с.Хрестівка та до пам’ятного знаку жертвам Голодомору та політичних репресій. Представнинки республіки Киргизії та України обговорили план подальших зустрічей з метою укріплення дружніх відносин між країнами.

// Радянська Таврія. – 2014. – №3 (10 квіт.). – С.1.

Планшет і грамота - юній переможниці

Чаплинська районна бібліотека для дітей (завідуюча Лідія Бугайова) вийшла переможцем у проекті «Мільйон - це просто». Його засновниками та організаторами стали кредитна спілка «Народна довіра», Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки, департамент освіти, молоді та спорту й управління культури ОДА. Мета проекту - навчити школярів економічній грамотності та виявити талановитих дітей, здатних творчо мислити й працювати заради розвитку нашої країни. «У цьому проекті активну участь взяли й діти райцентру, зокрема учні 9-10 класів НВК «Чаплинська школа-гімназія» та Чаплинська спеціалізована школа І-III ступенів, - доповнила директор КЗ «Чаплинська ЦБС» Антоніна Жовнірчук. - Нагородою всім учасникам проекту, котрі впродовж цілого року творчо працювали, стала поїздка до історично-розважального комплексу «Зелені хутори Таврії», що на Голопристанщині. А першість за власний цікавий бізнес-проект виборола Христина Булюк із Чаплинки. Завдяки своїй перемозі дівчина стала володаркою сучасного планшета, її було заохочено й грамотою».

підготувіав М.Гурепко // Новий день. – 2014. – №28 (10 лип.). – С.19.

"Надія" зворушує серця

У Григорівській сільській бібліотеці Чаплинського району постійно проводяться цікаві масові заходи за безпосередньої участі різних поколінь. Ось і нещодавно відбулося чергове засідання клубу для людей старшого віку «Надія». Цього разу була обрана тема розмови «Від щирого серця скажу...». Керівник клубу завідуюча бібліотеки Надія Колісніченко задала тон щирому спілкуванню.
- Дуже приємно, що на цю неформальну зустріч завітали колишні трактористка Катерина Лопушанська, вчитель Микола Якубовський, дояр Василь Керкало, шкільний бібліотекар Ніна Богачевська, а також мати-героїня Наталія Андрієвська та інші, - ділиться враженнями методист Чаплинської ЦБС Надія Чиркова. - Не без радості, хвилювання та сліз ветерани згадувати своїх рідних, друзів та односельців, пройдений трудовий шлях.
А мистецьким обрамленням засідання клубу за інтересами приємно здивував популярний вокальний ансамбль Чаплинського районного будинку культури «Натхнення» (керівник Анатолій Павлкж). До речі, «Надія» вже відзначила свій перший 5-річний ювілей.

підготувіав М.Гурепко // Новий день. – 2014. – №3 (16 січ.). – С.18.

Осінні зустрічі в бібліотеці

Книга - один з головних засобів навчання, розвитку та душевної насолоди. Спілкування з книгою допомагає оволодіти певними знаннями, прилучає до культурних надбань і цінностей українського народу, його звичаїв і традицій.
Читати систематично й осмислено дітей навчає школа, а бібліотека допомагає залучати учнів до читання книжок, пропагує книгу, розвиває художній смак дитини.
З цією метою у шкільній та сільській бібліотеках Долинського пройшов День відкритих дверей «Осінні зустрічі в бібліотеці». У програмі заходу відбулася екскурсія у межах школи для наймолодших учнів «Перші кроки до бібліотеки», а також екскурсія учнів 10-11 класів до сільської бібліотеки під назвою «Вибір книг в бібліотеці. Алфавітний каталог».
Для старшокласників сільський бібліотекар Харченко Л.О. провела пізнавальну розповідь про бібліотеку, ознайомила користувачів з різними відділами у бібліотеці, їхніми фондами, з алфавітним каталогом. Діти побачили багато цікавих книг, довідників, енциклопедій, періодичних видань, оформлену виставку нових надходжень для дітей.
Для першокласників у шкільній бібліотеці були оформлені експозиції «Буквар навчив мене читати» та «Моя перша книжка». Діти уважно слухали розповідь про значення бібліотеки в житті людини, отримали поради про те, як правильно читати книгу, як користуватися підручниками й книжками, щоб вони довше нам служили, ознайомилися з правилами поводження в бібліотеці.
Цікавим доповненням екскурсії стали захоплююча вікторина «Казкові загадки», яка викликала неабиякий інтерес у дітей, гра «Склади вірш» та конкурс «Мій улюблений герой», де учні відгадували, кого зображено на малюнках. В кінці заходу дітям роздали запрошення до бібліотеки, а натомість школярі пообіцяли стати найкращими читачами.

Бібліотекар Долинської ЗОШ Ю.В. Судін // Долинський вісник. – 2014. – №9 (02 груд.). – С.2.

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930