за 2013 рік
Бібліотеки запрошують у кіно
Сучасна людина прагне все більше і більше пізнавати життя в усіх його проявах: науці, мистецтві, політиці тощо. І саме сучасна книгозбірня надає своїм користувачам безліч можливостей для самовдосконалення, ефективного спілкування і творчого розвитку.
Сьогодні бібліотека - це комфортний, привітний й технічно оснащений Інформаційний центр, що має ресурси для роботи, повсякденних справ і дозвілля всієї родини. Ще одним свідченням цього став спільний проект Херсонської обласної універсальної бібліотеки ім. Олеся Гончара, комунального підприємства «Кіновідеопрокат» Херсонської обласної ради, департаменту освіти і науки, молоді та спорту, департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації, Що спрямований на розширення асортименту бібліотечних послуг шляхом створення бібліотечного кіносалону.
Мета проекту - залучення до читання засобами кіно в інтересах соціально-культурного та духовного розвитку населення області, а його основними завданнями є організація змістовного дозвілля й відпочинку дітей та дорослих, показ творів національного кіномистецтва і кіноспадшини, поширення кінотрадицій та здобутків кіноіндустрії, а також пріоритетне просування національних фільмів. Проект передбачає проведення кінозаходів, слрямованих на популяризацію українського та світового кіномистецтва та комплексне обслуговування дітей, молоді малозабезпечених верств населення.
До участі у цьому соціально значимому починанні долучився і комунальний заклад «Скадовська централізована бібліотечна система». Організаторами проекту у районі виступають працівники книгозбірень. 30 жовтня кіносеанси відбудуться у селах Приморське та Антонівка, а також у малій залі районного будинку культури для школярів скадовських навчальних закладів. У програмі - документальні та художні стрічки, авторське кіно, комедії, трагедії, драми. Глядачі мали можливість на свій смак обрати кіно для перегляду з каталогу, як-от: художній фільм на історичну тематику «Гладіатор», екранізації творів української літератури «Вальдшнепи» та «Лісова пісня. Мавка».
Бібліотекарі будуть раді новій зустрічі з читачами, але вже в новому статусі кіноглядачів. Після кіносеансів планується обговорення та обмін думками щодо побачених фільмів. Запрошуємо на перегляд! Буде цікаво та пізнавально!
Т.В.Чигринова, завідувач відділу обслуговування КЗ "Скадовська ЦБС" // Чорноморець. – 2013. – №84 (25 жовт.). – С.4.
Свято хранителів людської мудрості
Бібліотека сьогодні - це не просто полиці зі старовинними фоліантами і томами сучасних авторів. Книгозбірні залучають передові технології, як-от доступ до всесвітньої мережі Інтернет, можливість вивчати іноземні мови, відвідувати творчі гуртки та клуби за інтересами, організовувати виставки народних майстрів. Практикують і новітні підходи до зацікавлення книгою: бібліотека просто неба, буккросинг - звільнення книги, обмін книгами тощо.
Скадовська централізована бібліотечна система теж крокує в ногу з часом і завжди гостинно відкриває свої двері для відвідувачів. А затишним, комфортним, сучасним та захоплюючим знайомство з книгою роблять саме вони - хранителі друкованого слова, які 30 вересня відзначали своє професійне свято.
Урочистості проходили в районному будинку культури, де зібралися чимало поціновувачів книги. Бібліотекарям присвячували найкращі вітання та побажання, дарували квіти, вручали грамоти та цінні подарунки. Голова районної ради Олег Федорович Старенький, як ніхто інший, розуміє важливість бібліотечної системи для особистісного розвитку кожного громадянина: «Книгозбірні - це острівки духовності та краєзнавчої спадщини. Серед вас чимало тих, для кого робота в бібліотеці - покликання всього життя. І саме завдяки вашому трепетному ставленню до своєї праці наші бібліотеки стрімко розвиваються і з роками не втрачають своєї значимості. Ваша праця нелегка, але така потрібна нашій громаді, тож бажаю вам процвітання і нових успіхів».
Привітати винуватців свята завітав і заступник голови районної державної адміністрації Анатолій Григорович Розумний: «Історія країни невіддільно пов'язана з історією бібліотек, які завжди були основою нашої національної духовності, задовольняли наукові та духовні потреби, забезпечували нерозривний зв'язок минулого та сьогодення, підвищували інтелектуальний рівень громадян. Відзначення цього свята на державному рівні - це вияв поваги до вашої невтомної праці. Тож бажаю усім, хто любить книгу, творчої наснаги та розвитку заради щасливого майбутнього книжної справи».
Щирі побажання прогресивного розвитку бібліотекарі приймали і від радника міського голови Наталії Дмитрівни Тангел. З теплими словами вдячності за підтримку та розуміння звернулася до своїх колег директор Скадовської централізованої бібліотечної системи Наталя Іллівна Старенька, ідейний натхненник для бібліотекарів усього району. Вона розповіла про власний шлях до професії, подякувала за гідну оцінку праці бібліотекарів та повідомила, що нещодавно заклад став переможцем обласного конкурсу «Бібліотечна палітра Херсонщини-2013».
Ця зустріч стала чудовою нагодою зібратися дружній родині бібліотекарів разом, щоб порадіти досягненням, підбити підсумки роботи й почерпнути один від одного позитиву та наснагу для подальшої плідної праці на розвиток бібліотечної справи Скадовщини. Аби скадовські читачі щоразу із задоволенням поспішали до місцевих книгозбірень!
Олександра Воротинцева. Фото автора // Чорноморець. – 2013. – №78 (04 жовт.). – С.3.
Вітаємо бібліотекарів!
Ось і промайнув День бібліотекаря. З цієї нагоди ми, читачі, хочемо привітати всіх працівників бібліотеки та особисто нашу шановну Любов Іванівну Соценко, яка понад 20 років працює в книгозбірні смт Лазурне. Вона завжди привітно зустрічає читачів, допомагає підібрати літературу, періодику та інші потрібні матеріали.
У нашій бібліотеці часто проводяться зустрічі з дошкільнятами і школярами. Любов Іванівна допомагає колективу будинку культури підбирати літературу до тематичних вечорів та свят, а ще знаходить час для співу в ансамблі.
Від імені вдячних читачів вітаємо Любов Іванівну з її професійним святом, бажаємо здоров'я, щастя та успіхів у роботі.
Також хотілося б поздоровити бібліотекаря-пенсіонерку Віру Дмитрівну Красіліч, яка довгий час працювала у цьому ж закладі і якій 2 вересня виповнилося 80 років.
Шановна Віро Дмитрівно, вітаємо вас зі святом, бажаємо міцного здоров'я та довгих років життя, любові від ваших рідних.
Читачі С.Л. Черниж, Т.В.Чепур, О.П.Кондрашова // Чорноморець. – 2013. – №77 (02 жовт.). – С.4.
Краєзнавчий квест у бібліотеці
Видатний український поет Максим Рильський говорив: «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього»,
У Скадовськїй центральній бібліотеці для дорослих вирішили провести краєзнавчий квест для старшокласників місцевої гімназії «Стежками рідного міста», аби ще раз пригадати історію заснування Скадовська, імена людей які безпосередньо причетні до його славного минулого і творять його сьогодення. Адже урочистості до річниці заснування Скадовська завжди проходять піднесено, за участі всієї міської громади.
Отже, гімназисти матимуть можливість поговорити про сучасність рідного міста та помріяти про перспективи його розвитку як курорту державного значення.
У програмі ивесту: віртуальний мікрофон «За що я люблю своє місто?»; інтелектуальний дартс «Відкрий для себе рідне місто»; творчий конкурс асоціацій; слайд-шоу "Сучасний Скадовськ очима - його жителів", огляд книжково-ілюстративної виставки «Скадовськ - моя земля квітуча», бродилка "Міста моєї країни".
Буде цікаво! Найактивніші учасники отримають сувеніри та подарунки.
Дата і час події: 1 жовтня 2013 року о 14:00. Адреса: м. Скадовськ, вул.Комунарів, 66, Читальна зала центральної бібліотеки для дорослих. Телефонуйте: 5-33-95, (066)442-51-33
Вл. інф. // Чорноморець. – 2013. – №76 (27 верес.). – С.3.
Бібліотека - простір для творчості
Скадовська централізована бібліотечна система на чолі з директором Наталею Іллівною Старенькою активно працює над розвитком книгозбірень району й об'єднує довкола цієї справи громадськість та представників місцевої влади. Так, нещодавнов міській бібліотеці-філії, розташованій у гуртожитку по вул. І .Франка, 23, відбулася робоча зустріч. Це найулюбленіший та найріаніший осередок культури декількох поколінь мешканців Східного мікрорайону, які закохані у книгу та читання, і сьогодні ці люди не залишаються байдужими до майбутнього рідної бібліотеки.
Одним із важливих кроків у цьому напрямку стала спільна участь і перемога книгозбірні та районної організації "Жіночий Центр Відродження нації* у конкурсі міні-грантів «Розвиток культури-джерело процвітання громади» (здійснюється за фінансової підтримки Європейського союзу в рамках програми Східного партнерства «Культура»). Такий проект не можна було не оцінити, адже мова йде про справжню творчу майстерню на базі бібліотеки під назвою «Творчий простір». Надихнули ка розробку проекту маленькі відвідувачі закладу. За словами завідувача філією Людмили Іванівни Тисленко, вона вже давно помітила, що діти приходять сюди не лише читати, а й малювати, спілкуватися і просто ділитися своїми враженазми про оточуючий світ. Саме для їхнього змістовного дозвілля дорослі збираються створити всі належні умови.
- Коли діти запитують нас: «А можна?..», я відповідаю - можна все! Ми завжди «ЗА». І це наш головний принцип, - зауважує Людмила Іванівна. - Найважливіше, аби діти йшли до нас та активно розвивалися.
Очільник організації «Жіночий Центр Відродження нації* Валентина Пономаренко з власного досвіду знає, що в Європі бібліотеки - це цілі мистецькі осередки. Такою вона мріє бачити і книгозбірню рідного мікрорайону. Тож їй дуже приємно, що Наталя Іллівна Старенька та Людмила Іванівна Тисленко підтримали громадськість у всіх задумах. А ще довкола ідеї об'єдналася районна молодіжна рада, орган самоорганізації населення «Бригантина» та підприємство «АС».
Автори проекту. планують, що творча майстерня буде до вподоби людям різного віку ї стане справжнім клубом за інтересами, центром культурного дозвілля Східного мікрорайону.
- Це дуже значна подія в житті нашої централізованої бібліотечна системи, -зауважує Наталя Іллівна Старенька. - Звертаю увагу, що сучасна бібліотека - це не тільки видача книг, це ціла низка цікавих заходів і інноваційних послуг, які все бічно розвивають людину. Цього ми і повинні прагнути. Тож звертаюся до всіх: давайте скоординуємо свої зусилля І втілимо в життя задумане. Заступник голови районної ради Володимир Сергійович Бейко, присутній на цій зустрічі, зауважив, що районна влада завжди готова підтримувати розвиток бібліотечної системи району.
Одна з перших потреб для створення творчої майстерні - це додаткове приміщення. Порожня кімната знаходиться зовсім поряд, буквально за стіною бібліотеки (старші люди пам'ятають, що колись тут розташовувалася простора читальна зала). Але кому вона належить сьогодні? І чи захочуть її розпорядники віддати ці квадратні метри для розвитку дітей нашого міста аби вони зростали в атмосфері культури і творчості, а не на вулицях серед сумнівних друзів і оманливих спокус?!
Анастасія Зеленюк // Чорноморець. – 2013. – №73 (18 верес.). – С.3.
Літо, море, пляж... і книга
У сучасну добу технологічного прогресу все менше людей, на жаль, звертаються до такого джерела інформації, як книга. Усе частіше на полицях замість фоліантів вітчизняних та зарубіжних авторів - новомодні гаджети, а замість настільної книги - портативний комп'ютер. Звичайно, це дуже зручно - мати під рукою будь-якого автора і не бігати до бібліотеки щоразу, коли виникне бажання переглянути улюблений томик. Але ж читання книги оповите своєрідною романтикою, яку ні з чим не порівняти та нічим не замінити. Це, як ніхто інший, розуміють працівники Скадовської централізованої бібліотечної системи. 4 липня вони «пішли у народ», щоб нагадати жителям та гостям міста, що відпочинок та читання книги - чудове поєднання так би мовити приємного з корисним. Для того, щоб заохотити жителів до читання, на центральній алеї міста бібліотекарі розгорнули стенди з книгами та періодикою. Усі бажаючі тепер можуть щодня приходити та обирати собі літературу до душі. До речі, ця акція проводиться на Скадовщині вже другий рік поспіль і називається «Бібліотечна галявина».
Взагалі-то практика виносу літератури на вулицю «ореп аіг librагу» (бібліотека під відкритим небом) була започаткована у Скадовську і раніше. Тоді виставляли переважно періодику. Минулого року традицію відродили, але тепер у розпорядженні поціновувачів друкованого слова більш широкий асортимент: від романів та детективів до жіночих журналів та дитячих казок. Одним словом, на будь-який смак. А ще тут діє рух буккроссінгу - «звільнення книги», коли людина, прочитавши видання, просто залишає його для інших у громадському місці. Але скадовчанам не доведеться залишати книги, де прийдеться - приносьте бібліотекарям прочитану літературу чи ту, яка припадає пилом на книжкових полицях вдома, і, будьте певні, вона знову отримає життя.
До акції приєдналася і центральна бібліотека для дітей, стенди з літературою для підростаючого покоління щодня розкладають під стінами закладу по вулиці Володарського. Також там проводять різні конкурси, показують вистави, малюють, а ще діє акція «Подаруй бібліотеці книгу до скрині скарбів».
- Ми прагнемо популяризувати книгу. Минулого року, наприклад, у результаті подібної акції вдалося залучити біля двох тисяч нових читачів. Усі бажаючі можуть приєднатися до нас, ми не вимагаємо жодних документів, працюємо на довірі, а ще для наших абонементів є безкоштовний WI-FI Інтернет у приміщенні бібліотеки в РБК. Ми хочемо, щоб бібліотечна система розвивалася, тому працюємо за новітніми методами. До речі, за свою новацію - Ідею бібліотеки «ореп аіг» Скадовська ЦБС отримала перше місце в області. Книги виставляємо лише ті, які не обліковуються у фонді, адже бувають випадки, коли літературу не повертають. Минулого року, наприклад, не дорахувалися однієї книги. Тоді ця акція проводилася лише бібліотекою для дорослих, а от цьогоріч ми запросили і бібліотеку для дітей, адже розуміємо, що прищеплювати любов до літератури дуже важливо для особисгісного розвитку, успішного навчання та й взагалі грамотності і розширення кругозору малечі», - розповіла директор КЗ «Скадовська ЦБС» Наталія Іллівна Старенька.
Надія Михайлівна, колишній бібліотекар з м. Кривий Ріг, вже другий рік поспіль навідується у «польову бібліотеку» і щиро радіє, що може не розлучатися з книгою й на відпочинку: «Це чудова акція! А для мене читати - ніби дихати повітрям. Спасибі всім, хто це організував. Зараз взяла літературу про Скадовськ. А ще тут є і детективи, й жіночі романи... Єдине, чого б побажала, додати історичної літератури».
Отож усі книголюби запрошуються на набережну по вулиці Радянській. З 9 до 11 години кожного дня на вас чекає нова книга. А для малят у цей же час - цікаві розваги з дитячою літературою під стінами дитячої книгозбірні.
Олександра Воротинцева. Фото автора // Чорноморець. – 2013. – №54 (10 лип.). – С.3.
У Скадовську відкрилася "Скарбниця мудрих порад"
Що станеться, якщо завтра зникне Інтернет? Чи замислювалися ви над тим, де люди черпатимуть свої знання і як будуть коротати свої довгі зимові вечори? Це схоже на фантастичну катастрофу глобального масштабу, але... Але ж є книга, яка завжди дасть відповіді на всі запитання людства.
Будь-якої історичної епохи та століття, а тим паче XXI століття, життя людини не уявити без постійного духовного спілкування з книжкою. Саме книга надихає нас на подвиги та звершення, на нові починання. Ось так новим починанням стало відкриття книжкової галявини «Скарбниця мудрих порад» у Скадовській центральній бібліотеці для дітей.
Метою створення бібліогалявини стало виховання у дітей творчого мислення та забезпечення умов для розвитку їх природних здібностей, території для гри, фантазії та творчості; створення дружнього, комфортного простору для відпочинку всієї родини.
Але ж це незвичайна галявина, тут читачі знайдуть літературу на будь-який смак. Це і детективи, і жіночі романи, фантастика, історичні романи, художня література, журнали, газети. Не залишатьс байдужими і найменші наші відвідувачі. Вони не лише зможуть почитати дитячі книжки,журнали, газети, а й переглянути цікаві та пізнавальні мультфільми, погратися м'якими іграшками.
Першими вдячними гостями бібліогалявини стали вихованці дитячого оздоровчого табору «Червоні вітрила», які мали прекрасну нагоду познайомитися з завданнями та побажаннями чарівної «Скарбнички». Діти подарували їй книги та журнали. Протягом тижня «Скарбничка» поповнилася ще на чотири книжки. Як приємно, що читачі бібліотеки із задоволенням відгукуються на наші пропозиції.
Не тільки користувачі бібліотеки, а й відпочиваючі мають змогу з користю провести своє дозвілля. Для них ми пропонуємо безкоштовний Інтернет, Wi-Fi, за допомогою якого вони зможуть поділитися враженнями від відпочинку, поспілкуватися з друзями, можливо, знайти нових товаришів та просто гарно провести свої літні канікули.
Книжкова галявина «Скарбниця мудрих порад» чекає на жителів та гостей нашого мальовничого міста кожного дня з 9 до 12 години. Повірте, буде цікаво та пізнавальне. До зустрічі у бібліотеці!
Тетяна Чечикова, бібліотекар Скадовської центральної бібліотеки для дітей // Чорноморець. – 2013. – №53 (05 лип.). – С.7.
Година пам'яті у стінах книгозбірні
Згадати роки Великої Вітчизняної війни і всіх, хто віддав життя за наше світле майбутнє, розповісти підростаючому поколінню про ці трагічні події - таку місію вкотре взяла на себе Скадовська центральна районна бібліотека для дорослих, організувавши годину пам'яті до Дня скорботи. До читальної зали книгозбірні завітали представники клубу «Літературна вітальня» та вихованці Скадовської школи-інтернату.
Під час зустрічі зринало чимало спогадів, працівники бібліотеки підготували показ слайдів про війну. З щемом у серці їх переглядали представники старшого покоління і під великим враженням - сучасні діти. Члени клубу «Літературна вітальня» цього дня не лише ділилися спогадами, адже серед них є і ветерани, і діти війни, а й співали пісні та читали вірші про війну, серед яких були і власноруч написані рядки. Також учасники години пам'яті вшанували хвилиною мовчання всіх скадовчан, які полягли у Великій Вітчизняній.
- Ми повинні віддати данину шани тим, хто кував Велику Перемогу і не повернувся з війни, - зауважив голова районної ради ветеранів В.М. Спиця. -Рідна земля завжди пам'ятатиме про великий подвиг українського воїна.
Олена Власова // Чорноморець. – 2013. – №51 (27 черв.). – С.4.
Вчилися, обговорювали, творили
В умовах інформаційного суспільства бібліотека, залишаючись традиційним центром духовного збагачення, стає гнучким і мобільним центром інформації. Саме бібліотека покликана створювати культурний простір у середовищі місцевої громади. І для того, щоб якомога повніше реалізуватися в роботі, сучасному бібліотекарю потрібен постійний професійний ріст, розширення меж необхідних знань, вихід за межі традиційних форм і методів роботи. У цих умовах кадрові ресурси стають найважливішою ланкою вдосконалення діяльності бібліотек, а їх професійне зростання - це чи не головне у функціонуванні бібліотеки як соціального інституту.
Саме з метою оновлення теоретичних і практичних знань персоналу, підвищення компетенції, 10-12 червня фахівці Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені О.Гончара провели виїзний триденний семінар-тренінг для співробітників комунального закладу «Скадовська централізована бібліотечна система». Тренінги проводили провідні фахівці бібліотеки: Т.Л.Сватула, завідувач науково-методичним відділом, П.О.Крупіца, завідувач Інтернет-центром та О.М.Жогалєва, головний бібліотекар науково-методичного відділу.
Програма першого дня була присвячена різноманітним аспектам діяльності бібліотек у сучасних умовах. Зокрема, вивченню актуального інноваційного досвіду вітчизняних і зарубіжних бібліотек, елементів електронного врядування, розгляду новітніх підходів до визначення функцій книгозбірень та їх ролі у житті місцевої громади. У нинішню епоху невід'ємною частиною практики сучасної бібліотеки є робота з різними організаціями, що надають гранти на розвиток. І реалії сучасного життя такі, що для того, аби отримати грант, потрібне вміння чітко і переконливо заявити про себе. І саме тому два наступні дні роботи були присвячені проектній діяльності публічних бібліотек.
Завдяки тренерам, співробітники ЦБС отримали уявлення про те, як написати життєздатний проект, оволоділи навичками постановки цілей і завдань проекту, розробки проектної заявки, покрокового планування проектної діяльності тощо. А по ходу практичної частини майстер-класу чотири робочі групи демонстрували свої неабиякі можливості, нестандартне мислення і креативність, розробляючи потенційні проекти. Самі за себе говорять вже їх нетривіальні назви: «Туристично-краєзнавча фотостудія «Таврійський калейдоскоп», «Організація зеленого туризму «Скадовщина туристична», «Клуб творчої молоді «Мистецтво рідної Птахівки», «Народознавчі студії «Туристичні стежки Херсонщини».
Під кінець семінару-тренінгу у всіх учасників не залишилося й тіні сумніву у визначенні вектора руху бібліотек як інноваційного. Робота закінчилася, але ті плани, що були визначені всіма бібліотекарями як найближчі, дозволяють відчувати, що тренінг триває. А це тримає у формі, не дає розслабитися, а значить невдовзі результати роботи бібліотек району стануть ще кращими, а отримані знання та навички дозволять більшості учасників тренінгу досягти успіхів у реалізації власних проектів.
Сподіваємося, незабаром вони заявлять про себе на повний голос. «Чудовий тренінг!» - всі слухачі були одностайні. Велика подяка колегам з обласної бібліотеки за змістовне та інформативне навчання!
О.М.Волошина.провідний бібліограф КЗ «Скадовська ЦБС» // Чорноморець. – 2013. – №50 (21 черв.). – С.5.
Діти району визначили найпопулярніші професії
У минулому році в Херсонській області було впроваджено обласний інноваційний профорієнтаційний проект для школярів «ПрофіСтарт: юні обирають майбутнє». Організаторами проекту є обласний центр зайнятості, управління культури і туризму, освіти і науки, сім'ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації, а також обласна бібліотека для дітей. Мета проекту - забезпечення ефективної профілактичної роботи щодо запобігання молодіжного безробіття, формування відповідального ставлення молодих людей до планування професійної кар'єри за рахунок розширення знань про світ професій, їх орієнтації у виборі майбутньої діяльності на потребу ринку праці.
Скадовський районний центр зайнятості у співпраці з відділами освіти, молоді та спорту, культури і туризму районної державної адміністрації, районною дитячою бібліотекою залучили до участі в цьому проекті восьмикласників Скадовської ЗОШ №3. За час роботи у І етапі проекту школярі шляхом соцопитувань, анкетувань, зустрічей, вивчення ринку праці району визначили ТОП-5 найпопулярніших та найнеобхідніших професій нашого району: юрист, лікар, перукар, кухар та офіціант. Учні, під керівництвом дорослих наставників, брали участь у майстер-класах на виробництві, тренінгах щодо вибору професій, професіографічних екскурсіях на робочі місця тощо. Усі зібрані дослідження, матеріали оформили у звітному альбомі. Підсумком роботи стала підготовка захисту-презентації обраних професій, яка доводить їх важливість для економічного розвитку регіону.
Команда профістартівців нашого району «Веселкова республіка» нещодавно тріумфально перемогла на міжрайонному огляді презентацій ТОП-5 професій. А 22 травня у числі кращих команд області скадовські учасники проекту взяли участь у фіналі 1 етапу проекту, який відбувся на сцені Херсонського обласного музично-драматичного театру ім.М.Куліша.
Виступ Скадовської команди відрізнявся креативністю, артистизмом, гумором, що відмітило журі огляду. Таким чином, за підсумками І етапу обласного інноваційного профорієнтаційного проекту для школярів «ПрофіСтарт: юні обирають майбутнє» учасники від Скадовщини увійшли в число призерів, гідно представивши наш район.
Серед запрошених гостей огляду був голова Скадовської районної державної адміністрації Єгор Олександрович Установ. Очільник РДА подякував дітям - учасникам команди «Веселкова республіка» за вдалий виступ та зазначив, що запровадження таких інноваційних проектів, як «ПрофіСтарт», є важливим та необхідним, адже працює на майбутнє наших дітей, дає можливість розкритися їхнім здібностям і талантам, впевнено обрати майбутню професію. Також голова РДА разом із директором районного центру зайнятості Євгенією Володимирівною Небрат вручили команді цінний подарунок.
Обласний інноваційний профорієнтаційний проект для школярів «ПрофіСтарт: юні обирають майбутнє» розрахований на три етапи і триватиме до 2015 року. Тож попереду ще багато роботи - цікавої та корисної. Побажаймо юним учасникам проекту «ПрофіСтарт: юні обирають майбутнє» наполегливості, творчості та креативності, цікавих досліджень і відкриттів у світі професій. Впевнені, що надалі їх участь не лише увінчається визнанням серед найкращих в Херсонській області, а й допоможе власному свідомому професійному самовизначенню.
Прес-центр районного центру зайнятості // Чорноморець. – 2013. – №44 (31 трав.). – С.3.
Права людини починаються з прав дитини
У районі фінішував І етап обласного конкурсу на кращий правовий захід «Права людини починаються з прав дитини», який з березня по квітень проводився на Скадовщині.
У читальній залі центральної бібліотеки для дорослих для визначення переможців зібралося журі, в складі якого були представники влади, керівники юридичних, культурно-освітніх установ, соціальних служб району.
Загалом на конкурс було подано 21 проект. 20 робіт надали вчителі історії заальноосвітніх шкіл району та одну - центральна бібліотека для дітей комунального закладу «Скадовська централізована бібліотечна система».
Матеріали, окрім авторського сценарю, містили фотофафії виставок, стендів, які використовувалися підчас заходу, плакати, постери, пам'ятки, буклети, виготовлені для більш повного сприйняття правовиховної, правоосвітньої тематики, а також презентацію, яка розкриває зміст проведеного заходу.
Після перегляду конкурсних робіт було визначено три найкращі: І місце посів проект «Розуміємо права дитини» вчителя історії та правознавства Скадовської ЗОШ №3 Лори Сергіївни Білоус, II місце - інтелектуально-правова гра «Права людини починаються з прав дитини» вчителя Антонівської ЗОШ Михайла Вікторовича Сироти, III місце - сценарій конкурсу юних правознавців «Чи знаєш ти свої права?» центральної бібліотеки для дітей.
Вітаємо переможців!
Вл.інф. // Чорноморець. – 2013. – №40 (17 трав.). – С.7.
Розвиваймо бібліотеку разом
У східному районі нашого міста, по вулиці І.Франка, 23, багато років працює філія центральної бібліотечної системи. Але за цей час застаріло обладнання книгозбірні, потребує ремонту безпосередньо бібліотечне приміщення, відсутній читальний зал чи хоча б куточок для маленьких читачів, котрі є частими гостями цього закладу.
Ініціативна група громадськості мікрорайону, з думкою зрушити стереотип «Моя хата скраю», взялися до добрих справ та оголосили місячник розповсюдження та збереження книги. Разом із відповідальним працівником філії Людмилою Іванівною Тисленко вже проводиться акція «Поділись улюбленою книгою».
30 квітня, о 16.00, заплановано проведення круглого столу «Бібліотека - центр культурного та духовного відродження». Це зустріч для тих, хто небайдужий до нашого майбутнього.
Шановні жителі мікрорайону, на цьому засіданні ви можете поділитися думками і пропозиціями щодо розвитку нашої бібліотеки, запропонувати свою допомогу у створенні благоустрою нашої рідної книгозбірні.
Головною метою започаткування проведення круглих столів, творчих зустрічей, майстер-класів у цьому осередку культури є підвищення соціальної активності громадян у культурі, особливо серед молоді. Чому саме почали з бібліотеки, запитаєте ви? Адже сучасна бібліотека - це світ нових можливостей: осередок отримання нових знань і вмінь, затишне місце для спілкування, вивчення історії свого краю і всього світу, доступу до інформації без кордонів та бар'єрів. Бібліотека сприяє розвитку демократії громадянського суспільства, плеканню освіченої нації та вихованню поваги до всіх націй і культур.
Зробимо крок разом до свого культурного розвитку!
Валентина Пономаренко, голова районної громадської організації «Жіночий центр відродження нації» // Чорноморець. – 2013. – №33 (24 квіт.). – С.3.
Школярі влаштували дебати
З 1 березня по 15 квітня Херсонщиною крокує регіональний марафон читання «Книга на все життя». До цього масштабного заходу долучився і комунальний заклад «Скадовська централізована бібліотечна система».
Цими днями у населених пунктах області проходять найрізноманітніші заходи: літературні вечори, зустрічі з письменниками, акції тощо. А от у читальній залі центральної бібліотеки для дорослих 2 квітня розгорнулися справжні дебати. Дискутували учні 8-В класу Скадовської гімназії з теми, на яку надихнула назва марафону - «Книга на все життя?!».
Турнір проводився у форматі Всесвітніх шкільних дебатів, який було спеціально створено для проведення Чемпіонатів Світу. На сьогодні дебатами захоплюються школярі в різних куточках земної кулі.
Дебати - це рольові інтелектуальні змагання, в яких одна команда аргументовано доводить певну тезу, а інша опонує їй. Отже, команда «Ствердження» доводила присутнім, що книга супроводжує людину протягом усього життя - змалечку до глибокої старості, а команда «Заперечення» переконувала всіх, що людина спокійнісінько може прожити й без книг.
Приємно зазначити те, що у дискусії брали участь не тільки спікери команд, а й інші учні класу, які прийшли підтримати своїх однолітків.
Лунали у залі й тези на підтримку того чи іншого виступу, запитання до спікерів та заключні промови, в яких гравці підбили підсумки дебатів з точки зору своєї команди, зробивши ефектний висновок. Клас виявився настільки дружним, що навіть переможця було обрати складно -обидві команди продемонстрували неабияке вміння критично мислити та аргументувати власну точку зору, аналізувати та переконувати, ставити запитання та шукати на них відповіді, приймати виважені рішення.
По завершенню дебатів виникла ідея провести подібний захід із новою командою. Тему підказали самі учасники, а класний керівник О.О.Баканьова підтримала своїх вихованців.
Насамкінець було презентовано книжкову виставку «Книги, які знають усе». Присутні залюбки переглянули представлені зібрання і дійшли висновку, що книги з нами - на все життя!
Алла Чуп'як, провідний методист КЗ «Скадовська централізована бібліотечна система» // Чорноморець. – 2013. – №28 (05 квіт.). – С.5.
Бібліотека об'єднує друзів
Думаю, мало хто уявляє собі життя без постійного спілкування з книгою. Для більшості людей вона є другом і добрим порадником.
Районна бібліотека для дорослих набула доброї слави у Скадовську, бо в ній завжди можна знайти хорошу і погрібну літературу для душі й для справи. Тож сюди поспішає і молодь, і люди старшого віку. Але не тільки за книгами йдуть снадовчани до міської книгозбірні. Тут традиційно традиційно працюють численні клуби за інтересами: «Літературна вітальня». «Авіценна» та «Гармонія». Їх учасники постійно збираються, щоб поспілкуватися, обговорити події з життя, знайти спільні справи. Девіз учасників клубів - бути корисними людям.
Активісти В.І.Коваленко. Л.В.Ковалюк, Т.Ю.Кондратюи беруть участь у тематичних ви станках, що їх організовує бібліотека, відзначенні святкових дат, вшануванні видатних особистостей. Уся ця робота відбувається завдяки підтримці начальника відділу культури і туризму РДА Н.В.Драб та директора КЗ "Скадовська централізована бібліотечна система" Н.І.Старенької, організаторським талантам працівників бібліотеки Т.А.Храмцової, Т.В.Чигринової, Г.Ю.Мусулевської, їх відданості своїй роботі, а ще - дружбі з читачами. Адже бібліотека об'єднує не лише книги, а в першу чергу - її прихильників.
Слід зауважити, що хороші умови для спілкування створюють самі працівники книгозбірні. У читальній залі завжди панує затишна атмосфера. Під час тематичних заходів з'являються і запашний чай, і солодке частування. Стало доброю традицією напередодні особливих свят проводити маленькі виставки, концерти за участі артистів художньої самодіяльності з числа школярів і просто любителів сцени. Талантів у нашому місті ніколи не бракувало. І їх також об'єднує районна бібліотека, яка служить не просто збереженню книг, а й піднесенню культурного рівня нашого міста.
М. В. Черній, пенсіонерка // Чорноморець. – 2013. – №23 (20 берез.). – С.2.
8 березня у бібліотеці
«І знову весна і знову сонце засяяло всіма барвами на вулицях нашого маленького приморського міста, і знову жінки з усмішками та сяючими очима сповіщають про те, що настає головне весняне свято - Міжнародний жіночий день, 8 Березня. Зі святом, матері, сестри, бабусі, подруги, приятельки, колеги ... Адже найвища місія жіноча на землі - нести гармонію в оточуючий світ, робити його більш прекрасним і досконалим», - ось такими прекрасними словами шанованих скадовчанок привітав колектив Скадовської районної бібліотеки.
У залі зібралися знані і талановиті жительки Скадовщини, якими пишаються і які уособлюють у собі кращі риси сучасності: активність, небайдужість, рішучість, професіоналізм, прагнення до творчості й одночасно жіночність, витонченість, привабливість, материнство і любов до своєї родини. Ці жінки прикрашають життя міста і роблять його гармонійним та естетично насиченим. Кожна з них - талановита особистість, відома у Скадовську та за його межами. Це і Катерина Георгіївна Сіновська, яка з дитинства захоплюється вишивкою і досягла у цьому вершин майстерності. І Міра Всеволодівна Черній, яка серцем припала до мистецтва, представляє Скадовський район на всіх виставках, яку знають і поважають за небайдужість до рідного краю. Й Олена Феліксівна Кит з с.Приморського, неординарна жінка, талановита авторка гуморесок і народна майстриня. І Галина Іллівна Коваленко, авторка виробів з природних матеріалів, взірець для молодих митців Скадовщини. І письменниця Людмила Калашнікова, творами якої зачитуються дорослі і малі. А ще, молода, але надзвичайно талановита та вже відома художниця Анастасія Шушковська, яка творить у власних нетрадиційних техніках. І, звичайно, шановане тріо «Журавка», чарівні голоси якого радують на всіх святах та концертах скадовчан і багато інших не менш відомих і обдарованих представниць прекрасної половини Скадовського району. Про кожну з них можна написати окрему книгу, і вона обов'язково стала б бестселером.
Юнаки з народного ансамблю бального танцю «Каравела» привітали поважне жіноцтво квітами і подарували їм чудову хореографічну композицію. Поздоровив прекрасних дам і Володимир Іванович Коваленко, член клубу «Літературна вітальня», присвятивши їм чудові вірші В. Набокова, Р. Гамзатова, староіндійську лірику, в яких оспівано красу та неповторність жінки. Без пісні, як відомо, не буває свята, тому присутніх порадували «Грайливою полькою» учасниці вокального колективу «Журавка», а ще побажали міцного здоров'я, вічної молодості та нев'янучої краси героїням свята. І не дивно, бо ж усі вони гідні поваги, вдячності і любові, яку організатори не втомлювалися висловлювати впродовж усієї свят-ковоїзустрічі. А дивлячись на них, можна з упевненістю сказати, що жінка у будь-якому віці особлива, загадкова і красива.
Олена Голубниченко. Фото автора // Чорноморець. – 2013. – №21 (13 берез.). – С.2.
Бібліотеки беруть участь у марафоні
З 2 по 28 березня 2013 року на Херсонщині проходитиме регіональний весняний марафон читання «Книга на все життя», головна мета якого - популяризація читання, стимулювання зусиль бібліотек до проведення активної роботи з просування читання як найважливішого фактора духовного життя, формування читацької культури. Скадовська централізована бібліотечна система вирішила долучитися до заходу. Зокрема, на початку місяця пройде рекламна промо-акція «Свято на долонях». Працівники районної бібліотеки готують виставку-інсталяцію нових надходжень жіночої прози та листівок до 8 березня минулого століття. На сьогодні «найстарша» листівка датована 1963 роком (до речі, всі бажаючі можуть надати листівки з сімейного архіву; збереження та повернення гарантується).
Відвідувачам виставки волонтери будуть роздавати флаєри з лінками на сайти електронних бібліотек та списком популярних видань. Флаєри виготовлять користувачі бібліотеки разом із вихованцями художньої студії «Палітра» Скадовського РБК у вигляді листівок стилю «handmade», присвячених Міжнародному жіночому дню.
Вл. інф. // Чорноморець. – 2013. – №18 (01 берез.). – С.2.
«Любовь придумана не нами...»
День Святого Валентина у центральній районній біблітеці пройшов незвичайно. Працівники книгозбірні підготували для своїх юних читачів літературно-музичну зустріч «Любовь придумана не нами - она от Бога нам дана».
Читальну залу наповнили легенди про Святого Валентина, розповідь про те, як цей день відзначають закохані різних країн світу. Саме кохання частіше за все викликає в багатьох людей бажання писати вірші, і до Дня святого Валентина в бібліотеці теж декламували вірші про любое: як сучасних поетів, так і світових класиків.
Романтичний настрій у закладі створила і слайд-презентація «Великі історії кохання»: Ромео та Джульетта, Грей та Ассоль, Кай і Герда... - Їхні почуття та відданість це справжня любовна класика.
Кохання завжди надихає до творчості. Так було і під час літературно-музичної зустрічі. Гостям бібліотеки було запропоновано виготовити власноруч листівки-валентинки. Результат просто вразив своєю креативністю. А інакше і не може бути. Адже любое - це те почуття, яке завжди вражає і спонукає до найнепередбачуванішиих вчинків і дій заради своїх коханих!
Тетяна Пирогова // Чорноморець. – 2013. – №15 (20 лют.). – С.3.
В библиотеки идут за советом и помощью
Мало, кто знает, что в райцентрах и даже в селах Херсонской области появились библиотеки, в которых библиотекари не только выдают книги, но и помогают предпринимателям заказать товары онлайн, молодым родителям - получить онлайн консультации психологов, пенсионерам - проверить, сколько денег на счету.
Сельские жители приходят в библиотеку, чтобы через интернет узнать прогноз погоды, найти работу, купить или продать товар через онлайн-магазин. Все это стало возможным благодаря программе "Библиомост".
В Скадовском районе в рамках программы "Библиомост" прошел пресс-тур но районным библиотекам. Участники пресс-тура - журналисты Херсонской области - посетили Скадовскую библиотеку-филиал, а также две сельских - Краснянскую и Новониколаевскую.
Два года назад Краснянская сельская библиотека под руководством Ольги Кравченко стала одной из победительниц конкурса, проводимого в рамках программы "Библиомост". Она вошла в число тысячников - лучших библиотек Украины, и в качестве приза получила новое компьютерное оснащение. В тот же год в библиотеке был проведен капитальный ремонт, она была оборудована техникой по безопасности и получила возможность подключения к Интернет-сети. С того дня, как рассказывают читатели, в селе началась новая жизнь. Отныне сельские пользователи библиотечной компьютерной системы могут быть участниками различных тренингов и консультаций по основам компьютерной грамотности и правоведения. Здесь можно получить советы по тому или иному вопросу, пообщаться по Скайпу с родственниками из сопредельных государств, узнать, как защитить себя от разного рода болезней, прочитать последние мировые новости, а также, не выезжая из села, обратиться с разными вопросами к специалистам районной администрации.
Более того, при библиотеке в настоящее время открыт клуб но интересам, участники которого предоставляют всем желающим волонтерскую помощь в освоении компьютерной грамотности.
Кстати, с появлением подобной техники в библиотеке появилась возможность подачи краеведческого материала в доступном для читателей формате, а также при проведении уроков по краеведению в сельской школе.
Скадовской городской библиотеке-филиалу, которая стала следующим пунктом посещения участников пресс-тура, повезло не только с читателями. Но и энтузиастами-помощниками. Так, библиотека совместно с общественной организацией "Женский центр "Возрождения нации", которым руководит Валентина Пономаренко, стали победителями в конкурсе мини-грантов. (Проводится при финансовой поддержке Евросоюза в рамках программы "Культура"). Сегодня идет подготовка к открытию творческих мастерских "Творчество без границ", в которых примут участие как дети, так и взрослые - жители восточного микрорайона города. (Об этом проекте недавно писала газета "Вгору"). Идеями по созданию творческих мастерских делятся все местные книгочеи. Причем, настолько активно, что в библиотеке стали искать дополнительных спонсоров-партнеров для их осуществления.
Хотя долгое время библиотека-филиал не имела возможности развиваться. И не только по причине недофинансирования. Все изменилось к лучшему с приходом нового библиотекаря - Людмилы Тысленко. Под ее началом библиотечный филиал за довольно короткий срок превратился в центр культурного общения жителей восточного микрорайона под названием "Военка". Силами библиотечной системы был сделан ремонт помещения, с помощью читателей филиал стал пополняться книгами. Читатели пошли в библиотеку. Однако и библиотекарь пошла "в народ". Людмилу Тысленко с книгами в руках можно встретить не только в начальной школе и детсадах микрорайона. Она приносит книжные новинки и инвалидам, не способным передвигаться, и лежачим больным... "В Швеции, например, есть подобный библиотечный вид услуг, который называется "Библиотека на колесах". Однако наша Людмила Ивановна освоила собственный библиотечный маршрут под названием "Одиннадцатый". То есть, передвигается по городу она с сумками, полными книг, на своих двоих", - шутит Валентина Пономаренко, которая недавно побывала в Швеции, где изучала работу тамошних библиотек.
В завершение пресс-тура журналисты посетили Новониколаевскую сельскую библиотеку и убедились: благодаря программе "Библиомост" в селе появился центр культурной жизни.
P.S.Программа "Библиомост" - партнерская работа Совета международных научных исследований и обменов (IRЕХ), Фундации Билла и Мелинды Гейтс, Министерства культуры Украины, Корпорации MICROSOFT, Агентства США по международному развитию. Украинской библиотечной ассоциации.
Т.Шипилова // Вгору. – 2013. – №38 (19 верес.). – С.3.