Випереджаючи час
Випереджаючи час
В історії вітчизняної бібліотечної справи є особистості, які займають особливе місце, зробивши величезний внесок у розвиток не тільки окремого закладу, а й усієї бібліотечної галузі країни.
Саме такою особистістю був Євген Овсійович Подольський - директор Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара (1985-1997), земний шлях якого закінчився 11 квітня 2016 р. після тяжкої хвороби.
Це, безперечно, величезна втрата для нашого колективу, якому він присвятив майже 15 років свого життя. Можна з упевненістю стверджувати, що початок створення іміджу Гончарівки як сучасної бібліотеки пов'язаний саме з ім'ям Євгена Овсійовича.
Архівіст за освітою (закінчив Московський історико-архівний інститут), Є. Подольський зробив значний внесок у розвиток культури Херсонщини Завдяки його зусиллям у Херсоні з'явився Художній музей ім. О. Шовкуненка, що посів чільне місце серед музеїв України.
Найкраще рідкісні якості далекоглядного керівника та інтуїція проявились у Є. Подольського під час роботи на посаді директора обласної бібліотеки. Першочерговим завданням стало завершення будівництва її нового приміщення, яке гостинно відчинило свої двері для відвідувачів в 1987 р.
Харизматичний, діловий, із широким світоглядом, сумлінний до будь-якої справи, Євген Овсійович завжди ретельно та уважно ставився до бібліотечної роботи. Його знали й цінували не тільки в українських бібліотечних колах, а й за кордоном.
Є. Подольський відстоював необхідність бібліотек для жителів України і вважав, що найголовніше в бібліотеці - це інформація. Саме тому, говорячи про платні послуги в книгозбірні, він підкреслював, що головним джерелом її прибутку мають стати додаткові послуги. Тож Херсонська обласна бібліотека одна із перших почала запроваджувати платні послуги, а її керівник став членом всеукраїнської групи з розроблення переліку платних послуг для установ культури.
Значним є внесок Євгена Овсійовича у справу збереження фонду рідкісних та цінних видань. Хто знає, якби свого часу посаду директора не обійняв великий бібліофанат, то чи могли б відвідувачі відділу рідкісних та цінних видань у реальному часі та у віртуальному Музеї книги читати в оригіналі дореволюційні газети Херсонщини.
Авторитет Є. Подольського був беззаперечним. Саме за його директорства діяльністю бібліотеки зацікавились американці, італійці та болгари, почали зароджуватись тісні партнерські стосунки із зарубіжними бібліотеками.
Але найчастіше ім'я Євгена Овсійовича пов'язують з комп'ютерною революцією в бібліотечній справі Херсонщини та всієї країни. Є. Подольський став одним з ініціаторів автоматизації бібліотечних процесів в обласних книгозбірнях. При ньому Херсон офіційно визнали республіканською базою з розроблення комп'ютерного забезпечення обласних наукових бібліотек, і перша республіканська конференція з цього питання успішно пройшла саме в нашому місті.
Євген Овсійович був одним з ініціаторів створення Херсонського обласного бібліотечного товариства і впродовж багатьох років опікувався його роботою.
Як керівник Є. Подольський ніколи не знав покою, переймався проблемами своїх підлеглих, вважав, що для того, аби людина добре працювала, їй необхідно створити всі умови. Саме тому директор так багато приділяв уваги питанням соціокультурного життя свого колективу: організовував відпочинок на Чорному морі, на водній станції на Дніпрі тощо.
Заслуги Євгена Овсійовича були гідно оцінені державою: в 1996 р. йому надали почесне звання заслуженого працівника культури України.
Є. Подольський завжди йшов на крок попереду свого часу. Пишаємося, що доля подарувала нам такого директора, колегу, друга. Світла пам'ять про цю чудову людину та всі добрі справи, які вона зробила для розвитку бібліотечної справи, назавжди залишаться в серцях співробітників та в історії бібліотеки. Висловлюємо щире співчуття рідним та близьким Євгена Овсійовича.
Колектив Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара // Бібліотечна планета. – 2016. – №2. – С.40-41