Home Регіональні бібліотеки Библиотеки Херсонщины на страницах профессиональной прессы за 2015 год Современная библиотека - европейский уровень обслуживания (портфолио Херсонской ОУНБ им. Олеся Гончара)

Сучасна бібліотека - європейський рівень обслуговування (портфоліо Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара)

Сучасна бібліотека - європейський рівень обслуговування (портфоліо Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара)

Що являє собою сучасна бібліотека? Яка вона? Відповіддю на ці запитання може бути вислів відомого англійського письменника Ніла Девіда Геймана:  «Бібліотеки - це Свобода. Свобода читати, свобода спілкуватись. Це - освіта (що не закінчується у той день, коли ми залишаємо школу або університет), це дозвілля, це притулок і це доступ до інформації».
Дійсно, сучасна бібліотека - це комфортний, технічно обладнаний інформаційний центр для отримання будь-якої інформації, навчання, спілкування з друзями, проведення ділових зустрічей, участі в культурних заходах та для багатьох інших справ.
Такою ми хочемо бачити і нашу Херсонську ОУНБ ім. Олеся Гончара, а тому докладаємо багато зусиль, щоб «Гончарівка», як бібліотеку називають у місті, стала привабливим закладом для херсонців.
Одним із шляхів досягнення цього є максимально ефективне використання приміщень бібліотеки. Користувачів приваблюють зручні, затишні місця для роботи та відпочинку. До їхніх послуг - усі чотири поверхи (загальною площею 13,6 тис. м2), 16 відділів, 7 спеціалізованих центрів, безкоштовний Інтернет, Wi-Fi. У бібліотеці активно використовують навіть підвальні приміщення, які стали місцем для втілення креативних ідей.

В «Арт-підвалі»

Так, сучасне мистецтво вже традиційно демонструється в стінах «Арт-підвалу». Наприклад, відділ мистецтва та Студія креативної атмосфери на чолі з А. Васильєвим та С. Павловою в 2013 р. організували дивовижну виставку «Чотири стихії». Тему природи, образи води, вогню, землі та повітря було відображено в серії робіт художників-дизайнерів, фотохудожників, керамістів, стріт-артерів. Експозицію розташували у двох залах - темному та світлому - як паралелі мистецтва дня та ночі. У світлій залі панувало справжнє свято творчої фантазії, авторських задумів та ідей, виражених у художніх картинах, фотографіях, комп'ютерній і монохромній графіці, керамічних виробах та роботах декоративного мистецтва. Водночас велику увагу відвідувачів привертала й темна зала: тут під чарівну музику можна було подивитись на інсталяції fluoro-дизайну (мають властивості світитися при світлі ультрафіолетових ламп), зроблені з використанням різних матеріалів - ниток, тканин, пінопласту, прядива, флуоресцентних фарб та ін.
Викликала інтерес відвідувачів бібліотеки і виставка «Творчість об'єднує», що також експонува-лася в «Арт-підвалі» з вересня 2014 р.
Для нас користувач - головна особа в бібліотеці.
Креативність і різноманітність заходів, котрі проводяться за ініціативою бібліотеки, - це те, що приваблює мешканців та гостей міста у роботі «Гончарівки». Одними з таких заходів є арт-паті -творчі вечірки, котрим притаманна дружня атмосфера, можливість неформального спілкування та знайомств для тих, хто небайдужий до мистецтва, цікаві інтерактивні форми. Кожна така вечірка має свою тематику, мету. Організатори намагаються, щоб усім учасникам було комфортно й весело. Вже самі назви заходів покликані привертати увагу користувачів: «І - ні, і - так», «Паралелі», «Союз Аполлонів», «Рибний день, або Херсон на Понтах», «МЯУ-арт, або Шалене чаювання». Такі дійства дуже популярні серед молодіжної аудиторії.
Наприклад, метою заходу «Рибний день, або Херсон на Понтах» було привернення уваги до екологічних проблем міста, до питання зменшення рибних запасів Дніпра і т. ін. «Понт» (з грец. море) у назві нашого заходу символізує внутрішній світ художника, куди він закидає тенета, а згодом свій улов демонструє світу. Саме амбітні митці прагнули привернути увагу до гострих питань стану водойм, екології Херсона як міста «на морях», до риби - як одного із символів життя. У рамках цього арт-паті відбулися численні мистецькі заходи.
Привернення уваги херсонців та гостей міста до проблеми зменшення рибних запасів Дніпра було метою арт-акції «Хід пузанка», в якій активну участь узяли працівники бібліотеки.
Учасниками арт-паті «МЯУ-арт, або Шалене чаювання», окрім відвідувачів бібліотеки, яким було запропоновано взяти участь у справжній чайній церемонії, стали кішки. Це сподобалося всім, особливо малечі.

Піскова арт-терапія

Надзвичайно популярними є майстер-класи, що традиційно проходять на базі бібліотеки. Два з них особливо сподобались нашим гостям.
Перший - майстер-клас з піскової арт-терапії - було проведено у відділі документів з мистецтва. Ця техніка розвиває дрібну моторику, фантазію, покращує пам'ять, пластитику рухів, а також роботу мозку. Надзвичайно приємний на дотик пісок дає змогу по-справжньому розслабитися і відпочити. Представила цю чудову техніку малювання адміністратор студії мистецтв Smile М. Мороз.
Взяти участь у цьому цікавому занятті було запропоновано учням Херсонського загальноосвітнього навчально-виховного комплексу № 11. Діти почули пізнавальну розповідь про історію виникнення цього виду мистецтва, ознайомилися з різними техніками малювання піском, а також змогли самостійно спробувати себе в ролі художників: придумували власний сюжет, героїв і втілювали все це в картинах на спеціальних пісочницях. Пропускаючи крізь пальці ніжний пісок, наші гості згадували про ласкаве море і сонячне літо, яке ми всі завжди з нетерпінням чекаємо.
Ініціатором проведення другого майстер-класу виступив відділ зберігання основного фонду. Учні та викладачі Херсонського вищого професійного училища ресторанного господарства отримали мо;ливість провести майстер-клас з ресторанного обслeговування. Родзинкою заходу стала виставка з історії посуду з власної колекції завідувачки відділу Р. Мироненко.
Працівники ОУНБ ім. Олеся Гончара переконані, що бібліотека - це місце для всієї родини, і в стінах повинно бути цікаво всім: дошкільнятам і школярам, молодим батькам і людям похилого віку. Саме тому в 2011 р. у книгозбірні з'явився бібліосалон «Казковий диванчик». Хоч це і найновіший підрозділ бібліотеки, проте вже можна підбити деякі підсумки його роботи: наймолодшому користувачеві - 1,5 року, а найстаршому - 73; проведен 42 заходи, які відвідали 2 000 дітей; переглянуто 172 мультфільми; для розвитку вокальних здібностей використано 450 пісень.
У бібліотеці спільно з громадською організацієєю «Інформаційний центр підтримки малого та середнього бізнесу та інновацій» з 2012 р. успішно впроваджується новий краєзнавчо-екскурсійний проект «Міфи та бувальщини міста "Річкової зірки". Його було започатковано з метою популяризації краєзнавчих знань серед гостей і мешканців міста шляхом проведення тематичних екскурсій нового покоління. Широке використання новітніх інформаційни технологій та застосування екскурсоводами-аматорами інтерактивних форм роботи під час проведення екскурсій сприяли їх популярності. Найвідвідуванішими стали екскурсії «Херсонська Фортеця», «Адміралтейство м. Херсона», «Таврія різдв'яна».
Загалом у рамках проекту «Міфи та бувальщині міста "Річкової зірки"» проводяться 12 екскурсій. Окрім вищезгаданих, це: «Олександр Суворов і Таврія», «Література і мистецтво в Таврії», «Сліди європейських героїв у Таврії», «Таврія в об'єктиві» «Таврія фольклорна», «Українське козацтво в Таврії», «Херсон спортивних героїв і чемпіонів» «Херсон фестивальний», «Чумацтво в Таврії».
Крім того, працівники ОУНБ ім. Олеся Гончара проводять екскурсії в бібліотеці за проектом «Бельведер "Річкової зірки"», адже будівля закладу розміщується на території колишньої Херсонської фортеці, що дає змогу знайомити екскурсантів з історією міста з висоти пташиного польоту.
Велику зацікавленість наших відвідувачів також викликають акції, що традиційно проводить бібліотека в партнерстві з іншими громадськими організаціями.
У 2014 р. Херсонщина відзначила 225-річчя Лиманської битви та 225-річчя від дня козацької присяги американського героя Джона Пола Джонса. В урочистостях, присвячених цим знаме'нним датам, брали участь: Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон Теффт, голова Херсонської облдержадміністрації М. Костяк, голова обласної ради В. Пелих, в. о. голови міської ради 3. Бережна, громадянин США, нащадок козацького кошового отамана Антіна Головатого О. Головатий, інші офіційні особи області, поважні гості та мешканці міста. Інформаційно-рекламну підтримку цього масштабного дійства здійснювала ОУНБ ім. Олеся Гончара.
Учасники та організатори мистецької акції «Прояв Фортеці» в Херсоні - представники управління культури Херсонської міської ради, Херсонська міська громадська організація «Інформаційний центр підтримки малого та середнього бізнесу та інновацій», Центр європейської інформації ОУНБ ім. Олеся Гончара, фотоклуб «Свіжий погляд», Херсонський обласний краєзнавчий музей та Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Куліша - вирішили заглянути в минуле і «проявити» на тротуарі за допомогою вапна та крейди обриси старої фортеці, позначити місце, де проходили вали споруди. Переплелися не тільки часи, з'єдналися також усі жанри мистецтва. Акція стала гарним початком у відзначенні Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва.
Бібліотека також долучилася до міжнародного фотофлешмобу «Один день з життя світу», котрий в Україні проходив під гаслом «Україно, зупини мить для завтрашнього дня!».
21 вересня 2014 р. наше місто, разом з його жителями та гостями, святкувало свій 235-й день народження. Цього дня з самого ранку на вул. Суворова - центральній пішохідній вулиці міста - можна було побачити багато цікавого. Це ярмарки-розпродажі, концерти музичних колективів, виступи поетів та ін. Бібліотека не залишилась осторонь і приєдналася до святкування. А порадували ми херсонців флешмобом «Полювання за книгою», який організували сектор обліку користувачів і Регіональний інформаційний центр. Бібліотекарі виготовили костюми та інформаційні матеріали. Було знайдено акторів і продумано сюжет «полювання». Студенти факультету культури та мистецтв Херсонського державного університету, Карина та Дмитро, відповідно зіграли Книгу, котра тікала до херсонців, та Читача, який намагався її схопити. Книга пропонувала перехожим узяти її почитати в нашій бібліотеці. Таким чином під час акції бібліотечні працівники нагадували жителям міста про книгозбірню, її численні послуги, книжкові новинки, екскурсії нового покоління, виставки та клуби за інтересами, роздавали інформаційні матеріали.
Було проведено опитування перехожих з метою з'ясування, наскільки мешканці міста поінформовані про нашу бібліотеку. Його результати дали змогу зробити відповідні висновки для подальшого удосконалення роботи книгозбірні.
ОУНБ Ім. Олеся Гончара позиціонує себе як сучасний європейський заклад і в Інтернеті. До послуг користувачів - віртуалізація бібліотеки: веб-проекти «Краєзнавство Таврії», «Мистецький хайвей», «Музей книги», «Віртуальний бібліограф», «Методист - online» (http://lib.kherson.ua/).
Творчо підійшли фахівці закладу до створення розділу сайту «Бібліотек@ - калейдоскоп цікавих фактів». Звичайну інформацію про роботу ОУНБ ім. Олеся Гончара вони представили в нешаблонній, незвичній формі. Наприклад, відомості щодо кількості обслужених користувачів протягом року подано так: «...Для перевезення читачів, обслужених протягом року, знадобиться: 1111 тролейбусів або 1 989 маршрутних таксі (на 20 місць), або 735 залізничних плацкартних пасажирських вагонів, що дорівнює 49 потягам довжиною 15 вагонів». І ще: «Якби читачі, обслужені бібліотекою за рік, були спортивними уболівальниками, - вони могли б заповнити повністю стадіон ОСК "Металіст", стадіон у м. Львові, а також на 56% НСК "Олімпійський"». З гумором обігрується оригінальний інтер'єр -закладу: «Усім, хто захоплюється "спалюванням" калорій, стане у пригоді екскурсія по бібліотеці, під час якої Ви пройдете в середньому 600 кроків, спалюючи 312 калорій. Хочете більшого? Підйом сходами вгору (76 сходинок) коштуватиме Вам 1 336 калорій; униз - 202 калорії. При цьому Ви насититеся корисною інформацією та підживитеся позитивними емоціями».

Сходи бібліотеки

Про привабливість ОУНБ ім. О. Гончара свідчать багато фактів.
Якось бібліотека навіть стала місцем весільної фотосесії. Одного дня тут поєдналися серця відвідувачів - Ксенії та Михайла. Молоді люди зустрілися на традиційному засіданні розмовного клубу «Англійська для кожного» (в інформаційно-ресурсному центрі «Вікно в Америку»), а згодом провели шлюбну церемонію на живописній терасі біля бібліотеки. Наші працівники щиро привітали їх у цей незабутній день.
Клуби за інтересами, особливо розмовний клуб «Англійська для кожного», дуже популярні серед херсонців. Тож хтозна, можливо, завдяки їм відбудеться ще не одна щаслива зустріч.
Херсонська ОУНБ ім. Олеся Гончара живе повноцінним, насиченим життям, її креативна, активна, злагоджена робота постійно переконує користувачів, що «Гончарівка» - це цікаво, актуально, корисно та сучасно!

Т. Сватула, завідувач відділу Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара // Бібліотечна планета. 2015. №1. С.6-8.

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930