Профорієнтація: нові ідеї, нові партнерства

Профорієнтація: нові ідеї, нові партнерства

У Херсонській області в листопаді 2013 року стартував обласний інноваційний проект "ПрофіСтарт: юні обирають майбутнє" на 2012-2015 роки, ініціатором якого виступив обласний центр зайнятості, а його партнером -  обласна бібліотека для дітей. Основна мета проекту - популяризація професій, які користуються попитом на регіональному ринку праці та набуття школярами навичок орієнтації у конкурентному середовищі. Про старт проекту та його концептуальні засади пише автор статті - один із розробників та організаторів партнерського проекту.
Сьогодні я майже щасливий. І як щасливим не бути, якщо я вже більше двох тижнів у омріяній відпустці. Ще одна, глобальніша причина: вдалося запустити проект "ПрофіСтарт". І саме він додає оте "майже", бо я відпочиваю, а він же працює! Як він там?
Що то за проект? Він незвичайний... і несподіваний. Особливість його у його так би мовити батьках: Херсонському обласному центрі зайнятості та Херсонській обласній бібліотеці для дітей. Коли я, нерядовий співробітник названого центру, вперше зіткнувся з інформацією про цю бібліотеку, подумав: "Та ні, так не може бути! То ж просто бібліотека, а вони так не можуть працювати. Якась дивина! До чого у бібліотеці вебінари або квести? А ще скайп-конференції, тролейбусні екскурсії містом, медіазал 3D, печа-куча і ще хтозна що?! Вони ж повинні бути просто жіночками за отими тумбами, де видають і приймають книжки у цілковитій тиші". Згодом, побувавши у самій бібліотеці, зрозумів: тиші вже немає ні у прямому, ні у переносному сенсі. Хоча читацькі зали є, і там таки тихо. Але це перестало бути головним у бібліотеці.
Зараз усе те, чому ще рік тому дивувався, є нашою спільною роботою. А чому б ні? Ми, Херсонський обласний центр зайнятості, теж крайніх не пасемо: працювати вміємо, Інновацій чимало - кожний рік щось новеньке. Тож і виникла пропозиція про співпрацю, до якої Анна Іванівна Бардашевська, директор Херсонської обласної бібліотеки для дітей (ХОБД), поставилась з ентузіазмом, у відповідь запропонувавши не разову акцію, а довгостроковий проект.
Але ж для кого працюватимемо разом? Звісно, для дітей. Точніше - підлітків. Тема - профорієнтація. Чому саме вона? Скажу як фахівець із багаторічним досвідом роботи у цій сфері: дуже шкода дивитися на молодих людей, які марнують свій час і батькові гроші по тих вишах. Абсолютна більшість з них не працюватиме за дипломом, а більше половини врешті-решт знайде себе у робітничих професіях. Так може допомогти їм одразу зробити свій вибір осмисленим? До того ж ми, служба зайнятості, це у різних формах і робимо. Але ситуацію на ринку праці поки що переломити не в змозі: до 80% випускників шкіл йдуть навчатися до ВНЗ, а три чверті наявних вакансій - робітники. Тож запобігання безробіттю молоді - для нас основне.
Та ми не ставили перед собою завдання орієнтувати тільки на робітничі професії - орієнтуємо на те, що потрібне у нашому регіоні (не дарма один із конкурсів, організованих службою зайнятості для школярів, проходив під гаслом "Живи і працюй на Херсонщині").
Із назвою нового проекту визначились досить швидко. Із декількох варіантів обрали, на наш погляд, влучніший: "ПрофіСтарт: юні обирають майбутнє".
Почали з восьмикласників, бо визначились, що проект трирічний. (Чіпати одинадцятикласників недоречно, адже вони на останньому році навчання вже мають знати, яку професію набуватимуть). Для того щоб проект став цікавішим, зробили його конкурсом, у якому змагаються команди з усіх 20 міст і районів області. У кожній команді по десятеро учасників.
З кого обиратимуться учасники? Кандидатів разом визначали районні дитячі бібліотеки та відділи освіти. До того ж обласна бібліотека для дітей з обласним центром зайнятості розробили рекламний буклет проекту. На його зворотній стороні - відривний талон, який після заповнення можна направити до районної або шкільної бібліотеки і стати учасником проекту.
Треба зазначити, що для активної роботи проекту обласного масштабу потрібен незвичайний рівень домовленостей - двосторонніх мало. Тому до угоди про співпрацю у "ПрофіСтарті" долучились управління Херсонської обласної державної адміністрації: освіти і науки; культури і туризму; сім'ї, молоді і спорту. Було визначено зони відповідальності кожної сторони, розроблено деталізовану концепцію проекту.
Організаційний період завершився спільним наказом підписантів угоди. Він визначив, з чого все почнеться і що для цього потрібно зробити. Конкретніше - йшлося про регіональний захід, на який потрібно зібрати усіх учасників "ПрофіСтарту": школярів, бібліотекарів, спеціалістів центрів зайнятості та освітян. Для чого? Дітям - розповісти про проект, так би мовити мотивувати до участі. Дорослим - навчити, що з дітьми робити, як планувати спільну роботу на місцях.
Розробкою проекту займались літніми місяцями. Угоду з наказом підписали у середині вересня. У жовтні підбирали дітей та готували регіональний захід. Провели його, першого тижня листопада.
Управління освіти і науки обласної держадміністрації допомогло знайти оптимальне приміщення для проведення заходу. А це було дуже непросто з огляду на те, що 200 учнів з 20 міст і районів області були поділені на 8 груп, а ще були вчителі, бібліотекарі та спеціалісти із центрів зайнятості. До того ж у кожної з цих груп були окремі маршрути руху, вирішення специфічних і спільних завдань.
Захід пройшов у одному з провідних училищ Херсону (ВПУ № 2). Вибір був доречним ще й тому, що у програмі заходу були і ярмарок професій, і майстер-класи, і огляд майстерень. Між іншим, на ярмарку професій були представлені навчальні заклади, що готують спеціалістів у кораблебудуванні, сфері обслуговування населення, будівельній галузі - провідних у економіці Херсонщини.
Почалося все з інформаційно-художньої композиції із розповіддю про проект, переглядом його відеопрезентації, підготовленої обласною бібліотекою для дітей , інтерактивними іграми з залом, виступами дитячих художніх колективів. Після оголошення урочистого відкриття проекту "ПрофіСтарт" восьмикласники вирушили на ярмарок професій. Подальша робота з ними велась у формі "Живої бібліотеки" (професіографічні зустрічі з представниками професій, членами робітничих династій), "Світового кафе професій" (дискусія школярів на тему "Майбутнє краю за нами"), профорієнтаційних міні-тренінгів тощо.
Тим часом дорослі окремо навчалися спільній роботі у проекті, їм було запропоновано орієнтовний план роботи на перший рік, який потрібно розширити, додаючи свої пропозиції. Завдання вирішувались у групах, після чого пропозиції озвучувались для загального обговорення.
Проведений захід пересвідчив у вдалому виборі нового партнера - креативність і організованість співробітників ХОБД великою мірою сприяли успішному проведенню свята профорієнтації, зробила його не тільки пізнавальним, а й емоційно піднесеним.
Протягом трьох наступних тижнів у містах і районах області було сформовано власні річні плани, за якими робота вже вирує та кипить. У цьому, власне, можна пересвідчитись на блозі проекту "ПрофіСтарт" за адресою: http://profistart.blogpost.com/.
Що чекати у проекті в майбутньому? У три етапи - протягом трьох навчальних років - триватиме робота учасників над груповими та індивідуальними проектами: профорієнтаційні екскурсії; проведення учасниками соціологічного дослідження (визначення найпопулярніших та найперспективніших професій у своєму місті/районі); участь у обласних вебінарах, скайп-конференціях; щомісячна презентація результатів виконаної роботи на сторінці проекту та у соціальних мережах Facebook, "ВКонтакті".
У кінці проекту - публікація об'єднаного електронного ресурсу "Карта професій нашого краю".
Вважаю, що спільні зусилля всіх партнерів у проекті "ПрофіСтарт" є гідним втіленням Стратегії державної кадрової політики, у якій поставлене завдання ліквідації молодіжного безробіття. Ми допоможемо шкільній молоді сформувати мотивацію до праці, прагнення жити і працювати на Херсонщині; сприятимемо професійному самовизначенню школярів та відповідальному ставленню молодих людей до планування власної професійної кар'єри за рахунок розширення знань про світ професій та спеціальностей, особливо актуальних на ринку праці області.
На 22 травня 2013 року призначено святковий фінал першого етапу "ПрофіСтарту" - але про це вже у частині другій...

Андрій Кличановський, заступник начальника відділу організації профорієнтації та профнавчання Херсонського обласного центру зайнятості // Бібліотечний форум. – 2013. №3. – С.16-17.

Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031