Проект Гете-інституту «Заочний абонемент»

Проект Гете-інституту «Заочний абонемент»

Сучасна бібліотека має враховувати зовнішні чинники, що впливають на її функції та відіграють значну роль у соціально-культурному розвитку громади. Сьогодні ми хочемо бачити бібліотеку центром спілкування місцевого співтовариства і, вже виходячи з цього, розвивати її можливості та послуги.
Хотілося б поділитися досвідом роботи в про¬екті «Заочний абонемент» Гете-Інституту, який реалізується винятково на території України. Ста¬ти партнером цього проекту - честь для будь-якої бібліотеки. Право бути в проекті, працювати за європейськими стандартами треба завоювати. І Херсонській ОУНБ ім. Олеся Гончара це вдалося. Вона є багаторічним учасником «Заочного абонемента», який надає право отримувати на термін дії однієї фази, а це рівно рік, високоякісні сучасні друкарські видання й аудіоматеріали з Німеччини за всіма галузями знань. Крім того, бібліотека може замовити додатково т. зв. медійні ящики за темами, що мають особливий попит у користувачів. Будь-який вид медїйної продукції, без обмеження, видається додому на термін до 45 днів. Користувач також може зробити індивідуальне замовлення на термін, який його особисто влаштовує.
«Заочний абонемент» підтримує спільні проекти бібліотеки з навчальними закладами міста - школами, ліцеями, вишами, а також з іншими організаціями, що цікавляться історією, літературою, культурою Німеччини і німецькомовних країн.
Проект повністю забезпечує ресурсами викладачів німецької мови, надає достатню кількість найрізноманітніших підручників тих видавництв, котрі допущені Міністерством освіти України для викладання в школах і вишах країни.
Що ж треба для того, щоб залучити їх до бібліотеки?
Враховуючи, що всі викладачі навчальних закладів підпорядковуються міському управлінню освіти, треба лише звернутися до працівника методичного відділу при такому управлінні та сповістити про те, що такий проект існує, запросити в гості й показати свої фонди, запропонувати можливі варіанти співпраці, адже план роботи методичного кабінету розробляється відповідно до вимог Міністерства освіти України. Головне - це підвищення професійного рівня викладачів німецької мови. Тому сучасні підручники, методичні розробки, відео- та аудіоуроки, розроблені методистами Гете-Інституту, стануть їм у пригоді. Разом з методистом методичного відділу ми розробили план спільних заходів, котрі відвідують викладачі всіх міських шкіл, в яких німецька викладається як друга іноземна мова.
Співпраця з ВНЗ нашого міста - Херсонським державним університетом (ХДУ) і Херсонським національним технічним університетом (ХНТУ) - розпочалася з особистих зустрічей із завідувачами кафедр, де викладається німецька мова, адже саме вони розробляють план роботи на навчальний рік. У бесіді з ними обговорюються ті теми, які цікавлять студентів і за якими можна було б провести спільні уроки, семінари, лекції.
Найактивнішими виявилися викладачі кафедр теорії і практики перекладу ХНТУ та німецької мови Херсонського академічного ліцею ім. О. В. Мішукова при ХДУ. Зауважмо, що вказаний ліцей є одним із 15 учасників проекту «Школи: партнери майбутнього» Гете-Інституту в Україні.
У результаті обговорень і змістовних дискусій було визначено такі теми: живопис, література, архітектурні пам'ятки Німеччини, проблеми її екології, видатні особистості та свята німецько-мовних країн. Було також укладено конспекти уроків за темами «Робота з картинами Дюрера І Вермеєра», «Музика танцю в живописі. Картини Ренуара, Дега і Тулуз-Лотрека»; лекції з історії німецької літератури «Німецькі письменники-антифашисти. Ліон Фойхтвангер», «Забуті імена Нобелівських лауреатів з літератури - Пауль Хейзе і Неллі Закс. Література XX століття», «На стику історії: життя і творчість братів Грімм і братів Манн» тощо.
Тема країнознавства німецькомовних держав представлена проектом уроку німецької мови «Великі міста Німеччини і їх основні пам'ятки. Берлін, Гамбург, Мюнхен» і відеоекскурсією по замках Німеччини «Живі свідки історії». З традиціями та звичаями відзначення основних свят цієї країни ми знайомимо за допомогою усних журналів за темами «Різдво в Німеччині», «Пасха і її колірна символіка». Найяскравішим і таким, що запам'ятовується, для наших гостей залишається свято Різдва, адже всі бїбліотеки-партнери отримують у цей період пасхальну посилку з Німеччини зі штоленом (різдвяним кексом) та іншими солодощами.
Нам приємно, що ці теми виявилися цікавими і для інших кафедр херсонських вишів. Студенти 1-го курсу кафедри практичної психології ХДУ щорічно відвідують ОУНБ ім. Олеся Гончара для проведення психологічного тренінгу за колірною гамою Гете «Психологія кольору», який виявився найвідвідуванішим з усіх запропонованих бібліотекою заходів. Адже колір, його характеристика і вміння використати колірну символіку задля досягнення мети, як з'ясувалося, є дуже важливими чинниками в сучасному житті молодих людей. Тренінг пройшли також інші студенти херсонських ВНЗ, коледжів та шкіл. А до теми «Історія холодної зброї на основі енциклопедії відомого австрійського зброєзнавця В. Бехайма» виявили цікавість курсанти Херсонської державної морської академії, з якими в нас зав'язалися дружні стосунки та намітилися плани на подальшу співпрацю.
Отже, вдало вибрані теми І форми роботи допомагають нам залучати в бібліотеку нових користувачів.
Свого часу керівник проекту «Заочний абонемент» в Україні Р. Анхут-Фрам надіслала листи-вдячності від Гете-Інституту нашим основним партнерам у Херсоні - ректорам вишів, директорам ліцеїв і шкіл, начальникам управління освіти Херсона та області. Ми сподіваємося, що такий знак уваги став хорошим стимулом для подальшої спільної роботи, адже цю традицію продовжує і новий керівник проекту С. Тайхман.
Ми завжди раді і постійним, і новим гостям у залах бібліотеки. Але хотілося б, щоб про «Заочний абонемент» дізналося якомога більше херсонців.
Це спричинило появу нової Ідеї щодо популяризації проекту. Відвідувачам ресторану «Ностальжі» під час місячника німецької кухні було запропоновано оригінальне меню з назвами страв німецькою мовою, зі світлинами видатних німців і їх висловлюваннями про їжу, фотографіями замків і парків Німеччини, і все це - в ретростилі, що цілком відповідає назві ресторану. Для цього з Києва був доставлений медійний ящик із кулінарними книгами німецької кухні, котрі стали не тільки оформленням залів ресторану, а й джерелом поповнення меню новими стравами. Назви страв, що сподобалися шеф-кухарю «Ностальжі», було перекладено російською мовою і внесено в меню ресторану. Цікаво, що переклад меню і назв страв зробили наші партнери - студенти 4-го курсу кафедри теорії та практики перекладу ХНТУ. В залах ресторану було оформлено куточки німецької кулінарії з фотоальбомами. Також протягом місяця інтер'єри закладу прикрашалися плакатами із зображеннями міст Німеччини, для відвідувачів звучали пісні німецькою мовою. Логічним завершенням місячника німецької кухні став вечір німецької культури. Спільна партнерська робота Гете-Інституту, ОУНБ Ім. Олеся Гончара й ресторану дала позитивні результати в справі популяризації німецької мови та німецької культури серед жителів обласного центру.
Ще один проект було присвячено живопису. Керівництво Херсонського обласного художнього музею ім. О. О. Шовкуненка з радістю відгукнулося на прохання бібліотеки про допомогу в організації та проведенні екскурсії німецькою мовою залами музею.
Автор статті, стипендіат Гете-Інституту саме за програмою «Мистецтво і культура на уроках німецької мови», мала можливість працювати в залах музеїв Кельна і Бонна, де навчали основ ведення Інтерактивних екскурсій. Використовуючи здобуті знання, ми намагалися у своїх уроках-екскурсіях застосувати всі навички роботи із живописом шляхом інтерактивного спілкування. Це пошук потрібної картини в залі за вступними завданнями, перевтілення в образи героїв картин, вигадування різних історій, сприйняття картин на слух і запах, вміння бачити сюжет за рамками картини. Головна вимога екскурсія має бути німецькою мовою. Для зацікавлених користувачів було вибрано 4 карти («Буря вщухає» І. Айвазовського, «Жіночий по трет» К. Маковського, «Скотний двір в Абрамцево" В. Полєнова, «Сім'я художника» К. Костанді біля яких і відбулося знайомство із творчістю художників. Біографію митців було представлен німецькою мовою, а про особливості творчої індивідуальності кожного з них розповідала вже співробітник музею. Відгуки про екскурсію були дуже позитивними.
Популярність проекту Гете-Інституту «Заочний абонемент» зростає, що сприяє залученню до бібліотеки дедалі більшої кількості користувачів. Вони приходять сюди не тільки для вивчення німецької мови, а й для того, щоб познайомитися з новими людьми, відкрити для себе щось нове про Німеччину.

О. Кордонюк, координатор проекту «Заочний абонемент» Гете-Інституту в Україні, Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара // Бібліотечна планета. – 2014. – №3. С.25.

Calendar

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30