Моє щасливе місце - бібліотека!
Моє щасливе місце - бібліотека!
Пропонуємо Вам своєрідну літературну історію-сповідь молодого бібліотекаря, яка власним прикладом переконує, що професія бібліотекаря є багатогранною та найчудовішою в світі. Можливо ця сповідь буде використана вами задля популяризації цієї чудової професії серед молоді.
Кожен студент, вступивши на перший курс, іде до найближчої книгозбірні готуватися до семінарів. Мені пощастило! Поряд з гуртожитком, де я проживала, знаходився найбільший інформаційний та культурний центр - Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека (ОУНБ) ім. О. Гончара. П'ять років я була її користувачем і насолоджувалася - привітні бібліотекарі, затишні інтер'єри, безкоштовний Інтернет, цікаві художні та фотовиставки.
Ще під час навчання в Херсонському державному університеті на історичному факультеті в мене з'явилося бажання знайти роботу. І перша установа, куди я звернулася, була вже рідна мені книгозбірня. Пройшовши успішно співбесіду на посаду бібліотекаря сектору соціокультурної роботи, через декілька днів я приступила до виконання своїх обов'язків. Усе було не таким як здавалося раніше. Переді мною неначе відкрили завісу, і я почала вже з іншого боку пізнавати цю «терра інкогніта» - бібліотеку. Це великий злагоджений механізм, де кожен гвинтик чітко виконує своє завдання. А головне - це креативний та творчий колектив однодумців. Мої старі стереотипи про бібліотеку і бібліотекарів та побоювання, що тут буде нудно, розвіялися як дим після того, як я дізналася, що таке сучасна бібліотека...
Навіть мій перший робочий день виявився нестандартним, насиченим та цікавим. Я потрапила до професійно-технічного училища з виїзним вечором-реквіємом пам'яті Героїв Крут: разом з колегою читали вірші, демонстрували відео, презентували нові книги, спілкувалися з учнями та викладачами.
Я з радістю поринула в бурхливе бібліотечне життя, де кожен день приносив нові знання та новий розвитрк. Позитивна та креативна бібліотечна атмосфера надихала, і я змінювалася, дивуючи саму себе. Я зрозуміла, що бібліотека - це безмежний простір для творчості, а сучасний бібліотекар - суперпрофесіонал, багатопрофільний фахівець, бо володіє незчисленними знаннями, вміннями та навичками. Я не знаю іншої професії, яка б ставила перед її представником такі високі та різнопланові вимоги. Починаю дійсно розуміти вислів: бібліотекар - це не просто професія, це спосіб життя. Бібліотека поглинає тебе і в результаті цього фагоцитозу ти стаєш іншою людиною, причому незрівнянно кращою.
Я можу відверто сказати, щоб виконувати свої обов'язки, мені доводиться бути універсальним фахівцем: психологом та педагогом, літературознавцем та істориком, актором та сценаристом, режисером та журналістом, оратором та рекламістом, медіаспеціалістом та дизайнером, спеціалістом зі зв'язків з громадськістю та менеджером, і навіть бібліотекарем. Відчуваю себе багатоликим Янусом. Можливо, ще не все мені вдається... але я вчуся, розвиваюся і вірю.
Бібліотека - це моє щасливе місце, де я в прекрасному бібліотечному братстві намагаюся служити своєму єдиному Богу - КОРИСТУВАЧЕВІ. І чого я тільки ради нього не навчилася робити: організовувати не тільки тематичні, літературно-мистецькі заходи, а й свята, інтерактивні зустрічі, дискусії, квести, експрес-побачення, зустрічі у форматі «жива бібліотека», майстер-класи, тренінги, читацькі марафони, бенефіси, огляди інтернет-ресурсів, віртуальні подорожі, Дні інформації, Дні спеціалістів, готувати прес-релізи та прес-анонси. Нещодавно я створила авторський проект із тайм-менеджменту «Мої 24 години» для бібліотечного вікенду. Користувач навіть і не здогадується, як я щоденно відточую інструменти піар-діяльності: флешмоби й постер-сесії, презентаційні й вуличні PR-акції та інші раніше мені незнайомі речі.
Щоб 24 години на добу користувач мав повну уяву, що саме бібліотека для нього проводить, я подаю інформацію на сайт, до друкованихта електронних ЗМІ. І все це для того, щоб піймати його в тенета бібліотеки та показати шлях до читання, а значить - до успіху.
Мені доводиться працювати з різними віковими, соціальними та професійними групами користувачів, і я повинна бути спеціалістом зі спілкування. Це ще одна з граней професії бібліотекаря. Це спілкування збагачує мене. Я не знаю іншої установи, крім бібліотеки, яка б мала такі можливості для особистісного розвитку... Ніколи не думала, що буду спілкуватися з послами різних країн... А сталося це саме в бібліотеці. Хоча і працюю недавно, а вже неодноразово проводила урочистості, які проходили у Херсонській ОУНБ ім. О. Гончара, з нагоди приїзду до нашого міста Надзвичайних і Повноважних Послів Киргизької Республіки, Чеської Республіки, США та Литовської Республіки в Україні.
Саме в бібліотеці мені пощастило познайомитися з визначними особистостями Херсонщини: письменниками, поетами, краєзнавцями, літературними критиками, науковцями, діячами культури тощо. Завдяки заходам, які проходили в формі «живої книги», я отримала можливість поспілкуватися з людьми, які пройшли складний життєвий шлях. Це й ветерани Чорнобильської АЕС, колишні в'язні фашистських концтаборів, ветерани найбільшої і найжахливішої в історії людства війни - Другої Світової, визволителі міста Херсрна. Я активно розвиваю соціальне партнерство, тісно співпрацюю з громадськими організаціями, культурними установами, творчими колективами, етнічними та соціальними групами. В результаті моє коло знайомств розширилося до неймовірних масштабів. Я маю можливість завжди бути в центрі подій. У новому проекті «Центр читання» мені довірили вести сторінку «Vip-персона рекомендує». А значить нові цікаві зустрічі мені гарантовані.
Моя діяльність не обмежується лише стінами книгозбірні. Я побувала в таких місцях, куди б нізащо не потрапила, працюючи в будь-якому іншому місці. Це й військова частина 3056 ВВ МВС України, де ми, завдяки співпраці з місцевим бібліотекарем, регулярно проводимо різноманітні заходи, це й школа-інтернат для дітей-сиріт, і Херсонський Кіш Українського козацтва. А нещодавно бібліотечні шляхи привели мене за грати... Незвичайним був досвід проведення вечора-портрету, присвяченого Богдану Хмельницькому, в Дар'ївській виправній колонії. Було важко вийти за межі своєї зони комфорту, але я пересилила себе. І недарма! Побувавши в колонії, керівництво якої радо нас прийняло, я подолала деякі особисті стереотипи щодо засуджених. Нам зробили невеличку екскурсію територією колонії. Ми навіть завітали до бібліотеки, якою опікувався ерудований чоловік, позбавлений волі. Це мене дуже вразило! Ми побачили власноруч виготовлені засудженими ікони з дерева, які знаходилися в місцевій церкві. Я отримала масу незвичних для себе емоцій!
Створити блог або бук-трейлер, написати цікаву та приваблюючу інформацію на веб-сторінці, працювати з аудіо, відео та графічним редакторами, користуватися ксероксом, сканером, принтером, відеотехнікою, фототехнікою - цьому, і не тільки, я навчилась у книгозбірні. Це все допомагає мені розвиватися та йти в ногу з часом!
В організації соціокультурної роботи я намагаюся використовувати і краєзнавчі матеріали. Тут я зіштовхнулася з проблемою недостатньої кількості видань та інформації. Тому в мене все частіше виникали думки написати щось самій, використовуючи архівні матеріали. Найбільше у мене було бажання розкрити відносини держави та церкви міста Херсона в буремні 20-ті роки минулого століття в період формування тоталітарної системи. Саме робота в бібліотеці підштовхнула мене до написання історичного роману. На сьогоднішній день у мене вже є значний його доробок.
Саме в книгозбірні на мою долю випали ще й спортивні перемоги, що додало мені більшої впевненості в собі. Я другий рік поспіль займаю призові місця в обласній спартакіаді працівників культури з, так би мовити, інтелектуальнрго виду спорту - шахів. Раніше я про таке і не мріяла...
Ще завдяки бібліотеці я змінююся не тільки внутрішньо. Я стала більше приділяти уваги своїй зовнішності та стилю, бо мій імідж - це імідж бібліотеки!
Книгозбірня займає все більше мого простору, вона навіть проникла в моє особисте життя. Мій чоловік став фанатом, але я не ревную, бо він фанат моєї бібліотеки. Олексій активно долучається до різноманітних креативних заходів, які проходять як у стінах бібліотеки, так і за її межами. Він брав участь у флешмобі на підтримку читання в торгово-розважальному центрі «Фабрика». Також Олексій виступив у ролі фотографа та організував фотосесію бібліотечних працівників з метою популяризації нашої книгозбірні. Два тижні неймовірних зусиль і в результаті нам вдалося створити фотопрезентацію, яка була представлена на урочистостях з нагоди Всеукраїнсько-го дня бібліотек. З нею можна ознайомитися на бібліотечному каналі Youtube. Олексій залюбки погодився знятися зі мною в проморолику «Бронюєш видання - бронюєш майбутнє», який рекламує дистанційну послугу бронювання бібліотечних виЬань та змінює уявлення про бібліотечний сервіс. Зараз він уже планує нові проекти разом з моїми колегами.
Вже рік, як я отримала диплом історика, але думок, щоб піти з бібліотеки немає, бо я отримую тут повну реалізацію та задоволення. Навпаки, з'являються думки про отримання бібліотечної освіти. Я запитую себе, чому я не обрала цю професію раніше? Подумавши, даю таку відповідь: уявлення про професію бібліотекаря були у мене дуже приблизні та стереотипні - професія рутинна та нудна, в суспільстві вона теж не вважалася престижною, сама назва професії виглядала якоюсь архаїчною та несучасною. Зараз уявлення про професію, завдяки впровадженню інформаційних технологій, у соціумі дещо змінюється. Але, вважаю, що бренд бібліотечної професії ще не розкручений. Книгозбірням потрібні фахівці, але ж не всі потрапляють до бібліотек і не всім щастить так, як мені... Тепер я знаю, що робота бібліотекаря - це постійне удосконалення, це розвиток творчих, комунікативних та інтелектуальних здібностей. Я хочу, щоб моя позитивна «скринька Пандори», яку відкрила бібліотека, ніколи не закривалась. Тому тут і залишуся. І ви, якщо ще не працюєте в бібліотеці, зважуйтеся та приходьте. Не пошкодуєте! Бо кращого місця просто не існує.
Леся Ясинецька-Єгорова, бібліотекар 2-ої категорії сектору соціокультурної діяльності відділу обслуговування користувачів Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. – 2016. – №3. – С.60-61.