м. Херсон
3 квітня 2018 року відзначається 100-річчя від дня народження видатного українського письменника Олеся Терентійовича Гончара (1918-1995). З нагоди роковин славетного українця бібліотеки Херсонської області приєдналися до великої літературної естафети “Гончар крокує Херсонщиною”, ініційованої комунальним закладом “Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара” Херсонської обласної ради.
Не лишилася осторонь від цієї шляхетної акції і Херсонська централізована бібліотечна система: в багатьох наших філіях протягом 14-21 березня відбулися різноманітні заходи на вшанування письменника. Херсонською централізованою бібліотечною системою було розроблено сценарій загальносистемної години пам'яті "За мить щастя", яка пройшла в багатьох бібліотеках; бібліотекарі філій також розробляли власні заходи й акції на вшанування письменника.
Бібліотека № 6 першою, з-посеред інших бібліотек, провела присвячену видатному письменникові годину пам'яті "За мить щастя". Особливо зацікавила відвідувачів мультимедійна складова години пам’яті: відеозаписи, фрагменти інтерв’ю Олеся Терентійовича для телебачення, підготована бібліотекарями презентація. Надзвичайно сподобався школярам також буктрейлер книги "Модри Камень": вперше вони побачили, що в такий спосіб можна рекламувати не лише сучасне кіно, але й книгу. Комишанська бібліотека-філія провела захід "За мить щастя" для старшокласників школи № 26 19 березня.
(https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=559500357762969&id=100011090280947&pnref=story).
Відділ обслуговування юнацтва Центральної бібліотеки ім. Лесі Українки також гостинно запрошував студентів Херсонського політехнічного коледжу та усіх херсонців, зацікавлених життям і творчістю видатного письменника. Попри негоду, чимало гостей зібралися в бібліотеці, щоб разом поринути в чарівний світ Українського Півдня, яскраво змальований у творах Олеся Терентійовича. Почесним гостем заходу став відомий літературознавець – професор Ярослав Голобородько, який розповів чимало цікавого про творчість Гончара, з яким йому пощастило зустрічатися.
(https://www.facebook.com/yunoshu.cbs/posts/1692401074177667).
Працівники Бібліотеки-філії сімейного читання № 1 організували годину пам`яті "За мить щастя" для старшокласників школи № 24. За допомогою слайдової презентації гості ознайомилися з життєвим і творчим шляхом видатного письменника, переглянули буктрейлер до книги "Собор", згадали твори видатного письменника, які були написані на Херсонщині. А завершилася зустріч піснею Володимира Івасюка на слова Олеся Гончара "Я завтра піду на Вкраїну".
(https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=958080341036254&id=572645159579776)
Година пам`яті та супровідні заходи успішно пройшли й у Бібліотеці № 2, гостями якої були курсанти Херсонського морехідного училища рибної промисловості. Бібліотека № 3 вирішила нагадати своїм читачам, що Олесь Гончар звертався до найістотніших проблем життя молодої людини. Тож з творами Олеся Терентійовича завдяки бібліотекарям знайомилися учні 11 класу школи № 46.
Незважаючи на складні погодні умови до Бібліотеки № 11 на годину пам'яті завітали юнаки та дівчата з ліцею харчової промисловості. Особливо приємно, що захід відбувся в атмосфері пошуку, обговорення і дискусії. Бібліотекарі проводили паралелі з сьогоденням, згадали також інших зарубіжних та українських письменників, які надихалися військовою тематикою. Були й завдання на логіку, а це прекрасна можливість для студентів попрацювати в групах, висловити свої припущення, посперечатися і насолодитися процесом пізнання.
(https://www.facebook.com/biblio11/posts/1831182440514160)
Незвично підійшла до проведення заходу Бібліотека № 13 ім. Бориса Грінченка. Година пам'яті відбулася в залі, що його гостинно надав Херсонський обласний краєзнавчий музей, а про життя і творчість Олеся Терентійовича розповідали не лише бібліотекарі, але й завідувач літературного відділу музею Галина Мартинова. Тож запрошені на захід старшокласники мали змогу побачити особисті речі письменника, його листи до дружини, подивитися на справжні "тронку" та "герлигу".
(https://www.facebook.com/pg/Library-13-285704784787975/photos/?tab=album&album_id=2098129530212149)
Бібліотека № 14 вирушила на зустріч до старшокласників школи № 13. Учні мали змогу послухати уривки з романів Олеся Гончара написані на Херсонщині, переглянути слайдову презентацію про видатного письменника. Бібліотека № 15 завітала до учнів 10-го та 11-го класів Херсонського Таврійського ліцею мистецтв. Учні переглянули інтерв’ю з Валентиною Гончар (вдова Олеся Терентійовича), яка розповідала про творчість чоловіка, про те, що він був справедливим, чесним письменником, вважав себе представником поетичного реалізму (на фото).
Бібліотекарі філії № 19 провели годину пам'яті для учнів 9-го класу школи № 55. А ось Богданівська, Сонячна та Петрівська сільські бібліотеки провели захід для учнів школи № 43 об’єднавши зусилля. До залів Сонячної бібліотеки завітали старшокласники, які ділилися своїми знаннями про Олеся Терентійовича, здобутими в школі та завдяки самоосвіті, а наприкінці заходу пройшли бліц-опитування за творчістю Гончара.
(https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2113991212216444&id=1740257636256472)
Окрім циклу заходів загальносистемної години пам’яті, окремі філії готували й власні акції з популяризації спадщини Олеся Терентійовича.
Першою серед бібліотек міста підхопила Велику літературну естафету "Гончар крокує Херсонщиною" дитяча бібліотека № 21. У своєму заході вона підкреслювала, що Олесь Терентійович писав насамперед для українського юнацтва й чимало його творів – це "романи дорослішання". Вже кілька генерацій українців зросли маючи за приклад героїв Гончара – своїх однолітків. З такими міркуваннями бібліотекарі бралися до організації заходу "Письменник світла" для учнів 8 класу школи № 33.
(https://www.facebook.com/biblioteka21/posts/980468632108308)
З'ясувалося, що учні знайомі з відомими творами Гончара про наш край: романами й повістями "Таврія", "Перекоп", "Тронка", "Берег любові", "Бригантина", "На косі". Херсонські учні пишаються тим, що наш край постає на сторінках книг, що їх знають та вивчають їхні однолітки по всій Україні.
В Центральній бібліотеці імені Лесі Українки представили увазі відвідувачів книжкову виставку "Душа тисячоліть шукає себе в слові". Вона належним чином висвітлює головні етапи життєвого й творчого шляху Гончара, а також демонструє прижиттєві й нові видання його неперевершених творів. Тож бібліотекарі активно запрошували відвідувачів у Відділ обслуговування Центральної бібліотеки ім. Лесі Українки, де вони змогли не лише переглянути виставку, але й перегорнути сторінки добре знайомих класичних творів майстра чи відкрити для себе раніше не прочитані книги блискучого українського автора.
(https://www.facebook.com/cls.ks.ua/posts/1624727804281667)
Бібліотека № 6 вирішила не обмежуватися загальносистемною годиною пам'яті. Відвідувачі бібліотеки дізналися багато цікавого про одного з найвизначніших українських прозаїків минулого сторіччя також з перегляду літератури "Дзвони Гончаревих святинь".
В межах Великої літературної естафети "Гончар крокує Херсонщиною" у читальному залі Бібліотеки № 13 оформлено перегляд літератури "Собор душі Олеся Гончара". Бібліотекарі активно запрошували херсонців приєднатися до кола читачів цієї книгозбірні та, водночас, віддати належну шану великому письменникові, твори якого завжди цікаві нашим землякам.
(https://www.facebook.com/pg/Library-13-285704784787975/photos/?tab=album&album_id=2093522677339501)
Бібліотека № 9 підготувала відкритий перегляд літератури з оригінальною назвою "Олесь Гончар є архетип, знакова особистість і бренд". Бібліотека № 11 не лише провела загальносистемну годину пам'яті, але й підготувала власний огляд літератури "Людина великого серця". Бібліотека № 14 також представила учням школи № 13 перегляд літератури "Геніальний майстер слова". Користувачі Бібліотеки № 5 мали змогу ознайомитися з переглядом літератури "Собори наших душ" і оглянути книги письменника та довідатися маловідомі факти з його життя і творчості. В Бібліотеці № 23 запрацювала книжково-ілюстративна виставка до ювілею Олеся Гончара, а увазі читачів та на їх розсуд була представлена велика кількість публіцистичних матеріалів, літературознавчих документів і творів славетного письменника.
Таким чином, загальносистемна година пам’яті "За мить щастя" в межах Великої літературної естафети "Гончар крокує Херсонщиною" відбулася в чотирнадцяти бібліотеках-філіях Херсонської централізованої бібліотечної системи. Частина цих бібліотек, окрім загальносистемної акції, використовували й інші форми роботи для популяризації імені й спадку Олеся Гончара.
Також ще чотири бібліотеки, які не брали участі в загальносистемній годині, організували інші заходи (зіркове портфоліо, книжкові виставки, тематичні перегляди літератури) на вшанування пам'яті письменника.
Важливим елементом заходів була їхня успішна популяризація в соціальних мережах. Публічні сторінки бібліотек філій робили анонси, а після успішного проведення заходів – публікації про них. Координація роботи в соцмережах здійснювалася зі сторінки "Херсонська централізована бібліотечна система", яка двічі (2 та 14 березня) анонсувала долучення бібліотек міста до естафети, а протягом 15-21 березня публікувала звіти про проведені заходи в окремих філіях.
(https://www.facebook.com/pg/cls.ks.ua/photos/?tab=album&album_id=1628799820541132)
Бібліотекарі міста констатують, що марними виявилися побоювання ніби спадок Олеся Терентійовича може стати нецікавим та забутим. Нові покоління як і раніше звертаються до творчості письменника, насолоджуються його живою українською мовою. Між учнями з романів Гончара та сучасними учнями вже більше півстоліття, але як і раніше читачів турбують їхні долі, як і раніше юні читачі вчаться долати труднощі на їхньому прикладі.
Отже, участь Херсонської централізованої бібліотечної системи у Великій літературній естафеті "Гончар крокує Херсонщиною" слід визнати вдалою й корисною як для бібліотекарів та постійних користувачів бібліотек, так і для херсонської міської громади в цілому.