Бібліотеки Верхньорогачицького району

за 2012 рік

Захистимо права дитини

З 10 по 14 грудня 2012 року в Україні відзначався Всеукраїнський тиждень права. Районна бібліотека для дітей підготувала та провела цикл заходів, присвячених правам дітей. В понеділок, 10 грудня, проведено  пізнавально-розважальну програму "В країні дитячих прав для учнів 3-а та 4-б класів Верхньорогачицької гімназії. Учасникам були показані цікаві мультфільми про права дітей, про дотримання вимог Законів України, потім діти грали в гру "Склади малюнок" - відповідали на казкові питання і складали з них ілюстрації до казок.
12 грудня була проведена аналогічна казкова вікторина для учнів І - IV класів Верхньорогачицької загальноосвітньої школи № 2. Для дітей були підготовлені мультфільми, вікторини, цікаві ігри.
В центральній районній бібліотеці та бібліотеці для дітей оформлено книжкові виставки "Права людини основне надбання держави". З читачами проводяться індивідуальні бесіди про права людини.

Т.Кононенко, методист центральної районної бібліотеки // Рідний край. – 2012. – №52 (21 груд.). С.3.

Підтримуємо сільські заклади культури

Відділ культури і туризму районної державної адміністрації проводить цілеспрямовану роботу щодо збереження мережі закладів культури у сільській місцевості та поліпшення їх матеріально-технічного стану. Мережу закладів культури району складають 3 селищних будинки культури, 4 сільських будинки культури, 7 сільських клубів, в яких працюють 12 спеціалістів, та 3 селищних бібліотеки і 11 сільських бібліотек, в яких працюють 14 спеціалістів. Вільними залишаються вакансії завідувачів Георгіївським, Михайлівським та Чистопільським сільськими клубами.
Відповідно до плану роботи та з метою надання методичної допомоги ми щоквартально проводимо семінари для працівників сільських закладів культури із залученням мультимедійного обладнання для ознайомлення з передовим досвідом закладів культури області та інших регіонів України.
Щороку перед початком формування сільських бюджетів відділ культури і туризму райдержадміністрації направляє листи селищному та сільським головам з проханням забезпечити фінансування закладів культури, що знаходяться на підпорядкованій їм території, а саме: придбання технічних засобів, нової літератури, оформлення передплати періодичних видань та інше.
Протягом 2012 року для покращення матеріального стану закладів культури району проведено ряд заходів. На ремонт приміщень селищних бібліотек та будинків культури витрачено 15,2 тис. грн. У Чистопільському та Кожум'яцькому сільських клубах на поточний ремонт використано 3,7 тис. грн., в Зеленівському сільському будинку культури відремонтовано елементи даху (частково замінено шифер), гурткову кімнату, малий зал та кабінет директора на загальну суму 5 тис. грн. Для Ушкальського будинку культури придбано більярдний та тенісний столи на суму 9,9 тис. грн., обігрівач "УФО" на суму 0,6 тис. грн., здійснено передплату періодичних видань на суму 0,3 тис. грн., проведено ремонт приміщення на суму 3 тис. грн.
Для Первомаївського сільського будинку культури придбано ноутбук, сценічний одяг, завісу для сцени, мікшерний пульт на суму 16,8 тис. грн., розроблено проектно-кошторисну документацію для ремонту будівлі кінотеатру на суму 36 тис. грн. У І кварталі 2012 року для Первомаївської сільської бібліотеки були придбані книги на суму 3,8 тис. грн., в IV кварталі виділено ще 5,6 тис. грн. для поповнення книжкового фонду. Бережанська сільська рада запланувала придбати музичну апаратуру на суму 9,1 тис. грн. для Бережанського сільського будинку культури та Новознам'янського сільського клубу. Для всіх бібліотек, які знаходяться на території цієї сільської ради, здійснена передплата періодичних видань на суму 450 гривень. Самійлівська сільська рада запланувала кошти на заміну вікон у Павлівському сільському клубі, бібліотеці та в Самійлівській бібліотеці на суму 22,5 тис. грн. Самійлівській бібліотеці буде передано комп'ютер, який знаходиться в сільській раді.
Відділ культури і туризму райдержадміністрації надає постійну методичну допомогу закладам культури району проводячи показові заходи, на які запрошуються працівники культури району. Так, у червні 2012 року центральна районна бібліотека проводила презентацію книги нашого земляка К.І.Сушка «Ойкумена». На цей захід були запрошені працівники сільських бібліотек. Методичний кабінет районного будинку культури надає допомогу при проведені щорічного районного огляду «Мистецтво рідного села», аналізуючи культурно-освітню діяльність та надаючи методичні рекомендації з питань організації роботи.
З метою поліпшення координації роботи селищних та сільських бібліотек в центральній районній бібліотеці у 2012 році введено посаду методиста.
Маємо надію, що і наступного року завдання щодо стабільної роботи сільських закладів культури ми будемо вирішувати спільно з селищним та сільськими головами.

О. Парасочка, начальник відділу культури і туризму районної державної адміністрації // Рідний край. – 2012. – №51 (14 груд.). – С.2.

Молодь проти СНІДу

На минулому тижні працівники відділу у справах сім'ї, молоді та спорту райдержадміністрації, центральної районної бібліотеки та районного центру соціальних послуг для сім'ї, дітей та молоді провели у гімназії, загальноосвітній школі №2 та бібліотеці цикл заходів з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом.
30 листопада у центральній районній бібліотеці відбулось засідання "крулого столу", на яке були запрошені молоді працівники організацій та установ нашого селища. Начальник відділу у справах сім'ї, молоді та спорту райдержадміністрації А.Г. Павленко повідомила про те, що засідання відбуватиметься під гаслом «Молодь проти СНІДу». Вона також ознайомила присутніх з програмою роботи "круглого столу".
У вступному слові завідувач районною дитячою бібліотекою Л.П. Ничик розповіла про те, що працівники бібліотеки мають можливість запропонувати всім бажаючим літературу з даної тематики, а до Всесвітнього дня боротьби з  СНІДом в ценрапьній  районній бібліотеці  підготовлена тематична виставка.  Потім до молоді звернулась лікар-інфекціоніст центральної районної лікарні Т.М. Мігель . Вона розповіла про саму суть цього інфекційного захворювання, про способи і шляхи передачі ВІЛ-інфекції від людини до людини, про те, як ВІЛ-інфіковані у разі невжиття лікувальних заходів набувають захворювання на СНІД. Вона повідомила, що зараз на обліку у центральній районній лікарні перебуває 34 ВІЛ-інфікованих, в т. ч. двоє дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів. ВЇЛ-інфіковані перебувають переважно у віці 28-45 років. Крім того на даний момент в районі є двоє хворих на СНІД. ВІЛ-інфекція особливо прогресує тоді, коли людина має й інші інфекційні захворювання, насамперед туберкульоз, або ж коли наркозалежні користуються одним і тим же шприцом. В цілому ж сучасна медична наука і практика має все необхідне для того, щоб ВІЛ-інфіковані мали можливість жити нормальним життям. Але для цього необхідно постійно лікуватись. Тамара Миколаївна розповіла про спілкування лікарів з ВІЛ-інфікованими, про важливість психологічної підтримки тих, хто знаходиться на обліку, про необхідність та доцільність антиретровірусної терапії. Вона також відповіла на запитання учасників засідання "круглого столу", зробивши особливий наголос на тому, що надійним захистом від СНІДу є сама людина, яка веде здоровий спосіб життя, користується засобами захисту. А потім всі разом переглянули відеофільм «Молодь проти СНІДу».
Удругій частині засідання "круглого столу" мова пішла про насильство, зокрема в сім'ях, що на сьогодні теж є актуальною проблемою. Підтвердженням цьому є той факт, що саме в ці дні проводиться акція «16 днів без насильства». Про види насильства та про те, як насильству протистояти, розмовіли фахівець з соціальної роботи районного центру соціальних послуг для сім'ї, дітей та молоді М.Б. Музика і головний спеціаліст цього центру А. Г. Голуб. Особливий наголос було зроблено на недопустимості насильства над дітьми. Ці розповіді також були підкріплені відеофільмом, в якому засуджувалися всі види насильства.

На знімках: фрагменти засідання "круглого столу"; Р. Богданов  // Рідний край. – 2012. – №50 (07 груд.). – С.4.

Не згасне пам'яті свіча

Пам'ять - нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Багато сторінок написано криваво-чорним кольором. Масове голодування почалося в грудні 1931 року і тривало до вересня 1933. 22 місяці народ страждав, мучився, вмирав. Моторошно подумати, але навесні 1933 року, коли настав пік голоду, на Україні щодня вмирало голодною смертю 25 тис. чоловік, щогодини -1 тисяча, щохвилини - 17. Голод забрав протягом 1932-33 років, за різними підрахунками, від 7 до 10 мільйонів людських життів.
Подіям тих страшних часів був присвячений урок пам'яті "Не згасне пам'яті свіча", який проводила центральна районна бібліотека для учнів Верхньорогачицької гімназії. В пам'ять про загиблих у ті чорні часи були запалені свічки. Ведучі розповідали про те, що творилося в лихоліття 1932-1933 років. Працівники бібліотеки зробили огляд літератури, а також розповідали про районну книгу пам'яті "Голодомор - це не міф", про спогади очевидців, які опубліковані в книзі, учасникам заходу був показаний документальний фільм "Голод 33-го".

Н. Левадна, директор центральної районної бібліотеки // Рідний край. – 2012. – №49 (30 листоп.). – С.2.

День, коли болить душа і плаче серце

У Пермоваївській сільській бібліотеці було проведено виховний захід "Запалімо свічки пам'яті". Цей захід провели завідуюча сільської бібліотеки Інна Олексіївна Бондаренко та художній керівник будинку культури Тамара Іванівна Чабан. У проведенні заходу взяли участь учні 7 класу Первомаївської ЗОШ Олена Копійка, Юрій Щербаков, Діана Полиняк, Леся Капіберда.
Багато в нашій країні є свят світлих і радісних, але 24 листопада - день, коли болить душа і плаче серце народу. Це день пам'яті жертв голодомору. Страшні 30-ті роки XX століття!.. Людям довелося пройти через зраду країни і близьких, злидні і постійний страх. Жахливо, що за гаслом "наздоженемо і переженемо" стояла смерть мільйонів. Села стали експериментальною зоною. Це був експеримент за право на життя української народу. Жили за законом джунглів: виживає найсильніший. У світі немає іншої такої країни, де ледь не кожен метр землі покритий безіменними могилами. Хрестів над ними не ставили, не встигали. До цвинтаревих книг імен не вносили - у живих не було сил.
Голод охопив територію населенням 60 млн. осіб, а кількість жертв досягла за джерелами іноземних досліджень 25 млн. осіб. Навесні 33-го року в селах від голоду помирало щодня 25 тис осіб, щогодини- 1000 осіб, щохвилини 17 людей.
Т. І. Чабан на заході згадує розповідь своєї бабусі про ті страшні часи. "У моєї бабусі Анастасії Олексіївни було 13 дітей. Вони жили у Волинській області. У 33- му році, коли не було що їсти, ходили по лісах і болотах в пошуках їжі, копали корінці, дерли лозу та кору з дерев і варили, діставали маленьке насіння з шишок ялини та сосни, товкли у ступці насіння, корінці лободи, жолуді. І з усього цього ліпили щось на зразок хлібців. їсти такий хліб було дуже важко, він не ковтався, наче був зроблений з піску, був гіркий. Великим щастям було знайти їжака або впіймати птаха, яких можна було з'їсти. Цей страшний рік забрав у моєї бабусі 10 дітей... Страшно було слухати цю розповідь, не те що пережити її насправді".
Вмирали цілими сім'ями, родинами, вулицями, селами. По селах їздили підводи і збирали трупи. Нерідко, щоб не вертатися вдруге, до тієї самої хати, на підводи клали ще живих людей, відвозили до ями і кидали разом із мертвими. Гудуть дзвони совісті, гудуть...
Голод 1933-го чорніє великою плямою на демографічній карті України, втрат від цього ще не вдалося повернути - ні матеріальних, ні тим більше людських.
Ми живемо в інший час і не причетні до тих страшних часів. Тому іноді так важко достукатись до сердець наших сучасників. Але ми повинні все пам'ятати і зробити так, щоб такі страхіття більше ніколи не повторилися.

І. Бондаренко, завідуюча сільською бібліотекою // Рідний край. – 2012. – №49 (30 листоп.). – С.2.

До Дня української писемності та мови

9 листопада, в День української писемності та мови, до селищної бібліотеки №1 зівітали учні четвертого класу Верхньорогачицької загальноосвітньої школи №2. Разом з їх класним керівником Інною Іванівною


На знімку: діти обрали для себе улюблені книжки.

Дубиною ми запросили дітей до розмови про українську літературу та українських письменників. Ми розповіли учням про виникнення української писемності, про розвиток сучасної української літературної мови та її поширення в нашій країні. Я організувала для дітей своєрідну екскурсію по бібліотеці, поцікавилась, які книги і яких українських письменників вони хотіли б почитати, розповіла про наявний книжковий фонд у бібліотеці.
Учні розповідали легенди, вірші, загадували загадки, які вони підготували до Дня українмької писемності та мови. Приємно було відчувати та помічати, що їм цікаво відкривати для себе нові сторінки з історії української писемності та мови.

В. Мульська, завідувач Верхньорогачицькою селищною бібліотекою №1 // Рідний край. – 2012. – №47 (16 листоп.). – С.3.

Створено клуб ветеранів-культпрацівників

Поволі падає золоте листя і вкриває замріяну землю розкішним пухнастим килимом, у якому ніби загубилися ніжні посмішки наших сьогоднішніх гостей - ветеранів культурної ниви, які зібралися в читальному залі районної бібліотеки на перше засідання свого клубу.
Гостей зустрічали працівники районної бібліотеки в українських костюмах. Вони радо вітали своїх колег гарними, теплими словами. Працівники районного будинку культури подарували гостям свої пісні.
Учасники засідання обговорювали план подальших дій, які теми хотіли б порушитти на наступних засіданнях клубу. Був показаний фільм про минуле нашого селища, відзначення видатних дат у його історії. Присутні отримали домашнє завдання: придумати назву своєму клубу. Наступне засідання відбудеться у грудні.
Міріади грайливих сонячних блискіток розсипалися в цей день в читальному залі і наповнювали очі присутніх радістю, а осінній день був осяяний щирими посмішками молодих та досвідчених працівників культурної ниви.

Н. Левадна, директор центральної районної бібліотеки // Рідний край. – 2012. – №47 (16 листоп.). – С.6.

Відзначили День українського козацтва

Щорічно 14 жовтня, в день свята Покрови Пресвятої Богородиці, в Україні відзначається день українського козацтва. До цієї дати в районній бібліотеці для дітей підготовлено перегляд літератури "Ми - нащадки козацької слави". З оглядом літератури про козаків, їх подвиги, звичаї, побут до шестикласників Верхньорогачицької гімназії завітала завідуюча районною бібліотекою для дітей Л.П. Ничик. Вона розповідала дітям про книги, в яких у гостросюжетній та пригодницькій манері описуються подвиги славних, сміливих хлопців, які пліч-о-пліч з дорослими боролися проти поневолювачів за свободу України в часи Запорозької Січі. Такі книги виходять у бібліотечній серії "Козаченьки" і їх можна прочитати, завітавши до бібліотеки. Наприкінці учні взяли участь у вікторині "З історії козацтва".
На початку нового навчального року шкільна бібліотека Верхньорогачицької гімназії та районна бібліотека для дітей затвердили координаційний план з основ бібліотечно-бібліографічних та інформаційної культури учнів. Відповідно до нього 8 жовтня 2012 року проведено спільний урок бібліотечно-бібліограaічної грамотності "Як створюється книга", де учнів ознайомили з правилами користування книгою, кращими зразками книжкової продукції та процесом створення книги.
В процесі заходу на мультимедійному обладнанні був показаний фільм з даної тематики. Бібліотекарі районної бібліотеки для дітей І.М. Голік та бібліотеки Верхньорогачицької гімназії Т.О. Черниш провели бесіду про чарівний світ, який дарує книга, та роль бібліотеки в житті людини. Діти залишилися задоволені та пізнали багато нового про історію створення книги.

Н. Левадна, завідуюча центральною районною бібліотекою // Рідний край. – 2012. – №42 (12 жовт.). – С.4.

Свято у бібліотеці

26 вересня 2012 року у нас в школі відбулося свято бібліотекаря. Ми усім класом вирішили поздоровити нашу берегиню книжок - бібліотекаря Чистопільської сільської бібліотеки Т.І. Горнову (на знімку). Тетяна Іванівна влаштувала для дітлахів справжнє свято.
Увесь наш клас відгадував загадки, грали у різні ігри, читали цікаві оповідання, а за все це отримували корисні подарунки, смачні гостинці. Ой як весело усім було! А ще Тетяна Іванівна запрошувала всіх - і дорослих, і малят відвідувати сільську бібліотеку. Там можна пізнати багато цікавого.

Микола Колокот, учень 4-го класу Чистопільської ЗОШ // Рідний край. – 2012. – №42 (12 жовт.). – С.6.

30 вересня — Всеукраїнський день бібліотек

Шановні працівники бібліотечної мережі району! Від щирого серця вітаємо вас з Всеукраїнським днем бібліотек! Завдяки вам ми маємо можливість отримати необхідну для користування літературу, ширше пізнати світ, поповнити свої знання.
Щиро дякуємо вам за високий професіоналізм, безмежну подвижницьку відданість своїй справі.
Разом із вами це свято відзначає багатотисячний загал читачів, вихованих в дусі поваги до бібліотек - храмів книжкової мудрості.
Від щирого серця бажаємо вам витримки і наснаги у подальшій роботі по збереженню та примноженню бібліотечних фондів району. Міцного здоров'я й щастя. Хай у ваших домівках щодня буде тепло і затишно.

Голова районної державної адміністрації М.Д. Романій, Голова районної ради В.В. Кондратенко // Рідний край. – 2012. – №40 (28 верес.). – С.4.

Відкриваємо шлях до книги

30 вересня, в день Віри, Надії, Любові та їх матері - богині мудрості Софіїї, в нашій країні традиційно відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Це свято свідчить про глибоку повагу народу до своєї духовної спадщини, освіти, науки і культури, а також про визнання історичної ролі бібліотеки в житті суспільства. Сьогодні книгозбірні - це інформаційні, культурні, освітні заклади, які роблять вагомий внесок у розвиток українського державотворення, сприяють розбудові громадянського суспільства. Ми є справжніми помічниками та порадниками на шляху до вершин знань і мудрості, провідниками у світ нового і непізнаного. Саме бібліотекарі допомагають читачам бути обізнаними у сучасних проблемах, пізнавати реальну картину світу. Нині бібліотеки є тими інформаційними ланками, які роблять діяльність органів влади прозорою і відкритою для населення, знайомлять з новими Законами та з суспільним життям. Подальший розвиток бібліотечної справи - це запорука розвитку суспільства. За своїм природним призначенням бібліотеки є потужним знаряддям демократії, гармонізації суспільних відносин, важливим чинником інтелектуального, духовного і естетичного збагачення кожної нації. Доносячи до людей увесь спектр різноманітних інформаційних потоків і державотворчих ідей, розкриваючи реальну картину світу, ми сприяємо всебічному розвитку особистості, вихованню кращих громадських якостей і патріотичної свідомості населення.
Основними напрямками роботи бібліотек району є залучення до читання підростаючого покоління, організація роботи клубів за інтересами, пропаганда здорового способу життя серед молоді. Своїм великим професійним досвідом з молодими спеціалістами, які працюють в центральній районній, селищних та сільських бібліотеках, завжди залюбки ділиться найдосвідченіший спеціаліст Надія Іванівна Сурган, яка вже майже 40 років працює бібліотекарем.
Хотілося в цей день згадати людей, які все своє трудове життя віддали бібліотечній справі, а зараз знаходяться на заслуженому відпочинку: Н.А. Шакун, Р.П. Міщенко, К.Д. Семенова, Т.Д. Онищенко, О.Т. Конченко, Л.М. Гончарова, Л.І. Давидко, С.С. Дорошенко, О.М. Кривоспицька.
Тож вітаю вас, шановні колеги, з Всеукраїнським днем бібліотек. Бажаю вам міцного здоров'я, довголіття, сімейного затишку, родинного тепла, дружнього взаєморозуміння та підтримки. Наша професія надзвичайно важлива для суспільства і відкриває шлях до книги - джерела споконвічної мудрості та знань!

Н. Левадна, директор центральної районної бібліотеки // Рідний край. – 2012. – №40 (28 верес.). – С.4.

Чергове засідання міні-клубу

12 вересня 2012 року у центральній районній бібліотеці відбулося чергове засідання міні-клубу, створеного при громадській приймальні Партії регіонів. На зустрічі за круглим столом зібралася молодь, керівники міні-штабів, агітатори та ті, кому небайдужа доля держави, рідного краю. На засіданні міні-клубу розглянуто питання: «Відродження культурної спадщини району», підведено підсумки проведеного анкетування «Політик нового покоління Михайло Володимирович Опанащенко - кандидат в народні депутати України».
Організатор засідання міні-клубу Л.Ф. Лапіна привітала присутніх, наголосила, що робота буде змістовною, цікавою, де кожен матиме можливість виявити ініціативу, власні судження щодо питань, які порушуватимуться за круглим столом.
Два століття минуло з тих пір, як на місці сьогоднішнього селища Верхній Рогачик почали селитися наші предки, - розпочала свою розповідь Лариса Федорівна. - Однак, найдавніші сліди перебування тут людини сягають набагато глибше у віки, аж до періоду неоліту, тобто понад 10 тисяч років тому. Адже на території сучасного Верхньорогачицького району, у місцях поблизу сіл Первомаївка і Ушкалка знайдено найдавніші поселення первісних мисливців. Розповсюджувались племена культури багатовалікової кераміки, рельєфні і прокреслені орнаменти на посуді. Одним з носіїв цієї культури було плем'я, що мешкало в поселенні на території сьогоднішнього села Бабино. Ось на цій землі і створив Костянтин Іванович Сушко історико-ландшафтний міні-заповідник. Тут 12 скіфських міні-курганів, сонячний годинник, святилище скіфів, гарман (тік) та інші експонати. Всі експонати Костянтин Іванович знайшов у водах Дніпра та колишніх поселеннях скіфів у районі села Бабино. Усі вони описані у книзі херсонського археолога та краєзнавця М.П. Оленського «Археологічні пам'ятки Верхньорогачицького району Херсонської області».
Обговорюючи друге питання, присутні бурхливо аналізували результати анкетування «Політик нового покоління Михайло Володимирович Опанащенко - кандидат в народні депутати України». Основні побажання, які висловили жителі нашого району, це - підвищення пенсій, зменшення пенсійного віку, створення робочих місць на селі, доступне житло для молоді, надання населенню 2 га землі для ведення особистого господарства, ремонт доріг, освітлення вулиць, безкоштовне навчання, лікування. І це ще не повний перелік побажань, які висловили виборці своєму кандидату в народні депутати М.В. Опанащенку. Сподіваємося, що наші побажання не залишаться без вирішення.
В кінці засідання Л.Ф. Лапіна запропонувала допомогти в оформленні дитячого майданчика на території Первомаївської сільської ради, організувати суботник. Ініціатива була підтримана. Всі присутні залишилися задоволені зустріччю.
Наступне засідання міні-клубу на тему «Підведення підсумків агітаційної ударної хвилі» відбудеться 17 вересня 2012 року.

Наш кор. // Рідний край. – 2012. – №39 (21 верес.). – С.5.

Відзначили державне свято

Напередодні Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності України у селищній бібліотеці №2 було проведено тематичний вечір для дітей - читачів нашої бібліотеки.
Яна Лозицька, Василина Поцелуєва та Настя Павленко провели усний журнал «Ми діти твої, Україно». Схвальними оплесками гості вечора вітали учасників конкурсу читців віршів українських поетів про Україну та рідний край.
Друга частина вечора була присвячена старовинним народним іграм та розвагам, у яких із задоволенням брали участь і дорослі, і малі. Учасники отримали призи та листи подяки за участь у конкурсах.
У «Брейн-рингу» кращими були Таня Желізняченко, Саша Бесчаснова, Каріна Кудінова. Ігор Кравченко визнаний кращим снайпером, а в малюнках на асфальті журі довго не могло визначити кращих, бо діти наші - справжні таланти. Перевагу віддали Христині Лещенко за малюнок «Бібліотека - наш рідний дім». Наймолодшим учасникам свята - Оленці Кінаш та Денису Васил-ченку - всього по чотири роки. В перетягуванні канату сильнішими були Діма Богуславський, Денис Майборода, Денис Дудін, Діма Ірза, Рома Желізняченко. У конкурсі солодкоїжок перемогли Тома та Гриша Загрунні. У відтворенні міфічного образу Мавки неперевершеними були Наташа Середа та Максим Поцелуєв.
На закінчення свята всі діти одностайно підтвердили - ми діти твої, Україно! Наші маленькі діти - надія нації - щиро і вірно люблять свою рідну державу - Україну.

А. Дорошенко, бібліотекар селищної бібліотеки №2 // Рідний край. – 2012. – №36 (31 серп.). – С.4.

Наша молодь займає активну громадянську позицію

26 липня у залі центральної районної бібліотеки було проведене чергове засідання міні-клубу, створеного при громадській приймальні Партії регіонів. На зустріч за круглим столом зібралася молодь селища, якій не байдужа доля держави, рідного краю. На засіданні міні-клубу розглянуто питання: «Молодь за здоровий спосіб життя» та «Соціальні ініціативи Президента України В.Ф. Януковича», обговорено Закон «Про засади державної мовної політики».
Організатор засідання міні-клубу Л.Ф.Лапіна наголосила присутнім, що робота буде цікавою, змістовною, кожен матиме можливість виявити ініціативу, власні судження щодо питань, які порушуватимуться за круглим столом.
На засіданні міні-клубу виступила лікар-інфекціоніст районної лікарні Т.М. Мігель, яка зупинилася на питанні профілактики СНІДу. Вона наголосила, що СНІД - це хвороба з юним обличчям, а тому молоді   люди   повинні здійснювати внутрішній контроль над собою, мають бути цілеспрямованими, повинні мати мету в житті. Звідси розвивати свої здібності, самосвідомість, волю, систематично займатися фізичною культурою, спортом, обминати алкоголь, наркотики. Лікар наголосила, що єдина річ, яка цінується найбільше в житті, - це здоров'я, його слід берегти змолоду. Той, хто не збереже його змолоду, обідніє на все життя.
За здоровий спосіб життя агітувала у своєму виступі фахівець районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Марина Музика, яка на основі досліджень лікарів, психологів, учителів, працівників міліції та інших служб переконливо доводила шкідливість впливу на молодий організм наркотиків, алкоголю та паління. Випадкові зустрічі з наркотиками та алкоголем впливають на органи кровообігу, нервову систему та психіку, на потомство та працездатність людини, розбалансовують розумову діяльність, приводять до злочинів. Усі разом: наркотики, алкоголь, паління - це дорога до біди, соціальне зло. Тому молодь має формувати психологічні гальма і обирати здоровий спосіб життя.
Організатор засідання міні-клубу, керівник громадської приймальні Партії регіонів Л.Ф. Лапіна акцентувала увагу молоді на соціальних ініціативах Президента України В.Ф. Януковича, на необхідності втілення їх у життя.
Вчитель української мови та літератури Верхньорогачицької ЗОШ № 2 А.І. Назаренко зупинилася на цілях і завданнях закону «Про засади державної мовної політики». Вона підкреслила, що метою цього документа є забезпечення конституційного права людини на вільне використання мов. Кожен громадянин України, незалежно від етнічного походження, місця проживання, релігійних переконань має право вільно користуватися будь-якою мовою, вивчати і вважати себе належним до однієї чи більше мовних груп. Закон говорить, - наголосила виступаюча, - що державна мова функціонуватиме у всіх сферах суспільного життя, паралельно ж (а не замість державної) будуть функціонувати регіональні мови або мови меншин. За українською мовою зберігається статус державної. Паралельно ж визначатиметься статус регіональних мов або мов меншин.
Із ініціативами від молоді селища виступила Олександра Кубанкіна, яка запропонувала обладнати волейбольний майданчик, де б молодь змогла демонструвати свої спортивні можливості та досягнення, зміцнювати здоров'я. Олександра заохотила присутніх відвідати дельфінарій у місті Скадовську, а також внесла цінні пропозиції щодо проведення заходів у День незалежності України в рідному селищі. На закінчення засідання круглого столу для молоді було продемонстровано відеофільм «Межа, за якою морок». Організатори зустрічі за круглим столом Л.Ф. Лапіна та завідувач центральної районної бібліотеки Н.В. Левадна відповіли на запитання, що виникли у присутніх під час зустрічі, підбили підсумки роботи, наголосивши, що тільки здорове фізично і духовно молоде покоління є запорукою стабільного розвитку суспільства.
Цікавим і змістовним було обговорення питань, що розглядалися на засіданні. Молодь щиро дякувала за актуальність проблем, порушених організаторами, адже вони хвилюють, не залишають нікого байдужим, вчать цінувати життя.

А. Назаренко, депутат районної ради, член Партії регіонів // Рідний край. – 2012. – №32 (03 серп.). – С.3.

Зустріч земляків

Літній день, як зазвичай, видався щедрим на сонце. Ранок дихав спекою, а до Чистопільської сільської бібліотеки поспішали жіночки, і хто їх знав, міг би зауважити, що всі вони не є, так би мовити, корінними жителями Чистопілля. Хто раніше, хто пізніше оселився тут, переїхавши з сусіднього села Дмитрівка Великолепетиського району.
Так вже склалося, що життя тісно поєднало ці два населені пункти - лепетиську Дмитрівку та рогачицьке Чистопілля. І мова тут не лише про географічне сусідство, йдеться швидше про соціальне партнерство, добросусідство на рівні людських взаємин. Ще з самого моменту заснування першого на рогачицьких землях радгоспу наприкінці 20-х років минулого століття (а це, власне, і було село Чистопілля) тут працювали чимало жителів сусідньої Дмитрівки - хто механізатором, хто тваринником, хто різноробочим - роботи тоді вистачало, а от робочих рук у новоствореному господарстві було обмаль. Сусідня ж Дмитрівка справно «забезпечувала» радгосп продукцією сільського господарства - домашнім м'ясом, молоком, яйцями, городиною - щотижня дмитрівські жінки приносили її сюди на продаж. Городів в радгоспі не було, підсобного господарства не тримали, тож селяни і виручали сусідів. А в голодні 30-і роки багато жителів Дмитрівки уникнули голоду, працюючи в радгоспі на різних роботах і отримуючи тут харчування. Відтак ці два населені пункти ніби доповнювали одне одного, ділячи навпіл і радощі, і скруту. Згодом, коли в радгоспі було споруджено школу, громада Дмитрівки резонно вирішила, що їх діткам значно зручніше буде здобувати освіту в Чистопіллі, аніж у Малій Лепетисі, тож відтепер в сусідів була і спільна школа, а, значить, додалося спільних турбот.
Минав рік за роком, росло і будувалося Чистопілля, і серед його новоселів було, звісно, і чимало дмитрівчан. Наприкінці 1980-х, коли Чистопілля знову стало центральною садибою радгоспу, а під орудою нового директора М.Г. Копійки заохочувалося чимало нових починань, зокрема, велося житлове будівництво, багато молодих сімей з Дмитрівки оселяються в радгоспі, вбачаючи тут непогану для себе перспективу. Опехи, Зубачі, Дацки, Панченки, Красницькі - вже понад двадцять років, як ці родини живуть в Чистопіллі. Тут відбулося їх становлення як спеціалістів, тут народилися і виросли їх діти, а в декого вже й онуки підростають.
Слід сказати, що і авторка цих рядків теж народилася і виросла в Дмитрівці, тож природнім було бажання організувати зустріч земляків. Звичайно, запрошені були далеко не всі, чесно сказати, колишніх дмитрівців у Чистопіллі стільки, що їх жодне сільське приміщення не вмістило б. То ж я запросила представників старшого покоління - жінок-пенсіонерок, які прожили тут різний час: хто 30, хто 10, а хто ще й року не минуло, як перебрався ближче до дітей, до онуків, та й, чого правди таїти, до «цивілізації», як нині говорять про набір певних побутових зручностей.
Зустріч почалася з перегляду виставкових робіт. Представили свої вироби з бісеру учні місцевої школи, власноруч вишиті серветки, картини презентувала вихователь дитячого садка «Малятко» Катерина Горнова, майстерно виконані пейзажі надав випускник школи Олег Кара (до речі, і Олег, і Катерина можуть теж вважати себе дмитрівцями по материнській лінії). Далі для гостей було організовано невеличку концертну програму. Пісні про рідний край, Україну прозвучали у виконанні завідуючої сільським клубом Ірини Ващенко та учнів школи Марії Єрмоченко та Анни Токової. Оскільки зустріч відбулася напередодні свята Івана Купала, ведуча розповіла про давні українські звичаї і повір'я, що пов'язані з ним.
А потім було довірливе спілкування, спогади за святково накритим столом. Згадалося багато і радісного, і сумного, та все ж таки більше приємного, і коли й з'являлася на очах непрохана сльоза, то швидше з ностальгії за тими щасливими часами молодості, впевненості у завтрашньому дні, коли всі вони ще були дмитрівцями. І це не значить, що в Чистопіллі їм живеться не комфортно, просто мала батьківщина озвалася їх душах теплою, немов той літній день, згадкою.

Т. Горнова, бібліотекар Чистопільської сільської бібліотеки // Рідний край. – 2012. – №30 (30 лип.). – С.8.

Наша земля таїть в собі безліч свідчень нашої давньої і прадавньої історії

Багатьом відомий такий вислів - «Дивовижне - поруч». Засоби масової інфоромації використовують його як рубрику до розповідей, в яких і йдеться про те дивовижне, котре поруч. Та у повсякденності своїй ми користуємося тим, що добре нам відоме, бачимо лише те, що наповерхні. А ось наш земляк Костянтин Іванович Сушко зумів побачити дивовижне у своєму рідному селі та навколо нього. І за покликом душі прагне зацікавити цим сьогоднішні і наступні покоління. Костянтин Іванович з власної ініціативи створює в селі Бабине історико-ландшафтний заповідник «Світло Оріяни» та музей старожитностей. К.І. Сушко досліджує історію рідного краю на підставі археологічних знахідок та науково підтверджених свідчень. На цій землі, де ми зараз живемо, чотири тисячі років тому перебували скіфські племена, стверджує він.
Недавно відбулась надзвичайно цікава зустріч з К.В. Сушком. Цю зустріч для учнів Верхнього Рогачика організували відділ культури і туризму райдержадміністрації та центральна районна бібліотека. Відбувалась вона у читацькому залі бібліотеки. Спочатку її учасники переглянули відеофільм про історико-ландшафтний заповідник «Світло Оріяни», який відзняв та підготував до перегляду Валентин Неручок. Потім директор центральної районної бібліотеки Н.В. Левадна представила учасникам зустрічі нашого сланого земляка Констянтина Івановича Сушка. Філолог за освітою, він захопився журналістикою, працював головним редактором газети «Запорізька січ», водночас вивчаючи історію рідного краю. Кілька років, починаючи з 2005-го, К.І. Сушко був генеральним директором Національного заповідника «Хортиця», написав і видав кілька книг. Останню з них, що має назву «Ойкумена», презентував учасникам зустрічі.
У розповіді про минуле нашого краю Костянтин Іванович неодноразово робив наголос на тому, що цивілізованість людини значною мірою визначається тим, настільки вона цікавиться, знає і шанує історію своїх попередників на цій землі. Він наводив приклади, як в тій чи іншій країні світу, де він побував, шанують і бережуть історичні пам'ятки свого народу. В наших краях такими визначними пам'ятками скіфської давнини є кургани. Лише у південних степах України та ще на Кубані вони є свідками нашої давньої історії. І як прикро, що в сучасних роках зникають ці свідки - розорюються кургани... Навіть далеко знаний курган «Солоха» потрапив, скажемо так, в немилість орендаря навколишніх земель. А це ж історична, священна земля. Для порівняння Костянтин Іванович навів такий приклад: в африканскій країні Ботсвана існує смертна кара за те, що плюнув на землю.
Наша земля таїть в собі безліч свідчень нашої давньої і прадавньої історії, продовжував далі К.І. Сушко. У 1954 році в наш край прибули археологи для вивчення побережних територій, які підлягали затопленню при введенні в дію Каховської ГЕС. Тоді вони виявили багато предметів давнини. Після їх ретельного дослідження та вивчення науковцями з'явились підстави стверджувати, що в межах та навколо мого рідного села Бабине чотири тисячі роки тому було поселення-стоянка скіфів. Дізнавшись про це, у мене виникла ідея створити тут історико-ландшафтний заповідник. Звичайно, довелося багато попрацювати в архівах, поспілкуватись з вченими, зокрема істориками, щоб самому набути знань про той період історії. З часом було зібрано предмети давнини. Зараз на території заповідника є могили-кургани. Ми виходили з того, якщо для померлих людей насипали кургани, то і саме людське житло може мати ритуальне значення. Тож на місці дев'яти зруйнованих чи залишених напризволяще сільських хат спорудили такі могили-куртни. До них додали ще три, теж рукотворних, щоб вийшло сакральне число 12. Відтворили в заповіднику обриси давнього храму в діаметрі 7 метрів (теж число сакральне). У заповіднику також можна ознайомитися з різними предметами давнини. Сюди вже навідуються екскурсії. Побувати у заповіднику має можливість кожен бажаючий.
У останній своїй книзі «Ойкумена» К.І. Сушко описує похід царя Персії Дарія І на Скіфію за 5 століть до нашої ери. Від пониззя Дунаю побережними степами Чорного та Азовського морів війська Дарія  досягли території, де нині знаходиться місто Бердянськ, а потім були вигнані скіфами. К.І. Сушко на підставі власних досліджень висловлює своє припущення, що у такий спосіб царь Дарій  приходив на землю предків свого народу, який тут жив кілька тисячоліть тому, а потім переселився на територію побіля відомих з давніх часів річок Тигр та Євфрат, де зараз держави Ірак та Іран.
На зустрічі К.І. Сушко також зробив анотацію інших своїх книг. Всі вони цікаві, є у бібліотеці, їх можна почитати. Костянтин Іванович також говорив про те, що сьогодні видавати книги пізнавального чтиву - це турбота самого автора. Люди при великих грошах, які необтяжливо для себе могли б бути спонсорами, на таку літературу уваги своєї не звертають. Щоб видати свою книгу «Ойкумена», К.І. Сушко взяв кредит і заплатив друкарні за видання цієї книги.
Костянтин Іванович також розповів учням, як наполегливо і пристрасно працює він над словом. Бо слово - велика сила, гостра зброя.
Учасники зустрічі дізнались і про інші цікаві факти, які виявив К.І. Сушко в ході своїх досліджень, або ж які мали місце в його житті та творчій роботі. Скажімо, досліджуючи походження назви Рогачик,- він дійшов висновку, що слово це прийшло з татарської мови і в нашій транскрипції звучало б як застава. І це дуже ймовірно, особливо для Нижнього Рогачика. У цьому місці на правому березі Дніпра нерідко з'являлись завойовники наших земель. Ось і був для них Нижній Рогачик заставою, яка перетинала їм шлях на лівий берег.
Дуже цікаво розповідав К.І. Сушко про Національний заповідник «Хортиця». Удавні часи було там, на самому острові Хортиця та навколо нього, 28 витоків позитивної енергії. І жили в тій окрузі люди в середньому по 94 роки. До днів нинішніх збережено лише 6 витоків позитивної нерегії. І розповідав К.І. Сушко, коли був він генеральним директором заповідника, то зустрічав на Хортиці людей, які вже не уперше приїздять сюди з Сибіру, щоб зарядитися позитивною енергією. А ми поруч - і мало про це знаємо, а коли й знаємо, то не звертаємо уваги, підсумував свою розповідь К.І. Сушко та знову закликав учнів цікавитися, вивчати історію рідного краю.
Надовго запам'ятається ця зустрів всім її учасникам. Костянтин Іванович Сушко виявився дуже цікавим співрозмовником. А цілеспрямованість та наполегливість у реалізації своїх задумів, які приносять користь рідному краю і всьому суспільству, викликають шану і щиру повагу до нашого славного земляка.

Р. Мезенцев. Фото автора // Рідний край. – 2012. – №27 (29 черв.). – С.4.

Мед мудрості шукайте в книгах

Хороша справа - збирати книги, проте корисніше якнайчастіше звертатися до них і читати їх. (Ф. Петрарка)
Вихованці захону «Калинонька» пришкільного табору відпочинку та оздоровлення Верхньорогачицькоі ЗОШ №2 чекали на зустріч з книгою. Бажаючих відвідати районну бібліотеку виявилося багато. І вони не прогадали, бо однієї зустрічі було замало. На порозі храму книг нас чекали завідувач центральної районної бібліотеки Н.В. Левадна та завідувач дитячої бібліотеки Л.П. Ничик.
Прислухаймося до мудрих порад і корисних настанов Наталії Вікторівни: «Книга - це ошатний дім для душі, де панує закон збереження добра, краси та любові. Хтось читає більше, хтось менше. Сьогодні книга відіграє меншу роль, ніж раніше. Бо читач сприймає художні тексти, як джерела інформації, тому й маємо стислий зміст творів у мережі Інтернет. У читача зникає відчуття естетичного задоволення від читання. А щоб воно не пропало, бажано користуватися книгою у її повному змісті - обсязі. Усе життя людства - у книгах: племена, люди, держави зникали, а книга залишилася. Вона росла разом з людством, у ній кристалізувалися всі вчення, що будили розум і серця. Бо слово - могутній полководець людської сили, через нього пізнаємо світ. І сучасний читач знаходиться перед гімалаями книгу стані золотошукача».
Людмила Петрівна Ничик знайомить з електронною книгою, пропонує переглянути відеофільм про чудодійну силу книги, після чого проводить диспут «Яке місце займає книга у дитячому світі?», що вилився у цікаву дискусію, де не було байдужих. Вона підсумовує: «Бібліотека - це життя книг у часі. І немає нічого радіснішого, як пізнавати мудру книгу. Ніхто й ніколи не дасть юному читачеві стільки знань, як бібліотека. І найголовніше - книга допоможе знищити нерівність - нерівність людей у розумовому відношенні».
Швидко промайнули дві години зустрічі з книгою. Повертаємося до школи, обговорюємо почуте і побачене. Головне - діти зрозуміли, що бібліотека - це не просто книгосховище, а храм пізнання. Вона зводить читача з книгою, вводить його у світ культури, знайомить з мистецтвом, технікою, історією. І що книги в бібліотеці не лежать, вони рухаютьсчя від людини до людини, від покоління до покоління, вчать обирати справжнє в житті і мистецтві, позитивно мислити. Діти усвідомили, що бібліотека - не просто хранитель книг, диспетчер у системі «книга - читач», а найголовніше - хранитель знань. І що праця бібліотекаря творча й багатопланова: він пропагує джерело знань, робить виставки й тематичні добірки літератури, проводить обговорення книг, влаштовує зустрічі з людьми різних професій, крокує з читачами поетичними та прозовими стежками письменницької творчості. Для бібліотекаря книга - це універсальний засіб зв'язку з читачем.
Працівникам районної бібліотеки побажаю побільше хороших читачів і приємних хвилин у спілкуванні з ними. А юним читачам - ні дня без книги! Нехай ваші улюблені книги знайдуть прописку у ваших домашніх бібліотеках і ніколи не припадають пилом. Будьте золотошукачами у царстві книг, радьтеся з ними, навчайте себе. Успіхів вам у збиранні нектару мудрості. Складайте гімн книзі.

А. Назаренко, вчитель Верхньорогачицькоі ЗОШ №2 // Рідний край. – 2012. – №29 (19 черв.). – С.4.

Організували цікаве дозвілля для дітей

З метою охоплення читачів змістовним дозвіллям районна бібліотека для дітей розробила план заходів на час оздоровчого сезону та літніх канікул. Це і перегляди мультфільмів, і літературні вікторини, і робота гуртка «Умілі ручки», і репетиції лялькового театру.
29 травня в рамках зазначеного плану проведено перший захід. Для дітей, які відпочивають у пришкільному таборі «Злагода», був організований показ мультиплікаційних фільмів, проведена вікторина. Працівники районної бібліотеки для дітей ознайомили присутніх з кращими книгами для дітей, які є в фонді бібліотеки, а також зробили огляд нової літератури. Діти завзято відповідали на питання казкової вікторини та з захопленням переглядали мультики на великому мультимедійному екрані. Такі зустрічі будуть проводитися постійно.
Аналогічні заходи будуть проводитися також у селищних та сільських бібліотеках району. Відповідне доручення було дане начальником відділу культури і туризму на виробничій нараді 28 травня 2012 року.

Н. Левадна,  директор центральної районної бібліотеки // Рідний край. – 2012. – №24 (08 черв.). – С.8.

Конкурс майстрів поетичного слова

В районі проводився конкурс на кращий авторський вірш, присвячений 67-й річниці Перемоги  у Великій Вітчизняній війні і організований працівниками бібліотеки. Серед семи учасників журі визначило переможця. Найкращим серед учасників визнано вірш Тетяни. Євченко «Храни, всевышний, матерей», за який вона отримала диплом та пам'ятний подарунок. Друге місце отримав Андрій Мухін - учень Михайлівської загальноосвітньої школи, третє місце -  учениця ЗОШ №2 Яна Лозицька. Всі учасники отримали подяки від відділу культури і туризму. Пропонуємо до вашої уваги вірш переможця конкурсу.

Храни,  всевышний, матерей,
Склонившихся в мольбе за сыновей.
Храни их, Боже, дай им силы,
Они Тебя за нас просили...
Чтоб уцелели, возвращались,
В полях сражений не остались.
Весь ужас ими прожитой войны
Добавил в косыі, в души седины.
А грохот танковых орудий
Не скоро их сердца забудут.
И как в ушах звенело звонко...
Застывший страх от слова «похоронка»,
И море слез, потери, боли,
Тела погибших, реки крови...
Когда одна надежда еле тлела,
Молитва материнская горела,
Как на ветру церковная свеча,
В кромешной тьме нетленна, горяча.
Не все, увы, вернулись с поля боя.
Надгробья, крест, звезда героя...
А мать все ждет и смотрит в даль,
В надежду кутаясь, как в шаль.
За годом год и дождь, и снег.
Но жаль, бессилен человек.
За мир погибшим поклонюсь.
Храни Всевышний матерей,
Что смотрят ввысь на белых журавлей!

Татьяна Евченко, пгт. Вєрхний Рогачик // Рідний край. – 2012. – №21 (18 трав.). – С.5.

Конкурс на кращий вірш

Відділ культури і туризму районної державної адміністрації та центральна районна бібліотека оголошують районний конкурс на кращий авторський вірш, присвячений Дню Перемоги. Відповідно до наказу начальника відділу культури і туризму конкурс проводиться з метою активізації роботи сільських бібліотек, підвищення ролі центральної районної бібліотеки як методичного центру патріотичного виховання населення району, розвитку творчих здібностей молоді та з метою відзначення 67-і річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
Роботи подаються до 4 травня 2012 року до сільських, селищних та районної бібліотеки для дітей.
Переможців визначає журі, склад якого затверджено зазначеним наказом.
За підсумками проведення районного конкурсу буде визначено три кращі твори, які врахували та повноцінно розкрили всі пункти критеріїв оцінок. Кращі роботи буде відмічено дипломами І, II, III ступенів та пам'ятними подарунками.
При оцінці поданих на конкурс робіт враховуватиметься: художній рівень роботи; розкриття воєнно-патріотичної тематики; оригінальність форми подання матеріалу.
Запрошуємо всіх до участі в конкурсі.
Довідки за тел. 5-10-92.

// Рідний край. – 2012. – №18 (27 квіт.). – С.2.

Тиждень дитячої книги в школі

Величезний світ, принадний і різноманітний, лине до нас зі сторінок улюблених книг. Все життя книга допомагає нам учитися, працювати, жити. Книга плекає в нас любов до рідної України, повагу до інших народів, інтерес до їх культури, виховує почуття патріотизму. Вона навчає рідної мови, розвиває красу поетичного слова. Книга вчить нас бути чесними і працьовитими. Невмируще барвисте народне слово відчиняє перед нами світ неповторний і чистий, як джерельна вода, ковток якої дарує силу й мудрість. Упродовж усього життя ми звертаємось до книги. І хоч би чим ми захоплювалися, на допомогу завжди прийдуть книги.
У Саміилівській школі пройшов Тиждень дитячої та юнацької книги. Він розпочався з експрес-подорожі „Українські письменники - дітям", проведеної спільно з Самійлівською сільською бібліотекою (Л.М. Яковлєва, І.Г. Крошнякова). Метою подорожі було познайомити учнів школи з життєвим і творчим шляхом українських письменників та письменників-земляків, що писали для дітей. У виконанні учнів К. Зволь, Р. Романовського, П. Волоса, А. Галдіної, А. Максименко, І. Коломій-ченко, Т. Яйло, С. Іванова,  А. Гришечкіної, В. Чорної, А. Гузенко прозвучали вірші, гуморески, загадки відомих дитячих письменників: Т.Г. Шевченка „Княжна", Л. Костенко „Поезія - це неповторність", С. Руданського „Ярмарок", Лесі Українки „На зеленому горбочку", Олени Пчілки „Весняні квіти", М. Підгірянки „Люблю матусю", П. Глазового „Бомба Федора", „Коріння і насіння", "Консультант".
Прозвучав музичний супровід пісні „Журба" на музику М. Лисенка. Ця пісня з давніх давен зачаровує своєю мелодією народ, її співають усі, хоч не завжди знають, що автором слів був Л. Глібов.
Особливу увагу звернули на життєвий і творчий шлях нашого земляка Василя Шаройка, який написав багато гумористичних і сатиричних віршів для дітей.
Під час свята учні ознайомилися з книжково-ілюстрованими виставками: „Херсонські письменники -дітям", та „Українські письменники - дітям". Сільський бібліотекар І.Г. Крошнякова провела відкритий огляд нової дитячої літератури, яка щойно надійшла до бібліотеки, запросила учнів бути активними читачами.
Протягом Тижня дитячої та юнацької книги оформлено персональні виставки учнів „Малюнок до улюбленого твору". Грамоти та подяки дирекції школи одержали учні: М. Волос (6 клас), К. Немченко (6 клас), А. Гришечкіна (6 клас), В. Чорна (З клас), С. Чумак (5 клас).
Переможцями конкурсів „Моя закладка найкраща", „Книжка-саморобка стали учні 2,3,4 класів. В конкурсі „Відгук на прочитану книгу" переміг В. Дзюба (7 клас). Грамоту за читацьку активність у цьому році отримали учні 2 класу.
Класні керівники та класоводи 1-10 класів провели години спілкування на тему: „Її величність книга". З учнями 1 -2 класів проведено екскурсію до сільської бібліотеки: „Книжковий дім -бібліотека" з метою ознайомлення з бібліотекою, та виховання у них любові та бережливого ставлення до книги. Діти взяли участь в  казкових вікторинах та в цей день стали читачами сільської бібліотеки.
До всесвітнього дня поезії зі старшокласниками 9-10 класів проведено диспут „Поезія і ти" (Л.М. Белименко, Л.М. Яковлєва).
На святі було дано старт акції „Подаруй книгу бібліотеці". Хочеться подякувати тим учням, хто першим включився в цю акцію: Н. Михайлова, Д. Жемчужнікова, С. Мерзін (2 клас).
Тиждень дитячої та юнацької книги закінчився, але зустріч з книгою не закінчується. І сьогодні мої вам побажання, шановні читачі: читайте, і хай книжка завжди захоплює вас так, як улюблена мелодія, як прекрасний танок. До нових зустрічей в шкільній бібліотеці!

Л. Яковлєва, бібліотекар Самійлівської ЗОШ // Рідний край. – 2012. – №15 (06 квіт.). – С.5.

Всьому найкращому я зобов'язаний книзі

Книга та періодика для дітей та юнацтва належить до тієї категорії видань, яким нелегко конкурувати в сучасному інформаційному просторі. На жаль, на сьогодні дитині простіше знайти необхідну інформацію в Інтернеті або подивитись екранізацію художнього твору, ніж взяти у бібліотеці книгу і прочитати. Та незважаючи на бурхливий розвиток нових інформаційних технологій, книги, газети і журнали для учнів повинні залишатись головним джерелом знань, порадниками і друзями. Не дивлячись на зручність і швидкість написання електронних книг звичайна паперова книга залишається незамінною у нашому житті. Ми користуємося нею повсюди - у школі, вдома, у бібліотеці. Мистецтво створення книги розвивається. Створюються мільйони нових красивих книг. Бо книга - головний носій загальної культури, виступає у якості засобу збереження інформації для наступних поколінь та засобом комунікації у вигляді твору, невичерпне джерело знань. Книга супроводжує людину з раннього дитинства і до останніх днів, несучи їй світло розуму та знань, виховуючи та скеровуючи духовно, естетично.
У ці березневі дні з 19 по 23 березня у нашій гімназії вшановували книгу. Тиждень розпочався з годин спілкування та виховних годин «Всьому найкращому я зобов'язаний книзі». Учні 1 класу стали читачами шкільної бібліотеки, для них було організовано свято «Посвята в читачі». Учні 2-Б кл. та учні 1-Б кл. відвідали районну дитячу бібліотеку, де відбулося «Свято книги». Т.П. Мезенцева провела змістовну бесіду по профілактиці захворювання туберкульозом. Протягом тижня було заплановано і проведено два конкурси - це конкурс «Мандри сторінками улюблених книг» для учнів 3-7 класів та конкурс відгуків про прочитану книгу серед учнів 8-11 класів. У конкурсі «Мандри сторінками улюблених книг» отримали подяки учні з З-б кл. - Д. Вертегел, Е. Жук, О. Вовк, А. Дрозд, І. Чумаченко, М. Величко, А. Мазуренко, С. Павленко, А. Петренко, В. Сацевич, А. Бистро, В. Гайдрик, з 4-6 кл. - С. Величко, А. Байша, Е. Шаєв, І. Патрілевич, з 3-а кл. - Т. Нечипась, Я. Зарембовський, Н. Хорошун, Д. Четверик, М. Кузик, з 7-6 кл. - Д. Безрідна. Найкращі відгуки про прочитану книгу написали - С. Самойленко, Т. Марченко, Д. Польська, С. Євченко, М. Іващенко.
У підготовці та проведенні тижня книги та тематичної лінійки активно допомагав актив бібліотеки - це А. Сторчеус, Т. Марченко, Д. Маніленко, С. Самойленко, Д. Польська, А. Лащенко, І. Фролова. В бібліотеці організована виставка «Цікаву книгу - в кожний дім». Вкінці тижня був підведений підсумок акції «Подаруй бібліотеці книгу». Найбільше книг подарували у бібліотеку учні Т. Павлюк, В. Кологойда, Д. Безрідна, Ю. Сахно, І. Патрілевич, А. Бистро, М. Мельник, Н. Стаценко, А. Шлапак, О. Вовк, М. Месхі.

Т. Черниш, бібліотекар Верхньорогачицької гімназії // Рідний край. – 2012. – №14 (30 берез.). – С.10.

На знімку: Т.О. Черниш з активом бібліотеки: 1 ряд - Н. Сторчеус, Д. Польська, 2 ряд - С. Самойленко, Д. Маніленко, Т. Марченко, А. Лащенко.

Свято книги

В Україні щорічно в останній тиждень березня проходить Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги. Славні традиції проведення тижня було започатковано ще в далекому 1944 році. У той непростий час, обпалений крилом війни, велика увага приділялася дитячій книзі, яка несла святе слово дітям - майбутнім творцям, винахідникам, вченим.
20 березня в рамках проведення тижня в районній бібліотеці для дітей пройшов урок-екскурсія «Подорож до чарівної книжкової країни». Завідуюча районною бібліотекою для дітей Л.П. Ничик ознайомила учнів з правилами користування бібліотекою та поводження з книгою. Бібліотекар І.М. Іванова провела літературну вікторину «Чарівний світ казок».
На захід була запрошена директор районного центру соціальних  служб для сім"ї, дітей та молоді Т.П. Мезенцева, яка розповідала про правил здорового способу життя та поводження під час канікул.
Діти почули багато нового та цікавого про книги.

Л. Ничик, завідуюча районною бібліотекою для дітей // Рідний край. – 2012. – №13 (23 берез.). – С.5.

Дай руку, підліток

«Хмільне завжди простягає руку, коли нас спіткала невдача, коли ми підупадаємо в силі, коли стомлені, і вказує надзвичайно легкий вихід з такого становища. Але обіцянки ці фальшиві: під впливом хмільного ми втрачаємо справжнє уявлення про цінність речей» - цією фразою Джека Лондона розпочалося засідання клубу «Дай руку, підліток», який діє при центральній районній бібліотеці, на тему подолання шкідливих звичок та формування здорового способу життя у підлітків.
До уваги учнів 7-8-х класів Верхньорогачицької гімназії був представлений фільм «Як знищують молодь», в якому йде мова про шкідливість та страшні наслідки вживання наркотиків та алкоголю. До участі в заході були запрошені лікар-інфекціоніст центральної районної лікарні Т.М. Мігель, директор районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Т.П. Мезенцева, а підготували та провели його працівники центральної районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей. Всі запрошені розповідали дітям про шкоду для здоров'я від вживання наркотичних та алкогольних речовин, запобігти зараженню ВІЛ-інфекції. Працівник районної бібліотеки для дітей Л.П. Ничик розповіла про країни, де люди живуть найдовше  і які фактори сприяють цьому. Закінчуючи захід, ведуча звернулася до всіх дітей зі словами: «Якщо ви все зважили, то зробіть ще одне зусилля і вирішіть ніколи не торкатися чарки, цигарки й наркотиків. Пам'ятайте: здоров'я, справжня радість життя і щастя не сумісні з тютюном, наркотиками і спиртними напоями».

Н. Левадна, директор центральної районної бібліотеки // Рідний край. – 2012. – №12 (16 берез.). – С.6.

Книга - джерело знань

Для бібліотеки книги - це найдорожчий скарб. Це розуміє кожен, хто любить читати. Але на сьогоднішній день дуже важко задовольнити потреби чи-тачів. Всіх цікавить перш за все нова література з різноманітної тематики, особливо художня література, якої дуже не вистачає в бібліотеках.
Бібліотечний фонд наших сільських бібліотек поповнюється книгами, які передаються з районної бібліотеки. Але надходять вони у дуже незначній кількості. І ось у минулому році вперше за досить тривалий період депутатський конкурс та виконком Самійлівської сільської ради з ініціативи депутатів від Партії регіонів виділили кошти на придбання нових книг для бібліотек сіл Самійлівка і Павлівка. Сподіваюся, що читачі зможуть знайти собі книгу до душі. Це і детективи П. Дашкової, Е. Клімова, І. Хмелевської, С. Кінга. Любителі фантастики зможуть прочитати новий твір Зорича, а для жінок книги про кохання таких відомих авторів як Ж. Санд, Ш. Бронте, В. Токарєва, К. Вільмонтта ін.
Сподіваюся, що це починання депутати Самійлівської сільської ради будуть підтримувати і надалі, і читачі отримають ще чимало гарних книг
Запрошуємо всіх бажаючих завітати до бібліотеки, вибрати собі книгу до душі. Адже книга - порадник, надійніший за пам'ять. І що більше ви їх маєте, тим ви багатші.

І. Крошнякова, завідуюча Самійлівської сільською бібліотекою, член Партії регіонів // Рідний край. – 2012. – №11 (09 берез.). – С.4.

Визначили кращих читачів

Життя кожної людини в рівній мірі визначається двома аспектами - матеріальним та духовним. Символом духовності була, є і, незважаючи ні на що, завжди залишиться книга. Адже якими б технічними новаціями не дивувала нас наука, ніщо не замінить книгу, неповторного запаху її сторінок, відчуття того, що в твоїх руках історії життя, в які ти поринаєш з головою, переживаючи разом з героями, захоплюючись їх винахідливістю чи сміливістю. Прочитавши одну цікаву книгу, завжди захочеться ще. Я, як сільський бібліотекар, надзвичайно тішуся з того, що наша Чистопільська сільська бібліотека не пустує, її відвідувачами часто є юні школярики, що відчули смак читання і пізнання.
19 грудня 2011 року в бібліотеці було підбито підсумки чергового читацького року. Найкращим читачем стала учениця 4-го класу Чистопільської ЗОШ Олександра Кукса. Нагороди також отримали Олександра Чумаченко, Вікторія Юркевич та  Марія Татарова. Вірю і сподіваюся, що дружба з книгою в цих діток надалі буде лише міцніти, а кількість юних (і не лише) читачів наступного року збільшиться.
Але наші юні читачі не лише вивчають творчість письменників, поетів, але й самі є особистостями доволі творчими. Це вони довели, взявши участь у конкурсі на найкращий малюнок та вірші на зимову тематику. Оцінювало творчість малечі компетентне журі: сільський голова  Наталія Василівна Логвінова, землевпорядник Чистопільської сільської ради Анатолій Іванович Зубач та вчителі Чистопільської школи Ніна Миколаївна Польська, Наталя Анатоліївна Польська та Оксана Іванівна Кара. Слід зазначити, що учасниками творчого конкурсу стали як молодші школярики, так і учні старших класів, і навіть вихованці дитячого садка. Наймолодша учасниця Каміла Куценко з допомогою старшої сестрички намалювала гарний малюнок та вивчила вірш про зиму.
Активними були учні молодших класів Михайло Куценко, Микола Колокот, Надія Калюжна, Діана Рєзнік, Діана Шекмар, Вікторія Плєхова. Долучилися до конкурсу учні середніх та старших класів - Світлана Міщенко, Владислав Пержинський, Люся Бондар, Олена Бібікова. Ніхто з дітей не залишився без подарунка. На шкільній лінійці кожен учасник отримав подяку, грамоту та невеличке матеріальне заохочення.
Тож нехай новий рік принесе юним читачам нові знання, нові враження і нові відкриття, а допоможуть та посприяють в цьому, звичайно ж, гарні книги, які з нетерпінням чекають кожного на полицях кожної бібліотеки.
Приходьте, тут вам завжди раді!

Т. Горнова, бібліотекар Чистопільської сільської бібліотеки // Рідний край. – 2012. – №2 (13 січ.). – С.3.

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930