за 2016 рік

Зустрілися два клуби

Нещодавно зібралися друж­ною клубною сім'єю члени Великоолександрівського клубу за інтересами «Надвечір'я». Цього разу захід був присвячений пре­красній чудовій порі року - осені. Запросили на захід колег з клу­бу «Надія» та ансамбль «Таврійська перлина», керівник Тамара Біляєва, які представля­ють Кар'єрський сільський бу­динок культури, хоча прожива­ють в смт Біла Криниця. Були присутні: організатор культурно-дозвіллєвої діяльності Люд­мила Диба та керівник Великоолександрівського територіаль­ного центру соціального обслу­говування Олег Засядько, голо­ва районної ради ветеранів Ірина Мальчикова, музичний ке­рівник і акомпаніатор, заслуже­ний працівник культури Петро Постолатін.
Такі спільні засідання стали вже доброю традицією. При­сутні слухали цікаві розповіді, співали пісень, читали вірші та просто спілкувалися за одним столом. Програма заходу була насиченою. Центральна бібліо­тека Великоолександрівської ЦБС теж плідно співпрацює з клубом «Надвечір'я».
Захід розпочала бібліотекар районної бібліотеки Наталія Тов­ста, яка представила всім ху­дожню розповідь про осінь, про красу рідного краю, про талано­витого земляка, художника Ана­толія Бикова. Члени клубу уваж­но слухали розповідь та актив­но включалися в розмову. Кері­вник територіального центру соціального обслуговування Олег Засядько нагородив клуб «Надія» та ансамбль «Таврійсь­ка перлина» грамотами за організацію дозвілля ветеранів та пропаганду серед населення і виконання української народ­ної пісні. Нагороду отримав і клуб «Надвечір'я». Голова ра­йонної ради ветеранів Ірина Мальчикова подякувала всім за те, що зібралися і постійно проводять творчу роботу. Вона та­кож розповіла про виготовлен­ня буклету, присвяченого 30-літтю створення районної вете­ранської організації. Це свято буде відзначатися 21 лютого 2017 року і на ньому будуть вру­чені особливі нагороди.
Ансамбль «Таврійська перли­на» виконав українські сучасні жартівливі пісні та старовинні, які вже майже забуті. Наприк­лад, прозвучали такі пісні : «Як піду я на ту гору», «Поза лугом зелененьким» та інші. Ознайо­мили присутніх із своєю поезією про осінь Галина Ілючикта Тама­ра Біляєва.
Було згадано багато добрих справ та життєву мудрість. Сплелися поезія та пісня, які ок­рилюють, просвітлюють душі, наповнюють теплом та щирістю. В повітрі відчувалась тепла ро­динна атмосфера під час чаю­вання. Адже щире спілкування, увага, добре слово - це ті важ­ливі речі, що роблять життя лю­дей поважного віку кращим.

// Жайвір. 2016. №50 (16 груд.). С. 8.

Забуттю не підлягає

То був страшний навмисний голод, такого ще земля не знала...»
Тема голодомору не повин­на мати обмежень у часі, в даті її висвітлення. «Давайте будемо пам'ятати і говорити про це не тільки в останні дні листопада, - закликали присутніх директор Борозенської школи Л.Глоба, сільський го­лова Г.Кузьміна на загально-шкільних заходах, - давайте будемо збирати місцевий ма­теріал про події, які ми не має­мо права забувати!».
Біль і скорбота, обурення і супротив переповнювали серця борозенців цього дня і під час шкільної лінійки-ре-квієму з демонстрацією доку­ментальних жахливих кадрів історії, з драматичною інсце­нізацією подій голодного ди­тинства; і під час траурної ходи з запаленням свічок біля пам'ятних знаків-хрестів; і під час бібліотечних уроків для учнів 4,8 класів «Колоски 33-го про­ростуть з невідомих могил».
До Дня пам'яті жертв голо­доморів в бібліотечних закла­дах Борозенського була роз­горнута книжкова виставка «Жнива скорботи й ужинок історії». 25 листопада завідуючі Борозенською та Кучерською бібліотеками разом зі шкільним бібліотекарем на загальношкільній лінійці експо­нували книжкову виставку «Голод-33. Незагойна рана Украї­ни» і провели в шкільній бібліотеці ряд тематичних заходів для школярів різних вікових категорій.
Для маленьких українців, четвертокласників, розповідь про трагічні події 33-го про­звучала з уст бібліотекаря І.Загребельної у формі своє­рідної легенди: «Не так давно, 83 роки тому, на Україну прий­шла страшна біда, жахом і смутком оповила рідну зем­лю...». В доступній формі Ірина Вікторівна розповіла четверокласникам про причи­ну та наслідки голодомору 1933-1934 років.
Поетичні та прозові рядки про трагедію голодомору про­звучали з вуст бібліотекаря І.Бедрій. Книга «Хіба ж на те була господня воля» з комен­тарем завідувача Кучерською бібліотекою допомогла учням 4-8-х класів розкрити тему го­лодомору з елементами ана­лізу умисних злодіянь тодіш­ньої влади проти українського народу.
Шкільний бібліотекар О.Давидько розповіла дітям про історію створення книжок, які експонувалися на виставці в фойє школи та в бібліотеці і звернула увагу дітей на істо­рію написання однієї з най­важливіших книг про голодо­мор «Національну книгу па­м'яті жертв голодомору 1932-1933 років в Україні Херсонсь­ка область». Матеріал для написання книги про голодні роки на території Борозенсь­кої сільської ради збирали всі небайдужі жителі: вчителі та учні, бібліотекарі, старожили села, представники влади. Саме завдяки спільним зусил­лям, під керівництвом вчите­ля історії Компанець Ж. І було зібрано матеріал краєзнавчої експедиції «Краса та біль Ук­раїни», який пізніше став ос­новою спогадів свідків та оче­видців, що увійшли до книги пам'яті Херсонщини, Боро­зенського краю.
Землякам, жертвам голо­домору 1932-1933 років, було встановлено в 2008 році па­м'ятні хрести в селах Борозенське та Садок, які найбіль­ше постраждали від голодно­го лихоліття. Біля пам'ятних знаків у цей день було запалено свічки скорботи та покла­дено делегацією учнів та вчи­телів, представників влади осінні квіти.
Неможливо було в цей день не взяти до рук книгу О.Іванченка «Голодомор 1932-1933 років на Великоолександрівщині», книгу, створену руками вчителів-істормків Великоолександрівського району. Особливе місце в ній займа­ють історичні матеріали, зібрані М.Є.Швидуном -справжнім учителем та патрі­отом Великоолександрівщини. У цій книзі є список грома­дян Борозенської сільської ради, які постраждали від го­лодомору 1932-1933 років. Серед 146 постраждалих на­ших односельців залишилися нині живими тільки 18. Праба­буся Катя присутньої учениці Худченко Лізи вже не зможе надати спогади, а прабабуся Ганна Рогози Ані та Рогози Іллюші може розповісти дітям про ті часи. Отож, треба запи­сати їх спогади, адже матері­алів про голодомор є дуже ба­гато  несистематизованих, не записаних, не опублікова­них. І коли зі сторінок книг зву­чать знайомі в селі, а для де­кого й рідні, прізвища земляків, чиї спогади свідчать про масштаби нечуваного злочину - ми відчуваємо: трагедія тор­кнулася кожного.
Чи треба зараз говорити про голодомор? Відповідь на це питання надав маленький четверокласник Іллюша Рого­за своїм запитанням:яке село на Україні постраждало найбільше? На жаль, ми не може­мо дати відповідь на це запи­тання тому, що збір фактів злочину проти українського народу в 33-34 роки продов­жується. І ми не повинні сто­яти осторонь.
Впевнена, що Матеріали, на­дані вчителем історії для про­ведення бібліотечного уроку, учнівські малюнки про голодо­мор, а також поетичні рядки учениці 6 класу «Голодомор» дають змогу сказати про те, що наша молодь небайдужа до історії рідного краю. Історію своєї країни творимо, пишемо самі - збираючи місцевий ма­теріал, проводячи подібні захо­ди, читаючи книги, які залиша­ють глибокий слід у серці та спонукають не бути байдужими - творити добрі справи сьо­годні нинішнім поколінням для історичного майбутнього по­колінь наступних.

О.Давидько // Жайвір. –  2016. – №48 (03 груд.). – С.4.

30 вересня - Всеукраїнський день бібліотек!

Шановні працівники та користувачі бібліотечних установ району!
Прийміть щирі вітання зі святом, яке символізує глибоку повагу народу до своєї духовної спадщини, освіти, науки і культури. Книгозбірні додають нам мудрості, стають нашим дороговказом на шля­ху інформаційного простору, наповнюють наші серця неповторними емо­ціями та, як незгасимий смолоскип, освітлюють шлях життя. Доносячи до людей увесь спектр інформаційних потоків, вони сприяють всебічному роз­витку особистості, вихованню кращих громадських якостей і патріотичної свідомості населення. На плечі бібліотекаря лягає велика відповідальність, адже, щоб підібрати книгу відповідно до смаків та інтересів відвідувача, не­обхідно, в першу чергу, самому бути високоінтелектуальною людиною та вміти неупереджено судити про літературу.
У день свята, бажаємо вам, шановні бібліотекарі, міцного здоров'я, дов­голіття, родинного затишку, дружнього взаєморозуміння та підтримки!

Голова районної державної адміністрації І. Цвігуненко. Голова районної ради С. Гречана // Жайвір. – 2016. – №39 (01 жовт.). – С.1.

До дня народження країни

Цього року Україна відзначає вже 25-у річницю своєї незалежності. Радує, що наша країна павна не тільки чорноземами та красою довкілля, але й культурними традиціями, особлило писемністю. За словами директора Велиоолександрівської централізованої бібліотечної системи Ірини Кравець, у цьому році до ювілею державного свята відбудеться виставка-свято на тему «З днем народження, рідна країно!» переважно для дорослих читачів. Крім того, буде проведена літературна година «Ук­раїна - наш дорогий скарб, наша надія» для молоді, де будуть представлені твори сучас­них українських письменників. Приємно, що не тільки районна бібліотека проводитиме літературні виставки, кожна сільська книгозбірня планує провести вистав­ку національно-патріотичних творів для сільських читачів. Отож, завітайте до своєї бібліотеки.

// Жайвір. – 2016. – №30 (30 лип.). – С.4.

"Ніхто крім нас"

У ході патріотичної акції «Герої XXI століття» бібліоте­кар Білокриницької селищної бібліотеки Т.Горлач та дирек­тор Білокриницького селищ­ного Будинку культури К.Ци­ганова 21 липня у фойє зак­ладу культури Білої Криниці провели душевну зустріч із воїнами АТО під назвою «Ніхто, крім них, ніхто, крім нас!». На зустріч запросили воїнів - захисників цілісності кордонів нашої держави: М.Стоянова, М.Щотину, В.Сичова, О.Пилипчука, Г.Шевченка, М.Біловола. Теплі і щирі слова подяки нашим мужнім захисникам були адресовані ведучими зустрічі. На їхню честь амато­ри сцени підготували концертну програму. У вико­нанні народного аматорсь­кого фольклорного ансамблю «Криничанка» (к< К. Циганова) прозвучали українські пісні. Солісти К.Циганова, 3.Бережна та О.Залєвська подарували місцевій публіці пісні «Моя любов України», «Прядка седая",  «Мамина калина». Т.Горлач продекламувала вірші відомих українських поетів Л.Костенко «Усе моє, все зветься Україна» і В.Симоненка «Україно! Ти для мене - диво! Запрошені після заходу мали нагоду поспілкуватися між собою за чашкою чаю з солодощами, якими пригостили їх організатори заходу.

// Жайвір. – 2016. – №30 (30 лип.). – С.8.

Пізнають світ через книги

Для усіх дітей літо - час відпочинку, ігор, розваг, фантазій. А бібліотекарі пропонують ще й знайом­ство з новими найцікавіши­ми книгами через ігри, забавлянки. Саме через кни­гу та гру діти пізнають на­вколишній світ, вчаться ми­стецтву спілкування, Липневого сонячного дня для малюків Благодатівського дошкільного навчального зак­ладу сільський бібліотекар Ва­лентина Тицька влаштувала літературну розминку «Буває -не буває» з допомогою стра­шенно непосидючої істоти Кицьки Насті - головної героїні книги Р.Росіцького "Киця - мандрівниця зі старого двору", яка зібралася і пішла собі у мандри за межі Старого Дво­ру. Якого кольору літо визна­чали разом слухаючи поезії Рудої Киці з книги А.Артюх. А на завершення бібліогостин слухали казку Сашка Лірника «Про язикатого Іванка». Учасники дитячого клубу «Соняшник» разом із керівни­ком Тетяною Гордєєвою заві­тали до Давидово-Брідської сільської бібліотеки на літера­турні розваги. Бібліотекар Ольга Маринченко організо­вувала цікаву розважальну програму з іграми, конкурса­ми, вікторинами. Діти відгаду­вали героїв з народних казок, мультфільмів, із задоволен­ням відповідали на жартівливі запитання вікторини «Кумедні перетворення», пограли в літературні жмурки «Книг ве­селі сторінки», захопилися бібліопазлами «Склади літературного героя», відгадуваг героїв з народних казок, мультфільмів у конкур «Кіндер-загадок».

// Жайвір. – 2016. – №30 (30 лип.). – С.8.

Музичний майданчик у бібліотеці

Бібліотечний простір - чу­довий майданчик для твор­чих імпровізацій, яким тон задає день прийдешній. Іноді тема і формат заходу виникають спонтанно і реа­лізуються блискавично. Літні канікули. До бібліотеки завітав постійний читач, нині - студент Львівської академії мистецтв, майбутній художник Андрій Одудько. Завітав не сам - з подругою. Сьогодні вони автостопом подорожу­ють Україною і ..., при бажанні, виступають з музичними но­мерами на вулицях міст. Львів, Київ, Одеса... Гітара, пісня і вдячні глядачі. Так просто і де­мократично. Яка свобода! Бібліотекар пригадала і свої студентські роки, коли в дале­ких 80-х у складі студентсько­го фольклорного ВІА «Днепряне» з українською піснею по­дорожувала містами України, Росії, Греції, Кіпру. Дійсно, наші захоплення наповнюють наше життя яскравими емоці­ями. І тут же з'явилася ідея організувати творчу майстерню для юних музикантів - учнів музичної школи. До просторої світлої бібліо­течної зали ми запросили на­ших студентів - гастролерів, викладача музичної школи зі своїми підопічними, місцево­го гітариста-аматора, учас­ників молодіжної групи «Ви­пускники» і нашого спільного Вчителя, засновника місцевої музичної школи, метра Борозенської культури Валерія Снігача. В колі однодумців різних поколінь йшла тепла розмова, лунала пісня, брині­ли і переливалися струни гіта­ри, ніжно звучали флейти. Ось так невимушене, експромтом нас об'єднала музика.

І.Загребельна, завідуюча Борозенською сільською бібліотекою // Жайвір. – 2016. – №29 (23 лип.). – С.8.

Відкрий свою книгу!

Відгомонів VI обласний фе­стиваль молодіжного читання та права «Відкрий свою кни­гу». Урочисте відкриття та ми­стецька програма «Чаплинко зоряна моя, Любов твоя мені сія...» майоріли творчими та­лантами Чаплинки. Традицій­на фестивальна автограф-сесія херсонських письменників цього разу мала назву «Кулішева криниця» і зібрала таких маститих літераторів як Ана­толій Кичинський, Василь Загороднюк, Валерій Кулик та Микола Тимошенко. До речі, Валерій Кулик передавав вітання своїй однокурсниці Надії Олексіївні Берлим. Чудова розважальна про­грама в місцевому парку з бібліобаром «Відпочивай, чи­таючи», в якій брала участь Наталія Товста та отримала  корону «Бібліогурман». Благо­дійна виставка-продаж майстрів Чаплинського райо­ну «З Україною в серці твори­мо дива» зібрала безліч гостей фестивалю. Бібліотечні праці­вники Лариса Берлим, Ірина Кравець, Оксана Голівець, На­талія Росохатата Наталія Шев­чук у парку долучилися до пат­ріотичної акції «Захистимо воїна» щодо плетіння захисної сітки, яку почали виготовляти читачі та працівники Хер­сонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.Лавреньова та закінчили учасники, гості фестивалю і передали при­сутнім на святі прикордонни­кам. У свою чергу військові пригостили учасників фести­валю смачною солдатською кашею, яку можна було скуштувати з польової кухні прямо в парковій зоні відпочинку. Наша команда долучилася до благодійної акції на допо­могу сім'ї загиблого в неого-лошеній війні на Сході України, героя-земляка чаплинця Дмитра Жарука. Зібрані кош­ти були вручені його батькам, присутнім на заході. Тим са­мим учасники фестивалю змогли вшанувати його пам'ять і висловити вдячність батькам за виховання справ­жнього сина-патріота Ук­раїни. Молодіжна територія включала декілька пара­лельних заходів для мо­лоді, а саме: книжковий батл «Битва антиутопій» літературно-спортивний батл «Той, що біжить лабіринтом». На правовому майданчику проходила ерудит-гра «Юридичний compass» із таємничим «чорним ящиком». На традиційному ярмарку інноваційних бібліотечних ідей було представлено 7 проектів по роботі з мо­лоддю. Проект «Кожен має право на життя юнацької кафедри Великоолександрівської РЦБ був найкращий серед поданих проектів, бібліотекарі відзна­чені грамотою та подарунком. На завершення свята вша­нували пам'ять Миколи Гуровича Куліша фестивальною ходою до пам'ятного каміння на місці, де знаходилася хата, в якій він народився.

// Жайвір. – 2016. – №26 (02 лип.). – С.8.

Фотофакт

Шанувальники читання не уявляють свій повноцінний відпо­чинок без цікавих книг та журналів, здатних повести новими надзвичайними шляхами у світ ігор, конкурсів, вікторин, чудес та пригод.Уже стало традицією для дітей вільний час під час літніх кані­кул в таборі «Орлятко» проводити в колі дружнього читання. Так і цього тижня відпочиваючі мали можливість знову поринути в світ цікавих рубрик улюблених журналів «12 +», «Однокласник», «Веселі уроки», «Барвінок», «Яблунька». Тим паче, що деякі руб­рики адресовані саме тим, хто вивчає англійську мову.  Соснова прохолода, гарні вожаті, добрі друзі - прекрасний початок канікул! Для тих, хто любить читати, любов до книг і читання не припиняється ніколи, особливо в дні канікул.

// Жайвір. – 2016. – №26 (02 лип.). – С.8.

Фотофакт

Арт-галерея «З любов'ю в серці творимо дива» в рамках про­екту «Майстри Великоолександрівщини» у відділі обслуговуван­ня Великоолександрівської районної центральної бібліотеки представлені роботи Марії Іванівни Ткалик. Користувачі бібліо­теки вражені роботами майстрині. Відвідайте виставку, всіх бажаючих майстрів запрошуємо до співпраці з бібліотекою, чекаємо на ваші роботи.

// Жайвір. – 2016. –№25 (25 черв.). – С.8.

Бестселери останніх століть

Рік англійської мови в Ук­раїні широко крокує містами і селами, маючи на меті спри­яння в оволодінні англійською мовою як мовою міжнародно­го спілкування, формування в учнів комунікативної компе­тенції, підвищення можливос­тей самореалізації в житті, інтелектуального розвитку школярів. З метою популяризації анг­лійської мови серед учнівської молоді бібліотекарі Борозенської та Кучерської сільських бібліотек Ірина Заг-ребельна та Ірина Бедрій ра­зом із учителями іноземної мови Борозенської загально­освітньої школи Вікторією Сушко та Наталією Полівеси провели спільний захід «Світ англійської казки для дітей», де маленькі читачі, виконуючи цікаві завдання в ігровій формі, дізналися про все­світньо відомі твори письмен­ників Англії. Змістовні по­відомлення про життя і творчість таких великих поста­тей як Р.Кіплінг, Дж.Свіфт, Памела Треверс, Л.Керрол та інших, а також експозиція їх книг викликали зацікавленість слухацької аудиторії. А яким же радісним було здивування деяких хлопчиків та дівчаток коли вони дізнались, що їх улюблені Гаррі Поттер, Вінні Пух, маленький хлопчик Чарлі, Мауглі, Гуллівер та гобіти на­родилися на сторінках анг­лійських авторів! Чому здиву­вання, запитаєте ви? Аудито­рія була не проста. До бібліотеки завітали дітки 2-го та 3-го класів із мовного загону «Зтіїе» пришкільному таборі «Дружба». Враховуючи вік ма­леньких слухачів, бібліотекарі провели вікторину на знання творів, як виявилося, найвідоміших англійських письмен­ників, а вчителі - вихователі загону «Smile» - познайомили школяриків із назвами цих творів мовою оригіналу та у захоплюючій грі навчили іме­нам улюблених героїв. Проведення саме таких за­ходів дозволяє поєднувати у невимушеній атмосфері вико­ристання мови і відомостей зі сфери культури. Юні читачі вийшли із бібліотеки з книга­ми в руках та веселим на­строєм, відкривши для себе світ англійської авторської казки.

В.Сушко, вчитель англійської мови Борозенської ЗОШ // Жайвір. – 2016. – №24 (18 черв.). – С.8.

Свято нової книги

Напередодні літніх канікул завідувачі Борозенською та Кучерською бібліотеками Ірина Загребельна та Ірина Бедрій влаштували Свято нової книги: першокласників запросили на казкову поліфонію. Малеча ознайомилась місцем розташування в бібліотеці книжок, в яких «жи­вуть» казки і прослухала мудрість народів світу, яка не­залежно від того, якою мовою звучать, завжди вчить доб­рому, світлому, мудрому. А для другокласників організу­вали бібліоревю, під час якого провели для маленьких школярів огляд різних жанрів дитячої літератури, пори­нули разом із читачами в повчальні пригоди хлопчика Колі (за книгою Алли Сокол та Олени Конечної), із зав­зяттям відгадували загадки і домовилися про зустрічі на літніх канікулах.

// Жайвір. – 2016. – №22 (04 черв.). – С.5.

Усе про ласощі з дитинства

В приміщенні Давидово-Брідської сільської бібліоте­ки відбулося чергове засідання клубу за інтересами «У Тетяни» із циклу смачний день «Морозиво-ласощі з ди­тинства». Дощова погода не завадила зібратися друзям на зустріч, де на них вже чекали завідуюча бібліотекою О.Маринченко та керівник клубу Тетяна Гордєєва, які підготували цікаву інформацію про історію виникнення морозива, розвиток та удосконалення його виготовлен­ня в різних куточках світу і запросили всіх ознайомити­ся із виставкою різноманіття морозива «Холодні десер­ти». За веселими дружніми розмовами присутні смаку­вали холодними ласощами, дякуючи організаторам зустрічі за приємно проведений час.

// Жайвір. – 2016. – №22 (04 черв.). – С.5.

Історію свого села треба знати кожному

Під таким гаслом пройшла презентація книги «Історія та роз­виток села Трифонівка», яку організували для шкільної грома­ди Тетяна Безродня, завідувач Трифонівською сільською бібліо­текою та Людмила Шостенко, директор Трифонівської ЗОШ. Автор книги Микола Іванович Семко, від народження і до сьо­годні живе в рідній Трифонівці. «Тут моє коріння. Тут народили­ся і жили мої батьки. Займав різні посади: від механізатора до інженера з техніки безпеки. Всі свої сили і знання віддав своїй маленькій Батьківщині. Будучи на заслуженому відпочинку, ви­рішив збирати відомості про односельців. Зібраний матеріал систематизував. І вирішив написати історію Трифонівки, при­святивши її моїм теперішнім і майбутнім землякам», - зазначив у своєму виступі перед учнями та вчителями школи. «Історія та розвиток села Трифонівка» - це своєрідна науково-популярна розвідка про історію та сучасність Трифонівки. Книжка буде цікава не тільки жителям села, а й історикам, краєзнавцям та усім, хто цікавиться історією Херсонщини і півдня України. На згадку про зустріч Микола подарував книги з автографами центральній та сільській бібліотекам, учителю історії місцевої школи Г.Севастьяновій, яка допомагала в написанні книги.

// Жайвір. – 2016. – №15 (16 квіт.). – С.4.

Новий подих читачів

Минулого тижня центральна районна бібліотека за програ­мою «Українська книга» отримала близько 600 примірників різної літератури. Фінансує цю закупівлю книг держава, та спо­чатку їх передали до Херсонської обласної універсальної нау­кової бібліотеки іменіО.Гончара, а звідти вони потрапили у наш район. Усі видання - це сучасна українська література, в пере­ліку є твори для наймолодших читачів - дошкільнят, а також для учнів шкіл та дорослих читачів. З усієї партії літератури при­близно половина - дитяча та дошкільна. Незабаром у районі відбудеться конкурс дитячого читання і нові книги якраз дуже допоможуть у його проведенні. До речі, серед отриманого багато розвиваючих, біографіч­них та енциклопедичних книг. Художня літера дуже різноманіт­на та включає твори таких авторів як А.Кокотюха, І.Роздобудько, Л.Дереш, М.Людкевич та багатьох інших сучасних українсь­ких письменників.

// Жайвір. – 2016. – №14 (09 квіт.). – С.8.

Про Лесю, мужню і раниму

У Чарівненській ЗОШ відбулося літературно-музичне свято «І знов весна, і знов надії», приурочене 145-річчю від дня на­родження наймужнішої поетеси в світі, ім'я якої сяє непогас­ною зорею у славному сузір'ї великих майстрів українського слова поруч із Т.Шевченком та І.Франком - Лесі Українці. Багато написано про видатну письменницю, поетесу, громадсь­ку діячку. Ведучі заходу І .Андрійчук, завуч школи, та Наталія Ботнарюк, сільський бібліотекар, прагнули ознайомити школярів з ціка­вими фактами з життя Л.Українки і 11 творчості. Скільки терпіння, сили духу треба мати, щоб уподовж багатьох років не коритися хво­робі, при цьому не полишати творчості, не замкнутися в лещатах болю і розпачу, а кохати і бути коханою! У заході взяли участь учні 4-7 класів. Урочистості супрово­джувалися читанням поетичних творів Лесі. В.Рашка, М.Шуль­га, А.Гончарова, А.Цапко показали сценку «Дівчинка з Полісся». У виконанні дуету у складі В.Рашки та Н. Ботнарюк звучала пісня «Рушниквишиваний». Останнім акордом заходу стала пісня «Ук­раїна - європейська держава».

Н.Ботнарюк, завідувач Чарівненської СБФ // Жайвір. – 2016. – №11 (19 берез.). – С.5.

Щоб жити, нам треба співати

Напередодні жіночого свята в читальному залі районної бібліотеки зібралися члени клубу «Надвечір'я» на цікавий захід на тему «Із пісні почи­нається Україна». Ознайомила присутніх з піснями нашого краю та виставкою «Пісня -душа народу» бібліотекар Наталія Товста. Коли звучить українська ме­лодія, то серце переповнюєть­ся прекрасними почуттями про рідний край. Жодна краї­на світу не має такого багато­гранного пісенного скарбу, як ми. На зустріч запросили акордеоніста Володимира Рубана, який зіграв мелодію всім нам відомої пісні «Несе Галя воду». Присутні миттєво підхо­пили її. У виконанні акордеоніста звучали музичні твори і він своєю майстерністю по­лонив усіх. Н.Товста знайомила нас з піснями українського народу: веселими, сумними, колис­ковими, весільними, козаць­кими 16-17 ст. Присутні із за­доволенням прослухали пісню «Гей, соколи!», в якій оспівується про те, як козак їхав боронити рідну землю. Зворушливо, аж до сліз, про­звучала пісня М.Поплавсько-го «Росте черешня в мами на городі». Творчість Володимира Івасюка нас закохала в пісню 70-х «Червона рута», яка ста­ла візитною карткою України. Пісня - душа народу. У наш час це дуже необхідно, слід співати, адже позитивні емоції продовжують нам життя. Якщо не маєте настрою, заспівайте, забудьте про все, що вас хви­лює. Хочеться вірити, що народ, який піднімається з колін історії, встане на повний зріст, розправить крила і залунає наша українська пісня, і попли­ве її дзвін далеко над землею.
Калинові дзвони, калиновим сумом
Відбілюють болем в зболілих серцях.
Десь бродять степами Шевченкові думи
І губляться ген, на далеких шляхах.

Г.Ілючик, член клубу «Надвечір'я» // Жайвір. – 2016. – №11 (19 берез.). – С.8.

З книгою у серці

Інтернет чи книжка - для переважної більшості наших підлітків вибір не на користь останньої. Бібліотекарі центральної районної бібліотеки на­магаються змінити цей світогляд у хлопців та дівчат, їх функції вже давно виходять за межі - видав-прийняв книжку. Сучасний бібліотекар -це старший товариш, друг, порадник, пропагую­чи читання і книгу, він, а точніше вона (бо у бібліо­теці працюють одні жінки), допоможуть знайти відповіді на всі життєві підліткові питання. Бібліотекарка юнацької кафедри Наталія Росохата (на фото), незважаючи на незначний стаж роботи, у порівнянні з іншими бібліотека­рями, має професійний талант легко знаходи­ти спільну мову з молоддю та постійно підігріває їх інтерес до читання. Як розповіла директор центральної бібліотечної системи Ірина Кравець, Наталія дуже активна, креативна та творча особистість, яка ніколи не си­дить на місці, постійно проводить літературні заходи та заохочує молодь до читання. За словами самої Наталії, дуже цікаво працювати з підлітками, проводити читацькі заходи, виїзди та творчі виставки, буває, діти самі проявляють ініціативу щодо за­ходів та разом із бібліотекарями працюють над сценарієм. Наталя заснувала мультимедійний клуб «Кіно і книга: відпочиваємо разом», де мо­лодь дивиться кінофільми за мотивами книг відомих письменників, і зняла разом із юни­ми учасниками клубу рекламний ролик про це. Та коли перед юними читачами стоїть вибір - кінофільм чи книжка, Наталія Євгені­вна завжди радить обирати книжку.

К.Шреддер // Жайвір. – 2016. – №9 (05 берез.). – С.1.

Дев'яносторіччя Марії Сидорівни

25 січня виповнилося 90 років корінній жительці Ве­ликої Олександрівки, вете­рану війни та праці Марії Сидорівні Кармазін. Привітати з цією подією до оселі завітали працівники ра­йонної бібліотеки та голова ве­теранської організації селища Т.В.Лупач. Вони вручили юві­лярці подарунки та солодощі. Старенька сивочола бабуся була дуже рада цій зустрічі з колегами, адже найкращі мо­лоді роки вона віддала натх­ненній праці в районній бібліо­теці. Спочатку з 1952 по 1959 роки працювала на посаді за­відуючої пересувним фондом районних бібліотек для дорослих. Без відриву від виробниц­тва закінчувала культпросвіт-ний технікум у м. Херсон. З 1959 по 1977 рр. була інструктором-методистом районних бібліотек. Із 1977 по 1982 рр. обіймала посаду директора централізованої бібліотечної системи аж до ви­ходу на пенсію. Як згадує Марія Сидорівна (пам'ять у неї дуже хороша), коли вона працювала, то до сільських бібліотек добирала­ся пішки - степами, транспортом не возили. Перевіряла бібліотеки по всьому району. Співпрацювала з головами колгоспів і ті часто допомага­ли наповнювати сільські бібліотеки різною літерату­рою. «Добре ми жили раніше, хоч і бідні були, та тяжко тру­дилися, - згадує ювілярка, - в районі все працювало, була робота, могли поїхати у будь-який куточок країни на відпо­чинок чи лікування. А що має­мо зараз? Роботи для молоді немає, хто був братом - став ворогом, триває війна на Сході, гинуть наші люди...» Будучи на пенсії, Марія Сидорівна з 1983 по 1984 роки ще працювала інспектором з діловодства такої установи як районний народний контроль. З    теплотою    у серці    відгу­кується про тоді­шнього керівни­ка   цієї устано­ви Ми-к о л у Васи­льовича Лебідя. Найважчий тягар на серці ювілярки залишила війна 1941 -1945 років. Плачучи роз­повідає Марія Сидорівна: «У 1943 році молодих хлопців та дівчат, яким ще не виповнило­ся й 17 років, саджали в товарний потяг і відправляли до Німеччини. Випало це випробування й мені. Діти так кри­чали та плакали, так тужили, що жінки, які проходили повз вагони, від почутого втрачали свідомість». У Німеччині працювала на залізниці, ремонтувала роз­бомблені колії. Було так, що і не встигали втікати від черго­вих бомбардувань. Працюва­ли дуже важко, а були ж май­же одні діти. «Близько трьох років провели в німецькому трудовому полоні, - зітхає Ма­рія Сидорівна, - і тільки після війни нас визволили червоноармійці... Тепер ось при­рівнюємося до учасників війни». Там, у Німеччині, у м. Гамбург, поховала наша шановна землячка свого батька, який загинув у кінці війни. «Хо­роші були тато і мама, згадує батьків ювілярка, жили мирно і в злагоді. Не чули від них жодного поганого слова. Мама трудилася в колгоспі, тато був муляром-штукатуром. Мама прожила 101 рік! Мені теж ось уже 90! А мої сестри і брат давно відійшли у засвіти...» Так склалося життя, що Марія Сидорів­на не має своєї родини, але має племін­ницю Світла­ну, онука Артура, які тур­буються і дба­ють про ста­реньку. Допомагає Марії Сидорівні і приємна жіночка Наталя Іванів­на Дудар. Зранку і до першої години дня вона справляється по господарству у старенької: тому в оселі тепло, затишно, працює телевізор, телефон.За добросовісну роботу сво­го часу Марія Сидорівна отримала безліч подяк, грамот, гро шових премій, має медаль «Ве теран праці», багато ювілейних медалей, значок «Донор СРСР». З нагоди ювілею бажаємо іменинниці від щирого серця міцного здоров'я! Хай Матір Божа Вас охороняє, в душі па­нують мирі доброта, Ісус Христос здоров'я посилає на многії і благії літа!

Т.Лупач, голова вете­ранської організації селища, Т.Проскура, О.Голівець, працівники районної бібліотеки // Жайвір. – 2016. – №5 (06 лют.). – С.5.

"Дебальцеве" хвилює серця

Показ у Великоолександрівському районі українсько-американського документального фільму «Дебальцеве» про війну на Донбасі став справді знаковою подією. Ши­рокомасштабна прем 'єра стрічки відбулася у великій залі районного будинку культури. Перед початком сеансу гля­дачі з інтересом ознайомилися з виставкою-реквіємом «Герої XXI Століття», підготовленою ЦБС (директор Ірина Кравець). До слова, першими подивилися «Дебальцеве» відвідувачі у читальному залі районної бібліотеки. - На виставці були широко представлені матеріали, що розповідають про сміливість та відвагу українських військовослужбовців і добровольців, котрі жертвують власним життям за цілісність України, - сказав Олег Метела, начальник відділу культури райдержадміністрації. - Зокрема, від рук сепаратистів у зоні АТО загинули смер­тю хоробрих Олександр Гаіцький з Великої Олександрів-ки та Андрій Бодяк з села Борозенського. їхній подвиг на­завжди закарбується у серцях людей. Разом з громадськістю та учнівською молоддю кіно­стрічку «Дебальцеве» переглянули голови РДА та райра­ди ігор Цвігу ненко і Світлана Гречана. Показ фільму відбув­ся у селищі Калінінському, селах Старосіллі, Давидовому Броді, Борозенському — усіх населених пунктах району, Клубні заклади зібрали сотні дорослих та дітей.

// Новий день. – 2016. – №16 (13 квіт.). – С.20.

"Серцю миле рідне слово"

У Малоолександрівській сільській бібліотеці Великоолександрівського району, за активної участі старшоклас­ників місцевої школи відбувся конкурс декламаторів «Серцю миле рідне слово». Діти змагалися у читанні української поезії та прози. Цікавий захід був проведений за сприяння Великоолександрівської ЦБС, завідуючої сільської книгозбірні Ірини Вариводи, директора ЗОШ Лариси Зими, а також спонсорів - ПП Едуарда Ковалевича та Олександра Сидоренка. - Дійство продемонструвало непідробне шанування дітьми рідного українського слова, - акцентувала Ірина Кравець, директор ЦБС. - Перше місце посіла Маргарита Кагарлицька, друге - Анастасія Пономаренко, а третє - Ілля Гут. Кожному з них були вручені подарунки - книги сучас­них українських письменників.

// Новий день. – 2016. – №3 (14 січ.). – С.16.

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930