"Арт - підвал": бібліотека для молоді - молодь для бібліотеки

"Арт - підвал": бібліотека для молоді - молодь для бібліотеки

Сучасна  молодь — розвинута і нестан­дартна. Це покоління вільних людей, які можуть робити все, що їм до вподоби. Бібліотекарі повинні приділяти особливу увагу цій категорії користувачів, щоб у стінах книгозбі­рень їм було цікаво та комфортно. Саме з цією метою — залучити найактивнішу частину жителів м. Херсона до бібліотечного життя, з жовтня 2012 р. у Херсонській ОУНБ ім. Олеся Гончара було започатковано проект «Арт-Підвал» (http://art.lib.kherson.ua/daydzhest.htm), що сприяє згуртуванню творчої молоді зі спільними ідеями та поглядами. Особливістю проекту є місце, де прохо­дять арт-паті, — т. зв. катакомби бібліотеки. Саме в цьому дивному і загадковому підвальному примі­щенні збирається молодь, частенько гучноголоса, для того щоб показати свій талант або ознайоми­тися з творчістю інших, поспілкуватися, поділи­тися враженнями від побаченого та просто цікаво й весело провести час.

Зараз молодь активно об'єднується в організації та ініціативні групи, деякі з них навіть офіційно реєструються. Ми звернули увагу на ці об'єднан­ня і через соціальні мережі запропонували їм влаш­товувати свої зустрічі в нашій бібліотеці. На пропо­зицію відгукнулися групи: «Веселое движение», «Арктур и его друзья», «Типичная молодежь Херсона», «Веселые ребята», які почали збиратися в «Арт-Підвалі» у вихідні дні, аби пограти в інте­лектуальні ігри, подивитися фільми з фонду бібліо­теки, а потім подискутувати щодо побаченого.

Головний секрет співпраці з молоддю полягає в тому, що їй потрібно давати свободу вибору, не нав'язуватися: хочуть сьогодні дивитися власні фільми чи грати в «Мафію» — добре, аби тільки подобалося в нас. Крім того, ми залучаємо моло­дих людей до участі в заходах, призначених саме для них. Це флешмоби, квести, живі виставки боді-арту, рок-концерти, ігрові розважальні про­грами, виставки сучасного мистецтва.

Презентовані в «Арт-Підвалі» експозиції творів сучасного мистецтва - «От мала до велика», «Чотири стихії», «Вимикач свідомості», «Творчість з'єднує», «Територія Samoвираження», «Формула горизонту» — викликали неабиякий інтерес у мо­лоді. Тут представили мистецькі роботи декора­тори, дизайнери, юні художники, графітисти, ху­дожники стріт-арту та боді-арту, керамісти, фото­графи, які своїми творами показали власне бачення світу сьогодні і в майбутньому. Найбільш вражаю­чими для відвідувачів стали інсталяції fluoro-дизайну, зроблені з використанням різних матеріалів (нитки, тканини, пінопласт, прядиво, флуоресцентні фарби та ін.), що мають властивості світи­тися при світлі ультрафіолетових ламп. Ці роботи відривають від буденності. Крім того, виставки сучасного мистецтва супроводжуються чайними це­ремоніями та серіями майстер-класів від професіо­налів, де всі охочі можуть навчитися робити те, що зацікавило їх на виставці.

Також у стінах «Арт-Підвалу» проводилися літе­ратурно-мистецькі фестивалі «Ніч в бібліотеці» та «Хроніка часу», що об'єднали учасників Студії ат­мосферного дизайну та Всеукраїнського фестивалю поезії «Ан Т-Р-Акт». Сучасне мистецтво та поезія молодих авторів, які .приїхали до нас із різних міст України, Росії й навіть з Німеччини, не тільки сподобалися відвідувачам книгозбірні, а й надихнули їх на творчість.

«Прокачати» херсонську молодь вирішили рок-концертами, які також організували в «Арт-Підвалі», доповнивши їх книжково-ілюстративними вистав­ками та виставками звукозаписів рок-музики. Крім того, на заходах можна було дізнатися про цікаві факти цього музичного жанру та історію його заро­дження.

Стосовно бібліотеки існує такий поширений сте­реотип, що це місце, де панує тиша. Зараз уявлення дещо змінилося, і в сучасній бібліотеці час від часу дозволяється трохи пошуміти. На нашій рок-сцені виступали як музиканти-початківці, так і вже відомі рок-групи Херсонщини — «Город неспящих», «Марія Браун», «Старрый мотив», «Силуэты», «Ловец снов», «Револт», кримський гурт «Вогні саману» та ін. Ці виконавці просто запалювали зал своєю енергією, музикою, піснями.

Відверто кажучи, спершу в нас були побою­вання, що під час таких заходів можуть бути якісь сутички. І коли наприкінці одного з концертів деякі молоді люди почали штовхати один одного плечима, ми спочатку запанікували, але учасники нас заспо­коїли, пояснивши, що то молоді люди «слемляться» (на молодіжному сленгу - позитивна реакція фанів року на концерт), і ми вкотре переконалися, що наша робота не є даремною.

Не менш цікавим був захід «Херсон має талант», який згуртував близько 100 відвідувачів. Свою обда­рованість - вокальними, танцювальними, поетич­ними, музично-інструментальними виступами — продемонстрували 20 молодих талантів. Оцінювало конкурсантів компетентне журі. По завершенні було оголошено переможців, їм вручили грамоти та заохочувальні призи.

Побачення наосліп

Улюбленим святом молоді є День святого Вален­тина, яке ми не залишаємо без уваги. Цього дня проводилися, наприклад, «Date-моб» - захід у фор­мі міні-побачень на­осліп, або конкурс­но-розважальна про­грама «На побачен­ня до бібліотеки» (се­ред хлопців і дівчат жеребкуванням фор­мували пари, а потім після низки конкур­сів — «Знайомство», «Взаєморозумін­ня», «Комплімен­ти», «Танцюваль­ний», «Вокальний», «Акторські здібнос­ті» — обирали іде­альну пару).

Видовищним заходом проекту «Арт-Підвал» став «Шабаш на Хелловін», що зібрав у стінах бібліотеки понад 300 відвідувачів. Розмальовані обличчя, маскарадні кос­тюми, мото­рошні обра­зи — все це вже на почат­ку свідчило про те, що ве­чірка обіцяє бути захоп­ливою. Біб­ліотека на

Учасники бібліотечного Хелловіну

один вечір пе­ретворилася на справжнє пристанище для відьом і вампірів: всюди були кажани, павутиння, чорні коти, привиди і, звичайно ж, світильники з гарбузів. До­речно прозвучали містичні й загадкові пісні від рок-гуртів, також присутні змогли насолодитися та по­танцювати під сучасну музику, подаровану спеці­ально запрошеним діджеєм. Протягом усього вечора над зловісними образами молоді працювали май­стерні художники боді-арту, черга охочих до яких ніяк не закінчувалася. Під час заходу проводилися тематичні конкурси та ігри. Присутня молодь була задоволена побаченим, а деякі відвідувачі здиво­вано запитували, чи дійсно вони потрапили до біблі­отеки?

Останнім масштабним заходом «Арт-Підвалу» був тритижневий проект «Космос далекий і бли­зький», який присвячувався 55-річчю з часу першого польоту людини в космос і включав виставку сучасного мистецтва та цикл лекцій «Дивосвіт, в якому ми живемо» керівника науково-дослідної групи «Херсон-Космопошук» Н. Дев'ятаєвої. Експо­зиція відзначалася розмаїттям стилів, жанрів і технік виконання робіт, серед яких - класичний, космічний та недуальний живопис, графіка, кера­міка, флуоресцентні інсталяції, скульптури з ме­талу. Також були представлені колекції марок, фо­тографій. Більше півтисячі херсонців прийшли до бібліотеки саме на цей проект, з них 349 осіб стали нашими користувачами. Інформацію про виставку мистецтва поширювали в пресі, на телебаченні, на веб-сайтах та в соціальних мережах. Вражень та відгуків залишилося багато — як в Інтернеті, так і в бібліотечній Книзі відгуків. Ось лише деякі з них: «Космос - это мечта! Вы сделали ее реальностью», «Выставка супер. Удачи художникам», «Мысленно можно блуждать по просторам Вселенной... Вы увиденное оставили в своих произведениях».

Серед планів «Арт-Підвалу» на майбутнє — рок-концерт «Rokoманія в бібліотеці», танцю­вальний батл Му Life brear dance та виставки сучас­ного мистецтва «Дракон Сходу» разом з вечіркою «Япона-паті».

Наостанку хочеться зазначити, що проведення молодими людьми свого вільного часу в бібліотеці, зокрема участь у заходах «Арт-Підвалу», духовно збагачує їх, а також допомагає відірвати від гаджетів і показати альтернативу — цікаве живе спіл­кування.

Л. Руденко, провідний бібліотекар Комунального закладу «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара» Херсонської обласної ради // Бібліотечна планета. – 2016. – №4 (74). – С.20-21.

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031