"Арт - підвал": бібліотека для молоді - молодь для бібліотеки
"Арт - підвал": бібліотека для молоді - молодь для бібліотеки
Сучасна молодь — розвинута і нестандартна. Це покоління вільних людей, які можуть робити все, що їм до вподоби. Бібліотекарі повинні приділяти особливу увагу цій категорії користувачів, щоб у стінах книгозбірень їм було цікаво та комфортно. Саме з цією метою — залучити найактивнішу частину жителів м. Херсона до бібліотечного життя, з жовтня 2012 р. у Херсонській ОУНБ ім. Олеся Гончара було започатковано проект «Арт-Підвал» (http://art.lib.kherson.ua/daydzhest.htm), що сприяє згуртуванню творчої молоді зі спільними ідеями та поглядами. Особливістю проекту є місце, де проходять арт-паті, — т. зв. катакомби бібліотеки. Саме в цьому дивному і загадковому підвальному приміщенні збирається молодь, частенько гучноголоса, для того щоб показати свій талант або ознайомитися з творчістю інших, поспілкуватися, поділитися враженнями від побаченого та просто цікаво й весело провести час.
Зараз молодь активно об'єднується в організації та ініціативні групи, деякі з них навіть офіційно реєструються. Ми звернули увагу на ці об'єднання і через соціальні мережі запропонували їм влаштовувати свої зустрічі в нашій бібліотеці. На пропозицію відгукнулися групи: «Веселое движение», «Арктур и его друзья», «Типичная молодежь Херсона», «Веселые ребята», які почали збиратися в «Арт-Підвалі» у вихідні дні, аби пограти в інтелектуальні ігри, подивитися фільми з фонду бібліотеки, а потім подискутувати щодо побаченого.
Головний секрет співпраці з молоддю полягає в тому, що їй потрібно давати свободу вибору, не нав'язуватися: хочуть сьогодні дивитися власні фільми чи грати в «Мафію» — добре, аби тільки подобалося в нас. Крім того, ми залучаємо молодих людей до участі в заходах, призначених саме для них. Це флешмоби, квести, живі виставки боді-арту, рок-концерти, ігрові розважальні програми, виставки сучасного мистецтва.
Презентовані в «Арт-Підвалі» експозиції творів сучасного мистецтва - «От мала до велика», «Чотири стихії», «Вимикач свідомості», «Творчість з'єднує», «Територія Samoвираження», «Формула горизонту» — викликали неабиякий інтерес у молоді. Тут представили мистецькі роботи декоратори, дизайнери, юні художники, графітисти, художники стріт-арту та боді-арту, керамісти, фотографи, які своїми творами показали власне бачення світу сьогодні і в майбутньому. Найбільш вражаючими для відвідувачів стали інсталяції fluoro-дизайну, зроблені з використанням різних матеріалів (нитки, тканини, пінопласт, прядиво, флуоресцентні фарби та ін.), що мають властивості світитися при світлі ультрафіолетових ламп. Ці роботи відривають від буденності. Крім того, виставки сучасного мистецтва супроводжуються чайними церемоніями та серіями майстер-класів від професіоналів, де всі охочі можуть навчитися робити те, що зацікавило їх на виставці.
Також у стінах «Арт-Підвалу» проводилися літературно-мистецькі фестивалі «Ніч в бібліотеці» та «Хроніка часу», що об'єднали учасників Студії атмосферного дизайну та Всеукраїнського фестивалю поезії «Ан Т-Р-Акт». Сучасне мистецтво та поезія молодих авторів, які .приїхали до нас із різних міст України, Росії й навіть з Німеччини, не тільки сподобалися відвідувачам книгозбірні, а й надихнули їх на творчість.
«Прокачати» херсонську молодь вирішили рок-концертами, які також організували в «Арт-Підвалі», доповнивши їх книжково-ілюстративними виставками та виставками звукозаписів рок-музики. Крім того, на заходах можна було дізнатися про цікаві факти цього музичного жанру та історію його зародження.
Стосовно бібліотеки існує такий поширений стереотип, що це місце, де панує тиша. Зараз уявлення дещо змінилося, і в сучасній бібліотеці час від часу дозволяється трохи пошуміти. На нашій рок-сцені виступали як музиканти-початківці, так і вже відомі рок-групи Херсонщини — «Город неспящих», «Марія Браун», «Старрый мотив», «Силуэты», «Ловец снов», «Револт», кримський гурт «Вогні саману» та ін. Ці виконавці просто запалювали зал своєю енергією, музикою, піснями.
Відверто кажучи, спершу в нас були побоювання, що під час таких заходів можуть бути якісь сутички. І коли наприкінці одного з концертів деякі молоді люди почали штовхати один одного плечима, ми спочатку запанікували, але учасники нас заспокоїли, пояснивши, що то молоді люди «слемляться» (на молодіжному сленгу - позитивна реакція фанів року на концерт), і ми вкотре переконалися, що наша робота не є даремною.
Не менш цікавим був захід «Херсон має талант», який згуртував близько 100 відвідувачів. Свою обдарованість - вокальними, танцювальними, поетичними, музично-інструментальними виступами — продемонстрували 20 молодих талантів. Оцінювало конкурсантів компетентне журі. По завершенні було оголошено переможців, їм вручили грамоти та заохочувальні призи.
Побачення наосліп |
Улюбленим святом молоді є День святого Валентина, яке ми не залишаємо без уваги. Цього дня проводилися, наприклад, «Date-моб» - захід у формі міні-побачень наосліп, або конкурсно-розважальна програма «На побачення до бібліотеки» (серед хлопців і дівчат жеребкуванням формували пари, а потім після низки конкурсів — «Знайомство», «Взаєморозуміння», «Компліменти», «Танцювальний», «Вокальний», «Акторські здібності» — обирали ідеальну пару).
Видовищним заходом проекту «Арт-Підвал» став «Шабаш на Хелловін», що зібрав у стінах бібліотеки понад 300 відвідувачів. Розмальовані обличчя, маскарадні костюми, моторошні образи — все це вже на початку свідчило про те, що вечірка обіцяє бути захопливою. Бібліотека на
Учасники бібліотечного Хелловіну |
один вечір перетворилася на справжнє пристанище для відьом і вампірів: всюди були кажани, павутиння, чорні коти, привиди і, звичайно ж, світильники з гарбузів. Доречно прозвучали містичні й загадкові пісні від рок-гуртів, також присутні змогли насолодитися та потанцювати під сучасну музику, подаровану спеціально запрошеним діджеєм. Протягом усього вечора над зловісними образами молоді працювали майстерні художники боді-арту, черга охочих до яких ніяк не закінчувалася. Під час заходу проводилися тематичні конкурси та ігри. Присутня молодь була задоволена побаченим, а деякі відвідувачі здивовано запитували, чи дійсно вони потрапили до бібліотеки?
Останнім масштабним заходом «Арт-Підвалу» був тритижневий проект «Космос далекий і близький», який присвячувався 55-річчю з часу першого польоту людини в космос і включав виставку сучасного мистецтва та цикл лекцій «Дивосвіт, в якому ми живемо» керівника науково-дослідної групи «Херсон-Космопошук» Н. Дев'ятаєвої. Експозиція відзначалася розмаїттям стилів, жанрів і технік виконання робіт, серед яких - класичний, космічний та недуальний живопис, графіка, кераміка, флуоресцентні інсталяції, скульптури з металу. Також були представлені колекції марок, фотографій. Більше півтисячі херсонців прийшли до бібліотеки саме на цей проект, з них 349 осіб стали нашими користувачами. Інформацію про виставку мистецтва поширювали в пресі, на телебаченні, на веб-сайтах та в соціальних мережах. Вражень та відгуків залишилося багато — як в Інтернеті, так і в бібліотечній Книзі відгуків. Ось лише деякі з них: «Космос - это мечта! Вы сделали ее реальностью», «Выставка супер. Удачи художникам», «Мысленно можно блуждать по просторам Вселенной... Вы увиденное оставили в своих произведениях».
Серед планів «Арт-Підвалу» на майбутнє — рок-концерт «Rokoманія в бібліотеці», танцювальний батл Му Life brear dance та виставки сучасного мистецтва «Дракон Сходу» разом з вечіркою «Япона-паті».
Наостанку хочеться зазначити, що проведення молодими людьми свого вільного часу в бібліотеці, зокрема участь у заходах «Арт-Підвалу», духовно збагачує їх, а також допомагає відірвати від гаджетів і показати альтернативу — цікаве живе спілкування.
Л. Руденко, провідний бібліотекар Комунального закладу «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара» Херсонської обласної ради // Бібліотечна планета. – 2016. – №4 (74). – С.20-21.