Головна Регіональні бібліотеки Бібліотеки Херсонщини на сторінках професійної преси за 2013 рік Втомився читати - слухай! (З досвіду роботи Центру для користувачів з особливими потребами Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара)

Втомився читати - слухай! (З досвіду роботи Центру для користувачів з особливими потребами Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара)

Втомився читати - слухай!
(З досвіду роботи Центру для користувачів з особливими потребами Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара)

У квітні 2010 р. було створено веб-проект Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара «Книжкова шафа» (http://sluhay.blogspost.com). Зараз він розвивається у вигляді аудіоблогу, що наповнюється аудіозаписами творів класичної та сучасної художньої літератури у виконанні майстрів художнього слова Херсонщини, а також бібліотекарів херсонських бібліотек, аматорів. Це стало можливим завдяки багаторічній співпраці бібліотеки з обласним радіо, підключенню книгозбірні до Інтернету, ознайомленню бібліотекарів із сучасними інформаційно-комунікаційними технологіями.
Створення блогу було зумовлено необхідністю задоволення потреб користувачів, насамперед із вадами зору, стосовно доступу до найкращих зразків літературної спадщини. Згодом виявилося, що така форма надання інформації дуже зручна і для інших категорій користувачів бібліотеки - учнів шкіл та ліцеїв, студентів, викладачів, бібліотекарів сільських книгозбірень, в яких є доступ до Інтернету, місцевих авторів, чиї твори звучали на радіохвилях, та ін.
Власне, «Книжкова шафа» - це спроба архівування однойменної передачі обласного радіо та надання доступу до аудіофайлів через Інтернет як шляхом прослуховування он-лайн, так і з можливістю їх завантаження та прослуховування у будь-який зручний час, на будь-якому пристрої, що підтримує формат mpЗ.
«Людям потрібні не лише новини, публіцистика, а й зустрічі з прекрасним. А радіо - це особливий засіб, що дивовижно впливає на нашу уяву. Схожі відчуття з'являються у момент читання книги з її неповторним ароматом паперу, шелестом сторінок і гарними ілюстраціями» - так вважає радіожурналістка І. Євстаф'єва, авторка та незмінна ведуча «Книжкової шафи».
Щомісяця на хвилі обласного радіо ось уже 10 років звучать класичні й сучасні твори у виконанні професійних акторів, майстрів слова, студентів Херсонського державного університету та училища культури, бесіди з авторами і літературними критиками, дослідниками літературного процесу, розповіді працівників ОУНБ ім. Олеся Гончара про фонди бібліотеки та нові видання.
Важливо наголосити, що радіомовлення, так само як і бібліотечна справа, нині зазнає великих змін. Питання звучать так: чи бути взагалі радіомовленню? Що чекає радіо в умовах стрімкого розвитку переважно візуально орієнтованих інтернет-медіа? Які функції воно повинно виконувати - виховні чи розважальні? Залишатися йому в авангарді чи опускатися до рівня невибагливої аудиторії? Як зберегти ті випуски передач, що вже вийшли в ефір, і надати можливість прослухати їх тим, хто ще їх не чув або потребує почути ще раз? Адже про створення загальнодержавного радіоархіву заговорили зовсім недавно, і втрачати здобутки спільної праці бібліотеки та місцевого радіо було б нерозважливо.
Згадаймо також, що саме для незрячих людей радіо протягом значного часу було чи не єдиним постійним безкоштовним джерелом різноманітної інформації, особливо з огляду на брак коштів у державі для видання художньої літератури шрифтом Брайля або збільшеним шрифтом.
Отже, аудіоресурс «Книжкова шафа» виконує кілька важливих соціально-інформаційних функцій. Він популяризує кращі літературні твори, зберігає їх у зручному й доступному для незрячих форматі, забезпечує доступ до них у безперервному режимі. Також користувачі з вадами зору мають змогу отримати в аудіоформаті краєзнавчу інформацію (тифлокраєзнавство): здійснити аудіопрогулянки або аудіоекскурсії вулицями старого Херсона, місцевими музеями та Гончарівкою, як називають у місті нашу бібліотеку, дізнатися про відомі історичні постаті. У передачах беруть участь херсонські автори і критики, висвітлюються значні літературні події (фестивалі, конкурси, зустрічі з відомими літераторами - гостями Херсона, записи презентацій нових книжок та авторських читань).
Цей адмінресурс також сприяє популяризації української мови через прослуховування аудіоконтенту у виконанні кращих майстрів художнього слова, професійних акторів під час масових заходів у бібліотеці, індивідуальних відвідувань користувачем бібліотеки, поширення посилань на файли у веб-мережі; Завдяки вмонтованим аудіо-плеєрам у веб-сторінки віртуальних виставок ці експозиції стають мультимедійними, і користувачі одразу мають змогу прослухати уривки з літературних творів. Такі технології можуть використовуватись і під час тематичних екскурсій у бібліотеці та поза її межами.
Зазначимо, що час звучання аудіофайлів у середньому не перевищує 30-40 хвилин. Завантаживши їх на мобільний телефон і прослухавши у зручний час, навіть ледачий учень матиме певне уявлення про твір або творчість письменника чи поета.
Аналіз статистики звернень до записів блогу та кількості завантажень аудіофайлів свідчить, що читачі (або слухачі) «Книжкової шафи» найбільше цікавляться творчістю Л. Костенко, Лесі Українки, В. Стуса, І. Франка, К. Мотрич, А. Дімарова, Олександра Олеся. Цікавить їх і доробок херсонських літераторів - В. Нижеголенко, А. Кичинського, К. Стрємоусова, О. Тютюнникової.
На прикладі поетичних творів останньої авторки ми, до речі, маємо новий досвід, адже її вірші записувалися не на обласному радіо: їх начитали, а потім озвучили на хвилях інтернет-радіо для незрячих самі користувачі. Згодом ці записи було передано «Книжковій шафі».
На аудіоблозі також можна знайти посилання на інші аудіоресурси українською мовою, що є у вільному доступі. За допомогою цього блогу будь-яка бібліотека може задовольнити потреби користувачів в аудіоконтенті та поповнити свої фонди аудіозаписами класичної і сучасної літератури, насамперед української.
Зазначимо, що без володіння бібліотекарями сучасними інформаційними технологіями (редагування і монтаж звукових файлів, робота з підкаст-терміналами, в яких фізично зберігаються файли) здійснити цей проект було б неможливо.
На черзі ще велика кількість аудіофайлів, які потребують публікації. Викладання їх на окремому блозі, котрий регулярно оновлюється, дає змогу підтримувати інтерес до аудіоконтенту вже протягом майже трьох років. Ми впевнені, що ця робота з вдячністю сприйматиметься нашими постійними і новими користувачами.
Попереду також активна реклама проекту серед користувачів бібліотеки, консультації і для слухачів, і для бібліотекарів щодо користування блогом, робота з озвучення українською мовою художніх та історико-краєзнавчих творів.

Н.Мірошниченко, бібліотекар Інтернет-центру для користувачів з особливими потребами Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара // Бібліотечна планета. 2013. №4. С.12-13.

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031